MY.UAНовини
Загарбники з Ермітажу: як Росія використовує музеї для когнітивної окупації
Загарбники з Ермітажу: як Росія використовує музеї для когнітивної окупації

Загарбники з Ермітажу: як Росія використовує музеї для когнітивної окупації

Стратегія Кремля полягає у тому, щоб знищити або вкрасти українські культурні цінності та перетворити музеї на знаряддя пропаганди, які нормалізують агресію і спотворюють історичну пам’ять.

Нещодавно президент України ввів у дію санкції РНБО проти 55 громадян Росії, причетних до викрадення українських культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях України. Серед них чиновники російського мінкульту та керівники музеїв, що діють як у самій Росії, так і на тимчасово окупованій території України.

Один із фігурантів цього списку — президент спілки музеїв Росії, гендиректор Ермітажу Михайло Піотровський. Він понад 30 років керує великим державним музеєм, який символізує культурне представництво Росії у всьому світі, має дружні стосунки з Путіним і висловлювався на підтримку війни Росії проти України.

«Зі ставленням до війни теж все не так просто. З одного боку, війна — це кров і вбивство, а з іншого — самоствердження людей, самоствердження нації. Кожна людина хоче самоствердитись. І у своїй позиції стосовно війни, безсумнівно, самостверджується», — ділився своїми міркуваннями про повномасштабне вторгнення Росії в Україну Піотровський у інтерв’ю «Российской газете» влітку 2022 року. Також Піотровський називав себе імперцем і доводив, що імперія «об’єднує людей, знаходячи якісь важливі та спільні речі».

Піотровський — не один такий. «Детектор медіа» розповідає про те, як саме російські музейники самостверджуються на війні з Україною, перетворюючи музеї на рупори пропаганди, хто з них найбільш активний у цьому та як Україна може протистояти такому.

Спеціальна музейна операція

Залучати свою музейну спільноту до «нормалізації» загарбницької політики та забезпечення контролю над захопленими територіями російська влада почала ще у 2014 році — відразу після окупації Криму й частини Донецької та Луганської областей. А з початком повномасштабного вторгнення в Україну активізувала свої зусилля.

У березні 2022 року за ініціативи Російського історичного товариства, яке очолює голова Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін, була сформована «міжмузейна робоча група». До неї ввійшли представники понад десяти федеральних музеїв та освітніх закладів Росії, завданням яких було, зокрема, збирати матеріальні свідчення так званої «спеціальної військової операції» для організації музеїв та експозицій із відбілювання агресора та дискредитації України. Крім того, метою робочої групи було «показати історичний нерозривний зв’язок» захоплених територій України з Росією на основі «унікальних матеріалів із фондових зібрань музеїв та архівів». Принаймні, так вони стверджували у заявці, яку подавали на фінансування до президентського фонду культурних ініціатив Росії.

«Музеї СВО» в одному з сіл на окупованій Херсонщині. Фото росЗМІ

«Уже у серпні 2022 року на території окупованої Луганської області росіяни запустили масштабну ініціативу “Наші традиції”. Формальним її дахом був Мінкульт Росії, а оператором — Музей Перемоги (Федеральна державна бюджетна установа культури “Центральний музей Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років”) на чолі з директором Олександром Школьником», — розповів «ДМ» Олексій Копитько, координатор групи «Інформаційний спротив», яка займається моніторингом діяльності російських музейних фахівців і воєнних злочинів проти української культурної спадщини.

У реалізації проєкту «Наші традиції», за словами Копитька, брали участь Державний музей історії російської літератури імені Даля, Державний історичний музей Росії, Російський етнографічний музей, Російський національний музей музики й інші федеральні музеї. Його метою було задекларовано представлення російської культурної та історичної спадщини жителям тимчасово окупованих територій Луганщини для «повернення їх до загальнонаціональної російської родини».

Майже відразу — як у самій Росії, так і в захоплених нею містах і селах України — почали з’являтися «музеї СВО». Усі вони створювалися за розробленими російськими музейниками шаблонами й наповнювалися зібраними під їхнім кураторством «артефактами» — шевронами, військовою формою та спорядженням, прапорами, фотографіями загиблих так званих «героїв», а також «трофеями». Десь серед цих трофеїв збитий український дрон-розвідник та уламки українських снарядів, а десь — дитячі книги українською мовою, автомобільні номери, магнітофони, медалі, а також посвідчення українських захисників.

 «Мультимедійний історичний парк» під назвою «Росія — моя історія», який росіяни збудували в окупованому Мелітополі. Скриншот ютуб-каналу військово-будівельного комплексу МО Росії

23 вересня 2023 року в окупованому Росією українському місті Мелітополь росіяни та їхні місцеві поплічники відкрили пропагандистський музейний комплекс «Росія — моя історія». Його побудували «по образу і подобію» інших 25 інтерактивних експозицій із тією ж назвою, розгорнутих практично у всіх регіонах Росії: від Владивостока та Південно-Сахалінська до Санкт-Петербурга та П’ятигорська. Відбувалося будівництво цього пропагандистського «зомбіленду», як називають музей деякі мелітопольці, під кураторством першого заступника керівника адміністрації Путіна, фактичного глави внутрішньополітичного блоку Кремля Сергія Кирієнка, який приїздив на відкриття музею. Втілювати проєкт у суворій відповідності розробленим шаблонам допомагав цілий десант російських музейників, які прибули до окупованого міста.

Мародерство як спосіб самоствердження

Як з’ясувалося після звільнення правобережної частини Херсонщини від російських окупантів, із шести музеїв області зникло щонайменше 35 тисяч експонатів. Найбільше постраждали Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка та Херсонський обласний краєзнавчий музей. З них вивезли близько 33 тисячі предметів мистецтва й історичних артефактів, зокрема золото скіфів, готів, сарматів і навіть прах Григорія Потьомкіна.

Українські музейники говорять, що це було «мародерство, замасковане під евакуацію під гаслами збереження культурних цінностей». Журналісти The Kyiv Independent установили імена організаторів найбільшої у світі з часів Другої світової війни крадіжки музейних цінностей, розповівши про це у документальному фільмі «Офіційне пограбування».

Були пограбовані й інші українські музеї, що опинилися на захоплений росіянами території. З Запорізької області були вивезені навіть об’єкти Кам’яної Могили — пам’ятника археології кам’яного віку. Восени 2023 року артефакти звідти були виставлені в музеї-заповіднику «Херсонес Таврійський» в окупованому Криму.

Загалом Росія захопила майже сто українських музеїв і мільйони музейних експонатів (йдеться про понад 1,4 млн предметів, що складає 12,6% від усього музейного фонду України). У березні 2023 року російська Держдума ухвалила закон, яким ця масштабна крадіжка була, так би мовити, оформлена. Згідно з цим законом, колекції музеїв з анексованих територій до 31 грудня 2027 року повинні бути внесені до державного каталогу Музейного фонду Росії.

«За розпорядженням російського Мінкульту понад 20 федеральних музеїв “взяли шефство” над 77 захопленими українськими музеями на тимчасово окупованій території. Ключове їхнє завдання, окрім “нормалізації” окупації, — допомога у внесенні українських музейних цінностей до російського каталогу. Російські музейники активно включились у цей процес: станом на січень 2025 року в російському каталозі зареєстровані 36 українських музеїв. Це тільки ті, що відображені у видимій частині документів. Байки про те, що Росія так намагається “захистити” культурні цінності під час війни в рамках міжнародних зобов’язань — це нахабніша брехня. Вони тупо крадуть і переписують на себе майно. І процес офіційного пограбування України та формального включення українських музеїв до російської музейної системи набирає обертів», — говорить Олексій Копитько.

OSINT-аналітики відстежили, хто саме з російських музейних фахівців бере безпосередню участь у цьому пограбуванні. За словами координатора групи «Інформаційний спротив», тимчасово окуповані території України особисто відвідували директор Державного музею-заповідника «Петергоф» Роман Ковриков (Санкт-Петербург), директор Державного музею історії російської літератури імені Даля Дмитро Бак (Москва), директор Політехнічного музею Дмитро Кожанов (Москва), директор Музею давньоруської культури та мистецтва імені Андрія Рубльова Михайло Міндлін (Москва), директор Російського етнографічного музею Юлія Купина (Санкт-Петербург) та десятки інших музейних посадовців із Росії. 

 Координатор групи «Інформаційний спротив», співзасновник аналітичного центру Dream Hub Олексій Копитько

«Як відомо, кожен суб’єкт Російської Федерації отримав на захоплених українських землях певну територію для “кураторства”. Тому до анексії українських музеїв залучені не тільки федеральні, а й регіональні російські музеї. Наприклад, Оренбурзька область опікується Перевальським районом тимчасово окупованої Луганської області. Окуповану Луганщину особисто відвідували директор Оренбурзького музею образотворчих мистецтв Юрій Комлєв і директор Оренбурзького губернаторського історико-краєзнавчого музею Олександр Ушаков разом зі своїми підлеглими», — розповідає Копитько, підкреслюючи при цьому, що російські музейники порушують не лише українське законодавство, а й міжнародні конвенції. Тому питання про їхню відповідальність має розглядатися теж на міжнародному рівні.

Міжнародний музейний фронт

Професійні музейні працівники та музеї всього світу об’єднані у Міжнародну раду музеїв (International Council of Museums — ICOM), яка була заснована у 1946 році й має представництва у понад 140 країнах. Саме ця структура, головним призначенням якої є захист світової матеріальної та нематеріальної культурної спадщини, мала б відреагувати на крадіжки Росії з українських музеїв.

«Ледь не з перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну ми почали відправляти до центрального офісу ICOM повідомлення про безпосередню участь російських музейників у агресивних діях своєї країни, які мали ознаки геноциду. І особливу увагу акцентували на діяльності тодішнього президента ICOM Росії Олександра Шолохова, який також був депутатом Держдуми від партії “Єдина Росія” і голосував за закони, що підтримують повномасштабне вторгнення», — розповіла «ДМ» президентка українського національного комітету ІСОМ Анастасія Чередниченко.

У цих листах, за її словами, не було ніяких емоцій, суджень, роздумів та оцінок. Лише факти з лінками, доказами й документальними підтвердженнями того, що Росія реалізує стратегію використання культури, зокрема музеїв, як елементу військової агресії. На думку українського комітету ІСОМ, їх було достатньо, щоб поставити питання про виключення Росії з Міжнародної ради музеїв та про введення персональних санкцій проти російських музейників, які найактивніше підтримують війну та армію Росії. Однак коли українські музейники звернулися до центрального офісу ІСОМ із такою вимогою, то отримали відповідь про відсутність у практиці організації прецедентів виключення національних комітетів і небажання створювати їх.

 Президентка ICOM Ukraine Анастасія Чередниченко

«Крім того, нам указали на те, що серед російських членів ICOM є ті, хто виступає проти війни, проте вони побоюються відкрито висловлювати свою думку. Наші аргументи про те, що російські музейники жодного разу не засудили мілітарну політику Кремля — зокрема, агресію в Чеченській Республіці Ічкерія, вторгнення до Грузії у 2008 році, а також бойові дії та пограбування Пальміри в Сирії, — були проігноровані», — ділиться Анастасія.

Пропозиція українських музейників призупинити членство Росії в ІСОМ на період активних бойових дій або хоча б виключити з організації окремих представників російської музейної спільноти (в ІСОМ передбачено як інституційне, так і персональне членство) також була відхилена. Все, що залишалось українському комітету — продовжувати слати до штаб-квартири організації листи з інформацією про неправомірні дії представників російської музейної галузі та порушення ними статуту й кодексу етики ІСОМ.

Ця наполегливість зрештою спонукала виконавчу раду ІСОМ зробити перший вагомий крок — надіслати російським колегам запит відносно дотримання ними кодексу етики Міжнародної ради музеїв. У основу цього запиту був покладений виступ Анастасії Чередниченко на 30-й Генеральній асамблеї ІСОМ у червні минулого року. Своєю чергою, виступ президентки українського комітету ІСОМ ґрунтувався на моніторингу діяльності російських музейників, який здійснювали аналітики й OSINT-розвідники аналітичної групи «Інформаційний спротив» та Центру готовності цивільних Фонду Сергія Притули за підтримки USAID.

У відповідь російські музейники заявили, що діють виходячи з російського законодавства, яке вважають вищим за міжнародні норми. «Вони не лише не заперечували власні злочинні дії, а виправдовували їх тим, що кожен член російського ІСОМ “передусім представник своєї країни й тільки потім — представник міжнародної професійної спільноти”. При цьому вони послалися на кодекс етики ІСОМ, який навпаки зобов’язує його членів дотримуватися законів інших країн та міжнародного права. А головне — міжнародних професійних стандартів, які росіяни грубо порушують», — розповідає Анастасія Чередниченко. І ставить риторичне питання: як можна бути членом міжнародної організації, цінності та принципи якої ти порушуєш і навіть не заперечуєш цього?

 Колекція Державного центрального музею сучасної історії Росії «збагатилася» новим предметом: кришталевою підвіскою з люстри Маріупольського драматичного театру, зруйнованого російськими авіабомбами 16 березня 2022 року

Міжнародна рада музеїв, пояснює Чередниченко, має вирішити, чи хоче вона далі вважати частиною спільноти таких осіб: «Вдавати, що нічого не відбувається, вже не вийде, треба займати позицію». Окремі національні комітети ICOM, до речі, це вже зробили. У березні 2022 року з закликом негайно припинити членство Росії в ICOM виступив національний комітет Польщі. У лютому 2023-го рішення про бойкот ICOM Росії одноголосно схвалив національний комітет Німеччини. Тоді ж із заявою про припинення співпраці з росіянами заявив національний комітет Австрії. Він закликав Міжнародну раду музеїв більше не надавати російським делегаціям доступ до сцени на заходах і конгресах ICOM, а також відкликати членство тих російських членів ICOM, які своїми заявами та діями порушують кодекс етики організації або Гаазьку конвенцію.

Однак цього недостатньо, і український національний комітет ICOM не припиняє переконувати своїх іноземних партнерів у тому, що Росія реалізує стратегію використання культури, зокрема музеїв, як елементу військової агресії. Під маскою «аполітичності» (мовляв, ми лише музейні спеціалісти, тож не торкаймося «політики», ми не впливаємо на рішення урядів наших країн) російська сторона пропагує міжнародне співробітництво, просуває власні музейні проєкти й ініціює спільні культурні заходи. Проте, говорить Анастасія Чередниченко, така співпраця передбачає ще одного обов’язкового учасника — російські спецслужби, які активно залучені до розширення культурного впливу Росії за її межами.

«Таким чином, участь у спільних проєктах із російськими колегами фактично означає співучасть в операції впливу російської розвідки, пояснюємо ми нашим міжнародним партнерам. І попереджаємо їх, що під виглядом культурної та музейної співпраці росіяни обходять санкції, отримують доступ до нафтоторгівлі та можливість купувати заборонені товари, які використовуються для виробництва озброєнь», — говорить президентка ICOM України.

Рецепти протидії

Росія експлуатує культуру для впливу на демократичні суспільства, прагнучи зменшити негативну реакцію на свою агресію та встановити порядок денний, вигідний Москві. Своєю «м’якою силою», зокрема, музейною діяльністю за кордоном, вона намагається затулити очі світові на злочини, які чинить в Україні, а також на глобальне посилення загроз для демократій у світі.

Яким чином цьому може протистояти Україна, яка сьогодні найбільше страждає від цього?

«Не впевнена, що є механізми виключення національних комітетів ICOM із міжнародної організації (якщо тільки сам комітет публічно не виступить із прямими заявами кримінального характеру, що російський комітет навряд чи зробить). Гадаю, тут, скоріше, може йтися про війну репутацій. Ми можемо доказово підважувати репутацію російських музеїв як гуманістичних культурних інституцій. Нам потрібно показувати, що спроби сприймати культуру (зокрема, музеї) поза політикою, не бачити впливу російських музеїв на розпалювання війн і просування російської пропаганди — це подвійні стандарти, котрі дискредитують саму ідею музеїв як інституцій памʼяті, що мали би працювати на стабілізацію суспільств», — говорить в інтерв’ю «ДМ» директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук.

 Директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук

У цій роботі, пояснює вона, важливо грамотно розставляти акценти — не вимагати суцільну заборону всього російського, а надавати чіткі пояснення та конструктивні пропозиції. Насамперед необхідно фахово фіксувати злочини Росії проти української культури та разом із доказовою базою відправляти закордонним профільним інституціям і спільнотам як офіційні документи. А паралельно — працювати з медіа і через них та інші канали поширення інформації показувати механізми використання Росією культури як інструменту пропаганди й маніпуляцій.

Також, за словами Тетяни Пилипчук, необхідно пояснювати причини російсько-української війни, яка точиться не стільки за території та ресурси, скільки проти українців як самодостатньої національної спільноти.

Згоден із таким підходом і координатор групи «Інформаційний спротив» Олексій Копитько. Унаслідок привласнення українських музейних цінностей і внесення їх до Музейного фонду Росії, каже він, усі представлені там російські музеї скомпрометовані.

«Росіяни самі задокументували свій злочин. Тепер російський державний каталог — це місце, де зберігається крадене. Україна вживатиме міжнародно-правових заходів, щоб притягнути до відповідальності за злочин і заподіяння шкоди. Юридичні процедури нешвидкі, але рано чи пізно спрацюють. І усі, хто погодиться на співпрацю з росіянами, мають ці ризики усвідомлювати», — каже Копитько.

Водночас, розповідає він, реакція української сторони не повинна зводитися лише до вимог санкцій чи покарання росіян. «Така робота ведеться, український національний комітет ІСОМ активно комунікує з колегами й на своєму рівні робить дуже багато. Держава, як бачимо з указу президента про санкції проти російських музейників, теж вживає заходів. Але є об’єктивна реальність. Росіяни мають напрацьовані контакти та тривалий досвід спільної роботи з музеями різних країн і їхніми керівниками. І цим музеям і керівникам нецікаво займатися Україною весь час. Вони можуть нам співчувати, можуть пару разів нас підтримати, але їхня професія пов’язана з вивченням літератури, музики, живопису, культурної спадщини тощо. Росіяни роблять на це ставку і кажуть: “Війна — це справа військових і політиків, нехай вони розбираються. А ми тут маємо зберігати професійні контакти”. На жаль, це частково знаходить відгук. Тому Україна має діяти аналогічно — активізувати й розширювати персональні контакти з представниками міжнародної музейної спільноти, показувати можливості співпраці з нами», — пояснює Копитько.

Українські музеї, говорить він, мають бути представлені на світовому рівні — брати участь у тематичних заходах, конференціях, робити спільні проєкти, публікації тощо. Так, на це потрібні ресурси. Але не надто великі, і, можливо, слід домовитися з партнерами, щоб саме сюди спрямувати частину коштів їхньої підтримки. Адже навіть звичайне кулуарне спілкування показує колегам з інших країн, наскільки різними є підходи в роботі українських і російських музейників і саме розуміння ними сучасної ролі музеїв у світі. Особисті контакти дуже важливі у цих питаннях, говорить і директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук з огляду на власний досвід.

Держава теж не має стояти осторонь цих процесів, кажуть співрозмовники «ДМ». «Ключовим є те, щоб наш голос, голос професійної музейної спільноти, отримав підтримку на національному та урядовому рівнях в Україні. Наші звернення повинні бути підкріплені українськими парламентарями під час їхньої взаємодії з Європейським парламентом, міністерствами культури та закордонних справ, а також дипломатичними представництвами», — говорить президентка ІСОМ України Анастасія Чередниченко.

А Олексій Копитько звертає увагу на те, що завдання держави — інвестувати у музейних фахівців, зокрема — у молодих. За його словами, їх треба «ростити», давати можливість набувати досвід. Бо музейна справа — це довга історія. Той, хто «грає» на коротких відрізках, приречений на поразку. Санкції проти Росії колись послаблять чи скасують. Якщо до цього часу Україна не проявить себе як сильний гравець у музейній сфері, їй буде важко не лише протистояти російській пропаганді, а й зберегти культурну спадщину для майбутніх поколінь.

На головному фото Музей імені Куїнджі в Маріуполі, березень 2022 року

Фото: Олександр Горе, the-village.com.ua

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
NVIDIA «зажала» ядра: деякі RTX 5090 мають чипи з меншою кількістю блоків ROP та на 5-6% гіршою продуктивністю
ITC
2025-02-21T16:52:14Z
Власники Xbox ніколи не побачать Helldivers 2
Знай
2025-02-21T16:51:17Z
У Китаї виявили новий коронавірус що може передаватися від тварин до людей
360ua.news
2025-02-21T16:48:58Z
Щоб не платити фотографу: підбірка додатків в яких можна зробити фотосесію за допомогою ШІ
24tv
2025-02-21T16:39:55Z
"Київстар" анулює номери: експерти розповіли, кому з абонентів це загрожує
Политека
2025-02-21T16:30:54Z
Amazon закриває магазин застосунків для Android
ITC
2025-02-21T16:24:53Z
Ілон Маск закликав звести МКС з орбіти якнайшвидше
24tv
2025-02-21T16:24:43Z
Oppo Find N5: вийшов найтонший у світі складаний смартфон ціною €1799
ITC
2025-02-21T16:24:40Z
GTA 5 отримає безплатне некстген-оновлення з RTX, DLSS 3 та іншим — через 10 років після виходу на ПК
ITC
2025-02-21T16:24:27Z
Догляд без клопоту: квіти на балконі – ТОП невибагливих рослин
GlavRed
2025-02-21T16:27:52Z
5 місць в домівці, де ніколи не варто вішати дзеркало
24tv
2025-02-21T16:18:06Z
Встигла закохати в себе ще у ​​шкільних їдальнях: ідеальна підлива до тюфтельок за 10 хвилин
24tv
2025-02-21T15:36:49Z
Трендова стрижка з TikTok, яка підійде для жінок після 50 років: додає об'єму навіть тонкому волоссю
TSN
2025-02-21T15:36:00Z
Отримаєте ранній урожай: коли треба сіяти огірки на розсаду за місячним календарем
24tv
2025-02-21T15:27:50Z
Домашні способи боротьби з льодом на дорозі: ефективні та доступні рішення
24tv
2025-02-21T15:27:09Z
Останній шанс цієї зими: яким ТОП-4 знакам зодіаку повезе в кінці лютого
GlavRed
2025-02-21T15:27:03Z
Емоційний зрив: 2 знаки зодіаку, які в березні будуть багато плакати
24tv
2025-02-21T15:18:11Z
Користується успіхом: де розташоване "найдивніше місце у світі"
Фокус
2025-02-21T15:15:30Z
Правоохоронці затримали зловмисника, який вчинив напад на поліцейського у Стрийському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T16:12:47Z
Пасажирка літака окропила літак святою водою після жахливої низки катастроф
Фокус
2025-02-21T16:12:33Z
Чоловік убив дружину через її реакцію на романтичне побачення
TSN
2025-02-21T16:06:30Z
Донька ексзаступника воєнкома потрапила під суд: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:00:18Z
На Рівненщині вчитель бив кулаком по парті та вдарив учня по обличчю: справу розслідує поліція
24tv
2025-02-21T15:57:50Z
У Чорному морі потрапив в аварію ще один російський танкер - врізався в суховантажне судно
Комсомольская правда
2025-02-21T15:54:08Z
Дорога з України до Польщі через ліс за $6500 – у Києві судитимуть чоловіка та жінку, які сприяли ухилянтам від мобілізації
Украина Криминальная
2025-02-21T15:27:08Z
"За жодних обставин": один з адвокатів Puff Daddy відмовився його захищати
Фокус
2025-02-21T15:12:32Z
Поліцейські розслідують обставини смерті чоловіка під колесами потяга в Роздільнянському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T15:12:22Z
Дмитренко розпочне першою: визначився склад збірної України на жіночу естафету на ЧС-2025
24tv
2025-02-21T16:54:22Z
Ворскла підписала Ющишина
Football.ua
2025-02-21T16:48:55Z
Наставницю Ковтуна номінували на тренера року від European Gymnastics
24tv
2025-02-21T16:24:55Z
Довбик не гратиме з Монцею
Football.ua
2025-02-21T16:24:45Z
УПЛ повернулася після зимової паузи: "Чорноморець" вирвав перемогу над "Колосом"
TSN
2025-02-21T16:15:59Z
Паркер – Баколе: як змінився прогноз на переможця після зняття з бою Дюбуа
24tv
2025-02-21T16:03:42Z
Чемпіон світу розкритикував Ломаченка, назвавши боксера "фейком"
24tv
2025-02-21T15:36:00Z
Чорноморець здобув вольову перемогу над Колосом
Football.ua
2025-02-21T15:31:45Z
«Колос» поступився «Чорноморцю» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-21T15:31:31Z
Стоїть на руїнах дзвіниці й був під загрозою через скандал: чим особливий готель "Салют" у Києві
24tv
2025-02-21T16:45:50Z
Правозахисники заявляють про катастрофічне скорочення населення на ТОТ
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:35Z
У Варшаві нагадали про чергову річницю окупації Криму
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:14Z
Росіяни панікують через ймовірні удари по Криму найближчими днями
24tv
2025-02-21T16:27:12Z
На Полтавщині до перейменування було 128 вулиць Пушкіна
УкраинФорм
2025-02-21T16:21:15Z
Знову морози: синоптик попередив про нову хвилю холоду
ZN UA
2025-02-21T16:15:33Z
Ворог вдарив по Слов’янську на Донеччині, шестеро поранених
УкраинФорм
2025-02-21T16:12:13Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-21T16:09:34Z
Окупанти масово завозять на Луганщину робочі кадри із відсталих регіонів РФ - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-02-21T16:07:25Z
У Нідерландах показали документальний фільм «Порцелянова війна», який номінували на «Оскар»
УкраинФорм
2025-02-21T16:48:35Z
Арестович уперше прокоментував розлучення з дружиною - деталі
GlavRed
2025-02-21T16:45:54Z
У Вінниці відкрилася виставка про бойовий шлях 120-ї окремої бригади тероборони
УкраинФорм
2025-02-21T16:39:56Z
5 жакетів, без яких не обійтися цієї весни: вони будуть найпопулярнішими
24tv
2025-02-21T16:30:24Z
Зірка фільму "Коли ти вийдеш заміж" Павло Текучев розсекретив стать майбутньої дитини
24tv
2025-02-21T16:24:28Z
Репер Йост Кляйн та представник Естонії на «Євробаченні 2025» випустили пісню, в якій згадують про війну
Детектор М
2025-02-21T16:21:46Z
8 сучасних українських художників, картини яких варто побачити
Вива
2025-02-21T16:00:04Z
Колишня Маска звинуватила його в ігноруванні діагнозу їхньої дитини: "Страждатиме від розладів"
TSN
2025-02-21T15:48:42Z
У Миколаєві відбувся ІІ Південний фестиваль рідної мови
УкраинФорм
2025-02-21T15:45:17Z
Де найбільший дефіцит кадрів? Державний центр зайнятості зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:52:58Z
Французькі винищувачі перехопили два літаки рф біля узбережжя Латвії
iPress
2025-02-21T16:49:29Z
Армія рф змушує мобілізованих підписувати безстрокові контракти – британська розвідка
iPress
2025-02-21T16:49:28Z
Папа Франциск може піти у відставку через стан здоров'я
iPress
2025-02-21T16:48:52Z
Майже половина експертів допускає застосування ядерної зброї до 2035 року - Atlantic Council
УкраинФорм
2025-02-21T16:48:14Z
З'явилися перші фото української ракети «Трембіта»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:36:24Z
Мобілізація в Україні з 1 березня: кому першочергово вручатимуть повістки
Знай
2025-02-21T16:30:07Z
8 речей, які не варто робити у церкві: як не дати "скинути" на себе негатив
GlavRed
2025-02-21T16:27:59Z
Глава КМВА провів зустріч із родинами загиблих, полонених та зниклих безвісти бійців
Khreschatyk
2025-02-21T16:24:51Z
Це не для всіх безплатно: як у Польщі викликати швидку допомогу
24tv
2025-02-21T16:18:20Z
М'ясо – ідеальне джерело білку, але що буде з тілом, якщо їсти його щодня
24tv
2025-02-21T16:09:37Z
Ще одна небезпека для всього світу: у Китаї виявили новий коронавірус
TSN
2025-02-21T16:06:58Z
Епідемічна ситуація в Україні: Ляшко назвав тривожну тенденцію
24tv
2025-02-21T15:48:37Z
Замінник цукру, який є в багатьох харчах, викликає хвороби серця: що це за речовина
24tv
2025-02-21T15:18:27Z
В Україні будуть проводити трансплантацію тканин за стандартами ЄС - рішення уряду
УкраинФорм
2025-02-21T15:18:19Z
Як швидко позбутися набряку на обличчі: три найкращі та найлегші способи
TSN
2025-02-21T14:48:40Z
МОЗ попереджає про зростання госпіталізацій через грип та Covid-19
360ua.news
2025-02-21T14:30:22Z
Що потрібно знати про лихоманку: збивати чи не збивати високу температуру
TSN
2025-02-21T13:18:43Z
Не тільки внаслідок індексації: у кого збільшиться пенсія вже в березні
GlavRed
2025-02-21T16:36:32Z
Угорщина отримала доступ до будівництва порту в Італії
360ua.news
2025-02-21T16:33:52Z
Україна створить до кінця року "рої дронів" і запустить виробництво вибухівки, - голова Мінцифри
Комсомольская правда
2025-02-21T16:33:31Z
Вчені розробили нову сонячну панель, яка може виробляти більше енергії
24tv
2025-02-21T16:33:16Z
БЕБ вилучило тютюнових виробів на 12 млн
1News
2025-02-21T16:27:20Z
Литва заблокувала транзит білоруської олії, виготовленої з краденого українського ріпаку
AgroNews
2025-02-21T16:18:58Z
Картки, Приват24 та банкомати: ПриватБанк терміново звернувся до клієнтів
Хвиля
2025-02-21T16:18:01Z
Росія продовжує заборону на експорт бензину: для чого це треба
24tv
2025-02-21T16:15:47Z
АЗС можуть закритися з 1 березня? Експерти кажуть – ні, але проблема є
Знай
2025-02-21T16:12:01Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Презентовано флагманський автобус другого покоління від Wrightbus
AutoCentre
2025-02-21T16:07:32Z
Раритетне спортивне авто 60-х поїхало після 28 років простою надворі
Фокус
2025-02-21T15:45:28Z
Прослужать десятиліття: ТОП-7 бюджених авто, що не потребують частого ремонту
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
В Україні з’явилася перша вантажівка JAC N120 з дворядною кабіною
AutoCentre
2025-02-21T15:04:13Z
Сім недорогих авто, які можуть прослужити протягом усієї пенсії
ТСН
2025-02-21T14:48:42Z
Тест-драйв оновленного Nissan Juke 2025: яскраво сірий
AutoCentre
2025-02-21T14:37:18Z
Як зробити ідеальне покриття кузова алкідною автоемаллю
AutoCentre
2025-02-21T13:46:49Z
З мотором від Volkswagen: електромобілі Scout розкрили подробиці про силові установки
AutoGeek
2025-02-21T13:42:49Z
Болгарський парламент ухвалив декларацію про заборону відправки військ в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:54:12Z
Українці — першопроходці у розвитку тих систем, які будуть визначати мистецтво ведення війни в майбутньому — генерал Петреус
ZN UA
2025-02-21T16:52:04Z
Трамп пояснив, чому Росія “не винна” у війні
TSN
2025-02-21T16:51:51Z
В кремлі заявляють, що путін не вважає, що Трамп зайняв "проросійську" позицію
iPress
2025-02-21T16:49:40Z
Келлог зробив першу заяву після зустрічі із Зеленським
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:48:53Z
Стармер може врятувати Україну і стати "улюбленим політиком" Трампа – The Times
iPress
2025-02-21T16:48:37Z
Reuters: Росія може погодитися використати $300 млрд заморожених активів для відновлення України
Хвиля
2025-02-21T16:48:30Z
Сам це визнав: яку важливу функцію мав в Україні Кіт Келлог
24tv
2025-02-21T16:48:26Z
Канада як головуюча країна у G7 виступає проти повернення Росії - посол
УкраинФорм
2025-02-21T16:48:02Z