MY.UAНовини
В Україні потепління надало можливості для розширення площ посівів нових культур
В Україні потепління надало можливості для розширення площ посівів нових культур

В Україні потепління надало можливості для розширення площ посівів нових культур

За останніх три десятиліття зими в Україні потеплішали на 1,5 градуса. Цьогорічний січень побив одразу кілька температурних рекордів – наприкінці місяця у Чернівцях зафіксували 15 градусів тепла. Про це повідомляє РБК-Україна, пише agronews.ua.

Загалом погодні умови цієї зими більше відповідали показникам характерним для кінця березня. Тепла і безсніжна зима, а також зміщення сезонів безпосередньо впливають на майбутні врожаї.

Віцепрезидентка Національної аграрної академії наук Ануш Балян розповіла про те, до яких змін у сільському господарстві призведуть аномально теплі зими.

Протягом останніх двох десятиліть українські аграрії все сильніше відчувають вплив кліматичних змін, що проявляється у підвищенні температури, збільшенні кількості та тривалості посушливих періодів та інших небезпечних метеорологічних явищ – пізніх заморозків, малоефективних зливових дощів, шквалистих вітрів, граду тощо.

Проте підвищення річної температури повітря та незначне зростання кількості опадів мають певні переваги, незважаючи на нерівномірний розподіл теплового ресурсу та атмосферної вологи впродовж року.

Глобальне потепління в Україні призводить до скорочення періодів сильних морозів, зменшення витрат на обігрів теплиць, збільшення вегетаційного періоду тобто, періоду активного росту рослин, що дасть змогу отримати більше врожаїв у рік. А також розширення площ посівів тепловимогливих культур у тих регіонах, у яких вони раніше не культивувалися. Ще один наслідок від потепління – значне зростання урожайності окремих зернових культур та їх валових зборів протягом останніх 10-15 років.

Кліматичні трансформації найсприятливіші для озимих культур. Це надзвичайно важливо, оскільки порівняно тепла погода взимку дозволяє рослинам проходити цей період майже без втрат, часто за підвищеної температури повітря навіть проходити певний етап у своєму розвитку, що важливо для озимини пізніх строків сівби, яка розпочинає зимівлю у слабкому стані.

Основними загрозами, зокрема для озимих культур, є небезпека передчасного відновлення вегетації, або взагалі безперервної вегетації озимих культур взимку. Теплі зими сприяють активізації росту озимих ще до настання стабільно тепла. Це робить рослини вразливими до пізніх весняних заморозків, які можуть знищити частину посівів або суттєво знизити врожайність.

Також є загроза створення дефіциту вологи навесні через відсутність снігу, коли ґрунт отримує менше вологи. Це може призвести до весняних посух, які особливо небезпечні для ранніх ярих культур.

Теплі зими можуть спровокувати появу нових (не типових для регіону) шкідників та хвороб. Через те, що ґрунт не промерзатиме, патогени і шкідники, які раніше гинули від морозів, зможуть виживати у більшій кількості. Це збільшить потребу обробок фунгіцидами та інсектицидами.

До того ж, тепер слід уважніше аналізувати температурні фактори, які складаються, і можливості застосування пестицидів відносно них. Мається на увазі, що сучасні засоби захисту рослин повинні працювати в екстремальних кліматичних умовах, включаючи спеку і посуху, що буде особливо актуальним для півдня України.

Втім, на сьогодні нема реальної загрози для озимих зернових культур. Очікуване не значне короткочасне зниження температури повітря (до -10 градусів) не матиме суттєвих негативних наслідків. При цьому не виключається ушкодження листових пластинок рослин, але це не впливає на показники врожайності.

За відновлення активної весняної вегетації в ранні строки, про що свідчать чисельні прогнози, та за умови гарної вологозабезпеченості ґрунту і якісного догляду за посівами цьогоріч можна отримати вагомий урожай, який у кращих господарствах не поступатиметься торішньому.

Звичайно, потепління може надати можливості для розширення площ посівів нових культур, які раніше не були характерні в наших регіонах. Тепліші та м’якші зими, які є вже в Україні, а також успіхи в селекції на зимостійкість садових культур, призвели до того, що в аматорському садівництві вирощують екзотичні і малопоширені культури, характерні для півдня країни. При чому, у відкритому ґрунті. Такі як мигдаль, фісташка, ківі (найближчий родич більш морозостійкої актинідії), хурма, інжир, гранат, який почали вирощувати в південних регіонах України і Закарпатті.

Також, різні види і сорти хурми вирощують на Київщині, популярності набуває ківі, мушмула, зізіфус та ряд інших культур. Але говорити про їх промислове вирощування в умовах Лісостепу України ще передчасно.

Зміни клімату можуть створити сприятливі умови для тепловимогливих рослин, які раніше не могли виживати у більш прохолодному кліматі України, зокрема, сафлору, сорго, коріандру, нут, сочевиці. Баштанні культури, зокрема кавун і диня, які є традиційними для Степу, поступово розширюють свої площі аж до північних та західних кордонів України.

На півдні створиться реальна можливість для вирощування середньоазіатської та зимової дині, які мають значно більшу тривалість вегетаційного періоду, ніж європейські сорти. Соняшник уже домінує, але зміна клімату може сприяти ще більшому розширенню площ на півночі країни, а бавовник, у разі подальшого потепління може розширити обсяги вирощування в південних областях.

Традиційними основними “винними” зонами в Україні є Бессарабія та Закарпаття. Однак, оскільки клімат змінюється, виноградарська галузь зараз активно просувається на північ, і вже відомі приклади створення виноградників у Вінницькій, Житомирській, Київській областях.

Про зникнення деяких культур наразі говорити рано, але якщо і надалі збережеться така тенденція у підвищенні температури, зміні кількості та розподілу опадів, а також збільшенні частоти екстремальних погодних явищ, це може створити несприятливі умови для вирощування озимих зернових культур, ріпаку, плодових, ягідних культур тощо, що вимагатиме українських аграріїв адаптуватися та переглядати традиційні підходи до землеробства.

Погодні зміни провокують реакцію від рослин, впливають на якісні та кількісні показники урожайності. Поки питання не в тому, чи витримають традиційні сільськогосподарські культури частоту та інтенсивність несприятливих факторів, обумовлену погодними змінами.

Певний рівень урожайності кращі генотипи сільськогосподарських культур забезпечують завжди. Але реагувати на кліматичні і погодні зміни має людина, залучаючи у виробництво кращі новітні засоби і технології, а також кращі селекційні надбання. А вони в Україні є.

Погодні зміни під час зимівлі рослин, які ми спостерігаємо в останнє десятиліття, створюють найбільшу небезпеку тим сільськогосподарським культурам, які легко виходять зі стану вимушеного спокою та швидко втрачають свою зимо- і морозостійкість під впливом відлиг.

Це озимі культури (пшениця озима, ячмінь озимий, ріпак озимий), багаторічні трави, плодові та ягідні культури (яблуня, груша, вишня, черешня, малина, полуниця, абрикос, персик, нектарин тощо). Крім того, відсутність снігового покриву на посівах озимини і багаторічних трав збільшує ризик вимерзання у разі різкого похолодання, та, навпаки, висока температура взимку може спричинити передчасне пробудження бруньок і подальше пошкодження заморозками фруктових дерев.

Виноград, малина, чорна смородина, лохина теж потребують періоду зимового спокою. Якщо його недостатньо, це може зменшити врожайність.

Картопля, як рослина помірного клімату, може швидко вироджуватись в таких умовах. Відсутність морозів взимку не знищує зимуючих шкідників і збудників хвороб картоплі, що призведе до збільшення ураженості хворобами та шкідниками.

У посушливих регіонах збільшаться площі посіву більш посухостійких культур, таких як просо, сорго, гречка тощо. Серед екзотичних і нішевих культур зміни клімату можуть створити умови, зокрема, для вирощування спаржі, артишоку, батату, імбиру, куркуми та деяких цитрусових.

Традиційні культури для зони Степу, такі як, пшениця озима, кукурудза, соняшник, ріпак можуть зміститися у північні і західні регіони нашої країни. Загалом, теплі зими можуть призвести до можливості вирощування культур з низькою потребою в яровизації, наприклад, сорти двуручки, зимуючий горох, зимуюча гірчиця.

Глобальне потепління може сприяти поширенню нових овочевих культур в більш північні області України, які зовсім недавно почали вирощувати в південних областях, таких як: батат (солодка картопля) та фізаліс, які витримують спеку, дають високий урожай.

Серед нових овочевих культур можуть невдовзі з’явитись на півдні України такі як ямс – екзотична альтернатива картоплі, та бамія – теплолюбна культура, яка популярна в Азії та Африці, добре росте в умовах високих температур.

Середня температура зимового періоду за 30 років зросла на 1,4-1,5 градусів порівняно з попередніми десятиліттями. Найбільше потепління спостерігається у січні, де температура збільшилась на 2,0-2,5 градуса.

Крім того, за останні 60 років середня температура в Україні зростала швидше, ніж у світі загалом. Швидкість зростання середньої річної температури становила 0,41 градуса протягом десяти років, тоді як у Європі цей показник дорівнює 0,34 градуса. Основне потепління відзначається насамперед взимку.

Не лише на півдні України, а й у Києві три роки поспіль не було кліматичної зими, що свідчить про тенденцію до потепління, що триває.

Отже, зими в Україні стали помітно теплішими порівняно з періодом 20-30-річної давнини. Така ситуація впливає на процеси зимівлі озимих культур. Відсутність температурного періоду спокою дозволяє рослинам продовжити вегетацію, не зупиняючи ріст, що негативно впливає на загартування та формування морозостійкості.

З великою ймовірністю наступні зими будуть подібними до цьогорічної – з підвищеною температурою повітря та опадами, переважно у вигляді дощу. Щодо снігу, через значне потепління його кількість суттєво зменшилася. Стабільний сніговий покрив зберігається лише у високогір’ї Карпат.

Дослідження показують, що є реальні передумови того, що літо буде довшим і спекотнішим, а зими – м’якшими з меншою кількістю снігу.

Однак це не означає повної відсутності снігу по всій Україні. Можливі періоди похолодання та снігопади, але їх частота та інтенсивність зменшуватимуться. Крім того, глобальне потепління може призводити до екстремальних погодних явищ, таких як раптові сильні снігопади або морози, навіть на тлі загального потепління.

Більш зимовою, іноді зі значним зниженням температури повітря та опадами у вигляді снігу, буде погода лише у січні. Проте, не виключаються можливі короткочасні природні аномалії у грудні та лютому, що в окремі роки може мати негативні наслідки, які носитимуть переважно локальний характер.

Загалом, кліматичні зміни можуть вплинути на сільське господарство комплексно, тому важливо розробляти відповідні стратегії його адаптації, насамперед створення нових сортів і гібридів, а також технологій їх вирощування, які будуть краще пристосовані до місцевих умов.



Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗМІ: РФ вимагала визнання Криму на міжнародному рівні на переговорах у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-17T05:27:28Z
Скандал у Румунії. Напередодні виборів фейкове об’єднання українців підтримало проросійського кандидата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:06:59Z
Кремль висунув ультиматум на переговорах у Стамбулі: названо п’ять головних вимог
Vlasti
2025-05-17T04:57:36Z
Дані розвідки: Путін готується до війни в Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:54:05Z
Суд РФ виніс вирок австралійцю, який воював на боці України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:42:15Z
Одна з країн вирішила скасувати подвійне громадянство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:18:38Z
Заяви Трампа про переговори в Стамбулі та зустріч з Путіним: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:27:33Z
Газета The Telegraph пояснила, як Трамп зірвав переговори в Стамбулі ще до їх початку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T01:48:15Z
Трамп розкрив плани про можливу зустріч з Путіним
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T01:06:25Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": Австралія влаштувала стриптиз на сцені та феєрично відкрила другий півфінал
ТСН
2025-05-16T19:25:07Z
На "Євробаченні-2025" учасницю Ізраїлю освистали просто на сцені: організаторам довелося втручатися
TSN
2025-05-16T19:24:54Z
"Євробачення-2025": стали відомі імена всіх фіналістів конкурсу
ТСН
2025-05-16T19:24:33Z
Другий півфінал "Євробачення-2025" у фото: плагіат в України та політ Фінляндії над сценою
ТСН
2025-05-16T19:24:15Z
"Євробачення-2025": Грецію запідозрили в плагіаті конкурсного номера України
ТСН
2025-05-16T19:24:14Z
"Євробачення-2025": учасник Вірменії топлес у латексі обмазався брудом і влаштував вогняне рок-шоу
ТСН
2025-05-16T19:24:12Z
"Євробачення-2025": під яким номером у фіналі виступить Україна
TSN
2025-05-16T19:22:46Z
Ексучасник "Дизель Шоу" Олег Іваниця висловився про Максима Неліпу: "З ним неможливо не подружитись"
ТСН
2025-05-16T19:22:27Z
«Ніколи не бачив себе у війську». Пілот FPV-дрона щиро зізнався, чому змінив думку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:21:07Z
17 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:36:08Z
У Штатах продають будинок, де малим жив Папа Римський: ціна вражає
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T22:21:59Z
Патріарх РПЦ Кирило носить вкрадений в Україні артефакт: що розповів власник
ТСН
2025-05-16T19:48:20Z
Україну атакують російські дрони: названа траєкторія руху
TSN
2025-05-16T19:24:10Z
День ангела 16 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-16T19:23:47Z
Сирський назвав чисельність російського війська проти України
ТСН
2025-05-16T19:23:34Z
Авто, житло і рахунки: яке майно можуть конфіскувати ТЦК в ухилянтів через порушення
TSN
2025-05-16T19:23:30Z
Вночі було втрачено зв’язок з винищувачем F-16, який відбивав нічну атаку РФ: що відомо
TSN
2025-05-16T19:23:24Z
У Києві - спалах «хвороби Боткіна»: симптоми і способи захисту інфекції
VGorode
2025-05-16T21:48:34Z
Чи можна їсти рибу щодня: медики дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Простий лайфгак, як знайти кліща у тварини за допомогою iPhone
ТСН
2025-05-16T19:22:21Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав хірургів «Охматдиту»: операції з новою системою
ТСН
2025-05-16T19:21:48Z
Лікування алкоголізму: шлях до тверезого життя
ТСН
2025-05-16T19:21:28Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
З'явились жахливі кадри з Сумщини: ворог обстріляв рейсовий автобус, є жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:48:11Z
Росія вдарила по громадському транспорті на Сумщині: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:06:10Z
На Прикарпатті затримано високопосадовця, який торгував інформацією з закритих реєстрів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:12:15Z
Половину України охопила повітряна тривога: що трапилося
TSN
2025-05-16T19:24:08Z
Атака безпілотників на Київ: в одному з районів уламки дрона пошкодили вікна будинків та автівки
TSN
2025-05-16T19:23:29Z
Росіяни вгатили по Київщині 16 травня — які наслідки
TSN
2025-05-16T19:23:21Z
Підпал будинку Стармера: затримано 21-річного українця
ТСН
2025-05-16T19:23:18Z
Одещина здригалася від вибухів: що відомо про постраждалих та наслідки
TSN
2025-05-16T19:22:02Z
У Херсоні росіяни обстріляли залізничний вокзал
ТСН
2025-05-16T19:21:19Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:21:19Z
Продовольчі ярмарки у Києві 17-18 травня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:09:33Z
Мер Кличко задекларував арсенал зброї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:00:58Z
Хмарно з проясненнями, місцями дощі: прогноз погоди на 17 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T03:03:02Z
Сили оборони зачистили на 95% село Багатир на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T23:00:39Z
Лінія фронту станом на 16 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T20:06:30Z
Тельцям варто діяти впевнено, а Ракам слід залишити старе позаду: астрологічний прогноз на рунах на 16 травня 2025 року
ТСН
2025-05-16T19:24:55Z
Близнятам буде важко, а Ракам слід працювати над почуттями: гороскоп за картами Таро на 16 травня 2025 року
TSN
2025-05-16T19:24:20Z
Росіяни атакували дронами Краматорськ: є руйнування у промзоні
TSN
2025-05-16T19:24:03Z
Ціни на ВРХ зростатимуть до кінця 2025 року
Agravery
2025-05-17T05:10:28Z
Названо прибутковість вирощування технічних конопель
AgroPortal
2025-05-17T05:00:51Z
Ринок фісташок: попит на дубайський шоколад підігріває ціни на горіх
AgroPortal
2025-05-17T03:30:00Z
Комунальні тарифи: що подорожчало найбільше за рік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T02:45:02Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч з борщового набору
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T00:24:11Z
Курс валют на 19 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-05-16T19:23:47Z
Ціни на комуналку в Україні: що здорожчало найбільше за рік
ТСН
2025-05-16T19:22:44Z
Втрачені дозволи, заблоковані активи: майбутнє Моршинської та Миргородської під питанням
TSN
2025-05-16T19:19:27Z
Ставки фрахту на перевезення зерна залишаються стабільними
AgroPortal
2025-05-16T16:00:22Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Яку помилку роблять у травні, і огірки виростають гіркими
ТСН
2025-05-16T19:22:23Z
Цей кущ у жодному разі не можна садити біля дому, і ось чому
ТСН
2025-05-16T19:21:36Z
Чим очистити сильний наліт на унітазі: залийте цей натуральний засіб на ніч — забудете про проблему
ТСН
2025-05-16T19:21:25Z
Яблунева плодожерка: коли та чим обробляти дерева, щоб захистити врожай
TSN
2025-05-16T19:20:59Z
Як зробити так, щоб паста не злипалася під час варіння: прості трюки — і ваше ставлення до спагеті ніколи не буде колишнім
ТСН
2025-05-16T19:20:58Z
Названо ідеальний колір для фарбування волосся: сивини не буде видно навіть під мікроскопом
TSN
2025-05-16T19:20:45Z
Яке покоління найнещасніше: і це не молоді зумери чи міленіали
TSN
2025-05-16T19:20:24Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Очолював «Союз дагестанців». ЗСУ знищили 54-річного російського тренера з боксу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:22Z
Вікенд для легіонерів збірної України: фінал Яремчука та боротьба за чемпіонство Трубіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:41Z
Завтра у Швейцарії у Базелі – фінал «Євробачення 2025». Хто ж здобуде Перемогу? Швеція, Австрія чи Франція? Сьогодні ми вас познайомимо із усіма ТОП-3 треками за ставками букмекерів.
FM-TV
2025-05-16T11:06:01Z
Тимощуку повідомлено про підозру у фінансуванні військових підрозділів РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:39:07Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z