MY.UAНовини
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити

Війна значно підвищує ризики поширення інфекційних захворювань — від кишкових інфекцій та респіраторних вірусів до тих, що передаються через кров або статевим шляхом. До останніх ризиків особливо вразливі військові. На жаль, історія, якою поділився зі мною Олександр С., — непоодинокий випадок.

Чоловік пішов на фронт добровільно у березні 2022 року. Мав бронь, але вирішив, що його місце — на передовій. До лав ЗСУ його взяли тільки з третьої спроби, бо не мав військового досвіду. Потрапив до навчальної частини, а згодом його направили до підрозділу розвідки.

Гепатитом С заразився, ймовірно, під час відходу підрозділу. Евакуювати поранених не було можливості, і їм переливали кров у польових умовах. Усім необхідним забезпечував волонтерський фонд, розповідає Олександр: «На кожну групу нам видали бойові та медичні рюкзаки, куди входило все необхідне, зокрема крапельниці та шприци. За кожною групою був закріплений медик — людина, яка пройшла курси тактичної медицини.

Якщо потрібно було терміново перелити кров, дивились, у кого збігається група. В одного бійця брали кров шприцами й одразу ж вводили іншому. Паралельно додавали глюкозу, щоб підтримати стан за великої втрати крові». Розповідь чоловіка шокує, бо такі дії є незаконними, вкрай небезпечними, і саме вони можуть призводити до розповсюдження ВІЛ, гепатитів тощо. «За будь-яких обставин кров потрібно перевіряти на сумісність, — каже військовий медик Олександр Чистяков. — І якщо цього не роблять — це злочин. Якщо все справді так і було». Однак, за словами Олександра С., такі польові переливання були звичною річчю, особливо під час тривалих обстрілів.

Саме так, каже він, хлопці заражалися ВІЛ. Про свій діагноз військовослужбовець дізнався випадково. Після поранення проходив ВЛК — жодних проблем не виявили. Згодом, під час відпустки, потрапив до цивільної лікарні з підозрою на коронавірус. Там лікарі помітили жовтизну в очах, провели додаткові тести й виявили гепатит С.

За словами Олександра, до початку повномасштабного вторгнення на роботі він проходив медогляд кожні шість місяців. У лютому 2022 року всі аналізи були в нормі. Тому зараження точно сталося вже на війні. Чоловіки потрапляли на фронт у шаленому темпі. Олександр розповідає, що до його частини привозили хлопців із навчальних центрів, серед яких були люди з відкритою формою туберкульозу. Ці люди служили разом із ним, жили в тих самих казармах, користувалися спільними приміщеннями, й ніхто навіть не попереджав, що вони можуть бути небезпечними для оточення. Боєць поділився, що у більшості військових частин і підрозділів таких питань не порушують, навіть якщо є очевидні ризики для здоров’я інших людей. У його підрозділі був боєць із важким псоріазом — його не відправляли на лікування, тому він змушений був піти в СЗЧ, щоб лікуватися самостійно.

Дізнавшись про свій діагноз, Олександр також повідомив командиру, що потребує лікування, але отримав відповідь, що це — не причина не служити.

Хоча стандарти аптечок були затверджені Департаментом охорони здоров’я МО, в деяких частинах ситуація із забезпеченням військових аптечками залишається жахливою, ділиться Олександр. Так, нещодавно він отримав лише зеленку та бинти, які розсипаються. На допомогу приходять волонтери, які привозять навіть елементарні речі: жарознижувальні, турнікети, оклюзійні наліпки. Хоча командування має забезпечити лікування поранених і хворих.

Чимало бійців, за словами військовослужбовця, змушені самовільно залишати частину, щоб отримати медичну допомогу. Військові, інфіковані ВІЛ, або наркозалежні, які вживають ЗПТ, змушені самі шукати способи отримати медикаменти. Олександр наголошує, що в його частині бракує навіть рукавичок і антисептиків, особливо для перев’язування поранених. Чи варто тут говорити про спеціальне харчування та дієту для бійців із виразкою чи гепатитом? На жаль, деякі командири сприймають військових як «витратний матеріал».

Наприкінці минулого року в Києві протестували на ВІЛ-інфекцію та гепатити В і С шість тисяч військових. Результати засвідчили серйозність проблеми. Чимало мобілізованих узагалі не проходили обстежень і не знають свого ВІЛ-статусу та статусу щодо вірусних гепатитів, які наразі вже не є підставою для звільнення від мобілізації. На жаль, трапляються й випадки, коли військові приховують свої діагнози від медиків. Однак начмед частини має знати про гепатит чи ВІЛ у бійця, щоби вжити заходів безпеки.

До речі, проблема є актуальною не лише для України, а й для армії РФ.

Про те, які інфекції є найпоширенішими серед військових і цивільних, чому важливо не приховувати своїх діагнозів від медиків та як правильно організувати профілактичні заходи на фронті, ZN.UA поговорило з лікарем-інфекціоністом, головою Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федором Лапієм.

Федор Лапій/facebook

Пане Федоре, які інфекційні захворювання є найпоширенішими під час війни та якими є причини їх виникнення?

— Є кілька основних чинників, що сприяють поширенню інфекційних хвороб.

Перший — це руйнування інфраструктури, що ускладнює доступ до чистої води та санітарних умов. Це підвищує ризик кишкових інфекцій, таких як дизентерія, гепатит А, холера тощо. Наприклад, після підриву Каховської ГЕС очікувався спалах таких інфекцій, але завдяки превентивним заходам цього вдалось уникнути .

Другий чинник — скупченість людей в евакуаційних пунктах та укриттях.

Такі умови сприяють поширенню переважно інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом: грипу, COVID-19, кору, кашлюку.

Третій чинник — контакт із кров’ю, що особливо актуально для військових і людей, котрі допомагають травмованим. Саме вони часто надають медичну допомогу пораненим у екстремальних умовах. Кожен такий випадок збільшує ризик зараження не тільки гепатитом В і С, а й ВІЛ, адже ці віруси передаються через біологічні рідини, зокрема кров.

Четвертий — зростання випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, гонорея, ВІЛ-інфекція. Війна впливає на поведінкові моделі людей, і ризики зростають через психологічні навантаження та нехтування засобами захисту.

Також варто згадати про захворювання, що передаються від тварин, наприклад, сказ. Через руйнування природних екосистем і відсутність контролю над популяцією диких і безпритульних тварин зростає кількість випадків сказу серед людей.

Які заходи допоможуть зменшити ризики поширення інфекцій?

— Основні заходи профілактики включають:

  1. Гігієну — регулярне миття рук із милом, використання антисептиків, контроль якості харчових продуктів і чистої води. Варто кип’ятити воду або використовувати таблетки для її знезараження.
  2. Бар’єрні засоби захисту — маски, респіратори для запобігання респіраторним захворюванням, рукавички для надання медичної допомоги, презервативи для захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
  3. Вакцинацію — імунізацію проти гепатиту В, грипу, дифтерії, правця, COVID-19, сказу.
  4. Контроль над тваринами — потрібно уникати контакту з безпритульними тваринами, інформувати відповідні служби в разі підозри на сказ.
  5. Медичну підготовку — забезпечення військових і цивільних аптечками з необхідними засобами першої допомоги, навчання основ домедичної допомоги.

А як щодо профілактики серед військових у польових умовах?

— Військові повинні мати доступ до основних засобів гігієни та знати базові правила профілактики. Це, наприклад, установлення мила та санітайзерів у таборах, знезараження води, організація вакцинації та медичного забезпечення. Медики в підрозділах мають стежити за санітарними умовами, а також роз’яснювати важливість вакцинації та гігієни.

На жаль, не у всіх військових підрозділах профілактика на належному рівні. Деякі військові медики впроваджують правила особистої гігієни: наприклад, змушують бійців мити руки перед їжею, дезінфікувати воду, зберігати продукти в безпечних умовах. Окрім того, є таблетки для знезараження води, які можна використовувати в польових умовах.

Іще один важливий аспект — вакцинація. Військові мають отримувати щеплення від правця, грипу, COVID-19, гепатиту В.

Звісно, профілактика гепатиту С у військових також є значущим аспектом. Гепатит С передається через контакт із кров’ю, тому особливо важливо дотримуватися заходів обережності, надаючи допомогу пораненим, а також використовувати медичні засоби захисту — рукавички, маски, обробляти інструменти, щоби знизити ризик інфекцій.

***

«В умовах війни, коли є високий ризик поранень, важливо не лише контролювати безпеку під час надання допомоги, а й забезпечити медичну допомогу для своєчасної діагностики та лікування гепатиту С, — каже Олександр Чистяков. — Вакцинація проти цього вірусу наразі не є доступною, тому особливу увагу треба приділяти попередженню зараження.

У бойових умовах у 90% випадків неможливо дотримуватися ідеальної стерильності та правильних рекомендацій, тому важливо хоча б звести ризики до мінімуму.

Якщо є можливість — завжди користуйтеся рукавичками, коли надаєте допомогу пораненим. Якщо рукавичок немає, варто хоча б використовувати підручні засоби: пакет, шматок плівки або тканини, щоб уникнути прямого контакту з кров’ю. Поранені повинні мати індивідуальні бинти та серветки, щоб мінімізувати передачу інфекцій.

Обробка інструментів у польових умовах теж не завжди можлива. Якщо доводиться використовувати ті самі ножиці або пінцет для кількох людей, їх слід хоча б протирати спиртовими серветками або змочувати в антисептику. Якщо антисептика немає — можна прокип’ятити інструмент у воді (якщо є час і можливість) або обпалити полум’ям.

Регулярне обстеження на ВІЛ і гепатити у військових — важливий, але складний для виконання пункт. Якщо підрозділ не має змоги організувати вакцинацію, необхідно звертатися до військово-цивільних адміністрацій або Департаменту охорони здоров’я.

Вирішення цієї проблеми не має залишатися відповідальністю тільки медиків і волонтерів. Потрібна комплексна стратегія, що включатиме державну підтримку, доступ до ліків і санітарних умов, а також підвищення рівня обізнаності серед населення. Лише завдяки спільним зусиллям можна забезпечити ефективний захист здоров’я людей навіть у найскладніші часи.

Благі розмови нічого не означають, якщо немає прямих нормативних актів від Командування медичних сил із конкретних питань, як-от вакцинація, ВІЛ, гепатити тощо. Якщо все кинуто на самоплив, то відбувається те, що відбувається, — зараження та перезараження. Єдиний шлях, щоб цього не відбувалося, — змінити критерії залучення до війська інфекційних хворих. Це дуже важлива проблема. Людина, яка пішла захищати Батьківщину, не повинна повернутися з війни додому, до своєї сім’ї з гепатитом чи ВІЛ».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
"Такое уже было раньше": российский военный аналитик напомнил о результатах "перемирия" 2023 года
Апостроф
2025-04-19T16:09:16Z
Путин боится Трампа: почему на самом деле глава Кремля объявил перемирие
Comments UA
2025-04-19T16:06:13Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Украина не соглашалась на мирный план США — СМИ
Telegraf
2025-04-19T15:57:17Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
"Пасха - это не только о куличах": украинский ресторатор о подготовке к празднику/Савелий Либкин поделился своими секретами праздничного стола
Апостроф
2025-04-19T14:30:56Z
Известный военный Сергей «Флэш» Бескрестнов призвал к масштабной реформе подразделений РЭБ в ВСУ: "Очень острый вопрос"
Политека
2025-04-19T14:16:41Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Назвали самый полезный напиток для работы мозга
UAToday
2025-04-19T16:06:17Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Часть Нидерландов может оказаться братьями и сестрами: репродуктивные клиники годами нарушали правила
Знай
2025-04-19T14:51:11Z
Белые пятна на ногтях не так безопасны, как считается: какие болезни можно определить по состоянию ногтей
Comments UA
2025-04-19T13:27:12Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Макаревич "послал" российского журналиста
Корреспондент
2025-04-19T12:33:41Z
Дженнифер Энистон рассказала, чего боится больше всего на свете
GlavRed
2025-04-19T12:28:22Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
"Альтернативой было идти через минные поля": 22-летний немец из ВСУ рассказал, как выжил при обстреле
Фокус
2025-04-19T16:06:59Z
Отключение света в Киеве и области 20 апреля: чего ждать на Пасху
Политека
2025-04-19T15:19:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Ракетный удар по Харькову: в ОВА рассказали о состоянии пострадавших детей и взрослых
ZN UA
2025-04-19T16:09:40Z
Пенсия в Запорожье: мужчина отказался возвращать "лишние" 85 тысяч, суд вынес решение
Политека
2025-04-19T15:31:00Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Не вырастет и то, и другое: что категорически нельзя сажать возле клубники
Telegraf
2025-04-19T05:09:01Z
Оберните мясо этой кожурой — оно будет румяным, сочным и будет таять во рту
TSN
2025-04-19T02:24:57Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Подорожание кофе во Львове: любимый напиток бьет ценовые рекорды
Политека
2025-04-19T16:00:10Z
"Кремль решил залезть в кошельки к любителям спиртного": ГУР о причине новых акцизов в РФ
Апостроф
2025-04-19T13:12:01Z
Весенняя засуха угрожает будущему урожаю в Украине – EDO
ZN UA
2025-04-19T12:43:30Z
Подорожание мяса в Киеве: цены постоянно растут, чего ждать в ближайший месяц
Политека
2025-04-19T12:00:35Z
НБУ продал минимальный объем валюты с начала года
Корреспондент
2025-04-19T11:57:28Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Днепре: льготы заберут в мае, ряду горожан придется платить больше
Политека
2025-04-19T11:01:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Нападающие Брентфорда устанавливают примечательное достижение
Корреспондент
2025-04-19T16:09:31Z
Дерби львовских команд: Карпаты обыгрывают Рух
Корреспондент
2025-04-19T15:13:25Z
Украинский гимнаст - серебряный призер этапа Кубка мира
Корреспондент
2025-04-19T14:54:37Z
Чемпион мира по рыбалке Андрей Мацуев: За два тура я поймал 77 форелей
Комсомольская правда
2025-04-19T13:03:43Z
У Ракицкого появился конкурент: в Англии футболист забил гол пятой точкой
Telegraf
2025-04-19T13:00:31Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
На Одещині внаслідок ракетної атаки рф постраждали фермерські господарства
AgroNews
2025-04-19T13:22:44Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z