MY.UAНовини
Російська освітня зброя в Криму
Російська освітня зброя в Криму

Російська освітня зброя в Криму

Російська освітня зброя в Криму

Одинадцять років Кримський півострів перебуває під окупацією. За цей час росіянам вдалося не тільки перетворити його на потужний військовий плацдарм, а й радикально змінити кримську освітню парадигму, яка з 2014 року орієнтована на формування «справжніх патріотів Росії» та «слухняних громадян», котрі мають підтримувати будь-яку політику Кремля. Саме тому ідеологічна обробка маленьких кримчан починається ще з дитячих садочків і продовжується на всіх освітніх рівнях. Але з початком повномасштабної агресії проти України освіта стає справжньою зброєю росіян.

Патріотичні канони та «історична правда»

Наприкінці 2014 року в тимчасово окупованому Криму було ухвалено Концепцію патріотичного та духовно-морального виховання населення в Республіці Крим, яка акцентувала увагу передусім на ролі освіти у формуванні почуття патріотизму серед кримських дітей та молоді. Основними напрямами патріотичного виховання було визначено: використання історичної спадщини; пропаганду російських цінностей; інтеграцію молоді в суспільне життя через участь у волонтерській діяльності (зокрема через співпрацю з різними організаціями).

Виконання цієї концепції передбачало кардинальну зміну історичного складника освіти. 2014/2015 навчального року кримські школярі почали вчитися за російськими стандартами, які мали змінити їхні уявлення про історичні події, передусім пов’язані з новітньою історією. Отже, російська анексія півострова подається як «возз’єднання з Росією», що відбулося через «волевиявлення кримчан» унаслідок «зміни влади в Україні, яка погрожувала кримчанам утисками». Методичні рекомендації пропонували посилювати ці тези висловлюваннями Путіна про «споконвічний російський статус Криму» й наполягати на тому, що «кримська весна» звільнила кримчан від «гніту українізації».

Перехід до російської історичної парадигми сприяв виданню доволі одіозного підручника «Історія Криму» для 10-го класу, в якому де-факто повторювалися сталінські звинувачення кримськотатарського народу в «пособництві нацистам». Наприклад, була теза про те, що саме представники кримських татар зустрічали гітлерівців квітами та вином, а згодом активніше, ніж інші народи півострова, долучалися до колаборації з нацистами. Незважаючи на те, що підручник було вилучено, його тези залишаються популярними не тільки серед пересічних кримчан, а й серед тих, хто вважається науковцями. Безперечно, таврування зрадою допомагає вже сучасній російській владі здійснювати політичні переслідування кримських татар.

Відверту ненависть до України демонструє новий російський підручник для старшої школи авторства ексміністра освіти РФ Владіміра Мєдінского, який ідентифікує Україну як «ультранаціоналістичну державу», що в російській інтерпретації фактично дорівнює нацизму. Отже, російська агресія проти України виправдовується «необхідністю захисту Росії», а анексія Криму 2014 року — превентивними заходами проти НАТО, яке планувало «розмістити свої бази замість Чорноморського флоту РФ». Зрештою, в підручнику вже остаточно фіналізується відмова Україні в суб’єктності — починаючи від тези про «Україну як антиросійський проєкт австрійського генштабу» й до «підконтрольності Заходу, який руками радників із НАТО підштовхував до нападу на РФ». Усе це має сформувати в кримських дітей розуміння України як ворожої держави, яка не має права на існування.

Мілітаризована освіта

Історичне підґрунтя стає основою для втілення практичних кроків, ключовим з яких є підвищення рівня мотивації дітей до військової служби, на що орієнтує освітні структури ухвалений у Криму наприкінці 2022 року закон «Про патріотичне та духовно-моральне виховання». Отже, мілітаризація стає одним із найважливіших напрямів російської освітньої політики на півострові. У дитячих садочках діти беруть участь у мілітарі-виставах — одягнена у військову форму з іграшковими автоматами малеча демонструє «війну проти фашистів», до яких росіяни відносять українських воїнів, які боронять власну землю.

З перших років окупації до кримських шкіл повертаються притаманні радянській освіті заняття з військової підготовки, де підлітків навчають поводженню зі зброєю. Дітей долучають до підготовки тематичних заходів до російських мілітарі-свят: 23 лютого (день захисника вітчизни) та 9 травня (день перемоги). Регулярними стають зустрічі з ветеранами, куди замість учасників Другої світової війни приходять «афганці» й ті, хто брав участь у війні на сході України. Сьогодні їх змінили «герої СВО», які розповідають дітям про власні «подвиги» у боротьбі проти «укронацистів».

Героїзація російських військових стає ще одним ключовим напрямом освітньої політики росіян у Криму — загарбникам установлюють меморіальні дошки на школах, відкривають «парти героїв», які стають частиною шкільної історії. І діти починають вірити у фейкові історії про фейкових героїв, які мають стати «прикладом мужності та героїзму».

На відміну від загальноосвітніх шкіл, у спеціальних військових навчальних закладах мілітаризація свідомості стає визначальною. Протягом окупації в Криму відкрили декілька таких закладів (у Севастополі, Сімферополі, Алушті), а також понад 240 кадетських класів у звичайних школах. За вісім років кількість цих класів зросла в 16 разів, що демонструє прагнення російської влади підготувати якомога більше солдат для майбутніх війн. Останніми роками кадетські групи почали відкривати навіть у дитячих садочках.

Важливу роль у насадженні «російських цінностей» та мілітаризації кримчан відіграють різноманітні рухи, спрямовані на максимально широке залучення дітей та підлітків. Так, «Орлята» орієнтовані на початкову школу, «Перші» та «Юнармія» — на дітей від 11 років. Якщо «Юнармія» більше зосереджена на військовій підготовці (позашкільні заняття, літні табори та збирання дронів), то «Перші» — на волонтерській діяльності («путінські піонери»). Усе це цілком відповідає засадам патріотичного виховання, внаслідок якого кримські діти мають не просто стати патріотами нав’язаної батьківщини, а й вирости слухняною опорою російського режиму.

Вища школа: наука й освіта на службі «СВО»

Кримська вища освіта зазнала серйозних трансформацій: сім вищих навчальних закладів АР Крим після окупації об’єднали в один — Кримський федеральний університет імені В.Вернадського, де не знайшлося місця факультету української філології та українознавства, який було ліквідовано влітку 2014 року.

За десять років КФУ пережив декілька трансформацій. Одна з них відбулася з факультетом слов’янської філології та журналістики, на базі якого відкрили Інститут медіакомунікацій, медіатехнологій і дизайну (ІММД) під керівництвом відомого кримського пропагандиста Алєксандра Мащенка. 2024 року СБУ повідомила йому підозру через виправдовування російської війни проти України.

Для популяризації роботи військових кореспондентів ІММД запустив серію відеолекцій «Історія військової журналістики», яку відкриває Лєв Толстой, а закривають українофоби Захар Прілєпін та Алєксандр Коц. Саме ці особи, на думку авторів, мають стати прикладом для сучасних кримських студентів-журналістів.

2024 року ІММД презентує фільм із промовистою назвою «И что отведено кому, пусть каждый совершит. Университет в специальной военной операции: два года на образовательном фронте». Цей пропагандистський витвір розповідає про допомогу фронту кримських науковців і студентів: «зібрали десятки тон гуманітарної допомоги, написали сотні листів, здали літри крові для поранених і регулярно виступають із концертами перед російськими військовими». Усе це має нерозривно пов’язати у свідомості кримчан сучасну російську агресію проти України з радянсько-німецькою війною 1941–1945 років, а КФУ — продемонструвати «єдність фронту й тилу» у боротьбі з «неонацизмом», який, згідно з пропагандистськими міфами, уособлює Україна. Ці тези репрезентує в.о. ректора КФУ В.Кур’янов, який зазначає, що університет «активно долучився до війни проти України», яка «з квітучої радянської республіки перетворилася на лігво нацизму».

Це «долучення» — не тільки матеріальна та моральна підтримка, а й активна участь у підготовці військових кадрів, якою займається Військовий навчальний центр університету, готуючи солдатів, сержантів та офіцерів запасу, військових медиків. Центр безпілотних літальних систем, створений після початку повномасштабної війни, відкриває курси з підготовки операторів БПЛА в Сімферополі та Ялті начебто з цивільною метою — допомагати в «патрулюванні кримських вулиць та парків». Але згодом замість школярів на заняття приходять бійці «СВО». Крім того, Центр БПЛА налагоджує співпрацю зі школами, намагаючись упроваджувати в освітній процес нові технології в ігровому форматі, що має підвищити інтерес учнів до занять із військової підготовки. Це не лише дасть змогу розвивати військові навички в підлітків, а й «сприятиме формуванню стратегічного мислення, навчить командної роботи», що «є вкрай важливим для «СВО».

Колись Нельсон Мандела казав, що освіта є потужним інструментом, за допомогою якого можна змінити світ. Безперечно, він мріяв про зміни на краще. Росія, навпаки, використовує освіту як інструмент для виховання солдатів для сучасних і майбутніх війн Кремля за «місце під сонцем».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: як самостійно розрахувати суму допомоги
Политека
2025-07-18T04:30:25Z
"Ми впораємося" – в Індії запевнили, що зможуть "задовольнити свої потреби" без російської нафти
24tv
2025-07-18T04:06:57Z
Чорний експорт зерна: як змінити правила гри для дрібних фермерів
AgroPortal
2025-07-18T04:00:02Z
На заправках України знову зміни: скільки доведеться заплатити водіям за пальне
Хвиля
2025-07-18T03:51:46Z
Пенсія стане більшою: українцям дозволили “стерти” невигідні періоди стажу
Знай
2025-07-18T03:06:51Z
Суд у Нідерландах зобов’язав частково демонтувати сонячні панелі поблизу аеропорту «Схіпгол»
УкраинФорм
2025-07-18T02:54:43Z
Шашлик бачитимемо лише на фото: супермаркети виставили рекордні цінники на свинину, яловичину та курятину
Знай
2025-07-18T02:21:54Z
Субсидія після смерті: хто має право забрати невиплачені кошти
Знай
2025-07-18T02:06:28Z
В Україні запрацював цифровий реєстр об’єктів відновлюваної енергетики
InternetUA
2025-07-18T01:01:22Z
Степногірськ: окупанти скинули бомбу на житлову забудову, є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T04:39:41Z
Трамп зібрався судитися з одним із провідних ЗМІ США. В чому причина
Telegraf
2025-07-18T04:36:52Z
Як війна дестабілізує російську економіку: аналіз ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T04:27:07Z
50 днів літа: чи може ультиматум Трампа зупинити наступ Росії і як це б'є по Україні
24tv
2025-07-18T04:06:57Z
Удари Росії по Харківщині та Запоріжжю й атака дронів на Московську область
TSN
2025-07-18T03:48:54Z
Міністр фінансів Японії розкритикував мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:48:52Z
США не підтримують авіудари Ізраїлю по Сирії – Держдеп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:45:56Z
Російське командування заохочує сексуальне насильство своїми військовими - урядова уповноважена
УкраинФорм
2025-07-18T03:42:49Z
У Трампа серйозна хвороба, на тілі з'явилися синці: у Білому домі розкрили таємницю
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Майже 1200 окупантів, РСЗВ та 3 танки: втрати ворога станом на 18 липня
24tv
2025-07-18T04:39:49Z
ЗСУ мали успіх на найгарячішій ділянці фронту — ISW
ZN UA
2025-07-18T04:36:47Z
Росія атакувала "шахедами" передмістя Запоріжжя і вгатила по Чугуєву: є поранені
Лига
2025-07-18T04:00:55Z
Купівля квартири для оренди в Києві: ключові критерії вибору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:57:11Z
На Житомирщині викрили посадовця, який організував схему ухилення від мобілізації
УкраинФорм
2025-07-18T03:54:52Z
Сьогодні в Україні дощі та грози, вдень подекуди до +34°
УкраинФорм
2025-07-18T03:39:56Z
Атака "Шахедами" на Україну: хронологія 1241 дня війни
24tv
2025-07-18T03:39:30Z
Подорожчання проїзду на Закарпатті: скільки тепер коштує квиток
Политека
2025-07-18T03:30:58Z
Було більшим за Париж і це не Київ: яке місто за часів Русі було мегаполісом Європи
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Стаж 33 роки: яку пенсію може отримувати українець
24tv
2025-07-18T04:39:17Z
Адміністратора Telegram-каналу судили за вимагання
InternetUA
2025-07-18T04:28:47Z
Скільки коштував борщ 100 років тому - історик провів порівняння, результат здивує
GlavRed
2025-07-18T04:27:16Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T04:18:49Z
У Берліні заборонили перевозити зброю в громадському транспорті - штраф до €10 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:15:46Z
Пенсіонери підкорюють ринок праці: чому молодь все частіше почали витісняти старенькі
Знай
2025-07-18T04:06:59Z
Яке церковне свято у п'ятницю, 18 липня: чому сьогодні не можна позичати сіль
24tv
2025-07-18T04:06:42Z
Відновив "Караоке на Майдані" та "примирився" з Козловським: де зараз Ігор Кондратюк
24tv
2025-07-18T04:06:13Z
Грошова допомога в Запорізькій області: як оформити підтримку від ООН на житло
Политека
2025-07-18T04:00:49Z
У Фінляндії викрали дві бронзові скульптури вартістю майже €140 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:00:57Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T02:30:30Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
У них вірять досі: головні заборони й прикмети, які діють у період Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-18T04:36:44Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 13 секунд знайти птаха
GlavRed
2025-07-18T03:27:48Z
Про пастки можна забути: один продукт змусить мишей тікати якнайдалі від будинку
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Чому не можна казати слово "виглядати": вчителька закликала уникати помилки
GlavRed
2025-07-18T03:27:16Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках зі сплячим котом за 23 с
GlavRed
2025-07-18T03:27:15Z
Це краще за суші: готуємо японську закуску гункан з Ектором
24tv
2025-07-18T03:09:35Z
Гороскоп на сьогодні 18 липня: обережність Тельців, заздрість Левів та обмани Стрільців
Знай
2025-07-18T01:30:44Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Росіяни минулої доби завдали 490 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-07-18T04:21:38Z
Через атаку дронів у Запорізькому районі спалахнули пожежі, одна людина постраждала — ОВА
ZN UA
2025-07-18T04:18:12Z
Підмосков'я атакували дрони: там лунали вибухи, в аеропортах вводили режим "Килим"
24tv
2025-07-18T03:57:35Z
Безпілотники летіли прямо над головами. Росіяни атакували Запоріжжя, виникли пожежі
Telegraf
2025-07-18T03:30:42Z
Ворог атакував Запорізький район щонайменше 9 «Шахедами», є руйнування та пожежі
УкраинФорм
2025-07-18T02:09:05Z
На Кіровоградщині знищили термобаричну частину дрона РФ
УкраинФорм
2025-07-18T01:48:01Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-18T01:30:31Z
Прогриміла серія вибухів: у РФ підірвали завод з основними компонентами вибухівки
GlavRed
2025-07-18T00:27:02Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Олександрія зіграє з Партизаном в другому раунді відбору Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-18T04:21:41Z
Ціль для Усика та Дюбуа: що означає звання "абсолютний чемпіон світу з боксу"
24tv
2025-07-18T04:12:02Z
Українська бійчиня ММА відверто висловилась про зміну громадянства
24tv
2025-07-18T04:06:48Z
Мав туберкульоз і нокаутував футболіста: як Усик прийшов у бокс після низки випробувань
24tv
2025-07-18T02:06:47Z
Стрибав зі стратосфери: всесвітньовідомий екстремал загинув під час польоту на параплані
Фокус
2025-07-18T01:15:33Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Новий ChatGPT зможе створювати та редагувати офісні файли прямо в чаті
InternetUA
2025-07-18T04:04:14Z
Маск додає аніме-дівчат до свого ШІ-помічника Grok — Techcrunch
InternetUA
2025-07-18T03:03:25Z
FPS у іграх відчутно збільшиться: NVIDIA почала тестувати нову технологію
Знай
2025-07-18T02:51:43Z
Старі версії Apple Watch не отримають головну фішку watchOS 26
InternetUA
2025-07-18T02:01:57Z
CBS закриває одне з найпопулярніших вечірніх шоу зі Стівеном Колбером
УкраинФорм
2025-07-18T01:21:31Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Найважливіші попереджувальні сигнали в автомобілі: як розпізнати проблему вчасно
24tv
2025-07-18T04:00:41Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z