Українське громадянське суспільство засудило перемовини США та РФ про Україну
Українське громадянське суспільство засудило перемовини США та РФ про Україну
Представники громадянського суспільства та правозахисних організацій України засудилиперемовини між США та РФ щодо України, які проходили у Саудівській Аравії без представників Києва. У заяві вони наголосили, що домовленості про Україну без її участі суперечать міжнародному праву та праву українського народу на самовизначення.
Зазначається, що такі домовленості не призведуть до сталого миру, а навпаки, призведуть до ще більших безпекових, економічних та інших загроз. Підкреслюється, що перемовини в Ер-Ріяді повторюють помилку міжнародної спільноти, допущену під час “Мюнхенської змови” 1938 року.
У заяві вказується, що РФ продовжує вести агресію проти України та порушує принципи міжнародного права, зокрема заборону на застосування силу проти територіальної цілісності та політичної незалежності іншої країни. Представники громадянського суспільства нагадали, що це визнають не лише міжнародні організації, але й більшість держав.
Зокрема, там нагадали про ордери Міжнародного кримінального суду (МКС) на арешт очільника Кремля Владіміра Путіна та інших російських чиновників. Зазначається, що ведення перемовин з росіянами без чітких механізмів притягнення винних до відповідальності, є не лише аморальним, а й таким, що підриває саму систему міжнародного правопорядку.
Зазначається, що війна Росії проти України триває не лише через територіальні зазіхання Москви, а й через систематичне нехтування Кремлем всіма нормами міжнародного права. Підкреслюється, що врегулювання війни без належного правосуддя не принесе тривалого миру, а закріпить безкарність та створить умови для розширення агресії РФ. Зокрема, відчуття безкарності росіянам вселила недостатня реакція світу на окупацію Криму та агресію на Донбасі у 2014 році.
"Заяви про можливість припинення вогню без розв’язання питання відповідальності та гарантій безпеки є небезпечними. Російська Федерація вже використовувала попередні “мирні домовленості” для перегрупування своїх сил, підготовки до нового наступу та продовження агресії. Від моменту початку агресії у 2014 році вона систематично порушує не лише норми міжнародного права, а й власні зобов’язання за підписаними угодами. Будь-які надії на зміну її підходу та дотримання нових домовленостей не мають жодного підґрунтя", — йдеться у заяві.
Також представники українського громадянського суспільства та правозахисних організацій підкреслили неприпустимість втручання у внутрішні справи України та додали, що "мирні плани", що передбачають проведення виборів як умову для врегулювання, є грубим порушенням суверенітету країни. Підкреслюється, що зовнішні сили не можуть навʼязувати Києву політичні рішення, особливо в умовах війни та окупації. Також вибори в умовах агресії поставлять під загрозу життя виборців, унеможливлять належну участь військових та поставлять під сумнів легітимність обраної влади.
У звʼязку з цим підписанти заяви закликають:
- Держави та інші субʼєкти міжнародного права дотримуватися принципу “нічого про Україну без України” та не брати участі у перемовинах без участі українських представників;
- Інші правозахисні та міжнародні організації світу засудити подібні перемовини та вимагати притягнення винних у міжнародних злочинах до відповідальності;
- Держави-учасниці МКС забезпечити виконання ордерів на арешт, відповідальних за міжнародні злочини;
- Уряди країн-членкинь ООН посилити підтримку України та санкційний тиск на Росію.
"Ми наголошуємо, що справедливий і тривалий мир можливий лише через відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а також через невідворотність покарання для винних у найтяжчих міжнародних злочинах. Будь-які спроби “замирення” без України та без справедливості для постраждалих є не лише неприйнятними, а й небезпечними для всього міжнародного правопорядку", — йдеться у заяві правозахисників.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що політика команди президента США Дональда Трампа виводить з ізоляціїПутіна. Він відзначив, що в Кремлі радіють цьому.