MY.UAНовини
Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз
Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз

Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз

У час великої війни лише справжні оптимісти можуть дозволити собі робити ремонти або щось будувати. Російське вторгнення поставило звичний ритм життя мільйонів людей на паузу, а також суттєво скорегувало витрати, які в цивільному житті й держава, і громадяни скеровували на покращення власного благоустрою.

Аналітики 24 Каналу в проєкті "Бюджети війни" – оперуючи цифрами, фактами та реальними історіями – розповідають про те, що стало важливим або набуло особливого значення після 24 лютого 2022 року. Власне, будівництво та ремонти – це якраз-таки те, що ми почали по іншому сприймати, коли на мирні міста в різних куточках нашої держави почали летіти бомби та ракети.

Лише олди зрозуміть: "Велике будівництво"

Не важко здогадатися, що за останнє десятиліття саме 2021 рік був піковим у витратах, пов'язаних із будівництвом та ремонтами. Принаймні це засвідчує наш аналіз даних на Prozorro за допомогою вибірки відповідних класифікаторів закупівель.

Близько 457 мільярдів гривень – понад пів трильйона. Саме стільки витратили на ремонти старого та зведення нового у 2021 році. Нагадаємо, що це був рік розпалу "Великого будівництва" – масштабної урядової програми, спрямованої на покращення транспортної, освітньої, соціальної та спортивної інфраструктури. Досі владу критикують за неналежне розставлення пріоритетів у період, коли потрібно було зосередитися на підготовці до війни.

Крім того, значна частина тодішніх тендерів супроводжувалася сенсаційними журналістськими розслідуваннями та скандалами, пов'язаними зі зловживаннями та завищеними цінами. Хотілося б сказати, що 2022 рік "змінив усе", розпочавши нову сторінку в історії України. З одного боку, так: витрати на будівництво у 2022 році становили всього 55 мільярдів. Порівняно з іншими роками це доволі мало.

З іншого боку, скандали та журналістські розслідування про нечесних підрядників і чиновників нікуди не зникли. Однак про це ми детально поговоримо трохи згодом, а поки що ще трохи зосередимося на загальних цифрах.

За період від 24.02.2022 до кінця січня 2025 року було оголошено майже 434 тисячі будівельних тендерів на поточну суму договорів 424 мільярди гривень. Тобто саме стільки, грубо кажучи, держава витратила на будівництво за три роки повномасштабної війни, і це майже стільки ж, скільки за один 2021 рік.

Не варто передчасно нарікати й говорити: "А краще було б ці гроші скерувати на дрони/пенсії/захоплення Бєлгородської області". Будівництво є важливим у час війни, особливо коли йдеться про зведення фортифікацій, укриттів або відбудову зруйнованих ворогом житлових будинків та лікарень.

Найбільшим організатором тендерів на будівництво за три роки війни є Департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради. Йдеться про понад 4 тисячі лотів – майже 1% від загальної кількості. Як на одного організатора в масштабах всієї країни, це дуже багато. І, на превеликий жаль, абсолютна більшість закупівель стосується ремонту житла, зруйнованого росіянами.

Є й відносно непогані новини: відсоток виконаних договорів – як за сумами, так і за кількістю – залишається стабільним для України навіть у час війни. Звісно, про 100% виконання не йдеться, але змусити підрядника виконати роботи – можливо. Водночас значна частина закупівель так і не отримує омріяного статусу "виконано".

Щодо конкуренції – навіть у "довоєнний" час вона не була високою в будівельній галузі. Наприклад, у 2021 році середня кількість учасників у конкурентних лотах становила 1,6. Тобто в середньому півтори компанії розігрували один будівельний лот. У 2020 та 2019 роках цей показник був майже 2 компанії на лот. А вже у воєнні 2023 і 2024 роки він закріпився на рівні 1,3 учасника.

Які регіони – "найзавзятіші" ремонтники

Відповідно до нашого аналізу даних на Prozorro, п'ятьма лідерами за обсягами витрат на будівництво за час великої війни є:

  • місто Київ – 70,6 мільярда гривень,
  • Дніпропетровська область – 60,6 мільярда гривень,
  • Львівська область – 36,1 мільярда гривень,
  • Одеська область – 34,8 мільярда гривень,
  • Київська область – 28,9 мільярда гривень.

Зі столицею все зрозуміло – там завжди будуватимуть і ремонтуватимуть дороги, школи, укриття, лікарні, лінії електропередач та багато іншого, попри війну й постійні обстріли. Доцільність таких витрат потрібно оцінювати не комплексно, а аналізуючи кошторис кожного окремого тендеру.

У Дніпропетровській області найбільші тендери були оголошені на будівництво магістрального водогону, необхідність у якому з'явилася після знищення росіянами Каховської ГЕС.

А от третє місце у рейтингу Львівщина, очевидно, здобула завдяки ремонту доріг місцевого значення. За словами влади, ці роботи пов'язані з експлуатаційним утриманням шляхів: аби не було критично багато ям, аварій та зламаних ходових.

Як показує статистика, останньою в цьому рейтингу є Луганська область – 65,6 мільйона гривень. Пояснювати тут багато не доводиться – майже вся територія регіону тимчасово перебуває під контролем Росії.

Після Луганщини останні позиції в рейтингу займають:

  • Тернопільська область – 4,8 мільярда гривень,
  • Донецька область – 4,7 мільярда гривень,
  • Кіровоградська область – 5 мільярдів гривень.

Найбільший за сумою тендер на Тернопільщині стосувався ремонту доріг. Водночас на першій сторінці закупівель – низка тендерів Департаменту будівництва Тернопільської ОДА щодо зведення фортифікацій на Сумщині.

На Донеччині, як не дивно, ремонтували дороги стратегічного значення, відновлювали пошкоджені будівлі та облаштовували опорні пункти.

Кіровоградщина похизуватися нічим особливим не може – найбільший тендер за очікуваною сумою не сягнув і 200 мільйонів гривень та був пов'язаний із ремонтом дороги.

Коли будували найбільше після вторгнення

Аналізуючи динаміку витрат на будівництво під час повномасштабної війни, ми виокремили три періоди з найбільшими обсягами фінансування.

  • жовтень – грудень 2022 року

У цей період витрати поступово зростали, досягнувши найбільшого показника в грудні 2022 року – 13,36 мільярда гривень. Значна частина закупівель стосувалася ремонту окремих об'єктів у регіонах, далеких від фронту. Ймовірно, активізація будівельних тендерів у цей час пов'язана із завершенням бюджетного року та усвідомленням того, що Росії не вдасться просунутися вглиб України.

  • травень – серпень 2023 року

Цей період став піковим за витратами на будівництво за весь час повномасштабної війни. У липні 2023 року було витрачено рекордні 35,55 мільярда гривень, а у червні – 28,69 мільярда гривень. Нічого дивного в цьому немає – тепла пора сприяє будівництву, зокрема, доріг, енергооб'єктів та відновленню пошкоджених будівель. До того ж саме тоді ворог зруйнував Каховську ГЕС, через що з'явилася нагальна потреба у магістральному водогоні.

  • березень – травень 2024 року

Навесні 2024 року витрати на будівництво знову зросли. У березні вони становили 18,4 мільярда гривень, у квітні – 19,25 мільярда, а в травні – майже 20 мільярдів. Основні напрями видатків залишаються "класичними" – дороги, фортифікації, енергооб'єкти та будівлі, що потребують ремонту.

Кому війна, а кому – "бізнес"

Будівельній галузі варто віддати належне: як і енергетики, будівельники часто працюють на прифронтових територіях, де існує загроза обстрілів. Не варто дивуватися, що серед приватних компаній не так багато охочих зводити фортифікації в Сумській чи Харківській областях, де до росіян – рукою подати.

Також значна частина будівельних компаній просто не хоче мати справу з державними підрядами, адже це додаткові ризики та підвищена увага з боку суспільства.

Водночас за час великої війни спостерігалися цілі хвилі скандалів, пов'язаних із будівництвом, відбудовою, корупцією серед державних службовців та сумнівними підрядниками. У цьому блоці, як ми обіцяли на початку матеріалу, розглянемо, що саме заважає нам розпочати "нову", "незаплямовану" сторінку в українській історії.

  • відновлення звільнених територій

Після того як ЗСУ відбили наступ загарбників навесні 2022 року, постала величезна потреба у відбудові інфраструктури на Сумщині, Чернігівщині, а особливо – на Київщині. Журналістські розслідування про можливу корупцію в цих регіонах спершу звучали як новини з паралельної реальності – важко було повірити, що все відбувається насправді.

Bihus.Info одними з перших оприлюднили розслідування про те, що підряди на відбудову Київської області роздали фігурантам кримінальних проваджень, компаніям, купленим на OLX, а також структурам, ниточки від яких ведуть до ОВА та Офісу Президента. Люди, які стали "щасливцями" таких ремонтів, відверто говорили про те, що державні відбудовувачі завдали більше шкоди, ніж користі.

  • проблеми у зведенні фортифікацій

У травні 2024 року росіяни здійснили прорив на півночі Харківської області. Хоча ворог не просунувся далеко завдяки Силам оборони України, цей факт неабияк сколихнув інформаційне поле. Ще більше уваги громадськості привернув матеріал голови Антикорупційного центру "Межа", де йшлося про те, що Харківська ОВА віддала гроші на зведення фортифікацій, м'яко кажучи, дуже-дуже сумнівним фірмам.

  • непорозуміння навколо ремонту Охматдиту

У липні 2024 року росіяни атакували будівлю дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит, спричинивши значні руйнування. Трагедія потрапила на перші шпальти не лише українських, а й світових видань.

Після цього розпочався збір коштів на відновлення лікарні, зокрема через благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство", який акумулював 378 мільйонів гривень. У серпні 2024 року вибухнув скандал: фонд відмовився переказувати зібрані кошти на офіційні рахунки лікарні, посилаючись на відсутність правових підстав для такого переказу. Втрутитися в ситуацію змушені були Міністерство охорони здоров'я України та правоохоронні органи, які розпочали перевірку діяльності фонду.

Який вигляд мав Охматдит після російського удару / Фото Аліни Латанської для 24 Каналу

Станом на лютий 2025 року відновлювальні роботи в Охматдиті тривають. Попри скандали та інші труднощі, лікарня продовжує відновлюватися за підтримки міжнародних партнерів і благодійників. Керівництво медзакладу запевняє, що Охматдит буде "відновлено прозоро та якісно". Чи так це буде насправді, чи лише на словах – питання риторичне.

"Ламати – не будувати"

Не хочеться завершувати цей матеріал на негативній ноті, адже, як ми вже зазначали, серед будівельників є справді хороші підрядники, які працюють на результат, навіть під загрозою обстрілів. Зрештою, як співала Клавдія Петрівна у своїй останній пісні:

…У зграї має бути вождь
Ламати – не будувати,
Для веселки треба дощ.

По-перше, ці рядки нагадують нам, що руйнувати завжди легше, ніж створювати (а критикувати – легше, ніж щось зробити власноруч). Проте саме через подолання труднощів ми досягаємо справжнього прогресу та відродження.

По-друге, як після дощу з'являється веселка, так і після випробувань та перешкод приходить оновлення та відбудова. Усі ми мріємо про мирну, некорумповану й заасфальтовану Україну, яка обов'язково постане у всій своїй красі після перемоги.

Та й, будьмо чесними, усе одно краще жити у світі зразка 2021 року, де найбільшою проблемою є "Велике будівництво", а не щоденні обстріли, смерті людей та руйнування.

Теги за темою
ДеньгиКоррупция
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
Впервые за четыре года в Европе выросли продажи смартфонов
Корреспондент
2025-02-21T16:36:29Z
Аналитик назвал идеальную цену для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-02-21T16:21:52Z
В конце февраля можно будет увидеть уникальный парад планет
Комсомольская правда
2025-02-21T15:58:12Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
Путешествие в будущее: как выглядит один из самых роскошных в мире поездов
Фокус
2025-02-21T09:06:20Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Военный оказался мошенником: как он пытался обмануть женщину
Comments UA
2025-02-21T16:03:18Z
Обезьяна оставила без света всю Шри-Ланку
Comments UA
2025-02-21T15:48:07Z
В Украине ликвидировали четыре "схемы для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-21T14:39:21Z
С начала года на водоемах в Украине погибли 79 человек
Корреспондент
2025-02-21T14:33:59Z
Скандал в школе на Ровенщине: что говорят в полиции о поступке педагога
TSN
2025-02-21T14:30:19Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
Канадский премьер Трюдо затроллил Трампа после победы над США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T09:01:19Z
Канада обыграла США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T08:31:14Z
Тренер Дюбуа уверен, что его боец в бое-реванше уложит Усика на ринг
Известия Киев
2025-02-21T08:28:59Z
На форуме в Киеве представили дрон Булава
Корреспондент
2025-02-21T20:09:50Z
Пробыл в российскому плену 1030 дней: история гражданского врача из Мариуполя
TSN
2025-02-21T19:51:58Z
В Луцке простились с погибшим защитником Украины: "Страх смерти переборов на Майдане"
TSN
2025-02-21T19:18:11Z
Местами до -20: синоптики прогнозируют усиление морозов в Украине
Фокус
2025-02-21T19:15:59Z
Таро гороскоп на субботу: у кого будут удачные выходные
Comments UA
2025-02-21T19:15:50Z
Заместителя Кличко выпустили из СИЗО под залог в 15 млн грн
ZN UA
2025-02-21T19:00:45Z
Под Покровском ВСУ за пару часов уничтожили большую бронеколонну оккупантов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-21T18:21:23Z
Благодаря умному отоплению жильцы многоквартирного дома сэкономили почти 8 тысяч гривен
Знай
2025-02-21T18:12:48Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 22-23 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-21T18:12:25Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
2025-02-21T18:33:43Z
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
2025-02-21T18:21:37Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
47-летняя Камалия рассекретила свою шокирующую диету: "По 20 часов не ем"
TSN
2025-02-21T16:51:05Z
Премьеры недели: Jerry Heil записала трек на стихи Издрыка, MÉLOVIN спел о предательстве любимого человека
Комсомольская правда
2025-02-21T16:04:49Z
Елена Зеленская продемонстрировала стильную винтажную брошь: сколько стоит новое украшение первой леди/Брошки занимают особое место в ювелирном гардеробе жены президента
Апостроф
2025-02-21T15:39:51Z
Винтажные корсеты и духи в Эрмитаже: как известные бренды готовятся к приходу весны
Marie Claire
2025-02-21T15:27:12Z
Генералов нужно судить: в ВСУ рассказали о плачевной ситуации на фронте
Comments UA
2025-02-21T19:45:02Z
Неуходящий судья: как Ярослав Головачев превратил должность в бизнес-империю
Знай
2025-02-21T19:12:47Z
В Украине стартует Международный экологический конкурс детского рисунка «Будущее планеты в наших руках!»
Знай
2025-02-21T19:06:08Z
Минобороны запускает новую систему проверки поставок продукции для ВСУ
Comments UA
2025-02-21T19:03:34Z
«Попахивает предательством пацанов», - Z-волонтерша проговорилась о российской армии. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-21T18:51:15Z
Оксана Дмитриева рассказала, есть ли в Украине черная трансплантация
Знай
2025-02-21T18:21:00Z
"Не так дерзко, как раньше", - солдаты Кима изменили тактику и активно используют ПТРК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-21T16:57:15Z
Интернет без помех: как госучреждения будут работать во время блекаутов
Comments UA
2025-02-21T16:36:59Z
В Финляндию прибудут до 40 морпехов США
Корреспондент
2025-02-21T16:21:22Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Как правильно варить свиной язык: полезные советы
Фокус
2025-02-21T16:12:42Z
Как ставить долгосрочные цели и достигать их без героизма и потери сна
Marie Claire
2025-02-21T16:00:43Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
TSN
2025-02-21T14:36:59Z
Плата за лекарства при ОРВИ и COVID: Минздрав призвал сообщать о нарушениях врачей
Фокус
2025-02-21T14:15:36Z
Как покрытие на сковороде может вредить вашему здоровью
Comments UA
2025-02-21T13:30:57Z
Декларации с семейными врачами могут аннулировать - кого это коснется
Корреспондент
2025-02-21T10:27:56Z
Назван салат из двух простых и доступных ингредиентов, который продлевает жизнь
TSN
2025-02-21T10:21:48Z
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
2025-02-21T19:00:32Z
Нафтогаз сообщил о "непростой" ситуации с газом
Корреспондент
2025-02-21T18:09:58Z
ПриватБанк приостановит работу: когда и почему
Апостроф
2025-02-21T17:51:11Z
ПриватБанк отказал женщине в снятии депозита, требует 12 500 гривен компенсации: известно, на чью сторону стал суд
Политека
2025-02-21T17:30:19Z
Украинцы стали зарабатывать на 3 тысячи больше: озвучены суммы реальных зарплат
Знай
2025-02-21T17:12:43Z
Украина вошла в четверку лидеров Европы по уровню поддержки стартапов
Лига
2025-02-21T17:06:16Z
OpenAI с декабря увеличило количество пользователей на 33%, несмотря на появление DeepSeek
Лига
2025-02-21T15:27:42Z
Краснокнижные птицы из Украины начали перебираться в РФ: орнитолог назвал причины
Фокус
2025-02-21T15:06:14Z
Алексей Кущ рассказал об афере века в Украине: «Растворилось 5 млн гектаров государственной земли»
Знай
2025-02-21T14:48:02Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
Мира без США не будет: Дуда призвал Зеленского успокоиться
TSN
2025-02-21T20:18:11Z
В Тбилиси 24 февраля оппозиция проведет акцию солидарности с Украиной
ZN UA
2025-02-21T20:16:32Z
Рейтинг Зеленского улучшился, но он больше не лидер в Украине: кому доверяют люди
Comments UA
2025-02-21T20:15:40Z
СМИ: министры обороны стран Европы обсудят, как усилить поддержку Украины
Европейская правда
2025-02-21T20:12:02Z
"Вот кто диктатор": протрамповская газета вышла со спецразъяснением для Трампа
Европейская правда
2025-02-21T20:09:39Z
Трамп собрался в Москву на Парад 9 мая, - СМИ
Апостроф
2025-02-21T20:09:33Z
Администрация Трампа откажется от уголовного преследования Путина за войну, - The Telegraph
Апостроф
2025-02-21T20:06:02Z
Трампа завербовало КГБ еще в 1987 году: громкое заявление эксглавы КНБ Казахстана
Comments UA
2025-02-21T19:36:44Z
Войска РФ приближаются к новому региону: как это повлияет на ход переговоров
Comments UA
2025-02-21T19:36:22Z