MY.UAНовини
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Війна значно підвищує ризики поширення інфекційних захворювань — від кишкових інфекцій та респіраторних вірусів до тих, що передаються через кров або статевим шляхом. До останніх ризиків особливо вразливі військові. На жаль, історія, якою поділився зі мною Олександр С., — непоодинокий випадок.

Чоловік пішов на фронт добровільно у березні 2022 року. Мав бронь, але вирішив, що його місце — на передовій. До лав ЗСУ його взяли тільки з третьої спроби, бо не мав військового досвіду. Потрапив до навчальної частини, а згодом його направили до підрозділу розвідки.

Гепатитом С заразився, ймовірно, під час відходу підрозділу. Евакуювати поранених не було можливості, і їм переливали кров у польових умовах. Усім необхідним забезпечував волонтерський фонд, розповідає Олександр: «На кожну групу нам видали бойові та медичні рюкзаки, куди входило все необхідне, зокрема крапельниці та шприци. За кожною групою був закріплений медик — людина, яка пройшла курси тактичної медицини.

Якщо потрібно було терміново перелити кров, дивились, у кого збігається група. В одного бійця брали кров шприцами й одразу ж вводили іншому. Паралельно додавали глюкозу, щоб підтримати стан за великої втрати крові». Розповідь чоловіка шокує, бо такі дії є незаконними, вкрай небезпечними, і саме вони можуть призводити до розповсюдження ВІЛ, гепатитів тощо. «За будь-яких обставин кров потрібно перевіряти на сумісність, — каже військовий медик Олександр Чистяков. — І якщо цього не роблять — це злочин. Якщо все справді так і було». Однак, за словами Олександра С., такі польові переливання були звичною річчю, особливо під час тривалих обстрілів.

Саме так, каже він, хлопці заражалися ВІЛ. Про свій діагноз військовослужбовець дізнався випадково. Після поранення проходив ВЛК — жодних проблем не виявили. Згодом, під час відпустки, потрапив до цивільної лікарні з підозрою на коронавірус. Там лікарі помітили жовтизну в очах, провели додаткові тести й виявили гепатит С.

За словами Олександра, до початку повномасштабного вторгнення на роботі він проходив медогляд кожні шість місяців. У лютому 2022 року всі аналізи були в нормі. Тому зараження точно сталося вже на війні. Чоловіки потрапляли на фронт у шаленому темпі. Олександр розповідає, що до його частини привозили хлопців із навчальних центрів, серед яких були люди з відкритою формою туберкульозу. Ці люди служили разом із ним, жили в тих самих казармах, користувалися спільними приміщеннями, й ніхто навіть не попереджав, що вони можуть бути небезпечними для оточення. Боєць поділився, що у більшості військових частин і підрозділів таких питань не порушують, навіть якщо є очевидні ризики для здоров’я інших людей. У його підрозділі був боєць із важким псоріазом — його не відправляли на лікування, тому він змушений був піти в СЗЧ, щоб лікуватися самостійно.

Дізнавшись про свій діагноз, Олександр також повідомив командиру, що потребує лікування, але отримав відповідь, що це — не причина не служити.

Хоча стандарти аптечок були затверджені Департаментом охорони здоров’я МО, в деяких частинах ситуація із забезпеченням військових аптечками залишається жахливою, ділиться Олександр. Так, нещодавно він отримав лише зеленку та бинти, які розсипаються. На допомогу приходять волонтери, які привозять навіть елементарні речі: жарознижувальні, турнікети, оклюзійні наліпки. Хоча командування має забезпечити лікування поранених і хворих.

Чимало бійців, за словами військовослужбовця, змушені самовільно залишати частину, щоб отримати медичну допомогу. Військові, інфіковані ВІЛ, або наркозалежні, які вживають ЗПТ, змушені самі шукати способи отримати медикаменти. Олександр наголошує, що в його частині бракує навіть рукавичок і антисептиків, особливо для перев’язування поранених. Чи варто тут говорити про спеціальне харчування та дієту для бійців із виразкою чи гепатитом? На жаль, деякі командири сприймають військових як «витратний матеріал».

Наприкінці минулого року в Києві протестували на ВІЛ-інфекцію та гепатити В і С шість тисяч військових. Результати засвідчили серйозність проблеми. Чимало мобілізованих узагалі не проходили обстежень і не знають свого ВІЛ-статусу та статусу щодо вірусних гепатитів, які наразі вже не є підставою для звільнення від мобілізації. На жаль, трапляються й випадки, коли військові приховують свої діагнози від медиків. Однак начмед частини має знати про гепатит чи ВІЛ у бійця, щоби вжити заходів безпеки.

До речі, проблема є актуальною не лише для України, а й для армії РФ.

Про те, які інфекції є найпоширенішими серед військових і цивільних, чому важливо не приховувати своїх діагнозів від медиків та як правильно організувати профілактичні заходи на фронті, ZN.UA поговорило з лікарем-інфекціоністом, головою Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федором Лапієм.

Федор Лапій/facebook

Пане Федоре, які інфекційні захворювання є найпоширенішими під час війни та якими є причини їх виникнення?

— Є кілька основних чинників, що сприяють поширенню інфекційних хвороб.

Перший — це руйнування інфраструктури, що ускладнює доступ до чистої води та санітарних умов. Це підвищує ризик кишкових інфекцій, таких як дизентерія, гепатит А, холера тощо. Наприклад, після підриву Каховської ГЕС очікувався спалах таких інфекцій, але завдяки превентивним заходам цього вдалось уникнути .

Другий чинник — скупченість людей в евакуаційних пунктах та укриттях.

Такі умови сприяють поширенню переважно інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом: грипу, COVID-19, кору, кашлюку.

Третій чинник — контакт із кров’ю, що особливо актуально для військових і людей, котрі допомагають травмованим. Саме вони часто надають медичну допомогу пораненим у екстремальних умовах. Кожен такий випадок збільшує ризик зараження не тільки гепатитом В і С, а й ВІЛ, адже ці віруси передаються через біологічні рідини, зокрема кров.

Четвертий — зростання випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, гонорея, ВІЛ-інфекція. Війна впливає на поведінкові моделі людей, і ризики зростають через психологічні навантаження та нехтування засобами захисту.

Також варто згадати про захворювання, що передаються від тварин, наприклад, сказ. Через руйнування природних екосистем і відсутність контролю над популяцією диких і безпритульних тварин зростає кількість випадків сказу серед людей.

Які заходи допоможуть зменшити ризики поширення інфекцій?

— Основні заходи профілактики включають:

  1. Гігієну — регулярне миття рук із милом, використання антисептиків, контроль якості харчових продуктів і чистої води. Варто кип’ятити воду або використовувати таблетки для її знезараження.
  2. Бар’єрні засоби захисту — маски, респіратори для запобігання респіраторним захворюванням, рукавички для надання медичної допомоги, презервативи для захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
  3. Вакцинацію — імунізацію проти гепатиту В, грипу, дифтерії, правця, COVID-19, сказу.
  4. Контроль над тваринами — потрібно уникати контакту з безпритульними тваринами, інформувати відповідні служби в разі підозри на сказ.
  5. Медичну підготовку — забезпечення військових і цивільних аптечками з необхідними засобами першої допомоги, навчання основ домедичної допомоги.

А як щодо профілактики серед військових у польових умовах?

— Військові повинні мати доступ до основних засобів гігієни та знати базові правила профілактики. Це, наприклад, установлення мила та санітайзерів у таборах, знезараження води, організація вакцинації та медичного забезпечення. Медики в підрозділах мають стежити за санітарними умовами, а також роз’яснювати важливість вакцинації та гігієни.

На жаль, не у всіх військових підрозділах профілактика на належному рівні. Деякі військові медики впроваджують правила особистої гігієни: наприклад, змушують бійців мити руки перед їжею, дезінфікувати воду, зберігати продукти в безпечних умовах. Окрім того, є таблетки для знезараження води, які можна використовувати в польових умовах.

Іще один важливий аспект — вакцинація. Військові мають отримувати щеплення від правця, грипу, COVID-19, гепатиту В.

Звісно, профілактика гепатиту С у військових також є значущим аспектом. Гепатит С передається через контакт із кров’ю, тому особливо важливо дотримуватися заходів обережності, надаючи допомогу пораненим, а також використовувати медичні засоби захисту — рукавички, маски, обробляти інструменти, щоби знизити ризик інфекцій.

***

«В умовах війни, коли є високий ризик поранень, важливо не лише контролювати безпеку під час надання допомоги, а й забезпечити медичну допомогу для своєчасної діагностики та лікування гепатиту С, — каже Олександр Чистяков. — Вакцинація проти цього вірусу наразі не є доступною, тому особливу увагу треба приділяти попередженню зараження.

У бойових умовах у 90% випадків неможливо дотримуватися ідеальної стерильності та правильних рекомендацій, тому важливо хоча б звести ризики до мінімуму.

Якщо є можливість — завжди користуйтеся рукавичками, коли надаєте допомогу пораненим. Якщо рукавичок немає, варто хоча б використовувати підручні засоби: пакет, шматок плівки або тканини, щоб уникнути прямого контакту з кров’ю. Поранені повинні мати індивідуальні бинти та серветки, щоб мінімізувати передачу інфекцій.

Обробка інструментів у польових умовах теж не завжди можлива. Якщо доводиться використовувати ті самі ножиці або пінцет для кількох людей, їх слід хоча б протирати спиртовими серветками або змочувати в антисептику. Якщо антисептика немає — можна прокип’ятити інструмент у воді (якщо є час і можливість) або обпалити полум’ям.

Регулярне обстеження на ВІЛ і гепатити у військових — важливий, але складний для виконання пункт. Якщо підрозділ не має змоги організувати вакцинацію, необхідно звертатися до військово-цивільних адміністрацій або Департаменту охорони здоров’я.

Вирішення цієї проблеми не має залишатися відповідальністю тільки медиків і волонтерів. Потрібна комплексна стратегія, що включатиме державну підтримку, доступ до ліків і санітарних умов, а також підвищення рівня обізнаності серед населення. Лише завдяки спільним зусиллям можна забезпечити ефективний захист здоров’я людей навіть у найскладніші часи.

Благі розмови нічого не означають, якщо немає прямих нормативних актів від Командування медичних сил із конкретних питань, як-от вакцинація, ВІЛ, гепатити тощо. Якщо все кинуто на самоплив, то відбувається те, що відбувається, — зараження та перезараження. Єдиний шлях, щоб цього не відбувалося, — змінити критерії залучення до війська інфекційних хворих. Це дуже важлива проблема. Людина, яка пішла захищати Батьківщину, не повинна повернутися з війни додому, до своєї сім’ї з гепатитом чи ВІЛ».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
ВСУ испытали эвакуационную платформу Воля-Е
Корреспондент
2025-02-23T03:03:09Z
Что нельзя делать дома 23 февраля и зачем искать пауков: приметы и запреты на Поликарпа
Знай
2025-02-23T03:03:08Z
Выплаты для людей с инвалидностью в марте: что изменится
Политека
2025-02-23T03:00:49Z
Масленица: традиции и запреты
ZN UA
2025-02-23T02:33:59Z
"Приятный способ": пара познакомилась в похоронном бюро и хочет говорить о смерти с детьми
Фокус
2025-02-23T02:06:59Z
Важно знать: как происходит наследование квартиры после смерти одного из наследников
ZN UA
2025-02-23T02:03:07Z
Праздник приближения весны: как правильно будет по-украински «Масленица»
ZN UA
2025-02-23T01:03:09Z
Мясопустное воскресенье: запреты и традиции
ZN UA
2025-02-22T22:34:13Z
23 февраля 2025 года: Поликарпов день - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-22T22:00:05Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
"Имеет четкий план": в Воздушных силах объяснили, будет ли массированная атака РФ в годовщину вторжения
Фокус
2025-02-23T03:00:42Z
В США рассказали детали сделки по недрам Украины
Корреспондент
2025-02-23T02:21:39Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T22:16:12Z
Трамп сделал важное заявление о прекращении войны в Украине: что он сказал
TSN
2025-02-22T22:03:04Z
В США объяснили, что предусматривает соглашение о редкоземельных металлах
TSN
2025-02-22T21:36:29Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T21:30:09Z