MY.UAНовини
Україна мусить шукати нові доходи. Скорочення видатків нас не врятує
Україна мусить шукати нові доходи. Скорочення видатків нас не врятує

Україна мусить шукати нові доходи. Скорочення видатків нас не врятує

Україна мусить шукати нові доходи. Скорочення видатків нас не врятує

Україна мусить шукати допоміжні, бажано рентні, джерела доходів для фінансування своїх видатків: природні ресурси, логістика, енергетика, транспорт. Що завгодно як плюс до того, що ми маємо. Інакше ми навряд чи впораємось.

Економія на видатках хоч і виглядає привабливо, як партійний слоган на виборах, але точно не дасть бажаного ефекту. Об’єктивно, крім корупційної ренти, урізати нам нічого. А заробляти більше важко, для цього потрібно мати молоде й економічно активне населення, а не країну «старих і дітей».

Судіть самі, до війни демографічна структура України виглядала таким чином: люди старше 64 років — 17,4%, віком від 15 до 64 років — 67,4, до 15 років — 15,2%. Ключовий демографічний потенціал України був напрацьований у другій половині XX століття, і з того часу — провалля.

Тож після війни можна прогнозувати таку демографічну структурув Україні:

  • старше 64 років — 40%;
  • від 15 до 64 років — 48%;
  • до 15 років — 12%.

Тобто літні люди і діти становитимуть більш як 50% населення із значним дисбалансом у бік старшого покоління. А це пенсії, медицина, освіта. А отже, видатки держави на ці напрями на рівні не менш як 15% ВВП.

Крім того, Україна витрачатиме після війни не менш як 5% на оборону і не менш як 2–3% ВВП на ветеранів та інші пільгові групи населення (сироти, ВПО тощо). Не менш як 5% ВВП доведеться витрачати на відновлення інфраструктури, зруйнованої під час війни.

Тобто навіть без вартості державного управління йдеться про витрачання мінімум 28% ВВП у вигляді держвидатків.

З урахуванням витрат на субсидії, державне управління, науку цей показник зросте до 30% ВВП.

Але ж у Аргентини виходить! Чому нам не піти шляхом реформ їхнього президента Хав’єра Мілея?

Що ж, спробуємо оцінити доцільність такого «копіювання».

Схожість у Аргентини та довоєнної України дійсно є.

«Сировинне прокляття» супроводжує обидві країни. Але проміжний фінал у кожної був свій: Аргентина на піку розвитку 2017 року досягла ВВП на рівні 641 млрд дол. і це поки історичний рекорд, а Україна 2021-го вийшла на максимальний рівень ВВП у розмірі 200 млрд дол.

При цьому у країн співмірний людський потенціал: населення Аргентини становить 46 мільйонів (але, на відміну від України, його чисельність лінійно зростає). А в Україні до війни 43,8 мільйона (хоча за «переписом Дубілета» — близько 37 мільйонів).

Треба ще додати, що, за параметрами своєї національної економіки, Аргентина була прийнята в клуб найбільш розвинених 20 країн світу — G20 і навіть проводила саміт цієї організації в Буенос-Айресі. А Україна в G20 «потрапляла» лише у, не до ночі буде згадано, програмі Януковича «Україна-2020» ( тобто входження у «двадцятку» не пізніше 2020 року).

Чи такі вже успішні реформи Мілея?

Хоч як дивно, реформи Мілея певним чином нагадують програми дій усіх наших урядів після 2014 року, точніше, меморандуми України з МВФ.

До речі, от із ким МВФ не матиме жодних проблем з погодженням умов кредитування, так це з Мілеєм. Все, що він робить, відповідає економічному мейнстриму фонду.

Мілей дотримується скорочення соціальних видатків (наука, освіта, медицина), зниження дефіциту бюджету, лібералізації імпорту, скорочення держвитрат на інфраструктуру, зростання комунальних тарифів, посилення сировинної спеціалізації економіки, масової приватизації. МВФ вимагає того ж самого.

Центральний банк Аргентини опублікував середньостроковий прогноз. Аргентинське песо девальвуватиме: з січневих 1042 песо за долар до 1205 песо наприкінці 2025-го, або на 18,1%. Інфляція 2025 року становитиме 25,9% (торік понад 120%). 2026-го вона знизиться до 15,3%, а 2027-го — до 10%.

Загалом низької інфляції, незважаючи на бюджетну рестрикцію, в Аргентині поки не буде, але уповільнення цінової динаміки з катастрофічних 220% (напередодні перемоги Мілея на виборах), безумовно, є.

Зростання ВВП — тут прогнози на поточний рік відрізняються: від 4,5% (широке опитування підприємств) до 3,8% (опитування топ-10 підприємств). Після падіння 2024-го на 4–5% це можна назвати відновленням, а не зростанням.

У 2026–2027 роках показники скромніші: 3,7% та уповільнення до 3% у підсумку.

Це досить промовистий факт: лібертаріанська модель Мілея не передбачає високої динаміки зростання ВВП на 8–10%. У лібертаріанській парадигмі це неможливо. Ось чому вказана модель розвитку підходить дуже багатим країнам, де 60–70% населення — люди з високими доходами. Але не підходить бідним країнам, де 50% і вище — бідне населення.

Тобто лібертаріанство Мілея не може швидкими темпами подолати бідність, соціальну несправедливість і нерівність у суспільстві. Він і не ставить такої мети, ба більше, соціальна нерівність сприймається як закономірний результат підприємницької сепарації. Бідність у системі лібертаріанства — це частина економічного рівняння, тло для підсвічування успіху багатих.

Водночас максимальне збільшення сировинного експорту та гальмування споживчого попиту дають результати у вигляді покращення торговельного балансу країни: 2025 року експорт становитиме 83 млрд дол., імпорт — 68 млрд, торговий профіцит — 15 млрд дол. (і це вперше за останні роки).

Гальмування девальвації песо сприяє і гальмуванню інфляції. За відомою формулою внутрішніх балансів, профіцит державного бюджету (вперше досягнутий за Мілея) приводить автоматично до профіциту торговельного балансу — перевищення експорту над імпортом.

Як це працює?

Різко скорочуються державні витрати, передусім соціальні та на інфраструктуру. Це і дає профіцит держбюджету. У населення поменшало грошей — купують менше імпорту. У бізнесу поменшало грошей — уповільнюються капінвестиції та знижується технологічний імпорт. Хоча в абсолюті імпорт може й зрости, тут питання в динаміці. У підсумку Аргентина отримує і профіцит зовнішньої торгівлі.

2024 року в експорті Аргентини спостерігалася така структура:

  • продукція машинобудування — 37,2%;
  • продукція переробки у сільському господарстві — 28%;
  • сировина — 23%;
  • енергія — 12,1%.

Із продуктів агропереробки у лідерах борошно та гранули соєвої олії — сумарно 13,2%. З аграрної сировини — кукурудза з 9%. З продуктів первинного переділу: сирі нафтові олії, сира соєва олія — сумарно 7%.

У подальшому питома вага аграрної сировини у структурі експорту Аргентини збільшуватиметься, а машинобудування — падатиме. Як в Україні починаючи із 2005-го. Загалом зниження рівня економічної складності в Аргентині, як і в Україні, більш ніж ймовірне.

Однак є й важливі відмінності між країнами

Аргентина не має сусіда, який хоче її захопити, — значить, війни там не буде. Багато сусідів живуть гірше, отже, не буде й постійного негативного чинника порівняння регіонального рівня життя, що забезпечить більш позитивне тло реформам Мілея: найбіднішою країною в Латинській Америці Аргентина точно не стане (як Україна в Європі).

Поруч із Аргентиною немає процвітаючого ринку праці, тож не буде й значної трудової міграції — до Бразилії аргентинці точно не поїдуть, а США — далеко.

Хороші перспективи цін на аграрну сировину в найближчі роки дозволять потай розвиватися «голландській хворобі», коли бурхливе зростання сировинного сектора дає можливість камуфлювати до певного часу деіндустріалізацію і водночас дає стимул зростанню сектора послуг.

Крім того, Аргентині практично не потрібно розвивати армію та ВПК, а енергоресурси є свої. Це заощадить внутрішні ресурси. З іншого боку, як і належить при «голландській хворобі», будь-який обвал цін на аграрну сировину на світових ринках обвалить і реформи Мілея: внутрішнього стабілізатора у вигляді промисловості та платоспроможного попиту і споживання у нього вже не буде.

У реформах Мілея є низка моментів, які можуть бути успішно використані в Україні.

Передусім програма з легалізації капіталів. Тут безперечний успіх.

Загалом у рамках цієї програми було легалізовано 32 млрд дол. Навіть незручно порівнювати з програмою легалізації Гетманцева на 2 млрд грн.

На рахунках за кордоном у аргентинських громадян більш як 276 млрд дол., а якщо взяти і юридичних осіб, то 455 млрд дол. Тобто легалізували приблизно 10% від виведених сум. Сама програма легалізації проходить у три етапи зі ставками податку у 5, 10 та 15%, відповідно. На першому етапі залучили 20 млрд дол., на другому — 12 млрд. Наразі йде третій етап. Ключовий елемент успіху — пауза у фінансовому моніторингу. Це потрібно зробити і в Україні. А то в нас постійно намагаються натягнути «Сорочинський ярмарок» на стандарти швейцарського банкінгу.

Шокову терапію у системі соціальних тарифів Мілей робить обережно, не так незграбно, як у нас до війни. Наприклад, ціну на електроенергію для населення з лютого 2025 року підвищують аж на… 1,5%, а ціну на газ — на 1,6%. І це при інфляції у понад 100%, правда, за рік. Субсидування скорочується, але нерізко.

Також обережно відбувається демонтаж експортних мит на аграрну сировину (сою, ріпак, кукурудзу, олію) — з 25–35% до 15–25%. Що гальмує процес деіндустріалізації.

По суті, Мілей вдало користується тим, що в Аргентині освічене населення, гарна інфраструктура та розвинена промисловість. А головне — інша демографія. Наразі в країні 63,6% населення — люди віком від 15 до 64 років, літніх людей — трохи більше 10%, а дітей — 25,4%. З таким розподілом, погодьтеся, скорочувати видатки значно комфортніше, як і впевнено дивитись у завтра.

***

Втім, найголовніший висновок, який ми маємо зробити із поданого аналізу, — безперспективність сліпого виконання програм реформ, які нам наполегливо пропонують партнери, насамперед МВФ. Реформи Мілея — це «старт пак» будь-якого меморандуму з фондом. І на прикладі Аргентини ми бачимо, що ці реформи діють і дають результати, але виключно за певних умов, Які, на жаль, мають мало спільного із нашою дійсністю.

Чи має Україна власний набір реформ, адаптований під нинішні реалії та виклики? Не чув про такий…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
GTA 6 може вийти на Nintendo Switch 2: це вже виглядає цілком реально
Знай
2025-02-21T20:51:09Z
Вирішує важливу проблему: знайдено спосіб "об'єднати" сонячні панелі з батареями
InternetUA
2025-02-21T20:12:08Z
Росіяни за 3 роки з початку вторгнення здійснили щонайменше 100 кібератак на медіа і журналістів, — ІМІ
Детектор М
2025-02-21T18:51:18Z
Де число 498 на малюнку: лише люди з гострим зором дадуть відповідь за 5 секунд
GlavRed
2025-02-21T18:27:23Z
Скільки людей використовують ChatGPT щотижня, – OpenAI
24tv
2025-02-21T18:21:08Z
Вчені виявили 300 найрідкісніших чорних дір у Всесвіті
Portaltele
2025-02-21T18:12:01Z
У другій Cyberpunk 2077 буде найреалістичніша «система натовпу», — вакансія CD Projekt Red
ITC
2025-02-21T18:10:41Z
NVIDIA «зажала» ядра: деякі RTX 5090 мають чипи з меншою кількістю блоків ROP та на 5-6% гіршою продуктивністю
ITC
2025-02-21T18:10:19Z
Темний режим не економить батарею: нові висновки дослідження
InternetUA
2025-02-21T17:57:03Z
Вони зараз на піку популярності: готуємо сухі ковбаски з курки – прямо як кабаноси
24tv
2025-02-21T20:39:36Z
Ніколи не пересолите: скільки і коли кидати сіль у рис для плову
GlavRed
2025-02-21T20:27:22Z
5 кухонних залишків, які потрібно викинути на город: стануть найкращим підживленням
24tv
2025-02-21T20:24:44Z
Стиль та релакс: ідеї відкритого душу для вашого простору
24tv
2025-02-21T19:54:12Z
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
GlavRed
2025-02-21T19:27:40Z
Не в Іспанії: назвали найгірше місто Європи за кількістю шахраїв, які дурять туристів
24tv
2025-02-21T19:27:22Z
Раніше цей був святковий делікатес: найсмачніша намазка з 90-х, яку не варто забувати
24tv
2025-02-21T19:27:08Z
Скільки часу можна зберігати парфуми та як продовжити їх термін придатності
24tv
2025-02-21T19:12:48Z
Захистить від заздрісників і негараздів: покладіть це під плінтус
24tv
2025-02-21T18:42:00Z
"Мама року": у Києві жінка гуляла з візочком на кризі
24tv
2025-02-21T19:33:42Z
У центрі Берліна ножем поранили чоловіка біля Меморіалу загиблим євреям Європи
УкраинФорм
2025-02-21T19:24:49Z
СБУ затримала молодика, який на замовлення росіян підірвав авто військового прокурора в Одесі
УкраинФорм
2025-02-21T18:27:49Z
На Рівненщині вчитель бив кулаком по парті та вдарив учня по обличчю: справу розслідує поліція
24tv
2025-02-21T18:15:26Z
У Чорному морі потрапив в аварію ще один російський танкер - врізався в суховантажне судно
Комсомольская правда
2025-02-21T17:57:41Z
Росіяни вдарили дронами по Сумщині, пошкоджена інфраструктура
УкраинФорм
2025-02-21T17:33:02Z
Жінка потрапила на гачок шахраїв: сподівалася отримати прибутки від операцій з криптовалютою
InternetUA
2025-02-21T17:30:49Z
Допомагав ухилянтам за гроші. ДБР затримало очільника Хмельницької райдержадміністрації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T17:18:44Z
Росіяни атакували дроном Дніпровський район Херсона, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-21T17:09:57Z
Непереможений українець з команди Усика дізнався дату наступного поєдинку
24tv
2025-02-21T20:30:47Z
Атлетіко планує підписати Зінченка за 15 млн євро
Football.ua
2025-02-21T20:24:50Z
Гвардіола: Зараз у Прем'єр-лізі починається критично важливий для нас відрізок
Football.ua
2025-02-21T20:24:41Z
Дюбуа повинен зачекати: Усик битиметься з переможцем поєдинку Паркер – Баколе
24tv
2025-02-21T20:03:15Z
Манчестер Сіті розглядає трансфер українського голкіпера: він має замінити Едерсона
24tv
2025-02-21T19:51:47Z
Хокей. «Київ Кепіталз» переграв «Кременчук» в овертаймі
УкраинФорм
2025-02-21T19:42:26Z
Ярмолюк залишився в запасі на матч із Лестером
Football.ua
2025-02-21T19:33:11Z
Артета: Боротьба за титул АПЛ? Тепер ми краще розуміємо, що потрібно для досягнення мети
Football.ua
2025-02-21T19:21:21Z
Ми чекаємо на тебе: зірка збірної України вдруге стане батьком
24tv
2025-02-21T19:06:05Z
Окупанти поспішають захопити Покровськ перед можливими переговорами - військовий
GlavRed
2025-02-21T20:27:42Z
Через російські обстріли постраждали ще двоє жителів Херсона
УкраинФорм
2025-02-21T20:18:10Z
Мороз вплинув на перебіг бойових дій на Харківщині, - ОТУ "Харків"
Комсомольская правда
2025-02-21T20:12:06Z
У Києві та в низці областей – повітряна тривога через російські дрони
УкраинФорм
2025-02-21T20:06:04Z
На Покровському напрямку українські дрони нищать техніку та укриття росіян
УкраинФорм
2025-02-21T18:39:52Z
Військові ігри: Звіт з фронту
TSN
2025-02-21T18:36:54Z
Україну атакує 17-градусний мороз: коли в регіони прийде потепління
GlavRed
2025-02-21T18:27:12Z
Морози знову посиляться: чи буде -30 градусів
24tv
2025-02-21T18:06:55Z
Ворог вдарив КАБами по Гуляйполю, поранені троє цивільних
УкраинФорм
2025-02-21T17:45:32Z
Варто подивитися: 3 захопливі турецькі серіали з якісною українською озвучкою
24tv
2025-02-21T20:51:50Z
Камалія розкрила секрет 20-годинної дієти
GlavRed
2025-02-21T20:27:33Z
Арестович уперше прокоментував розлучення з дружиною - деталі
GlavRed
2025-02-21T19:54:27Z
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
24tv
2025-02-21T19:39:49Z
Маша Єфросиніна вперше за довгий час вийшла у світ з чоловіком-військовим
24tv
2025-02-21T19:27:45Z
Заарештовану картину Караваджо з одеського музею хочуть показати на виставці у Римі
Комсомольская правда
2025-02-21T19:18:44Z
Фронтвумен The Hardkiss Юлія Саніна поділилася рідкісним фото з чоловіком і зробила важливу заяву
Вива
2025-02-21T19:09:20Z
Майлі Сайрус поставила крісло в найнеочікуванішому місці: дизайнери оцінили її смак
24tv
2025-02-21T18:36:31Z
"Каменських уже занадто старою стала": Потап знайшов заміну Насті
GlavRed
2025-02-21T18:27:01Z
Французькі Rafale успішно перехопили російські літаки-розвідники над Балтикою
InternetUA
2025-02-21T20:48:24Z
У Польщі водії з України ризикують втратити права через одну деталь у посвідченні
Хвиля
2025-02-21T20:45:24Z
Зброя майбутнього: в Україні презентували новий ударний дрон та незвичайні безпілотні системи
24tv
2025-02-21T20:12:39Z
Військовий "Азову" розповів, як бореться за Україну уже 11 років та чи шкодує про таку молодість
TSN
2025-02-21T20:06:46Z
Все більше українців вважають, що треба шукати компроміс для завершення війни – опитування
Лига
2025-02-21T20:03:46Z
У США нападника на письменника Рушді визнали винним у замаху на вбивство
УкраинФорм
2025-02-21T20:03:41Z
МКСК звертається до колег та партнерів із розвитку щодо надання підтримки вітчизняним медіа, — Ганна Красноступ
Детектор М
2025-02-21T19:54:43Z
Довіра до Зеленського серед українців зросла до 65%
УкраинФорм
2025-02-21T19:51:16Z
Кардинал Джанфранко Равазі: Папа Римський може зректися престолу через проблеми зі здоров’ям
ZN UA
2025-02-21T19:48:51Z
Перевірте міцність ваших кісток: кому потрібен та як відбувається скринінг на остеопороз
24tv
2025-02-21T20:30:28Z
Правда про арахісове масло: чи дійсно воно настільки корисне, як ви думаєте
24tv
2025-02-21T20:12:19Z
«Інтерпайп» працевлаштував понад 165 ветеранів
AgroNews
2025-02-21T19:06:12Z
АПАУ: Фінансова стійкість аптек забезпечує доступність ліків для українців
TSN
2025-02-21T18:36:28Z
Чому краще лікувати зуби в стоматолога, який використовує мікроскоп
24tv
2025-02-21T18:09:33Z
Це не для всіх безплатно: як у Польщі викликати швидку допомогу
24tv
2025-02-21T16:18:20Z
М'ясо – ідеальне джерело білку, але що буде з тілом, якщо їсти його щодня
24tv
2025-02-21T16:09:37Z
Ще одна небезпека для всього світу: у Китаї виявили новий коронавірус
TSN
2025-02-21T16:06:58Z
Епідемічна ситуація в Україні: Ляшко назвав тривожну тенденцію
24tv
2025-02-21T15:48:37Z
Де вигідніше придбати картоплю: порівняння цін у магазинах
Политека
2025-02-21T20:30:19Z
Україна четверта в Європі за підтримкою стартапів
360ua.news
2025-02-21T20:12:47Z
Яка вартість переоформлення земельного паю у лютому 2025 року
24tv
2025-02-21T20:03:48Z
Можна продати за 2000 грн: які укранські копійки мають особливу цінність
Политека
2025-02-21T20:00:58Z
З популярної біржі Bybit хакери вкрали криптовалюту майже на $1,5 мільярда
Комсомольская правда
2025-02-21T19:24:42Z
Google відкриває свої перші фізичні магазини в Індії
360ua.news
2025-02-21T19:21:00Z
Сійярто розповів, як Угорщина на прохання РФ допомогла постачати газ у Придністров'я
Европейская правда
2025-02-21T19:12:43Z
Вчені розробили нову сонячну панель, яка може виробляти більше енергії
24tv
2025-02-21T19:01:43Z
Більше, ніж прогнозувалося: на скільки проіндексують пенсії українців з 1 березня
Знай
2025-02-21T18:30:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
2025-02-21T17:12:04Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Презентовано флагманський автобус другого покоління від Wrightbus
AutoCentre
2025-02-21T16:07:32Z
Раритетне спортивне авто 60-х поїхало після 28 років простою надворі
Фокус
2025-02-21T15:45:28Z
Прослужать десятиліття: ТОП-7 бюджених авто, що не потребують частого ремонту
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
В Україні з’явилася перша вантажівка JAC N120 з дворядною кабіною
AutoCentre
2025-02-21T15:04:13Z
Сім недорогих авто, які можуть прослужити протягом усієї пенсії
ТСН
2025-02-21T14:48:42Z
Тест-драйв оновленного Nissan Juke 2025: яскраво сірий
AutoCentre
2025-02-21T14:37:18Z
Що буде з Україною без допомоги США: військовий назвав наслідки
GlavRed
2025-02-21T20:51:38Z
"Є Путін – є Росія": експерт назвав єдину умову, за якої війна зупиниться
GlavRed
2025-02-21T20:51:16Z
Путін – це ракова пухлина і найбільша загроза демократії, – сенатор-республіканець Тілліс
24tv
2025-02-21T20:48:29Z
Зеленський поговорив із Шольцом: деталі розмови на тлі візиту Келлога та майбутніх перемовин
24tv
2025-02-21T20:45:46Z
"Таке вже було": Кім попередив про задуми окупантів до 3 річниці повномасштабного вторгнення
24tv
2025-02-21T20:45:07Z
Єрмак і головний радник президента Бразилії обговорили справедливий мир для України
УкраинФорм
2025-02-21T20:42:25Z
"Для боротьби з бюрократією!": президент Аргентини подарував Ілону Маску "золоту" бензопилу
24tv
2025-02-21T20:39:55Z
Путін наказав уряду готуватися до повернення західних компаній – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T20:39:12Z
У Братиславі тисячі людей знову вимагали відставки Фіцо
УкраинФорм
2025-02-21T20:39:05Z