MY.UAНовини
Як зароджувались та загинались фашистські режими
Як зароджувались та загинались фашистські режими

Як зароджувались та загинались фашистські режими

Кожен фашизм намагається створити власний світ. Фашистські світи починаються з романтизації та міфологізації власної історії, продовжуються брутальними війнами за розширення «простору для життя» і врешті-решт розлітаються на друзки.

Прототип всіх європейських фашизмів — Італія в добу Муссоліні — агресивно розбудовувала власний «італійський світ» як міфологічну реінкарнацію «римського миру» — Pax Romana. Одним з перших кроків уряду Муссоліні у цьому напрямку після приходу до влади 1922 року стала анексія 1924 року міста Фіуме, теперішньої Рієки в Хорватії. Приводом для анексії було те, що в цьому багатонаціональному місті жило багато італійців, які начебто прагнули повернутися до «рідної гавані». Паралель з російською окупацією Криму досить очевидна, зазначає видання LB.ua.

Фото: Кирило Говорун / Рієка / Фіуме

Коли світова спільнота заплющила очі на цю окупацію, Муссоліні пішов далі, розбудовуючи свій італійський світ в Лівії, Албанії, на грецьких островах Іонічного й Егейського морів. Апофеозом цієї розбудови стала розпочата в 1935 році брутальна війна з Ефіопією — на той час єдиною країною в Африці, яка не була чиєюсь колонією. За своєю жорстокістю ця війна нагадує російське вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Наприклад, Муссоліні наказав скидати бомби з іпритом, хоча сам перед тим ратифікував Женевський протокол 1925 року про заборону хімічної зброї. Італійці скидали і розпилювали заборонений отруйний газ не лише над ефіопськими траншеями, але й над селами, полями, шпиталями й навіть позиціями Червоного Хреста. Одночасно вони заснували при штаб-квартирі Червоного Хреста представництво, щоб розповідати про начебто воєнні злочини ефіопів, які чинили їм опір — те саме робить зараз Росія, звинувачуючи своїх жертв у тому, що робить сама.

Фото: надано Кирилом Говорунуном

Італійський фашист вчить ефіопських дітей, що Рим — мати цивілізації. З колекції бібліотеки Єльського університету

Об’єднавши захоплену Ефіопію з Еритреєю та Італійським Сомалілендом у Італійську Східну Африку, Муссоліні розраховував на альянс з нацистською Німеччиною задля пробивання коридора між своїми завоюваннями на Африканському Розі з контрольованою ним Лівією. Він таким чином мріяв перетворити Середземне море на те, що римляни називали «нашим морем» — mare nostrum. Так само Путін хоче отримати навіть два «власних моря»: Азовське і Чорне, пробиваючи коридор між окупованими ним Донбасом та Кримом. Амбіції у дуче були не набагато менші, аніж у Юлія Цезаря. Але закінчив він догори дригом на міланській бензоколонці. Італія ж стала меншою навіть за ту, що була до Муссоліні.

Фото: Кирило Говорун / Італійський світ у його найширшому вигляді 1939 року.

Режим Муссоліні став прототипом не лише для Путіна, але й для деяких європейських правих диктатур, що збереглися й після Другої світової війни. Аж до середини 1970-х у Європі було аж три такі: в Іспанії, Португалії та Греції. Їхньою спільною з італійським фашизмом рисою були антикомунізм і націоналізм. Була й суттєва розбіжність. На відміну від Муссоліні, який хотів перетворити державу на нову церкву, при цьому помалу маргіналізуючи традиційну церкву, Франсіско Франко, Антоніо Салазар і Георгіос Пападопулос робили ставку на традиційну церкву. І та їх не підводила, повністю і в усьому підтримуючи відповідні режими.

Фото: надано Кирилом Говоруном / Грецькі диктатори й ієрархи.

Як і Муссоліні, кожен повоєнний європейський диктатор прагнув збудувати власний «світ» — більшу версію власної країни. Франко будував іспанідад. У його основі була романтизація і міфологізація великих географічних відкриттів і колонізації іспанською короною Центральної та Південної Америки і Філіппін. Це як міфічна «свята Русь» для путінського російського світу. До речі, і для Путіна тепер, і для Франко тоді церква була наріжним каменем колоніальної міфології. Іспанський диктатор, просуваючи свій іспанідад, повʼязував його з традиційними цінностями іспанського католицизму.

У цьому сенсі патріарх Кіріл — з риторикою російського світу і традиційних цінностей — не винайшов якоїсь нової ідеології, а лише витяг із шафи та здув пил зі старих фашистських колоніальних ідей. Примітно також, що як Путін ще у 2007 році, до початку своїх війн, створив фонд «Русский мир», який мав по всьому світу просувати російську мову і культуру, так і Франко в 1940 році з тією самою метою створив Раду іспанідаду.

Фото: Кирило Говорун / Обкладинка журналу Letras у 1940 році з рекламою каудильйо Франко як стовпа іспанідаду

Зрештою, ідеологію іспанідаду він перетворив на зброю для захисту решти колоній: Марокко, Іспанська Сахара (зараз Західна Сахара з амбівалентним міжнародним статусом) та Іспанська Гвінея (зараз Екваторіальна Гвінея). Франко, апелюючи до іспанідаду, намагався довести світу, що колоніальна присутність Іспанії в Африці відрізнялася від британської чи французької — через начебто культурну спорідненість у рамках іспанського світу, а тому деколонізувати іспанські заморські володіння — це як шматувати єдину цивілізацію. Апеляції до іспанського світу, втім, йому не допомогли, і Франко все одно втратив контроль над усіма колоніями.

Фото: Кирило Говорун

Місце поховання Франко всередині базиліки у Долині полеглих біля Мадриду, яка мала стати символом іспанідаду. У 2019 році тіло диктатора було перепоховане, а місце могили закрили двома плитами, які не відрізняються відінших нічим – що можна розглядати як символ кінця Франківського іспанідаду.

Збереження влади над колоніями через апеляцію до уявної спільної цивілізації стало також наріжним каменем Нової держави в Португалії, заснованої 1933 року Антоніо Салазаром. Засади цієї держави хоч багато в чому нагадували інші праві диктатури Європи, відрізнялися і від італійського фашизму, і від німецького нацизму. На відміну від Муссоліні й Гітлера, Салазар не загравав з правим радикалізмом, а намагався вгамувати його. Тоді як Франко встановив військову диктатуру, Салазар не переймався мілітаризмом і утримував армію під контролем. Він узагалі вірив більше не в силу мас чи армії, а в мудрість еліт. Ця мудрість усе одно не вберегла Португалію від скочування до авторитаризму, якому й поклали край 1974 року Революцією гвоздик.

Салазар чіплявся за свої колонії наполегливіше навіть за Франко, обґрунтовуючи це чимось схожим на іспанідад. Португальський аналог іспанського світу називався «лузотропікалізм» — від назви давньої римської провінції Лузітанії на території сучасної Португалії. Ідеологія португальського світу, як і її іспанський аналог, романтизувала й міфологізувала добу великих географічних відкриттів, коли Португалія була серед найпотужніших колоніальних сил, контролюючи морські простори і території від Азорських островів до Бразилії, Анголи, Мозамбіку, Гоа, Макао й Нагасакі.

Лузотропікалізм наполягав, що португальський колоніалізм відрізнявся від інших. Він походив від самого Бога і був сповнений певної імперської містики (mística imperial). Сам Бог дав португальцям право і здібності колонізувати інші народи так, як ніхто інший, уникаючи, як вірив Салазар, расизму та насильства. Месіанство, яким ідеологія португальського світу часів Салазара була наскрізь просякнута, можна порівняти хіба з месіанством російського світу.

Але як і в останньому випадку, одна річ — романтичні декларації, а інша — реальність. А реальність португальського світу була суворою. Ті залишки морської імперії, які перейшли Салазару у спадок: Ангола, Мозамбік, Гвінея-Бісау, Кабо-Верде, Сан-Томе і Прінсіпі, Східний Тимор — розпочали боротьбу за незалежність, яку португальський диктатор жорстоко придушував. Символом цієї жорстокості став концтабір на острові Сантьягу в теперішньому Кабо-Верде.

Фото: Кирило Говорун / Вхід до концтабору на острові Сантьягу

Спочатку його облаштували для політичних опонентів режиму з материкової Португалії. Знайшли максимально ізольоване місце, майже без води та людей довкола. Ідеальне, аби в’язні там божеволіли й помирали так, щоб цього ніхто не помітив. Його так і назвали — «табір повільної смерті». Табірний лікар Ешмеральдо Паїш да Прата казав: «Я тут не для того, щоб лікувати, а щоб підписувати свідоцтва про смерть». Тих ув’язнених, які намагалися чинити спротив, саджали до фригідейри (frigideira — пательня). Температура в цьому карцері вдень сягала 60 градусів, ув’язнені проводили тут по декілька десятків днів.

Фото: Кирило Говорун / Фригідейра.

Згодом до табору почали привозити засуджених за антиколоніальну боротьбу з Анголи, Гвінеї-Бісау та Кабо-Верде. Кожна країна мала свій барак.

Фото: Кирило Говорун / Ангольський барак

Для бунтівних в’язнів побудували «малу голландію» — голандинью. Це був карцер усередині карцеру, який замінив фригідейру.

Фото: Кирило Говорун  / Голандинья»

Табір на острові Сантьягу став мікрокосмом і справжнім символом португальського світу Салазара, який за своєю природою такий самий, як російський світ Володимира Путіна, хіба що не настільки жорстокий.

Фото: Кирило Говорун / Z-барак

Салазар до останнього боровся з незалежністю своїх колоній, аж поки сама армія не вирішила покласти край його виснажливим і безглуздим колоніальним війнам. Саме вона розпочала переворот, який переріс у мирну революцію. Так португальський світ благополучно поховав під своїми руїнами режим, який його плекав.

Дещо подібне трапилося і в Греції, де з 1967 до 1974 року панувала так звана хунта чорних полковників. Не маючи власних колоній, цей режим проводив експансіоністську політику — намагався встановити контроль над Кіпром. Острів лише в 1960 році отримав незалежність від Британської імперії. Першим президентом Республіки Кіпр став предстоятель місцевої автокефальної церкви архієпископ Макаріос ІІІ. Хунта чорних полковників, розбудовуючи свій грецький світ, накинула оком на острів. Але на заваді був Макаріос ІІІ. Полковники спробували позбутися його, чим скористалася Туреччина — увела своє військо до північної частини й установила там невизнану республіку, щось на кшталт «ДНР» і «ЛНР».

Фото: Кирило Говорун  /Монумент на Північному Кіпрі

Окупація частини Кіпру через експансіонізм хунти незабаром спричинила студентське повстання, відоме як Політехніо, оскільки почалося воно з Політехнічного університету в Афінах.

Так ще один «світ» став могильною ямою режиму, що його плекав. Немає причин, чому такою могилою незабаром не стане і російський світ.

Автор:  Архімандрит Кирило Говорун

Джерело: LB.ua

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чорна діра в центрі нашої галактики «вирує» активністю
Portaltele
2025-02-22T12:19:13Z
Що станеться, якщо крихітна чорна діра зіштовхнеться з людиною
24tv
2025-02-22T12:06:46Z
Соцмережа Truth Social: в Україні не працює, але фейкові новини про Україну поширює
Комсомольская правда
2025-02-22T12:04:54Z
Перевірка фактів: старе фото мегалодона стало сенсацією в соцмережах
Фокус
2025-02-22T12:00:42Z
У Сонячній системі може ховатися ще один водний світ: де він знаходиться
ZN UA
2025-02-22T11:55:47Z
В ОП заявили, що угода про рідкісноземельні ресурси потребує доопрацювання
Комсомольская правда
2025-02-22T11:55:29Z
Новий серіал на Дія.Освіта роз’яснює, як залишатися онлайн під час знеструмлень
УкраинФорм
2025-02-22T11:36:16Z
VoWiFi від «Київстар»: як здійснювати голосові дзвінки, коли нема сигналу мобільної мережі
Политека
2025-02-22T11:33:23Z
З чого почав свій шлях бізнесмена Ілон Маск
24tv
2025-02-22T11:33:13Z
Які квіти посадити, якщо літо спекотне: найкращі посухостійкі багаторічники
GlavRed
2025-02-22T12:27:10Z
У Парижі одну 13-метрову кімнату перетворили на повноцінну квартиру: ось результат
24tv
2025-02-22T10:54:13Z
Значення все ж є: в якій послідовності кидати овочі в борщ
24tv
2025-02-22T10:51:34Z
Марна трата грошей і сил: які квіти ніколи не можна садити в тіні
GlavRed
2025-02-22T10:27:51Z
Загадка для найуважніших: треба знайти слово "капелюх" за 5 секунд
GlavRed
2025-02-22T10:27:13Z
Урожаю буде більше, ніж в сусідів: 5 найкращих сортів моркви
24tv
2025-02-22T10:00:22Z
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T09:57:53Z
Найкращі жіночі парфуми, які закохують з першої секунди
24tv
2025-02-22T09:33:36Z
Як продовжити життя кавомолці: бариста ділиться секретом
24tv
2025-02-22T09:24:27Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T12:30:43Z
Атака безпілотника на Чорнобильську АЕС: яка ситуація з радіацією
TSN
2025-02-22T12:21:49Z
У Куп’янську російський дрон влучив в автівку, двоє опранених
УкраинФорм
2025-02-22T12:16:06Z
На Харківщині дрон влучив в автомобіль: двоє поранених
ZN UA
2025-02-22T11:48:11Z
Вночі на ЧАЕС виявили новий осередок тління: тривають роботи з ліквідації
24tv
2025-02-22T11:06:39Z
До 7 років позбавлення волі засуджено кременчуківця за смертельне побиття своєї бабусі
Украина Криминальная
2025-02-22T11:00:45Z
У Дніпрі сталася аварія на котельні - місцеві жителі повідомляють про вибух
Комсомольская правда
2025-02-22T10:43:20Z
Удар шахедом по ЧАЕС: вночі було виявлено новий осередок тління
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T10:42:56Z
Смертельна ДТП у Чернівцях: мікроавтобус врізався у тролейбус, загинув 21-річний хлопець
24tv
2025-02-22T10:39:08Z
У WBC відреагували на можливу втрату поясу Усика заради бою з Дюбуа: чи заберуть титул українця
24tv
2025-02-22T12:24:21Z
Голанд може пропустити матч із Ліверпулем
Football.ua
2025-02-22T12:19:16Z
Барселона незабаром оголосить про продовження контракту з Іньїго Мартінесом — Романо
Football.ua
2025-02-22T12:00:00Z
Саудівські клуби готові заплатити один мільярд євро за Вінісіуса — Relevo
Football.ua
2025-02-22T11:48:54Z
Усик відповів, чи битиметься з переможцем протистояння Паркер – Баколе
24tv
2025-02-22T11:48:11Z
Андрій Цуриков провів 250-й матч у футбольній кар'єрі
УкраинФорм
2025-02-22T11:45:26Z
Миколенко зіграє в старті проти Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-02-22T11:37:12Z
Офіційно: Сантос орендував Вашингтона у Челсі
Football.ua
2025-02-22T11:34:39Z
Комісія «Сталий розвиток і спадщина» НОК України визначила пріоритети
УкраинФорм
2025-02-22T11:27:05Z
Накриє весняна погода: стала відома точна дата потепління в Україні
GlavRed
2025-02-22T12:30:45Z
Довге перебування на бойових позиціях призводить до необхідності тривалої реабілітації: Решетилова
TSN
2025-02-22T12:21:35Z
Костянтинівка під масованим ударом, є жертви
1News
2025-02-22T12:12:00Z
"Я хочу застрелитись": уповноважена Зеленського розповіла, чому командири не витримують
TSN
2025-02-22T12:03:20Z
Припинення війни малоймовірне: РФ може захопити Донбас до кінця року, — ЗМІ
Фокус
2025-02-22T11:51:16Z
З обміном «азовців» і морпіхів є проблема, росіяни не хочуть їх віддавати - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T11:45:08Z
"Втрати за кілька годин": морпіхи відбили ворожий штурм біля села Улакли
24tv
2025-02-22T11:27:21Z
Україну 23 лютого накриє холодний антициклон, у низці областей випаде сніг
Комсомольская правда
2025-02-22T11:22:43Z
На що скаржаться українські військові: уповноважена президента назвала головні проблеми
TSN
2025-02-22T10:51:58Z
Рецензія на фільм «Бруталіст» / The Brutalist
ITC
2025-02-22T12:16:23Z
Нова зірка "Білого лотоса" вразив глядачів суперстильними плавками
24tv
2025-02-22T11:51:53Z
Учасників Ziferblat щодня "крутили" в рекламі на українському ТБ: у мережі знайшли архівне відео
24tv
2025-02-22T11:33:09Z
Представник Естонії на "Євробаченні-2025" у дуеті з відомою зіркою заспівав про мир Києва та Москви
TSN
2025-02-22T11:21:24Z
Новий рекорд Гіннесса: чоловік створив кубик Lego розміром з клітину крові
Фокус
2025-02-22T10:45:29Z
Ніколи не забуду, – Наталія Могилевська розповіла про найстрашнішу ніч у своєму житті
24tv
2025-02-22T10:27:02Z
У понеділок в Києві відкриється офіс 4 Центру рекрутингу Сил тероборони
УкраинФорм
2025-02-22T10:12:30Z
Художник Нікіта Тітов відкрив виставку у Франківську
УкраинФорм
2025-02-22T09:48:20Z
Помер популярний російський актор і зірка багатьох серіалів
GlavRed
2025-02-22T09:27:17Z
Розкриті технічні характеристики норвезької бойової крилатої ракети Naval Strike
InternetUA
2025-02-22T12:31:00Z
Американська письменниця заявила, що Маск є батьком її дитини та подала на мільярдера до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T12:27:14Z
Підводні човни США отримають сучасні ядерні реактори, щоб стримувати агресію "суперників"
InternetUA
2025-02-22T12:24:52Z
Недобросовісні командири мають отримати бан на посади – уповноважена президента
TSN
2025-02-22T12:21:31Z
Міша Крупін після мобілізації показав, як минають його навчання: "Все життя мріяв"
TSN
2025-02-22T12:21:01Z
Направлення і проходження ВЛК: як отримати, строки та зміни з березня
24tv
2025-02-22T12:12:31Z
Перші леді і джентльмени обговорили на Global Soft Power Summit, як долати гендерну нерівність
УкраинФорм
2025-02-22T12:06:05Z
Японські розробники представили новий бойовий фрегат JS Bingo класу Hibiki
InternetUA
2025-02-22T12:03:45Z
У Запоріжжі пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти
УкраинФорм
2025-02-22T11:48:51Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ви могли про це не знати: 6 небезпечних речей, які ми зберігаємо вдома
24tv
2025-02-22T10:30:42Z
Відлякайте мишей та щурів назавжди: вони не можуть терпіти лише один запах
24tv
2025-02-22T09:24:51Z
Як сухе повітря шкодить здоров’ю та як цьому зарадити: відповідь лікаря
TSN
2025-02-22T08:51:35Z
Як дбати про волосся в морозну погоду
24tv
2025-02-22T07:06:42Z
Кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
TSN
2025-02-22T05:33:44Z
Дієта з кави, вина, шоколаду та фруктів знизила ризик порушення обміну речовин
Portaltele
2025-02-22T05:15:52Z
Україна може зайняти 20% біометанового ринку Європи
AgroPortal
2025-02-22T12:30:48Z
Виплати чорнобильцям: яку суму коштів можуть отримати українці
24tv
2025-02-22T12:24:15Z
Суд рф конфіскував активи найбільшої української алкогольної групи Bayadera Group
AgroNews
2025-02-22T12:06:28Z
Кабмін розширив програму компенсації за робочі місця для людей з інвалідністю
Украина Криминальная
2025-02-22T12:06:09Z
Прийдеться віддати половину середньої зарплати: скільки коштує 1000 злотих в Україні
24tv
2025-02-22T11:51:03Z
Непрозорі торгівельні схеми «Нафтогазу» лягають на плечі українських платників податків – Омельченко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T11:30:24Z
Промислове поголів'я ВРХ за рік збільшилось на 7 тис. голів
AgroPortal
2025-02-22T11:30:09Z
Якою буде пенсія, якщо отримували мінімальну зарплату
24tv
2025-02-22T11:12:45Z
В Україні планують заборонити продаж енергетиків: "Це якийсь жах..."
Знай
2025-02-22T11:12:42Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Досвідчена водійка показала "метод" дистанційного прогріву авто: мережа у захваті від хитрості
24tv
2025-02-21T21:27:57Z
Комплектуючі BMW возитимуть на водневих тягачах IVECO S-eWay Fuel Cell
AutoCentre
2025-02-21T18:33:23Z
Позашляховий монстр: представлено найпотужніший і найнезвичніший Jeep Wrangler
Фокус
2025-02-21T17:12:04Z
Яке паливо найкраще використовувати взимку для автомобіля: поради водіям
ТСН
2025-02-21T16:18:54Z
Макрон готує новий план для України: повернення за часів холодної війни та гарантії безпеки
Политека
2025-02-22T12:30:21Z
РФ може окупувати весь Донбас до кінця року: названо невтішний сценарій
GlavRed
2025-02-22T12:27:16Z
Ласкаво просимо до 2035 року: Atlantic Council представив сценарії того, як може змінитися світ протягом десятиліття
ZN UA
2025-02-22T12:22:56Z
РФ не створила змішану медкомісію, щоб не пускати у місця утримання українців - Коордштаб
УкраинФорм
2025-02-22T12:19:07Z
ХАМАС звільнив іще п'ятьох ізраїльських заручників
УкраинФорм
2025-02-22T12:06:10Z
Депутатка Безугла поставила питання Ілону Маску
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T12:03:38Z
Через непідписану угоду про корисні копалини, можуть заборонити доступ до Starlink в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T12:03:24Z
З Сі Цзіньпіном буде непросто: Трампу доведеться домовлятися з Китаєм
24tv
2025-02-22T11:57:20Z
Підриватиме важелі Росії: Україна пропонує Трампу вигідну пропозицію щодо СПГ
24tv
2025-02-22T11:57:08Z