Джорджія Мелоні розривається між Україною та Трампом — Financial Times
Джорджія Мелоні розривається між Україною та Трампом — Financial Times
Прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні відмовилася від участі у віртуальній зустрічі лідерів G7, присвяченій третій річниці вторгнення Росії в Україну, через побоювання викликати незадоволення президента Дональда Трампа, який наразі зійшовся у суперечі з Києвом, пише Financial Times.
Зневажливі висловлювання Трампа на адресу президента України Володимира Зеленського, якого він назвав «диктатором», а також відмова Вашингтона називати Росію агресором шокували європейських чиновників і зірвали традиційний прояв підтримки України з боку G7 напередодні 24 лютого — роковин повномасштабного вторгнення Росії.
Офіс Мелоні пояснив неможливість взяти участь у зустрічі G7 у понеділок розбіжностями у графіку, однак аналітики вважають, що її рішення є бажанням уникнути конфронтації з Трампом. Її очевидне небажання зайняти чітку позицію зараз контрастує з її рішучою публічною підтримкою Зеленського упродовж усієї війни.
«Мелоні балансує на тонкій линві. Вона не може — і не хоче — відвернутися від України, адже зайшла занадто далеко у своїй підтримці Києва та Зеленського. З іншого боку, вона не хоче давати жодного натяку на критику Трампа, який атакував Зеленського», — зазначив Стефано Стефаніні, колишній посол Італії при НАТО.
Тож невідвідування зустрічі G7, на думку Стефаніні, це спроба виграти час, перш ніж доведеться обирати, на чий бік стати.
Багато європейських лідерів шоковані особистою неприязню Трампа до Зеленського, його симпатією до президента Росії Владіміра Путіна та загальною ворожістю до Європи, яку його адміністрація звинувачує у придушенні правих голосів і відході від спільних із США цінностей.
Проте Мелоні — правий політик, яка має виступити у суботу на Консервативній політичній конференції США — опинилася в особливо незручному становищі, оскільки намагається зміцнити відносини з Трампом. Також її пов’язує тісна дружба з головним спонсором Трампа Ілоном Маском, який також критикував Зеленського.
Мелоні раніше палко висловлювала підтримку спротиву України російській агресії, зокрема на конференції CPAC у 2022 році, що відбулася через кілька днів після вторгнення Росії, а також під час своїх візитів до Києва на першу та другу річниці вторгнення.
Поки лідери Франції, Великої Британії та Німеччини минулого тижня стали на захист Зеленського, Мелоні — єдина з європейських лідерів, хто відвідала інавгурацію Трампа — зберігає мовчання.
На екстреній зустрічі, яку скликав президент Франції Еммануель Макрон у Парижі разом із кількома іншими європейськими лідерами для обговорення спільної відповіді на несподіване зближення Трампа з Путіним, Мелоні виглядала незручно і висловлювала невдоволення форматом, який спочатку виключав більшість країн ЄС, яким безпосередньо загрожує Росія.
«Вона вагається — ще не вирішила, в який бік рухатися. Вона все ще вважає, що особливі стосунки, які вона вибудувала з Трампом і Маском, можуть бути для неї ціннішими, ніж її відносини з європейськими союзниками», — говорить Беньяміно Ірді, старший науковий співробітник Атлантичної ради та колишній радник уряду Італії з питань безпеки.
Члени партії «Брати Італії», яку очолює Мелоні, раніше сподівалися, що її ідеологічна близькість і давні зв’язки з республіканцями США дозволять їй налагодити діалог між Вашингтоном і Європою щодо питань України та торгівлі.
Однак замість цього напруга лише зросла.
«Маятник хитнувся набагато швидше й у набагато більш радикальний бік, ніж очікувалося. Але побудувати міст неможливо. Океан став надто широким. Ви маєте президента, який веде надзвичайно жорстку антиукраїнську риторику, і щоб залишатися його другом, вам доводиться підтримувати його позицію. Це відштовхне всіх інших — і змусить вас відійти від власних поглядів, які ви мали раніше», — сказав Ірді.
Тож участь Мелоні у віртуальній зустрічі із лідерами G7 та наполягання на тому, щоб називати Путіна агресором, могло б знецінити капітал, який вона вибудувала з Трампом і Маском.
Наталі Точчі, директорка Римського інституту міжнародних справ, вважає, що відсутність Мелоні під час зустрічі G7, ймовірно, означає поступове зменшення її відкритої підтримки Києва — особливо на словах — щоб не дратувати Білий дім.
Втім, за її словами, Мелоні, ймовірно, підтримає будь-яку європейську ініціативу, яка отримає схвалення Трампа, включно з розгортанням італійських військ у складі потенційних сил гарантування безпеки України, якщо їх очолюватимуть інші.
«Вона передусім думає про Італію, і для такої людини, як вона, відносини зі США — найважливіше. Це, безумовно, важливіше за будь-які італійські інтереси в Україні. Вона безумовно стане на бік Трампа, що б не сталося. Вона не ризикуватиме цією дружбою заради Європи», — сказала Точчі.
Щоб ідея з миротворцями в Україні реалізувалась, на це потрібна буде згода й Москви, яка висловлює категоричну незгоду з появою військ НАТО на українській території. Проте у рамках big deal підхід Кремля може змінитися, пише оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко у статті "Європа заворушилась. Хто і як може відправити миротворців до України".