MY.UAНовини
Вища рада правосуддя: вибори голови 2.0
Вища рада правосуддя: вибори голови 2.0

Вища рада правосуддя: вибори голови 2.0

Вища рада правосуддя: вибори голови 2.0

У січні 2025 року Вища рада правосуддя (ВРП) — головний конституційний орган суддівського врядування, відповідальний за призначення та звільнення суддів, притягнення до дисциплінарної відповідальності, а головне — за забезпечення незалежності судової влади, — залишилася без очільника.

Дворічний строк повноважень голови ВРП Григорія Усика добіг кінця, а спроба обрати нового голову 27 січня не була успішною. Григорій Усик отримав дев’ять голосів, а член ВРП Олександр Сасевич, який теж претендував на цю посаду, — шість за мінімально необхідної кількості в 11. Двоє членів ВРП не підтримали жодного кандидата.

Наразі орган тимчасово очолює заступник голови ВРП Дмитро Лук’янов, але його повноваження завершаться наприкінці лютого. А в середині березня спливе чотирирічний строк перебування на посаді двох членів ВРП за квотою з’їзду суддів України — Інни Плахтій та Віталія Саліхова.

У цьому матеріалі спробуємо розібратися, що відбувається всередині Вищої ради правосуддя, як це впливає на саму ВРП та на судову владу, коли ВРП може поповнитися новими членами й чи є шанс обрати нового голову 20 лютого, як це заплановано в порядку денному.

Кворум і ризик втратити частину функцій

У складі Вищої ради правосуддя має працювати 21 член — 10 за квотою з’їзду суддів та по два члени від адвокатів, прокурорів, науковців, президента та парламенту. Голова Верховного суду входить до складу ВРП за посадою, але з об’єктивних причин не працює там щодня. Кворум ВРП (та, відповідно, її повноважність) для різних питань різний. Для призначення суддів наприклад, він становить не менш як 14 членів.

2022 року ВРП майже рік не працювала, адже чинних на той момент членів було від трьох до шести. Частина функцій взагалі не виконувалася, а частину передали голові Верховного суду (наприклад, тимчасові відрядження суддів та зміну підсудності судів). Чим закінчилися для Всеволода Князєва надмірні, майже імператорські повноваження, всі побачили вже за рік. Більше таких небезпечних експериментів не варто проводити не тільки в судовій владі, а й у будь-якому іншому органі, адже, як відомо, «влада розбещує, абсолютна влада розбещує абсолютно».

Вища рада правосуддя звернулася до Кабміну через плани по недофінансуванню системи правосуддя у 2024 році

Наразі у складі ВРП працює лише 17 членів (включно з головою ВС Станіславом Кравченком). Так відбувається тому, що президент уже майже два роки не призначає членів ВРП за своєю квотою. Нині триває вже третій «президентський» конкурс на ці посади, бо кандидатури переможців попередніх конкурсів не задовільнили президента та його конкурсну комісію.

А з’їзд адвокатів України вже понад три роки навіть не розпочинає конкурсів за своєю квотою. І це давно стало приводом не лише для серйозного занепокоєння всередині країни, а й для реакції з боку наших європейських партнерів, які наполегливо радять унеможливити ситуації тривалих непризначень членів ВРП на посади. Тому в проєкті Дорожньої карти з верховенства права (до розділів 23 та 24 кластеру «Основи») одним із заходів на шляху вступу України до ЄС передбачено проведення з’їзду адвокатів онлайн, аби обрання органів суддівського врядування чи переобрання органів адвокатського самоврядування не розтягувалося на роки.

У двох членів ВРП за три тижні закінчаться повноваження. Й у ВРП залишаться працювати тільки 15 членів. Кворум формально є. Однак навіть за такої кількості частину дисциплінарних функцій ВРП буде заблоковано.

Відповідно до закону, перегляд рішень дисциплінарних палат про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності здійснюється пленарним складом ВРП, однак у таких засіданнях не беруть участі члени тієї дисциплінарної палати, яка ухвалила рішення про дисциплінарну відповідальність того чи того судді.

Отже, за наявності лише 15 членів ВРП перегляд рішень дисциплінарних палат буде заблоковано. Оскільки в цих дисциплінарних палатах працює по п’ять членів ВРП, а для повноважності пленарного складу необхідні 11, остаточне звільнення суддів-зрадників, корупціонерів і всіх тих, щодо кого є рішення палат, у яких брали участь п’ять членів ВРП, буде неможливим. І це без урахування самовідводів, хвороб, відряджень, відпусток тощо.

Пролонгація повноважень членів ВРП

Звісно, найлогічнішим рішенням за таких умов було б якнайшвидше обрання з’їздом суддів двох своїх представників та призначення президентом двох членів ВРП за його квотою.

Проте перевірка кандидатів, які виявили бажання бути обраними на ці посади, досі триває. Наприклад, голова Ради суддів України Богдан Моніч 14 лютого проінформував, що з’їзд суддів збереться «одразу після надання Етичною радою кандидатів на посаду членів ВРП». Однак строк завершення цієї перевірки Етичною радою невідомий.

От і виходить, що ніби інструмент попередньої перевірки кандидатів цілком правильний для того, щоб унеможливити призначення недоброчесних осіб членами ВРП. Та це вже друга «перевірна комісія», що не встигає завчасно надати кандидатів, а тому зупиняється або частково зупиняється робота конституційного органу (нагадаємо, що з кінця січня немає кворуму у Великій палаті Конституційного суду України, оскільки Дорадча група експертів не встигла вчасно перевірити кандидатів у судді КСУ).

Щоправда, на відміну від Закону «Про Конституційний суд України», Закон «Про Вищу раду правосуддя» містить норму, яка передбачає: «Якщо Вища рада правосуддя може стати неповноважною через закінчення строку повноважень члена ВРП, такий член ВРП продовжує виконувати свої повноваження до дня обрання (призначення) на його посаду іншої особи, але в будь-якому випадку не більше трьох місяців з дня закінчення строку, на який такого члена Вищої ради правосуддя було обрано (призначено)».

Тут одразу дві проблеми. По-перше, чи є наразі підстави застосовувати цю норму, адже неповноважною ВРП у березні стане не повністю, а лише щодо однієї з функцій? А, по-друге, раніше цієї норми ніколи не застосовували, тож робочого механізму її застосування немає, навіть якщо ВРП потрактує її так, що підстави для продовження повноважень членів ВРП Саліхова та Плахтій є.

Нагадаємо, що все це відбувається на тлі відсутності у Вищій раді правосуддя очільника та закінчення наприкінці лютого повноважень у заступника голови ВРП Дмитра Лук’янова (і, відповідно, необхідності провести вибори ще й на цю посаду).

Друга спроба

На 20 лютого призначено повторні вибори голови ВРП, але є декілька цікавих нюансів.

Так, іще в січні 2025 року, напередодні перших виборів голови ВРП, її члени домовилися, що обиратимуть голову лише за наявності на такому засіданні всіх членів ВРП, включно з головою ВС.

27 січня цих домовленостей було дотримано, проте необхідних 11 голосів так ніхто й не зібрав. Водночас наші джерела у ВРП кажуть, що за одного з кандидатів агітували навіть із офісу президента та парламентського Комітету з питань правової політики.

Як при цьому виконувати Дорожню карту з верховенства права, в якій передбачено посилення суддівської незалежності, залишається загадкою. Про яку незалежність у принципі може йтись, якщо політична влада намагається вплинути на вибори голови ВРП, а деякі члени ВРП «голосують по дзвінку»?

Але на політичній владі дзвінки не закінчуються: у вибори голови ВРП активно втручаються й голови деяких апеляцій. Саме ті, які сидять у своїх кріслах роками, вдало оминаючи заборони щодо третього, четвертого та п’ятого строків на посадах. До речі, розібратися з цими історіями — теж вимога Єврокомісії, відображена в Дорожній карті з верховенства права. Можна лише уявити, яким буде внутрішній супротив щодо її затвердження, якщо вона міститиме реальні заходи з деполітизації, протидії корупції та круговій поруці.

Щодо анонсованої дати виборів голови ВРП 20 лютого, то, за наявної інформації, претендувати на цю посаду знову планують члени ВРП Усик і Сасевич. Однак у цей період заплановані відпустки деяких членів. Тож виконати внутрішні домовленості стосовно голосування всім наявним складом буде непросто (якщо не відкликати їх із відпусток).

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик: «Розгляд резонансних скарг на суддів — зона відповідальності кожного члена ВРП»

Іншим цікавим моментом є те, що цього ж дня планують розглядати і скаргу колишнього голови Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка на рішення Третьої дисциплінарної палати ВРП про притягнення його до відповідальності у вигляді звільнення. Доповідач у цій справі — Усик.

Нагадаємо, що під час розгляду дисциплінарної справи Павла Вовка в Дисциплінарній палаті траплялися такі історії, як мінування будівлі ВРП, збій у роботі системи для голосування, перебої зі світлом, зміна залів засідання через неробочу комп’ютерну техніку, численні клопотання, відводи тощо. Чи не станеться чогось подібного в день обрання голови ВРП — питання відкрите. Однак, пам’ятаючи, що з березня цю функцію ВРП може бути взагалі заблоковано до приходу до складу Вищої ради правосуддя нових членів, відкладати це питання теж немає куди.

Нагальні завдання

Тож або в четвер на ВРП чекає флеш-рояль, або чергові перенесення важливих питань на невизначений період. А завдань у голови ВРП безліч.

Так, окремої уваги потребує налагодження взаємодії між членами ВРП таСлужбою дисциплінарних інспекторів (СДІ), яка запрацювала наприкінці минулого року.

За словами членкині ВРП Оксани Кваші (квота науковців), «Вищій раді правосуддя не стало легше у зв’язку з тим, що перевірка дисциплінарних скарг тепер є функцією дисциплінарних інспекторів. Для ВРП ситуація стала навіть гіршою, адже виникли проблеми з належною комунікацією між ВРП та Службою дисциплінарних інспекторів».

Українцям байдуже на зупинку роботи USAID в Україні – опитування КМІС

Допомогти налагодити роботу СДІ обіцяли проєкти міжнародної технічної допомоги (МТД). Однак, як відомо, проєкти USAID зупинено щонайменше на три місяці. А діяльність окремих проєктів (ідеться про IDLO) викликає серйозне занепокоєння.

Наприклад, із 14 до 16 лютого за рахунок проєкту IDLO на Закарпатті відбулися тренінги СДІ, де під час першої сесії дисциплінарних інспекторів вчили гендерної рівності та соціальної інклюзії. Теми, може, й важливі, та як вони впливають на аналіз інспекторами дисциплінарних скарг на предмет вчинення чи невчинення суддею дисциплінарного проступку?

А під час другої сесії дисциплінарні інспектори вивчали матеріал про сексуальні домагання та вороже робоче середовище. Звісно, можуть бути й такі скарги на суддів (нещодавно ВРП розглядало справу про мобінг), але яким є їх відсоток у загальній кількості? Одна на десять тисяч? І ту закрито за відсутністю доказів.

Чому проєкт IDLO вчить дисциплінарних інспекторів за такою дивною програмою, здається, питання риторичне. Мабуть, тому, що деякі проєкти МТД живуть за власними правилами: на що змогли залучити фінансування, те й «продають». Урегулювати це належним чином — також одне із завдань ВРП.

Не менш важливе завдання — проведення конкурсу на посаду голови Державної судової адміністрації України. Це питання вже понад рік не вирішується, а головний фінансовий орган судової влади, по суті, півтора року функціонує без постійного керівника.

Замість висновків

Насправді ж головним завданням голови Вищої ради правосуддя, незалежно від прізвища, яке з’явиться чи не з’явиться в четвер, мала б бути робота з реального забезпечення незалежності судової влади — і в питаннях взаємодії з іншими гілками влади, і всередині судової системи, і під час розгляду дисциплінарних скарг, і щодо захисту авторитету правосуддя в разі втручання в діяльність конкретного судді, і забезпечення фінансових гарантій незалежності суддів тощо. Звісно, не самостійно, а на рівні всього органу: як перший серед рівних.

Це може зробити лише людина, яка є рівновіддаленою від усіх гравців політичної влади, не має «боргів» за призначення на посаду, не боїться брати на себе відповідальність за непопулярні рішення, не хоче бути зручною для всіх і має повагу всередині ВРП.

Вища рада правосуддя — головний конституційний орган суддівського врядування. Від його системної роботи залежить розвиток (і успішне реформування) судової влади. Залишається сподіватися, що всі члени ВРП це повною мірою розуміють і готові нести за це особисту відповідальність.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
InternetUA
2025-02-23T06:31:32Z
Китай запустив у космос новий супутник зв’язку
УкраинФорм
2025-02-23T06:18:41Z
GTA 6 вже доступна до передзамовлення, але лише в одній країні світу
InternetUA
2025-02-23T04:01:24Z
Норвезька компанія 1X створює гуманоїдного робота для дому
InternetUA
2025-02-23T03:00:58Z
Влітку магазин Android-додатків Amazon припинить свою роботу
InternetUA
2025-02-23T02:01:30Z
Знають далеко не всі: які функції виконують незрозумілі кнопки на пульті
GlavRed
2025-02-22T23:27:30Z
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
2025-02-22T21:42:16Z
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:39:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Це не смаколик, це – шедевр: готуємо десерт як знаменитий "Кіндер Пінгві"
24tv
2025-02-22T22:48:59Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T06:48:42Z
РФ вночі випустила по Україні майже 300 дронів та «Іскандери»: жодну ракету не вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:36:16Z
В Україні судитимуть інтернет-шахрая, який продав неіснуючих товарів на 2 млн гривень
InternetUA
2025-02-23T06:28:40Z
Пошкоджені будинки, храм, АЗС, зросла кількість постраждалих: які наслідки атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-02-23T06:24:08Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T06:03:13Z
Стрілянина на військовій базі у США: один військовий загинув, ще один у лікарні
24tv
2025-02-23T05:48:13Z
Атака дронів на Київ: вогнеборці ліквідували займання, які виникли внаслідок падіння уламків
УкраинФорм
2025-02-23T05:21:26Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки на Київ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T05:12:57Z
Нічна атака "Шахедів" на Київ: хронологія 1096 дня війни
24tv
2025-02-23T04:51:12Z
Сьогодні масстартами завершується ЧС-2025 з біатлону
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:25Z
Вернидуб: Якщо є страх — футболісти взагалі не повинні грати
Football.ua
2025-02-23T06:43:54Z
Реал Мадрид — Жирона. Напередодні
Football.ua
2025-02-23T06:31:11Z
Лас-Пальмас — Барселона 0:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-02-23T06:15:23Z
Інтер — Дженоа 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-23T06:06:58Z
Манчестер Сіті — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-02-23T06:00:45Z
Оболонь — Ворскла. Напередодні
Football.ua
2025-02-23T05:42:35Z
Баколе відправив себе у нокаут ще до початку бою: Паркер легко переміг в Ер-Ріяді
24tv
2025-02-23T01:21:08Z
Усик проігнорував бій росіян на вечорі боксу в Ер-Ріяді
24tv
2025-02-23T00:16:35Z
Мінус 1180 окупантів та десятки одиниць техніки: втрати ворога на 23 лютого
24tv
2025-02-23T07:03:51Z
Захищав Україну у складі батальйону поліції особливого призначення. Згадаймо Сергія Русінова
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:00:04Z
На Київщині внаслідок падіння уламків ворожих дронів є пошкодження у Бучанському районі
УкраинФорм
2025-02-23T06:54:15Z
Цікавлять не всі: кого з полонених Росія хоче обміняти першочергово
24tv
2025-02-23T06:45:42Z
Війська РФ уночі та зранку сім разів обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-02-23T06:45:10Z
На фронті за добу відбулося 112 зіткнень, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-23T06:37:04Z
Тепло чи морози та сніг: якою буде погода в перші дні березня
24tv
2025-02-23T06:03:09Z
Росіяни за добу обстріляли 30 населених пунктів Херсонщини, троє постраждалих
УкраинФорм
2025-02-23T05:57:37Z
22 лютого росіяни посилили обстріли Сумщини: в ОВА розповіли про постраждалих та руйнування
ZN UA
2025-02-23T05:57:07Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T07:06:46Z
Одна з країн ЄС впровадить обмеження для українських біженців: хто може втратити виплати
24tv
2025-02-23T07:03:07Z
Пам’яті старшого матроса Павла Наконечного
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:04Z
"Раніше водила мама, тепер водить дружина": експерт розкрила секрет довголіття одружених чоловіків
Хвиля
2025-02-23T07:00:54Z
ВМС показали знищення російського Тюльпана
1News
2025-02-23T06:45:25Z
Доплати для пенсіонерів: українцям подарують гроші до дня народження
Политека
2025-02-23T06:30:45Z
Міфи про енергозбереження грають проти гаманців українців: як зменшити рахунки за світло
Знай
2025-02-23T06:12:25Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1180 військових
УкраинФорм
2025-02-23T06:06:31Z
Сім’я глави Ірпінської МСЕК показала, скільки нерухомості накупила минулого року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:03:57Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:20Z
На продаж виставили хлібне виробництво біля Рівного
AgroPortal
2025-02-23T07:00:54Z
Нафтогаз назвав терміни повірки для різних класів газових лічильників
Хвиля
2025-02-23T06:15:10Z
США та Росія далеко позаду: де найбільше нафти у світі
24tv
2025-02-23T06:03:19Z
Як дізнатися суму своєї пенсії після індексації
24tv
2025-02-23T06:03:18Z
Волинські фермери: Вперше взимку зібрали з полів урожай капусти
Комсомольская правда
2025-02-23T06:01:58Z
Концесія терміналів порту Чорноморськ: на якому етапі підготовка
AgroPortal
2025-02-23T06:00:15Z
Індексація пенсій: як зміняться виплати після перерахунку
24tv
2025-02-23T05:33:29Z
Вже на 31% більше: що відбувається з тарифами на електроенергію у Німеччині
Хвиля
2025-02-23T05:30:04Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Не Трампом єдиним. Експосол розповів, на кого Україна може розраховувати в США
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:06:05Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:57:39Z
Німеччина обирає новий Бундестаг: Шольц вірить у перемогу, однак аналітики кажуть інше
24tv
2025-02-23T06:54:46Z
Війна чи ганьба? Що обрати і як діяти Україні та Зеленському
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:51:20Z
У Болгарії протестувальники намагалися підпалити будівлю ЄС, поранено 10 поліцейських
Комсомольская правда
2025-02-23T06:43:56Z
Чи планує Росія масований обстріл 24 лютого: що каже Ігнат
24tv
2025-02-23T06:42:56Z
Китай вважає, що останнім часом вікно для миру в Україні дійсно відкривається - Ван Ї
УкраинФорм
2025-02-23T06:42:28Z
План миру: ЄС готується до розміщення військ в Україні - WSJ
TSN
2025-02-23T06:36:49Z
Пропаганда живе і часто перемагає, оскільки вона потрібна державі
Украина Криминальная
2025-02-23T06:31:56Z