MY.UAНовини
Російська освітня зброя в Криму
Російська освітня зброя в Криму

Російська освітня зброя в Криму

Російська освітня зброя в Криму

Одинадцять років Кримський півострів перебуває під окупацією. За цей час росіянам вдалося не тільки перетворити його на потужний військовий плацдарм, а й радикально змінити кримську освітню парадигму, яка з 2014 року орієнтована на формування «справжніх патріотів Росії» та «слухняних громадян», котрі мають підтримувати будь-яку політику Кремля. Саме тому ідеологічна обробка маленьких кримчан починається ще з дитячих садочків і продовжується на всіх освітніх рівнях. Але з початком повномасштабної агресії проти України освіта стає справжньою зброєю росіян.

Патріотичні канони та «історична правда»

Наприкінці 2014 року в тимчасово окупованому Криму було ухвалено Концепцію патріотичного та духовно-морального виховання населення в Республіці Крим, яка акцентувала увагу передусім на ролі освіти у формуванні почуття патріотизму серед кримських дітей та молоді. Основними напрямами патріотичного виховання було визначено: використання історичної спадщини; пропаганду російських цінностей; інтеграцію молоді в суспільне життя через участь у волонтерській діяльності (зокрема через співпрацю з різними організаціями).

Виконання цієї концепції передбачало кардинальну зміну історичного складника освіти. 2014/2015 навчального року кримські школярі почали вчитися за російськими стандартами, які мали змінити їхні уявлення про історичні події, передусім пов’язані з новітньою історією. Отже, російська анексія півострова подається як «возз’єднання з Росією», що відбулося через «волевиявлення кримчан» унаслідок «зміни влади в Україні, яка погрожувала кримчанам утисками». Методичні рекомендації пропонували посилювати ці тези висловлюваннями Путіна про «споконвічний російський статус Криму» й наполягати на тому, що «кримська весна» звільнила кримчан від «гніту українізації».

Перехід до російської історичної парадигми сприяв виданню доволі одіозного підручника «Історія Криму» для 10-го класу, в якому де-факто повторювалися сталінські звинувачення кримськотатарського народу в «пособництві нацистам». Наприклад, була теза про те, що саме представники кримських татар зустрічали гітлерівців квітами та вином, а згодом активніше, ніж інші народи півострова, долучалися до колаборації з нацистами. Незважаючи на те, що підручник було вилучено, його тези залишаються популярними не тільки серед пересічних кримчан, а й серед тих, хто вважається науковцями. Безперечно, таврування зрадою допомагає вже сучасній російській владі здійснювати політичні переслідування кримських татар.

Відверту ненависть до України демонструє новий російський підручник для старшої школи авторства ексміністра освіти РФ Владіміра Мєдінского, який ідентифікує Україну як «ультранаціоналістичну державу», що в російській інтерпретації фактично дорівнює нацизму. Отже, російська агресія проти України виправдовується «необхідністю захисту Росії», а анексія Криму 2014 року — превентивними заходами проти НАТО, яке планувало «розмістити свої бази замість Чорноморського флоту РФ». Зрештою, в підручнику вже остаточно фіналізується відмова Україні в суб’єктності — починаючи від тези про «Україну як антиросійський проєкт австрійського генштабу» й до «підконтрольності Заходу, який руками радників із НАТО підштовхував до нападу на РФ». Усе це має сформувати в кримських дітей розуміння України як ворожої держави, яка не має права на існування.

Мілітаризована освіта

Історичне підґрунтя стає основою для втілення практичних кроків, ключовим з яких є підвищення рівня мотивації дітей до військової служби, на що орієнтує освітні структури ухвалений у Криму наприкінці 2022 року закон «Про патріотичне та духовно-моральне виховання». Отже, мілітаризація стає одним із найважливіших напрямів російської освітньої політики на півострові. У дитячих садочках діти беруть участь у мілітарі-виставах — одягнена у військову форму з іграшковими автоматами малеча демонструє «війну проти фашистів», до яких росіяни відносять українських воїнів, які боронять власну землю.

З перших років окупації до кримських шкіл повертаються притаманні радянській освіті заняття з військової підготовки, де підлітків навчають поводженню зі зброєю. Дітей долучають до підготовки тематичних заходів до російських мілітарі-свят: 23 лютого (день захисника вітчизни) та 9 травня (день перемоги). Регулярними стають зустрічі з ветеранами, куди замість учасників Другої світової війни приходять «афганці» й ті, хто брав участь у війні на сході України. Сьогодні їх змінили «герої СВО», які розповідають дітям про власні «подвиги» у боротьбі проти «укронацистів».

Героїзація російських військових стає ще одним ключовим напрямом освітньої політики росіян у Криму — загарбникам установлюють меморіальні дошки на школах, відкривають «парти героїв», які стають частиною шкільної історії. І діти починають вірити у фейкові історії про фейкових героїв, які мають стати «прикладом мужності та героїзму».

На відміну від загальноосвітніх шкіл, у спеціальних військових навчальних закладах мілітаризація свідомості стає визначальною. Протягом окупації в Криму відкрили декілька таких закладів (у Севастополі, Сімферополі, Алушті), а також понад 240 кадетських класів у звичайних школах. За вісім років кількість цих класів зросла в 16 разів, що демонструє прагнення російської влади підготувати якомога більше солдат для майбутніх війн. Останніми роками кадетські групи почали відкривати навіть у дитячих садочках.

Важливу роль у насадженні «російських цінностей» та мілітаризації кримчан відіграють різноманітні рухи, спрямовані на максимально широке залучення дітей та підлітків. Так, «Орлята» орієнтовані на початкову школу, «Перші» та «Юнармія» — на дітей від 11 років. Якщо «Юнармія» більше зосереджена на військовій підготовці (позашкільні заняття, літні табори та збирання дронів), то «Перші» — на волонтерській діяльності («путінські піонери»). Усе це цілком відповідає засадам патріотичного виховання, внаслідок якого кримські діти мають не просто стати патріотами нав’язаної батьківщини, а й вирости слухняною опорою російського режиму.

Вища школа: наука й освіта на службі «СВО»

Кримська вища освіта зазнала серйозних трансформацій: сім вищих навчальних закладів АР Крим після окупації об’єднали в один — Кримський федеральний університет імені В.Вернадського, де не знайшлося місця факультету української філології та українознавства, який було ліквідовано влітку 2014 року.

За десять років КФУ пережив декілька трансформацій. Одна з них відбулася з факультетом слов’янської філології та журналістики, на базі якого відкрили Інститут медіакомунікацій, медіатехнологій і дизайну (ІММД) під керівництвом відомого кримського пропагандиста Алєксандра Мащенка. 2024 року СБУ повідомила йому підозру через виправдовування російської війни проти України.

Для популяризації роботи військових кореспондентів ІММД запустив серію відеолекцій «Історія військової журналістики», яку відкриває Лєв Толстой, а закривають українофоби Захар Прілєпін та Алєксандр Коц. Саме ці особи, на думку авторів, мають стати прикладом для сучасних кримських студентів-журналістів.

2024 року ІММД презентує фільм із промовистою назвою «И что отведено кому, пусть каждый совершит. Университет в специальной военной операции: два года на образовательном фронте». Цей пропагандистський витвір розповідає про допомогу фронту кримських науковців і студентів: «зібрали десятки тон гуманітарної допомоги, написали сотні листів, здали літри крові для поранених і регулярно виступають із концертами перед російськими військовими». Усе це має нерозривно пов’язати у свідомості кримчан сучасну російську агресію проти України з радянсько-німецькою війною 1941–1945 років, а КФУ — продемонструвати «єдність фронту й тилу» у боротьбі з «неонацизмом», який, згідно з пропагандистськими міфами, уособлює Україна. Ці тези репрезентує в.о. ректора КФУ В.Кур’янов, який зазначає, що університет «активно долучився до війни проти України», яка «з квітучої радянської республіки перетворилася на лігво нацизму».

Це «долучення» — не тільки матеріальна та моральна підтримка, а й активна участь у підготовці військових кадрів, якою займається Військовий навчальний центр університету, готуючи солдатів, сержантів та офіцерів запасу, військових медиків. Центр безпілотних літальних систем, створений після початку повномасштабної війни, відкриває курси з підготовки операторів БПЛА в Сімферополі та Ялті начебто з цивільною метою — допомагати в «патрулюванні кримських вулиць та парків». Але згодом замість школярів на заняття приходять бійці «СВО». Крім того, Центр БПЛА налагоджує співпрацю зі школами, намагаючись упроваджувати в освітній процес нові технології в ігровому форматі, що має підвищити інтерес учнів до занять із військової підготовки. Це не лише дасть змогу розвивати військові навички в підлітків, а й «сприятиме формуванню стратегічного мислення, навчить командної роботи», що «є вкрай важливим для «СВО».

Колись Нельсон Мандела казав, що освіта є потужним інструментом, за допомогою якого можна змінити світ. Безперечно, він мріяв про зміни на краще. Росія, навпаки, використовує освіту як інструмент для виховання солдатів для сучасних і майбутніх війн Кремля за «місце під сонцем».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Circana: PlayStation 5 Pro отстает от PlayStation 4 Pro по динамике продаж
GameMag
2025-02-22T15:34:44Z
Нила Дракманна посещают мысли о создании The Last of Us 3
GameMag
2025-02-22T15:25:21Z
Новая студия создателя Yakuza не выпустила еще ни одной игры, но уже столкнулась с угрозой закрытия
GameMag
2025-02-22T15:25:09Z
Экс-дизайнер Arkane Lyon: Разработка Dishonored 2 стоила дороже Skryim, но игра провалилась
GameMag
2025-02-22T15:19:15Z
Какие телефоны Samsung Galaxy являются наиболее ценными: компания назвала модели
Фокус
2025-02-22T14:42:01Z
Превратит окно в генератор: "прозрачный" солнечный элемент поглощает свет с двух сторон
Фокус
2025-02-22T14:21:08Z
Важная функция Android не работает нормально: что приходится делать пользователям
Фокус
2025-02-22T14:00:34Z
Оптимально для пенсионеров: доступные тарифы Киевстар для тех, кто мало пользуется интернетом
Политека
2025-02-22T13:31:48Z
Топ-5 полезных функций iPhone, о которых пользователи не знали: что пригодится
Фокус
2025-02-22T13:00:54Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
Всего одна деталь: найдите "правильного" попугая быстрее всех остальных
Фокус
2025-02-22T13:30:42Z
Масленица: рецепты, которые понравятся всем
Комсомольская правда
2025-02-22T11:57:34Z
Узнайте, какая ваша суперсила, выберите одно из пяти солнц: интересный тест
TSN
2025-02-22T11:51:13Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T11:21:30Z
Маникюр на 8 марта: 10 модных и оригинальных дизайнов
Marie Claire
2025-02-22T11:00:11Z
Вы также будете так делать: зачем замораживают хлеб перед употреблением
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Как подобрать помаду под цвет кожи: полезные тесты и советы
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Понадобилось несколько секунд: вор совершил дерзкий побег с третьего этажа здания суда
Фокус
2025-02-22T14:12:03Z
Преступники похитили кредитку мужчины и выиграли в лотерею: полиция говорит, что это были бездомные, детали
Фокус
2025-02-22T12:45:05Z
На Чернобыльской АЭС спасатели ликвидируют ячейку тления
ZN UA
2025-02-22T11:22:45Z
В Купянске дрон уничтожил автомобиль, есть раненые
Корреспондент
2025-02-22T11:15:59Z
На ЧАЭС осталась одна ячейка тления после удара "шахеда"
Корреспондент
2025-02-22T10:52:47Z
Тление на ЧАЭС после удара продолжается. Спасатели частично открыли укрытие
Лига
2025-02-22T10:48:19Z
В центре Днепра произошел взрыв: что известно
TSN
2025-02-22T10:33:31Z
Военный попал под суд, пытаясь защитить семью от наркопритона: жители живут в страхе уже 15 лет
Знай
2025-02-22T10:30:02Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:33:43Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
Бывший футболист сборной Украины Ракицкий участвовал в бою с российскими оккупантами
ZN UA
2025-02-22T11:27:50Z
Баколе объяснил, почему принял бой против Паркера
Корреспондент
2025-02-22T11:09:24Z
Гвоздик оценил шансы Бетербиева и Бивола в реванше
Корреспондент
2025-02-22T10:24:57Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
«Военным ВСУ на подвале угрожали расстрелом за нежелание воевать»: что известно
Comments UA
2025-02-22T15:30:51Z
Россияне не хотят обменивать пленных морпехов и бойцов "Азова": в Коордштабе назвали причину
ZN UA
2025-02-22T15:25:18Z
Партизаны рассказали об акции в двух городах Крыма
Корреспондент
2025-02-22T14:39:01Z
Вышел из укрытия – получил адский подарок: бойцы ВСУ ликвидировали расчет БПЛА врага
TSN
2025-02-22T13:36:22Z
Самые кровавые бои еще впереди: The Independent назвав сроки захвата Донбасса
TSN
2025-02-22T13:18:03Z
Россия скинула на Константиновку семь ФАБов, есть погибшие
Лига
2025-02-22T13:00:51Z
Артиста возмутил способ использования маскировочных сеток в бригаде ВСУ/Комик прокомментировал штабное фото 30-й бригады
Апостроф
2025-02-22T13:00:14Z
Стало известно, как россияне могут прикрываться военнопленными ВСУ: где их могут удерживать
Comments UA
2025-02-22T12:36:47Z
Скандал в 155-й бригаде: военная омбудсмен озвучила свои выводы
TSN
2025-02-22T12:33:24Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
5 лучших драматических мини-сериалов Netflix, которые можно посмотреть прямо сейчас
Фокус
2025-02-22T10:15:37Z
Скандал в Европе: почему Италия требует дисквалификации представителя Эстонии с Евровидения
Comments UA
2025-02-22T10:15:22Z
Денис Родькин и Элеонора Севенард: 10 фото звезд балета, которые доказывают, что между ними настоящая любовь
Marie Claire
2025-02-22T10:09:24Z
"Не ищет другого дома": хаски остался сам и преданно ждет возвращения своего мобилизованного хозяина
Политека
2025-02-22T15:34:55Z
Обнадеживающих месседжей нет: военнослужащий и рэпер Ярмак сделал прогноз на 2025 год
Фокус
2025-02-22T15:27:27Z
Были только стены: супруги превратили сарай в уютный "дом мечты"
Фокус
2025-02-22T15:06:56Z
Неуязвимые дроны, роботы, лазеры: какие технологии изменят войну в Украине в 2025 году
Фокус
2025-02-22T14:27:26Z
В новом учебнике по финансовой грамотности для 8-9 классов будут мемы, криптовалюты и цифровые платежи
Знай
2025-02-22T14:12:22Z
Жена Судакова поздравила его с годовщиной свадьбы
Корреспондент
2025-02-22T13:51:18Z
Мобилизация с нарушениями: что делать, если незаконно забирают в армию
Знай
2025-02-22T13:30:42Z
Похож на мяч: женщина показала кота с "самыми большими" в мире щеками
Фокус
2025-02-22T13:06:17Z
Информационная война: как медиа манипулируют людьми
Comments UA
2025-02-22T13:03:18Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Какая пища сбивает давление: лучшие продукты, рекомендуемые кардиологами
TSN
2025-02-22T14:21:09Z
Какое масло для роста волос лучше — кокосовое или розмариновое?
Marie Claire
2025-02-22T14:15:21Z
Защищает от развития опасного рака: ученые назвали продукт, укрепляющий кишечник
Фокус
2025-02-22T14:12:58Z
Бананы: полезны ли они для всех или есть скрытые риски, есть нужно очень осторожно
Знай
2025-02-22T13:51:14Z
Как обычный лимон поможет избавиться от серьезной проблемы: что с ним нужно делать
TSN
2025-02-22T13:36:33Z
Омолодить мозг на десяток лет: ученые рассказали, что для этого надо сделать с телефоном
Фокус
2025-02-22T13:21:24Z
Защитить мозг от деменции: ученые рассказали, как сделать это всего за 35 минут в неделю
Фокус
2025-02-22T12:45:29Z
Сохранят молодость и женское здоровье на долгие годы: 3 простых напитка, которые нужно пить всем девушкам
Знай
2025-02-22T10:51:27Z
Пенсии после индексации: как изменятся выплаты и будет ли повышение справедливым
Знай
2025-02-22T15:30:55Z
ПФУ обратился к украинцам насчет февральских выплат: когда ждать пенсии и субсидии
Хвиля
2025-02-22T15:18:18Z
Оплата газовых платежек: "Нафтогаз" сделал важное предупреждение
Знай
2025-02-22T14:30:30Z
Что произошло с украинской экономикой за три года большой войны: какие перспективы
Comments UA
2025-02-22T14:06:51Z
Украинцам сообщили о правилах получения пенсии: придется идти в ПФУ
Политека
2025-02-22T13:03:16Z
Могут ли на украинских пенсионеров устно оформить кредит: ответ опытного юриста
Знай
2025-02-22T12:12:03Z
Россия собирается перевозить газ на атомных субмаринах
Корреспондент
2025-02-22T11:57:02Z
Чистая прибыль банков в Украине за год возросла на 17,2 млрд
Известия Киев
2025-02-22T11:34:37Z
Цены бьют рекорды: в каких городах Украины продолжает дорожать жилье
Фокус
2025-02-22T11:00:37Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T15:42:54Z
WP: США просили Украину отозвать свой проект резолюции ООН о российской агрессии
Европейская правда
2025-02-22T15:33:54Z
Зеленскому нужно наладить отношения с Трампом, чтобы спасти Украину – WP
TSN
2025-02-22T15:33:47Z
СМИ: зять Орбана интересуется покупкой российской "дочки" Raiffeisen
Европейская правда
2025-02-22T15:30:50Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T15:27:25Z
​Отключение Starlink в Украине: Польша напомнила о своей роли
Апостроф
2025-02-22T15:24:31Z
Киев в шоке: в США давят на Украину, чтобы не осуждать Россию за «СВО»
Comments UA
2025-02-22T15:09:20Z
Трамп не просто так заигрывает с Путиным. В WSJ объяснили, зачем это президенту США
ZN UA
2025-02-22T15:06:23Z
Климкин – о словах Трампа о рейтинге Зеленского: Забудьте все цифры, он это взял с потолка
Лига
2025-02-22T14:51:26Z