MY.UAНовини
Що буде з ЧАЕС після удару Росії: глава агентства зони відчуження про майбутнє Чорнобиля
Що буде з ЧАЕС після удару Росії: глава агентства зони відчуження про майбутнє Чорнобиля

Що буде з ЧАЕС після удару Росії: глава агентства зони відчуження про майбутнє Чорнобиля

Чорнобильська атомна електростанція знову опинилася в центрі світової уваги та загрозливих подій. На початку повномасштабного вторгнення її окупували російські війська. Після деокупації у квітні 2022 року зона стикається з постійною загрозою прольоту російських ракет та безпілотників.

В ніч проти 14 лютого 2025 року зазнала удару від російського дрона новітній безпечний конфайнмент (НБК або ж арка) – укриття, збудоване над четвертим енергоблоком у 2019 році. Те, що сталося в ніч проти 14 лютого, викликає серйозне занепокоєння не лише через пряму атаку на об’єкт із високим рівнем радіаційної небезпеки, а й через використання модернізованого безпілотника "Шахед" із потужним фугасним зарядом щонайменше у 50 кілограмів.

24 Канал поговорив із головою Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Григорієм Іщенком про наслідки атаки та майбутнє Чорнобильської зони.


Григорій Іщенко (в центрі) / Фото ДСП ЧАЕС

Яка зараз ситуація на арці ЧАЕС

ДАЗВ отримує оновлену інформацію кожні дві години від оперативного штабу, до якого входять представники ЧАЕС, ДСНС, власне, агентства та міністерства довкілля.

Зведені дані публікуються на сайтах відповідних відомств – там за ними можуть стежити українці.


Арка після пошкодження російським дроном 14 лютого / Фото Лева Шевченка, 24 Канал

Ми надаємо правдиву інформацію про стан об'єкта щоденно та погодинно,
– каже Іщенко.

Станом на останній моніторинг (на момент інтерв'ю 20 лютого) за допомогою БпЛА та тепловізорів термоточок не виявлено. Також триває обстеження східних і західних торцевих стін арки НБК ручними тепловізорами. Іщенко зазначив, що на даху конфайнменту прокладено чотири робочі рукави, а 33 верхолази знаходяться в резерві та готові до виконання необхідних робіт. Радіаційний фон на промисловому майданчику ЧАЕС не перевищує норму, додав голова ДАЗВ.

Як фінансують укриття

Важливо! 18 лютого голова уряду Денис Шмигаль повідомив, що Кабмін спрямовує понад 1,5 мільярда гривень на підтримку в безпечному стані укриття ЧАЕС. Фінансування збільшиться на 139 мільйона порівняно з 2024 роком.

Щодо фінансування, Іщенко зазначив, що 1,5 мільярда гривень, виділені урядом, є частиною бюджету на 2025 рік для поточної діяльності ДСП ЧАЕС. Він наголосив, що оцінити вартість ремонтних робіт можна буде лише після остаточного обстеження конструкцій.

"Працюють представники науково-дослідних інститутів, і ми надамо відповідну інформацію після завершення їхніх досліджень", – додав голова ДАЗВ.

Будь-які висновки щодо вартості ремонтних робіт НБК можна зробити лише після остаточної ліквідації надзвичайної ситуації та отримання результатів фахового огляду цих конструкцій. 18 лютого працювали представники науково-дослідних інститутів, і я вже повідомляв, що ми надамо цю інформацію потім про ті попередні пошкодження, обстеження, які нам дадуть ці заключення,
– пояснив Іщенко.

Як відбуватиметься відновлення НБК

Очевидно, що арка тепер потребуватиме відновлення для забезпечення радіаційної безпеки України та Європи. Але терміни відновлення арки та обсяги фінансування робіт можна буде визначити лише після того, як буде проведено остаточне обстеження і зроблений фаховий аналіз з безпеки, каже Іщенко.

Що відомо про НБК

Новий безпечний конфайнмент (НБК) – це ізоляційна аркова споруда, зведена над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) з метою обмеження радіаційного впливу на навколишнє середовище та створення умов для демонтажу нестабільних конструкцій об'єкта "Укриття".

Основні характеристики НБК:

• висота: 109 метрів;
• ширина: 257 метрів;
• довжина: 162 метри;
• вага конструкцій: понад 36 000 тонн;
• термін експлуатації: понад 100 років.

Будівництво НБК розпочалося у вересні 2012 року після укладення контракту між ДСП ЧАЕС та міжнародним консорціумом NOVARKA, до складу якого входили французькі компанії VINCI Construction Grands Projets та Bouygues Travaux Publics. Проєкт фінансувався за підтримки 45 країн-донорів, загальний обсяг фінансування становив понад 2 мільярди євро. У реалізації проєкту взяли участь близько 10 000 працівників із 40 країн світу, з них 5 000 – українці. У листопаді 2016 року арка НБК була насунута на об'єкт "Укриття", а в липні 2019 року споруду офіційно введено в експлуатацію.

Стосовно можливості залучення міжнародних партнерів до відновлювальних робіт, голова ДАЗВ підтвердив, що Україна підтримує контакти з країнами, які раніше фінансували будівництво нового безпечного конфайнменту.

"Ми з ними постійно на зв’язку", – зауважив Іщенко. Ці питання обговорюються через Європейський банк реконструкції та розвитку. Найближчим часом відбудеться нарада донорів, які брали участь у фінансуванні проєкту і готові підтримати подальші роботи, додав співрозмовник.

Чи буде туристичне майбутнє у зони

До повномасштабного вторгнення Чорнобильську зону регулярно відвідували як українські, так й іноземні туристи – побачити легендарні місця, оспівані зокрема в іграх. Але війна змінила обставини.

Щодо майбутнього зони відчуження як туристичного напряму, Іщенко наголошує, що це питання залежить від завершення військових дій.

Що планували робити в зоні до 2022 року

До 2022 року в рамках президентської програми "Велике будівництво" планувалося реалізувати низку проєктів у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, спрямованих на збереження культурної спадщини та розвиток інфраструктури для туризму. Зокрема, у 2021 році в межах проєкту "Чорнобиль. Збереження" розпочалася консервація знакових туристичних об'єктів, як-от кафе "Прип'ять", автовокзал та 16-поверховий житловий будинок у місті Прип'ять. На даху останнього планувалося облаштувати оглядовий майданчик, а в одній із квартир - музей, присвячений лейтенанту Володимиру Правику, керівнику першої пожежної бригади, яка прибула на ЧАЕС після аварії. Також передбачалася реконструкція контрольно-пропускного пункту "Дитятки" для покращення інфраструктури та забезпечення комфортного доступу до зони відчуження.

Окрім цього, у зоні відчуження було створено каталог ділянок для розвитку відновлюваної енергетики та започатковано проєкти з будівництва сонячних і вітрових електростанцій. Розглядалася можливість розміщення малих модульних реакторів для підвищення енергетичної безпеки країни.

Загалом, до 2022 року програма "Велике будівництво" передбачала комплексний розвиток зони відчуження ЧАЕС, поєднуючи збереження історичної спадщини з впровадженням сучасних технологій та розвитком туристичної інфраструктури.

Дякуючи нашим захисникам, сьогодні наша країна стоїть, тримається і ми маємо змогу працювати. Завдяки Збройним Силам ми сподіваємося на перемогу та на справедливий мир, який має запанувати в нашій державі. Після цього, так, ми будемо займатися відновленням – не лише ми, а й усі галузі. Сподіваюся, що поступово відновиться і туризм. Мабуть, після завершення війни він відродиться, але в якому обсязі та яким чином – поки невідомо. Адже сусідня Білорусь також підтримує окупантів і наші Сили оборони змушені вживати заходів для захисту державних кордонів,
– зазначив голова ДАЗВ.

Що зараз відбувається у зоні

Після деокупації у 2022 році зона ЧАЕС стала військовим форпостом на півночі України. Водночас там відбуваються планові роботи. Зокрема це робота з виведення ЧАЕС з експлуатації та безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива. Крім того, на комплексі "Вектор" ведуться роботи з поводження з радіоактивними відходами, розробляються заходи щодо перевезення таких відходів до спеціальних сховищ у зоні відчуження, розповів голова агентства.

Роботи на НБК / Фото ДСНС

Йде планова робота, спокійна – адже ця праця не любить розголосу,
– додає Іщенко.

Однак працівників зони постійно турбують російські атаки. Григорій Іщенко зазначає, що повітряні тривоги трапляються в зоні часто і суттєво заважають роботі, оскільки окупанти використовують зону для транзиту дронів, знаючи, що над ядерними об'єктами їх не збивають.

"Світова практика та міжнародні конвенції забороняють польоти над ядерними об'єктами навіть у мирний час, але ця норма не виконується", – підсумував Іщенко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Масленица: традиции и запреты
ZN UA
2025-02-23T02:33:59Z
"Приятный способ": пара познакомилась в похоронном бюро и хочет говорить о смерти с детьми
Фокус
2025-02-23T02:06:59Z
Важно знать: как происходит наследование квартиры после смерти одного из наследников
ZN UA
2025-02-23T02:03:07Z
Праздник приближения весны: как правильно будет по-украински «Масленица»
ZN UA
2025-02-23T01:03:09Z
Мясопустное воскресенье: запреты и традиции
ZN UA
2025-02-22T22:34:13Z
23 февраля 2025 года: Поликарпов день - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-22T22:00:05Z
Переоформление паспорта и прописки: изменяющееся после переименования улицы
Политека
2025-02-22T21:01:02Z
Украинская молодежь все чаще уезжает за границу без родителей: "Дальше они исчезают"
Знай
2025-02-22T20:30:32Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В США рассказали детали сделки по недрам Украины
Корреспондент
2025-02-23T02:21:39Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T22:16:12Z
Трамп сделал важное заявление о прекращении войны в Украине: что он сказал
TSN
2025-02-22T22:03:04Z
В США объяснили, что предусматривает соглашение о редкоземельных металлах
TSN
2025-02-22T21:36:29Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T21:30:09Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T20:15:58Z