Стів Бессент написав колонку для FT, виправдовуючи запропоновану Україні угоду про копалини
Стів Бессент написав колонку для FT, виправдовуючи запропоновану Україні угоду про копалини
Міністр фінансів США Скотт Бессент опублікував колонку у Financial Times, де пояснив деталі запропонованого Україні економічного партнерства. За його словами, значна частинаінформації щодо угоди, яку президент США Дональд Трамп запропонував своєму українському колезі Володимиру Зеленському, була спотворена або просто невірна.
Він переконаний, що економічне партнерство захистить український народ та платників податків у США.
Водночас, міністр не надав драфт запропонованого документу, обмежившись його описом.
Наводимо ключові тези міністра фінансів США
Без підтримки Сполучених Штатів та американського народу сьогоднішнє становище України було б, у кращому разі, вкрай небезпечним.
Натомість підтримка США дозволила українському народові здійснити історичну та героїчну оборону, в результаті чого американська адміністрація перебуває на межі мирної угоди для України та відновлення стабільності в Європі.
Як повідомлялося раніше, під час візиту до Trump Tower у вересні Володимир Зеленський запропонував надати США частку в покладах українських рідкісноземельних елементах та критично важливих мінералах.
“Іншими словами, саме український президент вперше запропонував президенту Трампу майбутнє економічне партнерство, яке принесе спільні вигоди обом державам”, – наголосив міністр.
США вважають, що економіка України в мирний час може бути більш процвітаючою, ніж будь-коли в історії країни, і партнерство з американцями забезпечить це процвітання.
“Президент Зеленський це розуміє, так само як і президент Трамп. Враховуючи ці факти, я здійснив свою першу міжнародну поїздку на посаді міністра фінансів до Києва з пропозицією, що демонструє нашу довгострокову відданість вільній і безпечній Україні — угодою, зосередженою на прискоренні економічного зростання країни”, – пояснив Бессент.
Він певен, що це партнерство підтримає постійну відданість США народу України, а також закладе основу для масштабного відновлення української економіки.
“Український народ продемонстрував неймовірну мужність і стійкість. Вони заслуговують на те, щоб користуватися перевагами свободи, за яку так героїчно боролися”, – додав посадовець.
За його словами, Україна має природні ресурси та інші національні активи, які можуть стимулювати її економічне зростання після війни, але лише якщо уряд і громадяни отримають достатній капітал, експертні знання та правильні стимули.
Умови партнерства передбачають, що доходи, які уряд України отримуватиме від природних ресурсів, інфраструктури та інших активів, будуть спрямовані до фонду, орієнтованого на довгострокове відновлення та розвиток України.
У свою чергу США матимуть економічні та управлінські права у майбутніх інвестиціях цього фонду. Така структура та відносини, на думку Бессента, забезпечать високі стандарти прозорості, підзвітності, корпоративного управління та правових механізмів, необхідних для залучення масштабних приватних інвестицій у повоєнне відновлення України.
Міністр переконує, що сама участь США не залишить місця для корупції та кулуарних угод.
“У Києві я зустрічався з багатьма американськими компаніями, які вже працюють в Україні багато років. І я спілкувався з ще більшою кількістю тих, хто готовий підтримати українську економіку через справедливий і тривалий мир. Умови цього партнерства мобілізують американські здібності, капітал, високі стандарти та принципи управління для прискорення відновлення України”, – зазначив він.
Це також має надіслати Росії чіткий сигнал: США мають довгострокові інтереси у вільній і процвітаючій Україні.
США, вважає посадовець, є надійним і довгостроковим партнером у цих відносинах. Дохід від майбутніх надходжень, за його словами, буде реінвестований у ключові сектори, що сприятимуть подальшому розвитку економічних активів України.
Умови цієї угоди також гарантують, що країни, які не брали участі у захисті суверенітету України, не зможуть отримати вигоду від її відновлення чи цих інвестицій.
“США завжди знаходили креативні способи найкращим чином підтримати своїх партнерів. У 1942 році США та Велика Британія домовилися «сприяти взаємовигідним економічним відносинам між ними та покращенню світових економічних відносин» на основі обміну есмінців на права базування в Карибському басейні”, – нагадав міністр.
Ця далекоглядна домовленість, за його словами, допомогла закласти фінансову основу для безпрецедентного економічного зростання, яке тривало упродовж останніх 80 років.
Він переконує, що підхід президента Трампа є різновидом цієї ідеї і представляє нову модель продуктивного міжнародного партнерства.
Скотт Бессент також перелічив, що не міститься у запропонованій угоді.
- США не володітимуть фізичними активами в Україні.
- Вони також не обтяжуватимуть Україну додатковим боргом.
Такий економічний тиск, який використовують інші світові гравці, не відповідає ані американським, ні українським інтересам.
З метою створення більшої цінності у довгостроковій перспективі, США мають бути інвесторами разом з народом України, щоб обидві сторони були зацікавлені у досягненні максимального успіху.
Він наголосив, що близький сусід України, Польща, показала, чого можливо досягти. Завдяки ефективній економічній політиці та диверсифікованій економіці країна стала привабливим торговим та інвестиційним партнером для США.
З 1992 року економіка Польщі у реальному вимірі більш ніж потроїлася, а дохід на душу населення зріс у понад сім разів.
Бессент вважає, що успіх Польщі, досягнутий завдяки структурним реформам, інвестиціям в інфраструктуру, залученню іноземного капіталу та розвитку кваліфікованої робочої сили, має бути чітким прикладом того, чого може досягти Україна, чиє “стратегічне розташування, працелюбне населення та природні ресурси є міцною основою для реалізації амбіцій українського народу”.
Бессент зауважив, що пропоноване президентом Трампом партнерство узгоджує інтереси американського народу з інтересами народу України, а національна безпека будується поряд з економічною.
“Що більш успішною і безпечною буде Україна після війни, то більше виграють і український народ, і народ США. Це економічне партнерство закладе основу для стійкого миру, надіславши чіткий сигнал американському народові, народу України та уряду Росії про те, наскільки важливими для США є суверенітет і майбутній успіх України”, – підсумував Бессент.
Володимир Зеленський пояснив, що драфт угоди про рідкісноземельні копалини, який нещодавно привозив до України міністр фінансів США Скотт Бессент, був не чітким та не мав жодного слова про гарантії безпеки. Натомість Сполучені Штати хотіли отримати 50% від перелічених у документі позицій.
Телеканал NBC News повідомляв, що Скотт Бессент дав Зеленському лише годину для того, аби ознайомитися з документом. Співрозмовники каналу також наголосили, що українського лідера шантажували скасуванням його зустрічей з віцепрезидентом Джей Ді Венсом та держсекретарем Марком Рубіо.
Той факт, що Зеленський не підписав угоду одразу, схоже, роздратував очільника Білого дому Дональда Трампа, який звинуватив Київ у зриві домовленостей. Окрім цього, республіканець почав дезінформаційну кампанію проти Зеленського, що фактично підтвердили у його команді.