MY.UAНовини
Мільйони іноземців: що чекає на Україну після війни і до чого тут загроза нацбезпеці
Мільйони іноземців: що чекає на Україну після війни і до чого тут загроза нацбезпеці

Мільйони іноземців: що чекає на Україну після війни і до чого тут загроза нацбезпеці

Демограф розповів, які існують ризики від неконтрольованого завезення трудових мігрантів і чи варто надавати їм українське громадянство.

Демографічна криза в Українізагострюється, ситуація погіршується під час війни, коли мільйони українців у якості біженців-мігрантів перебувають за кордоном.

ТСН.ua розповідав, що примусово депортувати їх неможливо – люди чекають закінчення війни.

Тим часом, наші підприємці все частіше скаржаться, що через мобілізацію їм не вистачає робочих рук, і вони готові наймати на роботу іноземців. Навіть в уряді заявили, що планують за десять років завезти до України мільйони трудових мігрантів.

Чим може обернутися для України неконтрольоване завезення трудових мігрантів і які це несе загрози, читайте у другій частині інтерв’ю Олександра Гладуна, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Загрози від мігрантів для України

– Вже зараз Україна має потребу у робочих руках. Але перша спроба найняти трудових мігрантів з Бангладешу для меблевої фабрики на Закарпатті виявилася невдалою. МЗС фактично відмовило у переїзді до України 28 робітникам. Чому таке відбувається, адже роботодавець навіть винайняв готель для проживання трудових мігрантів?

– Щодо залучення трудових мігрантів до України, то у мене дуже обережне до цього ставлення. Поясню чому. Підприємці кажуть: "нам потрібні іноземці для роботи". До них приїжджають ці люди, працюють, розширюється виробництво і створюються додаткові робочі місця. Підприємець знову скаже, що йому потрібні іноземці. І все це закручується у таку собі безкінечну "міграційну спіраль", коли увесь час потрібні все нові і нові робочі руки.

Але слід пам’ятати, що війна все рівно колись закінчиться або призупиниться. І принаймні половина наших людей повернеться з-за кордону, а частина буде демобілізована з армії. І це створить чималу конкуренцію на ринку праці, бо там вже працюватимуть трудові мігранти з інших країн.

Більш того, наявність в Україні іноземної робочої сили може спровокувати те, що українці будуть змушені їхати на заробітки до Європи. Я не знаю, на яку зарплату братимуть іноземців, але переконаний у тому, що до нас будуть їхати на роботу люди, рівень життя яких набагато нижчий ніж в Україні. Вони, ймовірно, будуть погоджуватися і на мінімальну українську зарплату.

А якщо до нас приїжджатимуть на заробітки, то будуть вивозити валюту з країни. Десь так, як я вже розповідав раніше про наших заробітчан у Польщі. Те саме будуть робити іноземні робітники в Україні. В залежності від того, які у цих людей будуть зарплати, є шанс, що у нас за рахунок мігрантів може трохи зрости ВВП, а от ВВП на душу населення може навпаки впасти, тому що ці люди будуть задіяні на посадах, де зарплата нижче середнього рівня.

Мігранти можуть отримати українське громадянство

– Ви вбачаєте певну загрозу для країни від трудових мігрантів?

– Тут важливо, на яких умовах будуть залучатися трудові мігранти до України. Якщо на певний термін – приїхали, попрацювали і поїхали додому, тоді я не бачу у цьому ніяких проблем.

Але якщо з перспективою набуття українського громадянства, то тут можуть виникнути доволі серйозні проблеми для України. Тим більше, що у Стратегії демографічного розвитку до 2040 року, у пункті з її реалізації наша влада прописала наступне: "треба проводити інформаційні кампанії з процедур надання українського громадянства трудовим мігрантам та їх інтеграції в українське суспільство".

Тобто влада бачить трудових мігрантів у контексті надання їм українського громадянства. І готова виділяти кошти на їх адаптацію та інтеграцію в українське суспільство. А це вже небезпечно.

Уявімо, що трудові мігранти отримали українське громадянство, після цього вони одразу почнуть перевозити в Україну свої сім’ї та усіляких родичів, а це вже буде викликати дуже великі проблеми у нашому суспільстві. Адже цим сім’ям буде потрібне житло, що може призвести до різкого подорожчання оренди житла і взагалі вартості житла в Україні.

До речі, подібне сталося в Канаді, коли вони стрімко збільшили кількість мігрантів і ціни почали зростати на все в країні. Якщо в цих сім’ях є діти, то нам буде потрібно надавати їм ще й соціальну допомогу, збільшувати кількість лікарів у медичних закладах та кількість вчителів у школах, а також збільшувати контингент поліції. І чи буде від цього більше плюсів чи мінусів – питання відкрите. Так, підприємці-роботодавці, ймовірно, залишаться від цього у виграші, а от суспільство в цілому – навряд чи.

Держава у державі та свої закони

– А в чому, власне, криється небезпека від мігрантів?

– Як свідчить досвід Європи, у більшості країн мігранти мають схильність до створення певних етнічних анклавів і з’являються навіть цілі регіони, де проживають виключно колишні іноземці. Вони створюють таке собі паралельне суспільство, яке живе за власними законами та правилами.

Уявіть, що таке з’явиться десь в Україні. Чи буде воно сприяти єдності країни? У мене стійке переконання, що скоріше – ні. Бо жодній країні Європи, яка залучала мігрантів до цього, не вдалося провести їх нормальну інтеграцію та адаптацію. А те, що це зможе зробити українська влада, особисто у мене, викликає великі сумніви. Адже ми нормально не змогли інтегрувати навіть ВПО у територіальних громадах на території країни та маємо з цим великі проблеми, а тут націлилися інтегрувати у суспільство трудових мігрантів і надавати їм українське громадянство.

З іншого боку, важливо, у які саме галузі залучати іноземців. Природно виникає думка, що у будівництво, адже країна потребуватиме відновлення після закінчення війни. Тут мушу зауважити, що цей процес займе не більше п’яти років, а що потім робити з мільйонами мігрантів? Невже держава зможе виплачувати їм допомогу по безробіттю?

Українці ризикують залишаться на других ролях

– А скільки нам потрібно трудових мігрантів?

– У міністерстві економіки України, кажуть, що нам не вистачає 4,5 мільйона робочих рук, таку кількість мігрантів планують завезти до України за 10 років. За нашими прогнозами, чисельність населення України через десять років по всій території країни буде приблизно 30 мільйонів, а кількість мігрантів становитиме 15% від чисельності країни. Це створює реальну небезпеку для України, як у демографічному сенсі, так і в політичному і у будь-якому іншому.

Розраховувати, що всі трудові мігранти одразу стануть українцями і будуть підтримувати українську державу – дуже сумнівно. У політичному сенсі, якщо іноземці стануть громадянами України, то наші політики одразу почнуть давати їм усілякі обіцянки аби вони за них голосували, таким чином власне населення залишиться на других ролях. Все це створить величезну кількість проблем.

Загроза для національної безпеки

– Чи допоможе вирішити питання з мігрантами новостворене Міністерство національної єдності?

– Зараз питаннями мігрантів займається МЗС та створено Міністерство національної єдності. Нам кажуть, що треба укріплювати зв’язки з нашою діаспорою, щоб активно просували українські інтереси та навіть впливати на уряди інших країн.

З точки зору України, це звісно ж правильно, але хто сказав, що подібна тактика впливу не буде використана проти України іншими державами? Тим більше, що у нас може з’явиться величезна діаспора з інших країн. Чому ми думаємо, що десь зможемо впливати на уряд іншої країни, а у нас під носом цього не зможуть зробити, використовуючи колишніх мігрантів. Може виникнути дзеркальна ситуація. Саме тому, я вважаю, цю тему дуже дискусійною, а велика кількість іноземців, буде становити реальну загрозу для національної безпеки України.

До речі, у нас є досвід залучення іноземців на Волині. Туди завезли 10 індусів, вони працюють у сільському господарстві. У цих людей навіть бажання немає адаптуватися до чогось українського. Вони живуть окремо і нікого до себе не підпускають. І це потрібно розуміти. Звісно, якщо ці люди зароблять гроші і поїдуть додому – то це нормально. Такій людині не потрібно вивчати українську мову та культуру, якщо вона через 3 місяці чи через пів року поїде додому з грошима. Але якщо з перспективою надання громадянства, то, вибачте, але вони просто не хочуть цього робити. І змусити їх не вдасться.

– Вони ще й можуть відбиватися, якщо їх до цього змушувати…

– Фігурально так, але тим не менше, така ситуація є. Тому те, що у нашому суспільстві лунають заклики: "Давайте завеземо мігрантів!" – лише заклики, бо ніхто не прораховує можливих реальних наслідків. Тому оптимальна для нас схема: "приїхав-заробив і до побачення".

Якщо ж влада вибере інший варіант, а саме з наданням мігрантам громадянства, то це означає, що Україна стане для них такою собі нянькою, а власному населенню не буде приділятися належна увага. Ніхто не буде займатися проблеми підвищення народжуваності, всі будуть казати: "ми за рахунок іноземців підвищимо чисельність народжувань", ніхто не буде займатися проблемами тривалості життя і здоров’я населення, так як це треба робити. Саме така позиція теперішньої влади проглядається дуже чітко – нібито завезення мігрантів вирішить всі демографічні проблеми. Подивіться на досвід європейських країн, у жодній такий метод не вирішив проблем, а лише створив нові, ще більш серйозніші. Навіщо нам повторювати негативний досвід?

Казки про мультикультурність

– Чи зможуть мігранти покращити демографічну ситуацію в Україні і за яких умов?

– Якщо ми розглядаємо ситуацію з точки зору "завезення" трудових мігрантів за схемою "попрацював-заробив-поїхав", то це ніяк не вплине на демографічну ситуацію. А якщо у перспективі надання їм громадянства і перевезення сюди сімей заробітчан, то можуть бути різні варіанти.

Якщо добробут мігрантів буде на рівні середнього українського, то і демографічна поведінка цих людей буде приблизно такою ж. Як свідчить досвід інших країн, іноземці з середнім та високим рівнем достатку більш-менш рівномірно розселяються по території країни.

А якщо рівень заробітної платні мігрантів буде низьким, то вони будуть гуртуватися, створювати анклави і народжуваність серед них і справді буде високою. Як правило, приблизно такою ж, якою була у країні їх попереднього перебування, бо вони житимуть у своєму анклаві по своїх законах та традиціях. А це означає, що у нас стрімко зростатимуть виплати при народжені дитини та всі інші соціальні виплати, щоб ці люди не жили за межею бідності. Тож величезна кількість соціальних програм будуть працювати на іноземців, а не на українців. Саме таким є досвід інших європейських країн.

У нас дуже часто зараз звучить слово – мультикультурність. Справді, дуже популярне та модне слово. Але, на жаль, заклики до мультикультурності не спрацювали у Європі. Це ще у 2010 році визнала Ангела Меркель у Німеччині, Ніколя Саркозі у Франції та Девід Камерон у Великій Британії. Вони відверто заявили, що трудові мігранти є реальною проблемою, але ніхто всерйоз не займався вирішенням цієї проблеми. Просто зафіксували і все. Тоді навіщо нам повторювати цей невдалий досвід? Потрібно вкладати кошти у власне населення, і тоді матимемо позитивні відгуки у демографічний та соціальній політиці і на ринку праці. А розраховувати на те, що приїдуть іноземці і різко покращать наше життя та дадуть поштовх для розвитку суспільства – навряд чи таке станеться. Від цього не виграють громадяни України.

Можемо прожити і без мігрантів

– Якою має бути міграційна політика України?

– На мій суб’єктивний погляд, на даний час нам потрібні дуже серйозні обґрунтування щодо потреби у робочій силі. Зрозуміло, що ніхто не поїде на роботу до України з Європи – лише представники Азії та Африки, де рівень життя нижчий ніж в Україні.

Завезення трудових мігрантів, якщо це буде дійсно необхідним для економіки, має бути лише на певний час та невеличкими групами людей. А ще варто розселяти мігрантів у різні місця по території України, щоб вони не могли формувати свої етнічні анклави. Період перебування потрібно контролювати з боку міграційної служби і звісно має бути відповідальність роботодавця, що після закінчення терміну контракту людину відправлять додому.

Щодо більш тривалої міграційної політики, то тут, я вважаю, потрібно дочекатися закінчення війни, подивитися, які у нас будуть міграційні процеси відносно повернення наших співгромадян з-за кордону. Нам потрібно, щоб чисельність населення стабілізувалася і якщо громадян України буде мільйонів 30, то це цілком прийнятна чисельність, щоб обійтися без мігрантів, а по максимуму вкладатись фінансово у власне населення.

Що буде з економікою України після війни

– Чи варто очікувати економічного буму в Україні після закінчення війни?

– Якщо мова про інвестиції, то поки що це лише розмови. Як усе складеться після війни, сказати зараз дуже важко. На жаль, ми й надалі залишимося ризикованою країною для інвестицій. Бо як би не закінчилася війна, це не знімає усіх загроз та небезпек, бо під боком у нас буде Росія такою, як вона є, на найближчі роки. Тому Україна залишиться зоною ризикованої економічної діяльності.

За декілька останніх років українцям багато всього обіцяли щодо інвестицій, але нічого з цього не стало реальністю. Тому у мене немає впевненості, що після війни нам варто очікувати на якийсь "економічний бум". Так, певне відновлення країни буде – наприклад, післявоєнне зростання у сфері будівництва.

А от через тенденції щодо скорочення чисельності населення нам потрібно підлаштовувати власну економіку, до того числа людей, яке ми будемо мати. Потрібно усвідомити, що наші найбільші промислові підприємства на сході України – зараз зруйновані ворогом. Тож само собою зрозуміло, що потреба в робочій силі у зв’язку з цим зменшилася. Чи звільнимо ми всі ці території і коли, на даний час невідомо. Тому я не очікую якогось великого "економічного буму".

Звісно певна фінансова допомога від наших партнерів буде надходити. Можливо, вона буде навіть для того, щоб взагалі всі українці не виїхали з країни. Щоб до цього не дійшло, нам потрібно запроваджувати автоматизацію виробничих процесів на підприємствах, які потребуватимуть додаткової робочої сили – це зменшить потребу у некваліфікованих робітниках. А якраз фахівців, де потрібна певна кваліфікація, нам потрібно навчати та готувати для підвищення продуктивності праці.

Раніше ТСН.ua розповідав про депортацію ухилянтів з Європи: демограф пояснив чи це можливо і чому поляки "розлюбили" українців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Миші уміють реанімувати непритомних "родичів": науковці показали дії гризунів
Фокус
2025-02-23T20:27:57Z
Причини зникнення неандертальців
360ua.news
2025-02-23T20:15:31Z
NVIDIA RTX 5090 знов згоріла — цього разу не через кабель
ITC
2025-02-23T20:10:05Z
Дубай та Ілон Маск запускають підземний транспортний проєкт
InternetUA
2025-02-23T20:07:40Z
Як поліпшити швидкість зарядки будь-якого ноутбука: топ-5 порад від експертів
InternetUA
2025-02-23T19:46:29Z
Фішинг від імені PayPal — хакери використовують справжні e-mail компанії
ITC
2025-02-23T19:37:10Z
Деталі The Elder Scrolls VI: повернення драконів, морські битви та вплив Starfield
24tv
2025-02-23T19:30:10Z
Це майже як друкувати гроші, – колишній керівник PlayStation про портування ігор Sony на ПК
24tv
2025-02-23T19:06:12Z
Як в iPhone звільнити пам’ять за лічені секунди
InternetUA
2025-02-23T19:01:44Z
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальний порядок
24tv
2025-02-23T19:36:39Z
Гороскоп Таро на тиждень з 24 лютого по 2 березня: Рибам - проблеми з грошима, Дівам - проблеми
GlavRed
2025-02-23T19:27:42Z
Цей рецепт вартує нагороди: картопляні млинці з начинкою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-02-23T19:09:11Z
Грошові ритуали предків: як залучити багатство без зайвих зусиль
Знай
2025-02-23T18:51:13Z
Як приготувати форшмак: рецепт популярної одеської страви
Фокус
2025-02-23T18:30:10Z
Мох на деревах: як нейтралізувати - дієві лайфхаки
GlavRed
2025-02-23T17:27:04Z
Не викидайте плитку, що залишилася після ремонту: що з нею можна зробити
24tv
2025-02-23T16:48:07Z
Як номер дому впливає на життя у ньому: з'явилося цікаве пояснення
24tv
2025-02-23T16:30:05Z
Любовний прогноз на 2025 рік: 3 ідеальні зодіакальні пари, які складуться зовсім скоро
24tv
2025-02-23T16:09:51Z
Диво на кордоні. «Німий» чоловік, який прикинувся жінкою, заговорив
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:21:32Z
Жінка повірила шахраю і втратила 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-23T20:07:16Z
Вибухи на Київщині: ОВА попередила про небезпеку
TSN
2025-02-23T20:06:27Z
Масовий викид косаток на пляжі Австралії
360ua.news
2025-02-23T19:39:57Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу дронів
УкраинФорм
2025-02-23T19:33:19Z
Літак American Airlines з пасажирами екстрено сів у Римі через загрозу вибуху - Reuters
УкраинФорм
2025-02-23T18:36:00Z
Атака російського дрона на ЧАЕС: рятувальники виявили нові осередки тління
УкраинФорм
2025-02-23T18:27:00Z
На Франківщині засуджено матір, у якої померла донька
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T18:15:13Z
Унаслідок ракетного удару по Кривому Рогу загинув 21-річний танцюрист
Комсомольская правда
2025-02-23T18:03:43Z
Гоффенгайм і Штутгарт не виявили сильнішого
Football.ua
2025-02-23T20:30:02Z
Легендарний форвард Карпат перейшов у клуб, який виступає у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-23T20:15:27Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та збільшив лідерський відрив у АПЛ
TSN
2025-02-23T20:10:10Z
Гвардіола пояснив поразку від Ліверпуля
Football.ua
2025-02-23T20:01:38Z
Колишній чемпіон світу прокоментував перемогу Паркера над жалюгідним Баколе
24tv
2025-02-23T19:54:40Z
Антоні пропустить матч проти Реала через дискваліфікацію
Football.ua
2025-02-23T19:51:11Z
"Динамо" здобуло перемогу у своєму першому матчі після поновлення УПЛ
ZN UA
2025-02-23T19:46:43Z
Реал Бетіс з асистом і вилученням Антоні здолав Хетафе
Football.ua
2025-02-23T19:27:11Z
Лідер Ліверпуля встановив унікальне досягнення в Англійській Прем'єр-лізі
24tv
2025-02-23T19:24:29Z
Росіяни, ймовірно, розстріляли українських полонених на Курському напрямку - Лубінець
УкраинФорм
2025-02-23T20:36:19Z
Сили оборони знищили чотири БМП і чотири танки росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-02-23T20:27:18Z
Захисниця Маріуполя повернулась з полону та майже дісталась Антарктиди: що її зупинило
Фокус
2025-02-23T19:36:21Z
У Львові на полях військових поховань засвітили промені пам’яті
УкраинФорм
2025-02-23T19:00:50Z
В Анкарі відзначили 140 років від дня народження першого голови Кримської Народної Республіки
УкраинФорм
2025-02-23T18:48:57Z
Холоднеча не відступає: коли в Україну повернеться сніг і потепління
GlavRed
2025-02-23T18:27:00Z
Сили оборони знищили дві колони російської бронетехніки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T18:15:09Z
Чи буде в Україні різка зміна погоди
24tv
2025-02-23T18:06:13Z
Росіяни штурмують Часів Яр малими групами - ОСУВ «Хотиця»
УкраинФорм
2025-02-23T17:19:59Z
Дженніфер Лопес публічно звернулася до своїх дітей
Фокус
2025-02-23T18:45:48Z
Володимир Дантес розповів про плани на новий шлюб: "Війна навчила мене"
GlavRed
2025-02-23T18:27:25Z
Джинси 2025: модні варіанти на кожен день
GlavRed
2025-02-23T18:27:00Z
Представник Італії на "Євробаченні-2025" неочікувано відмовився від участі в конкурсі
TSN
2025-02-23T18:06:20Z
Український бал у Відні зібрав €11,5 тисяч на реабілітаційний центр на Тернопільщині
УкраинФорм
2025-02-23T18:03:48Z
Цього року Андрій Кравченко обіцяє здивувати прихильників масштабним дійством. А поки він змонтував backstage свого сольного концерту в Палаці «Україна».
FM-TV
2025-02-23T17:30:35Z
Набридла реклама: чоловік подав до суду на кінотеатр – чи зміг він виграти справу
24tv
2025-02-23T16:57:34Z
Буде важко заснути: 3 найкращі фільми жахів, засновані на реальних подіях
24tv
2025-02-23T16:51:17Z
"Це важко": Melovin зробив зізнання про роман з відомою артисткою
GlavRed
2025-02-23T15:27:12Z
Розробники з Південної Кореї представили новітній кулемет XR-17 стандарту НАТО
InternetUA
2025-02-23T20:36:57Z
Потрапили у свою пастку: США "проґавили" військові навчання Китаю біля Австралії
24tv
2025-02-23T20:27:25Z
"Люблю тварин, але це занадто": жінка виїхала зі своєї квартини через собаку сусідки, деталі
Фокус
2025-02-23T20:21:18Z
Стан Папи Римського залишається критичним, але він при свідомості - Ватикан
УкраинФорм
2025-02-23T20:00:23Z
Штрафи до 1700 гривень: водіям нагадали про "найдорожчі" місця для паркування
ТСН
2025-02-23T19:51:17Z
Андрющенко розповів, що відбувається з російським судном, яке почало тонути в Азовському морі
24tv
2025-02-23T19:51:07Z
На Київщині ППО працює по ворожих безпілотниках
УкраинФорм
2025-02-23T19:45:08Z
Допомога для малозабезпеченої родини: скільки отримає працездатний батько з двома дітьми
Политека
2025-02-23T19:30:25Z
На підтримку українських біженців у Польщі в наступні два роки потрібно майже $400 мільйонів - ООН
УкраинФорм
2025-02-23T19:21:58Z
Цю помилку в спортзалі роблять майже всі, а вона дуже впливає на результати
24tv
2025-02-23T19:36:21Z
Дієвий метод очищення уггі після зими: вони виглядатимуть як нові
24tv
2025-02-23T19:15:03Z
Синдром хронічної втоми: чому ви завжди виснажені та як з цим боротися
24tv
2025-02-23T19:03:38Z
Чому Кабмін заблокував благодійну програму для пацієнтів?
360ua.news
2025-02-23T18:30:13Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Від хліба до інтернету: які послуги та продукти найбільше подорожчають у 2025 році
Хвиля
2025-02-23T20:30:59Z
Ціни на кілограм коропа: де можна купити найдешевше
Политека
2025-02-23T20:30:02Z
Чи можливе перевищення вартості суборенди землі над вартістю оренди
24tv
2025-02-23T20:06:17Z
Sony знову судять через завищені ціни в PS Store
24tv
2025-02-23T20:06:09Z
Ощадбанк попередив українців про зміни: чого чекати клієнтам
Политека
2025-02-23T20:00:47Z
Базовий продукт раціону "впаде" в ціні на 9%: експерт потішив прогнозом
GlavRed
2025-02-23T19:27:49Z
Рекордне подорожчання вершкового масла: чи зростатиме ціна та коли чекати покращення
Знай
2025-02-23T19:12:19Z
Зовнішній борг України виросте вдвічі: що заховано в угоді із США про рідкоземельні метали
24tv
2025-02-23T19:00:50Z
Платіжки за газ у лютому: з українців можуть стягнути більше грошей, ніж зазвичай
Политека
2025-02-23T19:00:33Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Росія встановила дроновий рекорд
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:42:36Z
Австрійські центристські партії готові створити уряд без ультраправих
ZN UA
2025-02-23T20:40:22Z
На виборах у Німеччині лідирують консерватори, проросійська "Альтернатива" на другому місці
Лига
2025-02-23T20:39:25Z
Мерц різко висловився у бік США на тлі останніх заяв про Україну
24tv
2025-02-23T20:36:06Z
У Парижі понад 10 тисяч людей зібрались на мітинг до третьої річниці великої війни
УкраинФорм
2025-02-23T20:33:09Z
"Трамп, прокидайся": у мережі відреагували на пресконференцію Зеленського
Фокус
2025-02-23T20:27:53Z
Голова МЗС Польщі заявив, що Україна може самотужки воювати до кінця року
24tv
2025-02-23T20:27:05Z
У Празі та Брюсселі відбулись багатотисячні мітинги на підтримку України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:18:07Z
Шольц визнав поразку соціал-демократів на виборах
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:12:17Z