MY.UAНовини
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Війна значно підвищує ризики поширення інфекційних захворювань — від кишкових інфекцій та респіраторних вірусів до тих, що передаються через кров або статевим шляхом. До останніх ризиків особливо вразливі військові. На жаль, історія, якою поділився зі мною Олександр С., — непоодинокий випадок.

Чоловік пішов на фронт добровільно у березні 2022 року. Мав бронь, але вирішив, що його місце — на передовій. До лав ЗСУ його взяли тільки з третьої спроби, бо не мав військового досвіду. Потрапив до навчальної частини, а згодом його направили до підрозділу розвідки.

Гепатитом С заразився, ймовірно, під час відходу підрозділу. Евакуювати поранених не було можливості, і їм переливали кров у польових умовах. Усім необхідним забезпечував волонтерський фонд, розповідає Олександр: «На кожну групу нам видали бойові та медичні рюкзаки, куди входило все необхідне, зокрема крапельниці та шприци. За кожною групою був закріплений медик — людина, яка пройшла курси тактичної медицини.

Якщо потрібно було терміново перелити кров, дивились, у кого збігається група. В одного бійця брали кров шприцами й одразу ж вводили іншому. Паралельно додавали глюкозу, щоб підтримати стан за великої втрати крові». Розповідь чоловіка шокує, бо такі дії є незаконними, вкрай небезпечними, і саме вони можуть призводити до розповсюдження ВІЛ, гепатитів тощо. «За будь-яких обставин кров потрібно перевіряти на сумісність, — каже військовий медик Олександр Чистяков. — І якщо цього не роблять — це злочин. Якщо все справді так і було». Однак, за словами Олександра С., такі польові переливання були звичною річчю, особливо під час тривалих обстрілів.

Саме так, каже він, хлопці заражалися ВІЛ. Про свій діагноз військовослужбовець дізнався випадково. Після поранення проходив ВЛК — жодних проблем не виявили. Згодом, під час відпустки, потрапив до цивільної лікарні з підозрою на коронавірус. Там лікарі помітили жовтизну в очах, провели додаткові тести й виявили гепатит С.

За словами Олександра, до початку повномасштабного вторгнення на роботі він проходив медогляд кожні шість місяців. У лютому 2022 року всі аналізи були в нормі. Тому зараження точно сталося вже на війні. Чоловіки потрапляли на фронт у шаленому темпі. Олександр розповідає, що до його частини привозили хлопців із навчальних центрів, серед яких були люди з відкритою формою туберкульозу. Ці люди служили разом із ним, жили в тих самих казармах, користувалися спільними приміщеннями, й ніхто навіть не попереджав, що вони можуть бути небезпечними для оточення. Боєць поділився, що у більшості військових частин і підрозділів таких питань не порушують, навіть якщо є очевидні ризики для здоров’я інших людей. У його підрозділі був боєць із важким псоріазом — його не відправляли на лікування, тому він змушений був піти в СЗЧ, щоб лікуватися самостійно.

Дізнавшись про свій діагноз, Олександр також повідомив командиру, що потребує лікування, але отримав відповідь, що це — не причина не служити.

Хоча стандарти аптечок були затверджені Департаментом охорони здоров’я МО, в деяких частинах ситуація із забезпеченням військових аптечками залишається жахливою, ділиться Олександр. Так, нещодавно він отримав лише зеленку та бинти, які розсипаються. На допомогу приходять волонтери, які привозять навіть елементарні речі: жарознижувальні, турнікети, оклюзійні наліпки. Хоча командування має забезпечити лікування поранених і хворих.

Чимало бійців, за словами військовослужбовця, змушені самовільно залишати частину, щоб отримати медичну допомогу. Військові, інфіковані ВІЛ, або наркозалежні, які вживають ЗПТ, змушені самі шукати способи отримати медикаменти. Олександр наголошує, що в його частині бракує навіть рукавичок і антисептиків, особливо для перев’язування поранених. Чи варто тут говорити про спеціальне харчування та дієту для бійців із виразкою чи гепатитом? На жаль, деякі командири сприймають військових як «витратний матеріал».

Наприкінці минулого року в Києві протестували на ВІЛ-інфекцію та гепатити В і С шість тисяч військових. Результати засвідчили серйозність проблеми. Чимало мобілізованих узагалі не проходили обстежень і не знають свого ВІЛ-статусу та статусу щодо вірусних гепатитів, які наразі вже не є підставою для звільнення від мобілізації. На жаль, трапляються й випадки, коли військові приховують свої діагнози від медиків. Однак начмед частини має знати про гепатит чи ВІЛ у бійця, щоби вжити заходів безпеки.

До речі, проблема є актуальною не лише для України, а й для армії РФ.

Про те, які інфекції є найпоширенішими серед військових і цивільних, чому важливо не приховувати своїх діагнозів від медиків та як правильно організувати профілактичні заходи на фронті, ZN.UA поговорило з лікарем-інфекціоністом, головою Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федором Лапієм.

Федор Лапій/facebook

Пане Федоре, які інфекційні захворювання є найпоширенішими під час війни та якими є причини їх виникнення?

— Є кілька основних чинників, що сприяють поширенню інфекційних хвороб.

Перший — це руйнування інфраструктури, що ускладнює доступ до чистої води та санітарних умов. Це підвищує ризик кишкових інфекцій, таких як дизентерія, гепатит А, холера тощо. Наприклад, після підриву Каховської ГЕС очікувався спалах таких інфекцій, але завдяки превентивним заходам цього вдалось уникнути .

Другий чинник — скупченість людей в евакуаційних пунктах та укриттях.

Такі умови сприяють поширенню переважно інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом: грипу, COVID-19, кору, кашлюку.

Третій чинник — контакт із кров’ю, що особливо актуально для військових і людей, котрі допомагають травмованим. Саме вони часто надають медичну допомогу пораненим у екстремальних умовах. Кожен такий випадок збільшує ризик зараження не тільки гепатитом В і С, а й ВІЛ, адже ці віруси передаються через біологічні рідини, зокрема кров.

Четвертий — зростання випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, гонорея, ВІЛ-інфекція. Війна впливає на поведінкові моделі людей, і ризики зростають через психологічні навантаження та нехтування засобами захисту.

Також варто згадати про захворювання, що передаються від тварин, наприклад, сказ. Через руйнування природних екосистем і відсутність контролю над популяцією диких і безпритульних тварин зростає кількість випадків сказу серед людей.

Які заходи допоможуть зменшити ризики поширення інфекцій?

— Основні заходи профілактики включають:

  1. Гігієну — регулярне миття рук із милом, використання антисептиків, контроль якості харчових продуктів і чистої води. Варто кип’ятити воду або використовувати таблетки для її знезараження.
  2. Бар’єрні засоби захисту — маски, респіратори для запобігання респіраторним захворюванням, рукавички для надання медичної допомоги, презервативи для захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
  3. Вакцинацію — імунізацію проти гепатиту В, грипу, дифтерії, правця, COVID-19, сказу.
  4. Контроль над тваринами — потрібно уникати контакту з безпритульними тваринами, інформувати відповідні служби в разі підозри на сказ.
  5. Медичну підготовку — забезпечення військових і цивільних аптечками з необхідними засобами першої допомоги, навчання основ домедичної допомоги.

А як щодо профілактики серед військових у польових умовах?

— Військові повинні мати доступ до основних засобів гігієни та знати базові правила профілактики. Це, наприклад, установлення мила та санітайзерів у таборах, знезараження води, організація вакцинації та медичного забезпечення. Медики в підрозділах мають стежити за санітарними умовами, а також роз’яснювати важливість вакцинації та гігієни.

На жаль, не у всіх військових підрозділах профілактика на належному рівні. Деякі військові медики впроваджують правила особистої гігієни: наприклад, змушують бійців мити руки перед їжею, дезінфікувати воду, зберігати продукти в безпечних умовах. Окрім того, є таблетки для знезараження води, які можна використовувати в польових умовах.

Іще один важливий аспект — вакцинація. Військові мають отримувати щеплення від правця, грипу, COVID-19, гепатиту В.

Звісно, профілактика гепатиту С у військових також є значущим аспектом. Гепатит С передається через контакт із кров’ю, тому особливо важливо дотримуватися заходів обережності, надаючи допомогу пораненим, а також використовувати медичні засоби захисту — рукавички, маски, обробляти інструменти, щоби знизити ризик інфекцій.

***

«В умовах війни, коли є високий ризик поранень, важливо не лише контролювати безпеку під час надання допомоги, а й забезпечити медичну допомогу для своєчасної діагностики та лікування гепатиту С, — каже Олександр Чистяков. — Вакцинація проти цього вірусу наразі не є доступною, тому особливу увагу треба приділяти попередженню зараження.

У бойових умовах у 90% випадків неможливо дотримуватися ідеальної стерильності та правильних рекомендацій, тому важливо хоча б звести ризики до мінімуму.

Якщо є можливість — завжди користуйтеся рукавичками, коли надаєте допомогу пораненим. Якщо рукавичок немає, варто хоча б використовувати підручні засоби: пакет, шматок плівки або тканини, щоб уникнути прямого контакту з кров’ю. Поранені повинні мати індивідуальні бинти та серветки, щоб мінімізувати передачу інфекцій.

Обробка інструментів у польових умовах теж не завжди можлива. Якщо доводиться використовувати ті самі ножиці або пінцет для кількох людей, їх слід хоча б протирати спиртовими серветками або змочувати в антисептику. Якщо антисептика немає — можна прокип’ятити інструмент у воді (якщо є час і можливість) або обпалити полум’ям.

Регулярне обстеження на ВІЛ і гепатити у військових — важливий, але складний для виконання пункт. Якщо підрозділ не має змоги організувати вакцинацію, необхідно звертатися до військово-цивільних адміністрацій або Департаменту охорони здоров’я.

Вирішення цієї проблеми не має залишатися відповідальністю тільки медиків і волонтерів. Потрібна комплексна стратегія, що включатиме державну підтримку, доступ до ліків і санітарних умов, а також підвищення рівня обізнаності серед населення. Лише завдяки спільним зусиллям можна забезпечити ефективний захист здоров’я людей навіть у найскладніші часи.

Благі розмови нічого не означають, якщо немає прямих нормативних актів від Командування медичних сил із конкретних питань, як-от вакцинація, ВІЛ, гепатити тощо. Якщо все кинуто на самоплив, то відбувається те, що відбувається, — зараження та перезараження. Єдиний шлях, щоб цього не відбувалося, — змінити критерії залучення до війська інфекційних хворих. Це дуже важлива проблема. Людина, яка пішла захищати Батьківщину, не повинна повернутися з війни додому, до своєї сім’ї з гепатитом чи ВІЛ».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп пригрозив Ірану знищенням ядерних об'єктів у разі спроб їх відновлення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T19:33:28Z
Що коїться у Сирії? Коротке зведення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T19:27:48Z
Соратник Фаріон розповів, чим займається донька вбитої мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T18:57:44Z
Кремль з усіх прасок кричить, що не боїться санкцій. Чого б це?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T18:54:01Z
Трамп лякає Іран знищенням ядерних об’єктів, якщо Тегеран захоче їх відновити
Европейская правда
2025-07-19T18:06:00Z
Україна запропонувала Росії провести переговори наступного тижня – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:48:57Z
Президент Азербайджану звернувся до українців із закликом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:06:34Z
Суд США зобов’язав урядову агенцію виплатити фінансування "Радіо Свобода"
Европейская правда
2025-07-19T16:55:25Z
Зміна уряду в Україні напряму пов'язана з Трампом, – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:39:09Z
У Берліні через нестачу персоналу зупинили рух шести ліній міської електрички
Европейская правда
2025-07-19T16:25:51Z
Поблизу Запорізької АЕС зафіксували стовп диму: чи є загроза ядерній безпеці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T15:18:27Z
Найбільший український енергохолдинг заявив про великі плани на Європу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:12:15Z
За півроку ДТЕК інвестував 4 млрд грн у ремонти ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:48:46Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Спека погіршує сон: психологиня порадила, як відновити відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:00:34Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
На фронті загинув льотчик Костянтин Оборін
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T19:03:56Z
Іноземець вирішив воювати за Україну через пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T18:24:33Z
На подвір’ї жительки одного із сіл Вінниччини з-під землі почали з’являтися надгробки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:27Z
Легіон «Свобода Росії» проник у тил ворога більш ніж на 30 км та знищив трьох «ахматівців»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:24:05Z
Сарана дісталася Запоріжжя – місто заполонили хмари комах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T14:42:01Z
Зеленський відзначив орденом Свободи 16-річних юнаків, яких росіяни вбили в окупованому Бердянську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T13:42:59Z
На Закарпатті побудують сухий порт із базою для біоетанолу
AgroPortal
2025-07-19T13:00:54Z
Президент присвоїв двом воїнам звання Герой України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:39:08Z
На Сумщині телятник пропонують в оренду за 75 грн
AgroPortal
2025-07-19T10:30:02Z
Петро Чорний вже понад 30 років виступає на сцені українського шоу-бізнесу.
FM-TV
2025-07-19T19:36:16Z
«Завтра так і не настало». Донька Фаріон розповіла про останній день життя своєї мами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:24:35Z
Нова мовна омбудсменка Івановська зробила заяву про російську мову в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:54:58Z
Роковини убивстві. Близька подруга розповіла про своє перше враження від зустрічі з 25-річною Фаріон
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T15:45:40Z
«Зерна посіяно. І настане час жнив». Репортаж з вечора пам'яті Ірини Фаріон
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T15:00:41Z
Більшість німців не підтримують заборону ультраправої "АдН"
Европейская правда
2025-07-19T11:01:10Z
Кажани дедалі частіше оселяються у багатоповерхівках: пояснення науковиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:00Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Літературознавиця пояснила, чому важливо «знімати з п’єдесталу» російських письменників і митців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T17:42:48Z
Куди сходити у Києві 21-27 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:03:28Z
Донька Полякової після весілля показалася з чоловіком у лікарняній палаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:24:57Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
У Києві Mercedes влетів у літню терасу кафе, є потерпілі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T18:48:58Z
У Фінляндії розбився невеликий літак
Европейская правда
2025-07-19T12:42:03Z
В Австрії загинув німецький альпініст, зірвавшись зі скелі
Европейская правда
2025-07-19T12:31:57Z
У Києві мати-ґвалтівниця та її спільник отримали вирок за сексуальне насильство над дитиною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:00:26Z
На Київщині потяг збив чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:30:26Z
Вдарила чоловіка шампурем: поліція на Черкащині розслідує вбивство під час відпочинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:39:23Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Уперше з 2022 року Магучіх лишилась без нагороди етапу «Діамантової ліги»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T16:45:20Z
СБУ звернулася до Усика в день бою за звання абсолютного чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T15:30:56Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Липневі тарифи: скільки коштує зарядити електрокар в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:00:44Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z