MY.UAНовини
Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну
Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну

Ідея відправити європейські миротворчі війська в Україну поступово матеріалізується в тумані дипломатії.

Конфронтаційна до європейських союзників поведінка Трампа, кардинальна зміна  курсу у відносинах із Москвою та Києвом, витиснення Європи за лаштунки геополітичної сцени й одночасне перекладання на неї відповідальності за безпеку України стурбували європейців і підштовхнули до активних дій. Зі свого боку, прагнучи стимулювати партнерів, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив про готовність відправити британські війська в Україну.

«Європа готова взяти на себе ініціативу в наданні гарантій безпеки Україні», — заявив генсек НАТО Марк Рютте після завершення екстреної зустрічі лідерів семи країн ЄС і Британії в понеділок у Парижі. «Позиція Франції та її партнерів чітка та єдина. Ми бажаємо міцного й надійного миру в Україні. Ми підтримуємо Україну й візьмемо на себе всю відповідальність за забезпечення миру та безпеки в Європі», — заявив президент Франції Емманюель Макрон після другої паризької зустрічі, що відбулася в середу.

Однак вони занадто оптимістичні: в Парижі лідери європейських країн продемонстрували відсутність єдиної позиції.

За даними The Financial Times, у понеділок проти відправлення своїх солдат в Україну висловилися Німеччина, Італія, Польща й Іспанія, тоді як Франція, Велика Британія та Швеція виявили готовність відрядити підрозділи. Водночас прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні виявилася великим скептиком. Як повідомляє агентство AFP, вона заявила, що ідея розгорнути західних миротворців в Україні наразі є досить сумнівною. На її думку, відправити війська — «найскладніший і найменш ефективний» спосіб забезпечити мир в Україні.

Але позиція противників відправлення контингентів в Україну поки що не є остаточною. Усе ще неодноразово змінюватиметься під впливом домовленостей між Сполученими Штатами та Росією; Україною, ЄС і США; країнами Євросоюзу; Києвом і Вашингтоном. Підходи деяких країн трансформуватимуться після виборів, які в них відбудуться. І якщо канцлер ФРН Олаф Шольц стверджує, що до встановлення тривкого миру питання миротворців обговорювати не слід (!), то, можливо, Берлін змінить свою думку після парламентських виборів 23 лютого.

Нині народжується й помирає багато планів.

Як зазначає The Telegraph, у понеділок у Парижі учасникам екстреної зустрічі презентували британо-французький план створення «сил безпеки». Він передбачає розгортання менш як 30 тисяч військовослужбовців під командуванням європейських країн в українських містах, портах та на інших об’єктах критичної інфраструктури, розташованих далеко від нинішньої лінії фронту. Місія покладатиметься на технічний моніторинг, зокрема літаками, дронами та супутниками.

Український повітряний простір буде захищений. (Раніше The Times писала, що в Лондоні обговорюють ідею залучити винищувачі Typhoon для патрулювання неба над Україною після завершення війни та підписання миру.) Це планують зробити для того, щоби знову відкрити повітряний простір України й дозволити комерційні польоти. Військово-морські патрульні кораблі також спрямують у Чорне море для моніторингу російських загроз комерційним судноплавним шляхам.

Очікується, що Кір Стармер наступного тижня спробує заручитися підтримкою Дональда Трампа. За інформацією The Telegraph, Стармер наполягатиме на тому, щоб американські винищувачі та ракети перебували у Східній Європі в стані готовності на випадок, якщо Росія порушить умови перемир’я.

Наразі ж немає навіть рішення про припинення вогню. Але важливим є те, що в Європі поступово усвідомлюють: в Україну доведеться відправляти солдат у разі підписання мирної угоди. І тут показовою є думка жителів ФРН. Згідно з опитуванням Інституту вивчення громадської думки Forsa, проведеним у лютому, 49% громадян Німеччини підтримують відправлення німецьких військ в Україну в складі можливого миротворчого контингенту. Водночас 44% опитаних виступають проти, а 7% утрималися.

 Крім Франції та Великої Британії, в Європі вже сьогодні є країни, готові ризикнути життями своїх солдатів заради того, щоб Росія знову не розв’язала війни. Парламент Нідерландів схвалив резолюцію про те, що країна може направити миротворців у разі підписання перемир’я. (Втім, рішення ухвалюватиме уряд, а ультраправа партія PVV, яка входить до коаліції, погрожує заблокувати відправлення нідерландських солдатів в Україну.) Таку можливість для своєї країни допустила й очільниця МЗС Швеції Марія Мальмер Стенергард.

Аби реалізувати ідею з миротворцями, крім згоди самих європейських країн, найімовірніше, буде потрібна також згода Росії. Раніше постпред РФ при ООН Васілій Нєбєнзя попередив, що для розгортання в Україні миротворчого контингенту потрібен мандат Ради безпеки ООН. «А як ні, то будь-які іноземні військові контингенти, відправлені в зону бойових дій, з погляду міжнародного права будуть звичайними комбатантами та легітимною військовою ціллю для наших збройних сил», — сказав він.

Москва ж не раз озвучувала свою позицію стосовно міжнародного військового контингенту. Її суть: поява військ НАТО на території України є неприйнятною для РФ. У вівторок, коли в Ер-Ріяді відбувались американо-російські переговори, спікер МЗС РФ Марія Захарова знову заявила, що Росія виступає проти розміщення західних військових в Україні. За її словами, найкращою гарантією безпеки будуть нейтральний статус, відмова від участі у військових блоках і ядерної зброї.

Такі заяви відображають максималістську позицію запитів Кремля. Риторика ж Дональда Трампа працює на розкол Заходу, й це призводить до того, що вимоги Путіна на переговорах лише зростатимуть, а готовність продовжувати війну — зміцнюватиметься. Згідно з даними американської розвідки, Путін, як і раніше, прагне захопити всю територію України попри те, що розпочалися переговори з адміністрацією президента Трампа, й просто зараз не зацікавлений у мирній угоді.

Але в межах big deal, якщо на неї піде Путін, підхід Росії може змінитися під тиском США: судячи зі слів Дональда Трампа, він «узагалі не заперечуватиме» проти відправлення європейських миротворців в Україну. Невипадково раніше США відправили до європейських урядів опитувальник, у якому серед іншого цікавилися їхнім ставленням до «направлення збройних сил третіх країн» у межах мирного врегулювання.

 Як вважає колишня заступниця держсекретаря США Роуз Готтемюллер, «Путін хотів би налагодити довгострокові продуктивні відносини з цією адміністрацією. Йому доведеться бути готовим іти на поступки». Очевидно, що в такому разі Москва намагатиметься максимально вихолостити ідею, зробивши з миротворців безпорадних спостерігачів. Улаштує її й варіант, запропонований очільником Пентагона Пітом Гегсетом: миротворці мають бути поза егідою НАТО й не підпадати під п’яту статтю Вашингтонського договору.

 Для Києва розміщення європейського миротворчого контингенту — один із ключових компонентів завершення російсько-української війни, елемент реального стримування Росії від нового вторгнення. Наскільки ефективною гарантією нашої безпеки стане цей інструмент — залежить від того, під якою організацією буде місія, від її мандата, країн, які беруть участь у ній, кількості миротворців, їхньої дислокації, фінансування, присутності у складі миротворчого контингенту американських солдатів і багатьох інших чинників.

 З погляду Києва, миротворці повинні мати важке озброєння й мандат на вогонь у відповідь, а не бути обмеженими тільки функціями пасивних спостерігачів. Також у наших інтересах, щоб міжнародний контингент перебував на лінії розмежування. Україну не може влаштувати пропозиція Франції відправити миротворців не на лінію розмежування, а в український тил. Як пише The Wall Street Journal, у такому разі європейські військові відіграватимуть роль «сил забезпечення», постачаючи й навчаючи українські війська.

Чисельність контингенту має бути достатньою для реагування на загрози. У коментарі Російській службі BBC колишній британський військовий розвідник Френк Ледвідж зауважив, що після закінчення конфлікту в Боснії, площа якої в 11 разів менша за територію України, було розміщено 60 тисяч миротворців НАТО, з них майже половина — американці. На піку операції в 1995–1996 роках британський контингент там сягав максимально 11,5 тисячі.

Контингент у 25–30 тисяч — це надзвичайно мало з огляду на довжину фронту. Володимир Зеленський каже про необхідність розмістити 200 тисяч солдатів на лінії розмежування. Західні експерти стверджують, що в Європи нині немає таких військ, готових до відправлення. Однак професор воєнних досліджень у Королівському коледжі Лондона Лоуренс Фрідман вважає, що для реальних сил стримування зазвичай потрібно понад 100 тисяч військовослужбовців із урахуванням регулярних ротацій і надзвичайних ситуацій.

Оптимальним варіантом для України був би миротворчий контингент, що складається переважно із солдатів країн — членів ЄС. Досвід миротворчих операцій ООН показує, що місії, які складаються з військовослужбовців африканських і азійських держав, значно менш ефективні в реалізації свого мандата, ніж підрозділи з Європи. Але віцепрезидент США Джей Ді Венс правий, коли каже, що миротворчий корпус лише із західних військових буде менш ефективним у стримуванні Росії. Тому серед миротворців можуть бути й солдати з Китаю та Бразилії.

Але головне — у контингенті в будь-якій якості мають бути американці. Їхня участь вплине на позицію європейських скептиків: військовий потенціал і політичні можливості США збільшують шанси операції на успіх. Наявність американців також є гарантією ненападу на миротворців. Однак поки що Вашингтон виключає відправлення американських солдат. Як каже Трамп, «тому що США дуже далеко». Але теоретично Вашингтон іще може змінити свою позицію.

Наразі все дуже непевно. Як показала зустріч у Парижі, ухвалення Європою рішення про відправлення миротворців в Україну не буде швидким і легким. Остаточне рішення залежатиме від безлічі чинників, зокрема й від того, як розвиватимуться події на полі бою російсько-української війни й відбуватимуться переговори між Сполученими Штатами та Росією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Буферные зоны Путина. Что дальше?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:54Z
БПЛА повторно атаковали российский Елец
Корреспондент
2025-05-24T04:45:29Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
У Меркьюри была внебрачная дочь - Daily Mail
Корреспондент
2025-05-23T21:57:00Z
Эмма Уотсон вернулась к Канни после 12-летнего перерыва
Корреспондент
2025-05-23T15:48:52Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Роль физиотерапии в реабилитации после нейрохирургических вмешательств
Espreso
2025-05-23T12:48:00Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Гороскоп на 24 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-23T15:30:26Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Опять завод "Энергия"? В РФ говорят о "падении" БПЛА в промзоне Ельца после новой атаки
UAToday
2025-05-24T07:24:49Z
Итоги 23.05: Большой обмен и инвестфонд
Корреспондент
2025-05-24T04:00:06Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
РФ ударила по Украине баллистикой и выпустила 250 дронов: как отработала ПВО
UAToday
2025-05-24T07:30:32Z
Воздушные силы рассказали о комбинированной атаке РФ
Корреспондент
2025-05-24T06:39:14Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Удар дронов и баллистики по Киеву: спасатели рассказали о ликвидации последствий
UAToday
2025-05-24T07:24:56Z
Массированные обстрелы Киева: пожары вспыхнули сразу в нескольких районах
VGorode
2025-05-24T06:45:40Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ГСЧС показали последствия атаки на Киев и Киевщину
Корреспондент
2025-05-24T05:03:21Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Курс валют на 23 мая: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-23T17:38:26Z
Сколько стоит украинская земля сейчас: эксперты прогнозируют рост цен
TSN
2025-05-23T17:37:00Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
2025-05-23T15:12:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Итаума высказал свое мнение о том, кто победит в реванше Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-24T06:18:35Z
В финале Кубка Стэнли Эдмонтон одержал победу, сравняв счет с Далласом
Корреспондент
2025-05-24T05:18:13Z
Клопп прокомментировал слухи о своем возможном назначении в Рому
Корреспондент
2025-05-24T04:51:14Z
Серия А подвела итоги сезона, вручив призы лучшим игрокам
Корреспондент
2025-05-24T04:36:08Z
Конте записал на свой счет ряд достижений в итальянской Серии А
Корреспондент
2025-05-24T04:09:17Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z