MY.UAНовини
Повернутись чи залишитися? Як змінюються правила для українських біженців у 2025 році
Повернутись чи залишитися? Як змінюються правила для українських біженців у 2025 році

Повернутись чи залишитися? Як змінюються правила для українських біженців у 2025 році

Європейські країни продовжують змінювати правила перебування українських біженців. Одні скорочують допомогу, інші не продовжують тимчасовий захист, треті створюють центри для повернення. Втім, усе це переважно стосується тих, хто за три роки так і не знайшов свого місця під «європейським сонцем». Адаптованих і працевлаштованих у більшості країн Європи, як і раніше, охоче приймають, навіть незважаючи на зростання безробіття. Зрозуміти європейців можна: три роки – це справді достатній термін для того, щоб визначитися, чим людина хоче займатися, окрім отримання допомоги.

Які нововведення готують для українських біженців у різних країнах – у матеріалі Коротко про.

Німеччина: можна залишитись ще на рік

Кількість українських біженців: 1 243 445

Кожен третій українець у Німеччині має намір залишитись там на кілька років, ще майже чверть – мінімум на рік. Залишитися назавжди планують 8% опитаних українців. Такі результати показало дослідження, проведене минулого року Міграційною платформою EWL разом із Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету. Цифри для України невтішні, особливо з огляду на те, що Німеччина є лідером за кількістю українських біженців: за даними ООН, станом на січень 2025-го їх кількість у країні становила 1,243 млн.

Поки що дозвіл на проживання громадян України в Німеччині в рамках тимчасового захисту буде автоматично продовжено до 4 березня 2026 року. Для цього не потрібно подавати заявку на продовження дозволу на перебування та не потрібно з цього приводу звертатися до відомства у справах іноземців.

Нагадаємо, що у липні минулого року  медіа навперебій обговорювали новини про те, що Німеччина розглядає можливості ПМП для українських біженців. Сьогодні ці розмови стихли, адже тренди на німецькому ринку праці змінилися. Як пише DW, якщо до осені 2024-го ключовою проблемою вважався дефіцит трудових ресурсів, що загострюється, то з кінця минулого року в Німеччині почало зростати безробіття на тлі попереджень великих компаній про майбутні масштабні звільнення.

Якщо на початку 2022 року українських біженців охоче приймали у Німеччині, сьогодні ситуація змінилася. Фото: Adam Berry/Getty Images

Чехія: центри повернення українських біженців

Кількість українських біженців: 389 830

У Чехії планують створити «центри повернення», які допоможуть українським біженцям повертатись на батьківщину. Про це повідомили в Міністерстві внутрішніх справ Чехії.

Однак з середини 2025-го українці в Чехії зможуть отримати спеціальний дозвіл на довгострокове перебування - ZDP, або dlhodobий pobyt, який розрахований на 5 років та надає повний доступ до ринку праці і звільнення від проходження адаптаційно-інтеграційних курсів.

Дозвіл можуть отримати українці, які два роки безперервно перебувають у Чехії під тимчасовим захистом, не отримують гуманітарної допомоги, не мають заборгованостей з медстрахування, мають достатній дохід, мають можливість самостійно оплачувати житло.

Реєстрація охочих перейти на довгострокове проживання розпочнеться орієнтовно у середині 2025 року. Заявку на отримання спеціального дозволу має подавати вся сім'я, яка мешкає в одному домогосподарстві.

Нідерланди: цільові курси повернення

Кількість українських біженців: 121 645

Ще у вересні міністр з питань притулку та міграції Нідерландів Маржолейн Фабер наполегливо говорила про плани зменшити термін дії дозволів на проживання для біженців, але сьогодні риторика змінилася. Одержувачі допомоги, як і раніше, країні не потрібні, а от для тих, хто працює і платить податки, хочуть зробити виняток.

В уряді Нідерландів вважають, що українці, які працюють у країні, сплачують податки і таким чином «роблять максимальний внесок», мають отримати можливість залишитись у Нідерландах довше, повідомляє De Telegraaf.

У своєму листі до Нижньої палати парламенту Маржолейн Фабер пропонує вигадати «національну альтернативу» для українців у країні. Зокрема, міністр пропонує залишати статус ВНЖ українцям до того часу, «поки вони перебувають тут і роблять внески та вкладають якомога більше в наше суспільство та економіку».

Водночас пропонується вжити заходів для стимулювання добровільного повернення, якщо ситуація з безпекою в Україні дозволить це зробити.

"Таким чином ми йдемо назустріч бажанню України відбудовувати країну в майбутньому за допомогою власних громадян", – пише Фабер.

Програми добровільного повернення пропонують певну суму грошей людям, які хочуть репатріюватись, але, за словами міністра, для українців буде зроблено більше. Йдеться про підготовку українців до участі у відновленні, наприклад, за допомогою цільових курсів.

Ірландія: житла за рахунок держави не буде

Кількість українських біженців: 112 680

З березня 2025 року в Ірландії почнуть діяти нові обмеження щодо розміщення біженців. Зокрема, буде обмежена кількість людей, які користуються безкоштовним житлом: згідно з новими правилами, особам, які нещодавно прибули в країну, житло за рахунок держави не надаватиметься.

Також українців почнуть виселяти з державного житла, і насамперед це торкнеться тих, хто прожив у ньому найдовше. Крім того, можуть бути запроваджені обмеження для людей, чий дохід перевищує встановлений рівень. Такі заходи спрямовані на скорочення бюджетних видатків та заохочення українців прискорити адаптацію.

В уряді не перший місяць говорять, що довготривала підтримка українців створила нерівні умови на ринку житла для інших орендарів, і це несправедливо. Виплата на проживання (ARP) у розмірі 800 євро надавалася незалежно від того, чи працював біженець і який мав дохід. Це давало українцям перевагу, якої не мали інші орендарі.

Норвегія: знайшла багато «безпечних регіонів»

Кількість українських біженців: 78 850

Влада Норвегії почала відмовляти українським біженцям у статусі захисту ще торік, заявивши, що багато з них більше не відповідають критеріям колективного захисту. Адже в багатьох регіонах України, виявляється, «цілком безпечно».

З 13 січня 2025 року список безпечних регіонів був розширений. Згідно з рішенням норвезького Управління у справах іноземців (UDI), допомога у наданні тимчасового захисту тепер не поширюватиметься на мешканців наступних областей:

  • Черкаська,
  • Чернівецька,
  • Івано-Франківська,
  • Хмельницька,
  • Кіровоградська,
  • Київська (крім Києва),
  • Львівська,
  • Полтавська,
  • Рівненська,
  • Тернопільська,
  • Вінницька,
  • Волинська,
  • Закарпатська,
  • Житомирська.

У UDI пояснили, що ці зміни не стосуються осіб:

  • які подали заяву про захист до 28 вересня 2024 року;
  • які раніше отримали дозвіл і продовжують його;
  • що прибувають до Норвегії по лінії Програми медичної евакуації;
  • є близькими родичами тих, хто отримав колективний захист у Норвегії (подружжя, дітей віком до 18 років та інших членів сім'ї, які проживали спільно до 24 лютого 2022 року).

У Норвегії багато біженців більше не відповідають критеріям колективного захисту. Фото: Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images

Естонія: захист продовжують не всім

Кількість українських біженців: 37 415

У вересні 2024 року Департамент соціального страхування Естонії змінив умови надання одноразової виплати на оренду житла для тимчасових переселенців. Тепер грошову допомогу надають лише тим українцям, які нещодавно прибули до країни.

На початку грудня в Естонії почалося продовження видів проживання для тих, у кого термін тимчасового захисту спливав 3 березня. І тут на деяких чекав сюрприз: дуже лояльна до українців Естонія таки виконала свою обіцянку і перестала продовжувати ВНЖ тим, хто навіть не подумав адаптуватися: не пройшов курс інтеграції та базовий рівень мови А1. З 4 березня ці люди втрачають не лише допомогу, а й медстрахування, та й влаштуватися на роботу буде проблематично. Справа в тому, що без ВНЖ в Естонії можна влаштуватися тільки на роботу із зарплатою не нижче 0,8 від середньої країни, а без знання мови це практично нереально.

Також в Естонії різко скорочується допомога біженцям, яка надається різними гуманітарними організаціями, що пов'язано із припиненням діяльності Агентства з міжнародного розвитку (USAID) на 90 днів. Місцеві некомерційні організації отримували фінансування від USAID на десятки мільйонів євро, і частина цих грошей йшла на організацію різноманітних заходів для біженців, навчальні програми, курси, семінари, купівлю квитків на концерти та виставки тощо.

Естонські некомерційні організації, які займаються гуманітарними питаннями та одержують фінансування від USAID, ситуацію не коментують. Як пишуть місцеві ЗМІ, гуманітарні донори радять одержувачам «тримати себе в руках», а то грошей не буде і через 90 днів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Влітку магазин Android-додатків Amazon припинить свою роботу
InternetUA
2025-02-23T02:01:30Z
Знають далеко не всі: які функції виконують незрозумілі кнопки на пульті
GlavRed
2025-02-22T23:27:30Z
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
2025-02-22T21:42:16Z
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:39:49Z
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
2025-02-22T20:40:37Z
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
2025-02-22T20:40:20Z
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
2025-02-22T20:19:21Z
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
2025-02-22T19:46:30Z
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
2025-02-22T19:45:45Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Це не смаколик, це – шедевр: готуємо десерт як знаменитий "Кіндер Пінгві"
24tv
2025-02-22T22:48:59Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Уламки у ботсаду, пожежа та пошкоджені будинки: усе про нічну атаку БпЛА на Київ
24tv
2025-02-22T23:21:24Z
Через атаку російських дронів у Запоріжжі спалахнула пожежа, пошкоджено багатоповерхівки, поранено жінку
ZN UA
2025-02-22T23:18:18Z
Російські дрони спричинили пожежі у Києві, інформація про потерпілих уточнюється
ZN UA
2025-02-22T22:34:38Z
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:44Z
Ворог атакував Одещину, троє людей отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-22T21:27:29Z
У Печерському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:27:06Z
Через ракетний удар у Кривому Розі двоє постраждалих, є влучання в об'єкти інфраструктури
УкраинФорм
2025-02-22T21:12:32Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T20:21:06Z
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
2025-02-22T19:46:59Z
Баколе відправив себе у нокаут ще до початку бою: Паркер легко переміг в Ер-Ріяді
24tv
2025-02-23T01:21:08Z
Усик проігнорував бій росіян на вечорі боксу в Ер-Ріяді
24tv
2025-02-23T00:16:35Z
Російська рубка в Ер-Ріяді: Бівол взяв реванш у Бетербієва
24tv
2025-02-23T00:06:34Z
Паркер прокоментував перемогу над "грізним" Баколе, порівнявши його з танцюристом
24tv
2025-02-22T23:27:18Z
Паркер нокаутував жалюгідного Баколе та поповнив список потенційних суперників Усика
24tv
2025-02-22T22:36:07Z
У Реалі визначилися з головною трансферною метою
Football.ua
2025-02-22T22:28:53Z
Німецький боксер нокаутував китайського супертяжа і отримав пояс від Усика
ZN UA
2025-02-22T22:18:19Z
Три нокдауни та білий рушник: Стівенсон яскраво переміг Педлі технічним нокаутом
24tv
2025-02-22T22:09:29Z
Барселона розібралася з Лас-Пальмасом
Football.ua
2025-02-22T22:07:07Z
У Харкові запрацювала перша в Україні диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
УкраинФорм
2025-02-23T01:45:31Z
Росія наступала майже по всій лінії фронту і просунулася на 5 напрямках: карти ISW 22 лютого
24tv
2025-02-23T01:06:32Z
Морози до -23: синоптики попередили, де в Україні буде найхолодніше
Хвиля
2025-02-23T01:06:28Z
На Новопавлівському напрямку піхотинці відбили механізований штурм росіян та знищили 10 одиниць техніки
УкраинФорм
2025-02-23T01:00:54Z
Львівщина скоротила виплати дітям загиблих в АТО
ZN UA
2025-02-23T00:21:16Z
Ворог атакує Київ ударними БпЛА: у столиці лунають вибухи
TSN
2025-02-22T23:21:05Z
Війна, день 1095. США тиснуть на Україну щодо угоди про корисні копалини
Football.ua
2025-02-22T23:01:05Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T22:09:04Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: внаслідок ворожої атаки є загиблий
24tv
2025-02-22T21:54:01Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Військова пенсія по інвалідності: які умови оформлення та розмір виплат
Политека
2025-02-23T02:00:22Z
Сили оборони знищили російський «Тюльпан» на південному напрямку
УкраинФорм
2025-02-23T01:18:56Z
Німеччина передала українським прикордонникам всюдихідний кран
УкраинФорм
2025-02-23T01:00:02Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-23T00:09:15Z
Британські волонтери привезли до Львова 35 позашляховиків для ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-22T22:45:32Z
"Я не розмовляю російською": в "ПрватБанку" працівниця відмовила в обслуговуванні клієнту
Фокус
2025-02-22T22:36:08Z
На Покровському напрямку Сили оборони знищили дронами замаскований російський «Град»
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:30Z
ЗС РФ атакують Україну безпілотниками та балістикою: вибухи лунають в різних областях України
Фокус
2025-02-22T21:00:28Z
Маска знову тягнуть до суду: мати 13-го нащадка мільярдера вимагає одноосібну опіку
InternetUA
2025-02-22T20:37:17Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Bybit втратила $1,46 млрд через хакерську атаку: наслідки та паралелі з глобальними інцидентами
Взгляд
2025-02-23T00:18:18Z
Alibaba планує інвестувати в ШІ: чого намагається досягнути комерційний гігант
InternetUA
2025-02-23T00:04:24Z
Вдвічі менше: стало відомо, скільки українці беруть у борг у МФО
Хвиля
2025-02-22T23:42:22Z
Головне за 22 лютого: 45 грн за долар, скасування повісток, штраф через ТЦК та зниження пенсій від ПФУ
Знай
2025-02-22T22:00:25Z
Одну виплату піднімуть, іншу – уріжуть: як індексація пенсій вплине на субсидії
Знай
2025-02-22T21:51:48Z
Термінали не приймають деякі купюри: українцям пояснили причину та що з цим робити
Политека
2025-02-22T21:30:46Z
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T21:27:21Z
Українців можуть штрафувати за гроші: заощадження готівкою стануть "пилом"
Хвиля
2025-02-22T20:30:17Z
Скільки гектар землі містить у середньому пай в Україні
24tv
2025-02-22T20:03:06Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T01:36:25Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Маск поширив фейк про "корупцію в Міноборони Зеленського", Медведєв прокоментував
Лига
2025-02-23T01:45:43Z
Розуміє, як говорити з Трампом: чим Макрон може зацікавити президента США
24tv
2025-02-23T01:42:46Z
Трамп закликав Маска "агресивніше" звільняти держслужбовців
TSN
2025-02-23T01:33:31Z
Маск назвав неправдою повідомлення про те, що американська сторона нібито піднімала питання припинення доступу України до Starlink у
Украина Криминальная
2025-02-23T01:09:18Z
Цифри не сходяться. Пентагон та незалежні аналітики спростовують заяву Трампа про витрачені на Україну 350 мільярдів
Украина Криминальная
2025-02-23T01:06:57Z
Політолог пояснив, чому Трамп намагається "прогнути" Україну
TSN
2025-02-23T00:51:45Z
«Доки намордник не буде готовий». Експосол в США пояснив, чому не варто боятися заяв Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T00:30:53Z
Дуда після розмови з Трампом: не можна допустити, щоб Росія перемогла у війні з Україною
УкраинФорм
2025-02-23T00:21:36Z
Угода про мінерали покликана запобігти корупції під час відбудови України, – глава Мінфіну США
24tv
2025-02-23T00:00:56Z