MY.UAНовини
Проблеми, які вартують життя: що з витратами України на аптечки та турнікети – аналіз
Проблеми, які вартують життя: що з витратами України на аптечки та турнікети – аналіз

Проблеми, які вартують життя: що з витратами України на аптечки та турнікети – аналіз

Війна – це не лише про зброю, броню та стратегічні маневри. Це ще й про життя, яке можна врятувати – або втратити – за лічені хвилини. Саме тому аптечки й турнікети на полі бою та в тилу мають таке ж значення, як броня лицарів у Середньовіччі чи польові госпіталі під час Першої світової війни. Вони – не просто медичне спорядження, а шанс вижити там, де ще вчора шансів не було.

З початком російської агресії у 2014 році Україна зробила величезний стрибок у забезпеченні військових та цивільних якісними аптечками. Процес вдосконалення не припиняється і зараз, у час повномасштабної війни. Якщо раніше у стандартному наборі медика була вата і зеленка, то сьогодні – сучасні ізраїльські бандажі, гемостатичні засоби та турнікети. Хоча й слід сказати, що в громадськості все ще чимало питань стосовно якості відповідних засобів.

У цьому матеріалі проєкту "Бюджети війни" журналісти 24 Каналу вирішили розібратися, скільки держава витрачає на аптечки та турнікети через Prozorro, чому це по-справжньому важливо, як змінювалися закупівлі від 2022 року та які підсумки можна підбити після трьох років великої війни.

Як ми зростали й що маємо наразі

Аби об'єктивно оцінити ситуацію зараз, погляньмо, що ми мали 10 років тому.

2015 рік. Тодішній голова військово-медичного департаменту Міноборони Андрій Верба заявляє, що потреба в аптечках у зоні АТО задоволена лише на 50% – тобто половина солдатів просто не має необхідних засобів, аби надати першу медичну допомогу. Що стосується наповнення аптечок, з цим також біда: державні посадовці прямо кажуть, що ми "не США, не Ізраїль і не Британія" – у нас немає грошей на таку базову річ, як турнікет, потрібно користуватися застарілими джгутами.

На щастя, процес реформації аптечок, а крім того, консультації з волонтерами й військовими розпочалися доволі оперативно. Згодом у серпні 2017 року Міністерство охорони здоров'я України оголосило про намір впровадити стандарти НАТО в складі індивідуальних військових аптечок та медичних наплічників. Було розроблено проєкт наказу, який враховував міжнародні стандарти та бойовий досвід у зоні АТО.

Як часто буває, те, що першочергово планували використовувати у військовій справі, вплинуло на життя цивільних. Наповнення аптечок, які повинні бути у кожному домі, машині та підприємстві, зазнало змін у позитивний бік.

Водночас сказати, що 24 лютого 2022 року ми зустріли ворога з на всі 100% вирішеним питанням стосовно аптечок – не можна аж ніяк. Не так давно, у серпні 2023-го, МОЗ змінювало склад індивідуальних аптечок: замість ципрофлоксацину – моксифлоксацин або левофлоксацин. До того ж уряд оголошував про інші важливі ініціативи в цій галузі.

Були й скандали, звільнення та резонансні розслідування журналістів щодо неякісно укомплектованих китайських аптечок – про них розповімо детальніше трохи згодом. А поки все-таки констатуємо очевидне: хоч абсолютно всі проблеми вирішити не вдалося до 24 лютого, значний прогрес, який зробила Україна, не варто заперечувати або знецінювати. І це засвідчують цифри, які ми вивели на основі аналізу тендерів на Prozorro.

Статистика підтверджує, що закупівлі аптечок поступово збільшувалися упродовж останніх років. Якщо у 2016 році, відповідно до наших даних, держава витратила на них близько 12 мільйонів, то уже у 2024-му цей показник досягнув рекордних майже 77 мільйонів.

Вкотре акцентуємо, що йдеться саме про дані на Prozorro, опираючись на які не варто рахувати точну кількість засобів, які є в солдатів та цивільних: значну частину аптечок Україна не закуповувала, адже їх передавали благодійники. Однак простежити певну тенденцію можна – це ми й намагаємось зробити.

За три роки з початку повномасштабного вторгнення Україна витратила через Prozorro на аптечки 165 мільйонів гривень. Йдеться про чотири з половиною тисячі тендерів. Абсолютна більшість закупівель пройшли успішно: із 4 524 тендерів лише 145 виявилися неуспішними (не відбулись або були скасовані), що становить приблизно 3,2% від загальної кількості. Це означає, що на кожен неуспішний тендер припадає в середньому 30 успішних.

Є і не дуже хороша новина: динаміка конкуренції в державних закупівлях аптечок за останнє десятиліття демонструє тривожну тенденцію до зниження конкурентності торгів. Зокрема, середня кількість учасників у конкурентних лотах зменшилася з 1,74 у 2019 році до 1,09 у 2022 році, що свідчить про майже повну відсутність конкуренції.

Паралельно різко зросла частка неконкурентних лотів: якщо у 2019 році вона становила 56,35%, то у 2022 році – вже 92,94%. Це означає, що переважна більшість закупівель проводилася без реального змагання між постачальниками. Хоча й у 2023 та 2024 роках спостерігається незначне покращення показників, рівень конкуренції залишається низьким.

Така ситуація не лише погано звучить у теорії, а й має негативні наслідки на практиці: відсутність змагання між постачальниками унеможливлює прогрес.

Ситуація з турнікетами: чому вони важливі

Нещодавно 24 Канал спілкувався щодо турнікетів з бойовим медиком Олегом Білим, який, з-поміж іншого, проводить тренінги з домедичної допомоги для військових. Він поділився, що турнікет допоміг врятувати життя 9-річному хлопчику, який постраждав внаслідок російського удару по Чернігову.

Серед постраждалих (після атаки на Чернігів – 24 Канал) був 9-річний хлопчик, до якого швидко прибігла пані. Вона нещодавно закінчила курси з тактичної медицини та мала з собою турнікет, яким ми комплектуємо аптечки. Саме завдяки її знанням та швидкості реакції вдалося врятувати життя дитині.

Це лише одна з мільйонів історій, коли завдяки турнікету вдалося зберегти життя людині. І зараз навряд чи хтось буде сперечатися, що джгути Есмарха мають більше переваг, аніж турнікети: щонайменше, їх неможливо накласти однією рукою; крім того, є ризик, що вони можуть порватися.

Очевидно, це розуміли й в Міноборони на початку російської агресії у 2014 році. Але тоді, як ми уже зазначали, виправдовували відсутність закупівель турнікетів у потрібних об'ємах тим, що ми "не США, не Ізраїль, і не Британія", – себто у нас немає грошей.

Наразі ситуація з турнікетами кардинально краща, аніж 10 років тому. Чималий пласт закупівель усе ще на волонтерах, однак видно зусилля держави. До того ж до великої кількості цивільних людей прийшло усвідомлення, що необхідно пройти курси домедичної допомоги та придбати якісний турнікет собі в домашню аптечку.

За нашими даними, від початку широкомасштабної війни за три роки держава витратила на турнікети через Prozorro майже 115 мільйонів гривень, що становить близько тисячі тендерів. Більшість із них пройшли успішно, і лише незначний відсоток закупівель не відбувся або був скасований.

Цікаво проаналізувати, які регіони оголошували найбільше тендерів на придбання турнікетів, а які – суттєво менше.

Аналіз показує, що найбільші закупівлі турнікетів через Prozorro здійснили столиця та Львівська область – з показниками 22,5 та 20 мільйонів гривень відповідно.

Середній рівень витрат спостерігається в таких областях, як Дніпропетровська (4,6 мільйона гривень), Одеська (3,7 мільйона) та Полтавська (3 мільйони). Ці регіони мають значне населення та розвинену інфраструктуру, що може пояснювати відповідні обсяги фінансування.

Найменші суми витрат, як виглядає, – у Херсонській (56 тисяч гривень), Донецькій (224 тисячі гривень) та Миколаївській (140 тисяч гривень) областях.

На частині відповідних регіонів тривають активні бойові дії, кількість населення постійно скорочується, що й пояснює, з одного боку, низькі витрати. З іншого боку, далеко не завжди турнікети потрапляють до військових та цивільних структур завдяки Prozorro – не варто забувати про гуманітарну допомогу та благодійників.

Проблеми, які все ніяк не зникнуть

На початку матеріалу ми згадували, що 50% військових станом на 2015 рік не мали аптечок. Наразі хотілося б вірити, що військо на 100% забезпечене аптечками, і над цим начебто сумлінно працює командування Медичних сил ЗСУ, але є нюанс. Журналісти Суспільного у 2023 році зазначали, що часто військовим привозять неякісні медичні засоби: наприклад, замість турнікетів – джгути, які швидко рвуться. А на папері, звісно, все було "гаразд".

Загалом, неодноразово на публічний загал виринала проблема з неякісними аптечками та турнікетами. Так, підприємиця, членкиня Ради Women's Aid International Яна Матвійчук влітку 2023 року розповідала, що держава закупила замість нормальних турнікетів, які б рятували життя бійцям, китайську підробку.

Отримані турнікети були передані на офіційний тест, який показав, що вони не тримають компресійний тиск протягом двох годин. Командування Медичних сил Збройних Сил України повідомило, що інформація про несправність турнікетів не є правдивою: відомство суперечить результатам офіційного випробування,
– йшлося в матеріалі.

За словами Матвійчук, окрім неякісних турнікетів, солдатам передали інші неякісні засоби в складі аптечок. Скажімо, у комплектації аптечки було вказано, що в наборі є хімічний кровоспинний бинт, але насправді туди додали китайську спресовану марлю.

Попри всі зусилля, схоже, до кінця всі питання з турнікетами не вдалося вирішити.

Зовсім нещодавно, декілька тижнів тому, мережу облетіла звістка від Департаменту охорони здоров'я Міноборони, який підготував проєкт наказу про допуск лише тих турнікетів, які були схвалені американським Комітетом бойової травми. Ініціативу розкритикували українські виробники, які справедливо акцентували: жоден з українських турнікетів, навіть якщо він якісний та використовується на фронті, не сертифікований у США.

Отже, що ми врешті-решт маємо? Немає сумніву, що аптечки важливі, турнікети зокрема – і для військових, і для цивільних. Видно, що держава з кожним роком виділяє на це більше коштів, але неоціненну ношу продовжують нести волонтери. Проблеми з аптечками та турнікетами все ще існують і не зникають, хоча їх нібито стає менше: якщо порівнювати із ситуацією у 2014 році, то принаймні немає відчуття повного провалу.

Можна ще довго підбивати підсумки та говорити очевидне, однак найголовніше зрозуміло саме собою – нестача якісних аптечок та турнікетів вартуватиме Україні життя сотень і тисяч людей.

Теги за темою
Гроші
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Німеччині винесли вирок чоловіку за створення "ультраправої рок-музики"
Европейская правда
Чоловік показав, який насправді має вигляд "тиха ніч" його дружини
Фокус
Ювелірна робота, – боєць ЗСУ припустив, як підірвали 51 арсенал ГРАУ
24tv
ТЦК штрафують – ухилянти ігнорують: українці масово накопичують борги
Знай
Громадяни Китаю працюють на російському заводі з виробництва дронів – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
Системи Patriot отримають новий радар LTAMDS проти крилатих ракет: РЛС запущено в серію
InternetUA
Чому дорожній знак "стоп" має вісім кутів: відповідь здивує багатьох водіїв
GlavRed
Світла середа: кому молитися 23 квітня за здоров'я військовослужбовців
GlavRed
Капібари захопили місто в Аргентині: що це за тварини і чи є вони в Україні
Telegraf
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Мирний план Трампа. Що пропонують УкраїніСюжет
1News
Орбан проголосував проти України в ЄС в ініційованому ним опитуванні
Европейская правда
Зеленський відреагував на удари РФ по Харкову, Одесі та Запоріжжю
ГЛАВКОМ NET
«Справа Борзих» вказує на потребу закрити доступ до судових рішень для загалу на час слідства
ZN UA
Конгресмен-республіканець: Гегсет має піти з Пентагону
Европейская правда
Бензиновий цугцванг: росіянам заборонили зберігати у гаражах будь-які легкозаймисті рідини
FaceNews
РФ влаштувала наймасованіший наліт на Одесу
GlavRed
США представлять "мирний план" у Лондоні: WP про головну умову Вашингтона
Хвиля
Безкоштовна медична допомога для ветеранів: як скористатися нею в Харківській області
Политека
Антивакцинатор, конспіролог і хейтер України: як Кеннеді-молодший руйнує систему медицини в США
24tv
Алкоголиків лікуватимуть чипом у мозок: у Китаї випробували моторошну технологію
Telegraf
Як зернятко рису: у США розробили найменший у світі кардіостимулятор
24tv
Допомога ветеранам і цифровізація: як Kharkiv IT Cluster співпрацює з донорами та державою
24tv
Ядерна загроза: Україна отримає ізраїльську плацентарну терапію проти радіаційного ураження
Хвиля
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
ЮНІСЕФ доставив в Україну 300 тис. доз вакцини проти поліомієліту — ЦГЗ
Факти ICTV
Навіть застарілий бруд відійде за 15 хвилин: як відмити витяжку від жиру
24tv
"Цимбалюк стане батьком": у команді СолоХи відреагували на інформацію про вагітність, — ЗМІ
Фокус
Суспільне та видавництво «Асса» працюють над створенням серії книжок за мотивами мультсеріалу «Тото»
Детектор М
Гейлі Бібер у відповідь на чутки про вагітність розповіла про тяжкий діагноз
Комсомольская правда
Психологічний трилер в залі очікування. Театр Лесі Українки відкрив аеропорт з порталом у минуле
ГЛАВКОМ NET
Академія кінематографічних мистецтв оголосила про нові правила голосування за премію «Оскар»
Детектор М
60 років «Променю»: як радійники через музику прокладали шлях до самостійності України
Детектор М
Дружина Тараса Тополі зізналася, чи готова стати першою леді України
GlavRed
Олена Тополя відповіла, чи планує її чоловік будувати політичну кар'єру
Комсомольская правда
В Одесі почалися зйомки художнього фільму про зцілення українського воїна
УкраинФорм
"Ого, охреніти!": Вибухнув найбільший у Росії склад боєприпасів, перекриті дороги
Telegraf
Завершено розслідування стосовно дезертира, який організовував втечу ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
Вибух на на 51 арсеналі ГРАУ Росії: густий дим видно за десятки кілометрів
24tv
Викрито учасників кол-центрів, які ошукали громадян Латвії на мільйони гривень
iPress
Шість постраждалих та близько сотні пошкоджених будинків: прокурори зафіксували наслідки ворожих атак по Купʼянську
Мій Харків
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА – Ткаченко
ГЛАВКОМ NET
Судитимуть учасників злочинної організації, які пропонували чоловікам виїзд за кордон, підшукуючи для них третю дитину за $3000
Украина Криминальная
У Харкові чоловік убив жінку на ринку: підозрюваного знайшла та затримала поліція
24tv
"Ах**нєть": в мережі показали момент вибуху на 51 арсеналі ГРАУ
24tv
Дощі, грози та тумани: які регіони раптово атакує негода
GlavRed
Вцілів тільки портрет Залужного. Це Костянтинівка – місто, яке зникає через Росію
Telegraf
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 23 квітня: термінове попередження, де не буде електрики
Политека
У Києві головінспектор Депзему КМДА спіймали на забарі в $15000 за продовження оренди землі на 10 років
Khreschatyk
"О боже, сакура": поспішайте в Ужгород, який нарешті перевтілився у рожевий рай
24tv
На Донеччині окупант попросився в полон, бо боявся «обнулення»
ГЛАВКОМ NET
Прогноз погоди в Харкові та області на 23 квітня: спека набирає обертів
Политека
"Найважчі місяці на фронті, максимальні удари по містам": оприлюднено реальні терміни виходу з війни
FaceNews
"Кадирівці" викликали на двобій 225 ОШП ЗСУ: в підрозділі відреагували
Фокус
Подорожчання оренди квартир у Дніпрі: як змінилися ціни в різних районах міста
Политека
Долар подорожчав, євро подешевшало: що з курсом валют
Gazeta UA
Пропонують оподаткування прибутку: Рада розгляне закон про криптовалюти
24tv
Кластер підтримки Defense Tech відновлює грантову програму для українських виробників
AutoCentre
Експорт української кукурудзи до Китаю скоротився у 20 разів
AgroPortal
Вартість золота побила новий історичний рекорд – Reuters
iPress
Ринок зріс на 32%: де в Україні найактивніше будували житло у 2024 році
24tv
НБУ підвищив курс євро: валюта тяжіє до 48 гривень
24tv
Тарифи на електроенергію для бізнесу: скільки треба платити у 2025 році
24tv
Між зображенням чоловіка є різниця: перевірте свою спостережливість за 29 с
Gazeta UA
В Європі існує єдиний аеропорт у світі на 3 країни: як це можливо
24tv
Де 3 відмінності між хлопцями: лише гостроокі генії вгадають за 30 секунд
GlavRed
Результат вразить: рецепт засобу, який відбілить пластикове підвіконня
GlavRed
Те, що треба після свят: готуємо сирний крем-суп, який розвантажить організм
24tv
Заміокулькас стане вдвічі пишнішим: елементарне домашнє підживлення
24tv
Результат не змусить себе чекати: прості способи очистити пригорілу каструлю
24tv
Один засіб відбілить унітаз до блиску: як впоратися з нальотом і брудом за 15 хвилин
GlavRed
Як правильно очистити блендер після приготування страв: знають не всі
Gazeta UA
Сподіваюся, що він уже оплатив свій похорон, – Вайлдер обрав суперника, якого хоче знищити
24tv
Ексчемпіон світу назвав майбутнього суперника переможця бою Усик – Дюбуа
24tv
ЛНЗ призначив Каюка в. о. генерального директора
Football.ua
Коли перемога — це свобода: історія легкоатлетки Оксани Ботурчук, яка 12 разів підкорила паралімпійський п'єдестал та стала рекордсменкою
Детектор М
"Пропозиція була гарна з матеріальної точки зору": Суркіс розповів, чому не відпустив Бражка до Вулвергемптона
Football.ua
Кожушко: Що я очікую від матчу з Динамо? Перемогу
Football.ua
Брандт може змінити клуб у Бундеслізі
Football.ua
"Бачив багато вибухів просто зі свого вікна": зірка UFC із Грузії про атаку Росії по Одесі
24tv
Журналісти назвали найбільш високооплачуваних спортсменів в історії
ГЛАВКОМ NET
У «Резерв+» додали нові функції — можна актуалізувати місце праці та завантажити дані з реєстру «Оберіг»
AIN
На Сумщині зафіксували полярне сяйво
1News
6 "червоних прапорців", що видають кібершахраїв: як не потрапити на гачок
24tv
Вийшла The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered з новою графікою та покращеним ігровим процесом
24tv
Bethesda випустила ремастер The Elder Scrolls 4: Oblivion — гра вже доступна у Steam
ITC
Шахраї розсилають фейкові листи від імені «Ощадбанку»
Детектор М
Світовий рекорд: китайська сонячна батарея запрацювала з ефективністю майже 35%
InternetUA
Кішки в капелюшках вразили людей, уперше побувавши на пляжі та побачивши море
Фокус
Microsoft попередила про нову шахрайську схему
InternetUA
Витрати на тест-драйв Lamborghini Huracan Sterrato на 251 миль склали $35,372
Топ Жир
Zeekr 9X — клон Rolls Royce Cullinan за ціною BMW X5
Топ Жир
Концепції VW вказують на початок створення 30 нових моделей для майбутнього електромобілів у Китаї
Топ Жир
Volkswagen вперше випереджає Tesla у продажах електромобілів в Європі
Топ Жир
Водій «Корвету» вижив після аварії, коли його голова залишилася цілою, щоб розповісти цю історію
Топ Жир
Стартували передпродажі нового Geely Boyue L
Portaltele
Mercedes планує замінити кермо на ручки у деяких моделях і перейти на керування за допомогою дротів
Топ Жир
В українців можуть забрати права через колеса: що загрожує порушникам
GlavRed
Nissan показав нове покоління мінівену Elgrand
AutoCentre