MY.UAНовини
Російська освітня зброя в Криму
Російська освітня зброя в Криму

Російська освітня зброя в Криму

Російська освітня зброя в Криму

Одинадцять років Кримський півострів перебуває під окупацією. За цей час росіянам вдалося не тільки перетворити його на потужний військовий плацдарм, а й радикально змінити кримську освітню парадигму, яка з 2014 року орієнтована на формування «справжніх патріотів Росії» та «слухняних громадян», котрі мають підтримувати будь-яку політику Кремля. Саме тому ідеологічна обробка маленьких кримчан починається ще з дитячих садочків і продовжується на всіх освітніх рівнях. Але з початком повномасштабної агресії проти України освіта стає справжньою зброєю росіян.

Патріотичні канони та «історична правда»

Наприкінці 2014 року в тимчасово окупованому Криму було ухвалено Концепцію патріотичного та духовно-морального виховання населення в Республіці Крим, яка акцентувала увагу передусім на ролі освіти у формуванні почуття патріотизму серед кримських дітей та молоді. Основними напрямами патріотичного виховання було визначено: використання історичної спадщини; пропаганду російських цінностей; інтеграцію молоді в суспільне життя через участь у волонтерській діяльності (зокрема через співпрацю з різними організаціями).

Виконання цієї концепції передбачало кардинальну зміну історичного складника освіти. 2014/2015 навчального року кримські школярі почали вчитися за російськими стандартами, які мали змінити їхні уявлення про історичні події, передусім пов’язані з новітньою історією. Отже, російська анексія півострова подається як «возз’єднання з Росією», що відбулося через «волевиявлення кримчан» унаслідок «зміни влади в Україні, яка погрожувала кримчанам утисками». Методичні рекомендації пропонували посилювати ці тези висловлюваннями Путіна про «споконвічний російський статус Криму» й наполягати на тому, що «кримська весна» звільнила кримчан від «гніту українізації».

Перехід до російської історичної парадигми сприяв виданню доволі одіозного підручника «Історія Криму» для 10-го класу, в якому де-факто повторювалися сталінські звинувачення кримськотатарського народу в «пособництві нацистам». Наприклад, була теза про те, що саме представники кримських татар зустрічали гітлерівців квітами та вином, а згодом активніше, ніж інші народи півострова, долучалися до колаборації з нацистами. Незважаючи на те, що підручник було вилучено, його тези залишаються популярними не тільки серед пересічних кримчан, а й серед тих, хто вважається науковцями. Безперечно, таврування зрадою допомагає вже сучасній російській владі здійснювати політичні переслідування кримських татар.

Відверту ненависть до України демонструє новий російський підручник для старшої школи авторства ексміністра освіти РФ Владіміра Мєдінского, який ідентифікує Україну як «ультранаціоналістичну державу», що в російській інтерпретації фактично дорівнює нацизму. Отже, російська агресія проти України виправдовується «необхідністю захисту Росії», а анексія Криму 2014 року — превентивними заходами проти НАТО, яке планувало «розмістити свої бази замість Чорноморського флоту РФ». Зрештою, в підручнику вже остаточно фіналізується відмова Україні в суб’єктності — починаючи від тези про «Україну як антиросійський проєкт австрійського генштабу» й до «підконтрольності Заходу, який руками радників із НАТО підштовхував до нападу на РФ». Усе це має сформувати в кримських дітей розуміння України як ворожої держави, яка не має права на існування.

Мілітаризована освіта

Історичне підґрунтя стає основою для втілення практичних кроків, ключовим з яких є підвищення рівня мотивації дітей до військової служби, на що орієнтує освітні структури ухвалений у Криму наприкінці 2022 року закон «Про патріотичне та духовно-моральне виховання». Отже, мілітаризація стає одним із найважливіших напрямів російської освітньої політики на півострові. У дитячих садочках діти беруть участь у мілітарі-виставах — одягнена у військову форму з іграшковими автоматами малеча демонструє «війну проти фашистів», до яких росіяни відносять українських воїнів, які боронять власну землю.

З перших років окупації до кримських шкіл повертаються притаманні радянській освіті заняття з військової підготовки, де підлітків навчають поводженню зі зброєю. Дітей долучають до підготовки тематичних заходів до російських мілітарі-свят: 23 лютого (день захисника вітчизни) та 9 травня (день перемоги). Регулярними стають зустрічі з ветеранами, куди замість учасників Другої світової війни приходять «афганці» й ті, хто брав участь у війні на сході України. Сьогодні їх змінили «герої СВО», які розповідають дітям про власні «подвиги» у боротьбі проти «укронацистів».

Героїзація російських військових стає ще одним ключовим напрямом освітньої політики росіян у Криму — загарбникам установлюють меморіальні дошки на школах, відкривають «парти героїв», які стають частиною шкільної історії. І діти починають вірити у фейкові історії про фейкових героїв, які мають стати «прикладом мужності та героїзму».

На відміну від загальноосвітніх шкіл, у спеціальних військових навчальних закладах мілітаризація свідомості стає визначальною. Протягом окупації в Криму відкрили декілька таких закладів (у Севастополі, Сімферополі, Алушті), а також понад 240 кадетських класів у звичайних школах. За вісім років кількість цих класів зросла в 16 разів, що демонструє прагнення російської влади підготувати якомога більше солдат для майбутніх війн. Останніми роками кадетські групи почали відкривати навіть у дитячих садочках.

Важливу роль у насадженні «російських цінностей» та мілітаризації кримчан відіграють різноманітні рухи, спрямовані на максимально широке залучення дітей та підлітків. Так, «Орлята» орієнтовані на початкову школу, «Перші» та «Юнармія» — на дітей від 11 років. Якщо «Юнармія» більше зосереджена на військовій підготовці (позашкільні заняття, літні табори та збирання дронів), то «Перші» — на волонтерській діяльності («путінські піонери»). Усе це цілком відповідає засадам патріотичного виховання, внаслідок якого кримські діти мають не просто стати патріотами нав’язаної батьківщини, а й вирости слухняною опорою російського режиму.

Вища школа: наука й освіта на службі «СВО»

Кримська вища освіта зазнала серйозних трансформацій: сім вищих навчальних закладів АР Крим після окупації об’єднали в один — Кримський федеральний університет імені В.Вернадського, де не знайшлося місця факультету української філології та українознавства, який було ліквідовано влітку 2014 року.

За десять років КФУ пережив декілька трансформацій. Одна з них відбулася з факультетом слов’янської філології та журналістики, на базі якого відкрили Інститут медіакомунікацій, медіатехнологій і дизайну (ІММД) під керівництвом відомого кримського пропагандиста Алєксандра Мащенка. 2024 року СБУ повідомила йому підозру через виправдовування російської війни проти України.

Для популяризації роботи військових кореспондентів ІММД запустив серію відеолекцій «Історія військової журналістики», яку відкриває Лєв Толстой, а закривають українофоби Захар Прілєпін та Алєксандр Коц. Саме ці особи, на думку авторів, мають стати прикладом для сучасних кримських студентів-журналістів.

2024 року ІММД презентує фільм із промовистою назвою «И что отведено кому, пусть каждый совершит. Университет в специальной военной операции: два года на образовательном фронте». Цей пропагандистський витвір розповідає про допомогу фронту кримських науковців і студентів: «зібрали десятки тон гуманітарної допомоги, написали сотні листів, здали літри крові для поранених і регулярно виступають із концертами перед російськими військовими». Усе це має нерозривно пов’язати у свідомості кримчан сучасну російську агресію проти України з радянсько-німецькою війною 1941–1945 років, а КФУ — продемонструвати «єдність фронту й тилу» у боротьбі з «неонацизмом», який, згідно з пропагандистськими міфами, уособлює Україна. Ці тези репрезентує в.о. ректора КФУ В.Кур’янов, який зазначає, що університет «активно долучився до війни проти України», яка «з квітучої радянської республіки перетворилася на лігво нацизму».

Це «долучення» — не тільки матеріальна та моральна підтримка, а й активна участь у підготовці військових кадрів, якою займається Військовий навчальний центр університету, готуючи солдатів, сержантів та офіцерів запасу, військових медиків. Центр безпілотних літальних систем, створений після початку повномасштабної війни, відкриває курси з підготовки операторів БПЛА в Сімферополі та Ялті начебто з цивільною метою — допомагати в «патрулюванні кримських вулиць та парків». Але згодом замість школярів на заняття приходять бійці «СВО». Крім того, Центр БПЛА налагоджує співпрацю зі школами, намагаючись упроваджувати в освітній процес нові технології в ігровому форматі, що має підвищити інтерес учнів до занять із військової підготовки. Це не лише дасть змогу розвивати військові навички в підлітків, а й «сприятиме формуванню стратегічного мислення, навчить командної роботи», що «є вкрай важливим для «СВО».

Колись Нельсон Мандела казав, що освіта є потужним інструментом, за допомогою якого можна змінити світ. Безперечно, він мріяв про зміни на краще. Росія, навпаки, використовує освіту як інструмент для виховання солдатів для сучасних і майбутніх війн Кремля за «місце під сонцем».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На одному подиху: найкращі мінісеріали Netflix до 6 серій
24tv
2025-05-03T15:30:48Z
Євробачення: коли відбувся перший пісенний конкурс в історії
24tv
2025-05-03T15:30:39Z
Зірка "Пліткарки" Блейк Лайвлі скопіювала образ Бейонсе: фотопорівняння
24tv
2025-05-03T15:21:15Z
Який вигляд має дружина і дорослі діти Меттью Макконахі
GlavRed
2025-05-03T14:28:40Z
Неочікуваний поворот: фіналістка "Холостяка-13" повернулася до колишнього і показала їхні фото
24tv
2025-05-03T14:15:17Z
Співак Melovin зізнався, що зловживав наркотиками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:00:52Z
Постапокаліптичний жах і напружена атмосфера: 5 цікавих серіалів для фанатів "Останніх з нас"
24tv
2025-05-03T13:45:14Z
Чому образ може виглядати дешево: Андре Тан назвав основні помилки
24tv
2025-05-03T12:48:08Z
Олександр "Терен" розповів, про що говорив із Сарою Джесікою Паркер під час зустрічі у Нью-Йорку
Комсомольская правда
2025-05-03T12:40:14Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Зеленський озвучив варіанти розміщення іноземних військових в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T15:33:20Z
Депутатів які не підтримують угоду з США слід позбавити віз
360ua.news
2025-05-03T15:30:17Z
Кремль із люттю накинувся на Британію через запрошення ЗСУ на парад до Дня перемоги
GlavRed
2025-05-03T15:27:08Z
"Менше, ніж у Трампа": гендиректор "Укрпошти" розкрив свою багатомільйонну зарплату
Фокус
2025-05-03T15:21:48Z
Рубіо буде на двох посадах мінімум пів року, але у Трампа радять залишити так назавжди – Politico
Лига
2025-05-03T15:21:05Z
До Росії на парад не приїде високий іноземний гість: хто і чому скасував поїздку
24tv
2025-05-03T15:21:04Z
Канали зв’язку для запобігання корупції в сервісних центрах МВС
Украина Криминальная
2025-05-03T15:18:14Z
У «Батальйоні Монако» паніка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T15:06:00Z
Росія на порозі економічної кризи через необхідність живити машину війни - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-05-03T15:03:24Z
Як пенсіонерам не платити за доставку газу
24tv
2025-05-03T15:03:03Z
Подорожчання продуктів у Одеській області: що зросло в ціні майже на 20%
Политека
2025-05-03T15:00:37Z
Прайс-кепи знижують рентабельність генерації – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:21:34Z
Гендиректор «Укрпошти» розкрив свою зарплату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T13:57:30Z
Українці в квітні істотно зменшили купівлю валюти — дані НБУ
ZN UA
2025-05-03T13:55:59Z
Показники газового лічильника можна передати онлайн: коли і як це треба зробити у травні
24tv
2025-05-03T13:33:20Z
Податок на пенсію в Україні: експерт розповів, хто повинен платити та з яких доходів
Хвиля
2025-05-03T13:30:29Z
Індія заборонила імпорт товарів із Пакистану
iPress
2025-05-03T13:28:58Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Ракета ЗСУ збила Су-30 РФ під Новоросійськом: деталі унікальної операції
GlavRed
2025-05-03T15:27:32Z
Чому не можна прибирати в будинках 4 травня: яке свято і день ангела
GlavRed
2025-05-03T15:27:08Z
«Не розуміють, що це таке Україна». Заступник міністра освіти, пояснив, що не так з підручниками історії у європейських школах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T15:09:15Z
Чи можлива мобілізація студентів у травні: відповідь адвоката
24tv
2025-05-03T15:03:30Z
Несе ударні БПЛА: представлено новий "руйнівний" морський дрон MARS
InternetUA
2025-05-03T15:01:00Z
Українські морські дрони прогресують, – військовий про безпрецедентне знищення літака Су-30
24tv
2025-05-03T14:57:52Z
У школах перевіряють якою мовою говорять не лише на уроках: що загрожує за порушення
Telegraf
2025-05-03T14:42:57Z
Новий курс для журналістики: RSF закликає до реконструкції медіаіндустрії новин
Детектор М
2025-05-03T14:34:58Z
Вулиці перетворилися на зони трагедії: патрульні показали перші миті після удару по Запоріжжю
24tv
2025-05-03T14:45:45Z
На Одещині жінка вбила 9-місячну доньку: як пояснила звірство
Telegraf
2025-05-03T14:24:04Z
Поліціянтка збила дитину, а батька правоохоронці відправили до ТЦК: нові подробиці скандалу в Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T14:15:59Z
Сусіди помстилися за "неправильне" паркування чоловіка, надряпавши відповідь на авто
Фокус
2025-05-03T14:15:57Z
ПриватБанк попередив клієнтів про нову схему телефонних шахраїв
InternetUA
2025-05-03T14:01:32Z
У Хмельницькому псевдоадвокатка видурила в пенсіонерки 235 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-05-03T13:15:48Z
Там мала бути Грета Тунберг: у Середземному морі дрони атакували судно з активістами
24tv
2025-05-03T13:09:52Z
Масована атака дронів-камікадзе на Запоріжжя: кількість поранених зросла до 33
ZN UA
2025-05-03T12:58:50Z
На Мукачівщині внаслідок вибуху гранати загинув чоловік, ще один – поранений
Украина Криминальная
2025-05-03T12:54:53Z
Який найкращий час для народження дитини
24tv
2025-05-03T15:15:09Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Чому смородину треба обприскувати содою: ріст ягід буде шаленим
24tv
2025-05-03T12:18:38Z
Бронювання знімуть: кого готують до мобілізації
Знай
2025-05-03T11:30:45Z
10 простих способів знизити стрес і відновити енергію
24tv
2025-05-03T11:15:48Z
Саме через це ваше волосся сухе та ламке: не припускайтесь цієї помилки
24tv
2025-05-03T10:30:18Z
В Україні зростає кількість випадків підозри на небезпечне захворювання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T10:27:47Z
У жодному разі так не робіть: чому не можна ламати бузок
24tv
2025-05-03T15:30:50Z
Що у ванній кімнаті може дуже впливати на вартість будинку: експерти з нерухомості відповіли
24tv
2025-05-03T15:30:13Z
2 знаки зодіаку, які в травні відчуватимуть втому – що потрібно знати
24tv
2025-05-03T14:45:09Z
Як почистити фільтр у пральній машині: техніка одразу почне працювати краще
24tv
2025-05-03T14:21:06Z
Так, це реально: готуємо домашній майонез за 60 секунд
24tv
2025-05-03T13:42:59Z
Працює як магніт: який символ притягує гроші
24tv
2025-05-03T13:27:57Z
Можуть залишити лише голі гілки: як врятувати кущі смородини від навали шкідників
Telegraf
2025-05-03T13:24:07Z
Затока та Коблево чекають на туристів: ціни збираються підняти, але через війну не сильно
Комсомольская правда
2025-05-03T13:04:30Z
Куди піти в Чернівцях
CutInsight
2025-05-03T12:48:54Z
Найбільш високооплачувані вакансії в Києві: які професії приносять зарплату від 65 тисяч
Политека
2025-05-03T15:31:10Z
Відключення світла в Києві та області 4 травня: коли діятимуть графіки ДТЕК
Политека
2025-05-03T15:19:56Z
На Херсонському напрямку втекли з позицій 12 військових РФ: серед них є гагауз, — АТЕШ
Фокус
2025-05-03T14:57:48Z
Це тільки підготовка: льотчик-інструктор пояснив наслідки ударів по Криму
24tv
2025-05-03T14:42:11Z
Група окупантів втекла з позицій на Херсонщині: вони переодягнулися в цивільне, триває розшук
24tv
2025-05-03T14:33:18Z
Українців попередили про небезпечну погоду у неділю
Комсомольская правда
2025-05-03T14:31:15Z
Безкоштовне житло для ВПО в Харкові: кому надають прихисток
Политека
2025-05-03T14:30:14Z
Чи можна зривати бузок: експерти дали остаточну відповідь на дискусійне питання
GlavRed
2025-05-03T14:28:15Z
Архітектори дослідили Львівщину та показали автентичні сільські будинки
24tv
2025-05-03T14:24:42Z
Чемпіонство відкладається: Баварія не втримала перемогу над Лейпцигом
Football.ua
2025-05-03T15:31:58Z
Відривався на повну: футбольний фан гучно святкував перемогу та зламав барну стійку
Фокус
2025-05-03T15:30:00Z
"Динамо" розгромило "Інгулець" та позбавило "Шахтар" шансів на титул
ZN UA
2025-05-03T15:25:12Z
Усик чи Алі: зірковий "Канело" обрав найкращого хевівейтера за всю історію боксу
24tv
2025-05-03T15:15:58Z
Серія А: Удінезе обіграв Кальярі, Комо сильніший за Парму
Football.ua
2025-05-03T15:00:45Z
Динамо на виїзді декласувало Інгулець та ще на один крок наблизилося до чемпіонства
24tv
2025-05-03T14:54:17Z
Друга ліга: Пробій сильніший за дубль Полісся, Гірник-Спорт обіграв Ниву
Football.ua
2025-05-03T14:40:18Z
Магучіх виграла етап "Діамантової ліги" в 10-й раз поспіль
Telegraf
2025-05-03T14:36:24Z
Динамо Київ знищило Інгулець на Ніці
Football.ua
2025-05-03T14:28:37Z
Реєстрація авто по-новому: ключові зміни для водіїв та штрафи 2025 року
Хвиля
2025-05-03T15:00:07Z
Водії "полиняють" майже на 500 гривень: штрафуватимуть за фари
Знай
2025-05-03T13:51:36Z
У Києві відкрився фестиваль старовинних і ексклюзивних автомобілів Old Car Land
Фокус
2025-05-03T13:45:52Z
ТОП-10 найдешевших нових авто до 16 тисяч доларів: що можна купити в Україні
GlavRed
2025-05-03T13:27:03Z
Іспанія опинилася у темряві, але електромобілі допомогли повернути світло
Топ Жир
2025-05-03T13:15:17Z
Продаж авто з-за кордону: юристи вказали на важливий нюанс
Хвиля
2025-05-03T12:00:10Z
Ця збірка геніальна чи просто кощунство?
Топ Жир
2025-05-03T11:45:53Z
Водіям пояснили, чим небезпечні нові норми щодо додавання спирту до бензину
Хвиля
2025-05-03T09:00:10Z
Акумулятор його Hyundai Ioniq 5 зберіг 88% ємності після 360 тисяч миль пробігу
Топ Жир
2025-05-03T07:15:38Z
Час сповільнюється на 9% для людини за певних умов: учені розповіли за яких
Фокус
2025-05-03T15:21:41Z
Що робити, якщо смартфон загубився: експерти дали слушні поради, як його знайти
Фокус
2025-05-03T15:00:59Z
Нова шахрайська схема: українцям розсилають підроблені платіжки за комуналку
24tv
2025-05-03T14:36:29Z
Число 44 знайде лише "експерт з головоломок": складна загадка на уважність
GlavRed
2025-05-03T14:28:55Z
Таємничий антикітерський механізм насправді може бути просто іграшкою, стверджує дослідження
24tv
2025-05-03T14:06:05Z
Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки
Фокус
2025-05-03T13:36:11Z
Потепління змінює карту спеки
360ua.news
2025-05-03T13:31:49Z
Відомий мобільний бренд відмовився від виробництва смартфонів
InternetUA
2025-05-03T13:31:35Z
Вимерлі у дикій природі птахи вперше відклали яйця після того, як їх знову випустили на волю
ZN UA
2025-05-03T13:25:12Z