MY.UAНовини
SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос
SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос

SpaceX, «таємничі» зірки та «парад планет»: як українські медіа пишуть про космос

Українські медіа щодня пишуть про космос, але більшість новин лише переказує закордонні видання. Зате декілька видань постійно пише про українських дослідників космосу й астрономів.

За січень нового року можна було спостерігати проліт астероїдів, «парад планет», з’єднання на небосхилі Венери й Місяця та протистояння Марса. Також відбувся перший запуск ракети компанії Джеффа Безоса й перший у цьому році — невдалий — запуск Starship від SpaceX. Розповідаємо, як українські медіа реагували на новини про космос і як загалом деякі популярні видання пишуть про астрономічні події.

ТСН

За перші три тижні 2025 року сайт «ТСН» опублікував 28 новин на космічну тематику в окремій рубриці «Космос». Найбільше матеріалів присвячено новинам про наукові дослідження, на другому місці — публікації про спостереження за космічними об’єктами, які можна розгледіти на нічному небі в січні. Не обійшлося без «щомісячного» попередження про «загрозу» наближення астероїдів. Усі інші матеріали присвячені технологічним новинкам і навіть політичним зустрічам Ілона Маска.

Більшість публікацій ТСН на цю тему є скороченим передруком новин з іноземних науково-популярних, інформаційних і розважальних видань, як от Space.com, IFLScience, EarthSky, Daily Mail, ScienceAlert, Interesting Engineering, LiveScience. Рідше автори посилаються на наукові організації — американську NASA, Європейському космічну агенцію (ESA) чи навіть українське джерело: Дніпровський науково-просвітницький центр астрономії Planetarium Noosphere в коментарі Суспільному. Але видання зовсім не посилається на першоджерела — оригінали досліджень.

У більшості з цих матеріалів журналісти не додавали інформації, якої не було в передрукованих новинах, наприклад, пояснення незрозумілих термінів. У новині «Вчені зробили нове відкриття про магнітне поле Місяця», зокрема, трапляється поняття «місячного динамо», яке не розтлумачують попри важливість для розуміння тексту (це процес утворення магнітного поля завдяки циркуляції залза в розплавленому ядрі). А новина «Найбільша таємниця Всесвіту» — майже повністю скопійована стаття видання Wired. Справедливості заради, у тексті ТСН є посилання на відповідне джерело.

Загалом роботи українських авторів надмірно лаконічні й ігнорують чимало деталей досліджень науковців, особливо щодо методології. Помилок у передачі змісту першоджерел небагато, але деякі є критичними. Так, у новині  «Чумацький Шлях може приховувати гігантські невидимі зірки» (це якщо заплющити очі на неінформативний заголовок із припущенням «може» — «ДМ») журналістка пише, що «дослідження підтверджує, що галактики складаються не лише з темної, а й зі звичайної матерії, як-от газові хмари та зірки, які можна побачити» — як би не хотілося, але темна матерія все ще є теорією, на те вона й «темна», а от підтвердити те, що й так давно підтверджено, себто звичайну матерію, навряд чи можливо. В оригіналі це речення є таким собі іронічним коментарем, але аж ніяк не підтвердженням чогось.

Наостанок хотілося б відзначити структуризацію чотирьох матеріалів із виокремленням головного в підзаголовках, як от текст «Темні фотони: новий ключ до розгадки таємниці створення Всесвіту» та спрощення наукової термінології для легшого читання.

 

УНІАН

На УНІАН за останній місяць вийшло 17 космічних новин. З них більшість була присвячена оглядам нових наукових досліджень і технологій. На сайті УНІАН було всього три публікації про спостереження за космічними тілами: про комету ATLAS C/2024 G3, про астероїд, який пролітатиме повз Землю (повз — не означає близько, як правило, такі об’єкти пролітають ще далі від Землі, ніж розташований Місяць — «ДМ») і про так званий «парад планет». У інших матеріалах розповіли історію експериментального польоту собаки Лайки на навколоземній орбіті, падіння космічного сміття в Кенії та світові витрати на космічну індустрію. 

Серед джерел, як і в попередньому випадку, переважали іноземні наук-поп-видання, як от Space.com, Interesting Engineering, EarthSky, Phys.org, також додалися новинні медіа The Independent, Forbes, Associated Press, Newsweek. В одному матеріалі посилалися на оригінальну наукову статтю.

Щодо наповнення, то так само всі тексти є рерайтами джерел-посередників із науковими виданнями. Трапляються й помилки у фактах, зокрема в новині «Кінець монополії Маска» не написали про невдачу в посадці бустера ракети Blue Origin New Glenn (NG-1), хоча це важливо для поновлення наступних місій компанії та робить перший запуск не цілковито вдалим. У матеріалі про проліт повз Землю астероїда Алінда не названо ані діаметр, ані інші параметри цього об’єкта. Ще зауважимо відсутність фемінітивів при цитуванні жінок-науковиць. 

 

А от стаття про собаку Лайку була навіть більшою в порівнянні з оригіналом із Forbes, у матеріал  про порівняння російських та американських витрат на космос додали аналітику — щоправда, зараз матеріал видалений. Публікацій стосовно українських космічних досягнень або залучення українських науковців-коментаторів немає.

«Укрінформ»

Автори рубрики «Космос» на «Укрінформі» здебільшого зосередили свою увагу на технологічних новинах про дослідження та пуски ракет. Так, із 21 матеріалу 12 присвячені саме цим напрямкам. Видання не опублікувало жодної новини про теоретичні відкриття, натомість сконцентрувалося на активних місіях і спогляданні планет та астероїдів.

У новинах «Укрінформу» так само домінують іноземні джерела: CNN, The Independent, Space.com, LiveScience, BBC і також NASA та ESA. Вся інформація передана стисло, без помилок і без втрати важливих деталей, як, наприклад, у новині про запуск ракети New Glenn компанії Джеффа Безоса, в якій «Укрінформ» повідомив про невдале приводнення першого ступеню.

В «Укрінформу» є ексклюзивні матеріали про українських дослідників / дослідниць і захисників / захисниць. Один із них розповідає про антарктичну експедицію двох військовослужбовиць, які пережили російський полон, за програмою Space2Sea. Попри те, що матеріал пов’язаний із космосом номінально, він підвищує обізнаність про українських героїнь і про партнерів України. Також є новина про перемоги української команди в міжнародному хакатоні, напряму пов’язана з космічними технологіями. Тож за три тижні січня майже кожна десята новина на «Укрінформі» розповідала про українські досягнення. Попередні медіа не публікували жодної новини про власне Україну та її науковців / науковиць.

 

NV

За перший місяць сайт New Voice виклав 27 новин на космічну тематику. Більшість пояснює теоретичні здобутки науковців про космос. Джерела автори застосовують уже знайомі — Iflscience, LiveScience, BBC, Space.com, разом із науково-популярним журналом EOS і сайтом Earth.com. NV найчастіше посилалося на оригінальні статті досліджень — шість разів. Такі тексти мають однакову структуру — це короткий виклад висновків досліджень майже без додаткової інформації. Щодо «майже», то в деяких матеріалах є короткі пояснення незрозумілих / маловідомих термінів, наприклад, у матеріалі про виявлену наднову зорю автори пояснили, що це таке та для чого досліджувати свічення наднових типу 1а.

А от новин про українські дослідження або коментарів українських вчених немає.

 

Суспільне

Суспільне теж пише більше про технології, ніж про теорію, тому половина з усіх матеріалів за останній місяць розповідає саме про технологічні здобутки у царині космосу.

 

Майже половину публікацій Суспільне присвятило новинам про споглядання обʼєктів на небі в Україні. Так, журналісти розповіли, як спостерігати за «парадом планет» у Запоріжжі, Дніпрі, Полтаві та Харкові, а також про інші астрономічні явища 2025 року. Для цих матеріалів Суспільне звернулися до українських експертів-астрономів.

Крім порад для аматорського та професійного спостереження за планетами, видання публікувало новину про запуск на Місяць пластини з прапором України, фото захисників і дитячими малюнками ракетою SpaceX, а також відкриття музейної виставки до 118-річчя Сергія Корольова.

10 із 19 матеріалів, або 53% усіх публікацій мали коментар українського науковця чи науковиці або були присвячені власне українським космічним здобуткам. Крім українських джерел, Суспільне посилалося і на закордонні: Reuters, The New York Times, The Hill, The Telegraph, Space.com, The Wall Street Journal. Більшість текстів містила додаткові пояснення термінів і сутність місій. Загалом майже всі публікації розгорнуті та ширше розкривають теми матеріалів, зокрема, завдяки модерації з боку українських науковців.

24 Канал

24 канал приділив найбільше уваги технологіям, розповідаючи про перший запуск ракети компанії Blue Origin New Glenn, втрату космічного апарату Starship компанії Маска, план Китаю щодо побудови сонячної електростанції на орбіті тощо — загалом 22 матеріали. Автори видання розповіли також про нові наукові дослідження. У кожному матеріалі теоретичного напрямку журналісти посилаються на першоджерела досліджень у наукових журналах, як от Nature чи Science, інтерпретуючи зміст досліджень (включно з методологією!) для короткого і зрозумілого викладу.

Деякі публікації, наприклад стосовно п’яти відкриттів на Марсі за 2024 рік, є власною компіляцією із кількох джерел. Також крім першоджерел 24 канал посилався на офіційні акаунти космічних служб і науково-популярні видання, як уже неодноразово згаданий Space.com, Sky and Telescope, ScienceAlert, SpaceExplored та новинні ресурси CBC, South China Morning Post.

Публікації 24 каналу про космос досить розлогі, містять додаткові пояснення та мають зручну структуру. Матеріали «Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум…» і «На вихідних Землю накриє чергова магнітна буря…» роз’яснюють, що таке магнітні бурі та на що вони дійсно впливають, а на що ні. Також журналісти розповіли, як спостерігати за «парадом планет» (попри те, що цей вислів постійно трапляється навіть у цьому тексті, він не є астрономічним терміном, а, скоріше, вигадкою медійників і любителів астрономії, бо планети й так майже постійно видно на небі, просто цього разу вони ще й в одному секторі — «ДМ») й іншими астрономічними явищами протягом цього року.

24 канал розповів про українські здобутки в космічній сфері у статті «Космічний апарат компанії з українським корінням…». Але до коментування не залучав українських дослідників або дослідниць.

 

Отже, перераховані українські медіа пишуть про космос, орієнтуючись на новини про технологічні прориви, цікаві наукові дослідження та астрономічні події. У багатьох медіа посилаються на іноземні наук-поп-сайти, а от новини про українські досягнення — в меншості. До обговорення нових космічних теорій журналісти жодного з медіа не запрошували українських науковців, а це могло би зробити самі матеріали оригінальнішим. Вибір тем також здебільшого визначається провідними іноземними медіа, хоча, за прикладом «Укрінформу» та Суспільного, можна писати й про українські космічні новини.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Космоснаука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
NVIDIA «зажала» ядра: деякі RTX 5090 мають чипи з меншою кількістю блоків ROP та на 5-6% гіршою продуктивністю
ITC
2025-02-21T16:52:14Z
Власники Xbox ніколи не побачать Helldivers 2
Знай
2025-02-21T16:51:17Z
У Китаї виявили новий коронавірус що може передаватися від тварин до людей
360ua.news
2025-02-21T16:48:58Z
Щоб не платити фотографу: підбірка додатків в яких можна зробити фотосесію за допомогою ШІ
24tv
2025-02-21T16:39:55Z
"Київстар" анулює номери: експерти розповіли, кому з абонентів це загрожує
Политека
2025-02-21T16:30:54Z
Amazon закриває магазин застосунків для Android
ITC
2025-02-21T16:24:53Z
Ілон Маск закликав звести МКС з орбіти якнайшвидше
24tv
2025-02-21T16:24:43Z
Oppo Find N5: вийшов найтонший у світі складаний смартфон ціною €1799
ITC
2025-02-21T16:24:40Z
GTA 5 отримає безплатне некстген-оновлення з RTX, DLSS 3 та іншим — через 10 років після виходу на ПК
ITC
2025-02-21T16:24:27Z
Магія оживає в серці Карпат: в Bukovel відкрився ліцензійний аквапарк Mavka
TSN
2025-02-21T17:03:49Z
5 хитрощів, що зроблять маленьку ванну більшою: може спробувати кожен
24tv
2025-02-21T17:03:37Z
Догляд без клопоту: квіти на балконі – ТОП невибагливих рослин
GlavRed
2025-02-21T16:27:52Z
5 місць в домівці, де ніколи не варто вішати дзеркало
24tv
2025-02-21T16:18:06Z
Встигла закохати в себе ще у ​​шкільних їдальнях: ідеальна підлива до тюфтельок за 10 хвилин
24tv
2025-02-21T15:36:49Z
Трендова стрижка з TikTok, яка підійде для жінок після 50 років: додає об'єму навіть тонкому волоссю
TSN
2025-02-21T15:36:00Z
Отримаєте ранній урожай: коли треба сіяти огірки на розсаду за місячним календарем
24tv
2025-02-21T15:27:50Z
Домашні способи боротьби з льодом на дорозі: ефективні та доступні рішення
24tv
2025-02-21T15:27:09Z
Останній шанс цієї зими: яким ТОП-4 знакам зодіаку повезе в кінці лютого
GlavRed
2025-02-21T15:27:03Z
Росіяни атакували дроном Дніпровський район Херсона, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-21T17:09:57Z
Правоохоронці затримали зловмисника, який вчинив напад на поліцейського у Стрийському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T16:12:47Z
Пасажирка літака окропила літак святою водою після жахливої низки катастроф
Фокус
2025-02-21T16:12:33Z
Чоловік убив дружину через її реакцію на романтичне побачення
TSN
2025-02-21T16:06:30Z
Донька ексзаступника воєнкома потрапила під суд: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:00:18Z
На Рівненщині вчитель бив кулаком по парті та вдарив учня по обличчю: справу розслідує поліція
24tv
2025-02-21T15:57:50Z
У Чорному морі потрапив в аварію ще один російський танкер - врізався в суховантажне судно
Комсомольская правда
2025-02-21T15:54:08Z
Дорога з України до Польщі через ліс за $6500 – у Києві судитимуть чоловіка та жінку, які сприяли ухилянтам від мобілізації
Украина Криминальная
2025-02-21T15:27:08Z
"За жодних обставин": один з адвокатів Puff Daddy відмовився його захищати
Фокус
2025-02-21T15:12:32Z
Дмитренко розпочне першою: визначився склад збірної України на жіночу естафету на ЧС-2025
24tv
2025-02-21T17:00:59Z
Ворскла підписала Ющишина
Football.ua
2025-02-21T16:48:55Z
Наставницю Ковтуна номінували на тренера року від European Gymnastics
24tv
2025-02-21T16:24:55Z
Довбик не гратиме з Монцею
Football.ua
2025-02-21T16:24:45Z
УПЛ повернулася після зимової паузи: "Чорноморець" вирвав перемогу над "Колосом"
TSN
2025-02-21T16:15:59Z
Паркер – Баколе: як змінився прогноз на переможця після зняття з бою Дюбуа
24tv
2025-02-21T16:03:42Z
Чемпіон світу розкритикував Ломаченка, назвавши боксера "фейком"
24tv
2025-02-21T15:36:00Z
Чорноморець здобув вольову перемогу над Колосом
Football.ua
2025-02-21T15:31:45Z
«Колос» поступився «Чорноморцю» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-21T15:31:31Z
Тіла загиблих з передмістя Херсона вивезли на броньованому авто
УкраинФорм
2025-02-21T17:03:32Z
Стоїть на руїнах дзвіниці й був під загрозою через скандал: чим особливий готель "Салют" у Києві
24tv
2025-02-21T16:45:50Z
Правозахисники заявляють про катастрофічне скорочення населення на ТОТ
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:35Z
У Варшаві нагадали про чергову річницю окупації Криму
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:14Z
Росіяни панікують через ймовірні удари по Криму найближчими днями
24tv
2025-02-21T16:27:12Z
На Полтавщині до перейменування було 128 вулиць Пушкіна
УкраинФорм
2025-02-21T16:21:15Z
Знову морози: синоптик попередив про нову хвилю холоду
ZN UA
2025-02-21T16:15:33Z
Ворог вдарив по Слов’янську на Донеччині, шестеро поранених
УкраинФорм
2025-02-21T16:12:13Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-21T16:09:34Z
У Варшаві відбувся показ польсько-українського фільму «Дві сестри»
УкраинФорм
2025-02-21T17:03:35Z
"Це було так смішно": жінка не може повірити в те, що чоловік робить з її одягом
Фокус
2025-02-21T16:57:43Z
На Netflix вийшов новий мінісеріал: у стрічці несподівано згадали про Україну
24tv
2025-02-21T16:57:10Z
У Нідерландах показали документальний фільм «Порцелянова війна», який номінували на «Оскар»
УкраинФорм
2025-02-21T16:48:35Z
Арестович уперше прокоментував розлучення з дружиною - деталі
GlavRed
2025-02-21T16:45:54Z
У Вінниці відкрилася виставка про бойовий шлях 120-ї окремої бригади тероборони
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:56Z
5 жакетів, без яких не обійтися цієї весни: вони будуть найпопулярнішими
24tv
2025-02-21T16:30:24Z
Зірка фільму "Коли ти вийдеш заміж" Павло Текучев розсекретив стать майбутньої дитини
24tv
2025-02-21T16:24:28Z
Репер Йост Кляйн та представник Естонії на «Євробаченні 2025» випустили пісню, в якій згадують про війну
Детектор М
2025-02-21T16:21:46Z
Водіїв чекають нові обмеження: які додаткові перевірки готують депутати
GlavRed
2025-02-21T17:09:58Z
Вже скоро почнеться Великий піст 2025: чи можна одружуватися під час нього
24tv
2025-02-21T17:09:36Z
Головний демограф попередила українців про нову дуже небезпечну лінію розколу нації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T17:03:38Z
Кабмін виділив 7,9 млрд грн на закупівлю дронів
360ua.news
2025-02-21T17:03:22Z
Українців можуть карати через паспорт: коли документ стає недійсним і який штраф загрожує
Политека
2025-02-21T17:03:10Z
Стрілецька новинка Південної Кореї: на виставці IDEX представили ручний кулемет XR-17
InternetUA
2025-02-21T16:58:11Z
У Бельгії за три роки війни знайшли притулок понад 90 тисяч українців
УкраинФорм
2025-02-21T16:57:24Z
Де найбільший дефіцит кадрів? Державний центр зайнятості зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:52:58Z
Французькі винищувачі перехопили два літаки рф біля узбережжя Латвії
iPress
2025-02-21T16:49:29Z
Це не для всіх безплатно: як у Польщі викликати швидку допомогу
24tv
2025-02-21T16:18:20Z
М'ясо – ідеальне джерело білку, але що буде з тілом, якщо їсти його щодня
24tv
2025-02-21T16:09:37Z
Ще одна небезпека для всього світу: у Китаї виявили новий коронавірус
TSN
2025-02-21T16:06:58Z
Епідемічна ситуація в Україні: Ляшко назвав тривожну тенденцію
24tv
2025-02-21T15:48:37Z
Замінник цукру, який є в багатьох харчах, викликає хвороби серця: що це за речовина
24tv
2025-02-21T15:18:27Z
В Україні будуть проводити трансплантацію тканин за стандартами ЄС - рішення уряду
УкраинФорм
2025-02-21T15:18:19Z
Як швидко позбутися набряку на обличчі: три найкращі та найлегші способи
TSN
2025-02-21T14:48:40Z
МОЗ попереджає про зростання госпіталізацій через грип та Covid-19
360ua.news
2025-02-21T14:30:22Z
Що потрібно знати про лихоманку: збивати чи не збивати високу температуру
TSN
2025-02-21T13:18:43Z
В Україні пропонують заборонити продаж енергетиків підліткам
УкраинФорм
2025-02-21T17:00:20Z
Попит на морські перевезення зерна з України низький, однак фрахт не дешевшає
AgroPortal
2025-02-21T17:00:19Z
Долар раптово пішов у піке: яким буде курс валют з 24 лютого
GlavRed
2025-02-21T16:57:13Z
Не тільки внаслідок індексації: у кого збільшиться пенсія вже в березні
GlavRed
2025-02-21T16:36:32Z
Угорщина отримала доступ до будівництва порту в Італії
360ua.news
2025-02-21T16:33:52Z
Україна створить до кінця року "рої дронів" і запустить виробництво вибухівки, - голова Мінцифри
Комсомольская правда
2025-02-21T16:33:31Z
Вчені розробили нову сонячну панель, яка може виробляти більше енергії
24tv
2025-02-21T16:33:16Z
БЕБ вилучило тютюнових виробів на 12 млн
1News
2025-02-21T16:27:20Z
Литва заблокувала транзит білоруської олії, виготовленої з краденого українського ріпаку
AgroNews
2025-02-21T16:18:58Z
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
2025-02-21T17:06:39Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Презентовано флагманський автобус другого покоління від Wrightbus
AutoCentre
2025-02-21T16:07:32Z
Раритетне спортивне авто 60-х поїхало після 28 років простою надворі
Фокус
2025-02-21T15:45:28Z
Прослужать десятиліття: ТОП-7 бюджених авто, що не потребують частого ремонту
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
В Україні з’явилася перша вантажівка JAC N120 з дворядною кабіною
AutoCentre
2025-02-21T15:04:13Z
Сім недорогих авто, які можуть прослужити протягом усієї пенсії
ТСН
2025-02-21T14:48:42Z
Тест-драйв оновленного Nissan Juke 2025: яскраво сірий
AutoCentre
2025-02-21T14:37:18Z
Як зробити ідеальне покриття кузова алкідною автоемаллю
AutoCentre
2025-02-21T13:46:49Z
Зеленський підпише угоду про надра зі США - Волтц
GlavRed
2025-02-21T17:09:05Z
Трамп і Росія підштовхують Україну до мирної угоди: що кажуть солдати ЗСУ на передовій
Фокус
2025-02-21T17:06:47Z
Трамп пояснив, чому Росія “не винна” у війні
TSN
2025-02-21T17:06:03Z
Завершення війни, Трамп і нападки на Україну: інтерв'ю з особистим ворогом Путіна
24tv
2025-02-21T17:03:17Z
Болгарський парламент ухвалив декларацію про заборону відправки військ в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:54:12Z
Українці — першопроходці у розвитку тих систем, які будуть визначати мистецтво ведення війни в майбутньому — генерал Петреус
ZN UA
2025-02-21T16:52:04Z
В кремлі заявляють, що путін не вважає, що Трамп зайняв "проросійську" позицію
iPress
2025-02-21T16:49:40Z
Келлог зробив першу заяву після зустрічі із Зеленським
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:48:53Z
Стармер може врятувати Україну і стати "улюбленим політиком" Трампа – The Times
iPress
2025-02-21T16:48:37Z