MY.UAНовини
Проблеми, які вартують життя: що з витратами України на аптечки та турнікети – аналіз
Проблеми, які вартують життя: що з витратами України на аптечки та турнікети – аналіз

Проблеми, які вартують життя: що з витратами України на аптечки та турнікети – аналіз

Війна – це не лише про зброю, броню та стратегічні маневри. Це ще й про життя, яке можна врятувати – або втратити – за лічені хвилини. Саме тому аптечки й турнікети на полі бою та в тилу мають таке ж значення, як броня лицарів у Середньовіччі чи польові госпіталі під час Першої світової війни. Вони – не просто медичне спорядження, а шанс вижити там, де ще вчора шансів не було.

З початком російської агресії у 2014 році Україна зробила величезний стрибок у забезпеченні військових та цивільних якісними аптечками. Процес вдосконалення не припиняється і зараз, у час повномасштабної війни. Якщо раніше у стандартному наборі медика була вата і зеленка, то сьогодні – сучасні ізраїльські бандажі, гемостатичні засоби та турнікети. Хоча й слід сказати, що в громадськості все ще чимало питань стосовно якості відповідних засобів.

У цьому матеріалі проєкту "Бюджети війни" журналісти 24 Каналу вирішили розібратися, скільки держава витрачає на аптечки та турнікети через Prozorro, чому це по-справжньому важливо, як змінювалися закупівлі від 2022 року та які підсумки можна підбити після трьох років великої війни.

Як ми зростали й що маємо наразі

Аби об'єктивно оцінити ситуацію зараз, погляньмо, що ми мали 10 років тому.

2015 рік. Тодішній голова військово-медичного департаменту Міноборони Андрій Верба заявляє, що потреба в аптечках у зоні АТО задоволена лише на 50% – тобто половина солдатів просто не має необхідних засобів, аби надати першу медичну допомогу. Що стосується наповнення аптечок, з цим також біда: державні посадовці прямо кажуть, що ми "не США, не Ізраїль і не Британія" – у нас немає грошей на таку базову річ, як турнікет, потрібно користуватися застарілими джгутами.

На щастя, процес реформації аптечок, а крім того, консультації з волонтерами й військовими розпочалися доволі оперативно. Згодом у серпні 2017 року Міністерство охорони здоров'я України оголосило про намір впровадити стандарти НАТО в складі індивідуальних військових аптечок та медичних наплічників. Було розроблено проєкт наказу, який враховував міжнародні стандарти та бойовий досвід у зоні АТО.

Як часто буває, те, що першочергово планували використовувати у військовій справі, вплинуло на життя цивільних. Наповнення аптечок, які повинні бути у кожному домі, машині та підприємстві, зазнало змін у позитивний бік.

Водночас сказати, що 24 лютого 2022 року ми зустріли ворога з на всі 100% вирішеним питанням стосовно аптечок – не можна аж ніяк. Не так давно, у серпні 2023-го, МОЗ змінювало склад індивідуальних аптечок: замість ципрофлоксацину – моксифлоксацин або левофлоксацин. До того ж уряд оголошував про інші важливі ініціативи в цій галузі.

Були й скандали, звільнення та резонансні розслідування журналістів щодо неякісно укомплектованих китайських аптечок – про них розповімо детальніше трохи згодом. А поки все-таки констатуємо очевидне: хоч абсолютно всі проблеми вирішити не вдалося до 24 лютого, значний прогрес, який зробила Україна, не варто заперечувати або знецінювати. І це засвідчують цифри, які ми вивели на основі аналізу тендерів на Prozorro.

Статистика підтверджує, що закупівлі аптечок поступово збільшувалися упродовж останніх років. Якщо у 2016 році, відповідно до наших даних, держава витратила на них близько 12 мільйонів, то уже у 2024-му цей показник досягнув рекордних майже 77 мільйонів.

Вкотре акцентуємо, що йдеться саме про дані на Prozorro, опираючись на які не варто рахувати точну кількість засобів, які є в солдатів та цивільних: значну частину аптечок Україна не закуповувала, адже їх передавали благодійники. Однак простежити певну тенденцію можна – це ми й намагаємось зробити.

За три роки з початку повномасштабного вторгнення Україна витратила через Prozorro на аптечки 165 мільйонів гривень. Йдеться про чотири з половиною тисячі тендерів. Абсолютна більшість закупівель пройшли успішно: із 4 524 тендерів лише 145 виявилися неуспішними (не відбулись або були скасовані), що становить приблизно 3,2% від загальної кількості. Це означає, що на кожен неуспішний тендер припадає в середньому 30 успішних.

Є і не дуже хороша новина: динаміка конкуренції в державних закупівлях аптечок за останнє десятиліття демонструє тривожну тенденцію до зниження конкурентності торгів. Зокрема, середня кількість учасників у конкурентних лотах зменшилася з 1,74 у 2019 році до 1,09 у 2022 році, що свідчить про майже повну відсутність конкуренції.

Паралельно різко зросла частка неконкурентних лотів: якщо у 2019 році вона становила 56,35%, то у 2022 році – вже 92,94%. Це означає, що переважна більшість закупівель проводилася без реального змагання між постачальниками. Хоча й у 2023 та 2024 роках спостерігається незначне покращення показників, рівень конкуренції залишається низьким.

Така ситуація не лише погано звучить у теорії, а й має негативні наслідки на практиці: відсутність змагання між постачальниками унеможливлює прогрес.

Ситуація з турнікетами: чому вони важливі

Нещодавно 24 Канал спілкувався щодо турнікетів з бойовим медиком Олегом Білим, який, з-поміж іншого, проводить тренінги з домедичної допомоги для військових. Він поділився, що турнікет допоміг врятувати життя 9-річному хлопчику, який постраждав внаслідок російського удару по Чернігову.

Серед постраждалих (після атаки на Чернігів – 24 Канал) був 9-річний хлопчик, до якого швидко прибігла пані. Вона нещодавно закінчила курси з тактичної медицини та мала з собою турнікет, яким ми комплектуємо аптечки. Саме завдяки її знанням та швидкості реакції вдалося врятувати життя дитині.

Це лише одна з мільйонів історій, коли завдяки турнікету вдалося зберегти життя людині. І зараз навряд чи хтось буде сперечатися, що джгути Есмарха мають більше переваг, аніж турнікети: щонайменше, їх неможливо накласти однією рукою; крім того, є ризик, що вони можуть порватися.

Очевидно, це розуміли й в Міноборони на початку російської агресії у 2014 році. Але тоді, як ми уже зазначали, виправдовували відсутність закупівель турнікетів у потрібних об'ємах тим, що ми "не США, не Ізраїль, і не Британія", – себто у нас немає грошей.

Наразі ситуація з турнікетами кардинально краща, аніж 10 років тому. Чималий пласт закупівель усе ще на волонтерах, однак видно зусилля держави. До того ж до великої кількості цивільних людей прийшло усвідомлення, що необхідно пройти курси домедичної допомоги та придбати якісний турнікет собі в домашню аптечку.

За нашими даними, від початку широкомасштабної війни за три роки держава витратила на турнікети через Prozorro майже 115 мільйонів гривень, що становить близько тисячі тендерів. Більшість із них пройшли успішно, і лише незначний відсоток закупівель не відбувся або був скасований.

Цікаво проаналізувати, які регіони оголошували найбільше тендерів на придбання турнікетів, а які – суттєво менше.

Аналіз показує, що найбільші закупівлі турнікетів через Prozorro здійснили столиця та Львівська область – з показниками 22,5 та 20 мільйонів гривень відповідно.

Середній рівень витрат спостерігається в таких областях, як Дніпропетровська (4,6 мільйона гривень), Одеська (3,7 мільйона) та Полтавська (3 мільйони). Ці регіони мають значне населення та розвинену інфраструктуру, що може пояснювати відповідні обсяги фінансування.

Найменші суми витрат, як виглядає, – у Херсонській (56 тисяч гривень), Донецькій (224 тисячі гривень) та Миколаївській (140 тисяч гривень) областях.

На частині відповідних регіонів тривають активні бойові дії, кількість населення постійно скорочується, що й пояснює, з одного боку, низькі витрати. З іншого боку, далеко не завжди турнікети потрапляють до військових та цивільних структур завдяки Prozorro – не варто забувати про гуманітарну допомогу та благодійників.

Проблеми, які все ніяк не зникнуть

На початку матеріалу ми згадували, що 50% військових станом на 2015 рік не мали аптечок. Наразі хотілося б вірити, що військо на 100% забезпечене аптечками, і над цим начебто сумлінно працює командування Медичних сил ЗСУ, але є нюанс. Журналісти Суспільного у 2023 році зазначали, що часто військовим привозять неякісні медичні засоби: наприклад, замість турнікетів – джгути, які швидко рвуться. А на папері, звісно, все було "гаразд".

Загалом, неодноразово на публічний загал виринала проблема з неякісними аптечками та турнікетами. Так, підприємиця, членкиня Ради Women's Aid International Яна Матвійчук влітку 2023 року розповідала, що держава закупила замість нормальних турнікетів, які б рятували життя бійцям, китайську підробку.

Отримані турнікети були передані на офіційний тест, який показав, що вони не тримають компресійний тиск протягом двох годин. Командування Медичних сил Збройних Сил України повідомило, що інформація про несправність турнікетів не є правдивою: відомство суперечить результатам офіційного випробування,
– йшлося в матеріалі.

За словами Матвійчук, окрім неякісних турнікетів, солдатам передали інші неякісні засоби в складі аптечок. Скажімо, у комплектації аптечки було вказано, що в наборі є хімічний кровоспинний бинт, але насправді туди додали китайську спресовану марлю.

Попри всі зусилля, схоже, до кінця всі питання з турнікетами не вдалося вирішити.

Зовсім нещодавно, декілька тижнів тому, мережу облетіла звістка від Департаменту охорони здоров'я Міноборони, який підготував проєкт наказу про допуск лише тих турнікетів, які були схвалені американським Комітетом бойової травми. Ініціативу розкритикували українські виробники, які справедливо акцентували: жоден з українських турнікетів, навіть якщо він якісний та використовується на фронті, не сертифікований у США.

Отже, що ми врешті-решт маємо? Немає сумніву, що аптечки важливі, турнікети зокрема – і для військових, і для цивільних. Видно, що держава з кожним роком виділяє на це більше коштів, але неоціненну ношу продовжують нести волонтери. Проблеми з аптечками та турнікетами все ще існують і не зникають, хоча їх нібито стає менше: якщо порівнювати із ситуацією у 2014 році, то принаймні немає відчуття повного провалу.

Можна ще довго підбивати підсумки та говорити очевидне, однак найголовніше зрозуміло саме собою – нестача якісних аптечок та турнікетів вартуватиме Україні життя сотень і тисяч людей.

Теги за темою
Гроші
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Орбан пригрозил ЕС из-за финансовой помощи Украине
Корреспондент
2025-07-19T20:06:19Z
РФ с облегчением восприняла угрозы Трампа - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T19:24:55Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Стала известна причина задымления возле ЗАЭС
Корреспондент
2025-07-19T15:54:42Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Воины ВСУ уничтожили редкий комплекс РЭБ россиян
Корреспондент
2025-07-19T19:42:53Z
Соцсети сообщили о "прилёте" в центре Донецка
Корреспондент
2025-07-19T13:48:56Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Языковой омбудсмен призвала отменить особый статус русского языка
Корреспондент
2025-07-19T16:09:00Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В ТЦ Киева произошла поножовщина: полиция задержала подозреваемого
Корреспондент
2025-07-19T16:36:12Z
Удар по Павлограду: в ОВА показали фото последствий
Корреспондент
2025-07-19T13:21:35Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Золото молодежного чемпионата Европы досталось украинцу Фельфнеру
Корреспондент
2025-07-19T19:51:39Z
Усик прибыл на Уэмбли на бой против Дюбуа
Корреспондент
2025-07-19T19:33:41Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Де Брейне о переходе в Наполи: Для меня это во всех смыслах удача
Корреспондент
2025-07-19T18:45:44Z
Ястремская проиграла полуфинальный матч Гамбурга: француженка в финале
Корреспондент
2025-07-19T18:12:31Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z