MY.UAНовини
Що таке інформаційна стійкість і для чого вона потрібна
Що таке інформаційна стійкість і для чого вона потрібна

Що таке інформаційна стійкість і для чого вона потрібна

Найцікавіше з круглого столу «Інформаційна стійкість українського суспільства в умовах війни».

Вміння адаптуватися до нових викликів і загроз та швидко відновлюватися, вміння вибирати моделі гнучкості та стійкого опору й уміння адекватно реагувати на природні й політичні катаклізми. Саме так коротко окреслили поняття інформаційної стійкості учасниці публічного обговорення «Інформаційна стійкість українського суспільства в умовах війни», яке відбулося у п’ятницю, 14 лютого, в Українському кризовому медіацентрі.

В обговоренні взяли участь докторка наук з державного управління та професорка кафедри глобальної та національної безпеки Київського національного університету імені Тараса Шевченка Рена Марутян і докторка політичних наук та професорка Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського Лідія Смола. А ще одна учасниця обговорення, голова наглядової ради Українського культурного фонду, докторка філософських наук і професорка кафедри української філософії та культури Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Кривда сказала, що якщо персональна стійкість залежить від людини індивідуально, то на суспільному рівні джерелом стійкості є культура. Модерувала цю розмову редакторка та ведуча «Українського радіо» Олена Любиченко.

  Зліва направо — Олена Любиченко, Наталія Кривда, Лідія Смола та Рена Марутян

Культура й один із її проявів — меми — як основа стійкості

У 2021 році Рада нацбезпеки та оборони України прийняла концепцію національної стійкості, де прописано, що це здатність держави протидіяти загрозам. Це рішення своїм указом ввів у дію президент України Володимир Зеленський. Згідно з цим документом, національна стійкість — це сукупна готовність і спроможність населення, громад, органів влади й органів місцевого самоврядування протистояти загрозам воєнного та невоєнного характеру. Розвинута стійкість значно посилює спроможність як системи державного управління, так і людей не здаватися при настанні лихих часів, а протистояти, зберігаючи можливість виконувати всі основні функції.

Рена Марутян розділяє поняття стійкість держави та стійкість суспільства.

 Рена Марутян

«Якщо ми візьмемо стійкість держави, то це йдеться про стійкість інституцій, протидію загрозам національній безпеці. А стійкість суспільства — це в першу чергу національна ідентичність, вміння протидіяти новим викликам і загрозам, довіра до влади, залучення людей до розв’язання суспільних проблем і ще одне, проти чого Росія постійно запускає свої ІПСО, — це єдність, згуртованість суспільства», — пояснила вона.

Основою суспільної стійкості є культура. І вона — не щось, що існує на маргінесі й просто для розваги. Культура — це і є та система цінностей, за якою ми живемо.

 Наталія Кривда

«Культура не використовується для того, щоб стати стійкими. Вона і є тим способом життя, існування нас як суспільної та ціннісно налаштованої спільноти, яка може вижити. Без культури всі інші галузі, царини нашого існування не існують, — каже Наталія Кривда. — Культура — це той простір, де виростають сенси, де виростають смисли, де виростають цінності, й для того, щоб перетворитися на структури, на інфраструктуру, ці цінності мають визріти. Щоб щось інструменталізувати, це треба виростити, і культура — це те середовище, де вони живуть, вирощуються й потім стають інструментом і засобом для нашого виживання і нашої стійкості».

Вона також додала, що помилково вважати культуру лише фундаментом суспільства. Вона, за словами Наталії Кривди, є і фундаментом, і стінами, і дахом, і вікнами, тобто є визначальною для існування людини.

Одним із культурних проявів є меми, каже Лідія Смола. Вони є простою та доступною формою донесення інформації та емоційного прояву і вони здатні в концентрованій формі говорити про дуже важливі речі.

 Лідія Смола

«Меми визначають поле свій / чужий, як із мемом про паляницю. В інформаційному просторі дуже багато інформації та через це дефіцит уваги, тож мем є тим гачком, який дозволяє вхопити увагу, проявити певний елемент ідентифікації, — сказала Лідія Смола. — Я збирала дуже багато мемів на початку війни й зараз — нині їх бракує. Початковий етап війни ми виграли через меми такі як “русскій корабль…” і всі інші. Меми були формою донесення інформації про нашу війну на іноземну аудиторію, їх навіть перекладали. Меми дозволили розповісти світу про нашу війну. А ще на початку війни вони стали таким собі проявом оцього “щоб не плакать, я сміялась” і говорили про те, яка ми крута нація».

Вона певна, що зараз росіяни вже повчилися в нас і роблять на противагу багато мемів, покликаних нас роз’єднати, зокрема меми про ТЦК. Тому значення, яке свого часу меми відіграли для нас, зараз фактично використовують проти нас.

Знання, інтелект і медіаграмотність як інструменти стійкості

Важливим інструментом інформаційної стійкості є медіаграмотність, каже Рена Марутян, посилаючись на чинну стратегію з розвитку медіаграмотності, розроблену тоді ще Міністерством культури та інформаційної політики України, яке тепер має назву Міністерство культури та стратегічних комунікацій. У цьому документі медіаграмотність визначається як компетентність і здібність людини протидіяти інформаційним загрозам. Вона також згадала про дослідження «Детектора медіа», датоване квітнем 2024 року, яке показало, що за перші два роки повномасштабного вторгнення рівень медіаграмотності українців знизився (з 81% до 76% — «ДМ»). Вона також відзначила дуже низький рівень знань українців про штучний інтелект.

«На жаль, — і це теж має стосунок до медіаграмотності — тільки 12% українців можуть по картинці визначити, що вона зроблена ШІ. Це катастрофічно, тому що ми розуміємо, що технології йдуть вперед, і якщо зараз ми не опануємо цю компетентність, то далі буде ще гірше», — сказала Рена Марутян.

Проте Наталія Кривда сказала, що її лякає навіть не слабке володіння ШІ, а доволі низький рівень загальної грамотності українців та базового знання історії.

«25 січня 2025 року Парламентська асамблея Ради Європи не з ініціативи України, а з ініціативи литовських депутатів приймає резолюцію, яка фактично визнала, що Росія маніпулює історією для виправдання агресії, тобто використовує історію як інструмент, який спотворює справжні цілі війни. Метою російсько-української війни є стирання української ідентичності. І щоб відстоювати свою ідентичність і мати цю стійкість, ми маємо володіти хоча б базовим розумінням своєї історії та культури. Мене лякає те, що ми все скорочуємо, скорочуємо і скорочуємо і в шкільних, і в університетських програмах гуманітарні науки. Де має вирости той стійкий, свідомий, освічений громадянин? Де те поле, якщо в нас у навчальних програмах нема навіть проміжку, щоб про це поговорити компетентно?», — прокоментувала Наталія Кривда.

Лідія Смола, підтримуючи цю тему, згадала, що ще перед початком російської агресії 2014 року в Росії була прийнята стратегія інформаційної війни, яка базувалася на елементах: історії, наука, мова. Зокрема вони заперечували право українців на існування як окремої нації, відповідно також заперечували факт існування української мови як окремої та самодостатньої — й усе це робилося через різноманітні наукові центри.

«На оцих трьох стовпах Росія продовжує діяти, і її інформаційно-психологічні операції та сама інформаційна війна базуються на запереченні нашої ідентичності та права на існування нас як окремої нації, — каже Лідія Смола. — І ми можемо говорити не просто про якісь навички, як відрізнити правдиву інформацію від неправдивої. Потрібна ціла система освіти в стратегічному плані. Є приклади Швеції та Естонії, де медіаосвіта починається з дитячого садка, де дітям пропонують приймати рішення, щось аналізувати».

Вона розповіла, що просідання медіаграмотності у нас відбувається тому, що медіаосвіта не є системною і стратегічною, а більш ситуативною. Вона також пояснила, що при цій несистемності медіаосвіти люди все більше черпають інформацію з телеграму та тіктоку, що є ще одним дуже серйозним викликом для нашої інформаційної безпеки.

Рена Марутян також сказала, що світовим флагманом із медіаграмотності є Фінляндія. У них у школах і дитсадках є предмет під назвою інформаційна гігієна. А щоб це спрацювало якнайкраще, запроваджене правило, щоб на ці уроки з дітьми залишалися батьки / матері чи дідусі / бабусі, які їх приводять.

«Вийшло так, що навчаються й діти, й дорослі, зокрема бабусі й дідусі. Отаким чином вони підняли рівень медіаграмотності старшого покоління», — навела приклад вона.

Учасниці заходу зійшлися на тому, що рішення, які людина приймає, залежать від вхідної інформації, яку вона не просто отримує, а яку сприймає та в яку вірить. Тому дуже важлива медіаграмотність. А Наталія Кривда додала, що рішення також залежать від тієї ціннісної матриці, яка є всередині людини. А це вже формується завдяки культурі, адже вона є тим простором, де ці цінності формуються і кристалізуються та стають частиною персональних переконань людини. 

Читайте також
Росія продовжує чинити в Україні злочини проти людяності, — звіт Human Rights Watch за 2024 рік
«Спадщина у людях»: як активісти Чернігівщини та Сумщини зберігають культурні цінності на межі з Росією та Білоруссю
Громадянське суспільство планується залучити до роботи над внутрішнім Планом перемоги, - Зеленський
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
война
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
Впервые за четыре года в Европе выросли продажи смартфонов
Корреспондент
2025-02-21T16:36:29Z
Аналитик назвал идеальную цену для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-02-21T16:21:52Z
В конце февраля можно будет увидеть уникальный парад планет
Комсомольская правда
2025-02-21T15:58:12Z
Удобные, но почти бесполезные: почему не стоит покупать вертикальные ветрогенераторы
Фокус
2025-02-21T15:57:26Z
Раскрыта многолетняя тайна литий-ионных батарей: как инженеры скоро их улучшат
Фокус
2025-02-21T15:52:49Z
В Солнечной системе обнаружен новый водный мир: где он находится
Фокус
2025-02-21T15:48:51Z
Зарядит телефон на ходу: необычный генератор превращает солнечный свет в энергию
Фокус
2025-02-21T15:27:48Z
Путешествие во времени: видео показало, каково было проснуться на тонущем "Титанике"
Фокус
2025-02-21T15:12:08Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
Путешествие в будущее: как выглядит один из самых роскошных в мире поездов
Фокус
2025-02-21T09:06:20Z
Лишь одна привычка увеличит ваш доход втрое: так всегда поступают миллионеры
TSN
2025-02-21T08:18:20Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Военный оказался мошенником: как он пытался обмануть женщину
Comments UA
2025-02-21T16:03:18Z
Обезьяна оставила без света всю Шри-Ланку
Comments UA
2025-02-21T15:48:07Z
В Украине ликвидировали четыре "схемы для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-21T14:39:21Z
С начала года на водоемах в Украине погибли 79 человек
Корреспондент
2025-02-21T14:33:59Z
Скандал в школе на Ровенщине: что говорят в полиции о поступке педагога
TSN
2025-02-21T14:30:19Z
Распространял детское порно: в Хмельницком задержали 44-летнего мужчину
TSN
2025-02-21T14:06:40Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
Канадский премьер Трюдо затроллил Трампа после победы над США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T09:01:19Z
Канада обыграла США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T08:31:14Z
Тренер Дюбуа уверен, что его боец в бое-реванше уложит Усика на ринг
Известия Киев
2025-02-21T08:28:59Z
Ему все равно: Менеджер оценил готовность Паркера к новому сопернику
Корреспондент
2025-02-21T05:33:15Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 22-23 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-21T17:27:40Z
На форуме в Киеве представили дрон Булава
Корреспондент
2025-02-21T17:18:59Z
Россияне подбили украинский танк Leopard: воины ВСУ рассказали невероятную историю спасение
TSN
2025-02-21T17:18:02Z
Один человек погиб и 9 пострадали из-за ударов РФ по Донетчине
Корреспондент
2025-02-21T17:00:49Z
Угроза наступления: войска РФ приближаются к Днепропетровской области
GlavRed
2025-02-21T16:27:50Z
В Киеве впервые представили дальнобойную Трембиту
Корреспондент
2025-02-21T15:06:03Z
Стало известно, кто виноват в подрыве Оскольской дамбы
Comments UA
2025-02-21T14:39:37Z
Оккупанты захватили еще два населенных пункта
Comments UA
2025-02-21T14:36:41Z
Украинцы уже стали рабами для россиян: что известно
Comments UA
2025-02-21T14:33:09Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
47-летняя Камалия рассекретила свою шокирующую диету: "По 20 часов не ем"
TSN
2025-02-21T16:51:05Z
Премьеры недели: Jerry Heil записала трек на стихи Издрыка, MÉLOVIN спел о предательстве любимого человека
Комсомольская правда
2025-02-21T16:04:49Z
Елена Зеленская продемонстрировала стильную винтажную брошь: сколько стоит новое украшение первой леди/Брошки занимают особое место в ювелирном гардеробе жены президента
Апостроф
2025-02-21T15:39:51Z
Винтажные корсеты и духи в Эрмитаже: как известные бренды готовятся к приходу весны
Marie Claire
2025-02-21T15:27:12Z
Николь Кидман рассказала, что ее напугало после родов
Фокус
2025-02-21T14:30:53Z
Организаторы Tokyo Game Show анонсировали выставку 2025 года
GameMag
2025-02-21T14:21:15Z
Харрисон Форд ворвался во вселенную Marvel в новой роли: фанаты обсуждают замены актеров
Знай
2025-02-21T13:51:43Z
Дочь Пола Маккартни стала жертвой своего коллеги
Фокус
2025-02-21T13:36:54Z
"Не так дерзко, как раньше", - солдаты Кима изменили тактику и активно используют ПТРК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-21T16:57:15Z
Интернет без помех: как госучреждения будут работать во время блекаутов
Comments UA
2025-02-21T16:36:59Z
В Финляндию прибудут до 40 морпехов США
Корреспондент
2025-02-21T16:21:22Z
США приложили руку: Украина не может получить первые истребители F-16 от Бельгии, — СМИ
Фокус
2025-02-21T16:06:55Z
Как изменить тариф "Киевстар": простые комбинации номеров
Политека
2025-02-21T16:03:15Z
Капибарам объявили войну: дерутся с собаками и создают опасность
Знай
2025-02-21T15:51:27Z
Бомбили Хиросиму и Нагасаки: США воостанавливают авиабазу на острове Тиниан, — снимки
Фокус
2025-02-21T15:36:28Z
"К сожалению, он не вернулся": 61-летняя женщина воплотила мечту сына-военного после его потери
Политека
2025-02-21T15:03:22Z
Патрулирование Typhoon в Украине: британских летчиков готовят к миротоворческой миссии, — СМИ
Фокус
2025-02-21T14:57:55Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Как правильно варить свиной язык: полезные советы
Фокус
2025-02-21T16:12:42Z
Как ставить долгосрочные цели и достигать их без героизма и потери сна
Marie Claire
2025-02-21T16:00:43Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
TSN
2025-02-21T14:36:59Z
Плата за лекарства при ОРВИ и COVID: Минздрав призвал сообщать о нарушениях врачей
Фокус
2025-02-21T14:15:36Z
Как покрытие на сковороде может вредить вашему здоровью
Comments UA
2025-02-21T13:30:57Z
Декларации с семейными врачами могут аннулировать - кого это коснется
Корреспондент
2025-02-21T10:27:56Z
Назван салат из двух простых и доступных ингредиентов, который продлевает жизнь
TSN
2025-02-21T10:21:48Z
7 специй, которые необходимо употреблять для профилактики рака желудка и кишечника
Comments UA
2025-02-21T08:33:46Z
ПриватБанк отказал женщине в снятии депозита, требует 12 500 гривен компенсации: известно, на чью сторону стал суд
Политека
2025-02-21T17:30:19Z
Украинцы стали зарабатывать на 3 тысячи больше: озвучены суммы реальных зарплат
Знай
2025-02-21T17:12:43Z
Украина вошла в четверку лидеров Европы по уровню поддержки стартапов
Лига
2025-02-21T17:06:16Z
OpenAI с декабря увеличило количество пользователей на 33%, несмотря на появление DeepSeek
Лига
2025-02-21T15:27:42Z
Краснокнижные птицы из Украины начали перебираться в РФ: орнитолог назвал причины
Фокус
2025-02-21T15:06:14Z
Алексей Кущ рассказал об афере века в Украине: «Растворилось 5 млн гектаров государственной земли»
Знай
2025-02-21T14:48:02Z
Изменится ли стоимость доставки газа после зимы: "Газсети" сделали заявление
Знай
2025-02-21T14:30:23Z
5 "золотых" отраслей с высокими зарплатами: IT теряет позиции, неожиданно в тренде — электросварщики
TSN
2025-02-21T14:21:01Z
После ударов РФ Украина потеряла 40% добычи газа: есть ли запасы до конца весны, — Reuters
Фокус
2025-02-21T14:16:42Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
"Работали до утра": в США считают, что Зеленский скоро подпишет соглашение об ископаемых
Фокус
2025-02-21T17:45:17Z
Трамп высказался о Зеленском: "Он не настолько важен, чтобы присутствовать на встречах"
Хвиля
2025-02-21T17:36:21Z
Путин рассказал, что его "Орешник" создан из внеземных материалов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-21T17:33:10Z
Посол ЕС Матернова: Европа не требует, чтобы Украина сейчас проводила выборы
ZN UA
2025-02-21T17:30:01Z
США и Украина все еще работают над соглашением о редкоземельных металлах – источники в ОП
Лига
2025-02-21T17:24:59Z
Тысячи словаков вышли на антиправительственный протест-чествование памяти убитого журналиста
Европейская правда
2025-02-21T17:21:56Z
Премьер Словакии похвастался встречей с Маском
Европейская правда
2025-02-21T17:21:07Z
Польские СМИ анонсировали встречу Дуды и Трампа
Европейская правда
2025-02-21T17:18:14Z
"Вот кто диктатор": протрамповская газета вышла со спецразъяснением для Трампа
Европейская правда
2025-02-21T17:16:29Z