Чи збережуть США свою мережу альянсів протягом наступного десятиліття — опитування Atlantic Council
Чи збережуть США свою мережу альянсів протягом наступного десятиліття — опитування Atlantic Council
США, ймовірно, все ще будуть домінувати у військовому плані у 2035 році, але з відносно меншою економічною та дипломатичною силою на тлі багатополярного світу, показали результати опитування аналітичного центру Atlantic Council Global Foresight 2025, у якому взяли участь понад 350 експертів.
Зокрема, три чверті респондентів погодилися з думкою, що світ у 2035 році буде багатополярним, із кількома центрами сили — це відповідає результатам минулорічного опитування Global Foresight 2024. 71% очікують, що до 2035 року Штати залишаться панівною військовою силою у світі. 58% вважають, що через десять років США будуть панівним світовим технологічним інноватором.
Між новим опитуванням і минулорічним упевненість у домінуванні США протягом наступного десятиліття знизилася за кількома показниками сили, зокрема, дипломатичного і військового впливу. Кількість респондентів, які прогнозують домінування Штатів через десять років, знизилася з 81% до 71% у питанні військової могутності, з 63% до 58% у сфері технологічних інновацій, з 52% до 49% у плані економічної могутності та з 32% до 24% у дипломатичному впливі.
Більш невизначене майбутнє для альянсів США
Хоча більшість респондентів (61%) очікують, що Штати збережуть свої безпекові альянси та партнерства в Європі, Азії та на Близькому Сході у 2035 році, частка опитаних із такою думкою помітно знизилася порівняно з минулорічним дослідженням (79%). Частка тих, хто відповів, що “не знає”, становить 26% у новому опитуванні, порівняно з 12% у Global Foresight 2024.
Серед тих, хто очікує, що США збережуть військове домінування до 2035 року, 67% прогнозують, що Вашингтон збереже і свою мережу альянсів. Серед тих, хто не вважає, що Штати будуть панівною військовою силою у світі через десять років, лише 46% заявили, що США збережуть свою мережу альянсів.
В опитуванні Global Foresight 2024 дещо менше третини респондентів висловлювали думку, що Європа досягне “стратегічної автономії” протягом наступного десятиліття, взявши на себе більше відповідальності за власну безпеку, таким чином, менше покладаючись на Штати. Однак у новому опитуванні майже половина респондентів (48%) очікують, що Європа досягне “стратегічної автономії” протягом наступних десяти років - помітне зростання частки опитаних із такою думкою на тлі того, як американський президент Дональд Трамп вимагає від європейських країн суттєво підвищити витрати на оборону та розширити відповідальність за власний захист. Зокрема, з'явилися очікування, що Штати можуть скоротити присутність своїх військових у Європі, адже пріоритети Вашингтона перемістяться на Індо-Тихоокеанський регіон.
Ризики послаблення США
Ті, хто очікує послаблення Штатів протягом наступного десятиліття, часто пов'язують такий сценарій із негативними наслідками для світу. Наприклад, серед респондентів, які заявили, що до 2035 року США не будуть панівною державою в жодній зі сфер, перелічених в опитуванні (зокрема, військовій, дипломатичний, економічній, технологічній та культурній), лише 24% заявили, що світ стане кращим через десять років. Серед решти респондентів загалом 40% очікують, що світ стане кращим через десять років. Серед тих, хто не очікував домінування США в жодній сфері через десять років, 62% заявили про ризики світової війни протягом цього періоду. Серед решти респондентів загалом 38% очікують нової світової війни.
Опитування проводилося з 15 листопада по 2 грудня 2024 року. На запитання відповідали понад 350 респондентів, які представляли близько шістдесят країн і всі континенти, окрім Антарктиди. Серед опитаних — представники різних сфер діяльності, включаючи приватний сектор, неприбуткові організації, наукові й освітні установи, урядові та багатосторонні інституції.
Раніше повідомлялося, що 47% опитаних експертів прогнозують, що до 2035 року світ буде розділений на “блоки”, орієнтовані на Китай і США. Загалом, дещо менше половини респондентів (46%) погодилися з думкою, що Росія, Іран, Китай і Північна Корея стануть “формальними союзниками” у 2035 році.