Масниця: історія та заборони
Масниця: історія та заборони
Кожного року в Україні відзначають свято Масниця, з якого починається Масничний тиждень. Це свято символізує проводи зими та зустріч весни. Традиційно Масниця розпочинається за тиждень перед Великим постом і триває сім днів, кожен із яких має свою назву. Його завершує Прощена неділя, яка передує Великому посту.
У 2025 році християни східного обряду відзначатимуть Великдень 20 квітня. Великий піст у 2025 році розпочинається 3 березня, а тому Масничний тиждень триватиме з 24 лютого (понеділок) до 2 березня (неділя).
У Масляний або Сирний тиждень прийнято пекти млинці, влаштовувати гуляння та ходити один до одного в гості. Традиції святкування сягають корінням у часи язичництва, тоді свято було присвячене богу сонця Ярилу і було пов'язане із зустріччю весни.
Після поширення християнства, Масляна залишилася в календарі свят, але наповнилася новими смислами. Але у традиціях святкування залишилося багато язичницьких обрядів, серед яких спалення опудала зими в останній день свята.
Що не можна робити на Масляну
У давні часи у свято діяли певні заборони. Так, в цей день не можна відмовлятися від млинців. Вважалося, що так можна відвернути удачу.
В цей день заборонялося лаятися, лихословити, бажати зла іншим.
Не можна їсти м'ясо, але дозволяє яйця і молочні продукти.
У свято не можна різати млинці ножем – це вважалося поганою прикметою.