MY.UAНовини
Нова теорія пояснює, як стародавня Земля була такою вологою
Нова теорія пояснює, як стародавня Земля була такою вологою

Нова теорія пояснює, як стародавня Земля була такою вологою

Коли Земля вперше утворилася, було занадто жарко, щоб утримувати лід. Це означає, що вся вода на нашій планеті походить із позаземних джерел. Дослідження стародавніх земних порід показують, що рідка вода існувала на Землі ще через 100 мільйонів років після утворення Сонця – практично «відразу» на астрофізичному часовому масштабі. Ця вода, якій зараз понад 4,5 мільярда років, постійно оновлювалася завдяки кругообігу води на Землі. Моя дослідницька група нещодавно запропонувала нову теорію, щоб пояснити, як вода вперше прибула на Землю.

Загадка, яка створювалася мільярди років

Астрофізики десятиліттями борються з питанням про те, як вода потрапила на нашу молоду планету. Одна з найдавніших гіпотез припускала, що вода на Землі є прямим побічним продуктом утворення планети, що виділяється через магму під час виверження вулканів, у яких більша частина газу, що виділяється, є водяною парою. Однак ця гіпотеза розвинулася в 1990-х роках після аналізу складу води на Землі та відкриття потенційної ролі крижаних комет, що вказує на позаземне походження.

Комети, які є сумішшю льоду та каміння, утворених у віддалених куточках Сонячної системи, іноді викидаються до Сонця. Коли вони нагріваються Сонцем, вони утворюють вражаючі хвости пилу та газу, які видно із Землі. Астероїди, розташовані в поясі астероїдів між Марсом і Юпітером, також були запропоновані як потенційні прабатьки земної води. Вивчення каменів комет і астероїдів за допомогою метеоритів – невеликих фрагментів цих тіл, які впали на Землю – дало ключові ідеї.

Аналізуючи співвідношення D/H – співвідношення важкого водню (дейтерію) до стандартного водню – вчені виявили, що вода на Землі більше відповідає воді «вуглецевих» астероїдів, які несуть сліди води минулого. Це перемістило фокус досліджень у бік цих астероїдів.

Пояс астероїдів лежить між Марсом і Юпітером, а пояс Койпера простягається за межі Нептуна

Останні дослідження були зосереджені на виявленні небесних механізмів, які могли доставити ці багаті водою астероїди на суху поверхню ранньої Землі. З’явилися численні теорії, які пояснюють «збурення» планетезималей – великих крижаних тіл в астероїдах і поясах Койпера. Ці сценарії передбачають гравітаційну взаємодію, яка зрушила ці об’єкти, посилаючи їх до Землі. Такі події вимагали б складного процесу «гравітаційного більярду», що свідчить про бурхливу історію Сонячної системи. Хоча очевидно, що формування планет передбачало значні потрясіння та впливи, цілком можливо, що доставка води на Землю відбувалася більш природним і менш драматичним способом.

Простіша гіпотеза

Я почав з припущення, що астероїди виходять крижаними зі свого кокона формування, також відомого як протопланетний диск. Цей кокон являє собою масивний, насичений воднем диск, наповнений пилом, де утворюються планети і початкові пояси. Він огортає всю планетну систему, що зароджується. Після того, як цей захисний кокон розсіюється — через кілька мільйонів років — астероїди нагріваються, змушуючи їхній лід танути або, точніше, сублімувати. У космосі, де тиск майже нульовий, вода після цього процесу залишається у формі пари.

Потім на пояс астероїдів, що обертається навколо Сонця, накладається диск водяної пари. Коли лід сублімується, диск наповнюється парою, яка поширюється всередину до Сонця завдяки складним динамічним процесам. По дорозі цей паровий диск стикається з внутрішніми планетами, занурюючи їх у своєрідну «ванну». У певному сенсі диск «поливає» планети земної групи: Марс, Землю, Венеру та Меркурій. Більша частина цього захоплення води відбулася через 20-30 мільйонів років після формування Сонця, у період, коли яскравість Сонця різко зросла протягом короткого періоду часу, збільшуючи швидкість дегазації астероїдів.

Покрокова ілюстрація нової моделі розподілу води на внутрішніх планетах Сонячної системи, включаючи Землю. Через п’ять мільйонів років після народження Сонця астероїди в головному поясі виділяють водяну пару завдяки сонячній енергії. Ця пара поступово поширюється у внутрішню частину Сонячної системи, зрештою огортаючи планети, які захоплюють її частину, щоб утворити океани між 10 і 100 мільйонами років потому

Коли вода захоплюється силою тяжіння планети, може відбуватися багато процесів. Однак на Землі захисний механізм гарантує, що загальна маса води залишалася відносно постійною з кінця періоду захоплення до сьогодні. Якщо вода піднімається надто високо в атмосферу, вона конденсується в хмари, які згодом повертаються на поверхню у вигляді дощу – процес, відомий як кругообіг води.

Читайте також -  Найдавніші сучасні птахи жили в Антарктиді 69 мільйонів років тому

Обсяги води на Землі, як минулі, так і теперішні, добре задокументовані. Наша модель, яка починається з дегазації льоду з початкового поясу астероїдів, успішно враховує кількість води, необхідної для формування океанів, річок і озер, і навіть води, похованої глибоко в мантії Землі. Точні вимірювання співвідношення D/H води в океанах також відповідають нашій моделі. Крім того, модель пояснює кількість води, яка була в минулому на інших планетах і навіть на Місяці.

Вам може бути цікаво, як я прийшов до цієї нової теорії. Це пов’язано з нещодавніми спостереженнями, особливо тими, що були зроблені за допомогою ALMA, радіотелескопа з понад 60 антенами, розташованого в Чилі, на плато п’яти кілометрів над рівнем моря. Спостереження за позасонячними системами з поясами, подібними до поясу Койпера, показують, що планетезималі в цих поясах сублімують монооксид вуглецю (CO). Для поясів, розташованих ближче до своєї зірки, таких як пояс астероїдів, CO є надто летючим, щоб бути присутнім, і вода, швидше за все, буде вивільнена.

Побудова моделі

Саме з цих знахідок почала формуватися початкова ідея теорії. Крім того, ключове підтвердження надали нещодавні дані місій Hayabusa 2 і OSIRIS-REx, які досліджували астероїди, схожі на ті, які могли сприяти формуванню початкового диска водяної пари. Ці місії разом із тривалими спостереженнями за допомогою наземних телескопів виявили на цих астероїдах значну кількість гідратованих мінералів — мінералів, які можуть утворюватися лише через контакт з водою. Це підтверджує припущення про те, що ці астероїди спочатку були крижаними, хоча більшість з них втратили лід (за винятком більших тіл, таких як Церера).

Після створення основи моделі наступним кроком була розробка чисельного моделювання для відстеження дегазації льоду, дисперсії водяної пари та її остаточного захоплення планетами. Під час цього моделювання швидко стало зрозуміло, що модель може пояснити водопостачання Землі. Додаткові дослідження минулих кількостей води для Марса та інших планет земної групи підтвердили застосовність моделі і до них. Все підійшло, і результати були готові до публікації!

Для дослідників недостатньо створити модель, яка працює і, здається, все пояснює. Теорія має бути перевірена у більшому масштабі. Хоча зараз неможливо виявити початковий диск водяної пари, який «зрошував» планети земної групи, ми можемо подивитися на позасонячні системи з молодими поясами астероїдів, щоб побачити, чи існують такі диски водяної пари. Згідно з нашими розрахунками, ці диски, хоч і слабкі, повинні бути виявлені за допомогою ALMA. Наша команда щойно знайшла час на ALMA, щоб дослідити конкретні системи на наявність доказів. Можливо, ми стоїмо на зорі нової ери в розумінні походження води на Землі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Токшоу Суспільного «Новий відлік» отримало свій ютуб-канал
Детектор М
2025-05-01T17:13:28Z
Мін’юст завершив технічний етап створення Реєстру депортованих дітей, почалося подання справ
УкраинФорм
2025-05-01T16:58:05Z
Лише 40% батьків люблять читати своїм дітям вголос – The Guardian
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T16:57:49Z
У рамках програми платформи DOCU/ПРО Суспільне розкаже про принципи роботи і можливості для кіновиробництва
Детектор М
2025-05-01T16:55:59Z
Компенсація за оренду житла для переселенців у Київській області: хто може оформити допомогу
Политека
2025-05-01T16:46:09Z
Укроборонпром торік отримав понад ₴1,3 мільярда прибутку
УкраинФорм
2025-05-01T16:33:08Z
Лікарі і військовий комісар з Рівненщини торгували відстрочками від армії – СБУ
ZN UA
2025-05-01T16:31:46Z
Українці масово скаржаться на порушення під час мобілізації
360ua.news
2025-05-01T16:27:05Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
Скільки країн беруть участь у Євробаченні 2025: остаточний список
24tv
2025-05-01T17:09:24Z
Глава Мінкульту Словаччини похизувалась зустріччю з пропутінською співачкою Нетребко
Европейская правда
2025-05-01T17:07:47Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:06:42Z
На «Дія.Освіта» з'явився новий освітній серіал для військових
Детектор М
2025-05-01T17:01:48Z
Що одягнути жінці після 50 років: найстильніші образи на кожен день
GlavRed
2025-05-01T16:27:22Z
У Львові покажуть прем’єру вистави «Гра в оперу»
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:41Z
У Києві пройде масштабний фестиваль рідкісних та старовинних авто
Фокус
2025-05-01T15:51:08Z
Комедія «Велика прогулянка» вийшла на Netflix
УкраинФорм
2025-05-01T15:40:54Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Волтц залишає посаду радника Трампа – CBS News
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:19:29Z
Умєров оголосив про початок реорганізації Держоператора тилу
УкраинФорм
2025-05-01T17:15:17Z
Екс-судді Тандиру, який на смерть збив нацгвардійця на посту, продовжили арешт
Комсомольская правда
2025-05-01T17:09:34Z
Трамп прийняв дитячі наліпки за справжні татуювання банди MS-13. Через це депортували невинного чоловіка
Telegraf
2025-05-01T17:06:39Z
"Я вдячний їм": Гетманцев визнав, що спілкується з моделями OnlyFans
Фокус
2025-05-01T17:06:06Z
Лише 16% австрійців готові захищати свою країну
УкраинФорм
2025-05-01T16:58:51Z
У польській армії спростували фейк про направлення військових в Україну
УкраинФорм
2025-05-01T16:58:26Z
Цинічна заява Лаврова: Росія знову погрожує через “кордони 1991 року”
GlavRed
2025-05-01T16:58:11Z
В Укрбудінвестбанку виявили багаторічну махінацію
360ua.news
2025-05-01T17:13:42Z
Подорожчання продуктів у Полтаві: за що доведеться переплачувати
Политека
2025-05-01T17:01:08Z
ENTSO-E збільшила ліміт експорту електроенергії з України до країн ЄС
УкраинФорм
2025-05-01T17:00:22Z
Потяг Укрзалізниці став справжнім артоб'єктом: де його можна побачити
24tv
2025-05-01T16:57:29Z
Укрзалізниця отримала від міжнародних партнерів 23 електростанції резервного живлення
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:12Z
Український екостартап SorbiForce залучив понад $270 000 інвестицій — що відомо
AIN
2025-05-01T16:21:07Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T16:13:33Z
Повернення боргу в межах угоди про копалини: чи залишили в документі цю вимогу
24tv
2025-05-01T16:12:38Z
Відтепер дозвіл на імпорт товарів військового призначення можна отримати в електронній формі
УкраинФорм
2025-05-01T16:09:44Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Підлога буде блищати: чим її помити, щоб вона неймовірно пахнула
24tv
2025-05-01T14:06:46Z
Для чого потрібні генетичні тести і про які небезпечні хвороби вони можуть попередити
Факти ICTV
2025-05-01T13:21:09Z
Нападниця на Стерненка володіла нелегальною зброєю
24tv
2025-05-01T17:12:47Z
У Копенгагені автомобіль в'їхав у натовп: десяток постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:03:24Z
Жінка втратила 15 тисяч гривень, повіривши шахраю, який представився банкіром
InternetUA
2025-05-01T16:37:16Z
Армія РФ атакувала три райони Дніпропетровської області, є постраждала
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:02Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T16:22:52Z
Під Чернівцями пролунав вибух на спиртзаводі, серед людей є поранені
Комсомольская правда
2025-05-01T16:10:24Z
У дроні "Молния", яким РФ вдарила по Харкову, виявили мішок із цвяхами: деталі
Фокус
2025-05-01T16:04:41Z
На Стерненка вже не вперше скоїли замах: що відомо про попередні напади
24tv
2025-05-01T16:04:14Z
Удар дроном по Південному: кількість постраждалих зросла до 15, двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-05-01T15:40:22Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 2 травня: кому варто бути готовим
Политека
2025-05-01T17:16:37Z
Надгробки радянських поховань на Пагорбі Слави у Львові не відповідали захороненням - експерт
УкраинФорм
2025-05-01T17:16:25Z
В Україні знову вдарять заморозки: коли й у яких областях
24tv
2025-05-01T17:03:40Z
Дощі та заморозки: українців попереджають про небезпечні погодні умови
GlavRed
2025-05-01T16:46:55Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на 2 травня: для кого цей день може бути неприємним
Политека
2025-05-01T16:46:29Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 2 травня: попередження від ДТЕК
Политека
2025-05-01T16:42:53Z
Росіяни намагаються висадитися на островах біля Херсона, щоб форсувати Дніпро
24tv
2025-05-01T16:33:44Z
Дрони з сюрпризом для цивільних: знахідка шокувала вибухотехніків
GlavRed
2025-05-01T16:27:52Z
Терор Одеси і нова тактика атак РФ на Україну
GlavRed
2025-05-01T16:27:41Z
Молода картопля, запечена на вогні: зберігайте ідею суперфіналістки Мастершеф
Gazeta UA
2025-05-01T17:15:54Z
Нова пастка для психіки: чому ми страждаємо на "фонову тривогу" і як її позбутися
Gazeta UA
2025-05-01T17:13:57Z
Де краще розташувати мікрохвильову на кухні: неочевидні ідеї для економії місця
GlavRed
2025-05-01T17:06:46Z
Пінка для гоління робить чудеса: її можна безліч разів використовувати в побуті
24tv
2025-05-01T17:03:14Z
Тур вихідного дня. Чому варто відвідати давньоруське городище на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:00:28Z
Відлякує шкідників і приваблює комах: названо суперрослину для саду
GlavRed
2025-05-01T16:27:11Z
Амурчик влучить прямо в серце: ТОП-3 знаки, яким пощастить у коханні в травні
GlavRed
2025-05-01T16:27:05Z
Як зрозуміти, що приснився віщий сон: 4 основні ознаки
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
Речі, які ми завжди пам’ятатимемо про наш перший дім
24tv
2025-05-01T15:27:01Z
Суддя пожалів Усика, – Льюїс шокував своїм висловлюванням про удар нижче пояса від Дюбуа
24tv
2025-05-01T17:09:49Z
Кнутсен перед матчем із Тоттенгемом: Маємо залишатися вірними своїй індивідуальності
Football.ua
2025-05-01T16:55:34Z
Бійця UFC заарештували за звинуваченнями у зберіганні зброї та наркотиків
24tv
2025-05-01T16:39:09Z
Гауфф обіграла Швьонтек і зіграє у фіналі турніру WTA в Мадриді
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:12Z
Боксер, якому приписували інтерес до Усика, погодився на бій з Вордлі
24tv
2025-05-01T16:04:34Z
Кунде пропустить три тижні через травму
Football.ua
2025-05-01T16:02:44Z
За крок від еліти: Україна розгромила Польщу у лобовому матчі на ЧС-2025 з хокею
24tv
2025-05-01T15:45:06Z
Рябов: Маємо показати характер у матчі з Кривбасом
Football.ua
2025-05-01T15:40:05Z
Фаал: Матч проти Кривбасу буде складним, але Рух налаштований перемагати
Football.ua
2025-05-01T15:25:03Z
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
2025-05-01T17:15:56Z
Спеціальний пакет Catfish Camaro ідеально підходить для перегонів з Mustang
Топ Жир
2025-05-01T17:15:42Z
Повернення ZR1 на Інді 500: Чи вдасться уникнути зіткнення зі стіною цього разу?
Топ Жир
2025-05-01T16:45:38Z
Масовий мінівен Toyota перетворили на затишний автодім для двох
Фокус
2025-05-01T16:42:36Z
Ford Mustang GTD покращив свій результат на Нюрбургрингу та увійшов до п’ятірки найшвидших серійних авто
Топ Жир
2025-05-01T16:00:03Z
Випробування на бездоріжжі: як Nissan Armada Pro-4X показує себе у складних умовах
Топ Жир
2025-05-01T15:18:20Z
Отримай відповідь: чи можна заряджати електромобіль з вікна квартири
VGorode
2025-05-01T14:58:23Z
Мінус 23% від угоди і ніякої довіреності: у 2025 році вживані авто стануть дорожчими
Знай
2025-05-01T14:51:45Z
Нову електричну модель від Renault оцінили в 999 євро
Фокус
2025-05-01T14:21:39Z
Цикад перетворили на "музичні інструменти": на них учені зіграли класичну музику
Фокус
2025-05-01T17:13:50Z
Вікіпедія буде використовувати ШІ: чи замінить він людей
InternetUA
2025-05-01T17:13:11Z
Samsung запатентувала смартфон з модульною камерою та змінним об'єктивом
InternetUA
2025-05-01T16:43:45Z
Держкомтелерадіо закликав торговельні мережі зняти з продажу книжки видавництв, які працюють в окупації
Детектор М
2025-05-01T16:33:48Z
Мозок, що помирає, показав усе: вченим вдалося зафіксувати як він "згадував" найяскравіші моменти
Фокус
2025-05-01T16:27:19Z
Tesla емоційно відреагувала на чутки про пошук заміни Маску
24tv
2025-05-01T16:24:27Z
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV
2025-05-01T16:02:16Z
Укрінформ оновив розсилки інформаційних дайджестів
УкраинФорм
2025-05-01T15:40:28Z
Вчені з’ясували, де на Землі найчастіше падають метеорити з Місяця
24tv
2025-05-01T15:33:36Z