MY.UAНовини
"На патріотизмі ми вже нікого не залучимо до ЗСУ": народна депутатка від "Слуги народу" про спецконтракт для 18—24-річних
"На патріотизмі ми вже нікого не залучимо до ЗСУ": народна депутатка від "Слуги народу" про спецконтракт для 18—24-річних

"На патріотизмі ми вже нікого не залучимо до ЗСУ": народна депутатка від "Слуги народу" про спецконтракт для 18—24-річних

Держава шукає шляхи вирішення кадрового голоду на фронті, каже Анастасія Ляшенко

Кабмін 11 лютого ухвалив постанову № 153 "Про реалізацію експериментального проєкту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану". Таким чином Міноборони розпочало залучення до Сил оборони на контрактній основі добровольців віком 18—24 роки на термін не менше одного року. Однією з обов’язкових умов проходження військової служби на цій основі є безпосередня участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком не менше 6 місяців за сукупністю протягом дії контакту.

Міністерство оборони оголосило про набір на штатні посади: стрілець, старший стрілець, стрілець-снайпер, стрілець-санітар; помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник; розвідник, старший розвідник.

Перед відправленням у гарячі точки контрактники пройдуть вишкіл в навчальних центрах, що триватиме не менш як 45 днів. За цей час вони пройдуть базову загальновійськову та фахову підготовку, курс адаптації у військовій частині.

Після закінчення контракту учасники експерименту не підлягатимуть мобілізації протягом одного року. Також вони зможуть виїжджати за кордон, брати в банку безвідсотковий кредит на придбання житла, навчатися за державний кошт, безоплатно протезуватися у стоматолога.

А ще держава гарантує їм виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 1 мільйона гривень, яка буде виплачена трьома частинами. Перші 200 000 гривень добровольці отримають протягом 5 робочих днів після підписання контракту та вступу до виконання обов’язків за посадою, на яку будуть призначені. Передбачено щомісячне грошове забезпечення до 120 000 грн, а також грошова винагорода за виконання бойових завдань.

Щоб підписати такий контракт, потрібно подати заявку на сайті або обрати бригаду в "Резерв+".

На фронті потрібні розумні й фізично здорові хлопці для того, щоб перемогти

— Спецконтракт для молоді 18-24 років від Міністерства оборони наробив шуму, як Трамп у перший місяць на посаді, — з долею іронії говорить народний депутат від партії "Слуга народу" Анастасія Ляшенко. — Найбільше обурення у частини суспільства викликала сума одноразової грошової допомоги. Тепер чуємо: "Тих, хто давно воює, держава не заохочувала такими виплатами та пільгами, тому вони почуваються людьми другого чи третього сорту". Особливо опозиція намагається повернути у русло зради будь-які ініціативи, що стосуються військової тематики. І в цьому випадку кричатимуть "Дискримінація", поки не оглухнемо.

Але скажу дещо непопулярне. Чому, коли з’явилася ця пропозиція від МО, ніхто не говорить владі: "Ви що там, подуріли — відправляєте молодь на фронт?! Та ні за які гроші!" Тобто ніхто не бореться за визначену категорію людей, не говорить, що недоцільно відправляти їх на фронт, що вони не навчені, не досвідчені тощо. Не заявляють про те, що ці люди зміцнять наші позиції. Насправді неприхована суперечка точиться навколо грошей.

Думаю, кому байдуже до цих анонсованих виплат, так це солдатам на "нулі". Бо вони втомилися й хочуть ротації. Хочуть, щоб їх не посилали бодай пару ночей підряд на позицію. Щоб прийшли ті, хто полегшить їм службу.

Очевидно, що сьогодні держава шукає аргументи, як заохотити вступати до ЗСУ. Бо добровільно ми не хочемо, а примусово нам не подобається.

Зрозуміло, що поповнити армію патріотами у потрібній кількості вже не вдасться. Ті, хто добровільно став на захист держави у 2022-му, в більшості своїй, на жаль, закінчилась. Тому лишається тільки мотивація. І тому зараз включені інструменти заохочення.

До речі, саме гроші, які стабільно виплачують в армії, мотивували багатьох, хто не мав ніяких заробітків у цивільному житті, йти на війну. Але про це публічно ніхто не говорить. Бо всі розуміють, що хтось мусить воювати. Усі хотіли б, щоб хтось замінив близьку людину на фронті, правда? Тільки кажуть, щоб той хтось не отримував більших грошей.

Загалом люди меркантильні. Одні — тому, що бідні, інші – тому, що багаті, бо чим більше мають, тим жадібніші. Ще хтось — тому що втратили щось через війну. Ну, такі ми є.

Не всі люди патріотичні, не всі гарні, але виходить, що тільки влада завжди винувата…

Спецконтракт запроваджено на вимогу закордонних партнерів, які давно вимагали від президента Зеленського зниження мобілізаційного віку?

— Закордонні партнери тут ні до чого. І це ж не мобілізація. Це неминучий крок. Цього уникнути було неможливо. Це військова стратегія. Ми до неї йшли. Якщо говорити з погляду раціональності, то це шлях до перемоги.

Певно що, підштовхуючи Зеленського до зниження мобілізаційного віку, іноземні високопосадовці переслідували якісь політичні мотиви. Скажімо, заплямувати його в очах суспільства, знизити рейтинг.

Цілком очевидно, що рішення Міністерства оборони говорить про кризу людського ресурсу в армії. І хто що сьогодні може зробити з нею, окрім як сказати, що це не справедливо?

Вочевидь, що люди після 50 років з купою захворювань і поганих звичок малоефективні на фронті. Як їх туди відправляють, це інше питання. Відомо, що командири бригад скаржаться на якість поповнення. Всі вони сподіваються на молодь, хочуть, щоб до них прийшли здорові й ефективні молоді люди, які розумілися б на комп’ютерах, дронах тощо. Та й командири далеко не всі молодого віку, їм потрібна підтримка молоді. А хіба у нас її немає? Є!

Держава обрала спецконтракт як один із варіантів заохочення цих людей. І це добре. На фронті потрібні розумні й фізично здорові хлопці не для того, щоб вони стали гарматним м'ясом, а для того, щоб перемогти.

Держава шукає тих, хто буде корисніший в армії

Проєкт розрахований на два роки. На чому базуються стимули, визначені постановою Кабміну?

— Зрозуміло, ніхто не хотів би, щоб молодь воювала. Але ми мусимо чимось заохочувати людей боронити країну. І, вочевидь, уряд аналізував, з якими проблемами зіштовхується молоде покоління і чим саме його можна зацікавити. Пропозиції, закріплені Постановою Кабміну, не з неба взяті.

Ми не настільки багаті, щоб так заохотити всіх. Але це ні якому разі не применшує значущість перших, других, третіх чи ще когось. Сьогодні кожний воїн важливий. І мусимо далі працювати, аби й ті хто 24+, не відчували себе дискримінованими. Постійно працювати над тим, щоб кожен військовий відчував справедливість і порядок. Держава повинна подбати про мотивацію кожного солдата. Незалежно від статі, віку чи інших параметрів.

Я не те що виправдовую владу, а говорю з державницької позиції. Просто розумію, чому влада так робить.

Війна затягується, тож воюватимуть усі. Виходить так?

— У ході війни держава шукає нові інструменти залучення населення до захисту Вітчизни. Спочатку це були переважно добровольці. Коли їх ставало мало, брали інших, потім — ще когось. Перші обурювались, що не беруть других і третіх. А потім прийшов час і других, і третіх. Проблема ж не тільки в бракові людського ресурсу, а й в ефективності бійців. Держава шукає тих, хто буде корисніший в армії. Не обов’язково це військовий, який служить на нулі.

Через навчальні центри проходять усі — й досвідчені, й молоді. Там з ними працюють військові фахівці й вони розуміють, що молодь швидше вчиться. Залежно від їхніх навичок, курсантів направляють туди, де вони зможуть показати кращі результати. Тому це не погано, що держава мотивує молодь воювати. Навпаки, це добре, що в нас буде підготовлений резерв.

У суспільстві постійно точаться суперечки навколо справедливості мобілізаційних процесів…

— І не тільки. Ми постійно зіштовхуємося з проблемами якоїсь соціальної несправедливості.

Чую претензії: чому харчування в одних школах безплатне, а в інших платне? Чому ціна обіду там нижча, а там вища?

А мами, які народили маля рік-два чи навіть п’ять місяців тому, невдоволені тим, що держава виплачувала їм по 800 гривень у місяць на дитину, а сьогодні породіллі отримують три тисячі.

Зараз багато хто невдоволений бронюванням. Бо спочатку був один алгоритм, а тепер дещо інший.

Свого часу було багато суперечок і негативу навколо того, що багатодітних батьків звільнили від мобілізації. Мовляв, це поділ чоловіків на тих, які більше потрібні своїм дітям, і тих, які менш потрібні. Як тут взагалі порівнювати? Інколи тато, який має одну дитину, важливіший, ефективніший і потрібніший у родині, аніж той, що має трьох дітей, яких він, може, і в очі не бачив. Це дуже індивідуальні речі. Але держава напрацьовує якісь загальні механізми. А кожен приміряє їх на себе, кожен коментує свою ситуацію. І завжди будуть невдоволені, ті, яким усе не так. Тим паче коли військові питання так заполітизовані.

Сьогодні не стоїть питання, що хтось заслуговує матеріальних стимулів чи не заслуговує. І це точно не питання порівняння, не питання поділу військових. Про це можуть говорити лише політично вмотивовані люди, які використали цю реформу Міноборони знову проти влади.

На вашу думку, запропонований механізм поповнення лав захисників спрацює?

— Запропонований механізм свідчить лише про те, що держава має прагнення боротись і шукає шляхи вирішення кадрового голоду на фронті. Спрацює чи не спрацює, час покаже.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У США попередили про російські хакерські атаки на критичну інфраструктуру країни
Европейская правда
2025-08-21T07:21:56Z
Знищений завод США. Наслідки російської атакиСюжет
1News
2025-08-21T07:21:50Z
Якщо Путін збрехав? Зеленський пояснив, що має відбутися, якщо його зустріч з диктатором зірветься
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:21:33Z
Сійярто: Угорщина готова організувати мирні переговори Росії та України
Европейская правда
2025-08-21T07:21:20Z
Президент: Хочемо отримати розуміння архітектури гарантій безпеки протягом 7-10 днів
УкраинФорм
2025-08-21T07:18:20Z
«Крим – найбільша проблема». Зеленський розказав про свою розмову з Трампом
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:15:59Z
Кабмін пропонує кримінальну відповідальність за незаконний виїзд за кордон під час війни
360ua.news
2025-08-21T07:15:48Z
"Він все зрозумів": Зеленський на закритій зустрічі пояснив, що показував Трампу на карті у Білому домі
Telegraf
2025-08-21T07:15:32Z
Місце зустрічі з Путіним. Зеленський розказав, на які країни він погоджується
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:12:49Z
Володимир Зеленський вручив Святославу Вакарчуку відзнаку "Національна легенда України"
24tv
2025-08-21T07:15:09Z
"Страждає": путіністу Філіпу Кіркорову поставили остаточний діагноз
GlavRed
2025-08-21T07:09:41Z
Серіал "Чужий: Земля" побив рекорд франшизи найвищою оцінкою на Rotten Tomatoes
ITC
2025-08-21T07:09:11Z
Генії в епоху гаджетів: яку техніку обрали б українські класики
Gazeta UA
2025-08-21T07:06:44Z
Макіяж на День Незалежності: три цікаві варіанти
24tv
2025-08-21T07:06:22Z
Alena Omargalieva про освідчення Тамерлана: «Батьки в шоці, я – сама не своя»
Вива
2025-08-21T07:00:09Z
Француженки рекомендують: 3 найстильніші поєднання з джинсами на цю осінь
24tv
2025-08-21T06:30:45Z
У Вільнюсі відбудеться концерт, присвячений Дню Незалежності України
УкраинФорм
2025-08-21T06:30:12Z
"Нарешті зрозуміла": що відомо про справжню позицію Ані Лорак
GlavRed
2025-08-21T06:27:09Z
"Попередніх не було": ТЦК виписав військовому штраф на понад 50 тисяч гривень
Фокус
2025-08-21T07:15:11Z
Ракетна атака по Мукачеву: що відомо про постраждалих та наслідки
24tv
2025-08-21T07:12:46Z
Ніч вибухів у Росії: дрони атакували НПЗ, енергоблок АЕС залишився без світла
GlavRed
2025-08-21T07:12:09Z
Ворог здійснив комбіновану атаку на Львів: імовірні пожежі, пошкоджено десятки будинків
24tv
2025-08-21T07:06:54Z
На Рівненщині внаслідок падіння уламків є ураження цивільних об’єктів
УкраинФорм
2025-08-21T07:03:39Z
Атака тривала всю ніч: в ОВА розповіли, скільки ракет і дронів летіло на Луцьк
24tv
2025-08-21T07:00:07Z
На Київщині лунають гучні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:00:05Z
Вночі в Хмельницькій області сталися вибухи: що відомо
TSN
2025-08-21T06:51:38Z
Столичні оперативники затримали двох квартирних крадіїв «зі стажем»
Украина Криминальная
2025-08-21T06:51:00Z
Bring Kids Back UA: з окупації вдалося повернути чотирьох молодих людей і немовля
УкраинФорм
2025-08-21T07:24:12Z
Зеленський назвав строки запуску масового виробництва ракети «Фламінго»
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:21:03Z
Росіяни вночі та зранку атакували Волинь дронами і ракетою - є руйнування
УкраинФорм
2025-08-21T07:12:20Z
У ВМС США не вийшло, як в України: Reuters дізнався про провальні випробування морських дронів
InternetUA
2025-08-21T07:09:03Z
Як дізнатись про свій трудовий та страховий стаж: покрокова інструкція
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:06:22Z
Нові правила мобілізації для студентів і викладачів
Знай
2025-08-21T07:06:14Z
"Війни починаються з конфлікту світоглядів"
Gazeta UA
2025-08-21T07:00:39Z
Американські ВПС супроводили російський Іл-20 поблизу Аляски
Европейская правда
2025-08-21T06:45:37Z
Воїни ГУР за допомогою ракети знищили російський катер у районі Залізного Порту
УкраинФорм
2025-08-21T06:42:38Z
Універсальні ліки проти вірусів: вчені зробили революцію у профілактиці захворювань
24tv
2025-08-21T07:24:25Z
Загроза номер один: в Україні зафіксували спалах кору
Хвиля
2025-08-21T07:15:46Z
У США пацієнту з важкою депресією повернули радість завдяки унікальному імпланту
InternetUA
2025-08-21T06:54:10Z
COVID-19 повертається — як лікувати: головні тези від інфекціоніста Ольги Голубовської
TSN
2025-08-21T04:48:44Z
Пийте щодня перед сном: напій, який допоможе позбутися жиру на животі
TSN
2025-08-21T04:48:26Z
Допомога для молодих лікарів: хто може отримати 200 000 грн
ZN UA
2025-08-21T02:24:12Z
Уряд розширив перелік безоплатних ліків і медвиробів, що закуповує держава
УкраинФорм
2025-08-20T21:09:44Z
У міжнародний день медичного транспорту лікар отримав цікавий автомобіль
AutoCentre
2025-08-20T18:45:52Z
Як за останні 50 років змінилась тривалість життя людей з раком
24tv
2025-08-20T18:45:07Z
Після атаки РФ по Україні затримується низка потягів: деталі
TSN
2025-08-21T07:18:56Z
Яка буде пенсія, якщо пропрацював 45 років
24tv
2025-08-21T07:12:43Z
Рекордних цін вже не буде: скільки будуть коштувати яблука у новому сезоні
24tv
2025-08-21T07:06:19Z
Ціна впала, але є нюанс: як змінилися курси валют
24tv
2025-08-21T07:06:05Z
Агропродсервіс завершив збір ранніх зернових: урожайність пшениці — 9 т/га
AgroPortal
2025-08-21T07:00:29Z
Курси долара та євро на четвер 21 серпня
УкраинФорм
2025-08-21T07:00:01Z
Не єдиними пшеницею та ячменем: які культури стали новими для України після 1991 року
24tv
2025-08-21T06:45:23Z
Споживчі кредити в Україні: де найвищий ризик і як не потрапити в борги
24tv
2025-08-21T06:36:54Z
Ворожі атаки зірвали графік потягів Укрзалізниці
Gazeta UA
2025-08-21T06:36:31Z
З запасом ходу понад 1400 км: електрифікований седан Buick Electra L7 показали офіційно
AutoGeek
2025-08-21T07:18:10Z
Українці різко почали купувати більше вживаних авто
Gazeta UA
2025-08-21T07:03:21Z
Їдете за кордон на авто? Оформлюйте «Зелену картку» завчасно!
AutoCentre
2025-08-21T06:45:38Z
Свіжий дизайн і спортивна версія: презентовано новий Nissan X-Trail 2026
Фокус
2025-08-21T06:45:07Z
Перший AUDI без “кілець”: стартували продажі нового E5 Sportback, оголошено ціни
ЗаРулем
2025-08-21T04:42:49Z
Паралельне паркування - покроковий метод для водіїв як впоратися ідеально
Gazeta UA
2025-08-21T02:21:00Z
Керівник Ford натякає на появу позашляховика потужністю 1000 кінських сил
Топ Жир
2025-08-21T01:06:03Z
BYD представив неймовірний автомобільний парк розваг для автолюбителів
Топ Жир
2025-08-21T00:06:19Z
Ера AI-гіперкарів настала завдяки Pininfarina
Топ Жир
2025-08-20T23:21:18Z
У Мукачеві атаковано завод американської компанії: що відомо про підприємство
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:24:25Z
Знищено ворога майже на 100%: Зеленський розповів про Покровський напрямок
24tv
2025-08-21T07:21:36Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 21 серпня 2025 року
Фокус
2025-08-21T07:18:45Z
Вночі ворог атакував 614-ма засобами повітряного нападу: скільки летіло ракет і дронів
24tv
2025-08-21T07:15:39Z
Активний циклон принесе зливи і шквалистий вітер
Gazeta UA
2025-08-21T07:15:29Z
Зеленський: Росіяни перекидають війська на Запоріжжя
УкраинФорм
2025-08-21T07:15:12Z
Як вітряки вбивають Карпати
Gazeta UA
2025-08-21T07:06:16Z
Ситуація на фронті. Зеленський повідомив гарні новини з покровського напрямку та Луганщини
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:06:09Z
Якою буде осінь-2025 в Україні: синоптик здивував прогнозом погоди
GlavRed
2025-08-21T07:03:55Z
Дуже незвичний, але доступний усім: королева Камілла розкрила свій улюблений перекус
24tv
2025-08-21T07:12:57Z
Кекси, які врятують ранок: п'ять інгредієнтів і мінімум часу
Telegraf
2025-08-21T07:03:05Z
Чому не червоніють помідори на городі і як прискорити їхнє дозрівання: лайфхак для дачників
Telegraf
2025-08-21T06:54:44Z
Люди не хочуть чути правду від ШІ: чому багатьом не сподобалася модернізація ChatGPT
InternetUA
2025-08-21T06:39:12Z
Перевіряй та довіряй: як ChatGPT зірвав блогерам омріяну відпустку
24tv
2025-08-21T06:36:53Z
Не їжте цей перець, бо він може нашкодити вам: у чому причина
Telegraf
2025-08-21T06:30:08Z
Яким знакам зодіаку варто бути обережними у стосунках – відповідь у гороскопі
24tv
2025-08-21T06:24:39Z
Солоні зелені томати, які не гірчать: детальний гід із ферментації
Telegraf
2025-08-21T06:12:38Z
Турист відвідав 100 країн і назвав "найбездушніше" місце, у які ні за що не поїде знову
24tv
2025-08-21T05:33:07Z
Початок кінця Google Assistant: зустрічайте Gemini for Home та нову розумну колонку
ITC
2025-08-21T07:16:41Z
На карликовій планеті Церера виявили необхідні для життя умови: що відомо
Фокус
2025-08-21T07:12:28Z
Приховані "пожирачі" ресурсів: прості трюки сильно прискорюють роботу ПК і ноутбука з Windows
Фокус
2025-08-21T07:12:05Z
General Motors формує свою команду щодо роботи зі штучним інтелектом
ZN UA
2025-08-21T07:09:50Z
Найновіша функція TikTok дозволяє студентам коледжу знаходити однокласників та спілкуватися з ними
InternetUA
2025-08-21T07:00:35Z
Рекордне танення льодовиків на Шпіцбергені: що чекає на Арктику
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T06:48:43Z
Meta знову змінює свою організацію штучного інтелекту
InternetUA
2025-08-21T06:45:35Z
5 приладів, які нізащо не слід підключати до розумної розетки
24tv
2025-08-21T06:42:05Z
Google виплатить 30 мільйонів доларів для врегулювання позову щодо даних дітей на YouTube
InternetUA
2025-08-21T06:30:16Z
Ковляр встановив рекорд збірної України з баскетболу за набраними очками в одній грі
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:18:50Z
Трансфер зірки збірної України зірвався через політичні переконання
24tv
2025-08-21T07:06:44Z
Відбір Ліги чемпіонів УЄФА: «Буде-Глімт» розгромив «Штурм»
УкраинФорм
2025-08-21T07:03:50Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T07:00:17Z
Болонья підписала захисника Кальярі Дзортеа за вісім мільйонів євро
Football.ua
2025-08-21T07:00:03Z
Таремі тренується окремо від основної групи Інтера
Football.ua
2025-08-21T06:51:38Z
Барселона домовилася про розірвання контракту з Ромеу
Football.ua
2025-08-21T06:48:20Z
«Маккабі» – «Динамо»: де дивитися поєдинок кваліфікації Ліги Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T06:45:15Z
Саншеш близький до переходу в Трабзонспор на правах оренди
Football.ua
2025-08-21T06:42:54Z