MY.UAНовини
Зруйноване житло на окупованих територіях: історія боротьби переселенки з Авдіївки
Зруйноване житло на окупованих територіях: історія боротьби переселенки з Авдіївки

Зруйноване житло на окупованих територіях: історія боротьби переселенки з Авдіївки

Анна Шаповал – мешканка Авдіївки, яка втратила дім через війну. Її квартира, де вона виросла й прожила більшу частину життя, була повністю зруйнована внаслідок обстрілів. Разом із дітьми Анна переїхала до Кропивницького, де продовжує боротися за право на компенсацію за втрачене житло на окупованих територіях. Попри подані заявки через Дію та звернення до міжнародних організацій, отримати допомогу їй поки не вдалося.

Як виглядає процес компенсації за зруйноване майно, перед якими труднощами постають мешканці постраждалих громад, і на що можуть сподіватися українці, які втратили своє житло?

Цей матеріал створила команда платформи "Свій дім" спеціально для 24 Каналу.

Це не просто квартира, це все моє життя

Анна Шаповал із сім’єю покинула рідну Авдіївку у 2014 році через початок бойових дій. Вона з двома дітьми переїхала до Покровська, де залишалася протягом кількох років.


Анна Шаповал / Фото з особистого архіву

Ми довгий час іще їздили до Авдіївки, коли була така можливість. Але потім це стало неможливо. Сусіди надсилали мені фото й відео: спочатку майно було просто пошкоджене, але згодом будинок повністю зруйнували,
– розповідає Анна.

Крім квартири Анни, було знищено оселю її брата та будинок у старій частині Авдіївки, який вони планували облаштувати у майбутньому.


Зруйнований будинок, в якому жила Анна в Авдіївці / Фото з особистого архіву

Це не просто квартира, це все моє життя. Там залишилися всі дитячі фото, речі моїх дітей. Ми не встигли нічого забрати: ні фото, ні бокали із серванта. Там усе було моє,
– розповідає Анна.

Спроби отримати компенсацію

Після руйнування квартири Анна звернулася до поліції та СБУ, щоб зафіксувати факт руйнування. Вона також подала документи через Дію.

Спочатку подала як пошкоджене майно, потім – як зруйноване. Надсилала фото, ксерокопії документів, паспорт, ідентифікаційний код, але жодного результату немає,
– зазначає Анна.


Зруйнований дім батьків Анни / Фото з особистого архіву

Окрім цього, Анна подавала заявки до міжнародних організацій, які займаються наданням грошової допомоги.

Закон про компенсацію й нові виклики

Анна розглядає можливість скористатися новим законом, який передбачає компенсацію за втрату житла через відмову від права власності. Закон наразі чекає на підпис президента.

Там треба спочатку відмовитися від квартири, а потім, через якийсь час, держава нібито виплатить гроші чи видасть сертифікат. Але що буде, якщо у бюджеті не знайдуться кошти? Тоді я залишусь і без квартири, і без компенсації,
– говорить Анна.

Зараз Анна живе у Кропивницькому разом із двома дітьми. Її батьки та бабуся орендують будинок у Полтавській області.


Дім батьків в Авдіївці до руйнування / Фото з особистого архіву

Мої діти досі згадують наш дім. Старша донька казала: "Я хочу спати у своєму ліжку, у своїй спальні". Я й сама постійно думаю про нашу квартиру,
– ділиться Анна.

Анна зберігає всі документи, фотографії та відеозаписи руйнувань, які вдалося знайти, і сподівається, що вони ще знадобляться для отримання компенсації.

Хто має право на компенсацію?

"Кожен, чиє житло в Авдіївці або іншому місті на окупованій території зруйноване чи пошкоджене, може розраховувати на компенсацію після прийняття та вступу в дію Закону №11161", – пояснює юрист "Центру правової допомоги" Ярослав Кіт.


Ярослав Кіт / Фото з архіву юриста

Після ухвалення закону процедура отримання компенсації буде складатися з таких етапів:

  • Подання заяви – заяву можна буде подати через застосунок Дія, до місцевих органів влади або у військову адміністрацію.
  • Обстеження майна – якщо житло знаходиться на окупованій території, його обстеження проведуть після звільнення цих земель.
  • Верифікація даних – якщо ви не маєте документів чи фото/відео руйнувань, оцінка буде проведена за супутниковими даними.
  • Надання компенсації – ви зможете отримати компенсацію у вигляді грошей або житлового сертифіката, який можна використати для купівлі іншого житла.

Як діяти зараз?

Для тих, хто втратив житло на окупованих територіях, зараз доступні такі можливості:

  • Реєстрація майна: занесіть інформацію про зруйноване чи пошкоджене житло до Єдиного державного реєстру через Дію або звернувшись до органів влади.
  • Експериментальний проєкт із супутниковими даними: у деяких регіонах руйнування майна оцінюють за допомогою супутникових знімків.
  • Виплати люди можуть отримати уже після ухвалення закону, але право на вимогу компенсації від Росії перейде до держави, якій доведеться віддати право власності на майно.

Які документи потрібні для подання заявки?

Для реєстрації зруйнованого чи пошкодженого майна необхідно підготувати такі документи:

  • Паспорт громадянина України.
  • Ідентифікаційний код.
  • Документи на право власності на житло: це може бути договір купівлі-продажу, свідоцтво про спадщину, акт прийому-передачі тощо.
  • Фото- чи відеоматеріали руйнувань (якщо доступні).
  • Інші докази, що підтверджують факт руйнування (за наявності), наприклад акти огляду пошкоджень або супутникові дані.

Що робити, якщо немає документів чи фото?

Якщо документи на житло втрачені або їх не було, право власності можна відновити через Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. У разі, якщо житло не зареєстроване, це питання вирішується через суд.

Якщо немає фото чи відео руйнувань, оцінка базуватиметься на супутникових даних або даних обстеження після звільнення території.

Чи потрібно чекати репарацій від Росії?

Компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло можна отримати за рахунок державного бюджету або міжнародної допомоги, незалежно від репарацій. Репарації залишаються довгостроковим процесом, який доповнює компенсації, але не є обов’язковою умовою для виплат.

Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України ("RD4U") створений для збору заяв про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, заподіяних агресією Російської Федерації проти України.

Подати заяву можна на сайті реєстру для України.

Чому можуть виникнути складнощі з новим законом?

Законопроєкт № 11161 викликає багато запитань, зокрема щодо:

  • необхідності відмови від права власності на користь держави без чітких гарантій виплат;
  • незрозумілого джерела фінансування компенсацій;
  • відсутності чітких термінів отримання компенсації;
  • доступу до супутникових даних і доказів руйнувань;
  • обмеження прав громадян, які тимчасово виїхали за кордон.

Також у багатьох людей виникають сумніви через вимогу проживати в Україні впродовж двох років для отримання компенсації. Це може позбавити права на виплати тих, хто змушений був виїхати за кордон у пошуках безпеки.

Чому важливо подавати заявку?

Навіть якщо компенсацію поки що не виплачують, реєстрація вашого майна в реєстрі допоможе отримати допомогу в майбутньому.

Питання компенсації за зруйноване житло залишається болючим для мешканців окупованих територій, зокрема Авдіївки. Голова комісії з розгляду питань щодо відшкодування за пошкоджене та зруйноване майно Авдіївської громади Євген Удовенко зазначає, що чинна законодавча база поки що не враховує особливостей ситуації на Донеччині та Луганщині, які найбільше постраждали від бойових дій.

Наразі чинні норми передбачають обстеження зруйнованого майна спеціальними комісіями. Але на окупованих територіях це фізично неможливо. Без документального підтвердження важко рухатися далі. Тому всі ми чекаємо на ухвалення закону, який дозволить розв’язати ці проблеми,
– пояснює Удовенко.


Євген Удовенко (ліворуч) / Фото з архіву чиновника

Особливість ситуації в Авдіївці полягає у масштабних руйнуваннях.

Місто тривалий час перебувало під масованими обстрілами. Артилерія, авіація, ракетні удари – всі види озброєння використовувалися проти міста. Ще до окупації нам вдалося зафіксувати частину пошкоджень, але тепер це неможливо. Судячи з інтенсивності вогню, більшість споруд або зруйновані до фундаменту, або настільки пошкоджені, що непридатні для життя,
– розповідає він.

Щоб допомогти мешканцям, Авдіївська міська військово-цивільна адміністрація організувала роботу після релокації. Спеціалісти комісії зараз працюють у Дніпрі, Кам’янському та інших містах. Вся комунікація з жителями відбувається переважно через сайт адміністрації.

Ми створили максимально простий механізм. Людина може звернутися за допомогою через сайт або телефоном. Є фахівці, які нададуть консультацію, допоможуть заповнити всі необхідні форми та внести дані до державного реєстру пошкодженого майна. Це важливо, навіть якщо зараз компенсація недоступна. Після ухвалення відповідного закону ці дані стануть основою для відшкодувань,
– наголошує Удовенко.

Документи про право власності на житло – одна з головних проблем для мешканців Авдіївки. Причини їхньої відсутності різні: незакінчена процедура реєстрації, втрата оригіналів під час обстрілів або повне знищення будинку. У таких випадках мешканці можуть звернутися до суду. За наявності доказової бази та необхідних документів вони можуть визнати право власності на житло та зареєструвати його у встановленому законодавством порядку.

Удовенко пояснює, що сьогодні фахівцям Авдіївської міської військової адміністрації вдалося врятувати та евакуювати Реєстр житлового фонду комунальної власності Авдіївської територіальної громади. Копії цих документів надаються авдіївцям для звернення до суду. Проте ця послуга доступна лише власникам квартир у багатоповерхівках, які отримували житло за ордерами. Щодо приватних будинків, їхня реєстрація здійснювалася через БТІ у Донецьку та Ясинуватій, тому отримати інформацію про них наразі практично неможливо.

Чинні механізми компенсації поки що розробляються без урахування ситуацій на окупованих територіях, пояснює чиновник. Планується, що спеціальні нормативні акти врегулюють ці питання та створять можливість для мешканців зареєструвати свої збитки та отримати компенсацію в майбутньому.

Стосовно консультацій або допомоги переселенці з Авдіївки можуть звертатися на гарячу лінію 0800 501 007 або офіційний сайт Авдіївської міської військової адміністрації.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
Впервые за четыре года в Европе выросли продажи смартфонов
Корреспондент
2025-02-21T16:36:29Z
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
2025-02-22T06:51:09Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
2025-02-22T07:24:44Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T06:01:07Z
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
2025-02-22T01:45:40Z
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
2025-02-21T23:51:21Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Военный оказался мошенником: как он пытался обмануть женщину
Comments UA
2025-02-21T16:03:18Z
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
2025-02-22T07:18:24Z
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
2025-02-22T06:12:39Z
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2025-02-21T22:10:06Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
2025-02-22T06:30:13Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
2025-02-22T06:12:43Z
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
2025-02-22T05:06:14Z
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-22T04:51:13Z
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
2025-02-22T04:03:35Z
Россияне фактически захватили на Донбассе еще одно село и теперь штурмуют Константинополь с двух направлений
ZN UA
2025-02-22T03:13:26Z
Обломки БпЛА повлекли за собой пожар и разрушение в Соломенском районе Киева — Кличко
TSN
2025-02-21T23:36:46Z
В Киеве раздаются взрывы, столицу атакуют ударные дроны россиян
ZN UA
2025-02-21T22:30:58Z
Погода на стороне ВСУ: как мороз и снег усложнили продвижение оккупантов в Харьковской области
TSN
2025-02-21T22:09:55Z
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
2025-02-22T05:51:45Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
2025-02-21T18:33:43Z
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
2025-02-21T18:21:37Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
47-летняя Камалия рассекретила свою шокирующую диету: "По 20 часов не ем"
TSN
2025-02-21T16:51:05Z
Премьеры недели: Jerry Heil записала трек на стихи Издрыка, MÉLOVIN спел о предательстве любимого человека
Комсомольская правда
2025-02-21T16:04:49Z
Елена Зеленская продемонстрировала стильную винтажную брошь: сколько стоит новое украшение первой леди/Брошки занимают особое место в ювелирном гардеробе жены президента
Апостроф
2025-02-21T15:39:51Z
Россияне запустили по Украине 162 дрона: сколько из них смогло приземлить ПВО
ZN UA
2025-02-22T07:28:47Z
На Западе назвали украинские беспилотники, которые стаей атакуют Россию
Comments UA
2025-02-22T07:12:59Z
Войска РФ продвигаются в Курской области, а вражеские ВРГ действуют на границе: детали ISW
TSN
2025-02-22T07:03:23Z
Все о дне завтра, 23 февраля: какой праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-22T07:03:15Z
Российские беспилотники станет сбивать еще сложнее: какие хитрости придумывает враг
Comments UA
2025-02-22T06:51:01Z
Источники Politico: будущий пакет военной помощи от ЕС оценивается в 20 млрд евро
Европейская правда
2025-02-22T06:22:22Z
О чем сегодня нужно помолиться всем православным: традиции в праздник 22 февраля
UAToday
2025-02-22T06:12:49Z
23 февраля — какой церковный праздник, почему женщинам запрещается шить и вышивать
TSN
2025-02-22T06:06:18Z
Пенсия по инвалидности: можно ли оформить, если нет стажа
ZN UA
2025-02-22T06:03:42Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:54:34Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Как правильно варить свиной язык: полезные советы
Фокус
2025-02-21T16:12:42Z
Как ставить долгосрочные цели и достигать их без героизма и потери сна
Marie Claire
2025-02-21T16:00:43Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
TSN
2025-02-21T14:36:59Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевела капуста
ZN UA
2025-02-22T07:01:49Z
Пенсия в Украине: как изменились выплаты за время полномасштабной войны
Фокус
2025-02-22T07:00:49Z
Как Евросоюз покупает у Лукашенка масло из рапса украденного рашистами с оккупированной части Украины
Украина Криминальная
2025-02-22T06:30:11Z
Крупнейший в мире золотодобытчик увеличил производство на четверть
Корреспондент
2025-02-22T06:12:00Z
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
2025-02-22T04:00:43Z
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
2025-02-21T19:00:32Z
Нафтогаз сообщил о "непростой" ситуации с газом
Корреспондент
2025-02-21T18:09:58Z
ПриватБанк приостановит работу: когда и почему
Апостроф
2025-02-21T17:51:11Z
ПриватБанк отказал женщине в снятии депозита, требует 12 500 гривен компенсации: известно, на чью сторону стал суд
Политека
2025-02-21T17:30:19Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
WSJ: Зеленский сегодня может подписать соглашение с США о полезных ископаемых
Лига
2025-02-22T07:27:02Z
У Зеленского раскрыли ключевые санкционные результаты в отношении РФ
Апостроф
2025-02-22T07:24:24Z
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T07:19:19Z
Фурса: Трамп уже провалил депортацию, инфляцию, Канаду, Мексику, Гренландию… И компенсировать это все за счет Украины – не очень хорошая идея
Апостроф
2025-02-22T07:06:46Z
Сикорский после встречи с Рубио считает, что США хотят "длительного мира" в Украине
Европейская правда
2025-02-22T06:57:13Z
Звезду "Эйфории" после указа Трампа об отмене гендеров снова записали в паспорте как мужчину
Комсомольская правда
2025-02-22T06:43:25Z
"Не хвастаюсь, но редко ошибаюсь в прогнозах": Илону Маску пророчат тюремное заключение
Апостроф
2025-02-22T06:42:03Z
Депутата парламента Финляндии лишили полномочий за антиукраинское высказывание
Известия Киев
2025-02-22T06:30:36Z
Ничего вы не обжалуете: адвокат поставил точку в вопросе вручения повесток ТЦК
Знай
2025-02-22T06:30:16Z