MY.UAНовини
SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос
SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос

SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос

Українські медіа щодня пишуть про космос, але більшість новин лише переказує закордонні видання. Зате декілька видань постійно пише про українських дослідників космосу й астрономів.

За січень нового року можна було спостерігати проліт астероїдів, «парад планет», з’єднання на небосхилі Венери й Місяця та протистояння Марса. Також відбувся перший запуск ракети компанії Джеффа Безоса й перший у цьому році — невдалий — запуск Starship від SpaceX. Розповідаємо, як українські медіа реагували на новини про космос і як загалом деякі популярні видання пишуть про астрономічні події.

ТСН

За перші три тижні 2025 року сайт «ТСН» опублікував 28 новин на космічну тематику в окремій рубриці «Космос». Найбільше матеріалів присвячено новинам про наукові дослідження, на другому місці — публікації про спостереження за космічними об’єктами, які можна розгледіти на нічному небі в січні. Не обійшлося без «щомісячного» попередження про «загрозу» наближення астероїдів. Усі інші матеріали присвячені технологічним новинкам і навіть політичним зустрічам Ілона Маска.

Більшість публікацій ТСН на цю тему є скороченим передруком новин з іноземних науково-популярних, інформаційних і розважальних видань, як от Space.com, IFLScience, EarthSky, Daily Mail, ScienceAlert, Interesting Engineering, LiveScience. Рідше автори посилаються на наукові організації — американську NASA, Європейському космічну агенцію (ESA) чи навіть українське джерело: Дніпровський науково-просвітницький центр астрономії Planetarium Noosphere в коментарі Суспільному. Але видання зовсім не посилається на першоджерела — оригінали досліджень.

У більшості з цих матеріалів журналісти не додавали інформації, якої не було в передрукованих новинах, наприклад, пояснення незрозумілих термінів. У новині «Вчені зробили нове відкриття про магнітне поле Місяця», зокрема, трапляється поняття «місячного динамо», яке не розтлумачують попри важливість для розуміння тексту (це процес утворення магнітного поля завдяки циркуляції залза в розплавленому ядрі). А новина «Найбільша таємниця Всесвіту» — майже повністю скопійована стаття видання Wired. Справедливості заради, у тексті ТСН є посилання на відповідне джерело.

Загалом роботи українських авторів надмірно лаконічні й ігнорують чимало деталей досліджень науковців, особливо щодо методології. Помилок у передачі змісту першоджерел небагато, але деякі є критичними. Так, у новині  «Чумацький Шлях може приховувати гігантські невидимі зірки» (це якщо заплющити очі на неінформативний заголовок із припущенням «може» — «ДМ») журналістка пише, що «дослідження підтверджує, що галактики складаються не лише з темної, а й зі звичайної матерії, як-от газові хмари та зірки, які можна побачити» — як би не хотілося, але темна матерія все ще є теорією, на те вона й «темна», а от підтвердити те, що й так давно підтверджено, себто звичайну матерію, навряд чи можливо. В оригіналі це речення є таким собі іронічним коментарем, але аж ніяк не підтвердженням чогось.

Наостанок хотілося б відзначити структуризацію чотирьох матеріалів із виокремленням головного в підзаголовках, як от текст «Темні фотони: новий ключ до розгадки таємниці створення Всесвіту» та спрощення наукової термінології для легшого читання.

 

УНІАН

На УНІАН за останній місяць вийшло 17 космічних новин. З них більшість була присвячена оглядам нових наукових досліджень і технологій. На сайті УНІАН було всього три публікації про спостереження за космічними тілами: про комету ATLAS C/2024 G3, про астероїд, який пролітатиме повз Землю (повз — не означає близько, як правило, такі об’єкти пролітають ще далі від Землі, ніж розташований Місяць — «ДМ») і про так званий «парад планет». У інших матеріалах розповіли історію експериментального польоту собаки Лайки на навколоземній орбіті, падіння космічного сміття в Кенії та світові витрати на космічну індустрію. 

Серед джерел, як і в попередньому випадку, переважали іноземні наук-поп-видання, як от Space.com, Interesting Engineering, EarthSky, Phys.org, також додалися новинні медіа The Independent, Forbes, Associated Press, Newsweek. В одному матеріалі посилалися на оригінальну наукову статтю.

Щодо наповнення, то так само всі тексти є рерайтами джерел-посередників із науковими виданнями. Трапляються й помилки у фактах, зокрема в новині «Кінець монополії Маска» не написали про невдачу в посадці бустера ракети Blue Origin New Glenn (NG-1), хоча це важливо для поновлення наступних місій компанії та робить перший запуск не цілковито вдалим. У матеріалі про проліт повз Землю астероїда Алінда не названо ані діаметр, ані інші параметри цього об’єкта. Ще зауважимо відсутність фемінітивів при цитуванні жінок-науковиць. 

 

А от стаття про собаку Лайку була навіть більшою в порівнянні з оригіналом із Forbes, у матеріал  про порівняння російських та американських витрат на космос додали аналітику — щоправда, зараз матеріал видалений. Публікацій стосовно українських космічних досягнень або залучення українських науковців-коментаторів немає.

«Укрінформ»

Автори рубрики «Космос» на «Укрінформі» здебільшого зосередили свою увагу на технологічних новинах про дослідження та пуски ракет. Так, із 21 матеріалу 12 присвячені саме цим напрямкам. Видання не опублікувало жодної новини про теоретичні відкриття, натомість сконцентрувалося на активних місіях і спогляданні планет та астероїдів.

У новинах «Укрінформу» так само домінують іноземні джерела: CNN, The Independent, Space.com, LiveScience, BBC і також NASA та ESA. Вся інформація передана стисло, без помилок і без втрати важливих деталей, як, наприклад, у новині про запуск ракети New Glenn компанії Джеффа Безоса, в якій «Укрінформ» повідомив про невдале приводнення першого ступеню.

В «Укрінформу» є ексклюзивні матеріали про українських дослідників / дослідниць і захисників / захисниць. Один із них розповідає про антарктичну експедицію двох військовослужбовиць, які пережили російський полон, за програмою Space2Sea. Попри те, що матеріал пов’язаний із космосом номінально, він підвищує обізнаність про українських героїнь і про партнерів України. Також є новина про перемоги української команди в міжнародному хакатоні, напряму пов’язана з космічними технологіями. Тож за три тижні січня майже кожна десята новина на «Укрінформі» розповідала про українські досягнення. Попередні медіа не публікували жодної новини про власне Україну та її науковців / науковиць.

 

NV

За перший місяць сайт New Voice виклав 27 новин на космічну тематику. Більшість пояснює теоретичні здобутки науковців про космос. Джерела автори застосовують уже знайомі — Iflscience, LiveScience, BBC, Space.com, разом із науково-популярним журналом EOS і сайтом Earth.com. NV найчастіше посилалося на оригінальні статті досліджень — шість разів. Такі тексти мають однакову структуру — це короткий виклад висновків досліджень майже без додаткової інформації. Щодо «майже», то в деяких матеріалах є короткі пояснення незрозумілих / маловідомих термінів, наприклад, у матеріалі про виявлену наднову зорю автори пояснили, що це таке та для чого досліджувати свічення наднових типу 1а.

А от новин про українські дослідження або коментарів українських вчених немає.

 

Суспільне

Суспільне теж пише більше про технології, ніж про теорію, тому половина з усіх матеріалів за останній місяць розповідає саме про технологічні здобутки у царині космосу.

 

Майже половину публікацій Суспільне присвятило новинам про споглядання обʼєктів на небі в Україні. Так, журналісти розповіли, як спостерігати за «парадом планет» у Запоріжжі, Дніпрі, Полтаві та Харкові, а також про інші астрономічні явища 2025 року. Для цих матеріалів Суспільне звернулися до українських експертів-астрономів.

Крім порад для аматорського та професійного спостереження за планетами, видання публікувало новину про запуск на Місяць пластини з прапором України, фото захисників і дитячими малюнками ракетою SpaceX, а також відкриття музейної виставки до 118-річчя Сергія Корольова.

10 із 19 матеріалів, або 53% усіх публікацій мали коментар українського науковця чи науковиці або були присвячені власне українським космічним здобуткам. Крім українських джерел, Суспільне посилалося і на закордонні: Reuters, The New York Times, The Hill, The Telegraph, Space.com, The Wall Street Journal. Більшість текстів містила додаткові пояснення термінів і сутність місій. Загалом майже всі публікації розгорнуті та ширше розкривають теми матеріалів, зокрема, завдяки модерації з боку українських науковців.

24 Канал

24 канал приділив найбільше уваги технологіям, розповідаючи про перший запуск ракети компанії Blue Origin New Glenn, втрату космічного апарату Starship компанії Маска, план Китаю щодо побудови сонячної електростанції на орбіті тощо — загалом 22 матеріали. Автори видання розповіли також про нові наукові дослідження. У кожному матеріалі теоретичного напрямку журналісти посилаються на першоджерела досліджень у наукових журналах, як от Nature чи Science, інтерпретуючи зміст досліджень (включно з методологією!) для короткого і зрозумілого викладу.

Деякі публікації, наприклад стосовно п’яти відкриттів на Марсі за 2024 рік, є власною компіляцією із кількох джерел. Також крім першоджерел 24 канал посилався на офіційні акаунти космічних служб і науково-популярні видання, як уже неодноразово згаданий Space.com, Sky and Telescope, ScienceAlert, SpaceExplored та новинні ресурси CBC, South China Morning Post.

Публікації 24 каналу про космос досить розлогі, містять додаткові пояснення та мають зручну структуру. Матеріали «Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум…» і «На вихідних Землю накриє чергова магнітна буря…» роз’яснюють, що таке магнітні бурі та на що вони дійсно впливають, а на що ні. Також журналісти розповіли, як спостерігати за «парадом планет» (попри те, що цей вислів постійно трапляється навіть у цьому тексті, він не є астрономічним терміном, а, скоріше, вигадкою медійників і любителів астрономії, бо планети й так майже постійно видно на небі, просто цього разу вони ще й в одному секторі — «ДМ») й іншими астрономічними явищами протягом цього року.

24 канал розповів про українські здобутки в космічній сфері у статті «Космічний апарат компанії з українським корінням…». Але до коментування не залучав українських дослідників або дослідниць.

 

Отже, перераховані українські медіа пишуть про космос, орієнтуючись на новини про технологічні прориви, цікаві наукові дослідження та астрономічні події. У багатьох медіа посилаються на іноземні наук-поп-сайти, а от новини про українські досягнення — в меншості. До обговорення нових космічних теорій журналісти жодного з медіа не запрошували українських науковців, а це могло би зробити самі матеріали оригінальнішим. Вибір тем також здебільшого визначається провідними іноземними медіа, хоча, за прикладом «Укрінформу» та Суспільного, можна писати й про українські космічні новини.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Космоснаука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
Дефіцит продуктів у Харкові: на що рекордно зростуть ціни
Политека
2025-07-11T19:00:32Z
Mazda випустила дві ідентичні моделі SUV, але запевняє, що кожна знайде свого покупця
Топ Жир
2025-07-11T18:48:45Z
Bitcoin перевищив позначку в $118 000
Portaltele
2025-07-11T18:42:05Z
Україна уклала низку угод щодо післявоєнного відновлення на понад 5 млрд євро
Лига
2025-07-11T18:30:08Z
Українська компанія Headway залучила інвестиції від фонду, який інвестував у Spotify та Slack
24tv
2025-07-11T18:15:51Z
В Україні водіям загрожує позбавлення прав на півроку: названо причину
Хвиля
2025-07-11T18:06:38Z
Чи можна підняти 1 мільйон доларів: скільки важать монети та купюри
24tv
2025-07-11T18:06:13Z
Агенція оборонних закупівель оголосила перші тендери на придбання FPV-дронів
УкраинФорм
2025-07-11T17:57:21Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Загадковий вірус знайшли в мозку хворих із Паркінсоном: він може стати ключем до лікування
Фокус
2025-07-11T17:21:44Z
Республіканці в Конгресі хочуть глибше розглянути «самодіяльність» Гегсета щодо України - The Hill
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:46Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T19:24:06Z
Навроцький у річницю подій Волині наполягає на системному вирішенні справи пошуково-ексгумаційних робіт
УкраинФорм
2025-07-11T19:15:06Z
Путін втратив 4% підтримки за тиждень
Gazeta UA
2025-07-11T19:12:51Z
Президент Угорщини написав листа сімʼї угорця, нібито смертельно побитого ТЦК
Европейская правда
2025-07-11T19:12:31Z
Сибіга обговорив із генсеком ОЕСР подальшу продуктивну співпрацю
УкраинФорм
2025-07-11T19:12:29Z
До Верховної Ради надійшов законопроєкт про вихід з конвенції про заборону протипіхотних мін
УкраинФорм
2025-07-11T19:03:30Z
Трамп може не виступити в парламенті Британії під час державного візиту
Европейская правда
2025-07-11T19:01:44Z
Трамп відреагував на російський удар по пологовому будинку в Харкові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T18:57:45Z
Поїла городину та газон: Запоріжжя окупувала сарана
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T19:09:02Z
Депутат пояснив, навіщо росіяни обстрілюють ТЦК
Знай
2025-07-11T19:06:25Z
Війна в Україні: воїни відверто розповіли про ситуацію та фронті та розчарування у тилу
TSN
2025-07-11T19:03:40Z
Знову змінили пріоритет: куди росіяни перекидають техніку через окуповані території
24tv
2025-07-11T19:03:19Z
Атака на пологовий у Харкові та підозра очільнику ЦПД: головне за 11 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T18:42:44Z
Людину-Павука помітили на багатоповерхівці в Одесі: епічні кадри
GlavRed
2025-07-11T18:36:10Z
Хто стоїть за протестами проти ВЕС на Закарпатті – розслідування ЗМІ
Политека
2025-07-11T18:33:06Z
«Мене затримали, не пиши». Журналістська робота під прикриттям в анексованому Криму
Детектор М
2025-07-11T18:03:44Z
У Львівській ОВА пояснили, чому дозволили виїхати чоловікам за листами з підписом Олександра ІІІ
Комсомольская правда
2025-07-11T18:00:00Z
Випорожнення, бруд та трупи: як виглядали та як пахли вулиці Стародавнього Риму
24tv
2025-07-11T19:21:59Z
Як зарахувати закордонний стаж до пенсії: що треба знати
Знай
2025-07-11T19:21:54Z
Скандал із "примусовою мобілізацією" журналіста Буткевича завершився: що було насправді
TSN
2025-07-11T19:21:23Z
Пільговиків змусять повернути гроші через суд: у ПФУ зробили важливу заяву
Хвиля
2025-07-11T19:21:10Z
Як працює реєстр "Оберіг": звідки беруть дані та хто має доступ до них
24tv
2025-07-11T19:03:33Z
Проти України воюють вже понад 700 000 росіян. Угрупування збільшилось
Лига
2025-07-11T19:00:39Z
Німеччина не планує закуповувати додаткові винищувачі F-35 - Міноборони
InternetUA
2025-07-11T18:58:36Z
Прощання з Ігорем Покладом. Фоторепортаж з церемонії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T18:51:57Z
Будинок завалений: жінка понад рік отримує тонни чужих посилок
Фокус
2025-07-11T18:51:50Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
Народився у Лубнах, працював в Україні, а тепер допомагає окупантам: як змінився зовні брат путініста Джигурди
Telegraf
2025-07-11T16:30:25Z
Літературний фестиваль «Фронтера» презентував програму заходів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:51Z
Це вже не модно: 4 застарілих тренди у підлогових покриттях
24tv
2025-07-11T16:03:05Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Дитяча порнографія та шантаж: на Вінниччині чоловік вимагав інтимні фото у малолітньої
InternetUA
2025-07-11T19:12:15Z
Найменшій дитині – одна доба: шокуючі кадри пологового в Харкові після атаки дронами
24tv
2025-07-11T18:51:27Z
Вербували соціально незахищених громадян: на Одещині викрили торгівців людьми
24tv
2025-07-11T18:51:14Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T18:48:23Z
У Києві зіткнулися маршрутка і вантажівка, дев’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-11T17:48:14Z
Шахрайський call-центр ошукав українців на понад 1,4 млн грн
InternetUA
2025-07-11T17:46:12Z
Аномальна спека в Європі вже вбила понад дві тисячі людей
24tv
2025-07-11T17:24:32Z
"Шахеди" атакують Україну, тривога вже на Київщині: де зараз є небезпека
24tv
2025-07-11T16:48:32Z
На Київщині та в низці регіонів - повітряна тривога через загрозу БПЛА
УкраинФорм
2025-07-11T16:36:06Z
Його зʼїдають цілими тацями: салат з крабовими паличками за 10 хвилин
24tv
2025-07-11T18:57:55Z
Як зберегти яскравий колір речей після багаторазового прання
24tv
2025-07-11T18:45:24Z
Куди піти у Львові з дітьми: 5 локацій, які нічого не коштуватимуть
24tv
2025-07-11T18:06:15Z
Спеція, яку роблять із плодів чагарнику: що це таке, куди її додати та чи росте вона в Україні
24tv
2025-07-11T17:15:24Z
Майже як окрошка, але не вона: як приготувати освіжаючий літній суп з огірків
Telegraf
2025-07-11T17:09:20Z
Всі просто ахнуть: ніжний пиріг "Селянський" – не втрачає популярності десятиліттями
24tv
2025-07-11T17:00:12Z
Євпаторія в окупації стала схожою на Прип’ять: пляжі порожні, зате працює барахолка
Telegraf
2025-07-11T16:48:17Z
Розумний полив рослин: як не нашкодити саду та зекономити воду
24tv
2025-07-11T16:45:47Z
Найкрасивіша дорога у світі: коли відкрита траса Трансфагараш у 2025 році
24tv
2025-07-11T16:39:02Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
Rheinmetall представила нову армійську вантажівку TGS-Mil Protected
AutoCentre
2025-07-11T18:22:44Z
Генеральний директор назвав головну загрозу для електромобілів, і це не Трамп
Топ Жир
2025-07-11T17:18:51Z
Volvo продовжує збільшувати продажі автомобілів, одночасно скорочуючи робочі місця
Топ Жир
2025-07-11T16:48:52Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
Рятуватимуть і трошки шпигуватимуть: у Китаї створили бджіл-кіборгів
Фокус
2025-07-11T18:00:36Z
На дні озера Мічиган знайшли камінь із мастодонтом, створений 9 тисяч років тому
360ua.news
2025-07-11T18:00:19Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T17:45:01Z
Якщо у вашому інтер'єрі є світло-сірий колір: 4 відтінки, які ідеально поєднуються
24tv
2025-07-11T17:36:24Z
Як нахил осі Марса призвів до втрати води на планеті
360ua.news
2025-07-11T17:30:48Z
Ньюкасл офіційно підписав Елангу
Football.ua
2025-07-11T19:18:35Z
Сестра зірки українського тенісу одягла звабливу сукню для ефектної фотосесії
24tv
2025-07-11T19:03:39Z
"Ноні вирішив піти": Мареска підтвердив перехід Мадуеке до Арсеналу
Football.ua
2025-07-11T18:58:08Z
Пануччі: Я вірю у Довбика
Football.ua
2025-07-11T18:58:06Z
Щесни розповів про відмінності між Ювентусом та Барселоною
Football.ua
2025-07-11T18:34:51Z
Італієць Сііннер став другим фіналістом Вімблдона-2025
УкраинФорм
2025-07-11T18:33:28Z
Петрович змінить Челсі на Борнмут — Орнштейн
Football.ua
2025-07-11T18:22:20Z
Матч Серії А Мілан — Комо може пройти в Австралії — ESPN
Football.ua
2025-07-11T18:16:16Z
У США заарештували скандального чемпіона світу, який мав битися з Ломаченком
24tv
2025-07-11T18:15:58Z