MY.UAНовини
Як науковці допомагають громадам знайти рішення для сталого розвитку
Як науковці допомагають громадам знайти рішення для сталого розвитку

Як науковці допомагають громадам знайти рішення для сталого розвитку

Як науковці допомагають громадам знайти рішення для сталого розвитку

Сталий розвиток територій — багатовимірний процес, спрямований на забезпечення довгострокового економічного зростання, соціального добробуту та екологічної рівноваги за допомогою раціонального використання наявних ресурсів. Отже, громадам, які дбають про сталий розвиток, важливо правильно використовувати свої ресурси, а саме територіальний капітал: географічне розташування, історичну спадщину, природні багатства, місцеві традиції та людський потенціал. Грамотне управління цим капіталом створює передумови для інноваційного розвитку територій, посилення їх конкурентоспроможності та підвищення якості життя населення.

Але чому в одних містах і селах це працює, а в інших — ні? Чому одні громади процвітають, їхня політика використання територіального капіталу є ефективнішою, а інші — навпаки?

Чому одні громади зростають, а інші — ні?

Річ у тім, що сталий розвиток — це не просто набір стандартних рішень, а індивідуальна стратегія для кожної території. Щоб ефективно допомагати громадам знайти рішення для розвитку, потрібно досліджувати, чому за однакових підходів чи застосованих рішень одні громади досягають зростання, а інші — ні. І щоб зрозуміти, як працюють конкретні моделі, інструменти, технології у тих чи тих умовах, науковці-практики досліджують результати їх застосування на місцях, in situ.

Є міста, які, здавалося б, не мають жодних особливих умов, але стають «туристичними магнітами». Наприклад, польське містечко Унеюв. Це місто без визначних пам’яток, природних чудес і великих підприємств, яке покидали люди через відсутність роботи. Але воно перетворилося на успішну громаду, що активно розбудовується, має декілька будівельних компаній і офіси архітектурних бюро, а вартість оренди апартаментів у ньому коливається в районі 100 євро на добу. І це завдяки тому, що за допомогою експертної підтримки тут використали туристичну модель, яка оживила місцеву економіку.

 

Фото надане автором

Натомість Хелмно — інше польське містечко з багатою історією та збереженою спадщиною, яке також намагається розвиватися через туризм, дотримуючись усіх рекомендацій і стандартних підходів, але не отримує бажаних результатів. Попри значні зусилля очікуваного розвитку не відбулося: показники впливу туризму на місцеву економіку, продуктивність і добробут населення залишаються низькими.

Інший приклад. Рішення про відкриття філії Уппсальського університету на острові Готланд (Швеція) колись відіграло значну роль в економічному, соціальному та культурному розвитку регіону. Це стимулювало як зростання цін на нерухомість, так і створення передумов для розвитку туризму та культурно-креативних індустрій.

Фото надане автором

Сьогодні цей у минулому відсталий регіон Швеції став місцем концентрації заможних людей, туристів, студентів і викладачів із усього світу, чиї витрати на острові активно підтримують місцеву економіку.

Водночас відкриття закладів вищої освіти в старовинних українських містах Острог і Ніжин не призвело до значних змін у локальній економіці чи помітного зростання рівня добробуту населення, пожвавлення бізнесових та соціальних процесів. Достатньо відвідати ці території: тихі, малолюдні провінційні містечка з обшарпаними об’єктами культурної спадщини.

Фото надане автором

Чим можуть допомогти громадам науковці?

Експерти-науковці у сфері розвитку територіального капіталу не лише аналізують світовий досвід, а й вивчають на місці, які методи працюють у різних умовах і регіонах та від чого залежить успішність їх застосування, щоб рекомендувати потім урядам, муніципалітетам, менеджменту громад чи агенціям розвитку покроковий алгоритм дій, що призведе до довготривалого та стабільного розвитку.

Так сталося, наприклад у Норвегії. Це країна, де ритм життя пульсує вздовж узбережжя та фіордів, тоді як центральна частина, де збереглося традиційне життя, залишається менш розвиненою. Тому норвезький уряд ухвалив програму розвитку зеленого туризму, яка в центральних регіонах була реалізована настільки успішно, що стала наступним кроком у масштабнішій стратегії — кілька років тому Норвегія поставила собі за мету стати світовим лідером у сфері зеленого туризму.

Фото надане автором

Що ж саме було зроблено для розвитку зеленого туризму в центральній частині Норвегії? Адже якщо ви їхатимете з крайньої східної точки — столиці Осло, розташованої майже на кордоні зі Швецією, до крайньої західної точки Хаугесун уже на узбережжі північного моря, то ця відстань — лише 444 км, які ви подолаєте за шість годин. Місцеві природні красоти зручно споглядати з вікна автомобіля чи автобуса. Той, хто розуміється на розвитку туризму, відразу поставить собі запитання: як може розвиватися туризм громад у таких умовах?

Фото надане автором

Як зробити так, аби туристи проїжджали цю відстань не за шість годин, а хоча б за 12 чи навіть більше? Як затримати туристів у центральній частині, стимулюючи купувати в місцевих жителів туристичні послуги? Експертам, які працювали з центральними регіонами Норвегії, вдалося завести сюди сталі туристичні потоки, створивши умови, в яких жителі місцевих громад почали заробляти на туризмі.

На протилежному кінці Європи, вже на узбережжі Адріатичного моря, є країна зі схожими умовами територіального капіталу — Хорватія. Як і Норвегія, вона має активне узбережжя, але воно орієнтоване на курортний відпочинок. Окремі райони країни, переважно гірські сільські місцевості, залишаються депресивними через відсутність заробітку. Якщо ви їхатимете дорогами гірської частини Шибенинсько-Книнської жупанії, то побачите велику кількість покинутих будинків у селах. Відсутність сталого розвитку спричинила міграцію населення в пошуках кращого життя. І тут не виконано тих дій, до яких вдалися в Норвегії у схожих умовах, аби завести туристичні потоки в «нетуристичні» сільські регіони країни.

Фото надане автором

Що важливо: експерти не діляться рішеннями й алгоритмами дій із однієї простої причини — саме за рішення їм платять гроші.

Муніципалітети також не розголошують деталей покрокових моделей, бо платять експертам за ці рішення. Той хто здобув професію у сфері управління сталим розвитком, опанував методики власним коштом. Тому конкретні деталі завжди залишаються в експертному середовищі.

Уряд чи муніципалітет лише оприлюднює результати: «Ми розвинули центральні райони Норвегії завдяки зеленому туризму» та підтверджує їх цифрами. І все. Щоби зрозуміти, що конкретно було зроблено і як, потрібно їхати до Норвегії та досліджувати на місці.

Саме тому немає універсальних рішень чи простого «переймання досвіду». Покрокові алгоритми виходу з кризи чи відновлення депресивних територій розробляються індивідуально. Адже навіть у сусідніх населених пунктах показники територіального капіталу можуть істотно різнитися.

Саме з такими дослідженнями працюють науковці-практики у сфері розвитку територіального капіталу загалом та спадщини зокрема. Ми вивчаємо стратегії, аналізуємо на місці реалізовані проєкти та перевіряємо, які саме заходи призвели до успіху. Якщо їх можна відтворити в інших умовах і отримати схожий результат, такі інструменти вважаються верифікованими. Тоді їх рекомендують муніципалітетам або включають до освітніх програм для навчання майбутніх фахівців.

Україна: чи є попит на послуги науковців, які працюють із розвитком територіального капіталу, особливо з культурною та природною спадщиною?

В контексті повоєнної відбудови України важливо не просто відновлювати зруйноване, а робити це інакше, використовуючи територіальний капітал українських громад для інноваційного розвитку територій.

Як науковиця з управління спадщиною заради розвитку я працюю з Норвегією, Хорватією, Польщею, іншими країнами й практично не працюю з Україною. Наразі тут немає сталого запиту на послуги науковців-практиків, широкого розуміння того, чим я й мої колеги займаємося. Поодиноким прикладом залучення до проєктування розвитку громад став проєкт «Візуальна ідентифікація спадщини: віртуальна презентація публічних просторів історичних міст України» як спроба продемонструвати, як нескладними рішеннями ми можемо покращувати культурну й туристичну привабливість чотирьох історичних населених пунктів — Олики (Волинь), Ржищева (Київщина), Бердичева (Житомирщина) та Микулинців (Тернопільщина). В результаті кожна громада отримала п’ять пропозицій, від складних до найпростіших, кожна з яких — окремий проєкт, здатний залучати фінансування та стимулювати розвиток культурно-креативних індустрій. Сподіваюся, громади чи проєктні команди скористаються цими напрацюваннями.

Зазвичай громади, які мають унікальні умови для розвитку туризму, не можуть скористатися його можливостями повноцінно, тому що звертаються не до науковців-практиків, а, наприклад, до представників туристичного бізнесу чи фахівців із реклами, які максимум що можуть порадити — поставити гарні стенди чи зробити транспортний під’їзд. Наразі не є трендом у нашій країні ефективне управління природною та культурною спадщиною, яка або розвалюється з часом, забута всіма, або й далі знищується забудовниками, фермерами, селянами. Прикро, що питання розвитку та варіанти застосування верифікованих науковцями засобів не обговорюються в суспільстві. Відповідно, немає й запиту на послуги таких експертів, а отже, і їх самих у нас практично немає. Тим часом такі експерти можуть підняти навіть депресивні регіони. І досліджені практики в різних країнах саме це й доводять.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зруйновано популярний міф про темну тему в смартфонах
InternetUA
2025-02-23T08:10:54Z
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
OpenAI видаляє користувачів у Китаї та Північній Кореї, підозрюваних у зловмисних діях
InternetUA
2025-02-23T07:30:22Z
Вчені створили біогібридний дрон на основі антен метеликів: чим він кращий за звичайний
InternetUA
2025-02-23T07:27:09Z
Nvidia запускає «пріоритетний доступ», щоб допомогти фанатам купити графічні процесори RTX 5080 і 5090 FE
InternetUA
2025-02-23T07:16:53Z
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
InternetUA
2025-02-23T06:31:32Z
Китай запустив у космос новий супутник зв’язку
УкраинФорм
2025-02-23T06:18:41Z
GTA 6 вже доступна до передзамовлення, але лише в одній країні світу
InternetUA
2025-02-23T04:01:24Z
Які різниця між парфумами і парфумованою водою
24tv
2025-02-23T08:09:48Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки дронів на Запоріжжя
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:38Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T07:48:19Z
В КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки дронів на Київщину
TSN
2025-02-23T07:36:24Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T07:27:02Z
Зруйновані будинки та пожежі: шахеди атакували Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:24:08Z
Як камʼянецького кримінального авторитета «Костиля» посадили на 8 років
Украина Криминальная
2025-02-23T07:21:13Z
РФ вночі випустила по Україні майже 300 дронів та «Іскандери»: жодну ракету не вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:36:16Z
В Україні судитимуть інтернет-шахрая, який продав неіснуючих товарів на 2 млн гривень
InternetUA
2025-02-23T06:28:40Z
Пошкоджені будинки, храм, АЗС, зросла кількість постраждалих: які наслідки атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-02-23T06:24:08Z
Ліверпуль придивляється до захисника Тоттенгема
Football.ua
2025-02-23T08:24:36Z
Непереможний Стівенсон технічним нокаутом переміг Педлі, який тричі побував у нокдауні
24tv
2025-02-23T08:21:29Z
Паркер у другому раунді ефектно нокаутував африканця, який обіцяв "вирубити" Усика
TSN
2025-02-23T08:18:42Z
Роналду зірвався на російського арбітра у програшному матчі Аль-Насру
24tv
2025-02-23T08:15:53Z
Погба може повернутися до Манчестер Юнайтед — ЗМІ
Football.ua
2025-02-23T08:00:15Z
Ліверпуль цікавиться захисником Фламенгу — UOL
Football.ua
2025-02-23T07:46:35Z
Динамо – Карпати: онлайн-трансляція центрального матчу туру УПЛ
24tv
2025-02-23T07:45:55Z
У неділю - три матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-23T07:39:13Z
Усик відреагував на слова Ф'юрі про перемогу в реванші
24tv
2025-02-23T07:12:59Z
"Атеш" розсекретив серйозну проблему окупантів на Півдні України
24tv
2025-02-23T08:36:51Z
КМДА назвала причину погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:36:30Z
У Серебрянському лісі ворог штурмує під прикриттям артилерії та дронів - ОВА
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:37Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворога пошкоджені ЛЕП та дорожнє полотно
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:07Z
У Києві нічний клуб Fifty влаштував вечірку під російську музику
Комсомольская правда
2025-02-23T08:19:43Z
На Донеччині за добу від обстрілів РФ загинули п’ятеро цивільних, ще 13 - поранені
УкраинФорм
2025-02-23T08:15:43Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 23 лютого
Мій Харків
2025-02-23T08:15:37Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:29Z
Магнітні бурі з 24 лютого до 2 березня: названо небезпечні дати
Политека
2025-02-23T08:03:14Z
Ексдружина Миколи Тищенка показала їхнього підрослого сина і як відсвяткувала його 8-річчя
TSN
2025-02-23T08:36:33Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T08:07:09Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
УкраинФорм
2025-02-23T07:27:12Z
Історії про правду: 3 фільми про війну в Україні, які зобов’язаний побачити кожен
24tv
2025-02-23T07:12:53Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
Куди мобілізують чоловіків за 50 років: у ТЦК дали відповідь
24tv
2025-02-23T08:24:10Z
Пенсіонери отримуватимуть більше: кому нарахують 20% доплати
Фокус
2025-02-23T08:21:54Z
Папа Франциск продовжує боротьбу з хворобою
360ua.news
2025-02-23T08:18:17Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T08:15:33Z
Сіре посвідчення: який вигляд має документ та хто може його отримати
24tv
2025-02-23T08:06:27Z
Третя річниця великої війни. Що покажуть українські канали 24 лютого
Детектор М
2025-02-23T08:00:50Z
Які періоди роботи можуть не врахувати до стажу: про що важливо знати
Фокус
2025-02-23T08:00:09Z
Масляна, Масниця чи Колодій? Яке свято відзначати в Україні
Лига
2025-02-23T08:00:05Z
На Львівщині водій маршрутки висадив дитину на мороз: мала посвідчення особи з інвалідністю
Политека
2025-02-23T07:30:32Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Компанії отримуватимуть гранти: Україна залучатиме приватний сектор до виробництва вибухівки
24tv
2025-02-23T08:39:26Z
Виробники теплиць у США готуються до зростання цін через мита на сталь
AgroPortal
2025-02-23T08:30:20Z
Ціни на макарони в Україні: де придбати найвигідніше
Политека
2025-02-23T08:30:00Z
Найбільш завантажена авіакомпанія США тепер підтримує передачу даних про місцезнаходження Apple AirTag
InternetUA
2025-02-23T08:00:46Z
Яку суму потрібно мати, аби відкрити власну справу
24tv
2025-02-23T07:48:12Z
На 30% дорожче, ніж в Україні: що відбувається з цінами на бензин у Польщі та Румунії
Хвиля
2025-02-23T07:45:28Z
Українська оборонна промисловість: які переваги, недоліки та ризики для Європи
ZN UA
2025-02-23T07:42:54Z
Тверде паливо є основним джерелом енергії для сушіння зерна
AgroPortal
2025-02-23T07:30:29Z
В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:20Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Трамп каже, що США "дуже близькі" до укладення угоди про копалини з Україною
Европейская правда
2025-02-23T08:36:47Z
Україна відмовилася створити фонд на 500 мільярдів доларів щодо корисних копалин, – Bloomberg
24tv
2025-02-23T08:33:24Z
Міністр фінансів США розкрив деталі угоди з Україною про корисні копалини
Лига
2025-02-23T08:30:19Z
План миру: ЄС готується до розміщення військ в Україні - WSJ
TSN
2025-02-23T08:27:48Z
Трамп закликає Маска до радикальніших скорочень в уряді США
InternetUA
2025-02-23T08:24:38Z
Найближчим часом Мерц може передати Taurus Україні: для цього є 1 важливий аргумент
24tv
2025-02-23T08:21:44Z
Чи планує Росія масований обстріл 24 лютого: що каже Ігнат
24tv
2025-02-23T08:18:57Z
Маск змушує держслужбовців США звітувати про свою ефективність
TSN
2025-02-23T08:18:53Z
AI проти творця: чат-бот Grok Ілона Маска закликав стратити самого Маска і Дональда Трампа
Vlasti
2025-02-23T08:15:51Z