MY.UAНовини
Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну
Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Ідея відправити європейські миротворчі війська в Україну поступово матеріалізується в тумані дипломатії.

Конфронтаційна до європейських союзників поведінка Трампа, кардинальна зміна  курсу у відносинах із Москвою та Києвом, витиснення Європи за лаштунки геополітичної сцени й одночасне перекладання на неї відповідальності за безпеку України стурбували європейців і підштовхнули до активних дій. Зі свого боку, прагнучи стимулювати партнерів, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив про готовність відправити британські війська в Україну.

«Європа готова взяти на себе ініціативу в наданні гарантій безпеки Україні», — заявив генсек НАТО Марк Рютте після завершення екстреної зустрічі лідерів семи країн ЄС і Британії в понеділок у Парижі. «Позиція Франції та її партнерів чітка та єдина. Ми бажаємо міцного й надійного миру в Україні. Ми підтримуємо Україну й візьмемо на себе всю відповідальність за забезпечення миру та безпеки в Європі», — заявив президент Франції Емманюель Макрон після другої паризької зустрічі, що відбулася в середу.

Однак вони занадто оптимістичні: в Парижі лідери європейських країн продемонстрували відсутність єдиної позиції.

За даними The Financial Times, у понеділок проти відправлення своїх солдат в Україну висловилися Німеччина, Італія, Польща й Іспанія, тоді як Франція, Велика Британія та Швеція виявили готовність відрядити підрозділи. Водночас прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні виявилася великим скептиком. Як повідомляє агентство AFP, вона заявила, що ідея розгорнути західних миротворців в Україні наразі є досить сумнівною. На її думку, відправити війська — «найскладніший і найменш ефективний» спосіб забезпечити мир в Україні.

Але позиція противників відправлення контингентів в Україну поки що не є остаточною. Усе ще неодноразово змінюватиметься під впливом домовленостей між Сполученими Штатами та Росією; Україною, ЄС і США; країнами Євросоюзу; Києвом і Вашингтоном. Підходи деяких країн трансформуватимуться після виборів, які в них відбудуться. І якщо канцлер ФРН Олаф Шольц стверджує, що до встановлення тривкого миру питання миротворців обговорювати не слід (!), то, можливо, Берлін змінить свою думку після парламентських виборів 23 лютого.

Нині народжується й помирає багато планів.

Як зазначає The Telegraph, у понеділок у Парижі учасникам екстреної зустрічі презентували британо-французький план створення «сил безпеки». Він передбачає розгортання менш як 30 тисяч військовослужбовців під командуванням європейських країн в українських містах, портах та на інших об’єктах критичної інфраструктури, розташованих далеко від нинішньої лінії фронту. Місія покладатиметься на технічний моніторинг, зокрема літаками, дронами та супутниками.

Український повітряний простір буде захищений. (Раніше The Times писала, що в Лондоні обговорюють ідею залучити винищувачі Typhoon для патрулювання неба над Україною після завершення війни та підписання миру.) Це планують зробити для того, щоби знову відкрити повітряний простір України й дозволити комерційні польоти. Військово-морські патрульні кораблі також спрямують у Чорне море для моніторингу російських загроз комерційним судноплавним шляхам.

Очікується, що Кір Стармер наступного тижня спробує заручитися підтримкою Дональда Трампа. За інформацією The Telegraph, Стармер наполягатиме на тому, щоб американські винищувачі та ракети перебували у Східній Європі в стані готовності на випадок, якщо Росія порушить умови перемир’я.

Наразі ж немає навіть рішення про припинення вогню. Але важливим є те, що в Європі поступово усвідомлюють: в Україну доведеться відправляти солдат у разі підписання мирної угоди. І тут показовою є думка жителів ФРН. Згідно з опитуванням Інституту вивчення громадської думки Forsa, проведеним у лютому, 49% громадян Німеччини підтримують відправлення німецьких військ в Україну в складі можливого миротворчого контингенту. Водночас 44% опитаних виступають проти, а 7% утрималися.

 Крім Франції та Великої Британії, в Європі вже сьогодні є країни, готові ризикнути життями своїх солдатів заради того, щоб Росія знову не розв’язала війни. Парламент Нідерландів схвалив резолюцію про те, що країна може направити миротворців у разі підписання перемир’я. (Втім, рішення ухвалюватиме уряд, а ультраправа партія PVV, яка входить до коаліції, погрожує заблокувати відправлення нідерландських солдатів в Україну.) Таку можливість для своєї країни допустила й очільниця МЗС Швеції Марія Мальмер Стенергард.

Аби реалізувати ідею з миротворцями, крім згоди самих європейських країн, найімовірніше, буде потрібна також згода Росії. Раніше постпред РФ при ООН Васілій Нєбєнзя попередив, що для розгортання в Україні миротворчого контингенту потрібен мандат Ради безпеки ООН. «А як ні, то будь-які іноземні військові контингенти, відправлені в зону бойових дій, з погляду міжнародного права будуть звичайними комбатантами та легітимною військовою ціллю для наших збройних сил», — сказав він.

Москва ж не раз озвучувала свою позицію стосовно міжнародного військового контингенту. Її суть: поява військ НАТО на території України є неприйнятною для РФ. У вівторок, коли в Ер-Ріяді відбувались американо-російські переговори, спікер МЗС РФ Марія Захарова знову заявила, що Росія виступає проти розміщення західних військових в Україні. За її словами, найкращою гарантією безпеки будуть нейтральний статус, відмова від участі у військових блоках і ядерної зброї.

Такі заяви відображають максималістську позицію запитів Кремля. Риторика ж Дональда Трампа працює на розкол Заходу, й це призводить до того, що вимоги Путіна на переговорах лише зростатимуть, а готовність продовжувати війну — зміцнюватиметься. Згідно з даними американської розвідки, Путін, як і раніше, прагне захопити всю територію України попри те, що розпочалися переговори з адміністрацією президента Трампа, й просто зараз не зацікавлений у мирній угоді.

Але в межах big deal, якщо на неї піде Путін, підхід Росії може змінитися під тиском США: судячи зі слів Дональда Трампа, він «узагалі не заперечуватиме» проти відправлення європейських миротворців в Україну. Невипадково раніше США відправили до європейських урядів опитувальник, у якому серед іншого цікавилися їхнім ставленням до «направлення збройних сил третіх країн» у межах мирного врегулювання.

 Як вважає колишня заступниця держсекретаря США Роуз Готтемюллер, «Путін хотів би налагодити довгострокові продуктивні відносини з цією адміністрацією. Йому доведеться бути готовим іти на поступки». Очевидно, що в такому разі Москва намагатиметься максимально вихолостити ідею, зробивши з миротворців безпорадних спостерігачів. Улаштує її й варіант, запропонований очільником Пентагона Пітом Гегсетом: миротворці мають бути поза егідою НАТО й не підпадати під п’яту статтю Вашингтонського договору.

 Для Києва розміщення європейського миротворчого контингенту — один із ключових компонентів завершення російсько-української війни, елемент реального стримування Росії від нового вторгнення. Наскільки ефективною гарантією нашої безпеки стане цей інструмент — залежить від того, під якою організацією буде місія, від її мандата, країн, які беруть участь у ній, кількості миротворців, їхньої дислокації, фінансування, присутності у складі миротворчого контингенту американських солдатів і багатьох інших чинників.

 З погляду Києва, миротворці повинні мати важке озброєння й мандат на вогонь у відповідь, а не бути обмеженими тільки функціями пасивних спостерігачів. Також у наших інтересах, щоб міжнародний контингент перебував на лінії розмежування. Україну не може влаштувати пропозиція Франції відправити миротворців не на лінію розмежування, а в український тил. Як пише The Wall Street Journal, у такому разі європейські військові відіграватимуть роль «сил забезпечення», постачаючи й навчаючи українські війська.

Чисельність контингенту має бути достатньою для реагування на загрози. У коментарі Російській службі BBC колишній британський військовий розвідник Френк Ледвідж зауважив, що після закінчення конфлікту в Боснії, площа якої в 11 разів менша за територію України, було розміщено 60 тисяч миротворців НАТО, з них майже половина — американці. На піку операції в 1995–1996 роках британський контингент там сягав максимально 11,5 тисячі.

Контингент у 25–30 тисяч — це надзвичайно мало з огляду на довжину фронту. Володимир Зеленський каже про необхідність розмістити 200 тисяч солдатів на лінії розмежування. Західні експерти стверджують, що в Європи нині немає таких військ, готових до відправлення. Однак професор воєнних досліджень у Королівському коледжі Лондона Лоуренс Фрідман вважає, що для реальних сил стримування зазвичай потрібно понад 100 тисяч військовослужбовців із урахуванням регулярних ротацій і надзвичайних ситуацій.

Оптимальним варіантом для України був би миротворчий контингент, що складається переважно із солдатів країн — членів ЄС. Досвід миротворчих операцій ООН показує, що місії, які складаються з військовослужбовців африканських і азійських держав, значно менш ефективні в реалізації свого мандата, ніж підрозділи з Європи. Але віцепрезидент США Джей Ді Венс правий, коли каже, що миротворчий корпус лише із західних військових буде менш ефективним у стримуванні Росії. Тому серед миротворців можуть бути й солдати з Китаю та Бразилії.

Але головне — у контингенті в будь-якій якості мають бути американці. Їхня участь вплине на позицію європейських скептиків: військовий потенціал і політичні можливості США збільшують шанси операції на успіх. Наявність американців також є гарантією ненападу на миротворців. Однак поки що Вашингтон виключає відправлення американських солдат. Як каже Трамп, «тому що США дуже далеко». Але теоретично Вашингтон іще може змінити свою позицію.

Наразі все дуже непевно. Як показала зустріч у Парижі, ухвалення Європою рішення про відправлення миротворців в Україну не буде швидким і легким. Остаточне рішення залежатиме від безлічі чинників, зокрема й від того, як розвиватимуться події на полі бою російсько-української війни й відбуватимуться переговори між Сполученими Штатами та Росією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сповільнення зростання цін на хліб, яйця та овочі: з чим повʼязано та скільки триватиме
ZN UA
2025-07-13T11:45:37Z
Великий виробник фруктів збирає перший урожай кабачків
AgroPortal
2025-07-13T11:30:57Z
Купівля квартири у Львові: порівняння районів та цін
24tv
2025-07-13T11:30:29Z
У Фінляндії вирішили трудову суперечку у галузі авіапослуг - страйки скасовують
УкраинФорм
2025-07-13T11:27:10Z
Чи можуть пенсіонери не платити за доставку газу
24tv
2025-07-13T11:15:43Z
Звідки кавун? Україна цьогоріч розширила географію імпорту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T11:15:37Z
Витрати на оборону на рівні вимог НАТО є підйомними для України, однак є нюанс – Марченко
ZN UA
2025-07-13T11:09:42Z
Штрафи впаяють по-повній: податкова попередила про зміни з 1 серпня
Знай
2025-07-13T10:36:23Z
Лідер кавового ринку заощадить €500 млн завдяки реструктуризації
AgroPortal
2025-07-13T10:30:23Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Найпоширеніші помилки приготування їжі на грилі: як не зіпсувати м’ясо та овочі
TSN
2025-07-13T11:21:41Z
Чому не цвіте герань: 5 причин і як їх виправити
24tv
2025-07-13T11:21:31Z
10 причин додати аґрус до свого раціону
24tv
2025-07-13T11:15:27Z
До 38 зросла кількість відвідувачів району водоспаду Шипіт, які захворіли на гостру кишкову інфекцію
Украина Криминальная
2025-07-13T10:54:44Z
Це інтервальне тренування займає лише 30 хвилин на день, але здатне змінити ваше життя
24tv
2025-07-13T10:27:16Z
Їжте 2 ложки кунжуту щодня — ось що станеться з вашим організмом
24tv
2025-07-13T06:03:05Z
Як позбутися мух в оселі: дієві народні методи
Gazeta UA
2025-07-13T03:27:44Z
Генсек НАТО відвідає Трампа у Вашингтоні наступного тижня
Европейская правда
2025-07-13T11:49:22Z
Іспанський регіон охопили вуличні заворушення: відкрито «полювання на іноземців»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T11:48:12Z
У Самарі росіяни атакували дронами по будівлі ТЦК та СП - ЗМІ
Gazeta UA
2025-07-13T11:39:48Z
Хотіли зробити чик-чик, – Путін розповів, коли Росія вирішила не бути з цивілізованим світом
24tv
2025-07-13T11:36:07Z
Чотири джерела, звідки Росія бере зброю для терору України: відповідь Sky News
24tv
2025-07-13T11:30:51Z
Сікорський висловився щодо "кампанії расизму та антисемітизму" у Польщі
Европейская правда
2025-07-13T11:27:47Z
Принц Гаррі і король Чарльз почали діалог після років мовчання
360ua.news
2025-07-13T11:27:42Z
"Трамп готує сюрприз на понеділок": що означає "новий підхід" Росії до миру
GlavRed
2025-07-13T11:27:33Z
Путін впав в істерику через ставлення Заходу до Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T11:18:05Z
Покращили позиції під Покровськом: аналітики ISW підтверджують успіх ЗСУ
24tv
2025-07-13T11:39:32Z
Нічна атака на Херсон: кількість поранених зросла до трьох
УкраинФорм
2025-07-13T11:39:07Z
Секретний водоспад серед степів: блогери знайшли унікальну локацію на Одещині
Фокус
2025-07-13T11:36:14Z
Незаконний вилов риби на Черкащині: на Заказнику "Сулинський" спіймали браконьєрів – збитки державі сягають понад 2,3 мільйона гривень
Знай
2025-07-13T11:33:26Z
Завтра у західних областях очікуються дощі, місцями град та шквали
УкраинФорм
2025-07-13T11:30:57Z
Дефіцит продуктів у Київській області: під великою загрозою опинився улюблений товар українців
Политека
2025-07-13T11:30:35Z
"Не хочу вас лякати": синоптикиня попередила про різкий температурний удар
GlavRed
2025-07-13T11:30:01Z
На Харківщині на сьогодні оголосили штормове попередження
УкраинФорм
2025-07-13T11:15:56Z
Ворог обстріляв Сумщину з РСЗВ, поранена людина
УкраинФорм
2025-07-13T11:15:55Z
У Дніпропетровські області пролунали вибухи: ворог завдав удару по ТЦК
GlavRed
2025-07-13T11:33:59Z
Автор книжки "Іди туди, де страшно" відклав свій приїзд в Україну з дивної причини
Telegraf
2025-07-13T11:33:05Z
Зимують в Африці, але розмножуватись летять в Україну: чому лелеки повертаються
24tv
2025-07-13T11:27:03Z
В окупованому Маріуполі росіяни посилюють роботу із залучення дітей до ідеологічних гуртків
Детектор М
2025-07-13T11:21:40Z
50 тисяч гривень одразу і потім виплати щомісяця: кому готують нову допомогу
Хвиля
2025-07-13T11:15:07Z
Лише уповноважені особи: хто має право перевіряти документи у військовозобов'язаних
24tv
2025-07-13T11:12:02Z
Невдовзі буде відновлення збалансованості між обороною і наступом, – Залужний
24tv
2025-07-13T10:54:25Z
Чому не можна казати "How are you?": популярна помилка може призвести до проблем
GlavRed
2025-07-13T10:27:15Z
Армія РФ завдала удару «Шахедами» по Київщині: влада розповіла, скільки дронів перехоплено
TSN
2025-07-13T10:21:03Z
Ірина Білик зізналася, про що шкодує найбільше: "А треба було б"
GlavRed
2025-07-13T11:27:11Z
Павло Зібров замилував рідкісним фото з донькою-красунею, з якою по-сімейному проводить вихідні
TSN
2025-07-13T11:21:23Z
Захисник "Азовсталі" Діанов показав, як по-особливому проводить медовий місяць із дружиною
TSN
2025-07-13T11:06:51Z
У топі книг Педро Паскаля опинилися російські письменники: українці відреагували
Фокус
2025-07-13T10:51:23Z
Поки вся країна під обстрілом: під Львовом вибухнув скандал через російську музику
Фокус
2025-07-13T10:42:30Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-07-13T10:42:07Z
Квитки по 4000 грн, вибухи та гроза нікого не злякали: Сердючка дала великий концерт у Дніпрі
Telegraf
2025-07-13T09:15:19Z
Йому 71, але він зірка кліпів KALUSH і Тіни Кароль: як пенсіонер став улюбленцем шоубізу
24tv
2025-07-13T08:33:46Z
На аукціоні продали рідкісний годинник: належав учаснику знаменитої історичної битви
Фокус
2025-07-13T08:00:25Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T11:48:59Z
В Україні побільшало кримінальних проваджень, пов'язаних з порнографією – Opendatabot
InternetUA
2025-07-13T11:28:51Z
"Майже нічого не залишилось": Vovazilvova та Всюдисвоя пограбували у Римі
Фокус
2025-07-13T11:15:52Z
На зустрічі випускників в американському штаті Теннессі сталася масова стрілянина
24tv
2025-07-13T11:09:23Z
Під час урагану у Харкові будівельний кран впав на машину ЗСУ
Комсомольская правда
2025-07-13T10:55:43Z
Ворог атакував дронами місто Самар на Дніпропетровщині
УкраинФорм
2025-07-13T10:51:37Z
Чеські рятувальники вирушили до США допомагати у пошуках зниклих безвісти після повеней
Европейская правда
2025-07-13T10:48:33Z
З тимчасово окупованої території Херсонщини евакуювали підлітка
УкраинФорм
2025-07-13T10:45:32Z
На Запоріжжі під завалами зруйнованого обстрілами будинку знайшли тіло жінки
УкраинФорм
2025-07-13T10:42:14Z
Батьки змушені платити $5000 щомісяця, аби їхня 27-річна дочка не ночувала на вулиці
Фокус
2025-07-13T11:45:12Z
Соковиті ягоди та ніжний крем: готуємо малинове тирамісу від Ярославського
24tv
2025-07-13T11:30:27Z
Консервація не вибухне та не забродить: як за 10 секунд простерилізувати банки
GlavRed
2025-07-13T11:27:58Z
Спека на вулиці, а світла немає. Як зберегти продукти, щоб вони були свіжими
Telegraf
2025-07-13T10:12:45Z
У житті 4 знаків Зодіаку починається новий період: буде, що згадати до зими
Знай
2025-07-13T09:51:39Z
Як правильно прати чорний одяг, аби довше зберігався колір
24tv
2025-07-13T09:45:49Z
Троянди не будуть бліднути і вкриватися грибком: обприскайте їх засобом з холодильника
24tv
2025-07-13T09:33:31Z
Не прогадає навіть дитина: 3 ознаки, які вказують на солодкий та смачний кавун
GlavRed
2025-07-13T09:27:41Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T09:27:32Z
Чому Apple припинила вкладати фірмові наліпки до iPhone
InternetUA
2025-07-13T11:31:36Z
Науковці навчились добувати «зелений» аміак із повітря
AgroPortal
2025-07-13T11:30:50Z
Чи випустить Apple iPhone 17e: відомо деталі
InternetUA
2025-07-13T11:04:56Z
Топ-3 смартфони з найкращими дисплеями серед конкурентів: результати тестів
Фокус
2025-07-13T11:00:08Z
Apple готує до випуску оновлену модель Apple TV
Portaltele
2025-07-13T10:54:21Z
На шанувальників Need for Speed чекають темні часи
24tv
2025-07-13T10:39:17Z
Творець Fallout розповів, як зібрав команду розробників за допомогою піци
InternetUA
2025-07-13T10:31:09Z
Переміг "у суху": норвезький гросмейстер Карлсен обіграв СhatGРТ у шахи
Фокус
2025-07-13T10:15:53Z
Grok серед ясного неба. Чи зможе чат-бот Ілона Маска подолати російську пропаганду в Х
Детектор М
2025-07-13T10:03:38Z
Не BMW, а інший бренд врятував квартальні показники концерну
Топ Жир
2025-07-13T11:48:08Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
Українські шаблісти проводять збори у Румунії перед стартом ЧС-2025
УкраинФорм
2025-07-13T11:42:25Z
Дембеле: Ми пишаємося участю в цьому Клубному чемпіонаті світу
Football.ua
2025-07-13T11:21:05Z
Прізвище найуспішнішого російського тренера не було викарбувано на Кубку Стенлі
24tv
2025-07-13T11:18:49Z
Палмер – перед фіналом КЧС: Гравці Челсі впевнені в собі
Football.ua
2025-07-13T11:18:12Z
Оддо продовжить працювати на чолі молодіжної команди Мілану
Football.ua
2025-07-13T11:15:35Z
Усик завершив підготовку до реваншу проти Дюбуа і вирушив до Лондона
ZN UA
2025-07-13T11:09:55Z
Аніта Сагдієва виграла турнір ITF у Сан-Дієго у партному розряді
УкраинФорм
2025-07-13T11:03:02Z
"Наступна зупинка: Лондон": Усик закінчив підготовку до бою за абсолют – командне фото
24tv
2025-07-13T10:54:30Z
Бенфіка ухвалила критично важливе для Трубіна рішення щодо воротаря на прийдешній сезон
Football.ua
2025-07-13T10:51:42Z