MY.UAНовини
SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос
SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос

SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос

Українські медіа щодня пишуть про космос, але більшість новин лише переказує закордонні видання. Зате декілька видань постійно пише про українських дослідників космосу й астрономів.

За січень нового року можна було спостерігати проліт астероїдів, «парад планет», з’єднання на небосхилі Венери й Місяця та протистояння Марса. Також відбувся перший запуск ракети компанії Джеффа Безоса й перший у цьому році — невдалий — запуск Starship від SpaceX. Розповідаємо, як українські медіа реагували на новини про космос і як загалом деякі популярні видання пишуть про астрономічні події.

ТСН

За перші три тижні 2025 року сайт «ТСН» опублікував 28 новин на космічну тематику в окремій рубриці «Космос». Найбільше матеріалів присвячено новинам про наукові дослідження, на другому місці — публікації про спостереження за космічними об’єктами, які можна розгледіти на нічному небі в січні. Не обійшлося без «щомісячного» попередження про «загрозу» наближення астероїдів. Усі інші матеріали присвячені технологічним новинкам і навіть політичним зустрічам Ілона Маска.

Більшість публікацій ТСН на цю тему є скороченим передруком новин з іноземних науково-популярних, інформаційних і розважальних видань, як от Space.com, IFLScience, EarthSky, Daily Mail, ScienceAlert, Interesting Engineering, LiveScience. Рідше автори посилаються на наукові організації — американську NASA, Європейському космічну агенцію (ESA) чи навіть українське джерело: Дніпровський науково-просвітницький центр астрономії Planetarium Noosphere в коментарі Суспільному. Але видання зовсім не посилається на першоджерела — оригінали досліджень.

У більшості з цих матеріалів журналісти не додавали інформації, якої не було в передрукованих новинах, наприклад, пояснення незрозумілих термінів. У новині «Вчені зробили нове відкриття про магнітне поле Місяця», зокрема, трапляється поняття «місячного динамо», яке не розтлумачують попри важливість для розуміння тексту (це процес утворення магнітного поля завдяки циркуляції залза в розплавленому ядрі). А новина «Найбільша таємниця Всесвіту» — майже повністю скопійована стаття видання Wired. Справедливості заради, у тексті ТСН є посилання на відповідне джерело.

Загалом роботи українських авторів надмірно лаконічні й ігнорують чимало деталей досліджень науковців, особливо щодо методології. Помилок у передачі змісту першоджерел небагато, але деякі є критичними. Так, у новині  «Чумацький Шлях може приховувати гігантські невидимі зірки» (це якщо заплющити очі на неінформативний заголовок із припущенням «може» — «ДМ») журналістка пише, що «дослідження підтверджує, що галактики складаються не лише з темної, а й зі звичайної матерії, як-от газові хмари та зірки, які можна побачити» — як би не хотілося, але темна матерія все ще є теорією, на те вона й «темна», а от підтвердити те, що й так давно підтверджено, себто звичайну матерію, навряд чи можливо. В оригіналі це речення є таким собі іронічним коментарем, але аж ніяк не підтвердженням чогось.

Наостанок хотілося б відзначити структуризацію чотирьох матеріалів із виокремленням головного в підзаголовках, як от текст «Темні фотони: новий ключ до розгадки таємниці створення Всесвіту» та спрощення наукової термінології для легшого читання.

 SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос - Фото 1

УНІАН

На УНІАН за останній місяць вийшло 17 космічних новин. З них більшість була присвячена оглядам нових наукових досліджень і технологій. На сайті УНІАН було всього три публікації про спостереження за космічними тілами: про комету ATLAS C/2024 G3, про астероїд, який пролітатиме повз Землю (повз — не означає близько, як правило, такі об’єкти пролітають ще далі від Землі, ніж розташований Місяць — «ДМ») і про так званий «парад планет». У інших матеріалах розповіли історію експериментального польоту собаки Лайки на навколоземній орбіті, падіння космічного сміття в Кенії та світові витрати на космічну індустрію. 

Серед джерел, як і в попередньому випадку, переважали іноземні наук-поп-видання, як от Space.com, Interesting Engineering, EarthSky, Phys.org, також додалися новинні медіа The Independent, Forbes, Associated Press, Newsweek. В одному матеріалі посилалися на оригінальну наукову статтю.

Щодо наповнення, то так само всі тексти є рерайтами джерел-посередників із науковими виданнями. Трапляються й помилки у фактах, зокрема в новині «Кінець монополії Маска» не написали про невдачу в посадці бустера ракети Blue Origin New Glenn (NG-1), хоча це важливо для поновлення наступних місій компанії та робить перший запуск не цілковито вдалим. У матеріалі про проліт повз Землю астероїда Алінда не названо ані діаметр, ані інші параметри цього об’єкта. Ще зауважимо відсутність фемінітивів при цитуванні жінок-науковиць. 

 

А от стаття про собаку Лайку була навіть більшою в порівнянні з оригіналом із Forbes, у матеріал  про порівняння російських та американських витрат на космос додали аналітику — щоправда, зараз матеріал видалений. Публікацій стосовно українських космічних досягнень або залучення українських науковців-коментаторів немає.

«Укрінформ»

Автори рубрики «Космос» на «Укрінформі» здебільшого зосередили свою увагу на технологічних новинах про дослідження та пуски ракет. Так, із 21 матеріалу 12 присвячені саме цим напрямкам. Видання не опублікувало жодної новини про теоретичні відкриття, натомість сконцентрувалося на активних місіях і спогляданні планет та астероїдів.

У новинах «Укрінформу» так само домінують іноземні джерела: CNN, The Independent, Space.com, LiveScience, BBC і також NASA та ESA. Вся інформація передана стисло, без помилок і без втрати важливих деталей, як, наприклад, у новині про запуск ракети New Glenn компанії Джеффа Безоса, в якій «Укрінформ» повідомив про невдале приводнення першого ступеню.

В «Укрінформу» є ексклюзивні матеріали про українських дослідників / дослідниць і захисників / захисниць. Один із них розповідає про антарктичну експедицію двох військовослужбовиць, які пережили російський полон, за програмою Space2Sea. Попри те, що матеріал пов’язаний із космосом номінально, він підвищує обізнаність про українських героїнь і про партнерів України. Також є новина про перемоги української команди в міжнародному хакатоні, напряму пов’язана з космічними технологіями. Тож за три тижні січня майже кожна десята новина на «Укрінформі» розповідала про українські досягнення. Попередні медіа не публікували жодної новини про власне Україну та її науковців / науковиць.

 

NV

За перший місяць сайт New Voice виклав 27 новин на космічну тематику. Більшість пояснює теоретичні здобутки науковців про космос. Джерела автори застосовують уже знайомі — Iflscience, LiveScience, BBC, Space.com, разом із науково-популярним журналом EOS і сайтом Earth.com. NV найчастіше посилалося на оригінальні статті досліджень — шість разів. Такі тексти мають однакову структуру — це короткий виклад висновків досліджень майже без додаткової інформації. Щодо «майже», то в деяких матеріалах є короткі пояснення незрозумілих / маловідомих термінів, наприклад, у матеріалі про виявлену наднову зорю автори пояснили, що це таке та для чого досліджувати свічення наднових типу 1а.

А от новин про українські дослідження або коментарів українських вчених немає.

 

Суспільне

Суспільне теж пише більше про технології, ніж про теорію, тому половина з усіх матеріалів за останній місяць розповідає саме про технологічні здобутки у царині космосу.

 

Майже половину публікацій Суспільне присвятило новинам про споглядання обʼєктів на небі в Україні. Так, журналісти розповіли, як спостерігати за «парадом планет» у Запоріжжі, Дніпрі, Полтаві та Харкові, а також про інші астрономічні явища 2025 року. Для цих матеріалів Суспільне звернулися до українських експертів-астрономів.

Крім порад для аматорського та професійного спостереження за планетами, видання публікувало новину про запуск на Місяць пластини з прапором України, фото захисників і дитячими малюнками ракетою SpaceX, а також відкриття музейної виставки до 118-річчя Сергія Корольова.

10 із 19 матеріалів, або 53% усіх публікацій мали коментар українського науковця чи науковиці або були присвячені власне українським космічним здобуткам. Крім українських джерел, Суспільне посилалося і на закордонні: Reuters, The New York Times, The Hill, The Telegraph, Space.com, The Wall Street Journal. Більшість текстів містила додаткові пояснення термінів і сутність місій. Загалом майже всі публікації розгорнуті та ширше розкривають теми матеріалів, зокрема, завдяки модерації з боку українських науковців.

24 Канал

24 канал приділив найбільше уваги технологіям, розповідаючи про перший запуск ракети компанії Blue Origin New Glenn, втрату космічного апарату Starship компанії Маска, план Китаю щодо побудови сонячної електростанції на орбіті тощо — загалом 22 матеріали. Автори видання розповіли також про нові наукові дослідження. У кожному матеріалі теоретичного напрямку журналісти посилаються на першоджерела досліджень у наукових журналах, як от Nature чи Science, інтерпретуючи зміст досліджень (включно з методологією!) для короткого і зрозумілого викладу.

Деякі публікації, наприклад стосовно п’яти відкриттів на Марсі за 2024 рік, є власною компіляцією із кількох джерел. Також крім першоджерел 24 канал посилався на офіційні акаунти космічних служб і науково-популярні видання, як уже неодноразово згаданий Space.com, Sky and Telescope, ScienceAlert, SpaceExplored та новинні ресурси CBC, South China Morning Post.

Публікації 24 каналу про космос досить розлогі, містять додаткові пояснення та мають зручну структуру. Матеріали «Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум…» і «На вихідних Землю накриє чергова магнітна буря…» роз’яснюють, що таке магнітні бурі та на що вони дійсно впливають, а на що ні. Також журналісти розповіли, як спостерігати за «парадом планет» (попри те, що цей вислів постійно трапляється навіть у цьому тексті, він не є астрономічним терміном, а, скоріше, вигадкою медійників і любителів астрономії, бо планети й так майже постійно видно на небі, просто цього разу вони ще й в одному секторі — «ДМ») й іншими астрономічними явищами протягом цього року.

24 канал розповів про українські здобутки в космічній сфері у статті «Космічний апарат компанії з українським корінням…». Але до коментування не залучав українських дослідників або дослідниць.

 

Отже, перераховані українські медіа пишуть про космос, орієнтуючись на новини про технологічні прориви, цікаві наукові дослідження та астрономічні події. У багатьох медіа посилаються на іноземні наук-поп-сайти, а от новини про українські досягнення — в меншості. До обговорення нових космічних теорій журналісти жодного з медіа не запрошували українських науковців, а це могло би зробити самі матеріали оригінальнішим. Вибір тем також здебільшого визначається провідними іноземними медіа, хоча, за прикладом «Укрінформу» та Суспільного, можна писати й про українські космічні новини.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Космоснаука
Джерело матеріала
Згадувані персони
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
БПЛА повторно атаковали российский Елец
Корреспондент
Сикорский заявил, что ЕС может сдерживать Россию и без участия США
Корреспондент
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
Роль физиотерапии в реабилитации после нейрохирургических вмешательств
Espreso
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
Эмма Уотсон вернулась к Канни после 12-летнего перерыва
Корреспондент
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
Гороскоп на 24 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
Итоги 23.05: Большой обмен и инвестфонд
Корреспондент
Кличко сообщил о пожарах в городе и пострадавших
Корреспондент
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Воздушные силы рассказали о комбинированной атаке РФ
Корреспондент
Генштаб обновил данные относительно потерь армии РФ
Корреспондент
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
Массированные обстрелы Киева: пожары вспыхнули сразу в нескольких районах
VGorode
В ГСЧС показали последствия атаки на Киев и Киевщину
Корреспондент
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
Взрывы раздались в Запорожской области
Корреспондент
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Курс валют на 23 мая: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
Сколько стоит украинская земля сейчас: эксперты прогнозируют рост цен
TSN
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Итаума высказал свое мнение о том, кто победит в реванше Усик - Дюбуа
Корреспондент
В финале Кубка Стэнли Эдмонтон одержал победу, сравняв счет с Далласом
Корреспондент
Клопп прокомментировал слухи о своем возможном назначении в Рому
Корреспондент
Серия А подвела итоги сезона, вручив призы лучшим игрокам
Корреспондент
Конте записал на свой счет ряд достижений в итальянской Серии А
Корреспондент
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент