MY.UAНовини
Схожий на COVID-19 і може мутувати: що відомо про вірус HKU5, знайдений у кажанів
Схожий на COVID-19 і може мутувати: що відомо про вірус HKU5, знайдений у кажанів

Схожий на COVID-19 і може мутувати: що відомо про вірус HKU5, знайдений у кажанів

Кажани знову принесли науковому світу страшилку у вигляді вірусу, який використовує ті самі методи зараження, що поклали початок останній пандемії. Він є потенційною небезпекою для людства, хоча в нас ще є деяка надія.

Серед сотень тисяч вірусів, що населяють наш світ, деякі штами небезпечних хвороб останнім часом вийшли з тіні, привертаючи увагу вчених своїми потенційними наслідками для здоров'я населення планети. Одним із таких вірусів є коронавірус кажана Pipistrellus HKU5 (Bat-CoV HKU5) — оболонковий одноланцюговий РНК-вірус із позитивним ланцюжком, виявлений у японських кажанів-піпіпістрелів у Гонконзі. Він має близьку генетичну спорідненість із коронавірусом близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV), який став причиною спалаху захворювання 2012 року, пише South China Morning Post.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Відкриття Bat-CoV HKU5 швидко викликало серед вчених питання щодо його здатності заражати людей, адже багато хто з них ще добре пам'ятає початок останньої пандемії. Їхнє дослідження, опубліковане в журналі Cell і проведене під керівництвом Ши Чженлі — провідної вірусологині, відомої як "жінка-кажан", показало, що в той час як MERS-CoV використовує рецептор DPP4 для проникнення в клітини людини, Bat-CoV HKU5 може використовувати рецептор ACE2 свого природного господаря, японського кажана-піпіпістрели (Pipistrellus abramus), для проникнення в наш організм.

Важливо Платити будуть наші діти: COVID-19 прирік багатьох новонароджених на розвиток серйозного відхилення

Використання цього рецептора важливе, оскільки ACE2 — це той самий рецептор, який використовував SARS-CoV-2, вірус, що викликає COVID-19, для зараження. Однак важливо зазначити, що здатність Bat-CoV HKU5 використовувати людські рецептори ACE2 не встановлена, і на цей час немає жодних доказів того, що цей вірус заражає з легкістю людей, як це робив COVID-19 і його варіанти, як-от Пірола, про які Фокус уже писав раніше.

Тварини знову стали вісниками апокаліпсису

Можливість міжвидової передачі коронавірусів, особливо від кажанів до людини, є предметом постійних досліджень, особливо з огляду на останні події. Кажани є своєрідними резервуарами для різних коронавірусів, і тому не раз викликали критику вчених щодо експериментів над ними, про що також раніше писав Фокус, а їхній тісний контакт з іншими тваринами та людьми може сприяти поширенню хвороб. Генетична схожість між Bat-CoV HKU5 і MERS-CoV дала змогу вченим припустити, що внаслідок рекомбінації у кажанів можуть виникнути нові коронавіруси, здатні зрештою інфікувати людину. Це ще раз нагадує про велику важливість моніторингу популяцій кажанів та їхніх вірусів для запобігання можливого початку нової пандемії.

Зоонозні захворювання — це інфекції, які передаються від тварин до людини, часто через прямий контакт або заражену їжу і воду. Понад 60% відомих інфекційних захворювань людини є зоонозами, що робить їх серйозною проблемою для громадської охорони здоров'я.

Пандемія COVID-19 становила загрозу навіть домашнім тваринам, а дехто, навпаки, вважав їх джерелом хвороби
Фото: Getty Images

Приблизно 75% нових інфекційних захворювань або тих, що виникають, походять від тварин, включно з такими вірусами, як Ебола і коронавіруси. Ці хвороби також можуть передаватися через переносників, таких як кліщі та комарі, що збільшує їхнє поширення.

Деякі найбільш відомі зоонози включають сказ, сальмонельоз і хворобу Лайма, всі з яких становлять загрозу для здоров'я людини. Ефективні стратегії профілактики включають вакцинацію, дотримання правил гігієни та моніторинг популяцій тварин.

Пандемія, що змінила наш світ назавжди

Пандемія COVID-19, спричинена SARS-CoV-2, свого часу справила серйозний глобальний вплив на всі аспекти нашого побуту. З'явившись наприкінці 2019 року, цей вірус призвів до широкого розповсюдження захворювань, значної смертності та безпрецедентних порушень повсякденного життя й економіки в усьому світі. Пандемія виявила вразливість глобальних систем охорони здоров'я та засвідчила всю необхідність надійного епіднагляду та механізмів швидкого реагування для боротьби зі спалахами подібних інфекційних захворювань.

Станом на початок 2025 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) повідомляла про понад 780 мільйонів підтверджених випадків захворювання в усьому світі, при цьому офіційно було зареєстровано близько 7 мільйонів смертей. Однак аналіз надлишкової смертності дає змогу припустити, що справжня кількість загиблих може бути значно вищою.

Вірус стрімко прокотився по всій Землі, паралізувавши майже всі звичні повсякденні активності
Фото: New Atlas

У Сполучених Штатах Америки COVID-19 продовжує заражати населення: протягом останнього року в середньому помирало близько 900 осіб на тиждень. Люди похилого віку зазнавали непропорційно більшого впливу вірусу. Так, протягом попередньої зими на людей віком 75 років і старше припадало близько половини госпіталізацій і внутрішньолікарняних смертей від COVID-19 у країні.

Пандемія також призвела до скорочення тривалості життя в кількох країнах. Наприклад, у США з 2019 по 2021 рік очікувана тривалість життя скоротилася майже на 3 роки.

Вакцинація була виведена на глобальний рівень і загалом у світі було введено понад 13,5 мільярдів доз. Понад 70% населення світу отримало хоча б одну дозу вакцини COVID-19. Незважаючи на ці зусилля, нерівність щодо вакцин зберігається, особливо в країнах із низьким рівнем доходу, які стикаються з труднощами в отриманні бустерних доз.

Минула пандемія також глибоко вплинула на психічне здоров'я людей у всьому світі. Показники депресії та тривожності зросли на 25% скрізь, до того ж найпостраждалішими групами є молоді люди та медичні працівники.

COVID-19 продовжує жити і процвітати

Станом на початок 2025 року картина, пов'язана з COVID-19, продовжує змінюватися з появою все нових варіантів. Один із таких варіантів, ХЕС, уперше виявлений у Німеччині в середині 2024 року, був виявлений у багатьох країнах, включно зі США, Великою Британією та Австралією. ХЕС — це рекомбінантний варіант, що поєднує в собі генетичний матеріал попередніх субоваріантів омікрон KS.1.1 і KP.3.3. Перші дані, отримані під час його вивчення, свідчили про те, що ХЕС може мати перевагу в передачі вірусу, порівнюючи з ранішими штамами, однак наявні вакцини, як і раніше, є ефективними для зниження важких захворювань, пов'язаних із цим варіантом.

Ще один варіант, що становить інтерес учених, — KP.3.1.1, нащадок лінії JN.1 Omicron. До середини 2024 року на KP.3.1.1 припадала значна частина нових випадків COVID-19 у США. Цей варіант вирізняється підвищеною трансмісивністю і здатністю обходити імунні реакції, спричинені попередніми інфекціями та вакцинацією. У відповідь на це було розроблено оновлені вакцини, спрямовані на штам KP.2, які, як очікувалося, мають забезпечити захист від KP.3.1.1.

Вчені досі покращують наявні вакцини, які навіть стали фундаментом нових ліків, спрямованих на інші захворювання
Фото: вакцина

Поява цих варіантів відмінно показує всю яскраву динаміку вірусів SARS-CoV-2 та їхніх мутацій, що породжують все нові варіанти. Моніторинг таких змін дає змогу своєчасно оновлювати стратегії громадської охорони здоров'я і формули вакцин, забезпечуючи стійкий захист від штамів, що еволюціонують. Органи охорони здоров'я в усьому світі активно відстежують ці мутації, щоб використовувати їх у кампаніях з вакцинації та інших профілактичних заходах.

Хоча Bat-CoV HKU5 залишається вірусом, що трапляється переважно у кажанів і не має наразі доказів зараження людини, саме його існування не виключає реальність мутації, яка дасть йому змогу розпочати нову пандемію в усіх куточках планети. Уроки, витягнуті з пандемії COVID-19, і постійна поява нових варіантів, як-от XEC і KP.3.1.1, свідчать про гостру необхідність проактивного моніторингу хвороб, досліджень і забезпечення готовності для пом'якшення потенційних майбутніх зоонозних і пандемічних загроз.

Раніше Фокус писав про те, що пташиний грип уже далеко не тільки пташиний. Хвороба дісталася до норок і морських левів.

Також Фокус писав про те, звідки останнім часом з'являється стільки вірусів. Наразі налічується близько 1,67 мільйона вірусів, що заражають ссавців і птахів, які ще належить ідентифікувати. Вважається, що до 827 000 з них здатні заразити людину.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Італійському бізнесу презентували інвестиційні можливості в українські регіони
УкраинФорм
2025-07-13T15:51:43Z
Скільки нафти в одному барелі і які їх види існують
24tv
2025-07-13T15:36:51Z
На Запорізькій АЕС вночі лунала стрілянина, біля енергоблоків знайшли гільзи - МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T14:57:39Z
НБУ готує нові правила використання готівки: що зміниться в гаманцях українців
Знай
2025-07-13T14:36:11Z
Курс валют на 14 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-13T14:06:18Z
Вуглецеве мито ЄС може зробити неконкурентоспроможним український промисловий експорт – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T14:00:18Z
Боргова криза на балансуючому ринку ставить під загрозу стабільність енергосистеми – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T13:51:37Z
У Росії знижується рентабельність агропромислового сектору - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-07-13T13:15:17Z
На Херсонщині аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
УкраинФорм
2025-07-13T13:06:05Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Скільки калорій треба витратити, щоб виносити немовля: дослідження австралійців
Gazeta UA
2025-07-13T15:51:42Z
Як врятувати помідори від спеки - чим поливати томати
Gazeta UA
2025-07-13T15:21:48Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам в Одесі: українці можуть отримати ліки, куди потрібно звертатись
Политека
2025-07-13T14:30:53Z
Чим поливати аґрус та смородину після збирання врожаю - корисні розчини
Gazeta UA
2025-07-13T12:39:13Z
Як зварити картоплю, щоб вийшла смачною: більшість господинь роблять це неправильно
TSN
2025-07-13T12:36:00Z
Диня: користь, поживна цінність і калорійність
TSN
2025-07-13T12:21:40Z
Найпоширеніші помилки приготування їжі на грилі: як не зіпсувати м’ясо та овочі
TSN
2025-07-13T11:21:41Z
Чому не цвіте герань: 5 причин і як їх виправити
24tv
2025-07-13T11:21:31Z
ЗМІ: прем’єр Чехії написав Фіцо листа, де закликав не блокувати санкції проти РФ
Европейская правда
2025-07-13T16:31:54Z
Японія в минулому теж була імперією: чому корейці можуть краще зрозуміти українців за японців
24tv
2025-07-13T16:27:36Z
Чому США та ЄС бояться поразки Росії у війні: військовий назвав несподівані наслідки
GlavRed
2025-07-13T16:27:26Z
Професійний ігнор за методом Бріжит: перша леді Франції не помітила Макрона
GlavRed
2025-07-13T16:27:07Z
ЦАХАЛ визнав, що їхня ракета влучила у дітей біля пункту розподілу води в секторі Гази
УкраинФорм
2025-07-13T16:21:24Z
Кремль масштабує пропагандистську мережу в Африці - ГУР
InternetUA
2025-07-13T16:00:58Z
Маск розкритикував Трампа за його позицію щодо справи Епштейна
УкраинФорм
2025-07-13T15:57:48Z
Британський генерал назвав несподіване місце початку нової війни
TSN
2025-07-13T15:51:43Z
Генсек НАТО відвідає Трампа у Вашингтоні наступного тижня
Европейская правда
2025-07-13T15:51:02Z
Вперше за 2 роки Росія відкриває новий напрямок наступу на Харківщині, – ISW
24tv
2025-07-13T16:42:15Z
Помста за маленького хлопчика: ЗСУ потужно накрили росіян в Олешках
24tv
2025-07-13T16:36:27Z
Графік відключення води на тиждень з 14 до 20 липня у Вінницькій області: кому готуватися до обмежень
Политека
2025-07-13T16:30:43Z
Пекельна спека відступить і повернуться дощі: названо дату похолодання до +18
GlavRed
2025-07-13T16:27:39Z
Частину областей накриють дощі, грози та шквальний вітер: коли і де погіршиться погода
24tv
2025-07-13T16:21:23Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 14 по 20 липня: спека наступає, в які дні сонце палитиме найбільше
Политека
2025-07-13T16:00:48Z
Графік відключення світла на тиждень 14-20 липня в Полтавській області: українців попередили
Политека
2025-07-13T15:48:40Z
Чи будуть в Україні відновлювати зруйновані міста - все вирішить один нюанс
GlavRed
2025-07-13T15:27:40Z
У Сумській громаді ворог влучив у мотоблок, є загиблий і поранений
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:37Z
Випробування показали катастрофічне відставання США у виробництві дронів, - NYT
Хвиля
2025-07-13T16:30:02Z
Аби захистити того, кого любиш, треба його втратити, – військовий про розлуку з рідними
24tv
2025-07-13T16:12:16Z
Не лише Олег: в Україні є населений пункт під назвою Максим
Telegraf
2025-07-13T16:09:31Z
Пільги для багатодітних родин: про них знають не всі
Знай
2025-07-13T16:06:45Z
Як помилки ТЦК впливають на військовий облік
24tv
2025-07-13T16:06:07Z
Українцям приходять комунальні платіжки з рекордними сумами: за що змушують платити вдвічі дорожче
Знай
2025-07-13T15:36:06Z
РФ атакує Україну новими безпілотниками: що відомо про нові дрони і як вони виглядають
GlavRed
2025-07-13T15:27:27Z
Чому КДБ в СРСР популяризувало тризуб та прапор України - історик розкрив секрет
GlavRed
2025-07-13T15:27:09Z
7 заборон, які в жодному разі не можна порушувати: суворі прикмети 14 липня
GlavRed
2025-07-13T15:27:03Z
Хоче бути опорою: інсайдер повідомив, що Бред Пітт сподівається на примирення з дітьми
24tv
2025-07-13T16:36:44Z
"А де Віталік?": Кондратюк привіз "Караоке" у Львів та насмішив українців
Telegraf
2025-07-13T16:36:07Z
Майже 2 мільярди людей дивилися в прямому ефірі: якою була наймасштабніша трансляція в історії
24tv
2025-07-13T16:30:11Z
Літній одяг, який ніколи не вийде з моди: він потрібен всім дівчатам
24tv
2025-07-13T16:21:14Z
У Львові знімають "Караоке на Майдані": у які ще міста приїде Кондратюк
Фокус
2025-07-13T15:51:40Z
Оголошені переможці Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:26Z
"Пам'ять, як у гуппі": музикант-воїн оцінив ризик повернення Потапа та Винника в Україну
Фокус
2025-07-13T14:12:42Z
Була простою дівчинкою з Ялти і підкорила увесь світ: де похована Алла Назімова, яка має зірку на Алеї слави
Telegraf
2025-07-13T13:24:49Z
Іванна Онуфрійчук у жовтому бікіні блиснула апетитними стегнами на тлі моря
TSN
2025-07-13T13:18:11Z
В аеропорту біля Лондона робився пасажирський літак
24tv
2025-07-13T16:36:03Z
Трагедія на воді у Запоріжжі: потонув 17-річний хлопець
24tv
2025-07-13T16:18:14Z
На Прикарпатті чоловік, побачивши працвників ТЦК та поліцію, взявся за сокиру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T16:15:43Z
У швейцарських Альпах розбилася німецька альпіністка, ще двоє людей постраждали
Европейская правда
2025-07-13T16:12:58Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T16:09:55Z
Поліцейські Кам’янського розшукують зниклого малолітнього хлопчика
Украина Криминальная
2025-07-13T16:09:35Z
У Самарі на Дніпропетровщині внаслідок удару дрона постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-07-13T16:06:03Z
Через вибух гранати на Київщині поранено пʼятьох поліцейських, нападника ліквідували
ZN UA
2025-07-13T15:54:14Z
Стихія атакувала схід України: блискавки, град і перебої з електрикою
360ua.news
2025-07-13T15:45:59Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T16:00:54Z
5 трюків, щоб у домі завжди був приємний аромат
24tv
2025-07-13T15:57:39Z
Чим обприскати огірки на городі для більшої зав’язі, ніж прискорити їх зростання
TSN
2025-07-13T15:51:47Z
Ось один простий трюк, щоб миттєво підвищити впевненість у собі назавжди
24tv
2025-07-13T15:15:14Z
Вічне "немає грошей": які фрази прирікають дитину на бідність
Gazeta UA
2025-07-13T15:09:56Z
Кабачки вийдуть фантастично смачними, якщо додати до них лише один інгредієнт: рецепт ідеальної літньої вечері
Telegraf
2025-07-13T14:51:52Z
Як врятувати улюблену річ: прості та дієві способи відпрати плями від олії
Знай
2025-07-13T14:51:30Z
Куди піти в Карпати в похід з наметом на одну ніч: маловідома гора з неймовірним краєвидом
24tv
2025-07-13T14:45:13Z
Ці 6 речей потрібно викинути з комори до початку осені
24tv
2025-07-13T14:33:44Z
Чому не варто заряджати смартфон до 100%: правило, яке подовжить життя батареї
InternetUA
2025-07-13T16:31:18Z
Менше спаму, більше спокою: нова функція в iPhone фільтруватиме дзвінки
360ua.news
2025-07-13T16:24:18Z
Гроші за опитування від банку: українців попередили про нову схему шахрайства
InternetUA
2025-07-13T15:46:54Z
SpaceX запустила супутник на геостаціонарну перехідну орбіту
УкраинФорм
2025-07-13T15:36:55Z
Чи залучатимуть ШІ до створення та перевірки завдань НМТ
24tv
2025-07-13T15:15:23Z
У США продають найбільший шматок Марса зі знайдених: за нього вторгують кілька мільйонів доларів
InternetUA
2025-07-13T15:01:36Z
Лежали у землі 2000 років: археологи розкрили таємницю стародавньої медицини
24tv
2025-07-13T15:00:24Z
Спробуйте знайти трьох птахів за 9 с: надскладна головоломка для геніїв
Gazeta UA
2025-07-13T14:57:23Z
Китайські вчені створили революційний тип військового зв’язку, що невидимий для засобів радіоелектронної розвідки
InternetUA
2025-07-13T14:01:54Z
Представлений Geely Galaxy A7 — гібридний седан із запасом ходу понад 2100 км та ціною від $14,5 тис
ITC
2025-07-13T15:49:52Z
Фордівський електричний спорткар стає лише кращим: тест-драйв
Топ Жир
2025-07-13T15:03:05Z
Представлений Smart #3 : електричний кросовер із запасом ходу до 555 км та ціною від $23 тис
ITC
2025-07-13T13:34:56Z
Toyota GR Celica може приховати двигун у найнесподіванішому місці
Топ Жир
2025-07-13T13:33:55Z
Не BMW, а інший бренд врятував квартальні показники концерну
Топ Жир
2025-07-13T11:48:08Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Один з найкращих легіонерів Динамо завершив кар'єру
24tv
2025-07-13T16:36:40Z
Ендрік відмовився від оренди — бразильський форвард хоче залишитися в Реалі
Football.ua
2025-07-13T16:24:54Z
Українка Олійникова виграла турніру ITF у Гаазі
УкраинФорм
2025-07-13T16:12:19Z
У Франції розповіли, коли Забарний офіційно приєднається до ПСЖ
24tv
2025-07-13T16:06:18Z
Олімпіакос підписав Діогу Насіменту
Football.ua
2025-07-13T16:00:31Z
Вест Гем придбає таланта празької Славії
Football.ua
2025-07-13T15:51:40Z
Беукема переходить у Наполі — трансфер оцінено у 31 мільйон євро
Football.ua
2025-07-13T15:42:59Z
Усик завершив підготовку до реваншу проти Дюбуа і вирушив до Лондона
ZN UA
2025-07-13T15:39:46Z
Пляшка пива не завадила: зірка НХЛ однією рукою спіймав м'яч на бейсбольному матчі
24tv
2025-07-13T15:36:50Z