MY.UAНовини
Ціна пам'яті: скільки Україна витрачає на поховання воїнів та як їх вшановує – аналіз
Ціна пам'яті: скільки Україна витрачає на поховання воїнів та як їх вшановує – аналіз

Ціна пам'яті: скільки Україна витрачає на поховання воїнів та як їх вшановує – аналіз

Ще Вінстон Черчилль у передвоєнні 1930-ті роки застерігав: "Ніколи, ніколи не вірте, що війна може бути легкою". Це не романтична пригода і не легка перемога. Війна – це жертви, трагедії та страх. Але водночас це і боротьба за збереження життя більшості – ціною життів найкращих із найкращих.

У проєкті "Бюджети війни" 24 Канал – опираючись на цифри, факти та людські історії – розповідає про те, що стало для нас особливо важливим за три роки великого протистояння. У цьому матеріалі ми зосередимося на тому, як держава вшановує пам'ять загиблих героїв та як проводить в останню путь тих, хто віддав своє життя за Україну.

Як відбувається церемонія прощання

Справедливо вкотре наголосити, що війна розпочалася не три, а одинадцять років тому – з початком російської агресії в Криму та на Сході України. Саме тоді вперше постало питання про вшанування пам'яті загиблих воїнів. Відповідальність за організацію поховань лягла на плечі місцевих органів самоврядування, адже державні механізми не були готові до такої ситуації. Євген Бойко, який керує справами виконавчого комітету Львівської міської ради, зазначає, що місцева влада фактично взяла на себе невластиву їй функцію.

З 2014 року Львів системно займається супроводом церемоній прощання і поховання воїнів. Це стало необхідністю, оскільки на початку війни державні органи влади були розбалансовані, а військкомати виконували інші завдання. Тому міська рада взяла на себе невластиву їй функцію – повний супровід процесу поховання загиблих військових,
– наголосив посадовець.

Лише у 2021 році Верховна Рада ухвалила закон, який запроваджував військовий поховальний ритуал. Він передбачає кілька обов'язкових етапів: від вшанування до поховання або кремації. До ініціативи згодом додали схему розміщення почесного почту, рідних і військових, фіксований порядок складання державного прапора та ноти для віддання військових почестей.

На прикладі Львова видно, що церемонія прощання складається з трьох основних частин:

  • Військовий церемоніал – оркестр, почесна варта, салютна команда.
  • Церемонія у Гарнізонному храмі – військові капелани проводять службу.
  • Поховання на Личаківському кладовищі.

Відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу", поховання учасників бойових дій є безоплатним для їхніх родин. Окрім міських рад, Збройні Сили України також надають фінансову допомогу, компенсуючи витрати на ритуальні послуги та встановлення надгробків.

Скажімо, у Харківській міській раді в коментарі 24 Каналу підтвердили, що витрати на поховання розподіляються так: частину покриває військова частина або територіальний центр комплектування; іншу частину – Харківська міська територіальна громада через відповідне комунальне підприємство.

Від початку повномасштабного вторгнення на поховання загиблих військових харківське комунальне підприємство "Ритуал" витратило близько 8,2 мільйона гривень,
– йдеться у відповіді на запит журналістів.

Важливим є також забезпечення соціальних гарантій для родин загиблих. Члени сімей військовослужбовців мають право на безоплатний проїзд до місця поховання і назад коштом Міноборони України. Окрім того, вони можуть отримати компенсацію на переїзд і перевезення домашніх речей до нового місця проживання протягом шести місяців після загибелі військового.

Якщо загиблий військовослужбовець перебуває на тимчасово окупованій території, родичі можуть звернутися до відповідної районної чи обласної військової адміністрації. Після звільнення населеного пункту створюється спеціальна пошукова група, яка проводить ідентифікацію, ексгумацію та передачу тіл загиблих військових їхнім рідним.

У таких випадках процес може бути тривалим і складним, адже він передбачає судово-медичні експертизи, ДНК-аналіз та координацію з військовими та правоохоронними органами. Держава та волонтерські організації працюють над тим, щоб повернення тіл відбувалося якомога швидше, але складність ситуації в зоні бойових дій чи окупації нерідко ускладнює цей процес.

Скільки витрачають регіони на поховання бійців

Вартість людського життя неоціненна. Організація церемонії прощання та поховання – це мінімальне, але необхідне, що може зробити держава для рідних та близьких героя, який повертається на щиті. Оперувати точними цифрами в цьому питанні важко, адже ситуація з оплатою поховань варіюється від регіону до регіону. У деяких областях місцева влада повністю покриває витрати, в інших – розподіляє відповідальність із військовими частинами, як ми зазначали вище.

Попри це, тенденції та основні дані можна відстежити через Prozorro. Пошук за ключовими словами "поховання" та "ритуальні послуги" показує, що з 24 лютого 2022 року до кінця 2024 року було оголошено 10,8 тисячі тендерів на загальну суму майже 430 мільйонів гривень.

Абсолютна більшість тендерів відбулася успішно – 10,6 тисячі. Нескладний підрахунок показує, що на кожен неуспішний тендер припадає приблизно 53 успішних.

Дані Prozorro свідчать, що витрати на поховання загиблих військових суттєво різняться залежно від регіону. Найбільше коштів спрямувала Дніпропетровська область – 100,8 мільйона гривень. Це пояснюється тим, що регіон є ключовим тиловим центром, де базуються численні військові частини, шпиталі та логістичні вузли.

Суттєві витрати також зафіксовані в:

  • Запорізькій області – 35 мільйонів гривень;
  • Одеській області – 33,3 мільйона гривень;
  • Київській області – 29,5 мільйона гривень;
  • Харківській області – 27,3 мільйона гривень.

Менші суми спрямували Чернігівська (3,4 мільйона гривень), Херсонська (2,2 мільйона гривень) та Луганська області. Однак це не означає, що ці регіони зовсім не дбають про поховання загиблих. Важливо розуміти, що Prozorro не фіксує абсолютно всі витрати державного бюджету і частина послуг може фінансуватися через інші канали.

Аналіз витрат на поховання та ритуальні послуги демонструє виражені піки, що можуть бути пов'язані як із бюджетним плануванням, так і з періодами загострення бойових дій.

Найбільші витрати зафіксовані у:

  • січні 2024 року – 34,5 мільйона гривень,
  • грудні 2023 року – 32,2 мільйона гривень,
  • січні 2023 року – 28,3 мільйона гривень,
  • грудні 2022 року – 23,5 мільйона гривень.

Ці сплески можуть свідчити про закриття фінансових зобов'язань за попередній рік, а також про збільшення втрат у періоди активних бойових дій.

Протягом 2023 року різкі зростання витрат зафіксовані у:

  • березні – 22,7 мільйона гривень,
  • червні – 19,9 мільйона гривень,
  • листопаді – 13 мільйонів гривень.

Порівняно з цими показниками, початковий період війни мав значно менші витрати:

  • лютий 2022 року – 152 тисячі гривень,
  • квітень 2022 року – 3,9 мільйона гривень.

Чому навіть тут не обходиться без скандалів

2024 року засобами масової інформації пронеслася жахлива новина – 20 жовтня близько 02:42 у Львові вандали здійснили наругу над могилами українських військових на полі почесних поховань на Личаківському кладовищі. Було пошкоджено 23 могили, серед яких 17 – поховання загиблих воїнів російсько-української війни, три – могили політв'язнів, дві – волонтерів.

На жаль, були кілька прикрих випадків вандалізму. Завдяки камерам відеоспостереження та оперативним діям поліції винних вдалося знайти. Ми сподіваємося, що вони понесуть справедливе покарання. Щодо мотивів – вони можуть бути різними, це встановлюють правоохоронці,
– зазначили у Львівській міськраді.

Крім того, не так давно у пресслужбі ветеранської організації Veterans HUB Odesa констатували, що в Одесі систематично виникають проблеми з похованням полеглих захисників України. За словами представника організації Миколи Сторожука, родичі загиблих бійців скаржаться на те, що в них вимагають гроші, а в місті бракує ритуального транспорту.

Окремий епізод – скандал навколо будівництва Національного військового меморіального кладовища під Києвом, пов'язаний із прозорістю тендерного процесу. Консорціум "Білдінг ЮА", який виграв тендер на 1,75 мільярда гривень, був створений за день до оголошення тендеру, що викликало підозри у громадськості щодо можливих порушень. Деякі місцеві жителі висловили занепокоєння щодо екологічних наслідків будівництва, до прикладу, можливого впливу на ґрунтові води та вирубку лісу, але далеко не всі підтримали цей протест.

Представники влади заявляли, що тендер було проведено прозоро та відповідно до законодавства. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що вже цього 2025 року Національне військове меморіальне кладовище має бути відкрите для поховань загиблих українських військових. Водночас громадськість продовжує вимагати більшої відкритості та проведення архітектурного конкурсу. Станом на цей час – будівництво триває, проте питання прозорості процесу залишаються відкритими.

Що демонструють усі ці історії? Кожен може зробити власні висновки. Та очевидно одне: неефективність державних органів проявляється навіть у таких чутливих галузях нашого життя, як поховання загиблих героїв. Громадськість повинна ретельно стежити за діями влади та всіляко сприяти тому, аби не було неправильних рішень з її боку.

Тривожним подекуди є і суспільне ставлення: дехто в Україні досі не усвідомлює важливості вшанування загиблих захисників. Достатньо згадати випадки, коли перехожі не зупиняються під час руху похоронного кортежу або ігнорують хвилину мовчання.

Визнання подвигу тих, хто поклав життя за країну, – це не лише про ритуали, а й про культуру пам'яті, яка визначає, ким ми є як нація.

Теги за темою
Гроші
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скільки коштуватиме iPhone 16E в Україні і коли чекати новинку
24tv
2025-02-21T12:31:53Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках із грабіжником банку за 19 сек
GlavRed
2025-02-21T12:27:12Z
Біг із підстрибуванням підірвав соцмережі: як повторити популярний танок з TikTok
24tv
2025-02-21T12:24:41Z
Поняття "пташиний мозок" варто скасувати: виявлено, що ему в рази розумніші, ніж вважалося раніше
Фокус
2025-02-21T12:15:39Z
В Steam з'явилась абсурдна пародія на Assassin's Creed Shadows
24tv
2025-02-21T12:15:03Z
YouTube планує додати нову підписку Premium Lite, яка не охоплюватиме музику
Детектор М
2025-02-21T12:06:53Z
В OpenAI заявили, що ChatGPT щотижня використовують 5% населення світу
УкраинФорм
2025-02-21T11:39:26Z
Працівникові Samsung загрожує "найвище" покарання за передачу секретів до Китаю
24tv
2025-02-21T11:33:54Z
Windows 11 отримає нову функцію для обміну файлами
InternetUA
2025-02-21T11:31:04Z
Ці місця на кухні всі забувають чистити: вони найбрудніші
24tv
2025-02-21T12:24:57Z
Припиніть негайно: 3 помилки, які псують ваш борщ
24tv
2025-02-21T12:24:15Z
Як підвищити продуктивність на птахофермі
AgroNews
2025-02-21T12:12:13Z
Що треба обов’язково зрізати у печериць перед приготуванням: це необхідно знати
TSN
2025-02-21T12:06:37Z
Підживіть часник та цибулю цим розчином – і зберете утричі більший урожай
TSN
2025-02-21T11:36:41Z
Що таке "Лінива Сьюзен", і як корисно її можна використати по дому
24tv
2025-02-21T11:30:37Z
Японське кафе використовує ШІ для обслуговування туристів: "розуміє" 100 мов
InternetUA
2025-02-21T11:01:03Z
6 квітів, що потрібно висадити на розсаду прямо зараз: навесні вразять цвітінням
24tv
2025-02-21T11:00:30Z
Забуті солодощі з дитинства: готуємо смачні, солодкі та хрусткі вергуни
24tv
2025-02-21T10:48:15Z
Жителя Київщини серйозно побили в причетності поліцейського після зауваження щодо неправильного паркування
Khreschatyk
2025-02-21T12:36:44Z
На Житомирщинв у нетверезій ДТП загинув пасажир легковика. Судитимуть водія
Украина Криминальная
2025-02-21T12:27:25Z
На Полтавщині ліквідували пожежу на промоб’єкті
1News
2025-02-21T12:27:14Z
На Одещині військовослужбовець ТЦК вимагав ₴50 тисяч за відстрочку від призову
Украина Криминальная
2025-02-21T12:15:59Z
Обікрали будинок і вивезли майно на автівці, що стояла в гаражі: у злочинах викрили двох жителів Одещини
Украина Криминальная
2025-02-21T11:48:33Z
У Києві муніципальні охоронці затримали дебошира, який почав стрілянину в парку
24tv
2025-02-21T11:39:27Z
У Києві водій вирішив перевірити кригу Дніпра на міцність і став пішоходом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:39:06Z
Жінку, яка пропонувала «допомогу» в виїзді за кордон, оштрафували на 300 тисяч
Украина Криминальная
2025-02-21T11:39:05Z
Двірник побив чоловіка, бо той заступився за безпритульних котів: яке рішення ухвалив суд Львова
TSN
2025-02-21T11:36:45Z
Тайсон Ф'юрі зустрівся з живою легендою футболу
24tv
2025-02-21T12:33:56Z
Безбородько дебютує за Чорноморець у матчі проти Колоса
Football.ua
2025-02-21T12:33:36Z
Баколе битиметься з Паркером за титул: який пояс на кону поєдинку
24tv
2025-02-21T12:33:12Z
ПСВ взимку не відпустив Ланга в Наполі – Скіра
Football.ua
2025-02-21T12:15:59Z
Україна – Словенія: де дивитися вирішальну гру збірної у відборі на Євробаскет
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:06:13Z
Грінвуд зацікавив Баварію та Барселону
Football.ua
2025-02-21T12:01:46Z
Українські тенісистки гратимуть у Кубку Біллі Джин Кінг у польському Радомі
УкраинФорм
2025-02-21T11:57:30Z
Аякс — Юніон 1:2 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-21T11:49:52Z
З ким Усик може провести свої фінальні бої у кар'єрі: список потенційних суперників
24tv
2025-02-21T11:09:39Z
Генштаб повідомив про 121 бій за добу
360ua.news
2025-02-21T12:36:35Z
У Києві посадовець хотів продати «Укрзалізниці» російські деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:27:57Z
Жителька Тернопільщини втратила ₴95 000 через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-02-21T12:27:27Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-02-21T12:21:07Z
Чому ЗСУ поки не знищують залізницю з Ростова в Маріуполь
24tv
2025-02-21T12:00:46Z
Розвідка Естонії розповіла про цінну техніку, яку РФ втратила в Донецькій області
Европейская правда
2025-02-21T11:55:32Z
Ворог просунувся біля Андріївки та Улаклів, – DeepState
24tv
2025-02-21T11:54:22Z
Окупанти встановили на наземний дрон систему залпового вогню: відео бойового застосування
Фокус
2025-02-21T11:51:58Z
"Весна нам уже підморгує": синоптик назвала точну дату потепління в Україні
GlavRed
2025-02-21T11:48:14Z
Репер-нацист Каньє Вест запустить власні токени, при чому 70% залишить собі
ITC
2025-02-21T12:37:44Z
"Нульовий день" - що відомо про серіал, у якому президент США завдає удару по Росії
Комсомольская правда
2025-02-21T12:34:06Z
Зачіски невимовної краси: зроблять тонке волосся об'ємнішим на вигляд
24tv
2025-02-21T12:21:54Z
Галерея Snisarenko вперше представила в Лос-Анджелесі роботи українських митців
24tv
2025-02-21T12:18:37Z
В угорському місті Кішварда презентували «Листівки з України»
УкраинФорм
2025-02-21T12:09:40Z
«Дочка безодні» Ріка Ріордана: новий погляд на класику Жуля Верна. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-02-21T12:07:43Z
Нова колекція J’amemme на Ukrainian Fashion Week
Вива
2025-02-21T12:06:52Z
Зірки Marvel назвали свої улюблені фільми в MCU — не без «Месників», але пара неочікуваних в топі
ITC
2025-02-21T12:04:53Z
Куди сходити у Києві на вихідні 22-23 лютого: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:03:01Z
Відновити сім-карту Київстар онлайн: як зробити це швидко
Политека
2025-02-21T12:33:06Z
На «Громадському радіо» стартував проєкт «На звʼязку: окуповані території»
Детектор М
2025-02-21T12:22:02Z
Які виплати матимуть люди з інвалідністю у березні
24tv
2025-02-21T12:21:34Z
Надзвичайна демографічна ситуація. Чому Україна втрачатиме мільйони людей найближчими роками
Фокус
2025-02-21T12:15:33Z
У яких випадках можна анулювати повістку
Знай
2025-02-21T12:12:47Z
Мобілізація після 55 років – кого і чи можуть мобілізувати
24tv
2025-02-21T12:09:40Z
Папа Римський може зректися престолу, – Corriere della Sera
24tv
2025-02-21T12:09:25Z
Майже 10% дорослих у США належать до ЛГБТ-спільноти
1News
2025-02-21T12:06:24Z
Гроза російських НПЗ: що відомо про вітчизняний безпілотник "Лютий"
InternetUA
2025-02-21T12:01:45Z
Чи можна митися при температурі та коли хворієте
24tv
2025-02-21T12:15:42Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:49:41Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:25:39Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу
TSN
2025-02-21T08:48:09Z
Які каші можна їсти щодня: експерти назвали 7 найкорисніших круп
GlavRed
2025-02-21T07:27:40Z
Кредитування аграріїв з початку року сягнуло 8 млрд грн
AgroPortal
2025-02-21T12:30:59Z
На Київщині відходи від виробництва біометану використовують як добриво
AgroNews
2025-02-21T12:25:56Z
Meta підвищила бонуси для босів на 200% — на тлі звільнень 4000 «неефективних» працівників
ITC
2025-02-21T12:25:33Z
Міноборони отримали вітчизняні блочно-модульні транспортабельні котельні
TSN
2025-02-21T12:21:15Z
У Єврокомісії розповіли, яку частку споживаного газу ЄС досі купує у Росії
Европейская правда
2025-02-21T12:19:42Z
Україна стає частиною нового торгового маршруту з Китаю до Європи
Хвиля
2025-02-21T12:15:52Z
Новий аграрний порядок: що означає придбання ТОВ «Білорусь» компанією «Агродім Лідер»?
Взгляд
2025-02-21T12:12:53Z
Російські виробники хліба готують населення до серйозного здорожчання
24tv
2025-02-21T12:09:41Z
Apple підвищить ціни iPhone та Mac на 9%, щоб компенсувати мита Трампа, — Bank of America
ITC
2025-02-21T12:04:58Z
«Укрнафта» закупила рекордну кількість автомобілів та спецтехніки
AutoCentre
2025-02-21T12:13:54Z
Справжні бестселери: найпопулярніші авто всіх часів і народів
Фокус
2025-02-21T11:57:07Z
Новий преміальний електромобіль Jaguar вперше сфотографували під час випробувань
AutoGeek
2025-02-21T11:51:32Z
Rivian R1T та R1S отримали спецверсію потужністю 850 к.с.
AutoCentre
2025-02-21T11:13:40Z
Електрокар Tesla Cybertruck перетворили на оригінальний позашляховий автодім
Фокус
2025-02-21T10:57:37Z
Стартувало масове виробництво оновленого електромобіля Tesla Model Y
AutoGeek
2025-02-21T10:57:28Z
Українських водіїв штрафують на 16 000 гривень за неочікуване порушення: що відомо
ТСН
2025-02-21T10:48:46Z
Представлено найпотужніший та найшвидший Rolls-Royce в історії: відома ціна
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:19Z
Українцям запропонували кросовер Honda CR-V за зниженою ціною
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:17Z
Американський сенатор-республіканець Том Тілліс назвав Путіна «раковою пухлиною»
Украина Криминальная
2025-02-21T12:36:52Z
Більше американців вважає диктатором Трампа, а не Зеленського
Европейская правда
2025-02-21T12:36:04Z
У Польщі на 8 років засудили українця за підготовку диверсій на користь Росії
Европейская правда
2025-02-21T12:34:51Z
Незрозуміло, чому радів Путін: яка насправді ситуація на Курському напрямку
24tv
2025-02-21T12:33:57Z
Хай які заяви не робили б іноземні політики, останнє слово – за фронтом, – командир "Азову"
24tv
2025-02-21T12:33:53Z
Одним "кліком": експерт застеріг, як США можуть зупинити ЗСУ на полі бою
GlavRed
2025-02-21T12:33:39Z
Геґсет заявив, що DOGE Маска матиме «широкий доступ» до Пентагону
InternetUA
2025-02-21T12:31:03Z
На відродження Демократичної партії США можуть піти місяці, а то й роки - дипломат
УкраинФорм
2025-02-21T12:30:11Z
NYT пише, що після переговорів з Росією Рубіо зателефонував європейцям, аби заспокоїти їх. Зраду скасовано?
ZN UA
2025-02-21T12:24:45Z