Невдоволення Трампа Зеленським наростало тривалий час – CNN
Невдоволення Трампа Зеленським наростало тривалий час – CNN
Звинувачення президента США Дональда Трампа, який назвав президента України Володимира Зеленського «диктатором без виборів», звинувативши його в тому, що він змусив Сполучені Штати витратити сотні мільярдів доларів «на війну, яку неможливо виграти», повторювали тези Москви про війну і президента України, але навряд чи були ізольованим нападом, оскільки протягом багатьох років Трамп скептично ставився до Зеленського та ставив під сумнів його рішення, пише CNN.
Видання нагадує, що в історії, відомій як «перший імпічмент Трампа», тоді ще президент США вимагав у Зеленського розпочати розслідування щодо свого тодішнього суперника Джо Байдена.
Джерела CNN кажуть, що помічники Трампа уважно стежили за публічними заявами Зеленського, зокрема, його критикою того, що США виключили Україну з переговорів із РФ у Саудівській Аравії. Їхнє розчарування наростало ще до середи, але досягло апогею після того, як Зеленський заявив журналістам, що Трамп живе в «павутинні дезінформації».
«Трамп сказав помічникам, які були з ним у Флориді, що він хоче відповісти сам, що призвело до його публікації в Truth Social, повідомив чиновник, який подорожував з Трампом», - пише видання.
«Це розчарування. Існує сильне і законне відчуття, що ця жорстока війна повинна припинитися, і що цей шлях звужується через публічні заяви Зеленського», - сказав інший чиновник Білого дому в інтерв'ю CNN.
Однак, на думку Зеленського, закінчення війни, яке бачить Трамп, дуже схоже на те, що вимагає Росія. Члени адміністрації Трампа вже виключили можливість членства України в НАТО і заявили, що американські війська не допоможуть гарантувати її безпеку після закінчення війни.
Протягом кількох місяців Зеленський ретельно намагався уникнути повного розриву зі своїм темпераментним новим колегою у Вашингтоні. Він домовився про зустріч за кілька тижнів до виборів, щоб дещо розвіяти скептицизм тодішнього кандидата від Республіканської партії щодо участі США у війні.
Тоді Трамп сказав, що у нього «дуже добрі стосунки» з українським лідером - але у нього також «дуже добрі стосунки» зі своїм опонентом у Москві, Владіміром Путіним.
«Я сподіваюся, що у нас буде більше хороших відносин», - втрутився Зеленський.
«Але, знаєте, для танго потрібні двоє», - відповів Трамп.
Через кілька місяців ці відносини опинились на межі розриву.
Мало хто з іноземних лідерів застрахований від перепадів настрою Трампа, які під час його першого терміну призвели до скасування закордонних поїздок, раптового завершення телефонних розмов, коли Трамп кидав слухавку, і запровадження нових жорстких тарифів. Проте до цього часу розчарування Трампа не сигналізувало про такий масштабний зсув в американській зовнішній політиці - від давніх союзників США в Європі до Кремля.
Багато хто з союзників Трампа сказав, що Зеленський повинен був передбачити гнів Трампа. Пояснюючи різкі публічні заяви Трампа, представники Білого дому наполягають на тому, що його першочерговою - фактично єдиною - метою є припинення трирічної війни в Україні, яка, на його думку, була вкрай невдало врегульована попередньою адміністрацією.
Наполягання на врегулюванні війни, за їхніми словами, вже давно назріло після багатьох років конфлікту. Сам Трамп каже, що його «мало що хвилює, окрім припинити вбивства мільйонів людей». Але як він досягне цієї мети, водночас критикуючи Зеленського і приєднуючись до російських тез, незрозуміло.
Республіканські союзники Трампа у Вашингтоні припустили в середу, що президент, можливо, має на увазі грандіозний план. Лідер більшості в Сенаті Джон Тьюн сказав, що він вірить, що Трамп і його команда працюють над досягненням миру, і «зараз ви повинні дати їм трохи простору».
Республіканець з Північної Дакоти Сенатор Кевін Крамер сказав, що Трамп «завжди позиціонує себе для чогось», додавши, що він підозрює, що Трамп може «позиціонувати себе для переговорів» з Путіним через свої коментарі про Зеленського.
Один з прихильників Трампа, який розмовляв з ним у Флориді останніми днями, сказав, що одна з причин, чому Трамп накинувся на Україну, полягає в тому, щоб налякати Європу і змусити її виділити більше коштів на захист України.
«Бачите, у божевілля є метод», - сказав він, вказуючи на повідомлення про те, що Данія пообіцяла збільшити витрати на озброєння.
Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, який підтримував тісні зв'язки з Трампом під час його першого терміну, спростував більшість заяв Трампа, але сказав, що його колишній колега мав на увазі більш важливу мету.
«Заяви Трампа не мають на меті бути історично точними, а мають на меті шокувати європейців і спонукати їх до дій», - зазначив він.
«Трамп все частіше виступає в ролі миротворця - незалежно від ціни – не звертаючи уваги на розхитані західні альянси та зміну зовнішньої політики США», - резюмує видання.