MY.UAНовини
Демократія їм більше не потрібна: як Маск та його соратники змінюють Америку і світ
Демократія їм більше не потрібна: як Маск та його соратники змінюють Америку і світ

Демократія їм більше не потрібна: як Маск та його соратники змінюють Америку і світ

Власники найбільших американських компаній одноголосно підтримують Дональда Трампа. Що це: пристосування чи зміна ідеологічних поглядів?

Оригінал публікації на сайті «Економічної правди» за посиланням

«На нашій планеті існують лиха та жертви і треба за можливості не стати на бік лиха». Альберт Камю, «Чума»

Журнал Time розмістив на обкладинці лютневого номера фото мільярдера Ілона Маска, який сидить за столом в Овальному кабінеті Білого дому. Обкладинка відсилає до головної статті випуску «Війна Ілона Маска з Вашингтоном» про впроваджувані ним урядові реформи в перші тижні президентства Трампа.

У новій адміністрації Маск має унікальний статус. Він підзвітний лише Трампу, який надав одному із своїх найбільших меценатів повноваження трансформувати бюрократичну систему США відповідно до своїх переконань. Які ці переконання?

На перший погляд, Маск намагається повторити «трансформацію» Twitter: після купівлі соцмережі він скоротив половину штату, включаючи вище керівництво, скасував щомісячні вихідні для співробітників та віддалену роботу.

Однак руйнування Маском інституцій США через департамент ефективності уряду (DOGE) насправді є частиною ширшої ідеології, яка останніми роками стала популярною серед найвпливовіших представників Кремнієвої долини. Вони зрадили колись непорушний альянс з Демократичною партією та її ідеї про рівність, а також вороже ставляться до спроб уряду регулювати свій бізнес.

Чому «нові олігархи» Кремнієвої долини підтримали Трампа та як ідея про «технологічні монархії» може зруйнувати американські інститути?

«Бролігархи» та де їх шукати

На початку 20 століття німецький соціолог Роберт Міхельс сформулював «залізний закон олігархії»: у будь-якій соціальній організації, незалежно від початкової демократичної природи, з часом влада неминуче концентрується в руках невеликої групи лідерів. Через майже сто років закон Міхельса виявився актуальним і для найвпливовіших представників Кремнієвої долини, яких останні пів року медіа дедалі частіше називають «бролігархами» (brolygarchs).

Цей термін складається з двох частин.

Перша – «bro» – походить від сленгового «tech bro» (дослівно «технобрат»). Так зазвичай називають чоловіків, які працюють в ІТ-індустрії, найчастіше в одній з компаній FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google), і мають річний дохід понад 125 тис. дол. Типовому tech bro бракує соціальних навичок, він вважає себе кращим за колег і хоче, щоб його роботу високо цінували.

Друга частина – «olygarchs» – вказує на зростання впливу технологічних корпорацій та їх керівників. До «бролігархів» зараховують впливових засновників і топменеджерів, зокрема Ілона Маска, Джефа Безоса, Марка Цукерберга, а також деяких великих інвесторів, як-от Пітера Тіля чи Марка Андреессена.

У своїй прощальній промові Джо Байден вказав на зростання впливу технологічно-промислового комплексу, який може загрожувати США. Він не назвав конкретних імен, але попередив, що в країні формується нова еліта: олігархія надзвичайного багатства, влади та впливу, яка загрожує демократії.

Утім, «бролігархів» не варто порівнювати з класичними олігархами. На відміну від, наприклад, великих українських бізнесменів, які здобули статки грою в карти чи приватизацією підприємств, «бролігархи» отримали вплив завдяки технологіям.

Їхній світогляд значною мірою сформувався під впливом наукової фантастики та фентезі: Цукерберг, натхненний романом Ніла Стівенсона «Снігова аварія», бачить Метавсесвіт не як попередження про антиутопію, а як керівництво до дії.

Безос, надихнувшись «Зоряним шляхом» та ідеями колонізації космосу, заснував Blue Origin. Маск, зачарований творами Айзека Азімова, мріє про колонізацію Марса як спосіб порятунку людства. Андреессен закликав до агресивного розвитку штучного інтелекту (ШІ) з мінімальним державним регулюванням, порівнявши це з шляхом героя, який має підкорювати «драконів» задля прогресу.

За цією попкультурною оболонкою стоїть ідея надлюдини: істоти, що виходить за межі моралі та законів і керується «волею до влади».

«Бролігархи» прагнуть максимальної свободи від обмежень. Наразі виглядає так, що вони хочуть не просто уряду, який не втручається в їхні справи, а можливості діяти без жорстких рамок – як з боку демократичних інститутів і фінансових систем, так у межах власних амбітних уявлень про майбутнє.

Довгий час Кремнієва долина була оплотом Демократичної партії. Навіть сам Маск міг колись простояти в черзі шість годин, щоб потиснути руку Бараку Обамі, а у 2018 році назвав себе політично поміркованим.

Проте в останні роки стосунки між техномільярдерами і демократами погіршилися. Кульмінацією розриву стала їх відкрита підтримка Трампа на виборах 2024 року. Цей вибір не був продиктований лише кон’юнктурою. Західні медіа пишуть про «правий поворот» Кремнієвої долини, який свідчить про глибші ідеологічні зміни в середовищі її найвпливовіших представників.

Ідеологічні мотиви не завжди є головною причиною переходу бізнесменів на бік республіканців. Багатії насамперед думають про свій бізнес та його перспективи. Саме тому вони зазвичай мовчки підтримують перші кроки нової адміністрації. Крім того, далеко не всі готові відкрито йти шляхом Маска чи Тіля. Наразі технологічних мільярдерів об’єднує втома від чинної політичної системи.

Конфлікти з Байденом та неореакціонізм

З приходом адміністрації Байдена у 2021 році почалася боротьба з впливом технологічних гігантів. Підписаний ним указ про посилення контролю за антиконкурентною діяльністю визначив капіталізм без конкуренції як експлуатацію. Уряд подав антимонопольні позови проти Apple, Amazon і Google, звинувативши їх у зловживанні ринковою владою, що шкодить споживачам.

Крім того, Байден узявся за регулювання штучного інтелекту. У 2023 році він підписав указ, який зобов’язує технологічні компанії розкривати результати тестування потужних моделей ШІ, аби запобігти їхньому використанню в маніпуляціях, дискримінації та загрозах національній безпеці.

Це викликало критику з боку технологічних лідерів, зокрема Андреессена, який у «Маніфесті технооптиміста» засудив спроби державного регулювання ШІ. На цьому тлі відносини з Демократичною партією охололи, а політична система США не настільки велика, щоб заблукати в ній, шукаючи альтернативу демократам.

Частина впливових представників Кремнієвої долини розділила з республіканцями спільну мету: повернути Трампа в Білий дім. Лідером цього руху став Маск, який використав для підтримки кандидата медіа та власну соцмережу.

Підтримка Трампа мала не лише прагматичний, а й ідеологічний вимір, який базується на ідеях неореакціонізму. У центрі цього руху стоять Кертіс Ярвін і Пітер Тіль. Ярвін, колишній програміст і один із засновників неореакційного руху, виступає за альтернативу демократії у вигляді «корпоративної монархії», де влада належить не виборним посадовцям, а компетентним «виконавчим директорам».

На його думку, держава має бути схожою на приватну компанію, де влада не обирається, а належить найбільш компетентним. Як приклад він наводить «найефективніші американські інституції» – компанії «бролігархів» Tesla, Apple та Meta, за моделлю яких потрібно будувати все державне управління.

Неореакціонери також стверджують, що сучасний світ контролює «кабала ліберальних еліт», які через медіа та бюрократію нав’язують «згубні суспільні ідеали» рівності та соціальної справедливості. Деякі оглядачі технологічної індустрії США вважають, що саме ідеї Ярвіна стали ідеологічною основою для еліти Кремнієвої долини, яка зневірилася в традиціях Заходу.

Тіль критикував демократію із студентських років. Як підприємець і співзасновник PayPal з лібертаріанськими поглядами він активно підтримує консервативних політиків, інвестуючи в тих, хто, на його думку, здатний реформувати систему зсередини. Від Джей Ді Венса, якому він допоміг реалізуватися як політику, до Блейка Мастерса, що прагнув перенести дух «PayPal-мафії» в Сенат.

Найвідомішим неореакціонером Кремнієвої долини став Маск. Його шлях «праворуч» – від обурення карантинними заходами в Каліфорнії під час пандемії до розчарування демократичними цінностями та відкритого конфлікту з адміністрацією Байдена – став сигналом для нової групи техномільярдерів.

Зараз представники Tech Right наблизилися до адміністрації президента як ніколи раніше. Венс обіймає посаду віцепрезидента, Маск очолив департамент DOGE.

Новий світ – нові порядки

Після перемоги Трампа на виборах у листопаді 2024 року ключові фігури технологічного сектору, зокрема Цукерберг, Безос і CEO Alphabet Сундар Пічай, відвідали його резиденцію в Мар-а-Лаго. Ці зустрічі стали сигналом зближення технологічних корпорацій з новою адміністрацією та передвісником змін.

Невдовзі після цього компанія Meta скасувала обмеження на політичний контент у Facebook та Instagram, що стало відповіддю на звинувачення прихильників Трампа в цензурі під час виборчої кампанії. Згодом Amazon, Google і Meta почали переглядати власну політику, відмовляючись від програм різноманітності, рівності та інклюзії (DEI) – наріжного каменя корпоративної етики в Кремнієвій долині.

Через DOGE Маск не просто впливає на урядові реформи, а підміняє державні інститути. Його команда, що складається переважно з молодих недосвідчених кадрів, бере під контроль ключові державні відомства, зокрема Управління кадрового менеджменту (OPM), Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і Національне управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA).

Крім того, DOGE отримав доступ до фінансової інфраструктури включно з Міністерством фінансів і федеральними платіжними системами. Це дає Маску безпрецедентні важелі впливу на економічні процеси та державні виплати.

Для «бролігархів», які не мислять у рамках національних держав, тріумф неореакціонізму в адміністрації Трампа посилив їх упевненість у тому, що такий сценарій можна реалізувати і в інших країнах. Володіючи інформаційним, фінансовим і технологічним впливом, частина з них підтримує ультраправі партії в ЄС, де політика щодо цифрових ринків також суперечить їхнім інтересам.

Маск як один з найактивніших представників цього руху дедалі частіше втручається в міжнародні політичні процеси. Він відкрито підтримує ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини» на майбутніх дострокових парламентських виборах, заявляючи на своїй сторінці в X, що лише АдН здатна врятувати країну.

Він також атакує уряд Великої Британії, звинувачуючи його в приховуванні масштабів насильства над дітьми, зокрема в справі етнічних банд сутенерів. Згодом мільярдер образив прем’єра Кіра Стармера і навіть запустив в X голосування, чи повинна Америка «врятувати» Британію від «тиранічного уряду».

Поведінка американського мільярдера турбує всіх євросоюзівських лідерів. Керівники країн від Лісабона до Варшави висловили занепокоєння втручанням Маска у внутрішні справи ЄС. Однак, схоже, тріумф у США додав «бролігархам» упевненості в тому, що ідеї неореакціонізму можна легко масштабувати.

Чи будуть інші американські бізнесмени втручатися в політичні процеси інших країн, поки невідомо. Та й у самій Кремнієвій долині більшість не поділяє погляди «бролігархів» чи неореакціоністів і навіть демонстративно виступає проти них.

Чи почують ці голоси? Це хороше запитання, особливо якщо пригадати, як Безос переломив через коліно редакцію The Washington Post, уперше за 36 років заборонивши їм публічно підтримувати одного з кандидатів у президенти США.

Колаж: Андрій Калістратенко

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
NASA заявило, що ризик зіткнення астероїда 2024 YR4 із Землею зменшився вдвічі
Комсомольская правда
2025-02-21T13:03:50Z
Білл Гейтс заявив, що людство може втратити контроль над штучним інтелектом
InternetUA
2025-02-21T13:01:13Z
Fallout: New Vegas у The Sims 2? Моддери знову дивують
Знай
2025-02-21T12:51:05Z
Як захистити свій Telegram-акаунт від зламу
Украина Криминальная
2025-02-21T12:46:17Z
Скільки коштуватиме iPhone 16E в Україні і коли чекати новинку
24tv
2025-02-21T12:31:53Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках із грабіжником банку за 19 сек
GlavRed
2025-02-21T12:27:12Z
Біг із підстрибуванням підірвав соцмережі: як повторити популярний танок з TikTok
24tv
2025-02-21T12:24:41Z
Поняття "пташиний мозок" варто скасувати: виявлено, що ему в рази розумніші, ніж вважалося раніше
Фокус
2025-02-21T12:15:39Z
В Steam з'явилась абсурдна пародія на Assassin's Creed Shadows
24tv
2025-02-21T12:15:03Z
Ці місця на кухні всі забувають чистити: вони найбрудніші
24tv
2025-02-21T12:24:57Z
Припиніть негайно: 3 помилки, які псують ваш борщ
24tv
2025-02-21T12:24:15Z
Як підвищити продуктивність на птахофермі
AgroNews
2025-02-21T12:12:13Z
Що треба обов’язково зрізати у печериць перед приготуванням: це необхідно знати
TSN
2025-02-21T12:06:37Z
Підживіть часник та цибулю цим розчином – і зберете утричі більший урожай
TSN
2025-02-21T11:36:41Z
Що таке "Лінива Сьюзен", і як корисно її можна використати по дому
24tv
2025-02-21T11:30:37Z
Японське кафе використовує ШІ для обслуговування туристів: "розуміє" 100 мов
InternetUA
2025-02-21T11:01:03Z
6 квітів, що потрібно висадити на розсаду прямо зараз: навесні вразять цвітінням
24tv
2025-02-21T11:00:30Z
Забуті солодощі з дитинства: готуємо смачні, солодкі та хрусткі вергуни
24tv
2025-02-21T10:48:15Z
У Києві водій вирішив перевірити кригу Дніпра на міцність і став пішоходом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:45:44Z
Швеція виявила ще один пошкоджений кабель у Балтиці
Детектор М
2025-02-21T12:37:57Z
Жителя Київщини серйозно побили в причетності поліцейського після зауваження щодо неправильного паркування
Khreschatyk
2025-02-21T12:36:44Z
На Житомирщинв у нетверезій ДТП загинув пасажир легковика. Судитимуть водія
Украина Криминальная
2025-02-21T12:27:25Z
На Полтавщині ліквідували пожежу на промоб’єкті
1News
2025-02-21T12:27:14Z
На Одещині військовослужбовець ТЦК вимагав ₴50 тисяч за відстрочку від призову
Украина Криминальная
2025-02-21T12:15:59Z
Обікрали будинок і вивезли майно на автівці, що стояла в гаражі: у злочинах викрили двох жителів Одещини
Украина Криминальная
2025-02-21T11:48:33Z
У Києві муніципальні охоронці затримали дебошира, який почав стрілянину в парку
24tv
2025-02-21T11:39:27Z
Жінку, яка пропонувала «допомогу» в виїзді за кордон, оштрафували на 300 тисяч
Украина Криминальная
2025-02-21T11:39:05Z
Албанія — Україна: онлайн-трансляція матчу жіночої Ліги націй
Football.ua
2025-02-21T13:01:06Z
Гутцайт долучився до проєкту Олімпійці надихають - діти визначають своє майбутнє!
УкраинФорм
2025-02-21T12:57:45Z
Усик прибув до Ер-Ріяду, де мав визначитися його наступний суперник
24tv
2025-02-21T12:57:16Z
Художня гімнастка Анна Різатдінова втілила мрію дівчинки, тато якої загинув, захищаючи Україну
GlavRed
2025-02-21T12:45:46Z
Тайсон Ф'юрі зустрівся з живою легендою футболу
24tv
2025-02-21T12:33:56Z
Безбородько дебютує за Чорноморець у матчі проти Колоса
Football.ua
2025-02-21T12:33:36Z
Баколе битиметься з Паркером за титул: який пояс на кону поєдинку
24tv
2025-02-21T12:33:12Z
ПСВ взимку не відпустив Ланга в Наполі – Скіра
Football.ua
2025-02-21T12:15:59Z
Україна – Словенія: де дивитися вирішальну гру збірної у відборі на Євробаскет
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:06:13Z
Понад 95 тисяч: ЗМІ встановили імена загиблих від початку війни в Україні російських військових
УкраинФорм
2025-02-21T13:03:55Z
В Одесі відновили опалення для всіх споживачів
УкраинФорм
2025-02-21T13:03:07Z
Артилерія та БПЛА на оптоволокні: ворог не припиняє обстріли прикордоння на півночі
УкраинФорм
2025-02-21T13:00:44Z
Ворог атакував укріплення ЗСУ на Лиманському напрямку, – ОСУВ "Хортиця"
24tv
2025-02-21T12:51:01Z
Під обстрілами, в очікуванні миру: свідчення з прифронтових регіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:45:46Z
Безуспішні ворожі штурми та міські бої: військові розповіли про ситуацію в Часовому Яру
УкраинФорм
2025-02-21T12:39:43Z
Генштаб повідомив про 121 бій за добу
360ua.news
2025-02-21T12:36:35Z
У Києві посадовець хотів продати «Укрзалізниці» російські деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:27:57Z
Жителька Тернопільщини втратила ₴95 000 через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-02-21T12:27:27Z
37-річний гуморист Шумко повністю звільнився від призову у ЗСУ та назвав причину
TSN
2025-02-21T13:06:31Z
Співачка Граймс публічно звернулася до Ілона Маска через проблеми зі здоров'ям у їхньої дитини
InternetUA
2025-02-21T12:58:48Z
Фагот показався з серйозною травмою: Трохи підламався
Комсомольская правда
2025-02-21T12:58:28Z
Не спроможні створити своє: 3 українські фільми, які цинічно вкрали росіяни
24tv
2025-02-21T12:45:00Z
"Нульовий день" - що відомо про серіал, у якому президент США завдає удару по Росії
Комсомольская правда
2025-02-21T12:40:34Z
Репер-нацист Каньє Вест запустить власні токени, при чому 70% залишить собі
ITC
2025-02-21T12:37:44Z
Зачіски невимовної краси: зроблять тонке волосся об'ємнішим на вигляд
24tv
2025-02-21T12:21:54Z
Галерея Snisarenko вперше представила в Лос-Анджелесі роботи українських митців
24tv
2025-02-21T12:18:37Z
В угорському місті Кішварда презентували «Листівки з України»
УкраинФорм
2025-02-21T12:09:40Z
Гуманітарні авто для військових: уряд ухвалив рішення щодо пального і запчастин
УкраинФорм
2025-02-21T12:54:39Z
У неділю Володимир Зеленський проведе пресконференцію. Триває акредитація
Детектор М
2025-02-21T12:51:33Z
Українським біженцям в Австрії продовжили захист: до якого часу він буде діяти
Фокус
2025-02-21T12:51:12Z
М'ясопусна субота: що категорично не можна робити 22 лютого
GlavRed
2025-02-21T12:45:21Z
Глава КМВА провів зустріч із родинами загиблих, полонених та зниклих безвісти бійців
Khreschatyk
2025-02-21T12:45:21Z
Відновити сім-карту Київстар онлайн: як зробити це швидко
Политека
2025-02-21T12:33:06Z
На «Громадському радіо» стартував проєкт «На звʼязку: окуповані території»
Детектор М
2025-02-21T12:22:02Z
Які виплати матимуть люди з інвалідністю у березні
24tv
2025-02-21T12:21:34Z
Надзвичайна демографічна ситуація. Чому Україна втрачатиме мільйони людей найближчими роками
Фокус
2025-02-21T12:15:33Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T13:00:41Z
Знайшли "вимикач" росту пухлин: учені відкрили новий спосіб боротьби з раком
Фокус
2025-02-21T12:45:29Z
Чи можна митися при температурі та коли хворієте
24tv
2025-02-21T12:15:42Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:49:41Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу
TSN
2025-02-21T08:48:09Z
Ціни на капусту падають, але досі у 4,5 раза вищі торішніх
AgroPortal
2025-02-21T13:00:23Z
Більше 200 млрд доларів ніяк не виходить - економіст про ресурси, які Україна може дати США
Политека
2025-02-21T13:00:12Z
Пенсії з 1 березня: на кого з пенсіонерів чекає підвищення виплат
24tv
2025-02-21T12:51:13Z
В Україні платитимуть за трупи хворих диких кабанів
AgroNews
2025-02-21T12:45:40Z
Кредитування аграріїв з початку року сягнуло 8 млрд грн
AgroPortal
2025-02-21T12:30:59Z
На Київщині відходи від виробництва біометану використовують як добриво
AgroNews
2025-02-21T12:25:56Z
Meta підвищила бонуси для босів на 200% — на тлі звільнень 4000 «неефективних» працівників
ITC
2025-02-21T12:25:33Z
Міноборони отримали вітчизняні блочно-модульні транспортабельні котельні
TSN
2025-02-21T12:21:15Z
У Єврокомісії розповіли, яку частку споживаного газу ЄС досі купує у Росії
Европейская правда
2025-02-21T12:19:42Z
Маленький "Гелендваген": розкрито подробиці нового позашляховика Mercedes
Фокус
2025-02-21T12:51:41Z
Електромобіль Rolls-Royce Spectre отримав спеціальну “весільну” версію
AutoGeek
2025-02-21T12:48:11Z
«Укрнафта» закупила рекордну кількість автомобілів та спецтехніки
AutoCentre
2025-02-21T12:13:54Z
Справжні бестселери: найпопулярніші авто всіх часів і народів
Фокус
2025-02-21T11:57:07Z
Новий преміальний електромобіль Jaguar вперше сфотографували під час випробувань
AutoGeek
2025-02-21T11:51:32Z
Rivian R1T та R1S отримали спецверсію потужністю 850 к.с.
AutoCentre
2025-02-21T11:13:40Z
Електрокар Tesla Cybertruck перетворили на оригінальний позашляховий автодім
Фокус
2025-02-21T10:57:37Z
Стартувало масове виробництво оновленого електромобіля Tesla Model Y
AutoGeek
2025-02-21T10:57:28Z
Українських водіїв штрафують на 16 000 гривень за неочікуване порушення: що відомо
ТСН
2025-02-21T10:48:46Z
Російські тролі могли поширювати фейкові відео про голосування поштою у Німеччині
Европейская правда
2025-02-21T13:03:34Z
Лукашенко відреагував на переговори США і Росії
TSN
2025-02-21T13:03:23Z
Таємні переговори США та Росії у Швейцарії
360ua.news
2025-02-21T13:03:15Z
Офіцер бригади "Рубіж" оцінив проміжні результати війни в Україні
TSN
2025-02-21T13:03:04Z
Більше американців вважає диктатором Трампа, а не Зеленського
Европейская правда
2025-02-21T12:57:52Z
У Єврокомісії після заяв Трампа нагадали, що війну почала Росія
Европейская правда
2025-02-21T12:51:16Z
Чи можуть США відмовитися від НАТО і Європи? — The Hill
ZN UA
2025-02-21T12:49:50Z
AP: Успішна миротворча місія в Україні може тривати 20-30 років. А неуспішна?
ZN UA
2025-02-21T12:49:35Z
Атака дронів на укриття ЧАЕС і зрив ротації на ЗАЕС - Сибіга провів розмову з Гроссі
УкраинФорм
2025-02-21T12:45:39Z