MY.UAНовини
В інтересах бізнесу. Чому люди з інвалідністю проти нового закону про працевлаштування
В інтересах бізнесу. Чому люди з інвалідністю проти нового закону про працевлаштування

В інтересах бізнесу. Чому люди з інвалідністю проти нового закону про працевлаштування

Новина російською
image

Триває збір підписів під петицією до президента щодо ветування закону, ухваленого Верховною Радою в середині січня. Йдеться про зміни до низки законів, які регулюють забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.

Депутати переконані, що ухвалили євроінтеграційний документ. Експерти стверджують, що реалізація положень закону негативно вплине на права та інтереси осіб з інвалідністю, їх громадські організації та засновані ними підприємства. На чому базуються такі позиції - в матеріалі Коротко про.

Штрафи скасовуються, роботодавцю дають вибір

Одразу після голосування на сайті Верховної Ради з’явився пресреліз, у якому описувалися переваги нового закону. Зокрема, новий закон має збільшити кількість робочих місць для осіб з інвалідністю, оскільки до підприємств та установ, на які поширюється так звана квота, включаються органи державної влади та місцевого самоврядування. При цьому порядок застосування квоти також змінюється.

- За нинішнім законодавством підприємство, яке використовує найману працю, має забезпечити у своєму штаті 4% робочих місць для осіб з інвалідністю, а якщо штат складається з 8-25 працівників, то одне робоче місце. За невиконання такого нормативу підприємству, а також його посадовим особам загрожують штрафи. Ухвалений депутатами закон виключає адміністративні санкції, натомість ставить роботодавців перед вибором: або виконання нормативу по працевлаштуванню, або сплата цільового внеску у Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, - пояснює юрист Ірина Макарчук. - Орієнтовно це має бути сума, наближена до зарплати працівникам з інвалідністю.

Законом також передбачене впровадження державних стандартів облаштування робочого місця для особи з інвалідністю з урахуванням різних видів втрати функціоналу.  Прописане і обов’язкове надання особам з інвалідністю соціального супроводу на робочому місці - персонального асистента, перекладача мовою жестів тощо.

У загальних рисах все видається прогресивним. Проте першими проти законопроєкту виступили громадські об’єднання. Ще у вересні минулого року Національна асамблея людей з інвалідністю опублікувала звернення до Верховної Ради України, в якому звинуватила депутатів у маніпуляціях, нехтуванні думкою і правами людей, які мають функціональні розлади.

«Ми з цим боролися дуже давно»

Законопроєкт № 5344-д був ініційований головою Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галиною Третьяковою  і внесений в парламент у грудні 2022 року. Під тиском громадськості депутати на початку 2023-го відмовилися голосувати за документ. У першому читанні його було прийнято 30 травня 2023-го після тривалих дискусій і обіцянок, що компроміс буде знайдено.

- Ми боролися з цим законом  дуже давно. Підняли галас, провели гучні заходи, - згадує голова громадської організації "Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів" Володимир Петровський. – Зрештою була зібрана робоча група, куди запросили і нас. Тиждень ми працювали з ранку до вечора, пояснюючи депутатам по пунктах, чого не можна закладати в норми і чому. Зрештою, нам сказали, що зауваження і думку експертів врахують до другого читання. А коли закон поставили на голосування, з’ясувалося, що жодна наша пропозиція не була врахована. Більше того, не були враховані суттєві зауваження Головного юридичного управління Верховної Ради. В тексті практично нічого не змінилося.

Володимир Петровський каже, що президента просять накласти вето на закон через велику кількість ризиків.

- Якщо розбирати по пунктах, то буде дуже довга розмова. Скажу основне: цей закон міняє принципи соціальної політики. Якщо раніше вона була спрямована на захист людей з інвалідністю, то зараз - на інтереси бізнесу, навіть скажу, що на інтереси олігархів.

Що таке «захищене працевлаштування»

Експерт пояснює, що за чинними нормами організації, які об’єднують людей з інвалідністю, наділені певними пільгами. Наприклад, Українське товариство сліпих чи Українське товариство глухих ТОС  мають свої підприємства, які звільняються від сплати оренди на землю, від податку на прибуток.

- Йдеться про підприємства, де працюють особи з інвалідністю 50+1% від штату. Для них закон ці пільги прибирає і  створює нову систему. Тепер будь-який багатій може відкрити своє підприємство, оформити в ньому 20-30% людей з інвалідністю, і це буде називатися «підприємством трудової інтеграції» або «підприємством захищеного працевлаштування». Такі підприємства і отримають податкові пільги. Більше того, одну людину з інвалідністю можна буде влаштовувати хоч на десяток таких підприємств. Раніше була основна робота, а робота за сумісництвом не рахувалася в норматив працевлаштування. Тепер рахуватиметься. Людей з інвалідністю не будуть ні навчати, ні працевлаштовувати, а «купуватимуть», щоб не платити податки.  Один олігарх можу створити хоч два десятки таких підприємств.

Інший варіант розвитку подій наведений у петиції до президента. Наразі Податковий кодекс не регулює надання пільг «підприємствам трудової інтеграції» або «захищеного працевлаштування», бо такі просто ще не існують. І невідомо, чи буде регулювати. Може вийти так, що виробництва громадських об’єднань осіб з інвалідністю позбудуться пільг, а нові стимули для створення трудових місць не з’являться.

На будівництво доріг – щоб гарно їздилося на роботу

У петиції йдеться також про те, що фінансової підтримки можуть позбутися громадські організації, які об’єднують людей з інвалідністю. Володимир Петровський зазначає, що десь з 2020 року тут уже намітився перекіс.

- Підтримку почали отримувати організації, не дотичні до наших проблем, але які декларують, що захищають її інтереси. Однак і реальні об’єднання могли розраховувати на кошти - подавали на конкурс в Мінсоцполітики свої проєкти допомоги людям з інвалідністю. Були, звичайно, і тут свої нюанси – одним давали  багато грошей, іншим - мало, а зараз таке бачення, що не буде взагалі. Хоча люди з інвалідністю потребують не тільки робочих місць, а й різних форм реабілітації.

У петиції також йдеться про «скасування фінансування навчання осіб з інвалідністю, їхньої соціальної, професійної, фізкультурно-спортивної та трудової реабілітації» у разі набуття законом чинності.

- Фонд, з якого йшло на це фінансування, вірогідно, буде знищений, можливо, переформований на якісь паперові питання. Законопроєкт передбачає спеціальний фонд, де акумулюватимуться гроші на потреби щодо працевлаштування. Але як саме він буде використовуватися, які будуть механізми контролю, нічого цього не прописано. Направлятиме кошти Кабінет міністрів, а він цілком може вирішити, що гроші треба використати на будівництво доріг, щоб людям з інвалідністю гарно їздилося на роботу.

Володимир Петровський наводить приклад з того, що вже відбувається:

- У Києві почали будувати тактильні доріжки для незрячих. А потім вирішили, що це не треба, а треба робити вищими бордюри по боках доріг – щоб вони їх намацували. А люди ті бордюри не намацають, цьому треба довго і складно вчитися.

Скасовує норми, узаконює звільнення

У зверненні до депутатів Національна асамблея людей з інвалідністю виділяє ще кілька зон ризику, зокрема: 

  • законопроєкт звільняє велику кількість роботодавців приватного сектору від обов’язку працевлаштовувати людей з інвалідністю;
  • скасовує норми щодо друку літератури шрифтом Брайля та не вказує механізми фінансування виробництва такої літератури;
  • норми про соціальні послуги на робочому місці виписані таким чином, що не дають чітко зрозуміти, хто їх має забезпечувати – роботодавець чи держава;
  • узаконює звільнення працівників, з якими стався нещасний випадок або професійне захворювання на виробництві. Роботодавець може позбутися такого підлеглого, сплативши трикратний розмір середньої зарплати за шість місяців.

Нагадаємо, ці зауваження були оприлюднені у вересні минулого року, поза тим депутати ухвалили закон.  Голова "Всеукраїнського парламенту працездатних інвалідів" Володимир Петровський гадає, що президент його теж підпише, оскільки такий документ передбачений Національною стратегією із створення безбар’єрного простору.

Теги за темою
Бизнес
Джерело матеріала
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
Итоги 12.05. Встреча Украина-РФ и дело MH17
Корреспондент
Чиновники РФ отговаривают Путина от переговоров - ISW
Корреспондент
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Евровидение 2025: даты эфиров, где их смотреть и кто будет комментировать
UAToday
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
13 мая: церковный праздник сегодня, три запрета этого дня
UAToday
Польские перевозчики заблокировали ПП "Ягодин - Дорогуск": что известно
UAToday
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
Венгрия из-за рекордного дефицита заморозила часть бюджетных расходов
Корреспондент
Мошенники обокрали украинцев на миллиард: НБУ предупредил о распространенных схемах
UAToday
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
На Буковине задержали правоохранителя за организацию схемы для уклонистов
UAToday
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
В Запорожской ОВА рассказали об обстрелах региона
Корреспондент
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
Враг продвинулся на Донетчине — DeepState
TSN
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
В плей-офф НХЛ Вашингтон потерпел очередное поражение, Эдмонтон лидирует
Корреспондент
Названа сумма, которую будет получать Анчелотти в сборной Бразилии
Корреспондент
Это было тяжело: Свитолина прокомментировала успешное выступление в Риме
Корреспондент
ПСЖ подал в суд на Мбаппе, требуя от игрока Реала денежную компенсацию
Корреспондент
Ямаль рассказал, что помогло Барселоне одержать победу над Реалом
Корреспондент
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA