MY.UAНовини
Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну
Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Ідея відправити європейські миротворчі війська в Україну поступово матеріалізується в тумані дипломатії.

Конфронтаційна до європейських союзників поведінка Трампа, кардинальна зміна  курсу у відносинах із Москвою та Києвом, витиснення Європи за лаштунки геополітичної сцени й одночасне перекладання на неї відповідальності за безпеку України стурбували європейців і підштовхнули до активних дій. Зі свого боку, прагнучи стимулювати партнерів, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив про готовність відправити британські війська в Україну.

«Європа готова взяти на себе ініціативу в наданні гарантій безпеки Україні», — заявив генсек НАТО Марк Рютте після завершення екстреної зустрічі лідерів семи країн ЄС і Британії в понеділок у Парижі. «Позиція Франції та її партнерів чітка та єдина. Ми бажаємо міцного й надійного миру в Україні. Ми підтримуємо Україну й візьмемо на себе всю відповідальність за забезпечення миру та безпеки в Європі», — заявив президент Франції Емманюель Макрон після другої паризької зустрічі, що відбулася в середу.

Однак вони занадто оптимістичні: в Парижі лідери європейських країн продемонстрували відсутність єдиної позиції.

За даними The Financial Times, у понеділок проти відправлення своїх солдат в Україну висловилися Німеччина, Італія, Польща й Іспанія, тоді як Франція, Велика Британія та Швеція виявили готовність відрядити підрозділи. Водночас прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні виявилася великим скептиком. Як повідомляє агентство AFP, вона заявила, що ідея розгорнути західних миротворців в Україні наразі є досить сумнівною. На її думку, відправити війська — «найскладніший і найменш ефективний» спосіб забезпечити мир в Україні.

Але позиція противників відправлення контингентів в Україну поки що не є остаточною. Усе ще неодноразово змінюватиметься під впливом домовленостей між Сполученими Штатами та Росією; Україною, ЄС і США; країнами Євросоюзу; Києвом і Вашингтоном. Підходи деяких країн трансформуватимуться після виборів, які в них відбудуться. І якщо канцлер ФРН Олаф Шольц стверджує, що до встановлення тривкого миру питання миротворців обговорювати не слід (!), то, можливо, Берлін змінить свою думку після парламентських виборів 23 лютого.

Нині народжується й помирає багато планів.

Як зазначає The Telegraph, у понеділок у Парижі учасникам екстреної зустрічі презентували британо-французький план створення «сил безпеки». Він передбачає розгортання менш як 30 тисяч військовослужбовців під командуванням європейських країн в українських містах, портах та на інших об’єктах критичної інфраструктури, розташованих далеко від нинішньої лінії фронту. Місія покладатиметься на технічний моніторинг, зокрема літаками, дронами та супутниками.

Український повітряний простір буде захищений. (Раніше The Times писала, що в Лондоні обговорюють ідею залучити винищувачі Typhoon для патрулювання неба над Україною після завершення війни та підписання миру.) Це планують зробити для того, щоби знову відкрити повітряний простір України й дозволити комерційні польоти. Військово-морські патрульні кораблі також спрямують у Чорне море для моніторингу російських загроз комерційним судноплавним шляхам.

Очікується, що Кір Стармер наступного тижня спробує заручитися підтримкою Дональда Трампа. За інформацією The Telegraph, Стармер наполягатиме на тому, щоб американські винищувачі та ракети перебували у Східній Європі в стані готовності на випадок, якщо Росія порушить умови перемир’я.

Наразі ж немає навіть рішення про припинення вогню. Але важливим є те, що в Європі поступово усвідомлюють: в Україну доведеться відправляти солдат у разі підписання мирної угоди. І тут показовою є думка жителів ФРН. Згідно з опитуванням Інституту вивчення громадської думки Forsa, проведеним у лютому, 49% громадян Німеччини підтримують відправлення німецьких військ в Україну в складі можливого миротворчого контингенту. Водночас 44% опитаних виступають проти, а 7% утрималися.

 Крім Франції та Великої Британії, в Європі вже сьогодні є країни, готові ризикнути життями своїх солдатів заради того, щоб Росія знову не розв’язала війни. Парламент Нідерландів схвалив резолюцію про те, що країна може направити миротворців у разі підписання перемир’я. (Втім, рішення ухвалюватиме уряд, а ультраправа партія PVV, яка входить до коаліції, погрожує заблокувати відправлення нідерландських солдатів в Україну.) Таку можливість для своєї країни допустила й очільниця МЗС Швеції Марія Мальмер Стенергард.

Аби реалізувати ідею з миротворцями, крім згоди самих європейських країн, найімовірніше, буде потрібна також згода Росії. Раніше постпред РФ при ООН Васілій Нєбєнзя попередив, що для розгортання в Україні миротворчого контингенту потрібен мандат Ради безпеки ООН. «А як ні, то будь-які іноземні військові контингенти, відправлені в зону бойових дій, з погляду міжнародного права будуть звичайними комбатантами та легітимною військовою ціллю для наших збройних сил», — сказав він.

Москва ж не раз озвучувала свою позицію стосовно міжнародного військового контингенту. Її суть: поява військ НАТО на території України є неприйнятною для РФ. У вівторок, коли в Ер-Ріяді відбувались американо-російські переговори, спікер МЗС РФ Марія Захарова знову заявила, що Росія виступає проти розміщення західних військових в Україні. За її словами, найкращою гарантією безпеки будуть нейтральний статус, відмова від участі у військових блоках і ядерної зброї.

Такі заяви відображають максималістську позицію запитів Кремля. Риторика ж Дональда Трампа працює на розкол Заходу, й це призводить до того, що вимоги Путіна на переговорах лише зростатимуть, а готовність продовжувати війну — зміцнюватиметься. Згідно з даними американської розвідки, Путін, як і раніше, прагне захопити всю територію України попри те, що розпочалися переговори з адміністрацією президента Трампа, й просто зараз не зацікавлений у мирній угоді.

Але в межах big deal, якщо на неї піде Путін, підхід Росії може змінитися під тиском США: судячи зі слів Дональда Трампа, він «узагалі не заперечуватиме» проти відправлення європейських миротворців в Україну. Невипадково раніше США відправили до європейських урядів опитувальник, у якому серед іншого цікавилися їхнім ставленням до «направлення збройних сил третіх країн» у межах мирного врегулювання.

 Як вважає колишня заступниця держсекретаря США Роуз Готтемюллер, «Путін хотів би налагодити довгострокові продуктивні відносини з цією адміністрацією. Йому доведеться бути готовим іти на поступки». Очевидно, що в такому разі Москва намагатиметься максимально вихолостити ідею, зробивши з миротворців безпорадних спостерігачів. Улаштує її й варіант, запропонований очільником Пентагона Пітом Гегсетом: миротворці мають бути поза егідою НАТО й не підпадати під п’яту статтю Вашингтонського договору.

 Для Києва розміщення європейського миротворчого контингенту — один із ключових компонентів завершення російсько-української війни, елемент реального стримування Росії від нового вторгнення. Наскільки ефективною гарантією нашої безпеки стане цей інструмент — залежить від того, під якою організацією буде місія, від її мандата, країн, які беруть участь у ній, кількості миротворців, їхньої дислокації, фінансування, присутності у складі миротворчого контингенту американських солдатів і багатьох інших чинників.

 З погляду Києва, миротворці повинні мати важке озброєння й мандат на вогонь у відповідь, а не бути обмеженими тільки функціями пасивних спостерігачів. Також у наших інтересах, щоб міжнародний контингент перебував на лінії розмежування. Україну не може влаштувати пропозиція Франції відправити миротворців не на лінію розмежування, а в український тил. Як пише The Wall Street Journal, у такому разі європейські військові відіграватимуть роль «сил забезпечення», постачаючи й навчаючи українські війська.

Чисельність контингенту має бути достатньою для реагування на загрози. У коментарі Російській службі BBC колишній британський військовий розвідник Френк Ледвідж зауважив, що після закінчення конфлікту в Боснії, площа якої в 11 разів менша за територію України, було розміщено 60 тисяч миротворців НАТО, з них майже половина — американці. На піку операції в 1995–1996 роках британський контингент там сягав максимально 11,5 тисячі.

Контингент у 25–30 тисяч — це надзвичайно мало з огляду на довжину фронту. Володимир Зеленський каже про необхідність розмістити 200 тисяч солдатів на лінії розмежування. Західні експерти стверджують, що в Європи нині немає таких військ, готових до відправлення. Однак професор воєнних досліджень у Королівському коледжі Лондона Лоуренс Фрідман вважає, що для реальних сил стримування зазвичай потрібно понад 100 тисяч військовослужбовців із урахуванням регулярних ротацій і надзвичайних ситуацій.

Оптимальним варіантом для України був би миротворчий контингент, що складається переважно із солдатів країн — членів ЄС. Досвід миротворчих операцій ООН показує, що місії, які складаються з військовослужбовців африканських і азійських держав, значно менш ефективні в реалізації свого мандата, ніж підрозділи з Європи. Але віцепрезидент США Джей Ді Венс правий, коли каже, що миротворчий корпус лише із західних військових буде менш ефективним у стримуванні Росії. Тому серед миротворців можуть бути й солдати з Китаю та Бразилії.

Але головне — у контингенті в будь-якій якості мають бути американці. Їхня участь вплине на позицію європейських скептиків: військовий потенціал і політичні можливості США збільшують шанси операції на успіх. Наявність американців також є гарантією ненападу на миротворців. Однак поки що Вашингтон виключає відправлення американських солдат. Як каже Трамп, «тому що США дуже далеко». Але теоретично Вашингтон іще може змінити свою позицію.

Наразі все дуже непевно. Як показала зустріч у Парижі, ухвалення Європою рішення про відправлення миротворців в Україну не буде швидким і легким. Остаточне рішення залежатиме від безлічі чинників, зокрема й від того, як розвиватимуться події на полі бою російсько-української війни й відбуватимуться переговори між Сполученими Штатами та Росією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T20:00:52Z
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
2025-02-22T19:46:30Z
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
2025-02-22T19:45:45Z
Найбільша структура, коли-небудь знайдена у Всесвіті, має довжину 1,4 мільярда світлових років
Portaltele
2025-02-22T19:18:56Z
4 причини, чому варто купувати iPhone 15 замість iPhone 16e
InternetUA
2025-02-22T19:01:12Z
Загадковий кратер на Алясці: як утворився ідеально круглий отвір
TSN
2025-02-22T17:51:54Z
Гострі краї Samsung Galaxy S24 Ultra рвуть штани користувачам
InternetUA
2025-02-22T17:33:31Z
З чого почав свій шлях бізнесмена Ілон Маск
InternetUA
2025-02-22T17:24:35Z
Зміна клімату сприяє глобальній водній кризі
Portaltele
2025-02-22T17:19:12Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
2025-02-22T15:21:12Z
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
2025-02-22T15:15:16Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
2025-02-22T19:46:59Z
Теракт на ринку у Франції: чоловік напав на людей з ножем, – є жертва і поранені
24tv
2025-02-22T19:42:19Z
У Костянтинівці рятувальники вивільнили з-під завалів тіло жінки
УкраинФорм
2025-02-22T19:39:14Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:27Z
СБУ викрила агентів ФСБ, які планували теракти в ТЦК та поліції
Комсомольская правда
2025-02-22T18:46:19Z
Американський вокаліст і гітарист Карл Кокран загинув у ДТП
УкраинФорм
2025-02-22T18:03:25Z
Розповсюджував дитяче порно: поліцейські затримали 44-річного чоловіка
InternetUA
2025-02-22T18:00:58Z
У 7 разів перевищив норму алкоголю: п'яний водій врізався в маршрутку й автопідйомник у Києві
24tv
2025-02-22T17:06:59Z
Чоловік застосував зброю: в Одеському ТЦК розповіли деталі нападу на військовослужбовця
24tv
2025-02-22T16:51:55Z
Боруссія Дортмунд розгромила Уніон Берлін
Football.ua
2025-02-22T19:57:40Z
Чемпіон проти бугімена: відомий тренер зробив прогноз на бій Паркер – Баколе
24tv
2025-02-22T19:45:39Z
Дубль Асенсіо допоміг Астон Віллі вирвати перемогу в Челсі
Football.ua
2025-02-22T19:36:17Z
Атлетіко розібрався з Валенсією
Football.ua
2025-02-22T19:33:37Z
Кабаєл нокаутував Чжілея та завоював титул тимчасового чемпіона: Усик особисто одягнув пояс
24tv
2025-02-22T19:27:53Z
Остання гонка ЧС-2025 з біатлону: склад збірної України на мас-старт у Ленцергайде
24tv
2025-02-22T19:12:23Z
Чемпіон на стилі: Усик прибув на вечір боксу в Ер-Ріяді – відео
24tv
2025-02-22T18:48:25Z
Анчелотті розповів про стан Себальйоса й Алаби
Football.ua
2025-02-22T18:22:47Z
УПЛ. «Інгулець» програв «Поліссю» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-22T18:18:58Z
Зеленський відзначив бійців, які воюють на Курщині і Покровському напрямку
1News
2025-02-22T19:39:06Z
Членкиня МСЕК Дніпропетровщини за один день прикупила квартиру, ділянку і будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T18:42:47Z
Познущались зі своїх: російських "бізнесменів" жорстко підставили в Маріуполі
24tv
2025-02-22T18:42:02Z
Тягнуть просто із госпіталів і кидають у бій на милицях, – CCN про брак живої сили у Росії
24tv
2025-02-22T18:12:35Z
Коли в Україні вдарять найбільші морози
24tv
2025-02-22T18:03:40Z
Пораненому бійцю «Азова» дронами доставили на передову кров для переливання
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:54:43Z
Таких жорстких "зачисток" на ТОТ не було вже рік: чого найбільше бояться окупанти
24tv
2025-02-22T17:51:04Z
ЗСУ завдали удару по нафтовій станції в Краснодарському краї РФ, - Генштаб
Хвиля
2025-02-22T17:45:54Z
За одну вулицю – тисяча вбитих: перед росіянами постала велика проблема
24tv
2025-02-22T17:33:04Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Худюща Катерина Варнава назвала свій діагноз
GlavRed
2025-02-22T19:27:54Z
Не лише українською: пісня "Три сестри" Влада Дарвіна підкорює світ різними мовами
24tv
2025-02-22T18:48:34Z
Наталія Могилевська перенесла операцію і грип
360ua.news
2025-02-22T18:12:36Z
Скільки шкарпеток має бути в гардеробі: несподівана відповідь
24tv
2025-02-22T17:33:26Z
Кароль, Огнєвіч, Квіткова та інші: найбажаніші холостячки українського шоубізнесу
24tv
2025-02-22T17:21:08Z
Представник Естонії на «Євробаченні-2025» заспівав про мир Києва та Москви
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T17:18:14Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-22T19:57:44Z
Атака дронів: у низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2025-02-22T19:48:14Z
Розвертають на кордоні: стало відомо, чому деяких українців перестали пускати до Німеччини
Политека
2025-02-22T19:42:20Z
Як покарають бійця ЗСУ за відмову виконувати завдання: військова омбудсменка пояснила
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T19:36:03Z
"Є труднощі з диханням": Папа Франциск ще щонайменше тиждень перебуватиме в лікарні
24tv
2025-02-22T19:30:00Z
Чотири вбивства і одне “воскресіння”: у США розкрили культ програмістів, які вірили в “розкол мозку”
InternetUA
2025-02-22T19:24:56Z
Зміни для водіїв через нові правила для пішоходів
360ua.news
2025-02-22T19:21:57Z
Мобілізація в Україні: стало відомо, кого знімуть з військового обліку в березні
Политека
2025-02-22T19:00:16Z
Заплуталися в імені сина: вихователька дитячого садка поділилася незвичайною історією
Фокус
2025-02-22T18:51:24Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ви могли про це не знати: 6 небезпечних речей, які ми зберігаємо вдома
24tv
2025-02-22T10:30:42Z
Подорожчання хліба: експерти розповіли, як змінюватися ціни у 2025 році
Политека
2025-02-22T20:00:05Z
Індекс українських акцій: ринок реагує майже на кожну політичну заяву
ZN UA
2025-02-22T19:52:52Z
москва готується до повернення західних компаній до росії – FT
iPress
2025-02-22T19:30:17Z
Ціни на житло в Україні стрімко змінюються: де найдорожчі квартири?
Новости Украины
2025-02-22T19:06:11Z
Грошові перекази в Україну зменшуються
360ua.news
2025-02-22T18:42:37Z
Долар пішов на зліт: економіст сказав, яким буде курс валют у березні
GlavRed
2025-02-22T18:27:49Z
Ціни "злетять" до 5%: у березні декілька овочів "вдарять по кишені" українців
GlavRed
2025-02-22T18:27:42Z
У селі на Запоріжжі 743 споживачі - без газу через російські обстріли
УкраинФорм
2025-02-22T18:24:21Z
Комунальні борги можуть перерости у великі неприємності: удар по гаманцю буде нищівним
Знай
2025-02-22T18:12:09Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
2025-02-21T21:27:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
"Долю України вирішуватиме Угорщина": Орбан сказав, яка роль призначена нашій країні
TSN
2025-02-22T20:00:52Z
«Совок курить»: радник Зеленського наказав міськрадам підтримати президента, - Гончаренко
Политека
2025-02-22T20:00:05Z
Про що оголосить Путін 24 лютого
GlavRed
2025-02-22T19:51:39Z
НАТО готує інфраструктуру на випадок війни у Східній Європі – Spiegel
TSN
2025-02-22T19:51:34Z
Путін може "закрити СВО" цього понеділка: що буде з бойовими діями
GlavRed
2025-02-22T19:51:23Z
ХАМАС передасть Ізраїлю шістьох заручників після тривалого полону
360ua.news
2025-02-22T19:30:10Z
Трамп повідомив, коли відбудуться нові переговори між США і РФ щодо війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T19:27:49Z
Він дуже нервує: Фіцо цинічно виправдав агресію Росії проти України
24tv
2025-02-22T19:27:35Z
"Путін планує забрати не тільки Україну": які ще три країни хоче собі РФ
GlavRed
2025-02-22T19:27:13Z