Росіяни затягували обмін журналістки Вікторії Рощиної, — Координаційний штаб
Після довготривалого діалогу восени минулого року росіяни повідомили про готовність віддати журналістку Вікторію Рощину, проте декілька разів переносили дату її повернення, доки не з’явилася інформація, що вона загинула у полоні.
Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко.
«Координаційний штаб робив неодноразові запити на повернення з полону Вікторії. Після довготривалого діалогу восени минулого року ми отримали від росіян відповідь, що вони начебто готові її віддати. Вони декілька разів переносили дату її повернення. На той час було декілька обмінів. 24 серпня був обмін, коли ми повернули з Росії наших строковиків. Були два обміни підряд —13 вересня і 14 вересня. В одному з них були цивільні. Чомусь російська сторона не погодила передачу її в цей день.
Ми кажемо, так назначте дату, ми можемо провести необхідні заходи. У нас є досвід. Це необов’язково має бути обмін, це може бути взаємне повернення цивільних через Омбудсменів Лубінця і Москалькову. Але вони сказали, що передадуть Вікторію під час обміну наступного разу. А наступного разу вже не сталося, тому що з’явилася інформація, що вона загинула. І повідомили про це не нам, а на запит адвокату, якого найняв батько. В цей день був обмін цивільними і ми сподівалися, що вона там буде, але на жаль… Наступний обмін відбувся уже 18 жовтня, коли повернули засуджених на довічне», — розказав Охріменко.
На запитання, чи припускають у Коордштабі, що Вікторія могла загинути у вересні, коли її не віддали на обмін 13 числа під час повернення цивільних, Охріменко відповів, що приблизну дату смерті можуть встановити судмедексперти після повернення тіла журналістки.
При цьому він припустив, що тіло Вікторії Рощиної не повертають з осені минулого року, оскільки «є питання причини смерті».
«Я не стверджую, але я припускаю. Для того, щоб приховати причини смерті, треба якомога довше тримати тіло в неналежних умовах. Це вам скаже будь-який судмедексперт», — зазначив представник Коордштабу.
Він запевнив, що робота стосовно повернення тіла Вікторії Рощиної триває.
«Ми намагаємося переконати ту сторону її віддати. Після цього можна буде щось говорити, зараз ми озвучуємо лише припущення», — сказав Охріменко.
За його словами, повернення з російського полону цивільних громадян України, зокрема журналістів, ускладнене відсутністю у російської сторони відповідальної особи за цей напрямок.
«Ми звільнили Нарімана Джеляла і Максима Буткевича, тому має бути уже менше (журналістів у полоні – ред.). Звільнення журналістів, як і цивільних полонених, ускладнене тим, що у російської сторони немає відповідальної особи за цей напрямок. Російська омбудсмен пані Москалькова є просто голосом, який озвучує наративи, які їй надає адміністрація Путіна. Але коли ставлять питання щодо повернення конкретних цивільних, вона не має на це повноважень», — сказав він.
Охріменко додає, що звільнити з полону військового складно, але простіше, ніж цивільного, оскільки Коордштаб у цьому питанні працює з Міністерством оборони Росії, Федеральною службою виконання покарань і певним чином з ФСБ.
«Але коли ми питаємо про цивільних, вони кажуть, що вони не "під ними"», — зазначив він.
Представник Коордштабу пояснив, що звільнення журналістів залежить ще і від того, ким вони працювали на момент потрапляння у полон. Якщо вони стали військовими, то це певним чином спрощує їх повернення.
Зокрема, звільнений журналіст Максим Буткевич став військовослужбовцем. Багато хто з тих, кого повернули як цивільних, у минулому були учасниками АТО або військовослужбовцями на пенсії.
«Тут іще треба розуміти підкатегорії, тому що цивільні бувають різні. Якщо ми беремо третю Женевську конвенцію щодо військовополонених, то там розписане поняття "комбатант". Ним може бути не лише військова людина, яка носить форму і зброю, але до цієї категорії можуть належати і цивільні особи, які допомагають ЗСУ. Тому тут цивільний, на думку росіян, переходить у категорію комбатанта. У такому випадку ми маємо певний діалог з Міністерством оборони РФ», — зазначив Охріменко.
Він запевнив, що робота щодо визволення журналістів з полону триває, і цивільні з Росії повертаються. Зокрема, із загальної кількості 4131 поверненого з полону — 171 цивільний.
Про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському ув’язненні стало відомо 10 жовтня. Обставини її смерті поки невідомі. За інформацією ГУР, Рощина мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими. Її мали етапувати у в’язницю «Лефортово» у Москві, щоб підготувати повернення до України.
Кримінальне провадження, відкрите за фактом зникнення Рощиної, докваліфікували як воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством.
Європейський Союз висловив співчуття сім'ї української журналістки Вікторії Рощиної, яка померла в російському ув'язненні, та заявив, що вимагає проведення ретельного та незалежного розслідування, яке з'ясує обставини смерті. Аналогічну заяву вже зробила міжнародна організація «Репортери без кордонів». Про це ж говорили на дебатах у Європарламенті.
Правозахисники Freedom House закликали міжнародну спільноту притягнути російську владу до повної відповідальності за вбивство Вікторії Рощиної.
Тіло Вікторії Рощиної не повернули до України в рамках обміну полоненими, який відбувся 18 жовтня. Речник Коордштабу з питань військовополонених Петро Яценко припускав, що повернення тіла Вікторії Рощиної російська сторона затягуватиме всіма можливими способами, щоб дослідження не змогли встановити причини смерті журналістки, зокрема чи були застосовані тортури.
Журналістка-фрилансерка та позаштатна авторка «Української правди» Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Про це стало відомо в жовтні 2023-го. 27 травня 2024 року росіяни визнали, що утримують українську журналістку Вікторію Рощину на своїй території.
За інформацією Медійної ініціативи за права людини, Росія могла утримувати Вікторію Рощину в слідчому ізоляторі №2 Таганрогу й у виправній колонії №77 в окупованому Бердянську, де до полонених застосовують тортури. Зокрема, Таганрог відомий як одне з найбільш жорстоких для українців місць утримання на території Росії.
Голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин висловлював думку, що за час перебування в російському ув'язненні здоров'я Вікторії Рощиної могло погіршитись настільки, що Росія вирішила швидше віддати її на обмін. Нардеп зауважив, що українська сторона не знає, що весь цей час робили з українською журналісткою.
Читайте також:
- Пам'яті Вікторії Рощиної
- «Віка була самотнім метеликом, що летів на вогонь». Медійники про Вікторію Рощину
- Смерть Вікторії Рощиної підкреслює цілеспрямовані атаки російського режиму на свободу ЗМІ в Україні, — Мартін Гарріс
Фото Максима Поліщука, «Детектор медіа»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.