З появою миротворців в Україні має погодитись і Росія — оглядач
З появою миротворців в Україні має погодитись і Росія — оглядач
Щоб ідея з миротворцями в Україні реалізувалась, на це потрібна буде згода й Москви, яка висловлює категоричну незгоду з появою військ НАТО на українській території. Проте у рамках big deal підхід Кремля може змінитися, пише оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко у статті "Європа заворушилась. Хто і як може відправити миротворців до України".
Зокрема, оглядач наводить слова постпреда РФ при ООН Васілія Небензі, який заявив, що для розгортання в Україні миротворчого контингенту потрібен мандат Радбезу ООН. Інакше, за його словами, "будь-які іноземні військові контингенти, відправлені до зони бойових дій, з погляду міжнародного права будуть звичайними комбатантами та легітимною військовою метою" для ЗС РФ.
Також речниця МЗС РФ Марія Захарова на тлі перемовин США та РФ в Ер-Ріяді вкотре заявила, що Москва виступає проти розміщення західних військових в Україні. Вона додала, що "найкращою гарантією безпеки" для України буде нейтральний статус, відмова від участі у військових блоках та ядерної зброї.
Кравченко вказує, що такі заяви свідчать про максималістську позицію запитів Кремля. Водночас риторика президента США Дональда Трампа працює на розкол Заходу, що призводить до росту вимог Путіна на переговорах та посилення готовності РФ продовжувати війну. Також американська розвідка вказує, що очільник Кремля не відмовився від планів захопити всю Україну та не зацікавлений у мирній угоді.
"Але в рамках big deal, якщо на неї піде Путін, підхід Росії може змінитися під тиском США: судячи зі слів Дональда Трампа, він "загалом не заперечуватиме проти" відправлення європейських миротворців до України. Не випадково раніше США відправили й питання до європейських урядів, де, серед іншого, цікавилися їхнім ставленням до "відправки збройних сил третіх країн" у рамках мирного врегулювання", — пише оглядач.
Ексзаступник держсекретаря США Роуз Готтемюллер зазначав, що Путін хотів би налагодити "довгострокові, продуктивні відносини" з адміністрацією Трампа, тому йому доведеться бути готовим піти на поступки. Кравченко вказує, що тоді Москва намагатиметься максимально вихолостити ідею, аби зробити з миротворців безпорадних спостерігачів. Кремль, зокрема, влаштує варіант, запропонований міністром оборони США Пітом Гегсетом: миротворці мають бути поза егідою НАТО та не підпадати під п'яту статтю Вашингтонського договору.
Більше статей Володимира Кравченка читайте за посиланням.