MY.UAНовини
Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції
Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції

Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції

З допомогою дзеркал, агрегаторів, клонів і мережі сайтів контент RT France поширюється у Франції та Бельгії.

Ірина Субота, менеджерка проєктів напряму «Незалежні медіа» Центру демократії та верховенства права, для «Детектора медіа»

У березні 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну Євросоюз запровадив санкції проти державних російських пропагандистських ресурсів, таких як RT і Sputnik, і призупинив їхнє мовлення на території ЄС. Попри це, контент RT досі залишається в інформаційному просторі країн ЄС. Ми проаналізували доступність сайту RT, зокрема його франкомовної версії RT France, у Франції та Бельгії, щоб оцінити, наскільки ефективними виявилися санкції з блокування цього контенту.

У дослідженні ми фокусувалися на аналізі способів поширення контенту RT France лише через вебресурси, без аналізу поширення у соціальних мережах.

По-перше, ми перевірили доступність сайтів RT France у французькому та бельгійському інформаційних просторах.

Аналіз відбувався безпосередньо з французької та бельгійської локацій через місцеві інтернет-провайдери (без використання VPN). Це дало змогу перевірити доступність сайтів RT France у Франції та Бельгії. Уся інформація щодо технічних аспектів доступності або недоступності вебресурсів в інформаційному просторі Франції та Бельгії описана станом на листопад-грудень 2024 року.

По-друге, ми перевірили поширення ідентичних матеріалів на сторонніх франкомовних вебресурсах.

Вибірку публікацій для дослідження становили матеріали, розміщені на сайті RT France у рубриці International (пер. з фр. «Міжнародні новини») та містили у заголовку слова Ukraine, Kiev (транслітерація збережена відповідно до написання в пропагандистському ресурсі RT France), ukrainien, ukrainiens, Zelensky.

Загалом на RT France за період з 15 жовтня до 16 листопада 2024 року вийшла 71 публікація, що відповідала умовам вибірки.

Публікації у вибірці є лише одиницями для пошуку ідентичних матеріалів і виявлення частотності їхнього відтворення на інших сайтах і способів їхнього перепоширення. За мету не ставилося розрізнення цих публікацій на дезінформаційний, маніпулятивний чи правдивий контент. Завдання другої частини дослідження полягало в тому, щоб визначити, якими способами контент RT потрапляє в інформаційний простір Франції та Бельгії.

Збирання інформації відбувалося в три етапи:

І етап. З допомогою OSINT-інструменту Information Laundromat ми визначили список вебресурсів, які відтворюють подібний контент через введення URL-адрес попередньо складеної вибірки матеріалів, опублікованих на RT France. 

ІІ етап. Ми відібрали найчастіше повторювані ресурси, щоб прибрати лише поодинокі випадки повторів контенту RT France на деяких ресурсах і сфокусуватися на тих, що переопубліковують матеріали RT на постійній основі.

ІІІ етап. Додатково ми провели пошук через Google або через внутрішні пошуковики сайтів, що потрапили у відібраний список найчастіше повторюваних вебресурсів. Це дозволило виявити матеріали, які могли бути пропущені під час попереднього пошуку, й забезпечити повніший аналіз поширення контенту RT France на сторонніх франкомовних вебресурсах.

Для отримання технічних показників виявлених доменів (як-от, реєстраційні дані, їхній трафік) ми додатково використовували ресурси Whois та SimilarWeb.

RT France від початку мовлення до санкцій ЄС

RT France, що є частиною міжнародної мережі RT, підконтрольної російському уряду, розпочало своє мовлення у Франції у грудні 2017 року. Приміщення каналу було розташоване в Булонь-Біянкур (Франція). На початку команда складалася зі 150 пропагандистів і мала стартовий бюджет у 20 мільйонів євро. Шеф-редакторкою RT France стала Ксенія Федорова.

RT France протягом своєї роботи у Франції піддавалося критиці з боку Емманюеля Макрона, перебувало під наглядом французької розвідки та під спостереженням CSA (Вища рада з питань аудіовізуальних медіа). Наприклад, у 2018 році Вища рада з питань аудіовізуальних медіа надіслала RT France попередження після репортажу про Сирію, що, за словами регуляторного органу, містив «недоліки в чесності, точності інформації та різноманітності точок зору».

Раніше у 2017 році Емманюель Макрон також засудив поширення чуток і наклепницьких заяв про нього з боку сайтів Sputnik та RT під час президентської кампанії у Франції.

На пресконференції у Версалі з Володимиром Путіним у 2017 році Емманюель Макрон, коментуючи питання щодо RT, сказав, що, «коли медіа поширюють наклепницьку неправду, вони більше не є журналістами, це органи впливу». RT та Sputnik під час кампанії на президентських виборах у Франції, за словами Макрона, «не вели себе як медіа та журналісти, вони вели себе як органи впливу та брехливої пропаганди».

Попри критику, канал продовжував свою роботу у Франції.

Упровадження санкцій ЄС та їх обхід

2 березня 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну Євросоюз запровадив санкції проти державних російських пропагандистських ресурсів RT і Sputnik та призупинив їхнє мовлення в ЄС. Санкції стали частиною зусиль ЄС, спрямованих на боротьбу з дезінформацією та пропагандою, яку використовує Росія для виправдання війни проти України та впливу на громадську думку в ЄС. Санкції поширюються на всі засоби передачі та поширення інформації, такі як: кабельне, супутникове, інтернет-телебачення, платформи, вебсайти та додатки.

Французька філія російського пропагандистського телеканалу RT France звернулася до суду з вимогою скасувати санкції та спробувала за прискореною процедурою домогтися відтермінування їхнього застосування. Проте RT France отримала відмову в суді ЄС загальної юрисдикції.

І хоч мовлення телеканалу у ЄС було заборонене, RT France продовжував виробляти контент у своєму французькому офісі й транслювати його на країни, де канал не забороняли, зокрема на франкомовні країни Африки.

У січні 2023 року завдяки дев'ятому пакету санкцій ЄС проти Росії, затвердженому у грудні 2022-го, Франція заморозила кошти RT France. Після чого  RT France припинив свою роботу у французькому офісі, канал продовжує мовлення з Москви.

Скриншот твіту Ксенії Федорової щодо припинення діяльності внаслідок дев'ятого пакету санкцій ЄС

А у квітні 2023 року Господарський суд у Франції офіційно визнав банкрутство франкомовного відділу RT France.

Попри це канал RT France неодноразово заявляв про «цензуру» з боку ЄС і активно використовував обхідні механізми для збереження свого впливу в інформаційному просторі Європи.

Наприклад, у 2022 році Institute for Strategic Dialogue дослідив, як контент RT досягає аудиторії ЄС після запровадження санкцій. Тоді результати дослідження виявили чотири типи вебсайтів, що дозволяли контенту RT потрапляти в інформаційний простір країн ЄС:

  1. Альтернативні домени та субдомени для RT. Ці сайти мали різні URL-адреси, які перенаправляли на офіційні IP-адреси RT, а також два додаткові субдомени з подібними характеристиками.
  2. Дзеркальні сайти RT. Це ідентична копія сайту, розміщена за іншою URL-адресою. Таким чином, виявлені дзеркальні сайти були ідентичними RT, але розміщені на серверах, які не можна безпосередньо пов’язати з RT.
  3. Сайти-копії. Вебсайти, які повністю копіюють статті з RT.
  4. Сайти-агрегатори. Сайти, які публікують лише частину статті RT (як-от заголовок, лід або перші кілька абзаців), а далі перенаправляють трафік на офіційні сайти RT через посилання на оригінальну статтю.

Крім того, у 2023 році Комітет Дідро у дослідженні «La (non) mise en œuvre des sanctions européennes contre les chaines de television et entreprises de medias russes» (пер. з фр. «(Не)імплементація європейських санкцій проти російських телеканалів та медіакомпаній») виявили 52 сайти, які адмініструє ANO TV Novosti, до якого також входить RT France. 39 із них були доступні у Франції без використання VPN. Попри це, за даними Комітету, частка відвідувань сайтів RT французькою мовою у період з травня по липень 2023 року була мінімальною і становила лише 0,6% загального трафіку ANO TV Novosti (3,7 мільйона відвідувань порівняно з 314,1 мільйона для англійської версії, 57,6 мільйона для арабської, 36,2 мільйона для іспанської та 16,8 мільйона для німецької).

Чому RT France важливий для російської пропаганди

Французька мова є однією з найбільш поширених у світі, що робить її стратегічно важливою для інформаційного впливу. Згідно зі звітом «La langue française dans le monde» (пер. з фр. «Французька мова у світі»), у 2022 році кількість франкофонів у світі оцінюється у 321 мільйон осіб, що дозволяє французькій мові залишатися у групі п'яти найпоширеніших мов планети (після англійської, китайської, хінді й іспанської).

Російський уряд через пропагандистські канали, зокрема RT France, активно впливає на франкомовну аудиторію, використовуючи французьку мову як інструмент доступу до важливих регіонів. Зокрема, це франкомовна Європа (Франція, Бельгія, Швейцарія, Люксембург, Монако), країни Африки, де французька мова має офіційний статус (Нігер, Республіка Конго, Камерун, Руанда й інші), а також Квебек у Канаді, франкомовні громади Близького Сходу та Латинської Америки.

Джерело: звіт «La langue française dans le monde» (пер. з фр. «Французька мова у світі»)

Після ліквідації RT France у квітні 2023 року, за даними Комітету Дідро, найбільшу частку відвідувань сайтів RT France серед визначених країн склали Франція (20,8 %), Канада (18,9 %), Швеція (5,8 %), Швейцарія (5,5 %) і США (3,9 %). Водночас значна частина трафіку (44,4 %) залишається невизначеною, що, ймовірно, пов’язано з використанням VPN.

Джерело: звіт Комітету Дідро «La (non) mise en œuvre des sanctions européennes contre les chaines de television et entreprises de médias russes»

Попри це, хоча RT France і почав більше орієнтуватися на африканські країни, проте зберігає фокус на висвітленні французьких подій.

Результати дослідження: доступність сайтів RT France у французькому та бельгійському інформаційних просторах

Офіційний сайт RT France

Франція, Париж. Коли ми ввели запит «RT» у пошукову систему Google, то не отримали жодного результату з безпосереднім лінком на сайт.

Доступність вебресурсу RT (Франція, Париж)

Натомість після спроби ввести лінк на офіційну сторінку RT France (francais.rt.com) у пошукову графу, результат доступності варіювався в залежності від інтернет-провайдерів — одні блокували перехід, з інших ми вільно потрапили на сторінки з офіційними доменами RT, зокрема і RT France.

Скриншот francais.rt.com (Франція, Париж)

Скриншот francais.rt.com (Франція, Париж)

Бельгія, Брюссель. А ось у Бельгії, коли ми ввели запит «RT» в пошукову систему Google, то вже п’ятим результатом пошуку отримали лінк на RT France. Проте відзначимо, що запропонована сторінка мала інший домен (fra.mobileapiru.com/en-direct), а не офіційний (про це докладніше описано в наступному підрозділі).

Доступність вебресурсу RT (Бельгія, Брюссель)

Після введення офіційного домену RT France (francais.rt.com) у пошукову графу, ми так само отримали вільний доступ до сайту. Такий же результат ми отримали і з кількох інших доступних інтернет-провайдерів в Бельгії, що дозволяють безперешкодно потрапити на офіційні вебресурси RT. Так само можна перейти безперешкодно за офіційним лінком RT (rt.com).

Скриншот francais.rt.com (Бельгія, Брюссель)

Перевірка цих доступних доменів через ресурс Whois вказує на те, що це дійсно офіційні сторінки RT, які досі залишаються доступними у Бельгії, попри санкції.

До речі, проблему доступності RT у Бельгії вже порушували у лютому 2024 року журналісти Radio Free Europe/Radio Liberty, які змогли отримати доступ до сайту без VPN прямо з будівлі Ради Європейського Союзу в Брюсселі.

Тож результати дослідження (хоч вони й базуються на обмеженій кількості даних) показали значну різницю в доступності сайту RT France між Францією та Бельгією і різними інтернет-провайдерами в межах цих країн. Таке варіювання доступності до вебресурсу RT France вказує на можливі недоліки в реалізації санкцій на державному рівні та на рівні виконання їх інтернет-провайдерами.

У той же час відсутність офіційних сторінок RT у видачі результатів пошукової системи Google свідчить про обмеження доступу до пропагандистського ресурсу через виконання санкцій ЄС. Оскільки Google має локалізовані версії пошукової системи для кожної країни, які враховують місцеві правила контенту.

Альтернативні домени та дзеркальні сайти RT France

Для обходу обмежень на доступ до офіційних вебресурсів RT російська пропаганда також може використовувати альтернативні та дзеркальні сайти. Різниця між ними полягає у тому, що альтернативний домен — це окрема вебадреса (домен), яка веде на той самий сайт, що й основний, а дзеркальний сайт — це ідентична копія оригінального, яка дозволяє користувачам отримувати доступ до того ж контенту, навіть якщо основний сайт недоступний або залокований. Часто саме дзеркальні сайти використовуються для обходу цензури або блокувань, коли доступ до основного ресурсу в певній країні обмежено.

Як зазначають Reporters sans frontières (RSF), достатньо ввести в Google або іншій пошуковій системі фразу «RT en français», і дзеркальний сайт російського пропагандистського каналу французькою мовою з’явиться серед перших результатів пошуку.

Коли ми ввели  у пошуковик «RT en français» (лише RT у наших спробах не спрацьовувало), то ми дійсно отримали можливість вільно потрапити на ресурс франкомовної сторінки RT тільки під іншими доменами відмінними від офіційного (хоча через деякі інтернет-провайдери цього не вдалося зробити). Така ситуація актуальна як для французького, так і для бельгійського інформаційного простору.

Крім того, ми знайшли кілька доменів з ідентичними сторінками RT France. Кожен з цих доменів ми перевірили через сервіс Whois.

Домени RT en français

Основний сайт RT має домен rt.com, зареєстрований ще у 1991 році через реєстратора Regional Network Information Center, JSC dba RU-CENTER. Уся інформація про сервери (зокрема, ens-k.rttv.ru і ns1.rttv.ru) вказує на те, що це офіційний домен, який належить власникам RT і використовується як основна платформа.

Піддомен fr.rt.com є частиною цього ж основного домену. Він має ту саму інфраструктуру й ті самі сервери, що й головний сайт. Це підтверджує його статус як офіційного піддомена, створеного для організації контенту французькою мовою.

Однак інші сайти, такі як fra.mobileapiru.com і rtenfrance.tv, мають суттєві відмінності. Хоча вони зареєстровані через того ж реєстратора (Regional Network Information Center, JSC dba RU-CENTER), їхні сервери належать іншій інфраструктурі — cdnmgf.megafon.ru. Це свідчить, що ці домени, хоч і можуть бути пов’язані з RT, створені для іншої мети, наприклад, забезпечення резервного доступу до контенту. Такі сайти найімовірніше є дзеркалами, які відображають інформацію з основного ресурсу.

Домен xynovas.online, зареєстрований у жовтні 2024 року через реєстратора Hosting Ukraine LLC, має ще більш виражену відокремленість. Його сервери (ns11.inhostedns.com тощо) жодним чином не пов’язані з інфраструктурою RT. Це свідчить про те, що цей сайт створено третіми сторонами, ймовірно, як незалежне дзеркало для обходу блокувань або інших обмежень доступу.

Таким чином, можна чітко визначити, що rt.com і його піддомен fr.rt.com є офіційними ресурсами RT. У той час як fra.mobileapiru.com і rtenfrance.tv — це дзеркальні сайти, можливо, створені самою компанією для додаткового доступу, а xynovas.online — це дзеркало, яке не має прямого зв’язку з RT і створене третіми сторонами.

Крім того, ми перевірили відвідуваність цих доменів за кількістю та країнами станом на грудень 2024 року за допомогою ресурсу SimilarWeb.

Офіційний домен RT France демонструє значний рівень відвідуваності загалом, що логічно, зважаючи на його доступність в країнах поза межами ЄС. Хоч основна частина аудиторії зосереджується у Франції (27,56%), Канаді (16,80%) та Мексиці (11,99%).

Показник відвідуваності дзеркальних сайтів, як-от, fra.mobileapiru.com має другу позицію за відвідуваністю після офіційного домену. І зосереджений він на Франції, де перебуває 94,56% аудиторії. Інші країни, такі як Канада (3,37%), Алжир (1,38%) і Таїланд (0,49%), мають незначну частку, що вказує на низьку географічну диверсифікацію сайту, однак показує його глобальну доступність.

rtenfrance.tv має набагато меншу кількість відвідувань від попредніх двох. Проте цей ресурс також переважно орієнтований на франкомовну аудиторію, з 86,60% відвідувань з Франції, хоч 13,40% відвідувачів приходять з Іспанії.

Натомість інформацію про піддомен fr.rt.com, що є частиною основного домену rt.com не вдалося отримати з ресурусу SimilarWeb. Домен xynovas.online, що був зареєстрований лише у жовтні 2024 року, у грудні мав абсолютно незначні показники і весь трафік був сфокусований у Південній Африці.

Тож офіційний сайт RT France досі має найбільшу аудиторію через відсутність обмежувальних заходів за межами ЄС. Проте основна аудиторія усіх доменів зосереджена на франкомовних країнах, зокрема Франції та Канаді.

Результати дослідження: поширення ідентичних матеріалів RT France на сторонніх вебресурсах

Ми виявили кілька сайтів, які найактивніше перепоширюють контент RT France та доступні  через пошуковик у Google. Ми  виокремили таке співвідношення між кількістю публікацій з нашої вибірки (71 публікація) та частотою перепоширень на цих ресурсах:

Не всі виявлені ресурси під час нашого дослідження отримали прямі докази належності до російських пропагандистських або проросійських мереж.

Основна мета нашого дослідження — показати способи, якими контенту RT France вдається залишатися в інформаційному просторі ЄС. Зокрема, ми розглядали серед таких способів не лише автоматичне відтворення контенту RT на різних ресурсах (як-от, сайти-агрегатори) або поширення цих публікацій через російські/проросійські мережі, а й про використання цього пропагандистського ресурсу як джерела інформації загалом іншими незалежними від РФ ресурсами.

Приклади ідентичних публікацій RT France (1)

Приклади ідентичних публікацій RT France (2)

Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron 

Сайти Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron входять до структурованої та скоординованої російської мережі «Portal Kombat», про виявлення якої у 2024 році повідомили у французькому урядовому агентстві Viginum, що відповідає за захист від іноземних онлайн-загроз.

За даними Viginum, російська мережа «Portal Kombat» має 193 сайти. Більшість з них були створені багато років тому і не працювали, а понад 50  були створені вже з 2022 року.

Вебсайти цієї мережі, як зазначають у звіті Viginum, самі не генерують новин, а призначені для поширення оманливого контенту. Зокрема, сайти Pravda FR, Pravda France, Pravda Macron, за нашими спостереженнями, це суцільне перепоширення матеріалів з російських пропагандистських джерел Украина.ру, Коммерсант, Newsfront, Lenta.ru і, звісно, RT.  

Приклади ідентичних публікацій RT France на сайтах мережі «Portal Kombat»       

Крім того, під час нашого дослідження ми виявили по кілька доменів сайтів Pravda FR/Pravda France — francais.news-pravda.com, france.news-pravda.com, fr.news-pravda.com, pravda-fr.com та macron.news-pravda.com. Вони служать для охоплення ширшої аудиторії та потенційного оминання обмежень з доступом.

Приклади перепоширень ідентичних публікацій RT France через мережу «Portal Kombat»

Аналіз доменів francais.news-pravda.com, fr.news-pravda.com, france.news-pravda.com, pravda-fr.com та macron.news-pravda.com через сервіс Whois виявляє кілька важливих аспектів, що можуть свідчити про певні особливості і цілі цих ресурсів.

Таблиця 4. Домени Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron, дані Whois

Спершу варто звернути увагу, що одразу чотири URL-адреси — francais.news-pravda.com, fr.news-pravda.com, france.news-pravda.com, macron.news-pravda.com мають однакові реєстраційні дані. Це може свідчити про те, що хоча адреси виглядають різними на перший погляд, насправді вони можуть бути частинами однієї й тієї ж інфраструктури або мережі, де зміни в контенті відбуваються на рівні піддоменів (зокрема, тут вони є піддоменами головного домену news-pravda.com), а реєстрація залишається однаковою. Це дозволяє адміністратору зберігати єдину структуру домену і управляти ним централізовано.

Тут важливо ще відзначити, що в оновленому дослідженні Viginum станом на квітень 2024 зафіксований домен pravda-fr[.]com, зареєстрований 24 червня 2023 року. У нашому дослідженні ми також відзначаємо цей домен (PRAVDA-FR.COM — дата створення збігається зі звітом Viginum). Проте ми виявили і новий домен — 4 інші адреси належать домену NEWS-PRAVDA.COM, зареєстрованому 23 травня 2024 року, що вказує на нове створення.

Також реєстрація доменів здійснена через російську компанію Registrar of Domain Names REG.RU LLC, що є характерною ознакою для ресурсів, пов’язаних із Росією або проросійськими пропагандистськими кампаніями. Такий реєстратор часто використовується для створення сайтів із приховуванням даних про власників. Дійсно, у даних Whois усі контактні відомості власників доменів приховані через сервіс захисту конфіденційності REG.RU, що також є типово для ресурсів, які намагаються приховати свою реальну ідентичність або місце розташування.

Ще одним важливим моментом є використання Cloudflare для хостингу DNS-серверів (ara.ns.cloudflare.com та bryce.ns.cloudflare.com). Це популярна технологія для приховування реального місця розташування серверів та захисту від атак, а також для обходу блокувань, що робить такі сайти більш стійкими до блокування або санкцій. Це підтверджує, що сайти є частиною більш широкої стратегії з мінімізації ризиків та забезпечення стабільної роботи навіть у разі зовнішнього тиску.

Таким чином, реєстраційні дані цих доменів вказують на те, що вони мають ознаки типової інфраструктури для російських дезінформаційних кампаній.

Аналіз адрес сайтів через SimilarWeb допоміг визначити основні URL-адреси та їхні так би мовити запасні. Загалом усі вебресурси спрямовані на європейську аудиторію. Зокрема, ті домени, що мають найбільшу кількість відвідувань у грудні (136,847 та 194,465) мають основну аудиторію у Франції (понад 90% від усієї аудиторії).

Таблиця 5. Відвідуваність доменів Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron за кількістю та країнами, дані SimilarWeb

Тож одним зі способів для поширення пропагандистського контенту, такого як RT France, стають додаткові російські мережі, подібні до «Portal Kombat». Ці мережі включають численні сайти, які працюють під різними доменами, що дозволяє обходити міжнародні обмеження. Завдяки цьому Росія забезпечує постійний потік маніпуляційної інформації, яка підтримує її політичні та стратегічні інтереси.

Сайти-агрегатори

Сайти-агрегатори новин  —  це онлайн-платформи, які автоматично збирають новинний контент з різних джерел, таких як вебсайти новин, блоги, соціальні мережі та інші ресурси. Вони також стають ще одним способом для поширення контенту RT France.

Одним із таких прикладів у франкомовному інформаційному просторі є Newsnet.fr.  За даними Whois, домен newsnet.fr зареєстровано у Франції 8 червня 2018 року через реєстратора OVH і досі залишається активним. Основною аудиторією, відповідно до інформації SimilarWeb, є Франція (хоча відвідуваність цього сайту незначна, у грудні вона становила 646). Проте, на відміну від Франції, при спробі відкрити цей ресурс у Бельгії виникали проблеми з доступністю.

Приклади ідентичних публікацій RT France на сайті Newsnet.fr

Крім того, на рівні контенту, який перепоширює цей вебресурс, відзначимо його проросійський дискурс. Наприклад, докладніший аналіз показує перепоширення не лише підсанкційного в ЄС російського пропагандистського ресурсу RT, але й лінки на інші ресурси, що належать до мережі таких, які мають проросійську та антизахідну спрямованість.

Список ресурсів, з яких збираються публікації на сайті Newsnet.fr

Наприклад, Strategic Culture Foundation (SCF), контент якого активно перепоширює Newsnet.fr, за даними Міністерства фінансів США, є одним із ключових елементів російської дезінформаційної кампанії, спрямованої на підрив демократичних процесів у США. Ця організація була визначена як інструмент російської зовнішньої розвідки. Міністерство фінансів США запровадило санкції проти SCF на підставі Указу 13848, що передбачає заходи проти іноземного втручання у вибори в США. В межах цих санкцій її активи були заморожені, а американцям заборонено проводити фінансові операції з цією організацією.

Ще один приклад такого сайту-агрегатора є France News. Це вебсайт, який є частиною мережі новин Shafaqna News Network. На рівні контенту, за даними звіту Alliance for Securing Democracy, Shafaqna News Network активно поширює матеріали з RT і ТАСС, часто використовуючи технології RSS-каналів для збирання новин. Мережа охоплює понад 65 країн, забезпечуючи багатомовний контент, зокрема французькою, арабською, урду та російською мовами. Хоча сайт заявляє про незалежність від політичних впливів, дослідження показують, що він активно підтримує російську пропаганду.

За даними SimilarWeb, основну аудиторію цього ресурсу у грудні 2024 року становила Франція (94,35%), інша незначна частка припадала на Італію (5,65%).

Скриншот ідентичних публікацій RT France на сайті France News

Скриншот ідентичних публікацій RT France на сайті France News

Хоча основне завдання сайтів-агрегаторів полягає у зборі та відтворенні контенту з різних джерел, вони також стають додатковим каналом для поширення контенту RT в інформаційний простір ЄС. Це дозволяє обходити офіційні обмеження, розширюючи аудиторію і зберігаючи вплив на громадську думку в регіоні.

Франкомовні вебсайти з фокусом на країни Африки

Під час аналізу ми виявили ще кілька сайтів, що часто поширюють контент RT France. Наприклад, Ebene Media (місце реєстрації: Рейк`явік), Sosedo News (місце реєстрації: місто Котону в Бенін), Sahafa lyoum (місце реєстрації: Франція) та Echosmedias (місце реєстрації: Малі).

Проте об’єднує ці ресурси те, що здебільшого їхнім основним тематичним та аудиторним фокусом є спрямованість на країни Африки. Це з одного боку дає змогу франкомовному контенту RT впливати не лише на європейську аудиторію (але варто відзначити, що доступність цих сайтів також активна і в інформаційних просторах Франції та Бельгії), але також бути допоміжним інструментом для поширення контенту RT далеко за межами Європейського Союзу для франкомовних країн.

Перепоширення ідентичних публікацій RT France на франкомовних вебсайтах з фокусом на країни Африки

Проте безпосередній вплив ці сайти можуть становити і на саме населення Франції. Адже, за даними Національного інституту статистики і економічних досліджень Франції (INSEE), у 2023 році у Франції проживає 7,3 мільйони іммігрантів, що становить 10,7 % від загальної чисельності населення. Крім того, у 2023 році 47,7 % іммігрантів, які проживають у Франції, народилися в Африці (найпоширенішими країнами Африки народження іммігрантів є Алжир, Марокко, Туніс). Таким чином, тематика цих вебресурсів може бути цікавою і для населення Франції.

У той же час, за даними SimilarWeb, основна аудиторія Echosmedias походить з Франції, а ось аудиторія Sahafa lyoum розподілена між країнами Близького Сходу, Північної Африки та США (Марокко 34.21%, Саудівська Аравія 16.26%, Об'єднані Арабські Емірати 7.86%, Індія 6.53%, Сполучені Штати 6.49%). Дані щодо аудиторії Ebene Media та Sosedo News не вдалося отримати.

 За даними дослідження DRF Lab, вебсайт Ebene Media TV найчастіше публікує публікації про Францію, Росію, Україну і Захід. Небагато статей на вебсайті є оригінальними, здебільшого це статті, скопійовані з різних джерел новин французькою мовою, включаючи російські державні пропагандистські медіа (як-от,  RT France, Sputnik Afrique). І відповідно ті, що містять проросійську та антифранцузьку риторику.

DFRLab атрибутувала Ebene Media камерунській компанії CSS Engineering, яка створила десяток новинних вебсайтів і часто використовує привласнення вмісту, неавтентичну поведінку та дипфейки для монетизації дезінформації.

Джерело: DRF Lab. Ebene Media TV публікує скопійовані статті з RT, Footmercato, Slate та Sputnik.

Під час нашого дослідження доступ до цього ресурсу був не надто стабільним. Зокрема, у Франції виникали проблеми з доступом (хоч у результатах Google індексувався  при пошуку ідентичних публікацій з RT France), проте у Бельгії ресурс вільно відкривався. Схожу ситуацію описували і в звіті DRF Lab, що на момент написання їхнього звіту (липень, 2024) домашня сторінка ebene-media.com не працювала, хоча посилання на розділ новин вебсайту все ще було доступним.

Приклади ідентичних публікацій RT France на сайті Ebene Media

У наступних ресурсах, хоч ми і не виявили прямого стосунку до російських мереж, проте аналіз їхнього контенту також показує постійне перепоширення контенту RT France через свої вебсторінки.

Наприклад, ресурс Sosedo News, як ми виявили під  час аналізу публікацій, не лише перепоширює матеріали RT France на постійній основі, а й має ідентичний час появи матеріалів на обох ресурсах.

Приклади ідентичних публікацій RT  France на сайті Sosedo News

За даними в описі сайту, Sosedo News  —  це «інформаційна платформа про Бенін та світ». За даними Whois, місце реєстрації місто Котону в Беніні, країна в Західній Африці.

Контент RT France також постійно перепоширюють ресурси Sahafa lyoum та Echosmedias.  

Sahafa lyoum - новинний агрегатор, який збирає та публікує новини з різних джерел, зокрема із RT та Sputnik. Сайт насамперед орієнтований на теми, що стосуються країн Середнього Сходу та Північної Африки (зокрема Алжир, Єгипет, ОАЕ, Ірак, Ліван, Лівія, Марокко, Саудівська Аравія, Сирія та інші). Дані SimilarWeb підтверджують спрямованість цього медіа не лише тематично на країни Близького Сходу та Північної Африки, а й аудиторно.

Список джерел інформації Sahafa lyoum

Перепоширення контенту RT France на ресурсі Sahafa lyoum

Echosmedias  - це медіаплатформа, яка в основному зосереджується на новинах та аналітиці з африканських країн. За пошуком на сайті «Source : RT en français» видає чимало републікацій контенту RT.

За даними Whois, місце реєстрації Малі, країна в Західній Африці. Хоч SimilarWeb визначає аудиторію цього ресурсу з Франції.

Перепоширення контенту RT France на ресурсі Echosmedias

Тож, хоч у цих ресурсах ми не можемо визначити прямий зв'язок з російськими мережами, перепоширення контенту на таких платформах створює додатковий майданчик для поширення російської пропаганди, що дозволяє досягати ширшої аудиторії. Це підвищує можливості для впливу на громадську думку в різних регіонах.

Висновки та рекомендації

Результати нашого дослідження вкотре підтверджують, що контент RT France, попри офіційну заборону та санкції ЄС, продовжує проникати в європейський інформаційний простір через використання альтернативних механізмів, зокрема дзеркальних сайтів, альтернативних доменів та агрегаторів новин. Це свідчить про адаптацію російської пропаганди до нових умов і розвиток інфраструктури для підтримки дезінформаційних кампаній, спрямованих на вплив на громадську думку в Європі та за її межами.

Продовження таких інформаційних операцій становить загрозу для інформаційної безпеки ЄС і вимагає рішучих і скоординованих дій.

Кроки, що були здійснені в межах низки описаних кейсів у цьому матеріалі, вже продемонстрували свою ефективність, тож можуть і надалі бути корисними для боротьби з поширенням пропаганди РФ у межах ЄС:

  • Введення санкцій щодо медіаресурсів, які активно поширюють дезінформацію, стане ефективним інструментом боротьби з маніпуляціями в інформаційному просторі, як це було зроблено у випадку з санкціями 2022 року щодо RT та інших російських медіа.
  • Систематичне розширення санкцій, спрямованих на медіаресурси, що активно підтримують або поширюють дезінформацію, а також маніпулюють громадською думкою. Це є важливим кроком для забезпечення стабільності інформаційного середовища в ЄС, як показує приклад заморожування фінансування та активів RT France, що обмежило їхню діяльність і призвело до закриття офісу у Франції.

Надалі ефективна протидія повинна включати вдосконалення як технічних механізмів блокування заборонених ресурсів, так і виявлення та ліквідацію нових мереж поширення дезінформації. Зокрема, це включає:

  • Удосконалення механізмів моніторингу та забезпечення дотримання санкцій, зокрема щодо блокування доступу до пропагандистських ресурсів інтернет-провайдерами на національному рівні.
  • Розвиток технологічних засобів та методологій для виявлення дезінформаційних мереж. Використання інструментів для виявлення взаємозв'язків між акаунтами, сайтами та доменами, що повторно публікують або транслюють пропагандистські матеріали, дозволить виявити і ліквідувати такі мережі на ранньому етапі.
  • Ліквідація альтернативних шляхів поширення контенту підсанкційних ресурсів.
  • Громадянам ЄС уважно аналізувати інформацію, перевіряти її джерела та факти за допомогою надійних ресурсів. Споживати інформацію з надійних та перевірених джерел для протистояння спробам маніпуляцій з боку іноземних зловмисників.

Ці заходи мають на меті не лише посилення інформаційної безпеки, а й створення стійкості європейського суспільства до ворожих інформаційних впливів, що є важливим для захисту демократичних процесів та зміцнення інформаційного середовища в ЄС.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ми цього року побачимо, як працюють рої дронів, – міністр Федоров
24tv
2025-02-21T14:21:32Z
Grand Theft Auto V отримає важливе безплатне оновлення: коли чекати і що там буде
24tv
2025-02-21T14:12:47Z
9-місячного малюка піддали "найбільш неетичному експерименту": що з ним сталося
TSN
2025-02-21T13:36:29Z
15 несподіваних речей, на які здатен смартфон: про що важливо знати користувачам
Фокус
2025-02-21T13:27:27Z
В інстаграмі додали переклад та планування повідомлень
Детектор М
2025-02-21T13:24:03Z
Російські хакери атакують Signal: що відомо і як вберегтися
InternetUA
2025-02-21T13:16:45Z
Помідори насправді не вбивають людей: чому вченим довелося доводити це
Фокус
2025-02-21T13:12:02Z
Трамп і Маск звинуватили Байдена в тому, що він навмисно затримав астронавтів Starliner на МКС
24tv
2025-02-21T13:06:46Z
NASA заявило, що ризик зіткнення астероїда 2024 YR4 із Землею зменшився вдвічі
Комсомольская правда
2025-02-21T13:03:50Z
"Їжа емоційна": мільйонер дав пораду, як заощадити багато грошей
GlavRed
2025-02-21T14:21:36Z
Дубайський шоколад вже не той: хліб з броколі без борошна – новий "зелений" тренд
24tv
2025-02-21T14:00:39Z
Один з найменших будинків в світі завдяки секрету вміщає 6 осіб: що всередині
Фокус
2025-02-21T14:00:24Z
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
24tv
2025-02-21T14:00:11Z
Як вибрати колір для кухонної стільниці: на що звернути увагу, щоб не зіпсувати кімнату
24tv
2025-02-21T13:45:37Z
Торт на кефірі за 15 хвилин: підійде і на свято, і на кожен день
TSN
2025-02-21T13:36:29Z
Які 3 страви більшість людей неправильно зберігають у холодильнику: відповідь експерта
GlavRed
2025-02-21T13:24:33Z
Натяжка стеля чи гіпсокартон: що краще обрати для свого помешкання
24tv
2025-02-21T13:15:12Z
Небезпечно туди їхати: у якій країні найвищий рівень злочинності
24tv
2025-02-21T13:15:00Z
На Волині судитимуть трьох членів злочинної групи, яка торгувала зброєю
Украина Криминальная
2025-02-21T14:12:23Z
На Київщині рибалка ловив судаків, а спіймав штраф у 170 тис. грн
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T14:09:33Z
Понад п’ять років позбавлення волі отримав винуватець смертельної ДТП на Волині
Украина Криминальная
2025-02-21T13:57:22Z
Засуджено чоловіка, який розбещував неповнолітніх та знімав відео порнографічного характеру
Украина Криминальная
2025-02-21T13:45:04Z
Під Києвом водій легковика в’їхав у зупинку та врізався у маршрутку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T13:39:51Z
Їздив по льоду: в Києві водій утопив авто в Дніпрі
1News
2025-02-21T13:33:24Z
Серія вибухів в автобусах в Ізраїлі: хто взяв відповідальність за теракти
24tv
2025-02-21T13:27:56Z
"Працівник банку" обікрав двох українців на 33 тисячі гривень
InternetUA
2025-02-21T13:27:24Z
Служба у тилу або непридатність за $1600 доларів з особи – викрито в.о. голови РВА на Хмельниччині
Украина Криминальная
2025-02-21T13:21:38Z
Ювентус може звільнити Мотту – Скіра
Football.ua
2025-02-21T14:16:37Z
Промоутер Кличка назвав двох цікавих суперників для "Доктора Сталевого молота"
24tv
2025-02-21T14:12:13Z
Промоутер Джошуа анонсував повернення Ф'юрі у ринг заради британської битви
24tv
2025-02-21T14:06:48Z
Ходунка Оляновська встановила 15-й в кар’єрі рекорд України
Комсомольская правда
2025-02-21T13:58:59Z
Апеляцію Реала по дискваліфікації Беллінгема було відхилено
Football.ua
2025-02-21T13:51:51Z
Спорт і бізнес: FAVBET підтримав перший спільний захід Sport&Business Club та WIN WIN CLUB
24tv
2025-02-21T13:45:33Z
У Румунії бійці ММА побили моделей OnlyFans
1News
2025-02-21T13:36:27Z
Албанія — Україна: онлайн-трансляція матчу жіночої Ліги націй
Football.ua
2025-02-21T13:01:06Z
Гутцайт долучився до проєкту Олімпійці надихають - діти визначають своє майбутнє!
УкраинФорм
2025-02-21T12:57:45Z
Був одним з нащадків Нестора Махна: внаслідок удару по Гуляйполю загинув Нестор Яланський
24tv
2025-02-21T14:12:38Z
Війська РФ обстріляли приватний сектор у Краматорську, є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-21T14:06:52Z
Росіяни панікують через ймовірні удари по Криму найближчими днями
24tv
2025-02-21T13:51:27Z
Читачі «Главкома» допомогли важкопораненому військовому, який воював на Курщині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T13:51:17Z
У Києві на станції метро «Золоті ворота» відкрили експозицію на тему єдності під час війни
УкраинФорм
2025-02-21T13:51:11Z
Росіяни активізували авіацію поблизу Вовчанська - Сили оборони
УкраинФорм
2025-02-21T13:42:40Z
російські війська обстріляли Донеччину, серед мирних жителів є загиблі
iPress
2025-02-21T13:31:43Z
Підприємець зірвав у Вінниці мобілізаційні заходи, звільнивши «заднім числом» 21 військовозобов’язаного працівника
Украина Криминальная
2025-02-21T13:27:14Z
До -17 морозу, але без опадів: погода в Україні на 22 лютого
24tv
2025-02-21T13:21:52Z
Репер-нацист Каньє Вест запустить власні токени, при чому 70% залишить собі
ITC
2025-02-21T14:13:57Z
«Дочка безодні» Ріка Ріордана: новий погляд на класику Жуля Верна. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-02-21T14:13:39Z
97-ма церемонія вручення найгучнішої кінопремії Оскар: де і коли дивитись трансляцію в Україні
24tv
2025-02-21T14:00:57Z
Першокласна кіберпанк-фантастика: Netflix додав у базу серіал із найвищим рейтингом
Фокус
2025-02-21T13:51:20Z
Наталія Могилевська - "Я танцювала" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-21T13:18:07Z
В Італії вимагають зняти з «Євробачення-2025» представника Естонії через «образливу» пісню
Детектор М
2025-02-21T13:09:24Z
37-річний гуморист Шумко повністю звільнився від призову у ЗСУ та назвав причину
TSN
2025-02-21T13:06:31Z
Співачка Граймс публічно звернулася до Ілона Маска через проблеми зі здоров'ям у їхньої дитини
InternetUA
2025-02-21T12:58:48Z
Фагот показався з серйозною травмою: Трохи підламався
Комсомольская правда
2025-02-21T12:58:28Z
Глава КМВА провів зустріч із родинами загиблих, полонених та зниклих безвісти бійців
Khreschatyk
2025-02-21T14:24:14Z
З'явилися перші фото української ракети «Трембіта»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T14:21:24Z
«Хочете, щоб вам підкорялися?»: Sony показала секс-листи ігрового директора Destiny 2, який судиться за «несправедливе» звільнення
ITC
2025-02-21T14:16:04Z
У Польщі у 2025 році діятимуть нові правила оренди житла: що слід знати українцям
24tv
2025-02-21T14:12:54Z
П’ять книжок для фінансової грамотності. Започатковано культурний проєкт для військових
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T14:12:13Z
Греція планує модернізацію системи стримування з акцентом на протиповітряну оборону
Европейская правда
2025-02-21T14:07:01Z
Сюрприз зі скелетом у шафі: як подарунок тітки виявився бомбою сповільненої дії
TSN
2025-02-21T14:06:36Z
Кожна п’ята дитина в Україні втратила рідних чи друзів через війну – ЮНІСЕФ
iPress
2025-02-21T14:03:37Z
Наталія Франчук і Катерина Шевелюк, СТБ — про критику «Холостяка», бюджети серіалів і повернення «Зважених та щасливих»
Детектор М
2025-02-21T14:01:05Z
Що потрібно знати про лихоманку: збивати чи не збивати високу температуру
TSN
2025-02-21T13:18:43Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T13:00:41Z
Знайшли "вимикач" росту пухлин: учені відкрили новий спосіб боротьби з раком
Фокус
2025-02-21T12:45:29Z
Чи можна митися при температурі та коли хворієте
24tv
2025-02-21T12:15:42Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:49:41Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Співзасновник MicroStrategy Майкл Сейлор: США можуть викупити 20% біткоїнів, щоб позбутися національного боргу
ITC
2025-02-21T14:13:40Z
Meta підвищила бонуси для босів на 200% — на тлі звільнень 4000 «неефективних» працівників
ITC
2025-02-21T14:13:04Z
Скільки має бути стажу, щоб вийти на пенсію у 2025
24tv
2025-02-21T14:12:47Z
Чи мають пенсіонери платити податок на землю
24tv
2025-02-21T14:00:18Z
Курс валют на 24 лютого: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-02-21T13:48:24Z
Україні загрожує газовий дефіцит. Експерт пояснив причини
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T13:48:21Z
"ПриватБанк" попередив про перебої в роботі в ніч на суботу: в чому причина
InternetUA
2025-02-21T13:46:29Z
Росія продовжує заборону на експорт бензину: для чого це треба
24tv
2025-02-21T13:45:14Z
Кредитування аграріїв з початку року сягнуло 8 млрд грн
AgroPortal
2025-02-21T13:37:24Z
Тест-драйв оновленного Nissan Juke 2025: яскраво сірий
AutoCentre
2025-02-21T14:03:48Z
Як зробити ідеальне покриття кузова алкідною автоемаллю
AutoCentre
2025-02-21T13:46:49Z
З мотором від Volkswagen: електромобілі Scout розкрили подробиці про силові установки
AutoGeek
2025-02-21T13:42:49Z
Понад 900 сил і запас ходу 1300 км: BYD виводить на ринок свій найдорожчий кросовер
Фокус
2025-02-21T13:30:46Z
Mercedes анонсував випуск 40 нових моделей за два роки
AutoCentre
2025-02-21T13:16:28Z
Маленький "Гелендваген": розкрито подробиці нового позашляховика Mercedes
Фокус
2025-02-21T12:51:41Z
Електромобіль Rolls-Royce Spectre отримав спеціальну “весільну” версію
AutoGeek
2025-02-21T12:48:11Z
«Укрнафта» закупила рекордну кількість автомобілів та спецтехніки
AutoCentre
2025-02-21T12:13:54Z
Справжні бестселери: найпопулярніші авто всіх часів і народів
Фокус
2025-02-21T11:57:07Z
Келлог зробив першу заяву після зустрічі із Зеленським
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T14:25:09Z
Кеш Патель: як прихильник «глибинної держави» та любитель російських грошей став головою ФБР
Комсомольская правда
2025-02-21T14:19:05Z
Військова допомога та позиція щодо миру: Зеленський провів розмову з прем’єром Хорватії
УкраинФорм
2025-02-21T14:16:43Z
"Слуга народу" Кормишкіна подала заяву на складання мандату
Комсомольская правда
2025-02-21T14:16:33Z
Російські тролі могли поширювати фейкові відео про голосування поштою у Німеччині
Европейская правда
2025-02-21T14:15:36Z
Мерц "шокований" заявами Трампа про Україну
Европейская правда
2025-02-21T14:12:00Z
Фон дер Ляєн і Зеленський головуватимуть на зустрічі у Києві делегації Єврокомісії й Кабміну
УкраинФорм
2025-02-21T14:09:52Z
«Шапка, як у членів політбюро». Соцмережа висміяла образ Собчак під час зустрічі з Путіним
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T14:06:32Z
Переговори РФ і США можуть нашкодити Білорусі: Лукашенко сказав, чого боїться
GlavRed
2025-02-21T14:06:04Z