Слідами скандалу після шкільної вистави про ТЦК: «тріщина» по всій системі патріотичного виховання
Підліткові пустощі, педагогічна помилка, викривлення суспільної свідомості, згубний вплив TikTok і ворожого ІПСО… Українці обговорюють версії скандалу, що стався на концерті в київській школі №309, і не можуть дійти одної думки. Танцювальна сценка, присвячена Дню закоханих, завершилась імітацією побиття і приниження «працівника ТЦК», який хотів забрати хлопців від дівчат. Глядачі з числа школярів та їх батьків схвально вигукували і сміялися.
Суспільство вирує від обурення, однак є голоси і на захист школярів: діти – дзеркало, вони відображають те, що створює дорослий світ. Зацікавилася цією історією і журналістка Коротко про.
Поза сценарієм
Фрагмент зі шкільної вистави оприлюднив речник Сухопутних військ Віталій Саранцев, отримавши відео від своїх знайомих.
Управління освіти Дарницького району Києва оперативно створило комісію для розслідування інциденту, до школи завітала «дитяча» поліція, міністр освіти Оксен Лісовий доповів громадськості, що особисто телефонував директору школи з вимогою відібрати пояснення у всіх, хто причетний до цього ганебного вчинку, і після внутрішнього розслідування ухвалити відповідні рішення.
Після розмови з очільником міністерства директорка школи №309 Ольга Тимошенко виклала свою позицію. Загальний зміст зводився до того, що «учні без погодження зі сценарієм додали імпровізовану сценку, яка викликала справедливе обурення у суспільстві». Керівниця закладу попросила вибачення у всіх, «кого ця ситуація зачепила або образила. Особливо - у наших військовослужбовців…». І звітувала про роботу над помилками: заплановані уроки медіаграмотності, зустрічі дітей з військовими, а також посилений контроль за підготовкою виховних заходів.
В ефірі телемарафону вона додала, що організаторка дитячої вистави написала заяву про звільнення, хоча й нібито не знала, що придумали діти. А діти кажуть: "Ну от, це був танець закоханих. А потім це символізувало закінчення війни і перемогу». Особисто директорка дізналася про те, що відбулося на концерті в п’ятницю, у понеділок, коли їй почали писали листи і слати відео. Одним словом, ніхто нічого не бачив.
Вони не просто гралися
Обговорюючи подію, користувачі соцмереж вельми скептично ставляться до версії про зухвалу дитячу імпровізацію. «Військком» вийшов на сцену із-за куліси, де мав бути хтось із представників педагогічного колективу. Накладний живіт і кітель з написом «ТЦК» на спині явно готувалися заздалегідь. Удаваний удар по голові, нокаут і витягування непритомного зі сцени, вочевидь, були відрепетирувані. Тож виправдання директорки малопереконливі.
Втім, більшість схильна до того, що провина за інцидент лежить не тільки на педагогах однієї школи. «Тріщина» йде по всій системі патріотичного виховання і по всьому суспільству, яке розділилося на героїв та ухилянтів і в якому ці поняття періодично плутаються.
- Відповідальність лежить на всіх, в тому числі на вищому політичному керівництві. Політика школи, політика педагогів залежить від того, що їм спускає Кабінет міністрів. Або системної політики немає, або вона так розхиталася, що вчителі дозволяють собі показувати окремі події так, що під час війни це може нанести суспільству шкоду. Підлітки не просто гралися. Вони показували виставу – працювали на емоції глядачів, формували негативні і позитивні образи, - підкреслює військовий експерт Олег Жданов.
Щодо вищого політичного керівництва, то експерт бачить прогалину в тому, що у частини дорослого населення думка щодо певних моментів вже сформована.
- Мобілізація – це обов’язковий процес відповідно до положень воєнного стану. Тут не може бути такого, що хочу – не хочу, іду – не іду. Якщо військовозобов’язаний відмовляється від повістки або явки до ТЦК, держава має виконати закон і привести громадянина до його обов’язку. Інша справа, в який спосіб це робиться, яка допускається корупційна складова. Якщо держава дозволяє руйнувати систему мобілізації негативними чинниками, то логічно, що підривається авторитет залишків цієї системи.
Дітей потрібно контролювати
Кандидат психологічних наук, практикуючий психолог в школі Ілона Рашковська цілком допускає, що тематичну вставку в танець про кохання вигадали самі діти.
- Діти транслюють те, що бачать у своїх сім’ях, що чують, що обговорюють між собою. Маючи нестабільну психіку, підлітки не можуть оцінити, що правда, що неправда, чого не можна і чому, як треба правильно. Тому їм не можна давати багато самостійності. Якщо справді сталося так, що про задум до шкільної вистави не знали принаймні завуч з виховної роботи і педагог-організатор, це просто жахливо. Ми наставники, ми повинні контролювати дітей.
Психолог нагадує, що в різних сім’ях різне ставлення до подій, що відбуваються в країні.
- Іноді дитина приходить з дому до школи з такою риторикою, що не по собі стає, - каже Ілона Рашковська. – Але на те ми педагоги і психологи – маємо пояснювати, що можна говорити, що ні і чому, кому це може нашкодити. В ідеалі діти не мають бути втягнуті у політичні історії. Школа - не плацдарм для таких дебатів. Але якщо виникають питання, то мають бути відповіді. Треба розповідати, що працівники ТЦК виконують свою місію. Не завжди коректно, але ми всі можемо допускати порушення. І за це маємо відповідати - за законом. І вони теж повинні відповідати за законом. Коли є порушення, треба викликати поліцію. Ніхто не має права чинити самосуд. Дітям треба це розтлумачувати. Зрештою, якщо панують певні настрої, запросити до школи представників терцентру, хай вони самі дадуть професійні відповіді на питання, які турбують підлітків.
Можливо, історія ще не закінчена, бо активісти вимагають подальших кадрових рішень щодо педагогів школи. В коментарях почали з’являтися погрози батькам неповнолітніх акторів, вимоги відкрити кримінальну справу за статтею про дискредитацію військових.