MY.UAНовини
Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз
Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз

Від доріг до фортифікацій: куди йдуть сотні мільярдів на будівництво під час війни – аналіз

У час великої війни лише справжні оптимісти можуть дозволити собі робити ремонти або щось будувати. Російське вторгнення поставило звичний ритм життя мільйонів людей на паузу, а також суттєво скорегувало витрати, які в цивільному житті й держава, і громадяни скеровували на покращення власного благоустрою.

Аналітики 24 Каналу в проєкті "Бюджети війни" – оперуючи цифрами, фактами та реальними історіями – розповідають про те, що стало важливим або набуло особливого значення після 24 лютого 2022 року. Власне, будівництво та ремонти – це якраз-таки те, що ми почали по іншому сприймати, коли на мирні міста в різних куточках нашої держави почали летіти бомби та ракети.

Лише олди зрозуміть: "Велике будівництво"

Не важко здогадатися, що за останнє десятиліття саме 2021 рік був піковим у витратах, пов'язаних із будівництвом та ремонтами. Принаймні це засвідчує наш аналіз даних на Prozorro за допомогою вибірки відповідних класифікаторів закупівель.

Близько 457 мільярдів гривень – понад пів трильйона. Саме стільки витратили на ремонти старого та зведення нового у 2021 році. Нагадаємо, що це був рік розпалу "Великого будівництва" – масштабної урядової програми, спрямованої на покращення транспортної, освітньої, соціальної та спортивної інфраструктури. Досі владу критикують за неналежне розставлення пріоритетів у період, коли потрібно було зосередитися на підготовці до війни.

Крім того, значна частина тодішніх тендерів супроводжувалася сенсаційними журналістськими розслідуваннями та скандалами, пов'язаними зі зловживаннями та завищеними цінами. Хотілося б сказати, що 2022 рік "змінив усе", розпочавши нову сторінку в історії України. З одного боку, так: витрати на будівництво у 2022 році становили всього 55 мільярдів. Порівняно з іншими роками це доволі мало.

З іншого боку, скандали та журналістські розслідування про нечесних підрядників і чиновників нікуди не зникли. Однак про це ми детально поговоримо трохи згодом, а поки що ще трохи зосередимося на загальних цифрах.

За період від 24.02.2022 до кінця січня 2025 року було оголошено майже 434 тисячі будівельних тендерів на поточну суму договорів 424 мільярди гривень. Тобто саме стільки, грубо кажучи, держава витратила на будівництво за три роки повномасштабної війни, і це майже стільки ж, скільки за один 2021 рік.

Не варто передчасно нарікати й говорити: "А краще було б ці гроші скерувати на дрони/пенсії/захоплення Бєлгородської області". Будівництво є важливим у час війни, особливо коли йдеться про зведення фортифікацій, укриттів або відбудову зруйнованих ворогом житлових будинків та лікарень.

Найбільшим організатором тендерів на будівництво за три роки війни є Департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради. Йдеться про понад 4 тисячі лотів – майже 1% від загальної кількості. Як на одного організатора в масштабах всієї країни, це дуже багато. І, на превеликий жаль, абсолютна більшість закупівель стосується ремонту житла, зруйнованого росіянами.

Є й відносно непогані новини: відсоток виконаних договорів – як за сумами, так і за кількістю – залишається стабільним для України навіть у час війни. Звісно, про 100% виконання не йдеться, але змусити підрядника виконати роботи – можливо. Водночас значна частина закупівель так і не отримує омріяного статусу "виконано".

Щодо конкуренції – навіть у "довоєнний" час вона не була високою в будівельній галузі. Наприклад, у 2021 році середня кількість учасників у конкурентних лотах становила 1,6. Тобто в середньому півтори компанії розігрували один будівельний лот. У 2020 та 2019 роках цей показник був майже 2 компанії на лот. А вже у воєнні 2023 і 2024 роки він закріпився на рівні 1,3 учасника.

Які регіони – "найзавзятіші" ремонтники

Відповідно до нашого аналізу даних на Prozorro, п'ятьма лідерами за обсягами витрат на будівництво за час великої війни є:

  • місто Київ – 70,6 мільярда гривень,
  • Дніпропетровська область – 60,6 мільярда гривень,
  • Львівська область – 36,1 мільярда гривень,
  • Одеська область – 34,8 мільярда гривень,
  • Київська область – 28,9 мільярда гривень.

Зі столицею все зрозуміло – там завжди будуватимуть і ремонтуватимуть дороги, школи, укриття, лікарні, лінії електропередач та багато іншого, попри війну й постійні обстріли. Доцільність таких витрат потрібно оцінювати не комплексно, а аналізуючи кошторис кожного окремого тендеру.

У Дніпропетровській області найбільші тендери були оголошені на будівництво магістрального водогону, необхідність у якому з'явилася після знищення росіянами Каховської ГЕС.

А от третє місце у рейтингу Львівщина, очевидно, здобула завдяки ремонту доріг місцевого значення. За словами влади, ці роботи пов'язані з експлуатаційним утриманням шляхів: аби не було критично багато ям, аварій та зламаних ходових.

Як показує статистика, останньою в цьому рейтингу є Луганська область – 65,6 мільйона гривень. Пояснювати тут багато не доводиться – майже вся територія регіону тимчасово перебуває під контролем Росії.

Після Луганщини останні позиції в рейтингу займають:

  • Тернопільська область – 4,8 мільярда гривень,
  • Донецька область – 4,7 мільярда гривень,
  • Кіровоградська область – 5 мільярдів гривень.

Найбільший за сумою тендер на Тернопільщині стосувався ремонту доріг. Водночас на першій сторінці закупівель – низка тендерів Департаменту будівництва Тернопільської ОДА щодо зведення фортифікацій на Сумщині.

На Донеччині, як не дивно, ремонтували дороги стратегічного значення, відновлювали пошкоджені будівлі та облаштовували опорні пункти.

Кіровоградщина похизуватися нічим особливим не може – найбільший тендер за очікуваною сумою не сягнув і 200 мільйонів гривень та був пов'язаний із ремонтом дороги.

Коли будували найбільше після вторгнення

Аналізуючи динаміку витрат на будівництво під час повномасштабної війни, ми виокремили три періоди з найбільшими обсягами фінансування.

  • жовтень – грудень 2022 року

У цей період витрати поступово зростали, досягнувши найбільшого показника в грудні 2022 року – 13,36 мільярда гривень. Значна частина закупівель стосувалася ремонту окремих об'єктів у регіонах, далеких від фронту. Ймовірно, активізація будівельних тендерів у цей час пов'язана із завершенням бюджетного року та усвідомленням того, що Росії не вдасться просунутися вглиб України.

  • травень – серпень 2023 року

Цей період став піковим за витратами на будівництво за весь час повномасштабної війни. У липні 2023 року було витрачено рекордні 35,55 мільярда гривень, а у червні – 28,69 мільярда гривень. Нічого дивного в цьому немає – тепла пора сприяє будівництву, зокрема, доріг, енергооб'єктів та відновленню пошкоджених будівель. До того ж саме тоді ворог зруйнував Каховську ГЕС, через що з'явилася нагальна потреба у магістральному водогоні.

  • березень – травень 2024 року

Навесні 2024 року витрати на будівництво знову зросли. У березні вони становили 18,4 мільярда гривень, у квітні – 19,25 мільярда, а в травні – майже 20 мільярдів. Основні напрями видатків залишаються "класичними" – дороги, фортифікації, енергооб'єкти та будівлі, що потребують ремонту.

Кому війна, а кому – "бізнес"

Будівельній галузі варто віддати належне: як і енергетики, будівельники часто працюють на прифронтових територіях, де існує загроза обстрілів. Не варто дивуватися, що серед приватних компаній не так багато охочих зводити фортифікації в Сумській чи Харківській областях, де до росіян – рукою подати.

Також значна частина будівельних компаній просто не хоче мати справу з державними підрядами, адже це додаткові ризики та підвищена увага з боку суспільства.

Водночас за час великої війни спостерігалися цілі хвилі скандалів, пов'язаних із будівництвом, відбудовою, корупцією серед державних службовців та сумнівними підрядниками. У цьому блоці, як ми обіцяли на початку матеріалу, розглянемо, що саме заважає нам розпочати "нову", "незаплямовану" сторінку в українській історії.

  • відновлення звільнених територій

Після того як ЗСУ відбили наступ загарбників навесні 2022 року, постала величезна потреба у відбудові інфраструктури на Сумщині, Чернігівщині, а особливо – на Київщині. Журналістські розслідування про можливу корупцію в цих регіонах спершу звучали як новини з паралельної реальності – важко було повірити, що все відбувається насправді.

Bihus.Info одними з перших оприлюднили розслідування про те, що підряди на відбудову Київської області роздали фігурантам кримінальних проваджень, компаніям, купленим на OLX, а також структурам, ниточки від яких ведуть до ОВА та Офісу Президента. Люди, які стали "щасливцями" таких ремонтів, відверто говорили про те, що державні відбудовувачі завдали більше шкоди, ніж користі.

  • проблеми у зведенні фортифікацій

У травні 2024 року росіяни здійснили прорив на півночі Харківської області. Хоча ворог не просунувся далеко завдяки Силам оборони України, цей факт неабияк сколихнув інформаційне поле. Ще більше уваги громадськості привернув матеріал голови Антикорупційного центру "Межа", де йшлося про те, що Харківська ОВА віддала гроші на зведення фортифікацій, м'яко кажучи, дуже-дуже сумнівним фірмам.

  • непорозуміння навколо ремонту Охматдиту

У липні 2024 року росіяни атакували будівлю дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит, спричинивши значні руйнування. Трагедія потрапила на перші шпальти не лише українських, а й світових видань.

Після цього розпочався збір коштів на відновлення лікарні, зокрема через благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство", який акумулював 378 мільйонів гривень. У серпні 2024 року вибухнув скандал: фонд відмовився переказувати зібрані кошти на офіційні рахунки лікарні, посилаючись на відсутність правових підстав для такого переказу. Втрутитися в ситуацію змушені були Міністерство охорони здоров'я України та правоохоронні органи, які розпочали перевірку діяльності фонду.

Який вигляд мав Охматдит після російського удару / Фото Аліни Латанської для 24 Каналу

Станом на лютий 2025 року відновлювальні роботи в Охматдиті тривають. Попри скандали та інші труднощі, лікарня продовжує відновлюватися за підтримки міжнародних партнерів і благодійників. Керівництво медзакладу запевняє, що Охматдит буде "відновлено прозоро та якісно". Чи так це буде насправді, чи лише на словах – питання риторичне.

"Ламати – не будувати"

Не хочеться завершувати цей матеріал на негативній ноті, адже, як ми вже зазначали, серед будівельників є справді хороші підрядники, які працюють на результат, навіть під загрозою обстрілів. Зрештою, як співала Клавдія Петрівна у своїй останній пісні:

…У зграї має бути вождь
Ламати – не будувати,
Для веселки треба дощ.

По-перше, ці рядки нагадують нам, що руйнувати завжди легше, ніж створювати (а критикувати – легше, ніж щось зробити власноруч). Проте саме через подолання труднощів ми досягаємо справжнього прогресу та відродження.

По-друге, як після дощу з'являється веселка, так і після випробувань та перешкод приходить оновлення та відбудова. Усі ми мріємо про мирну, некорумповану й заасфальтовану Україну, яка обов'язково постане у всій своїй красі після перемоги.

Та й, будьмо чесними, усе одно краще жити у світі зразка 2021 року, де найбільшою проблемою є "Велике будівництво", а не щоденні обстріли, смерті людей та руйнування.

Теги за темою
ГрошіКорупція
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Велика загадка вчених: навіщо у Єгипті будували піраміди
GlavRed
2025-03-29T03:06:49Z
Модель для генерації зображень OpenAI знову викликає суперечки щодо копірайту
InternetUA
2025-03-29T01:01:16Z
Facebook повертається до своєї початкової місії, даючи вам більше часу з друзями та родиною
InternetUA
2025-03-29T00:01:36Z
Маск оголосив, що його стартап xAI купив соцмережу X
ZN UA
2025-03-28T23:45:42Z
Незвичайний артефакт знайшли в Іспанії
Gazeta UA
2025-03-28T23:39:33Z
У даркнеті виставили на продаж особисті дані тисяч користувачів Binance
InternetUA
2025-03-28T23:01:45Z
Reuters: Всі співробітники USAID будуть звільнені до 30 вересня
Antikor
2025-03-28T21:15:52Z
Екстремісти почали активно вербувати молодь через соцмережі – розвідка Данії
InternetUA
2025-03-28T20:49:56Z
"Це найстрашніше": у ChatGPT запитали, як би він захоплював світ
Фокус
2025-03-28T20:27:44Z
Які 5 жіночих імен можна скорочувати як Леся: вчителька ошелешила відповіддю
GlavRed
2025-03-29T02:36:44Z
Полуницю втомитеся збирати: чим підживити ягоду для рекордного врожаю
GlavRed
2025-03-29T01:33:12Z
Ніжні, мудрі, сильні: імена жінок, які стануть ідеально парою для Андрія
Telegraf
2025-03-29T00:33:02Z
З ним ваші страви стануть легендарними: простий рецепт соусу дзадзикі
24tv
2025-03-28T22:00:30Z
Справжній фінансовий магніт: ці аромати притягують гроші
24tv
2025-03-28T21:33:07Z
Відомий корабель сгорів через атаку Росії по Дніпру. Як він з'явився в Bartolomeo та яким був
Telegraf
2025-03-28T21:30:32Z
Бур'яни зникнуть раз і назавжди: використайте цей копійчаний засіб
24tv
2025-03-28T21:00:22Z
Легендарне тріо: салат з пекінської капусти, огірка та помідорів – він ніколи не набридає
24tv
2025-03-28T20:48:23Z
Як приготувати шоколадну паску: рецепт з начинкою
Telegraf
2025-03-28T20:30:38Z
Житель Старокостянтинова у скотських умовах утримував понад 30 коней
Украина Криминальная
2025-03-29T00:36:01Z
На Вінниччині та Житомирщині лунають вибухи
24tv
2025-03-29T00:03:29Z
Наслідки ворожої атаки на Дніпро: кількість постраждалих збільшується
TSN
2025-03-28T23:33:21Z
Все палає, люди в епіцентрі вибуху: РФ влупила по готельно-розважальному комплексі у Дніпрі
GlavRed
2025-03-28T23:27:02Z
Вже 23 людини поранені у Дніпрі: В Нацполіції показали фото наслідків
Antikor
2025-03-28T23:06:02Z
Інцидент біля Голосіївського ТЦК: в поліції розповіли, чому виник конфлікт
Antikor
2025-03-28T22:57:24Z
Руйнування, пожежі, десятки постраждалих: що відбувається у Дніпрі після атаки росіян
Telegraf
2025-03-28T22:51:22Z
Росіяни атакували Дніпро 20 "шахедами": в мережі з’явилося відео перших хвилин після удару, кількість поранених зросла
Antikor
2025-03-28T22:30:57Z
У Дніпрі після атаки – пожежі: є пошкодження у житловому секторі
24tv
2025-03-28T22:27:06Z
Манчестер Юнайтед спробує скласти конкуренцію Арсеналу, Ліверпулю та Ювентусу в боротьбі за Екітіке
Football.ua
2025-03-28T22:40:13Z
РБ Лейпциг провів переговори з Беллінгемом
Football.ua
2025-03-28T22:13:02Z
Офіційно: Дорівал звільнений з посади головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-03-28T21:49:30Z
Баєр Леверкузен розібрався з Бохумом
Football.ua
2025-03-28T21:27:21Z
Баварія не планує підписувати нового воротаря влітку — Плеттенберг
Football.ua
2025-03-28T20:57:52Z
Легендарний хокеїст встановив абсолютний рекорд в НХЛ
24tv
2025-03-28T20:33:25Z
Відомий футбольний клуб в Німеччині "перетворить" свою арену на сонячну станцію
24tv
2025-03-28T20:24:11Z
Бразилія готується до звільнення Дорівала з посади головного тренера
Football.ua
2025-03-28T20:22:38Z
У Росії гонку з біатлону виграв білорус, але "золото" віддали росіянину: не витримав навіть Губернієв
Telegraf
2025-03-28T20:06:01Z
Де заправитись дешевше: різниця в цінах на бензин у Києві сягає 6,5 гривень
Хвиля
2025-03-29T03:06:35Z
Не варто брати все близько до серця: гороскоп на 29 березня
24tv
2025-03-29T03:06:24Z
Там відпочивала еліта й був "штаб" Мішки Япончика: як раніше виглядав ресторан "Фанконі" в Одесі
Telegraf
2025-03-29T03:03:20Z
Гороскоп на завтра 30 березня: Левам - великий прибуток, Скорпіонам - сюрприз
GlavRed
2025-03-29T02:51:54Z
ЗСУ могли просунутися вглиб Бєлгородської області на 3 – 4 кілометри, – Reuters
24tv
2025-03-29T02:30:44Z
В Луганську, ймовірно, прилетіло по заводу «Трансмаш» ударними БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-03-28T23:57:08Z
На Київщині з 1 квітня вводять обмеження для риболовлі
ZN UA
2025-03-28T23:31:49Z
Чоловік відмовився від повістки через небажання служити. Що вирішив суд
Telegraf
2025-03-28T23:30:35Z
На Куп’янському напрямку окупанти три тижні готували масований штурм: ЗСУ зірвали спробу
Antikor
2025-03-28T23:03:55Z
Маша Єфросініна перевтілилась у блондинку і влаштувала фотосесію у еротичному топі
Gazeta UA
2025-03-29T02:15:11Z
Колекція стародавніх монет вартістю $100 млн піде з молотка
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T00:27:47Z
29 березня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T00:00:40Z
Століття легенди: як пісні ставали хітами у виконанні оперного співака Дмитра Гнатюка
TSN
2025-03-28T22:33:37Z
"Жахлива травма": що зараз відбувається з Марією Ковальчук в ОАЕ
GlavRed
2025-03-28T21:27:23Z
MELOVIN - "Твоя вина" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-03-28T21:09:33Z
Нахабний і хамуватий син російського фігуриста зганьбив власного батька
GlavRed
2025-03-28T20:27:36Z
Співачка Даффі знову в музиці після шокуючої історії про викрадення та насилля
360ua.news
2025-03-28T20:12:38Z
Відома українська акторка шокувала лікуванням в психіатричній лікарні й назвала причину
TSN
2025-03-28T19:27:48Z
29 березня - яке сьогодні свято, традиції та звичаї, все про цей день
Комсомольская правда
2025-03-29T03:34:10Z
Ухиянтам спустошать гаманці: кому загрожують 60-тисячні штрафи від ТЦК
Знай
2025-03-29T03:30:30Z
В "Резерв+" запустять нові види відстрочок від мобілізації
Gazeta UA
2025-03-29T03:15:42Z
"Вхопила за волосся": на Івано-Франківщині через російську музику жінка накинулася на іншу
Фокус
2025-03-29T02:12:45Z
У зоопарку в США втекли видри: єноти не дають співробітникам повернути їх назад
Фокус
2025-03-29T01:30:38Z
Операція в Бєлгородській області: експерт розкрив головну мету ЗСУ
GlavRed
2025-03-29T01:27:58Z
На значну суму не очікувати? В якому віці можна вийти на пенсію, якщо є всього 15 років стажу
Telegraf
2025-03-29T01:24:46Z
Пільги для постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС: які можна отримати
ZN UA
2025-03-29T00:42:50Z
Церковний календар: які православні свята віряни відзначатимуть у квітні
ZN UA
2025-03-29T00:04:31Z
МОЗ анонсує зниження цін в аптеках ще на 116 препаратів
TSN
2025-03-29T00:06:22Z
Чим полити розсаду помідорів: навіщо додавати йод
TSN
2025-03-28T20:30:22Z
Ментол приховує небезпеку: вчені заявили, що вагітним не варто курити деякі вейпи
Фокус
2025-03-28T20:03:53Z
Експерти виділили найпоширеніші помилки у готуванні кави
24tv
2025-03-28T19:27:49Z
Європейцям рекомендують запастися провіантом на три дні
Antikor
2025-03-28T18:30:51Z
Що таке спіруліна, чому її вживають та кому це протипоказано
24tv
2025-03-28T18:27:35Z
Що їсти ввечері, щоб схуднути: 5 найкращих продуктів
24tv
2025-03-28T18:06:08Z
Що буде із лікарями та вчителями через 10 років? Білл Гейтс висловив свою думку
ГЛАВКОМ NET
2025-03-28T17:39:02Z
Чим поливати орхідеї для пишного цвітіння: знадобиться шкірка фрукта
24tv
2025-03-28T17:36:13Z
Індивідуальний газовий котел: чи можна встановити у багатоповерхівці
ZN UA
2025-03-29T03:24:22Z
Nintendo готується випустити Switch 2 на фоні торгової війни США та Китаю - FT
InternetUA
2025-03-29T03:03:03Z
The Telegraph: Нова угода про ресурси блокує Україні шлях в ЄС і змушує качати газ з РФ
Antikor
2025-03-28T22:57:11Z
Санкційний скандал з аерокосмічними технологіями: Британська фірма постачала компоненти подвійного призначення до Росії
Antikor
2025-03-28T22:45:26Z
Поки Україна просить по всьому світу гроші на відновлення енергетики, ДТЕК виплачує мільярдні дивіденди, а Рінат Ахметов багатіє
Antikor
2025-03-28T22:03:58Z
Автовиробники не повинні підвищувати ціни через мита, - Трамп
Antikor
2025-03-28T22:03:24Z
Мінфін: Державний внутрішній борг України скоротився на 15,5 млрд гривень
Хвиля
2025-03-28T21:36:49Z
Долар божеволіє : курс "округлиться" в гірший бік
GlavRed
2025-03-28T21:27:31Z
Hyundai, Samsung і LG можуть відновити бізнес у росії
iPress
2025-03-28T21:16:21Z
За яких умов водії можуть залишитися без прав через стан автомобільних фар
Gazeta UA
2025-03-29T03:18:37Z
Зміна кольору антифризу в автомобілі: що це може означати та як запобігти проблеми
Gazeta UA
2025-03-29T01:33:09Z
Чи Справжнє Відео? Tesla Cybertruck Витягує Засмикану Ford F-150 З-під Снігу
Топ Жир
2025-03-29T01:30:29Z
Нова інформаційно-розважальна система Pleos від Hyundai нагадує копію Tes**а
Топ Жир
2025-03-29T00:45:22Z
Унікальний Prombron від Dartz з крокодиловою шкірою робить Mansory неймовірно вишуканим
Топ Жир
2025-03-28T23:15:47Z
Toyota відмовляється від обмеженої комплектації Mirai 2025 та підвищує ціни
Топ Жир
2025-03-28T23:00:05Z
Багатомільйонний спіймали Bugatti Chiron за перевищення швидкості 76 миль на годину
Топ Жир
2025-03-28T22:00:11Z
Цей спортивний “звір” з центральним розташуванням двигуна не схожий на звичайний хетчбек Citroen
Топ Жир
2025-03-28T21:45:41Z
Скода Ельрок РС: нова доступна та потужна електрокарета
Топ Жир
2025-03-28T20:45:27Z
Гренландія відповіла на заяви Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T03:24:46Z
«Отримую звіти»: Трамп прокоментував удари «шахедами» по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T03:00:01Z
World Press Photo для конкурсу розмістило фото української дитини поряд з окупантом: в МЗС відреагували
Gazeta UA
2025-03-29T02:42:30Z
Зеленський готовий говорити з російськими бізнесменами про мир
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T02:30:47Z
Відбуваються дивні речі: чи реально ввести миротворців в Україну у найближчі місяці
24tv
2025-03-29T02:30:21Z
Верховний суд Південної Кароліни дозволив використання ШІ в судовій системі штату
InternetUA
2025-03-29T02:01:14Z
Суд США призупинив спробу Трампа згорнути "Голос Америки"
Европейская правда
2025-03-29T01:57:08Z
Конгресвумен-республіканку Вікторію Спартц освистали на зустрічі з виборцями
ZN UA
2025-03-29T01:54:49Z
Європа відмовляється відправляти миротворців в Україну, але може потішити кращою альтернативою
24tv
2025-03-29T01:33:27Z