Документ був нечітким та без згадки про гарантії безпеки – Зеленський про драфт угоди щодо рідкісноземельних металів
Документ був нечітким та без згадки про гарантії безпеки – Зеленський про драфт угоди щодо рідкісноземельних металів
Драфт угоди про рідкісноземельні копалини, який нещодавно до України привозив міністра фінансів США Скотт Бессент, була не чіткою та не мала жодного слова про гарантії безпеки. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час пресконференції 19 лютого.
«Документ був не чітким. Чітким він був лише в одному – 50% ми повинні віддати від того всього, що там є перераховано в документі. До речі, ми цього не боїмося. І я готовий до публічності цього документу. Я не думаю, що це допоможе нашим відносинам. Я з повагою ставлюся до США і тому я сказав міністру фінансів, що цей документ не готовий. Поза моїх можливостей та повноважень, поза Конституцією України та законодавства все, що там написано… Там багато всього… І тому я сказав, що там немає й слова про гарантії безпеки», – заявив Зеленський.
За його словами, що вже на другій зустрічі з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом було домовлено, що в угоді може бути щось про гарантії безпеки. Однак, додав Зеленський, але ніхто не знає, що саме.
«Тоді я сказав абсолютно відверто, що ми всі хочемо перемоги і щоб нам та Трампу вдалося, щоб нам всім вдалося. І якщо там немає нічого чіткого, то я сказав, давайте напишемо відсотки. Це була моя пропозиція. Але я захищаю Україну. Я не можу продавати нашу державу. Ось і все… Я сказав, давайте ви напишете якісь гарантії, а ми напишемо якісь відсотки. І мені сказали, тільки 50%. Я сказав окей. І нехай тоді юристи працюють далі, значить десь вони таки не допрацювали», – заявив президент.
Видання The Telegraph писало, що президент США Дональд Трамп вимагав від України підписати угоду на 500 млрд доларів, яка охоплює все: від портів та інфраструктури до нафти і газу та більшої ресурсної бази країни. Зазначалось, що умови контракту, який потрапив до офісу президента Володимира Зеленського, означають економічну колонізацію України з боку США, юридично закріплену на невизначений термін. Угода передбачає тягар репарацій, які неможливо виконати.
Зеленський пояснив, що на Мюнхенській безпековій конференції не підписали українсько-американську угоду про корисні копалини, тому що в документі не були прописані гарантії безпеки для нашої держави. Він також запевнив, що Україна не віддає свої стратегічні ресурси іншим країнам, адже мова йде про співпрацю для видобутку і переробки сировини.
Втім, близько половини корисних копалин України знаходяться під окупацією. Це стосується в тому числі понад 40% покладів металів та третини рідкоземів та мінералів. Детальніше про це читайте у статті Юлії Самаєвої «Трамп міняє зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано».