MY.UAНовини
Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз
Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз

Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз

У час великої війни лише справжні оптимісти можуть дозволити собі робити ремонти або щось будувати. Російське вторгнення поставило звичний ритм життя мільйонів людей на паузу, а також суттєво скорегувало витрати, які в цивільному житті й держава, і громадяни скеровували на покращення власного благоустрою.

Аналітики 24 Каналу в проєкті "Бюджети війни" – оперуючи цифрами, фактами та реальними історіями – розповідають про те, що стало важливим або набуло особливого значення після 24 лютого 2022 року. Власне, будівництво та ремонти – це якраз-таки те, що ми почали по іншому сприймати, коли на мирні міста в різних куточках нашої держави почали летіти бомби та ракети.

Лише олди зрозуміть: "Велике будівництво"

Не важко здогадатися, що за останнє десятиліття саме 2021 рік був піковим у витратах, пов'язаних із будівництвом та ремонтами. Принаймні це засвідчує наш аналіз даних на Prozorro за допомогою вибірки відповідних класифікаторів закупівель.

Близько 457 мільярдів гривень – понад пів трильйона. Саме стільки витратили на ремонти старого та зведення нового у 2021 році. Нагадаємо, що це був рік розпалу "Великого будівництва" – масштабної урядової програми, спрямованої на покращення транспортної, освітньої, соціальної та спортивної інфраструктури. Досі владу критикують за неналежне розставлення пріоритетів у період, коли потрібно було зосередитися на підготовці до війни.

Крім того, значна частина тодішніх тендерів супроводжувалася сенсаційними журналістськими розслідуваннями та скандалами, пов'язаними зі зловживаннями та завищеними цінами. Хотілося б сказати, що 2022 рік "змінив усе", розпочавши нову сторінку в історії України. З одного боку, так: витрати на будівництво у 2022 році становили всього 55 мільярдів. Порівняно з іншими роками це доволі мало.

З іншого боку, скандали та журналістські розслідування про нечесних підрядників і чиновників нікуди не зникли. Однак про це ми детально поговоримо трохи згодом, а поки що ще трохи зосередимося на загальних цифрах.

За період від 24.02.2022 до кінця січня 2025 року було оголошено майже 434 тисячі будівельних тендерів на поточну суму договорів 424 мільярди гривень. Тобто саме стільки, грубо кажучи, держава витратила на будівництво за три роки повномасштабної війни, і це майже стільки ж, скільки за один 2021 рік.

Не варто передчасно нарікати й говорити: "А краще було б ці гроші скерувати на дрони/пенсії/захоплення Бєлгородської області". Будівництво є важливим у час війни, особливо коли йдеться про зведення фортифікацій, укриттів або відбудову зруйнованих ворогом житлових будинків та лікарень.

Найбільшим організатором тендерів на будівництво за три роки війни є Департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради. Йдеться про понад 4 тисячі лотів – майже 1% від загальної кількості. Як на одного організатора в масштабах всієї країни, це дуже багато. І, на превеликий жаль, абсолютна більшість закупівель стосується ремонту житла, зруйнованого росіянами.

Є й відносно непогані новини: відсоток виконаних договорів – як за сумами, так і за кількістю – залишається стабільним для України навіть у час війни. Звісно, про 100% виконання не йдеться, але змусити підрядника виконати роботи – можливо. Водночас значна частина закупівель так і не отримує омріяного статусу "виконано".

Щодо конкуренції – навіть у "довоєнний" час вона не була високою в будівельній галузі. Наприклад, у 2021 році середня кількість учасників у конкурентних лотах становила 1,6. Тобто в середньому півтори компанії розігрували один будівельний лот. У 2020 та 2019 роках цей показник був майже 2 компанії на лот. А вже у воєнні 2023 і 2024 роки він закріпився на рівні 1,3 учасника.

Які регіони – "найзавзятіші" ремонтники

Відповідно до нашого аналізу даних на Prozorro, п'ятьма лідерами за обсягами витрат на будівництво за час великої війни є:

  • місто Київ – 70,6 мільярда гривень,
  • Дніпропетровська область – 60,6 мільярда гривень,
  • Львівська область – 36,1 мільярда гривень,
  • Одеська область – 34,8 мільярда гривень,
  • Київська область – 28,9 мільярда гривень.

Зі столицею все зрозуміло – там завжди будуватимуть і ремонтуватимуть дороги, школи, укриття, лікарні, лінії електропередач та багато іншого, попри війну й постійні обстріли. Доцільність таких витрат потрібно оцінювати не комплексно, а аналізуючи кошторис кожного окремого тендеру.

У Дніпропетровській області найбільші тендери були оголошені на будівництво магістрального водогону, необхідність у якому з'явилася після знищення росіянами Каховської ГЕС.

А от третє місце у рейтингу Львівщина, очевидно, здобула завдяки ремонту доріг місцевого значення. За словами влади, ці роботи пов'язані з експлуатаційним утриманням шляхів: аби не було критично багато ям, аварій та зламаних ходових.

Як показує статистика, останньою в цьому рейтингу є Луганська область – 65,6 мільйона гривень. Пояснювати тут багато не доводиться – майже вся територія регіону тимчасово перебуває під контролем Росії.

Після Луганщини останні позиції в рейтингу займають:

  • Тернопільська область – 4,8 мільярда гривень,
  • Донецька область – 4,7 мільярда гривень,
  • Кіровоградська область – 5 мільярдів гривень.

Найбільший за сумою тендер на Тернопільщині стосувався ремонту доріг. Водночас на першій сторінці закупівель – низка тендерів Департаменту будівництва Тернопільської ОДА щодо зведення фортифікацій на Сумщині.

На Донеччині, як не дивно, ремонтували дороги стратегічного значення, відновлювали пошкоджені будівлі та облаштовували опорні пункти.

Кіровоградщина похизуватися нічим особливим не може – найбільший тендер за очікуваною сумою не сягнув і 200 мільйонів гривень та був пов'язаний із ремонтом дороги.

Коли будували найбільше після вторгнення

Аналізуючи динаміку витрат на будівництво під час повномасштабної війни, ми виокремили три періоди з найбільшими обсягами фінансування.

  • жовтень – грудень 2022 року

У цей період витрати поступово зростали, досягнувши найбільшого показника в грудні 2022 року – 13,36 мільярда гривень. Значна частина закупівель стосувалася ремонту окремих об'єктів у регіонах, далеких від фронту. Ймовірно, активізація будівельних тендерів у цей час пов'язана із завершенням бюджетного року та усвідомленням того, що Росії не вдасться просунутися вглиб України.

  • травень – серпень 2023 року

Цей період став піковим за витратами на будівництво за весь час повномасштабної війни. У липні 2023 року було витрачено рекордні 35,55 мільярда гривень, а у червні – 28,69 мільярда гривень. Нічого дивного в цьому немає – тепла пора сприяє будівництву, зокрема, доріг, енергооб'єктів та відновленню пошкоджених будівель. До того ж саме тоді ворог зруйнував Каховську ГЕС, через що з'явилася нагальна потреба у магістральному водогоні.

  • березень – травень 2024 року

Навесні 2024 року витрати на будівництво знову зросли. У березні вони становили 18,4 мільярда гривень, у квітні – 19,25 мільярда, а в травні – майже 20 мільярдів. Основні напрями видатків залишаються "класичними" – дороги, фортифікації, енергооб'єкти та будівлі, що потребують ремонту.

Кому війна, а кому – "бізнес"

Будівельній галузі варто віддати належне: як і енергетики, будівельники часто працюють на прифронтових територіях, де існує загроза обстрілів. Не варто дивуватися, що серед приватних компаній не так багато охочих зводити фортифікації в Сумській чи Харківській областях, де до росіян – рукою подати.

Також значна частина будівельних компаній просто не хоче мати справу з державними підрядами, адже це додаткові ризики та підвищена увага з боку суспільства.

Водночас за час великої війни спостерігалися цілі хвилі скандалів, пов'язаних із будівництвом, відбудовою, корупцією серед державних службовців та сумнівними підрядниками. У цьому блоці, як ми обіцяли на початку матеріалу, розглянемо, що саме заважає нам розпочати "нову", "незаплямовану" сторінку в українській історії.

  • відновлення звільнених територій

Після того як ЗСУ відбили наступ загарбників навесні 2022 року, постала величезна потреба у відбудові інфраструктури на Сумщині, Чернігівщині, а особливо – на Київщині. Журналістські розслідування про можливу корупцію в цих регіонах спершу звучали як новини з паралельної реальності – важко було повірити, що все відбувається насправді.

Bihus.Info одними з перших оприлюднили розслідування про те, що підряди на відбудову Київської області роздали фігурантам кримінальних проваджень, компаніям, купленим на OLX, а також структурам, ниточки від яких ведуть до ОВА та Офісу Президента. Люди, які стали "щасливцями" таких ремонтів, відверто говорили про те, що державні відбудовувачі завдали більше шкоди, ніж користі.

  • проблеми у зведенні фортифікацій

У травні 2024 року росіяни здійснили прорив на півночі Харківської області. Хоча ворог не просунувся далеко завдяки Силам оборони України, цей факт неабияк сколихнув інформаційне поле. Ще більше уваги громадськості привернув матеріал голови Антикорупційного центру "Межа", де йшлося про те, що Харківська ОВА віддала гроші на зведення фортифікацій, м'яко кажучи, дуже-дуже сумнівним фірмам.

  • непорозуміння навколо ремонту Охматдиту

У липні 2024 року росіяни атакували будівлю дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит, спричинивши значні руйнування. Трагедія потрапила на перші шпальти не лише українських, а й світових видань.

Після цього розпочався збір коштів на відновлення лікарні, зокрема через благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство", який акумулював 378 мільйонів гривень. У серпні 2024 року вибухнув скандал: фонд відмовився переказувати зібрані кошти на офіційні рахунки лікарні, посилаючись на відсутність правових підстав для такого переказу. Втрутитися в ситуацію змушені були Міністерство охорони здоров'я України та правоохоронні органи, які розпочали перевірку діяльності фонду.

Який вигляд мав Охматдит після російського удару / Фото Аліни Латанської для 24 Каналу

Станом на лютий 2025 року відновлювальні роботи в Охматдиті тривають. Попри скандали та інші труднощі, лікарня продовжує відновлюватися за підтримки міжнародних партнерів і благодійників. Керівництво медзакладу запевняє, що Охматдит буде "відновлено прозоро та якісно". Чи так це буде насправді, чи лише на словах – питання риторичне.

"Ламати – не будувати"

Не хочеться завершувати цей матеріал на негативній ноті, адже, як ми вже зазначали, серед будівельників є справді хороші підрядники, які працюють на результат, навіть під загрозою обстрілів. Зрештою, як співала Клавдія Петрівна у своїй останній пісні:

…У зграї має бути вождь
Ламати – не будувати,
Для веселки треба дощ.

По-перше, ці рядки нагадують нам, що руйнувати завжди легше, ніж створювати (а критикувати – легше, ніж щось зробити власноруч). Проте саме через подолання труднощів ми досягаємо справжнього прогресу та відродження.

По-друге, як після дощу з'являється веселка, так і після випробувань та перешкод приходить оновлення та відбудова. Усі ми мріємо про мирну, некорумповану й заасфальтовану Україну, яка обов'язково постане у всій своїй красі після перемоги.

Та й, будьмо чесними, усе одно краще жити у світі зразка 2021 року, де найбільшою проблемою є "Велике будівництво", а не щоденні обстріли, смерті людей та руйнування.

Теги за темою
ГрошіКорупція
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп заборонив ШІ в США бути політично, расово та ще якось уперередженим, на відміну від китайського провладного
InternetUA
2025-07-25T06:01:26Z
Росія перемістила свої системи РЕБ ближче до кордонів однієї з країн НАТО
InternetUA
2025-07-25T05:55:14Z
Армія Путіна несе космічні втрати на Сумщині: в ISW назвали дві головні причини
GlavRed
2025-07-25T05:45:57Z
У лавах крайніх правих Франції вимагають вирішальної ролі парламенту у визнанні Палестини
Европейская правда
2025-07-25T05:43:28Z
Трамп натякнув на примирення з Маском: що заявив
InternetUA
2025-07-25T05:42:36Z
Ташева після скандалу пояснила, чому голосувала за законопроєкт про НАБУ та САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T05:42:13Z
На тлі протестів та обурення: нардепи почали визнавати помилку у голосуванні за закон про НАБУ
24tv
2025-07-25T05:42:13Z
Моніторинг Нацради: робота з простроченими повноваженнями, конфлікти серед членів, конкурси та штрафи
Детектор М
2025-07-25T05:39:23Z
Затишшя у пік сезону: Майорка переживає серйозний спад туризму
24tv
2025-07-25T05:15:28Z
Ідеальне рішення для смачного ранку: швидкі ліниві вареники
24tv
2025-07-25T05:15:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 25 липня 2025 року
Фокус
2025-07-25T05:00:48Z
Розмноження полуниці вусами — як це правильно робити
TSN
2025-07-25T04:18:24Z
То все ж таки "гумка" чи "резинка": вчителька назвала одну з найпоширеніших помилок
GlavRed
2025-07-25T03:27:49Z
Притягнете хаос та безгрошів'я: у які дні не можна мити голову
GlavRed
2025-07-25T03:27:26Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинці з дівчинкою-художницею за 49 сек
GlavRed
2025-07-25T03:27:15Z
Такі сирники ви точно не їли: приготуйте ще варіацію з кабачком
Telegraf
2025-07-25T03:18:41Z
Накриє хвиля багатства і перемог: шукайте себе у списку найщасливіших знаків зодіаку
Gazeta UA
2025-07-25T03:12:11Z
ТОП найрідкісніших банкнот світу: як вони виглядають та скільки коштують
24tv
2025-07-25T05:15:22Z
"Ніколи не втрачав до неї своїх почуттів": що Бред Пітт думає про новий роман Дженніфер Еністон
GlavRed
2025-07-24T23:27:18Z
Міні-Джеджула: багатодітний шоумен показав одномісячну доньку від секретної дружини
GlavRed
2025-07-24T22:27:29Z
YOGEN – "Mono" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-24T22:12:43Z
Хрещена Насті Каменських зробила несподіване зізнання про співачку
GlavRed
2025-07-24T21:27:18Z
3 популярні серіали з Андрієм Ісаєнком, який зіграв у скандальному фільмі "Раша гудбай"
24tv
2025-07-24T21:21:17Z
Діві 56: як сьогодні одягається найстильніша співачка США
24tv
2025-07-24T20:57:08Z
Звинуватили у нищенні спадщини: як Prada потрапила у гучний скандал через нові сандалії
24tv
2025-07-24T20:36:34Z
Від перших кроків в шоубізі до статусу ікони: як змінилась Дженніфер Лопес за час кар'єри
24tv
2025-07-24T20:03:04Z
Скільки кроків на день потрібно робити, щоб підтримати форму
Комсомольская правда
2025-07-25T04:58:32Z
Вчені знайшли засіб проти вірусу, що викликає рак крові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:57:27Z
Високий чи низький – який тиск небезпечніший
24tv
2025-07-25T04:42:12Z
Всього 7000 кроків на день знижують ризики для здоров'я
УкраинФорм
2025-07-25T03:09:05Z
В Івано-Франківську кардіохірурги вперше здійснили забір донорського серця для трансплантації
УкраинФорм
2025-07-25T02:57:25Z
В Україну надійшла перша партія телемедичного обладнання у рамках співпраці МОЗ і C3Medical
УкраинФорм
2025-07-25T02:21:28Z
Мікроскоп на основі ШІ передбачає утворення хвороб мозку - дослідження
InternetUA
2025-07-25T02:04:23Z
Вчені знайшли новий спосіб визначення тривалості життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:30:08Z
Українські вчені створили пристрій для вилучення уламків у польових умовах
360ua.news
2025-07-24T18:21:52Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Харківській області: як отримати 10 800 гривень
Политека
2025-07-25T06:00:59Z
Окупанти вдарили по Дніпропетровщині: є поранений та багато руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T06:00:53Z
На Харківщині росіяни мали успіх на кількох відтинках: в ISW кажуть, що ті змогли загарбати
ZN UA
2025-07-25T06:00:51Z
Суцільний "килим": сарана накинулась на поле соняшнику під Запоріжжям
Telegraf
2025-07-25T05:54:39Z
Росіяни за добу вбили двох цивільних на Донеччині, ще 17 - поранили
УкраинФорм
2025-07-25T05:51:44Z
Справа на 300 тис. грн: депутатці Київради вручено підозру у шахрайстві
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T05:42:37Z
Україну атакує неприємна погода: де чекати сильних злив
GlavRed
2025-07-25T05:36:39Z
Ситуація на заході Запорізької області погіршується — DeepState
ZN UA
2025-07-25T05:36:23Z
На фронті за добу - 174 зіткнення, найбільше ворог атакував на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-25T05:36:13Z
Став Героєм України посмертно. Згадаймо солдата Олега Ярового
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T06:00:33Z
Алла Кудлай розсекретила, коли й за скільки купила квартиру у Києві
24tv
2025-07-25T05:48:32Z
Поліція влаштувала масові перевірки студентів призовного віку. Одного з них вираховує за телефонними дзвінками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T05:36:33Z
Зворушливі привітання з Днем ангела Ганни 2025: гарні слова у прозі й віршах
24tv
2025-07-25T05:09:29Z
Скільки коштують комунальні послуги в Європі у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T05:09:00Z
На якій відстані від сусідського паркану можна посадити дерево
24tv
2025-07-25T05:03:19Z
Американські розробники представили новітній бойовий морський дрон USX-1 Defiant
InternetUA
2025-07-25T05:01:14Z
Син бізнесмена, "крипто-барбі" і "темщик" з Білорусі: що відомо про кривдників Марії Ковальчук
24tv
2025-07-25T04:51:54Z
Успіння праведної Анни: яких особливих заборон мають дотримуватись вагітні
Gazeta UA
2025-07-25T04:33:54Z
20-річний хлопець привласнив майже ₴18 тис. з кредитки померлого родича
Украина Криминальная
2025-07-25T05:57:05Z
На Івано-Франківщині у ДТП загинув народний депутат Ярослав Рущишин
Комсомольская правда
2025-07-25T05:54:05Z
Авіакатастрофа Ан-24 у Росії: з'явилося відео падіння літака
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T05:54:01Z
Зранку ворог вгатив по Сумах
Gazeta UA
2025-07-25T05:45:19Z
Зраджував державу за “крипту”: судитимуть українця, який працював на російську фсб
InternetUA
2025-07-25T05:27:25Z
Дрони атакують різні регіони Росії: у Невинномиську під ударом міг опинитися завод "Азот"
24tv
2025-07-25T05:27:23Z
Ніч "бавовни" в Росії: дрони влаштували справжнє пекло на стратегічних об'єктах — що відомо
Telegraf
2025-07-25T05:09:19Z
У Тамбовській області РФ атаковано пороховий завод
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:36:26Z
В Україні викрили десятки шахрайських кол-центрів: псевдо-брокери виманювали гроші іноземців
InternetUA
2025-07-25T04:27:51Z
"Леви" проти чемпіона АПЛ: онлайн-трансляція матчу Карпати – Лестер
24tv
2025-07-25T05:48:44Z
Рома в найближчий час підпише таланта з Фламенгу
Football.ua
2025-07-25T05:46:38Z
Манчестер Сіті підтвердив готовність продати свого перспективного вихованця Джеймсом МакЕті за 35 млн фунтів
Известия Киев
2025-07-25T05:27:25Z
Барселона шукає наступника Левандовського
Football.ua
2025-07-25T05:18:40Z
"У нас ще є шанси": Сульшер – про поразку від Шахтаря
Football.ua
2025-07-25T04:51:11Z
Будинок футболіста топ-клубу Серії А пограбували
Football.ua
2025-07-25T04:30:41Z
Виграла "золото" Афін-2004 та брала участь у талант-шоу: де зараз борчиня Ірина Мерлені
24tv
2025-07-25T04:21:55Z
Колишній тренер Усика назвав потенційних суперників українського боксера
24tv
2025-07-25T04:12:47Z
Мають свою команду удома: українські футболісти-татусі, які виховують трьох і більше дітей
24tv
2025-07-25T02:21:20Z
У ДАР стартувало подання заявок на фінансову підтримку для фермерів
AgroPortal
2025-07-25T06:00:49Z
Ціни на овочі та фрукти: експерти вважають, що "ера дешевих продуктів закінчилася"
ZN UA
2025-07-25T05:54:23Z
Стару гривню можна продати за 80 тисяч: як вона виглядає
Фокус
2025-07-25T05:51:49Z
Курс під контролем: якими будуть валюти на початку серпня
24tv
2025-07-25T05:36:41Z
Подорожчання продуктів у Дніпропетровській області: як змінилися ціни за останній час
Политека
2025-07-25T05:30:49Z
Епоха дешевих яблук закінчилася: чи чекати українцям зниження цін у 2025 році
Хвиля
2025-07-25T05:30:45Z
Відсутність укриття та юридичні проблеми: через що погано продаються квартири
24tv
2025-07-25T05:21:55Z
KSG Agro поповнив стадо 500 свиноматками данської генетики
Agravery
2025-07-25T05:21:45Z
Курятина та яйця: чи можуть подешевшати ці продукти
ZN UA
2025-07-25T05:03:38Z
На Марс відправлять 6 вертольотів: вони підготують висадку астронавтів NASA на планету
Фокус
2025-07-25T06:00:28Z
Пілот пояснив, чому важливо вмикати "режим польоту" під час подорожі літаком
InternetUA
2025-07-25T05:43:22Z
Маленький отвір біля камери iPhone: навіщо він потрібен
InternetUA
2025-07-25T05:21:41Z
29 липня - онлайн-лекція для локальних медіа: «Персональні фінанси: як заощаджувати і планувати майбутнє»
Детектор М
2025-07-25T05:21:33Z
Чи реально заробляти на YouTube: як підключити монетизацію
24tv
2025-07-25T05:03:46Z
Як встановити бета-версію iOS 26 на iPhone
InternetUA
2025-07-25T04:01:02Z
Британські вчені: на ключах від авто більше бактерій, ніж на смартфоні
Топ Жир
2025-07-25T04:00:49Z
Де у світі є плавучий острів, що роками "ходить" по колу і не тоне
24tv
2025-07-25T03:18:35Z
OpenAI планує запуск GPT-5 вже у серпні
InternetUA
2025-07-25T01:03:51Z
Китайці створили двоповерховий будинок на колесах із терасою
Топ Жир
2025-07-25T05:42:21Z
Цей шматок мила може бути найміцнішою річчю, яку створив Ford за рік
Топ Жир
2025-07-25T04:03:44Z
Що означає індикатор ABS в автомобілі та що робити, якщо він загорівся
24tv
2025-07-25T03:33:45Z
Надрозкішні апартаменти Pagani Residences обладнані гаражем усередині гаражу
Топ Жир
2025-07-25T01:18:32Z
Найкрутіший Lincoln, який так і не вийшов у продаж, оснащувався двигуном V12 від суперкара
Топ Жир
2025-07-25T00:33:09Z
Mercedes прикрашає безлику форму зірками
Топ Жир
2025-07-24T23:48:29Z
Закон Коннектикуту про ліву смугу жорстко обмежить повільних водіїв з наступного року
Топ Жир
2025-07-24T23:18:30Z
Ціна американського кросовера Subaru зросла, але оновлення виявилися незначними
Топ Жир
2025-07-24T22:18:18Z
Цей водоплавний монстр з двигуном RX-7 перетворює будь-який водоймище на вашу особисту гоночну трасу
Топ Жир
2025-07-24T21:48:08Z