Київ передав США нові пропозиції щодо угоди про корисні копалини: що вони передбачають
Київ передав США нові пропозиції щодо угоди про корисні копалини: що вони передбачають
Україна передала спецпредставнику США Кіту Келлогу нові пропозиції щодоугоди про доступ до корисних копалин. З цього приводу у Вашингтоні в Келлога запланована зустріч з президентом Дональдом Трампом, повідомило Radio NV з посиланням на джерела в українській владі.
Зокрема Київ пропонує зменшити розмір фонду, куди мають вноситись надходження від видобутку корисних копалин з 500 млрд дол. до 100 млрд дол.
Також, через Келлога українська влада передала побажання провести особисту зустріч президента України Володимира Зеленського та Трампа наступного тижня у Вашингтоні. На цій зустрічі вони мали б продовжити обговорення всіх умов угоди особисто.
За даними NV, в нових американських пропозиціях до угоди, які привіз Кіт Келлог, у порівнянні з першим варіантом, окрім копалин також додались доходи від портів нафти та газу.
“Основною причиною приїзду Келлога до Києва врешті стала ця угода, Трамп йому сказав: у тебе одне завдання – угода, тому над нею працювали всі три дні, поки Келлог був у Києві”, – зазначив співрозмовник видання.
Як пише видання, Зеленський запитував думки свого оточення, чи варто йому підписувати угоду, бо сумнівався.
“Позавчора відбулась нарада з очільниками різних відомств, яка була присвячена угоді щодо копалин, вона була емоційною, президент і голова ГУР Кирило Буданов там навіть трохи посперечались щодо угоди, бо у них на деякі речі розійшлися погляди, але зрештою президент схиляється до того, що угоду в якомусь покращеному вигляді треба буде підписати”, – зазначив співрозмовник.
Напередодні президент України Володимир Зеленський, який минулого тижня відмовився підписувати документ під час візиту американського міністра фінансів Скотта Бессента, заявив, що зустріч із Кітом Келлогом у четвер «відновила надію».
Попередня пропозиція США передбачала отримання 50% від продажу ліцензій та інших надходжень від видобутку корисних копалин, що порушувало б українське законодавство, повідомило обізнане джерело видання. Київ запропонував зміни до пропозиції, які були б вигідні обом сторонам, оскільки критики проєкту угоди засудили його як такий, що нагадує колоніалізм минулих століть.
Зазначимо, що близько половини корисних копалин України знаходяться під окупацією. Це стосується в тому числі понад 40% покладів металів та третини рідкісноземів та мінералів. Детальніше про це читайте у статті Юлії Самаєвої «Трамп міняє зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано».