MY.UAНовини
Депортація ухилянтів з Європи: демограф пояснив чи це можливо і чому поляки "розлюбили" українців
Депортація ухилянтів з Європи: демограф пояснив чи це можливо і чому поляки "розлюбили" українців

Депортація ухилянтів з Європи: демограф пояснив чи це можливо і чому поляки "розлюбили" українців

Науковець розповів, що чекає на наших біженців після закінчення війни.

Війна в Україні поглиблює демографічні проблеми в середині країни. Окрім зависокого рівня смертності та низької народжуваності, постаріння населення, нам ще загрожують негативні наслідки від міграції – зовнішньої та внутрішньої.

Як можна повернути до України чоловіків, які втекли за кордон, чи загрожує їм депортація, що чекає у майбутньому наших вимушених біженців.

Про все це ТСН.ua розповів в інтерв’ю Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Поляки "розлюбили" українців?

– Позитивне ставлення поляків до українців, які проживають у Польщі, тане. Згідно з опитуванням United Surveys, проведеним для Wirtualna Polish, порівняно з 2023 роком воно зменшилося на 9,1 відсоткового пункту, тобто кожен третій поляк негативно ставиться до біженців з України. Раніше повідомлялося, що так вважав кожен п’ятий мешканець Польщі. Як ви гадаєте, чому зростає рівень негативу, які його причини?

– Важко сказати, чому саме такі думки формуються у поляків. Я припускаю, що це відбувається через декілька причин.

Першою – може бути втома від великої кількості українців, які переїхали до Польщі через війну. Адже у 2022-2023 роках у цій країні було понад 1 мільйон українців, а у 2024 – трохи менше наших вимушених воєнних мігрантів. Але окрім цього у Польщі і до повномасштабного вторгнення працювало дуже багато наших громадян. Тому, можливо, спрацював такий феномен, коли кількість людей іншої етнічної групи чи національності, починає дуже швидко перевищувати всі можливі пропорції, які існували раніше, це і викликає у місцевого населення певну занепокоєність суто на психологічному рівні.

Друга причина, можливо, пов’язана з тим, що хтось з поляків мав негативний досвід у спілкуванні з українцями. Хоча, в цілому, поляки дуже позитивно налаштовані до українців. Але цей поодинокий випадок активно може тиражуватися у ЗМІ або розкручуватися у соціальних мережах. Тим самим створюється враження, що всі українці дуже погані, хоча достеменно не відомо, хто у конфлікті був правий – українець чи поляк.

Третя причина – може бути пов’язана з польськими політиками, які намагаються використовувати тему українських біженців у власній політичній боротьбі. Наприклад, ті, хто в опозиції критикують тих, хто при владі. Мовляв, ви витрачаєте на українців дуже багато грошей, а ось подивіться, які вони створюють для нас проблеми. Тобто тут дуже широке поле для використання цієї теми.

– А якось можна з цим боротися аби змінювати думку поляків?

– Це можна лише дослідити під час соціологічних обстежень. До речі, з польськими колегами розмовляли на цю тему. Дуже важливо до обстеження додавати запитання: "Звідки у вас інформація про українців?". Це дасть змогу дізнатися, чому саме так думають поляки. Адже найчастіше це може бути вплив ЗМІ. Тобто не власний досвід, а думка навіяна зі сторінок газет, соціальних мереж, телебачення як результат політичних дискусій. 

Як би там не було, але важливо знати, звідки людина бере інформацію для того, щоб сформувати свою думку щодо українців.

На жаль, як правило, у соціологічних обстеженнях такі питання відсутні, але вони дали б змогу дослідити цю тему глибше. Якщо ж така думка сформована на базі власного досвіду – це одне питання, але у цьому випадку треба знати наскільки це масштабне явище. А якщо це вплив ЗМІ, то вона штучно сформована і треба досліджувати навіщо це робиться і хто за цим стоїть.

Але, якою б не була причина, це у будь-якому разі погано, що так сприймають українців – це негативна тенденція.

Плюси та мінуси від українських мігрантів

– Як ви ставитеся до тези, що наші мігранти нібито "відбирають хліб" у поляків, німців чи чехів?

– Це питання слід розглядати по кожній країні окремо. Якщо казати про Польщу, то, можливо, українці й справді перекривають ті робочі місця, на які не охоче йдуть поляки. До речі, багато поляків свого часу емігрували на заробітки до Великої Британії та у країни Західної Європи. Вони поїхали туди за "кращим життям", а українці зайняли їх місця у Польщі. Це трапилося ще до початку війни. Зараз велика кількість українських мігрантів могла створити певну конкуренцію на польському ринку праці і дійсно трохи потіснити поляків.

До речі, Польща ухвалила певні законодавчі акти, які легалізують роботу українців. І це призвело до того, що наші люди почали влаштовуватися на роботу офіційно, а це означає, що вони сплачують податки і їхній правовий статус став визначеним. З цього боку – це великий плюс для Польщі. Але не забуваймо, що у економіки є плюси та мінуси. Мінусом для Польщі, а для нас плюсом, є те, що трудові мігранти з України, хоч і сплачують податки, але зароблену валюту та кошти відправляють до України. До речі, у 2021 році приватні перекази (в тому числі і від наших заробітчан) в Україну становили 14 мільярдів доларів, що перевищувало прямі іноземні інвестиції в країну.

Щодо вимушених українських мігрантів, які отримують соціальну допомогу, то вони ці гроші отримують і витрачають у Польщі. Це стосується надання пільгового житла, навчання дітей у школах – польські вчителі отримують відповідне навантаження, лікування у медичних закладах, адже в залежності від умов страхування, навіть мінімальну страховку покривають поляки. Тому не можна сказати, що Польща здійснює прямі витрати на українців. І тут потрібно рахувати – плюси це чи мінуси.

Ті країни, які надають прихисток нашим громадянам, чудово розуміють, що для них це будуть значні витрати. І все це розглядається як велика гуманітарна акція з боку всієї Європи для України. Бо ж є країни, наприклад, США та Канада, які взагалі ніякої допомоги не надають нашим громадянам, наші люди там отримують єдину привілею – працевлаштування без проходження стандартних процедур для іноземців.

Візьмемо, наприклад, Чехію. Ще до повномасштабного вторгнення, вони були налаштовані до точкового залучення українських мігрантів і для цього навіть змінювали своє законодавство. Зараз у Чехії найбільша кількість наших вимушених мігрантів у Європі – 3,6% до чисельності населення Чехії. Це дуже багато. Через українських біженців Чехія зараз переживає великий тиск на соціальну інфраструктуру та частково на місцевий ринок праці. Торік чехи навіть пропонували українським біженцям підйомні у розмірі 1 тисяча євро на людину, якщо наші громадяни будуть повертатися додому.

Чи депортують чоловіків з Німеччини

– Нещодавно у ЗМІ заговорили про першу депортацію українця з Німеччини по запиту українських правоохоронців (хоча у Національній поліції такий факт не підтверджують). Нібито ця країна вперше дозволила депортувати українця, який не захотів служити в ЗСУ та мав проблеми з законом в Україні. Чи можливо, що така депортація стане масовим явищем?

– Сумніваюсь, що цей випадок пов’язаний з тим, що чоловік не хотів служити в ЗСУ. Свого часу Україна вже зверталася до країн ЄС з проханням повертати наших чоловіків призовного віку і всі країни у цьому нам відмовили. Ймовірно, людина про яку йдеться, скоїла якесь правопорушення або ж їх було декілька, тому німецька сторона могла вирішити, що дана особа не бажана на території Німеччини. Але я не думаю, що це якось пов’язано з мобілізацією в Україні.

Тому у подальшому, навряд чи можлива якась масова депортація українських чоловіків. Справа в тому, що європейські країни, кожна по-різному, зацікавлені, щоб частина українців залишилася у них на тривале проживання або ж на їхньому ринку праці. Особливо це стосується наших дітей та молоді. Гадаю, що кожна країна в подальшому буде проводити з цього питання окрему політику. А після закінчення війни, соціальна допомога для українських біженців буде зменшуватися, а потім і взагалі припинена. Наші люди будуть змушені вирішувати – або працювати у цій країні, не будучи її громадянами, або ж повертатися до України.

Якщо ми повернемося до прикладу Чехії, то там наші мігранти проживають у соціальному житлі і за нього не сплачують коштів. Місцева влада дає їм термін на пів року, щоб людина за цей час працевлаштувалася і після цього починають брати платню за житло. Таким чином вони стимулюють українців працювати і приносити користь для економіки країни. Якщо людина не хоче працювати, то вона має знайти кошти за житло або ж повертатися до України.

Тобто в кожній країні ці процеси відбуваються по-різному. Ймовірно, що кожна держава буде вирішувати питання з нашими біженцями виходячи зі своєї конкретної ситуації. Але те, що соціальна допомога для українців з часом припиниться – це рано чи пізно станеться.

Відповідальність за ухиляння від призову

– Яким чином можна повернути українських чоловіків додому з Європи? Які ви бачите варіанти?

– Особисто я не бачу якихось варіантів. Адже люди туди поїхали, ховаючись від війни та призову. Тому, гадаю, що у теперішній ситуації вони навряд чи повернуться додому. Взагалі масове повернення мігрантів можливе лише після закінчення війни. Але якщо говорити виключно про чоловіків, то ми не знаємо на яких умовах будуть припинені бойові дії в Україні і чи взагалі це станеться найближчим часом. Також невідомо, якою буде політика нашої держави щодо армії, у разі призупинення війни.

Дуже важливо, яким буде ставлення держави до тих громадян, які незаконно виїхали з України за кордон. Логічно та справедливо, щоб за це все ж була відповідальність. Бо якщо її не буде, то, на мою думку, це не дуже добре. Чому хтось має воювати, а хтось дуже хитрий, виїхав за кордон, а потім спокійно повернувся і живе собі далі в Україні? Якщо не буде відповідальності, то гадаю, що це може призвести до певного розколу у суспільстві.

До речі, наша влада робила кроки назустріч українським ухилянтам, які зараз в Європі. У багатьох країнах були спроби формування батальйонів. Нашим співгромадянам казали, от ви виїхали, але приєднуйтесь до нас – пройдете військову підготовку і повернетесь в Україну, таким чином ухиляння від призову не буде мати наслідків. Такі кроки були, але я не маю інформації щодо їх ефективності.

– Можливо такі спроби будуть робити і надалі?

– Цілком можливо. Люди нам потрібні, бо навіть якщо і настане перемир’я, то воно не буде довготривалим. І нам потрібні люди в економіці і на фронті. На жаль, більшість наших громадян ставляться до мобілізації зі страхом, що вони потраплять на фронт. Але насправді на фронт потрапляє одна людина, а ще 5-6 працює над її забезпеченням в тилу чи у прифронтовій зоні. Зрозуміло, що фронт та війна – це завжди ймовірність загинути, але якщо це сприймати саме так, що всі на фронті мають загинути, то це явне перебільшення. Але саме такою є психологія людей, ми весь час намагаємося перестрахуватися від найгіршого варіанту і спрацьовує інстинкт самозбереження.

Продовження інтерв’ю читайте завтра.

Раніше ТСН.ua розповідав, яким буде співвідношення чоловіків та жінок в Україні після війни: демограф ошелешив прогнозом.

Читайте також:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
Лотерейный гений: пара пенсионеров обыграла систему и разбогатела на 26 миллионов
Знай
2025-02-22T18:51:23Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
За нападение на ТЦК - 180 тысяч штрафа: суд начал оформлять наказания
Знай
2025-02-22T16:30:43Z
В Житомире отчим ударил 7-летнего пасынка ногой в лицо: подробности
TSN
2025-02-22T16:21:14Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-22T22:27:38Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T20:57:56Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
По украинцам решили ударить заоблачными тарифами на воду: подорожание в 2,5 раза
Знай
2025-02-22T17:30:53Z
Гороскоп на воскресенье 23 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Мясопустное воскресенье: запреты и традиции
ZN UA
2025-02-22T22:34:13Z
23 февраля 2025 года: Поликарпов день - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-22T22:00:05Z
Переоформление паспорта и прописки: изменяющееся после переименования улицы
Политека
2025-02-22T21:01:02Z
Украинская молодежь все чаще уезжает за границу без родителей: "Дальше они исчезают"
Знай
2025-02-22T20:30:32Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Мобилизация их обойдет: категории украинцев, которым точно не вручат повестку в марте
Знай
2025-02-22T19:30:00Z
"Я не понимаю русского языка": сотрудница ПриватБанка отшила русскоязычного клиента
Апостроф
2025-02-22T19:27:26Z
"Мне писать заявление?": как в Украине пересчитывают пенсии, если человек продолжает работать
Знай
2025-02-22T19:12:55Z
ВСУ испытали логистическо-эвакуационную платформу "Воля-Е" – видео
Лига
2025-02-22T18:03:49Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Пенсионный фонд проводит инвентаризацию пенсий: кто может потерять значительную часть выплат
Политека
2025-02-22T17:03:40Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T22:16:12Z
Трамп сделал важное заявление о прекращении войны в Украине: что он сказал
TSN
2025-02-22T22:03:04Z
В США объяснили, что предусматривает соглашение о редкоземельных металлах
TSN
2025-02-22T21:36:29Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T21:30:09Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T20:15:58Z
Делаем все возможное, чтобы переговоры об Украине проходили с участием Украины и Европы, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-22T20:03:41Z
​Маск назвал фейком информацию о якобы отключении Starlink Украине
Апостроф
2025-02-22T20:03:27Z
Зять Орбана хочет купить Raiffeisen у РФ. Банк слухи не опровергает
Лига
2025-02-22T20:00:26Z