MY.UAНовини
Протистояти Трампу, рятувати себе, допомогти Україні — що вирішили на екстреному саміті в Парижі
Протистояти Трампу, рятувати себе, допомогти Україні — що вирішили на екстреному саміті в Парижі

Протистояти Трампу, рятувати себе, допомогти Україні — що вирішили на екстреному саміті в Парижі

Екстрений саміт лідерів держав Євросоюзу 17 лютого у Парижі президент Франції ініціював невдовзі після того, як спеціальний посланник президента США по Україні Кіт Келлог заявив про те, що Європа не матиме місця за столом переговорів про припинення російсько-української війни. Чи змогли вирішити хоч які питання лідери Європи з’ясовував Фокус.

"Я є реалістом і хоча не виступаю принципово проти участі європейських політиків у переговорах — не вважаю за необхідне долучати до перемовин тих, хто є частиною проблеми. Згадайте Мінськ-2 — там була купа європейських лідерів, і вони жахливо провалилися", — аргументував свою позицію Кіт Келлог.

Між тим переважна більшість лідерів країн-членів ЄС вважають, що мирна угода без участі в обговоренні України та європейців є неприйнятною.

Про що домовилися євро лідери в рамках позапланового саміту

Як повідомила французька Le Figaro, безпосередньо перед зустріччю з європейськими колегами президент Макрон нібито провів телефонну розмову з Дональдом Трампом. Між тим, ані в Єлисейському палаці, ані в Білому домі ймовірний контакт двох лідерів не коментували, але й факт його наявності не спростовували.

У екстреній зустрічі в Парижі прийняли участь Франція, Велика Британія, Німеччина, Польща, Італія, Іспанія та Данія, яка представляла балтійські та скандинавські країни. Крім того, на засіданні були присутні два високопосадовці Євросоюзу (ЄС) голова Євроради Антоніу Кошта і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, а також генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

Про те, що дискусія на паризькому саміті була предметною і непростою свідчать щонайменше два факти: по-перше, тривалий час заходу (понад 5 годин), по-друге, відсутність підсумкового консолідованого комюніке.

Натомість, невдовзі після завершення саміту його безпосередні учасники озвучили свої персональні думки. Першим висловився німецький канцлер. Зокрема, Олаф Шольц, виступивши проти обговорень щодо розгортання європейських військових в Україні в рамках потенційного мирного врегулювання, зауважив, що "навіть трохи роздратований" дебатами на цю тему. "За спиною України говорять про якісь результати мирних переговорів, на які Україна не погодилася і не сіла за стіл переговорів, про можливі варіанти результатів… Це все дуже недоречно. Ми навіть не знаємо, яким власне кажучи буде той результат", — пояснив він свою позицію. Окремо пан Шольц акцентував, що між Європою та Сполученими Штатами не має бути поділу безпеки і відповідальності: "НАТО ґрунтується на тому, що ми завжди діємо разом і поділяємо ризики, тим самим гарантуючи нашу безпеку. Це не повинно піддаватися сумніву".

Після Шольца свою позицію за підсумками екстреного саміту в Парижі окреслив і британський прем’єр. Кір Стармер також заявив про важливість участі США у майбутніх гарантіях безпеки для України, назвавши це "єдиним способом" ефективного стримування Росії у майбутньому. Стармер також повторив раніше озвучену тезу про готовність введення британських військ в Україну, але підкреслив, що це має статися за безпосередньої підтримки США. Крім того, глава британського уряду розповів, що на наступному тижні поїде до Вашингтона, де зустрінеться з Дональдом Трампом, "щоб обговорити те, що ми вважаємо ключовими елементами тривалого миру". Також прем’єр-міністр Великобританії, про анонсувавши переговори з президентом Зеленським "найближчими днями".

На відміну від Шольца і Стармера, очільник польського уряду висловився більш конкретно. Зокрема, Дональд Туск розповів, що в рамках екстреного саміту у Парижі було досягнуто згоди щодо зміни фіскальних правил ЄС, яка дозволить збільшити оборонні витрати. "В Європі чітко усвідомили необхідність збільшення оборонних витрат, тому не потрібно дратуватися, коли американський союзник говорить нам про необхідність витрачати більше, бути сильнішими і стійкішими", — наголосив Туск. За його словами, учасники зустрічі в Єлисейському палаці мають стовідсоткову впевненість у тому, що Європа зможе ефективно підтримати Україну у збереженні її суверенітету.

Вже фактично в ніч проти вівторка, 18 лютого організатор екстреного саміту в Парижі зателефонував на Банкову. За підсумками "тривалого діалогу" з Макроном президент Зеленський констатував наступне: "У нас спільне бачення: повинні бути надійні, сильні гарантії безпеки. Будь-яке інше рішення без таких гарантій, наприклад крихке припинення вогню, стане тільки черговим обманом з боку Росії та прелюдією до нової російської війни проти України чи інших країн Європи".

Своєю чергою Емманюель Макрон у соцмережі X наголосив, що досягнення миру в Україні можливе лише при припиненні російської агресії та наданні сильних і надійних гарантій безпеки для України. Французький лідер принагідно додав, мовляв, без окреслених гарантій існує високий ризик повторення сценарію Мінських домовленостей, які "не принесли довгострокового миру".

Що продемонстрував екстрений саміт Макрона

Коментуючи Фокусу позапланову зустріч європейських лідерів у Парижі, політолог Ігор Чаленко зауважив: "Саміт Макрона, передусім, показав, що в будь-якому разі тісне і безпосереднє співробітництво Європи у сфері безпеки зі США однозначно має бути. Як на мене, загалом цей саміт мав би продемонструвати єдність Європи перед різноплановими ініціативами Білого дому, тому що коли лунають відповіді сепаратного штибу щодо ресурсних можливостей Європи в плані забезпечення гарантій безпеки для України це не додає геополітичних балів самій Європі. Поряд з тим Макрон, організувавши екстрений саміт, викликав на себе шквал критики з боку багатьох членів ЄС, яких на зустріч не запросили. Але в даному випадку, швидкість перемогла над якістю з точки зору неможливості узгодження у над короткий термін візитів великої кількості очільників європейських країн".

Наголосивши на тому, що французький лідер є одним з ключових координаторів подальших загальноєвропейських безпекових кейсів, експерт резюмував: "Для Макрона було вкрай важливим провести саміт євро лідерів за гарячими слідами Мюнхенської без пекової конференції. Крім того, як на мене, він хотів оперативно зіграти на пропозиціях Києва стосовно запровадження єдиної європейської армії та продемонструвати, що такі речі в майбутньому неодмінно будуть втілюватися в життя і Європа зрештою прийде до формування спільних збройних сил".

Франція і Великобританія найбільш рішучі

В ідеалі, переконаний політолог Максим Джигун, Україна мала б побачити від європейців після "холодного душу" Мюнхенської конференції чітку, рішучу і узгоджену позицію відносно гарантій безпеки для Європи загалом і Києва, зокрема. Розвиваючи цю думку у розмові з Фокусом, експерт підкреслив: "А що ми побачили натомість? Побачили те, що Європейський Союз з населенням 500 мільйонів просить у Сполучених Штатів з населенням 330 млн захистити ЄС і Україну своїми, передусім, військовими ресурсами. Європа має врешті усвідомити, що з адміністрацією Трампа розраховувати на бодай якийсь паритетний розподіл сил для підтримки України не доводиться. Тому наразі Європа опиняється в ситуації, коли вона, або максимально консолідує усі свої ресурси, або мовчки спостерігає , як повзучими темпами Росія досягає свого. При останньому сценарії вже через кілька років європейці самі зі зброєю в руках будуть змушені захищатися, в тому числі за допомогою 5-ї поправки уставу НАТО".

В зазначеному контексті, переконаний Максим Джигун, позиція французького президента "не може нам не імпонувати, адже навіть попри відсутність миттєвого консенсусу в рамках ЄС, Макрон послідовно виступає ідейним натхненником зустрічей, під час яких євро лідери предметно обговорюють безпековий трек".

"Те, що наразі хоча б дві країни — Франція і Великобританія публічно заявляють про можливість введення миротворчого контингенту в Україну — вже великий плюс і гарна зміна загального тону дискусії, оскільки в 2022-му ми говорили про каски від німців, а зараз йдеться про введення збройних сил кількох країн, які стали лідерами. До речі, зовсім невипадково, що лідерами стали саме французи і британці: обоє хочуть демонструвати лідерство в Європі і в обох є своє, м’яко кажучи, незадоволення діями Росії, в тому числі в історичній ретроспективі", — наголошує політолог. Крім того, припускає експерт, до "клубу рішучих" в обличчі Парижу та Лондону невдовзі після позачергових виборів 23 лютого, може приєднатися і обережний наразі Берлін, який при ймовірному новому канцлері в особі Мерца стане "більш рішучим, різким і проукраїнським".

"Спільне бачення Німеччини, Великобританії та Франції, на мою думку, майже автоматично означає згоду на їхні самі сміливі ініціативи левової частки країн-членів Євросоюзу. Вже зараз ходять чутки, що до подібного миротворчого контингенту може приєднатися Данія, Норвегія, Чехія та інші країни. Тому, я би сказав, що попри відсутність станом на зараз широкого консенсусу, екстрений саміт у Парижі продемонстрував перехід на якісно новий рівень дискусії", — підсумовує Максим Джигун.

Яка формула гарантій безпеки для України може спокусити Трампа

Своєю чергою політолог Ігор Рейтерович у розмові з Фокусом робить наступний акцент: "Від екстреного саміту ЄС у Парижі заздалегідь не слід було очікувати, скажімо так, проривних сенсаційних рішень, адже очевидно, що європейці очікують старту і підсумку перемовин США і РФ у Саудівські Аравії. Європейці хочуть побачити, з якими вимогами виступатиме Росія і, відштовхуючись від цього, будуватимуть свою тактику. Тобто, поки що європейці, скажімо так, на паузі. Між тим, заяви прем’єра Великобританії, які пролунали після екстреного саміту в Парижі є досить цікавими. Чому? Тому що Лондон, з одного боку, висловлюючи свою готовність відправити війська в Україну, з іншої сторони наполягає, що в цьому процесі так чи інакше мають приймати участь Сполучені Штати".

Моделюючи подальшу картину, політолог припустив, що США таки будуть приймати участь у процесі формування миротворчого контингенту або на рівні командування, або шляхом гарантування європейцям прикриття з повітря без присутності своїх військових на території України. Така формула, переконаний Ігор Рейтерович, дозволить Білому дому вбити одним пострілом двох зайців, оскільки з одного боку Трамп виконає свою ключову виборчу обіцянку про те, що жоден американський військовий не буде навіть близько стояти до російських військ, а з іншого — адміністрація США зберігатиме повний контроль над ситуацією. Подібний сценарій розвитку подій політолог вважає надзвичайно вигідним для американців, які, зберігаючи лідерство, руками європейців нададуть Україні гарантії безпеки і зупинять повномасштабну війну.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чорна діра в центрі нашої галактики «вирує» активністю
Portaltele
2025-02-22T12:19:13Z
Що станеться, якщо крихітна чорна діра зіштовхнеться з людиною
24tv
2025-02-22T12:06:46Z
Соцмережа Truth Social: в Україні не працює, але фейкові новини про Україну поширює
Комсомольская правда
2025-02-22T12:04:54Z
Перевірка фактів: старе фото мегалодона стало сенсацією в соцмережах
Фокус
2025-02-22T12:00:42Z
У Сонячній системі може ховатися ще один водний світ: де він знаходиться
ZN UA
2025-02-22T11:55:47Z
В ОП заявили, що угода про рідкісноземельні ресурси потребує доопрацювання
Комсомольская правда
2025-02-22T11:55:29Z
Новий серіал на Дія.Освіта роз’яснює, як залишатися онлайн під час знеструмлень
УкраинФорм
2025-02-22T11:36:16Z
VoWiFi від «Київстар»: як здійснювати голосові дзвінки, коли нема сигналу мобільної мережі
Политека
2025-02-22T11:33:23Z
З чого почав свій шлях бізнесмена Ілон Маск
24tv
2025-02-22T11:33:13Z
Якщо помилитися, квітка загине: скільки можна тримати орхідею у воді
TSN
2025-02-22T12:33:48Z
Мульчування саду: який матеріал для цього обрати та як правильно проводити
24tv
2025-02-22T12:33:13Z
Які квіти посадити, якщо літо спекотне: найкращі посухостійкі багаторічники
GlavRed
2025-02-22T12:27:10Z
У Парижі одну 13-метрову кімнату перетворили на повноцінну квартиру: ось результат
24tv
2025-02-22T10:54:13Z
Значення все ж є: в якій послідовності кидати овочі в борщ
24tv
2025-02-22T10:51:34Z
Марна трата грошей і сил: які квіти ніколи не можна садити в тіні
GlavRed
2025-02-22T10:27:51Z
Загадка для найуважніших: треба знайти слово "капелюх" за 5 секунд
GlavRed
2025-02-22T10:27:13Z
Урожаю буде більше, ніж в сусідів: 5 найкращих сортів моркви
24tv
2025-02-22T10:00:22Z
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T09:57:53Z
У Херсоні росіяни скинули вибухівку на авто - поранений цивільний
УкраинФорм
2025-02-22T12:39:52Z
На Чорнобильській АЕС виявили новий осередок тління після дронової атаки Росії
Комсомольская правда
2025-02-22T12:37:37Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T12:30:43Z
Атака безпілотника на Чорнобильську АЕС: яка ситуація з радіацією
TSN
2025-02-22T12:21:49Z
У Куп’янську російський дрон влучив в автівку, двоє опранених
УкраинФорм
2025-02-22T12:16:06Z
На Харківщині дрон влучив в автомобіль: двоє поранених
ZN UA
2025-02-22T11:48:11Z
Вночі на ЧАЕС виявили новий осередок тління: тривають роботи з ліквідації
24tv
2025-02-22T11:06:39Z
До 7 років позбавлення волі засуджено кременчуківця за смертельне побиття своєї бабусі
Украина Криминальная
2025-02-22T11:00:45Z
У Дніпрі сталася аварія на котельні - місцеві жителі повідомляють про вибух
Комсомольская правда
2025-02-22T10:43:20Z
Гол Попова Колосу – 900-й для Чорноморця в чемпіонаті України
Football.ua
2025-02-22T12:42:15Z
У WBC відреагували на можливу втрату поясу Усика заради бою з Дюбуа: чи заберуть титул українця
24tv
2025-02-22T12:24:21Z
Голанд може пропустити матч із Ліверпулем
Football.ua
2025-02-22T12:19:16Z
Барселона незабаром оголосить про продовження контракту з Іньїго Мартінесом — Романо
Football.ua
2025-02-22T12:00:00Z
Саудівські клуби готові заплатити один мільярд євро за Вінісіуса — Relevo
Football.ua
2025-02-22T11:48:54Z
Усик відповів, чи битиметься з переможцем протистояння Паркер – Баколе
24tv
2025-02-22T11:48:11Z
Андрій Цуриков провів 250-й матч у футбольній кар'єрі
УкраинФорм
2025-02-22T11:45:26Z
Миколенко зіграє в старті проти Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-02-22T11:37:12Z
Офіційно: Сантос орендував Вашингтона у Челсі
Football.ua
2025-02-22T11:34:39Z
ЗСУ розбили штурми ворожих бронегруп на Краматорському напрямку: в мережі з'явилось відео
24tv
2025-02-22T12:42:54Z
Накриє весняна погода: стала відома точна дата потепління в Україні
GlavRed
2025-02-22T12:30:45Z
Довге перебування на бойових позиціях призводить до необхідності тривалої реабілітації: Решетилова
TSN
2025-02-22T12:21:35Z
Костянтинівка під масованим ударом, є жертви
1News
2025-02-22T12:12:00Z
"Я хочу застрелитись": уповноважена Зеленського розповіла, чому командири не витримують
TSN
2025-02-22T12:03:20Z
Припинення війни малоймовірне: РФ може захопити Донбас до кінця року, — ЗМІ
Фокус
2025-02-22T11:51:16Z
З обміном «азовців» і морпіхів є проблема, росіяни не хочуть їх віддавати - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T11:45:08Z
"Втрати за кілька годин": морпіхи відбили ворожий штурм біля села Улакли
24tv
2025-02-22T11:27:21Z
Україну 23 лютого накриє холодний антициклон, у низці областей випаде сніг
Комсомольская правда
2025-02-22T11:22:43Z
Рецензія на фільм «Бруталіст» / The Brutalist
ITC
2025-02-22T12:16:23Z
Нова зірка "Білого лотоса" вразив глядачів суперстильними плавками
24tv
2025-02-22T11:51:53Z
Учасників Ziferblat щодня "крутили" в рекламі на українському ТБ: у мережі знайшли архівне відео
24tv
2025-02-22T11:33:09Z
Представник Естонії на "Євробаченні-2025" у дуеті з відомою зіркою заспівав про мир Києва та Москви
TSN
2025-02-22T11:21:24Z
Новий рекорд Гіннесса: чоловік створив кубик Lego розміром з клітину крові
Фокус
2025-02-22T10:45:29Z
Ніколи не забуду, – Наталія Могилевська розповіла про найстрашнішу ніч у своєму житті
24tv
2025-02-22T10:27:02Z
У понеділок в Києві відкриється офіс 4 Центру рекрутингу Сил тероборони
УкраинФорм
2025-02-22T10:12:30Z
Художник Нікіта Тітов відкрив виставку у Франківську
УкраинФорм
2025-02-22T09:48:20Z
Помер популярний російський актор і зірка багатьох серіалів
GlavRed
2025-02-22T09:27:17Z
Дрон-розвідник "Орлан" розбився у Казахстані: Росія глузливо звинувачує Францію
24tv
2025-02-22T12:39:50Z
ЄС готує Україні військову допомогу на 20 мільярдів євро
360ua.news
2025-02-22T12:36:41Z
Розкриті технічні характеристики норвезької бойової крилатої ракети Naval Strike
InternetUA
2025-02-22T12:31:00Z
Американська письменниця заявила, що Маск є батьком її дитини та подала на мільярдера до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T12:27:14Z
Підводні човни США отримають сучасні ядерні реактори, щоб стримувати агресію "суперників"
InternetUA
2025-02-22T12:24:52Z
Недобросовісні командири мають отримати бан на посади – уповноважена президента
TSN
2025-02-22T12:21:31Z
Міша Крупін після мобілізації показав, як минають його навчання: "Все життя мріяв"
TSN
2025-02-22T12:21:01Z
Направлення і проходження ВЛК: як отримати, строки та зміни з березня
24tv
2025-02-22T12:12:31Z
Перші леді і джентльмени обговорили на Global Soft Power Summit, як долати гендерну нерівність
УкраинФорм
2025-02-22T12:06:05Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ви могли про це не знати: 6 небезпечних речей, які ми зберігаємо вдома
24tv
2025-02-22T10:30:42Z
Відлякайте мишей та щурів назавжди: вони не можуть терпіти лише один запах
24tv
2025-02-22T09:24:51Z
Як сухе повітря шкодить здоров’ю та як цьому зарадити: відповідь лікаря
TSN
2025-02-22T08:51:35Z
Як дбати про волосся в морозну погоду
24tv
2025-02-22T07:06:42Z
Кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
TSN
2025-02-22T05:33:44Z
Дієта з кави, вина, шоколаду та фруктів знизила ризик порушення обміну речовин
Portaltele
2025-02-22T05:15:52Z
Вже на 10% дешевше: в Україні різко змінилась ціна на популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T12:45:07Z
Держекоінспекція підбила підсумки тижня: понад 5 млн грн збитків через екопорушення
Знай
2025-02-22T12:42:06Z
Україна може зайняти 20% біометанового ринку Європи
AgroPortal
2025-02-22T12:30:48Z
Виплати чорнобильцям: яку суму коштів можуть отримати українці
24tv
2025-02-22T12:24:15Z
Суд рф конфіскував активи найбільшої української алкогольної групи Bayadera Group
AgroNews
2025-02-22T12:06:28Z
Кабмін розширив програму компенсації за робочі місця для людей з інвалідністю
Украина Криминальная
2025-02-22T12:06:09Z
Прийдеться віддати половину середньої зарплати: скільки коштує 1000 злотих в Україні
24tv
2025-02-22T11:51:03Z
Непрозорі торгівельні схеми «Нафтогазу» лягають на плечі українських платників податків – Омельченко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T11:30:24Z
Промислове поголів'я ВРХ за рік збільшилось на 7 тис. голів
AgroPortal
2025-02-22T11:30:09Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
2025-02-21T21:27:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
2025-02-21T17:12:04Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Трамп ставиться до України як до об'єкта, але вона має довести всім свою суб'єктність - Spiegel
УкраинФорм
2025-02-22T12:45:52Z
Сибіга потролив росіян з їхнім закликом "усунути першопричини" війни в Україні
Европейская правда
2025-02-22T12:45:17Z
Після різких заяв Трампа: ISW спростували міфи про війну в Україні та підтримку Заходу
24tv
2025-02-22T12:42:41Z
ХАМАС звільнив іще п'ятьох ізраїльських заручників
УкраинФорм
2025-02-22T12:39:09Z
Макрон готує новий план для України: повернення за часів холодної війни та гарантії безпеки
Политека
2025-02-22T12:30:21Z
РФ може окупувати весь Донбас до кінця року: названо невтішний сценарій
GlavRed
2025-02-22T12:27:16Z
Ласкаво просимо до 2035 року: Atlantic Council представив сценарії того, як може змінитися світ протягом десятиліття
ZN UA
2025-02-22T12:22:56Z
РФ не створила змішану медкомісію, щоб не пускати у місця утримання українців - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T12:19:07Z
Депутатка Безугла поставила питання Ілону Маску
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T12:03:38Z