MY.UAНовини
Загарбники з Ермітажу: як Росія використовує музеї для когнітивної окупації
Загарбники з Ермітажу: як Росія використовує музеї для когнітивної окупації

Загарбники з Ермітажу: як Росія використовує музеї для когнітивної окупації

Стратегія Кремля полягає у тому, щоб знищити або вкрасти українські культурні цінності та перетворити музеї на знаряддя пропаганди, які нормалізують агресію і спотворюють історичну пам’ять.

Нещодавно президент України ввів у дію санкції РНБО проти 55 громадян Росії, причетних до викрадення українських культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях України. Серед них чиновники російського мінкульту та керівники музеїв, що діють як у самій Росії, так і на тимчасово окупованій території України.

Один із фігурантів цього списку — президент спілки музеїв Росії, гендиректор Ермітажу Михайло Піотровський. Він понад 30 років керує великим державним музеєм, який символізує культурне представництво Росії у всьому світі, має дружні стосунки з Путіним і висловлювався на підтримку війни Росії проти України.

«Зі ставленням до війни теж все не так просто. З одного боку, війна — це кров і вбивство, а з іншого — самоствердження людей, самоствердження нації. Кожна людина хоче самоствердитись. І у своїй позиції стосовно війни, безсумнівно, самостверджується», — ділився своїми міркуваннями про повномасштабне вторгнення Росії в Україну Піотровський у інтерв’ю «Российской газете» влітку 2022 року. Також Піотровський називав себе імперцем і доводив, що імперія «об’єднує людей, знаходячи якісь важливі та спільні речі».

Піотровський — не один такий. «Детектор медіа» розповідає про те, як саме російські музейники самостверджуються на війні з Україною, перетворюючи музеї на рупори пропаганди, хто з них найбільш активний у цьому та як Україна може протистояти такому.

Спеціальна музейна операція

Залучати свою музейну спільноту до «нормалізації» загарбницької політики та забезпечення контролю над захопленими територіями російська влада почала ще у 2014 році — відразу після окупації Криму й частини Донецької та Луганської областей. А з початком повномасштабного вторгнення в Україну активізувала свої зусилля.

У березні 2022 року за ініціативи Російського історичного товариства, яке очолює голова Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін, була сформована «міжмузейна робоча група». До неї ввійшли представники понад десяти федеральних музеїв та освітніх закладів Росії, завданням яких було, зокрема, збирати матеріальні свідчення так званої «спеціальної військової операції» для організації музеїв та експозицій із відбілювання агресора та дискредитації України. Крім того, метою робочої групи було «показати історичний нерозривний зв’язок» захоплених територій України з Росією на основі «унікальних матеріалів із фондових зібрань музеїв та архівів». Принаймні, так вони стверджували у заявці, яку подавали на фінансування до президентського фонду культурних ініціатив Росії.

«Музеї СВО» в одному з сіл на окупованій Херсонщині. Фото росЗМІ

«Уже у серпні 2022 року на території окупованої Луганської області росіяни запустили масштабну ініціативу “Наші традиції”. Формальним її дахом був Мінкульт Росії, а оператором — Музей Перемоги (Федеральна державна бюджетна установа культури “Центральний музей Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років”) на чолі з директором Олександром Школьником», — розповів «ДМ» Олексій Копитько, координатор групи «Інформаційний спротив», яка займається моніторингом діяльності російських музейних фахівців і воєнних злочинів проти української культурної спадщини.

У реалізації проєкту «Наші традиції», за словами Копитька, брали участь Державний музей історії російської літератури імені Даля, Державний історичний музей Росії, Російський етнографічний музей, Російський національний музей музики й інші федеральні музеї. Його метою було задекларовано представлення російської культурної та історичної спадщини жителям тимчасово окупованих територій Луганщини для «повернення їх до загальнонаціональної російської родини».

Майже відразу — як у самій Росії, так і в захоплених нею містах і селах України — почали з’являтися «музеї СВО». Усі вони створювалися за розробленими російськими музейниками шаблонами й наповнювалися зібраними під їхнім кураторством «артефактами» — шевронами, військовою формою та спорядженням, прапорами, фотографіями загиблих так званих «героїв», а також «трофеями». Десь серед цих трофеїв збитий український дрон-розвідник та уламки українських снарядів, а десь — дитячі книги українською мовою, автомобільні номери, магнітофони, медалі, а також посвідчення українських захисників.

 «Мультимедійний історичний парк» під назвою «Росія — моя історія», який росіяни збудували в окупованому Мелітополі. Скриншот ютуб-каналу військово-будівельного комплексу МО Росії

23 вересня 2023 року в окупованому Росією українському місті Мелітополь росіяни та їхні місцеві поплічники відкрили пропагандистський музейний комплекс «Росія — моя історія». Його побудували «по образу і подобію» інших 25 інтерактивних експозицій із тією ж назвою, розгорнутих практично у всіх регіонах Росії: від Владивостока та Південно-Сахалінська до Санкт-Петербурга та П’ятигорська. Відбувалося будівництво цього пропагандистського «зомбіленду», як називають музей деякі мелітопольці, під кураторством першого заступника керівника адміністрації Путіна, фактичного глави внутрішньополітичного блоку Кремля Сергія Кирієнка, який приїздив на відкриття музею. Втілювати проєкт у суворій відповідності розробленим шаблонам допомагав цілий десант російських музейників, які прибули до окупованого міста.

Мародерство як спосіб самоствердження

Як з’ясувалося після звільнення правобережної частини Херсонщини від російських окупантів, із шести музеїв області зникло щонайменше 35 тисяч експонатів. Найбільше постраждали Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка та Херсонський обласний краєзнавчий музей. З них вивезли близько 33 тисячі предметів мистецтва й історичних артефактів, зокрема золото скіфів, готів, сарматів і навіть прах Григорія Потьомкіна.

Українські музейники говорять, що це було «мародерство, замасковане під евакуацію під гаслами збереження культурних цінностей». Журналісти The Kyiv Independent установили імена організаторів найбільшої у світі з часів Другої світової війни крадіжки музейних цінностей, розповівши про це у документальному фільмі «Офіційне пограбування».

Були пограбовані й інші українські музеї, що опинилися на захоплений росіянами території. З Запорізької області були вивезені навіть об’єкти Кам’яної Могили — пам’ятника археології кам’яного віку. Восени 2023 року артефакти звідти були виставлені в музеї-заповіднику «Херсонес Таврійський» в окупованому Криму.

Загалом Росія захопила майже сто українських музеїв і мільйони музейних експонатів (йдеться про понад 1,4 млн предметів, що складає 12,6% від усього музейного фонду України). У березні 2023 року російська Держдума ухвалила закон, яким ця масштабна крадіжка була, так би мовити, оформлена. Згідно з цим законом, колекції музеїв з анексованих територій до 31 грудня 2027 року повинні бути внесені до державного каталогу Музейного фонду Росії.

«За розпорядженням російського Мінкульту понад 20 федеральних музеїв “взяли шефство” над 77 захопленими українськими музеями на тимчасово окупованій території. Ключове їхнє завдання, окрім “нормалізації” окупації, — допомога у внесенні українських музейних цінностей до російського каталогу. Російські музейники активно включились у цей процес: станом на січень 2025 року в російському каталозі зареєстровані 36 українських музеїв. Це тільки ті, що відображені у видимій частині документів. Байки про те, що Росія так намагається “захистити” культурні цінності під час війни в рамках міжнародних зобов’язань — це нахабніша брехня. Вони тупо крадуть і переписують на себе майно. І процес офіційного пограбування України та формального включення українських музеїв до російської музейної системи набирає обертів», — говорить Олексій Копитько.

OSINT-аналітики відстежили, хто саме з російських музейних фахівців бере безпосередню участь у цьому пограбуванні. За словами координатора групи «Інформаційний спротив», тимчасово окуповані території України особисто відвідували директор Державного музею-заповідника «Петергоф» Роман Ковриков (Санкт-Петербург), директор Державного музею історії російської літератури імені Даля Дмитро Бак (Москва), директор Політехнічного музею Дмитро Кожанов (Москва), директор Музею давньоруської культури та мистецтва імені Андрія Рубльова Михайло Міндлін (Москва), директор Російського етнографічного музею Юлія Купина (Санкт-Петербург) та десятки інших музейних посадовців із Росії. 

 Координатор групи «Інформаційний спротив», співзасновник аналітичного центру Dream Hub Олексій Копитько

«Як відомо, кожен суб’єкт Російської Федерації отримав на захоплених українських землях певну територію для “кураторства”. Тому до анексії українських музеїв залучені не тільки федеральні, а й регіональні російські музеї. Наприклад, Оренбурзька область опікується Перевальським районом тимчасово окупованої Луганської області. Окуповану Луганщину особисто відвідували директор Оренбурзького музею образотворчих мистецтв Юрій Комлєв і директор Оренбурзького губернаторського історико-краєзнавчого музею Олександр Ушаков разом зі своїми підлеглими», — розповідає Копитько, підкреслюючи при цьому, що російські музейники порушують не лише українське законодавство, а й міжнародні конвенції. Тому питання про їхню відповідальність має розглядатися теж на міжнародному рівні.

Міжнародний музейний фронт

Професійні музейні працівники та музеї всього світу об’єднані у Міжнародну раду музеїв (International Council of Museums — ICOM), яка була заснована у 1946 році й має представництва у понад 140 країнах. Саме ця структура, головним призначенням якої є захист світової матеріальної та нематеріальної культурної спадщини, мала б відреагувати на крадіжки Росії з українських музеїв.

«Ледь не з перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну ми почали відправляти до центрального офісу ICOM повідомлення про безпосередню участь російських музейників у агресивних діях своєї країни, які мали ознаки геноциду. І особливу увагу акцентували на діяльності тодішнього президента ICOM Росії Олександра Шолохова, який також був депутатом Держдуми від партії “Єдина Росія” і голосував за закони, що підтримують повномасштабне вторгнення», — розповіла «ДМ» президентка українського національного комітету ІСОМ Анастасія Чередниченко.

У цих листах, за її словами, не було ніяких емоцій, суджень, роздумів та оцінок. Лише факти з лінками, доказами й документальними підтвердженнями того, що Росія реалізує стратегію використання культури, зокрема музеїв, як елементу військової агресії. На думку українського комітету ІСОМ, їх було достатньо, щоб поставити питання про виключення Росії з Міжнародної ради музеїв та про введення персональних санкцій проти російських музейників, які найактивніше підтримують війну та армію Росії. Однак коли українські музейники звернулися до центрального офісу ІСОМ із такою вимогою, то отримали відповідь про відсутність у практиці організації прецедентів виключення національних комітетів і небажання створювати їх.

 Президентка ICOM Ukraine Анастасія Чередниченко

«Крім того, нам указали на те, що серед російських членів ICOM є ті, хто виступає проти війни, проте вони побоюються відкрито висловлювати свою думку. Наші аргументи про те, що російські музейники жодного разу не засудили мілітарну політику Кремля — зокрема, агресію в Чеченській Республіці Ічкерія, вторгнення до Грузії у 2008 році, а також бойові дії та пограбування Пальміри в Сирії, — були проігноровані», — ділиться Анастасія.

Пропозиція українських музейників призупинити членство Росії в ІСОМ на період активних бойових дій або хоча б виключити з організації окремих представників російської музейної спільноти (в ІСОМ передбачено як інституційне, так і персональне членство) також була відхилена. Все, що залишалось українському комітету — продовжувати слати до штаб-квартири організації листи з інформацією про неправомірні дії представників російської музейної галузі та порушення ними статуту й кодексу етики ІСОМ.

Ця наполегливість зрештою спонукала виконавчу раду ІСОМ зробити перший вагомий крок — надіслати російським колегам запит відносно дотримання ними кодексу етики Міжнародної ради музеїв. У основу цього запиту був покладений виступ Анастасії Чередниченко на 30-й Генеральній асамблеї ІСОМ у червні минулого року. Своєю чергою, виступ президентки українського комітету ІСОМ ґрунтувався на моніторингу діяльності російських музейників, який здійснювали аналітики й OSINT-розвідники аналітичної групи «Інформаційний спротив» та Центру готовності цивільних Фонду Сергія Притули за підтримки USAID.

У відповідь російські музейники заявили, що діють виходячи з російського законодавства, яке вважають вищим за міжнародні норми. «Вони не лише не заперечували власні злочинні дії, а виправдовували їх тим, що кожен член російського ІСОМ “передусім представник своєї країни й тільки потім — представник міжнародної професійної спільноти”. При цьому вони послалися на кодекс етики ІСОМ, який навпаки зобов’язує його членів дотримуватися законів інших країн та міжнародного права. А головне — міжнародних професійних стандартів, які росіяни грубо порушують», — розповідає Анастасія Чередниченко. І ставить риторичне питання: як можна бути членом міжнародної організації, цінності та принципи якої ти порушуєш і навіть не заперечуєш цього?

 Колекція Державного центрального музею сучасної історії Росії «збагатилася» новим предметом: кришталевою підвіскою з люстри Маріупольського драматичного театру, зруйнованого російськими авіабомбами 16 березня 2022 року

Міжнародна рада музеїв, пояснює Чередниченко, має вирішити, чи хоче вона далі вважати частиною спільноти таких осіб: «Вдавати, що нічого не відбувається, вже не вийде, треба займати позицію». Окремі національні комітети ICOM, до речі, це вже зробили. У березні 2022 року з закликом негайно припинити членство Росії в ICOM виступив національний комітет Польщі. У лютому 2023-го рішення про бойкот ICOM Росії одноголосно схвалив національний комітет Німеччини. Тоді ж із заявою про припинення співпраці з росіянами заявив національний комітет Австрії. Він закликав Міжнародну раду музеїв більше не надавати російським делегаціям доступ до сцени на заходах і конгресах ICOM, а також відкликати членство тих російських членів ICOM, які своїми заявами та діями порушують кодекс етики організації або Гаазьку конвенцію.

Однак цього недостатньо, і український національний комітет ICOM не припиняє переконувати своїх іноземних партнерів у тому, що Росія реалізує стратегію використання культури, зокрема музеїв, як елементу військової агресії. Під маскою «аполітичності» (мовляв, ми лише музейні спеціалісти, тож не торкаймося «політики», ми не впливаємо на рішення урядів наших країн) російська сторона пропагує міжнародне співробітництво, просуває власні музейні проєкти й ініціює спільні культурні заходи. Проте, говорить Анастасія Чередниченко, така співпраця передбачає ще одного обов’язкового учасника — російські спецслужби, які активно залучені до розширення культурного впливу Росії за її межами.

«Таким чином, участь у спільних проєктах із російськими колегами фактично означає співучасть в операції впливу російської розвідки, пояснюємо ми нашим міжнародним партнерам. І попереджаємо їх, що під виглядом культурної та музейної співпраці росіяни обходять санкції, отримують доступ до нафтоторгівлі та можливість купувати заборонені товари, які використовуються для виробництва озброєнь», — говорить президентка ICOM України.

Рецепти протидії

Росія експлуатує культуру для впливу на демократичні суспільства, прагнучи зменшити негативну реакцію на свою агресію та встановити порядок денний, вигідний Москві. Своєю «м’якою силою», зокрема, музейною діяльністю за кордоном, вона намагається затулити очі світові на злочини, які чинить в Україні, а також на глобальне посилення загроз для демократій у світі.

Яким чином цьому може протистояти Україна, яка сьогодні найбільше страждає від цього?

«Не впевнена, що є механізми виключення національних комітетів ICOM із міжнародної організації (якщо тільки сам комітет публічно не виступить із прямими заявами кримінального характеру, що російський комітет навряд чи зробить). Гадаю, тут, скоріше, може йтися про війну репутацій. Ми можемо доказово підважувати репутацію російських музеїв як гуманістичних культурних інституцій. Нам потрібно показувати, що спроби сприймати культуру (зокрема, музеї) поза політикою, не бачити впливу російських музеїв на розпалювання війн і просування російської пропаганди — це подвійні стандарти, котрі дискредитують саму ідею музеїв як інституцій памʼяті, що мали би працювати на стабілізацію суспільств», — говорить в інтерв’ю «ДМ» директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук.

 Директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук

У цій роботі, пояснює вона, важливо грамотно розставляти акценти — не вимагати суцільну заборону всього російського, а надавати чіткі пояснення та конструктивні пропозиції. Насамперед необхідно фахово фіксувати злочини Росії проти української культури та разом із доказовою базою відправляти закордонним профільним інституціям і спільнотам як офіційні документи. А паралельно — працювати з медіа і через них та інші канали поширення інформації показувати механізми використання Росією культури як інструменту пропаганди й маніпуляцій.

Також, за словами Тетяни Пилипчук, необхідно пояснювати причини російсько-української війни, яка точиться не стільки за території та ресурси, скільки проти українців як самодостатньої національної спільноти.

Згоден із таким підходом і координатор групи «Інформаційний спротив» Олексій Копитько. Унаслідок привласнення українських музейних цінностей і внесення їх до Музейного фонду Росії, каже він, усі представлені там російські музеї скомпрометовані.

«Росіяни самі задокументували свій злочин. Тепер російський державний каталог — це місце, де зберігається крадене. Україна вживатиме міжнародно-правових заходів, щоб притягнути до відповідальності за злочин і заподіяння шкоди. Юридичні процедури нешвидкі, але рано чи пізно спрацюють. І усі, хто погодиться на співпрацю з росіянами, мають ці ризики усвідомлювати», — каже Копитько.

Водночас, розповідає він, реакція української сторони не повинна зводитися лише до вимог санкцій чи покарання росіян. «Така робота ведеться, український національний комітет ІСОМ активно комунікує з колегами й на своєму рівні робить дуже багато. Держава, як бачимо з указу президента про санкції проти російських музейників, теж вживає заходів. Але є об’єктивна реальність. Росіяни мають напрацьовані контакти та тривалий досвід спільної роботи з музеями різних країн і їхніми керівниками. І цим музеям і керівникам нецікаво займатися Україною весь час. Вони можуть нам співчувати, можуть пару разів нас підтримати, але їхня професія пов’язана з вивченням літератури, музики, живопису, культурної спадщини тощо. Росіяни роблять на це ставку і кажуть: “Війна — це справа військових і політиків, нехай вони розбираються. А ми тут маємо зберігати професійні контакти”. На жаль, це частково знаходить відгук. Тому Україна має діяти аналогічно — активізувати й розширювати персональні контакти з представниками міжнародної музейної спільноти, показувати можливості співпраці з нами», — пояснює Копитько.

Українські музеї, говорить він, мають бути представлені на світовому рівні — брати участь у тематичних заходах, конференціях, робити спільні проєкти, публікації тощо. Так, на це потрібні ресурси. Але не надто великі, і, можливо, слід домовитися з партнерами, щоб саме сюди спрямувати частину коштів їхньої підтримки. Адже навіть звичайне кулуарне спілкування показує колегам з інших країн, наскільки різними є підходи в роботі українських і російських музейників і саме розуміння ними сучасної ролі музеїв у світі. Особисті контакти дуже важливі у цих питаннях, говорить і директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук з огляду на власний досвід.

Держава теж не має стояти осторонь цих процесів, кажуть співрозмовники «ДМ». «Ключовим є те, щоб наш голос, голос професійної музейної спільноти, отримав підтримку на національному та урядовому рівнях в Україні. Наші звернення повинні бути підкріплені українськими парламентарями під час їхньої взаємодії з Європейським парламентом, міністерствами культури та закордонних справ, а також дипломатичними представництвами», — говорить президентка ІСОМ України Анастасія Чередниченко.

А Олексій Копитько звертає увагу на те, що завдання держави — інвестувати у музейних фахівців, зокрема — у молодих. За його словами, їх треба «ростити», давати можливість набувати досвід. Бо музейна справа — це довга історія. Той, хто «грає» на коротких відрізках, приречений на поразку. Санкції проти Росії колись послаблять чи скасують. Якщо до цього часу Україна не проявить себе як сильний гравець у музейній сфері, їй буде важко не лише протистояти російській пропаганді, а й зберегти культурну спадщину для майбутніх поколінь.

На головному фото Музей імені Куїнджі в Маріуполі, березень 2022 року

Фото: Олександр Горе, the-village.com.ua

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
США та Україна вже цього тижня можуть підписати угоду про копалини – Бессент
ZN UA
2025-04-16T07:18:16Z
Страждають прості американці: політолог пояснив, як Трамп руйнує туристичний бізнес
24tv
2025-04-16T07:15:44Z
У США підліток планував убити Трампа та втекти до України
Antikor
2025-04-16T07:15:15Z
Трамп не планує візит до України але знає про запрошення
360ua.news
2025-04-16T07:15:04Z
ЗМІ: США пом’якшили позицію щодо компенсації допомоги Україні в угоді про надра
Европейская правда
2025-04-16T07:12:31Z
Трамп анонсував програму "самодепортації": іммігрантам дадуть квиток на літак
Antikor
2025-04-16T07:06:03Z
Білий дім: Трамп вважає, що у питанні тарифів м'яч на боці Китаю
Европейская правда
2025-04-16T07:04:01Z
Китай звинувачує США у «передових» кібератаках
InternetUA
2025-04-16T07:01:57Z
Трамп планує скоротити витрати на Суспільне мовлення, Національне громадське радіо на 9 мільярдів доларів, — Bloomberg
Детектор М
2025-04-16T07:01:35Z
Бійці полку "Скала" показали, як зачищають Піщане від росіян
ZN UA
2025-04-16T07:16:32Z
В окупованому Маріуполі приїжджий росіянин на "пріорі" влаштував стрілянину
Antikor
2025-04-16T07:12:03Z
Росіяни вранці атакували Центральний район Херсона - є загиблий та травмовані
Комсомольская правда
2025-04-16T07:07:59Z
Гороскоп на завтра 17 квітня: Тельцям - прибуток, Близнюкам - багато радості
GlavRed
2025-04-16T07:00:30Z
До +24 градусів, але дощі та вітри. Коли негода у Києві може зіпсувати настрій
Telegraf
2025-04-16T07:00:11Z
Великдень 2025: в Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода і де задощить
Фокус
2025-04-16T06:57:59Z
Жителька Тернопільщини втратила понад ₴70 тисяч через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-04-16T06:57:58Z
Росіяни готуються до штурмових дій
Gazeta UA
2025-04-16T06:57:46Z
На Харківському напрямку минулої доби росіяни атакували один раз, на Куп’янському відбулося три атаки окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-16T06:55:11Z
"До сліз, але доводиться розлучатися": Агутін зробив дуже особисте зізнання
GlavRed
2025-04-16T07:12:45Z
Актор-путініст "Сватів" перетворився на старого діда
GlavRed
2025-04-16T07:00:28Z
Кейт Бланшетт заговорила про завершення акторської кар’єри
Факти ICTV
2025-04-16T06:49:55Z
Андрій Хливнюк розлучився з дружиною після 11 років шлюбу
Gazeta UA
2025-04-16T06:48:12Z
Ленні Кравіц показав свій розкішний будинок у Парижі
Фокус
2025-04-16T06:27:22Z
"Каже, що я аутист": Віктор Павлік розповів про сварки з дружиною
GlavRed
2025-04-16T05:27:37Z
Найцікавіші павільйони на EXPO-2025: Італія привезла до Японії унікальну статую, а Монако - вина
Комсомольская правда
2025-04-16T04:49:10Z
Де зараз екссолістка ансамблю "Гроно" Тетяна Горобець і чим вона займається
24tv
2025-04-16T04:00:53Z
"Я маю твердий намір": Кейт Бланшетт розповіла про бажання піти з акторства
GlavRed
2025-04-15T23:28:17Z
Міноборони допустило до експлуатації у ЗСУ безпілотні «бомбери»
Украина Криминальная
2025-04-16T07:12:21Z
Індонезія не прийме військові літаки РФ на своїй території – Міноборони Австралії
Факти ICTV
2025-04-16T07:03:40Z
Пенсія в Одесі: ПФУ захотів забрати гроші у пенсіонерки через помилку у прізвищі, суд ухвалив рішення
Политека
2025-04-16T07:01:43Z
Великодні традиції зірок: Матвієнко вперше дотримується посту, а Зорій вмивається любистком
Комсомольская правда
2025-04-16T07:01:31Z
"Ти взагалі знаєш, хто я": відео з директоркою притулку вже другий тиждень розриває інтернет
Фокус
2025-04-16T06:57:32Z
Скільки можна заробити прогулюючись містом з фотоапаратом: пенсіонерам пропонують цікаву роботу
Telegraf
2025-04-16T06:48:46Z
"Про хімію чи фарбу тут не йдеться": в Україні з'явились кури, які несуть кольорові яйця
Фокус
2025-04-16T06:45:18Z
"Найкраща відповідь за Кривий Ріг і Суми": в України є потенціал для знищення балістики
24tv
2025-04-16T06:45:02Z
Мобілізація жінок: чи готова Україна до ізраїльської моделі армії
Фокус
2025-04-16T06:42:53Z
10 тисяч – це міф? Вчені пояснили, скільки кроків потрібно робити щодня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:48:20Z
Прорив у стоматології: людство зможе скоро забути про пломби та імпланти
24tv
2025-04-16T05:21:46Z
Як виспатися, коли партнер має інші звички сну: три способи
Gazeta UA
2025-04-15T21:39:38Z
Їжте це перед сном, щоб швидше заснути: потрібно кілька продуктів
24tv
2025-04-15T21:06:11Z
Краща за всі десерти: рецепт ароматної паски з цукатами
24tv
2025-04-15T20:54:32Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
У Львові викрили військового, який перетворював ухилянтів у водіїв
Antikor
2025-04-16T07:09:47Z
У Франції повідомляють про новий напад на в’язницю: спалили кілька авто
Европейская правда
2025-04-16T06:58:55Z
В Україні викрили групу, що розплачувалась фальшивими доларами за техніку
InternetUA
2025-04-16T06:28:04Z
Чоловіка на смерть привалило цегляною стіною в Кременчуцькому районі
Украина Криминальная
2025-04-16T06:27:02Z
У Львові затримали зловмисника, який ударив ножем незнайомця
Украина Криминальная
2025-04-16T06:12:25Z
Ворог тероризував дронами Дніпропетровщину: є руйнування в Нікополі та Кам'янському
24tv
2025-04-16T06:09:20Z
Росія вже декілька годин атакує Херсон: є поранені та загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:06:11Z
Росіяни обстріляли ліцей у Кам'янському: показали наслідки
Gazeta UA
2025-04-16T06:00:16Z
У столичному ТРЦ скло з вітрини впало на дітей, 12-річна дівчинка з травмами у лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T05:54:33Z
Прикрасить будь-який кошик: як зробити великодній декор із масла
Telegraf
2025-04-16T07:09:23Z
Колишня дружина Білла Гейтса вперше назвала причину розпаду 27-річних стосунків
Gazeta UA
2025-04-16T07:06:09Z
Жінки шаленіють від цих парфумів: аромати, що подобаються всім
24tv
2025-04-16T07:00:18Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 16 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-16T06:42:27Z
Шосте чуття: 4 знаки зодіаку, які мають блискучу інтуїцію
GlavRed
2025-04-16T06:27:32Z
Хто зі знаків зодіаку після розставання вміє залишатися друзями
24tv
2025-04-16T06:09:23Z
Вона завжди неперевершена: домашня паска, яку готують поколіннями
24tv
2025-04-16T05:36:35Z
7 країн, у які можна летіти на море вже у травні
24tv
2025-04-16T05:21:14Z
Де молоток: лише люди з "орлиним зором" зможуть вгадати за 5 секунд
GlavRed
2025-04-16T04:27:31Z
Ескалація торговельної війни: Китай призупиняє поставки Boeing
Хвиля
2025-04-16T07:15:27Z
Довоєнних умов торгівлі з ЄС вже не буде: в Мінагрополітики розповіли про перспективи
24tv
2025-04-16T07:06:52Z
ЄС відмовиться від купюр номіналом 50 євро? В Іспанії та Італії виникла паніка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T07:03:27Z
Ціна на долар та євро падає: який курс в банках та обмінниках
24tv
2025-04-16T07:00:37Z
МХП уперше сіятиме коноплі
AgroPortal
2025-04-16T07:00:10Z
Через тарифи Трампа світ став відмовлятися від вина
Фокус
2025-04-16T07:00:02Z
Ціни пішли вгору перед Великоднем: в Україні дорожчає популярний продукт
GlavRed
2025-04-16T06:54:26Z
"Ми повинні закрити крани": у Бельгії жорстко розкритикували ідею повернення співпраці з РФ
ZN UA
2025-04-16T06:49:43Z
Торговельна війна Трампа сприяє китайському автогіганту у боротьбі з Tesla ‒ FT
InternetUA
2025-04-16T06:49:40Z
Новий ПСЖ обірвав серію трагедій в Лізі чемпіонів — відскок на Вілла Парк має символізм
Football.ua
2025-04-16T07:18:46Z
УЄФА відмовила збірній Україні у хвилині мовчання: команди провели її під час гри – сильне відео
24tv
2025-04-16T07:15:12Z
"Є ж ще Паркер": промоутер Усика відреагував на інсайд про дату реваншу проти Дюбуа
24tv
2025-04-16T06:45:17Z
Вважався безвісти зниклим понад вісім місяців. Згадаймо Андрія Червука
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T06:00:28Z
Українка Адріана Пущак здобула титул «Міс США – 2025»
Antikor
2025-04-16T05:00:26Z
Поки не думає про завершення кар’єри: Ярмоленко визначився із майбутнім у "Динамо"
Antikor
2025-04-16T04:36:45Z
"Барселона" програла "Боруссії" Д, але вийшла до півфіналу Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-15T22:15:16Z
Онлайн-трансляція матчу Реал – Арсенал в 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T22:06:10Z
Гра Україна – Румунія розпочалася хвилиною мовчання попри заборону УЄФА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T21:54:13Z
Названо страшну причину одомашнення котів: навіщо люди їх приручали насправді
Фокус
2025-04-16T07:12:04Z
Штучний інтелект витіснить людей з двох професій у найближчому майбутньому
InternetUA
2025-04-16T07:10:22Z
Nokia підготувала нові кнопочники перед фінальним виходом з ринку
InternetUA
2025-04-16T06:55:03Z
У стартапів з термоядерної енергії бракує палива для запуску реакції
InternetUA
2025-04-16T06:46:39Z
Найбільший супутник Сатурна може бути населеним, але є одна велика проблема
Фокус
2025-04-16T06:45:47Z
Стартап Redwood Materials добуватиме кольорові метали та мінерали з уживаних акумуляторів
InternetUA
2025-04-16T06:31:03Z
Android-смартфони почнуть автоматично перезавантажуватимуться, але так має бути
24tv
2025-04-16T06:30:37Z
Штучний газон – тренд сезону: чому його обирають все частіше
24tv
2025-04-16T06:27:43Z
ШІ став грати в Pokémon
InternetUA
2025-04-16T06:16:59Z
Бюджетному Ford Puma пророкують потужну спортивну версію
AutoCentre
2025-04-16T07:18:28Z
Lexus готує новий 7-місний позашляховик, щоб конкурувати з Kia та Hyundai
ЗаРулем
2025-04-16T07:00:53Z
Китай вводить більш жорсткі регламентні норми для електромобілів та гібридів: основні зміни
AutoGeek
2025-04-16T06:45:01Z
Зник на 15 років: виявлено знаменитий суперкар Ferrari Майкла Джордана
Фокус
2025-04-16T06:42:16Z
Дебютував преміальний седан Audi A6 нового покоління
AutoCentre
2025-04-16T06:13:46Z
Jeep підсилює Wagoneer спеціальною версією для позашляховиків “Overland”
Топ Жир
2025-04-16T04:30:59Z
Проїдуть сотні тисяч кілометрів: механік назвав 3 найкращі вживані автомобілі
GlavRed
2025-04-16T03:27:34Z
Що робить Tesla з усіма тими непроданими кібервантажівками
Топ Жир
2025-04-16T01:15:15Z
Kіа дозволяє сліпим пасажирам почути те, що інші бачать
Топ Жир
2025-04-16T00:45:18Z