MY.UAНовини
В Україні можуть виникнути проблеми з функціонуванням комунальних підприємств
В Україні можуть виникнути проблеми з функціонуванням комунальних підприємств

В Україні можуть виникнути проблеми з функціонуванням комунальних підприємств

Всеукраїнська асоціація громад, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, звертається до Президента України з проханням врахувати позицію Асоціації при розгляді та підписанні тексту прийнятого Верховною Радою України 9 січня 2025 року Закону «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (реєстр. №6013). Про це йдеться у відповідному офіційному листі, спрямованому до Офісу Президента.

Основні зауваження та ключові проблеми прийнятого Закону

1. Частиною 1 статті 13 Закону встановлюється заборона на створення комунальних підприємств (зокрема, створення юридичних осіб в організаційно-правових формах комунального підприємства (комунального комерційного підприємства, комунального некомерційного підприємства), спільного комунального підприємства, приватного підприємства, іноземного підприємства, дочірнього підприємства, підприємства об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки) та інших підприємства). Згідно з пункту 1 статті 17 цього Закону, ця норма набирає чинності через 6 місяців з моменту прийняття цього Закону.

Водночас, пунктом 6 статті 17 Закону доповнюється новою статтею
60-2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою передбачається надання права органам місцевого самоврядування створювати фактично комунальні підприємства (комунальні унітарні підприємства) та визначається порядок їх функціонування та вчинення правочинів. Тобто, закріплюється в Законі, як постійно діюча норма та вводиться у дію у той же самий час, що і заборона на створення комунальних підприємств (тобто через 6 місяців з моменту прийняття Закону).

Таким чином утворюється колізія, яку неможливо буде вирішити за правилами правотворчої діяльності. Адже пунктом 2 частини 3 статті 66 Закону України “Про правотворчу діяльність” передбачено, що у разі виникнення колізії між нормативно-правовими актами рівної юридичної сили пріоритет у застосуванні мають норми, що містяться у нормативно-правових актах, що вступили в дію пізніше. Оскільки ці норми вводяться у дію одночасно та одним актом цим Законом, це правило вирішення колізій застосувати буде неможливо.

Більше того, оскільки частиною 8 статті 3 Закону передбачено, що особливості діяльності та управління комунальними підприємствами визначаються Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, можна дійти висновку, що положення нової статті 60-2 Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” будуть мати переважну силу, як норми спеціального закону, який регулює відповідні специфічні правовідносини (як це передбачено пунктом 1 частини 3 статті 66 Закону України “Про правотворчу діяльність” щодо вищої сили норм, що містяться в нормативно-правових актах спеціального законодавства України). Однак, у такому разі положення частини 1 статті 17 Закону у частині заборони на утворення комунальних підприємств не мають змісту.

2. Закон передбачає скасування (втрата чинності) Господарського кодексу України. Водночас окремі норми цього кодексу, які є критично важливими для утворення та управління комунальними установами та закладами не перенесені у відповідні спеціальні закони. Тобто відповідне правове регулювання буде втрачене, що унеможливить або істотно ускладнить реалізацію діяльності органів місцевого самоврядування (далі – ОМС) передбачених законом повноважень. Зокрема, на приклад:

2.1.  Частина 3 статті 3 Господарського кодексу України передбачає поняття «діяльність негосподарюючих суб’єктів», що визначається як діяльність спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб’єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб’єктів.

Для місцевого самоврядування, це означає можливість утворення допоміжних юридичних осіб, які надають супутні послуги та дозволяють істотно економити кошти місцевих бюджетів. Наприклад – утворення централізованої бухгалтерії, яка обслуговує різні комунальні заклади та дозволяє не винаймати зайвий адміністративний персонал для спеціалізованих установ чи закладів комунальної власності. Або функцій з готування їжі, стерилізації чи прання білизни для соціальних установ (також часто використовується на практиці у малих громадах). Втрата такої норми Кодексу істотно позначиться на діяльності ОМС.

2.2.  Закон досить детально передбачає порядок трансформації комунальних неприбуткових підприємств (далі – КНП) у неприбуткові товариства та визначає питання передачі майна, що перебувало у оперативному управлінні таких КНП новоствореній – перетвореній юридичній особі (або повернення цього майна на баланс уповноваженого ОМС). Однак, Законом взагалі не передбачено, яким чином мають діяти комунальні установи, організації та заклади, яким територіальна громада (далі – ТГ) передає своє майно на праві оперативного управління. Тобто ці юридичні особи просто втратять право на це майно, однак жодних легальних інструментів для його повернення ОМС чи трансформації оперативного управління в узуфрукт для цих юридичних осіб положеннями Закону не передбачено. Це стосується і випадків співробітництва територіальних громад, які реалізуються у формах утворення чи спільного утримання комунальних установ, організацій чи закладів. Це дуже велика проблема, оскільки переважна частина соціально-гуманітарних послуг на місцевому рівні забезпечується саме комунальними закладами, установами та організаціями.

3. Викликає занепокоєння і правове регулювання питання майна, переданого комунальним юридичним особам на праві оперативного управління чи господарського відання у разі реорганізації таких юридичних осіб. Так, частиною 6 статті 14 Закону, зокрема передбачено, що майно, права та обов’язки підприємства, що припиняється в результаті реорганізації, переходять до правонаступників, крім права господарського відання та права оперативного управління майном усіх форм власності. При цьому, не передбачено, яким чином має бути вирішена доля такого майна. Це критичне питання для місцевого самоврядування, оскільки всі територіальні громади при адміністративному укрупненні у 2020-21 роках отримали по декілька малих комунальних підприємств, які надавали житлово-комунальні послуги на територіях ліквідованих громад.

Повномасштабна війна завадила провести оптимізацію діяльності таких підприємств і громади почали системно займатися відповідним питанням лише у 2023-2024 роках. Як правило, для оптимізації надання житлово-комунальних послуг громади здійснюють реорганізацію «малих» комунальних підприємств шляхом приєднання їх до одного підприємства, розташованого у адміністративному центрі територіальної громади. Це дозволяє суттєво економити на адміністративному персоналі та надавати послуги однієї вартості на всій території громади. В основному, це базові послуги, що прямо впливають на стійкість громади: водо- та теплопостачання, водовідведення, благоустрій територій, управління відходами. Майже вся ця діяльність підлягає ліцензуванню, а будівлі, споруди та обладнання, передані комунальні підприємства (далі – КП) у господарське відання, необхідні для продовження ліцензійної діяльності чи постачання відповідних послуг за встановленими тарифами.

Це саме стосується і майна комунальних неприбуткових підприємств, які, як правило, утворюються у територіальних громадах для надання послуг у сфері охорони здоров’я. Положення Закону, що забороняє передачу у порядку правонаступництва права оперативного управління чи господарського відання укрупненому КП чи КНП без жодного додаткового правового регулювання, є критичною. Адже, у такому випадку доведеться діяти за правилами загального регулювання. На практиці це означатиме, що КП чи КНП, до якого приєднується «мале» підприємство(а), приймає у порядку правонаступництва усі зобов’язання з надання послуг, що були у «малого» підприємства, але втрачає право на використання обладнання чи іншого майна, необхідного для забезпечення цих послуг. Таке майно, (вірогідно, бо це точно не визначено Законом і може стати предметом судових оскаржень) має повернутися на баланс уповноваженого ОМС, пройти додаткову державну реєстрацію (для нерухомого майна та автотранспорту), потім на сесії ради має бути прийняте рішення про передачу такого майна укрупненому КП на праві узуфрукту чи оренди, та пройти повторну державну реєстрацію нового права користування цим майном укрупненим КП/КНП. Ці процедури можуть тривати декілька місяців, протягом яких укрупнена юридична особа не зможе використовувати потужності, а отже – здійснювати зобов’язання, які вона прийме на себе як правонаступник.

Мова йде про використання медичних приміщень та обладнання, забезпечення тепла, води тощо. Це можна означати втрату ліцензій, які чітко прив’язані до наявності певної майнової основи та створити колапс у тарифоутворенні – адже громадам доведеться проводити конкурси з перерахунку тарифів спочатку без урахування відповідного майна, а потім – повторно – з урахуванням такого майна. Оскільки для трансформації КП/КНП у Законі закладено перехідний період у 3 роки, більшість існуючих КП/КНП просто або не зможуть реорганізуватися у цей час, або будуть мати істотні складнощі під час реорганізації. Слід повторно наголосити, що процес реорганізації «малих» КП з ліквідованих ТГ шляхом приєднання до одного КП зараз є досить масовим явищем у невеликих громадах (сотні ТГ), адже війна вимагає економії як фінансових видатків, так і людських ресурсів.

4. Поряд з цим, Законом запропоновано доповнити частину 10 статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” новим абзацом другим наступного змісту: «Інформація про об’єкти права комунальної власності оприлюднюється та регулярно оновлюється в функціональному сервісі Єдиного державного реєстру об’єктів державної власності”. Водночас, до статті 12 Закону України «Про управління об’єктами державної власності», яка регламентує роботу цього Реєстру не вноситься ніяких змін, і норма цього Закону залишається у редакції, що передбачає операції лише з інформацією про об’єкти державної власності (державне майно державних підприємств).

Тобто у ОМС через пів року з моменту введення у дію Закону виникнуть зобов’язання, які вони не зможуть реалізувати. Більше того, на законодавчому рівні взагалі не визначено обсяг зміст та порядок подання інформації ОМС до цього Реєстру. Якщо мова буде йти про подання інформації у цифровому форматі, буде необхідно передбачати істотні зміни у функціонал існуючого Реєстру, який зараз лише формується як цифровий сервіс та взагалі не має технічних завдань на включення даних про комунальне майно. 

Також, пропонується Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” доповнити новою статтею 60-1, і частиною 2 якої передбачається, що: «Узуфрукт комунального майна встановлюється уповноваженим органом місцевого самоврядування на будь-які види рухомого або нерухомого майна (крім земельних ділянок), що перебуває у власності територіальної громади, строком на п’ять років або безстроково». Такий підхід істотно обмежує правову, господарську та фінансову самодостатність та автономію ОМС, що суперечить Європейській хартії місцевого самоврядування та окремим нормам спеціального законодавства. Так, окремі послуги, які надають ОМС, передаються відповідним КП/КНП терміном на 1 рік чи 3 роки, або інший період.

При цьому, передавати у порядку узуфрукту майно, необхідне для забезпечення цих послуг на відмінний термін буде недоцільно. Тому потрібно надати ОМС право самостійно визначати своїми Рішеннями, не тільки додаткові умови володіння і користування комунальним майном, а і термін дії узуфрукту, виходячи з цільового призначення майна чи завдань, для досягнення яких воно передається.

Також, формулювання щодо встановлених додаткових умови володіння і користування комунальним майном, не надає можливості чітко встановити про які саме додаткові умови володіння і користування йдеться та не дозволять ОМС діяти без чітко встановлених меж та способів здійснення своїх повноважень.

Одним з найбільш істотних недоліків запропонованого інструменту узуфрукту комунального майна є недовершений перелік підстав, за настання яких ОМС може достроково витребувати таке майно з володіння відповідної юридичної особи. Так, взагалі не передбачено права ОМС на повернення майна з узуфрукту у випадку його нецільового, неефективного чи протиправного використання або неналежного технологічного використання чи зберігання майна.

Зокрема, новою редакцією підпунктів 2 та 4 частини 7 статті 60-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” доповнити новою статтею 60-1 передбачено, що узуфрукт комунального майна припиняється достроково у разі, зокрема, (2) загибелі або припинення існування майна, щодо якого встановлений узуфрукт комунального майна та (4) погіршення стану майна, щодо якого встановлено узуфрукт комунального майна, внаслідок чого воно стає непридатним для використання за призначенням.

Тобто, у разі виявлення під час заходів контролю незначних псувань відповідного майна або початку його руйнування внаслідок неналежного використання чи зберігання, ОМС не зможе вжити заходів з витребування майна від неналежного користувача аж до моменту повного знищення об’єкта, а нецільове чи неефективне використання майна не зможе бути припинене ОМС через розірвання узуфрукту. При цьому, для випадків дострокового припинення безстрокового узуфрукту взагалі не передбачається ніяких правових механізмів (підстав) і майно може бути витребуване ОМС у будь-який момент без будь-яких підстав та обґрунтувань, як це передбачено у пункті 5 частини 7 цієї статті.

5. Закон містить низку і інших недоліків, які стосуються більш вузьких напрямків повноважень ОМС (зокрема, у сфері теплопостачання, питного водопостачання тощо), що також будуть створювати проблеми під час практичної діяльності. Однак вони не є настільки масштабними, як перелічені вище.

Отже, враховуючи все вище викладене, проведений аналіз свідчать про те, що текст Закон містить значну кількість суперечливих норм, все це у сукупності може порушити системність законодавства у відповідній сфері, створить ризики порушення прав i законних інтересів, що може призвести до хаотизації законодавства та ускладнення правозастосовної діяльності комунальних підприємств.


Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Встреча в Стамбуле. Трамп тоже хочет приехать
Корреспондент
2025-05-12T21:21:11Z
Россияне с ошибками запускают послание о перемирии на БПЛА
TSN
2025-05-12T21:18:26Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
В России умерла звезда фильмов режиссера Гайдая
Корреспондент
2025-05-12T15:48:33Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T18:18:59Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Ракетная программа и дроны: президент провел совещание
Корреспондент
2025-05-12T18:57:26Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T18:16:20Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
2025-05-12T18:55:02Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T18:06:39Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Россия усиливает ПВО в Крыму, "жертвуя" своими регионами - ВМС
Корреспондент
2025-05-12T21:06:04Z
Зеленский заслушал доклад Сырского
Корреспондент
2025-05-12T19:21:34Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Историки рассказали о подлинном происхождении названия "Киев"
TSN
2025-05-12T18:49:59Z
РФ атаковала гражданский поезд в Донецкой области: есть пострадавший
TSN
2025-05-12T17:23:10Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
ПСЖ подал в суд на Мбаппе, требуя от игрока Реала денежную компенсацию
Корреспондент
2025-05-12T20:48:39Z
Ямаль рассказал, что помогло Барселоне одержать победу над Реалом
Корреспондент
2025-05-12T19:30:51Z
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
2025-05-12T18:54:25Z
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
2025-05-12T18:33:31Z
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-05-12T18:12:13Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Катмен Усика Расс Анбер подверг критике организацию боя Кроуфорда и Канело
Корреспондент
2025-05-12T16:15:34Z
Тренер Адам Бут поделился своим видением реванша Усика - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T16:00:06Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z