MY.UAНовини
Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством
Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством

Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством

Україна вже три роки живе у стані війни, що змінило не лише її політичний та економічний ландшафт, а й самих українців. Від перших місяців єднання та оптимізму до усвідомлення затяжного протистояння — суспільство пройшло складний шлях трансформації. Фокус разом з соціологом розповідає, що змінилося у настроях українців, їхній довірі до держави та баченні майбутнього.

З початком повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна переживає безпрецедентні соціальні трансформації. Ці зміни охоплюють усі сфери суспільного життя – від демографічних тенденцій до геополітичних орієнтацій, від змін у ставленні до державних інституцій до переосмислення ідентичності. Дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведені протягом останніх трьох років, дозволяють не лише зафіксувати ці зміни, але й окреслити їхні довгострокові наслідки. Про ці дослідження Фокусу розповів соціолог Володимир Паніотто, президент КМІС, професор НаУКМА.

3 роки війни: від "шокової ейфорії" до "війна — це надовго"

За словами соціолога, умовно можна виділити два періоди соціальних змін – від початку вторгнення до жовтня листопада 2023 (тобто 2022 і 2023 роки) і від листопада-грудня 2023 по теперішній час (перш за все 2024 рік).

"Головне те, що у перший період було "об’єднання навколо прапору", мобілізація людей на боротьбу з ворогом, чи, як це назвав Євген Головаха, "шокова ейфорія". Україна встояла під час першої хвилі навали, відбила наступ на Київ, який ворог планував взяти за 3 дні, викликала подив і повагу в усьому світі, досягла успіху у звільненні захоплених територій і чекала майбутнього контрнаступу, який багато обговорювався в медіа і соціальних мережах. Очікували, що війна скоро закінчиться нашою перемогою". — розповідає Паніотто.

Другий період почався після того, як стало ясно, що контрнаступ щонайменше не відповідає очікуванням, а якщо чесно, то виявився невдалим, що війна закінчиться дуже нескоро і мова йде про роки, а не місяці. Ми перейшли від швидкої війни у позиційну війну, у війну на виснаження, а ресурсів у Росії дуже багато. Суспільство мало усвідомити, що війна – це надовго, а перспективи повернути зараз всі захоплені території – сумнівні.

Початок війни: як українці об'єднались

Об'єднання чи гуртування навколо прапору ("rally around the flag") – згуртування населення довкола лідера та керівництва країни у дуже важких ситуаціях, особливо – під час війни (поняття, які вживають американські політологи).

"Ситуація зі ставленням до держави і соціальних інституцій виглядає досить парадоксально. Після початку війни рівень життя в Україні суттєво знизився, рівень бідності зріс, рівень безробіття суттєво зріс, а оцінка ситуації покращилася. За два місяці до війни у листопаді 2021 тільки 5% вважали, що центральні органи влади справляються зі своїми обов’язками, у грудні 2022 вже 41%. Те ж саме стосується оцінок майбутнього України. До війни українці були досить песимістичні у своїх оцінках – 35% вважали, що скоріше за все ситуація буде погіршуватися і лише 13%, що буде покращуватися. А в грудні 2022 року кількість песимістів зменшилася з 35% до 8%, а кількість оптимістів карколомно зросла до 76%", — продовжує соціолог.

Найбільшою довірою в Україні користувалися Збройні сили, і за перший рік війни рівень довіри зріс 72% до 96%.

За словами Паніотто, у грудні 2021 року 27% довіряли Президенту (і баланс був від’ємним -23%, тобто було більше тих, хто не довіряв, ніж довіряв), проте за рік (до грудня 2022) показник зріс до 84%, а баланс став +80%.

Після початку війни зросла також довіра до волонтерів, значно покращилося сприйняття Уряду та парламенту (Верховної Ради).

"У цілому можна сказати, що можливість втратити державність змусила українців переоцінити свої довоєнні погляди. Українці стали набагато більше цінувати свою державу. Порівняння демократичної України з тоталітарною Росією змусило більше цінувати власний суверенітет, свободу та права громадян. Війна сприяє об'єднанню нації проти загального ворога. Це почуття єдності та спільної мети призводить до збільшення патріотизму та гордості за свою країну, свою державу. Те, що раніше здавалося недоліками, здавалося незадовільним тепер у порівнянні з війною може виглядати привабливо, сприйматися як цінне і важливе. Успішне протистояння Росії, незважаючи на всі труднощі, зміцнює національну гордість та віру в власні сили та можливості держави", — каже Паніотто.

Україна зробила остаточний і незворотний геополітичний вибір — переважна більшість українців підтримує вступ до ЄС та НАТО і в цілому в країні, і в усіх регіонах України.

Ставлення українців до РФ, яке суттєво погіршилося ще у 2014 році після окупації Криму, зіпсувалося ще більше: відсоток прихильників Росії знизився до 2%. Різко погіршилося і ставлення до росіян-жителів Росії з 75% (у 2021 році) до 3% позитивного ставлення. Аналогічні зміни відбулися і у ставленні до Білорусі, яку більшість українців вважає учасником війни.

Війна сприяла об'єднанню нації, збільшенню соціальної згуртованості, української ідентичності, використання української мови, збільшенню патріотизму та гордості за країну. Зріс рівень взаємодопомоги, рівень довіри до волонтерів і поширеність волонтерської діяльності. Регіональна і лінгво-етнічна диференціація суттєво зменшилася.

"Пришвидшився процес формування української національної ідентичності, він демонструє динамічне зростання та глибоке проникнення в різні аспекти суспільного життя, від зміцнення самоідентифікації громадян як українців до переосмислення історичної спадщини та культурних впливів. Так, відсоток громадян, котрі вважають себе передусім громадянами України, зріс із 40% у період 1992-2004 років до 80% після початку війни у 2022-2023 роках. Зросла популярність державних свят, підтримка Православної церкви України (ПЦУ), покращилося ставлення до ОУН-УПА", — продовжує соціолог.

З негативних тенденцій — виникли нові потенційні джерела соціального напруження, зокрема нова основа для соціальної диференціації – статус і поведінка людини під час війни. Потенційні соціальні конфлікти можливі між різними групами українців, включно із біженцями за кордоном, внутрішньо переміщеними особами, основним населенням, яке не змінювало місце проживання, та тими, хто проживав на окупованій території. Погіршилося ставлення також до російськомовних українців і українців, що є етнічними росіянами.

"Війна на довго": хто винен у панічному настрої українців

Коли "шокова ейфорія" вщухла, коли стало зрозуміло, що війна затягується — українці вже не юрмилися буля ТЦК за власним бажанням, тепер все частіше лунало слово "ухилянт" а після — "бусифікація". Стали з'являтися новини про те, як українські чоловіки намагаються будь якім способом перетнути кордони країни навіть ризикуючи власним життям — чи то через річку Тису, чи то по засніженим горам в Румунію.

"Хоча після невдалого контрнаступу і усвідомлення того, що війна надовго, відбулося зниження оптимізму. Важливо також те, що відбулося значне пожвавлення політичної боротьби. Я не знаю, хто в цьому більш винуватий – влада чи опозиція – але політики значною мірою перестали стримуватися, це зменшило єдність нашого суспільства і зробило більш вразливим для ворожих ІПСО. Це і неконструктивна критика влади в умовах, коли вибори не можна проводити і ії неможливо змінити. Це заклики до негайних виборів. Окремі випадки недолугої діяльності ТЦК роздмухуються і справляють враження статистично розповсюджених. Медіа і соціальні мережі, зокрема телеграм-канали розповсюджують панічні настрої. Звісно, за три роки війни практично всі, хто мав бажання добровільно приєднатися до війська, вже приєдналися, але більшість чоловіків призовного віку (і багато жінок) готові приєднатися до ЗСУ, якщо їх призвуть", — каже Володимир Паніотто.

Більш того, за даними міжнародного дослідження Гелапа наприкінці 2023 року готовність українців захищати свою країну (62%) вдвічі вища, ніж в Росії (32%) і головних європейських країнах — Іспанія (29%), Німеччина (23%), Австрія (20%), Італія (14%).

Дані соціологічних досліджень не підтверджують значного погіршення ситуації. По-перше, деякі показники практично не змінилися і навряд чи зміняться надалі. Це перш за все геополітичні орієнтації, ставлення до Росії і росіян, орієнтація на Європу, ставлення до НАТО. Крім того, в Україні дуже сильно зменшилася і по деяким показникам зникли регіональна, етнічна і мовна диференціація. По-друге, зміни по іншим показникам є не різкими, а поступовими, повільними.

"Правда, "гуртування навколо прапору" значною мірою закінчилося, ставлення до уряду, парламенту, судової системи повернулося до довоєнного рівня. Довіра до президента теж знизилася, але вона залишається на беспрецедентно високому рівні для українських президентів. У нашому опитуванні в грудні 52% довіряють Зеленському, 39% не довіряють, баланс +13%, а до початку війни баланс був -15%", — пояснює соціолог.

Якщо протягом перших двох років повномасштабного вторгнення готових терпіти війну стільки, скільки потрібно, було 72% (а готових менше, ніж півроку, 18-20% в різних замірах), то за останній рік цей відсоток зменшився до 57% (а готових менше, ніж півроку, 21%, це грудень 2024). Незважаючи на тяжку війну і постійні обстріли більшість населення готові терпіти війну стільки, скільки потрібно.

Рівень щастя за останній рік (з грудня 2023 до грудня 2024) знизився з 69% до 58%, але не за рахунок зростання кількості нещасних, а за рахунок тих, кому важко визначитися – було 17% тих, хто вважав себе нещасним, стало 15% (ця зменшення статистично не значуще, тобто нещасних залишилося стільки ж, скільки було). Тобто кількість щасливих у країні, яка вже три роки знаходиться у важких умовах війни, майже в 4 рази більша, ніж кількість нещасних.

Війна ще триватиме: чи готово українське суспільство до тривалої війни

"В цілому, майбутня ситуація залежить від ситуації у боротьбі з ворогом і перспектив її покращення. Якщо будуть продовжуватися постійні, хоча й невеликі успіхи ворога, то показники будуть потроху погіршуватися. Якщо будуть наші успіхи, то покращуватися (як було під час захоплення частини Курської області). Але зараз українці мають великий запас міцності і більшість готова боротися з ворогом стільки, скільки потрібно", — вважає Паніотто.

Дослідження КМІС фіксують кардинальні зміни в українському суспільстві за час війни. Війна стала каталізатором не лише економічних та демографічних зрушень, але й масштабного переосмислення ідентичності, геополітичних орієнтацій та державотворчих процесів. Ці трансформації можуть стати визначальними для майбутнього України на десятиліття вперед.

Раніше Фокус розповідав, що аби зберегти українську націю жінки мають народжувати від 5 дітей. Проте є і інший шлях до збереження України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: як самостійно розрахувати суму допомоги
Политека
2025-07-18T04:30:25Z
"Ми впораємося" – в Індії запевнили, що зможуть "задовольнити свої потреби" без російської нафти
24tv
2025-07-18T04:06:57Z
Чорний експорт зерна: як змінити правила гри для дрібних фермерів
AgroPortal
2025-07-18T04:00:02Z
На заправках України знову зміни: скільки доведеться заплатити водіям за пальне
Хвиля
2025-07-18T03:51:46Z
Пенсія стане більшою: українцям дозволили “стерти” невигідні періоди стажу
Знай
2025-07-18T03:06:51Z
Суд у Нідерландах зобов’язав частково демонтувати сонячні панелі поблизу аеропорту «Схіпгол»
УкраинФорм
2025-07-18T02:54:43Z
Шашлик бачитимемо лише на фото: супермаркети виставили рекордні цінники на свинину, яловичину та курятину
Знай
2025-07-18T02:21:54Z
Субсидія після смерті: хто має право забрати невиплачені кошти
Знай
2025-07-18T02:06:28Z
В Україні запрацював цифровий реєстр об’єктів відновлюваної енергетики
InternetUA
2025-07-18T01:01:22Z
Як війна дестабілізує російську економіку: аналіз ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T04:27:07Z
50 днів літа: чи може ультиматум Трампа зупинити наступ Росії і як це б'є по Україні
24tv
2025-07-18T04:06:57Z
Удари Росії по Харківщині та Запоріжжю й атака дронів на Московську область
TSN
2025-07-18T03:48:54Z
Міністр фінансів Японії розкритикував мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:48:52Z
США не підтримують авіудари Ізраїлю по Сирії – Держдеп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:45:56Z
Російське командування заохочує сексуальне насильство своїми військовими - урядова уповноважена
УкраинФорм
2025-07-18T03:42:49Z
У Трампа серйозна хвороба, на тілі з'явилися синці: у Білому домі розкрили таємницю
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Україна стає піонером нового механізму НАТО
GlavRed
2025-07-18T03:27:25Z
Ізраїль атакував Сирію, вибухи у Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:03:14Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
ЗСУ мали успіх на найгарячішій ділянці фронту — ISW
ZN UA
2025-07-18T04:18:06Z
Росія атакувала "шахедами" передмістя Запоріжжя і вгатила по Чугуєву: є поранені
Лига
2025-07-18T04:00:55Z
Купівля квартири для оренди в Києві: ключові критерії вибору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T03:57:11Z
На Житомирщині викрили посадовця, який організував схему ухилення від мобілізації
УкраинФорм
2025-07-18T03:54:52Z
Сьогодні в Україні дощі та грози, вдень подекуди до +34°
УкраинФорм
2025-07-18T03:39:56Z
Атака "Шахедами" на Україну: хронологія 1241 дня війни
24tv
2025-07-18T03:39:30Z
Подорожчання проїзду на Закарпатті: скільки тепер коштує квиток
Политека
2025-07-18T03:30:58Z
Було більшим за Париж і це не Київ: яке місто за часів Русі було мегаполісом Європи
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
У ЦПД спростували фейк про втечу чоловіків від ТЦК у Києві: на відео - рейд на шахраїв
УкраинФорм
2025-07-18T03:24:10Z
Адміністратора Telegram-каналу судили за вимагання
InternetUA
2025-07-18T04:28:47Z
Скільки коштував борщ 100 років тому - історик провів порівняння, результат здивує
GlavRed
2025-07-18T04:27:16Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T04:18:49Z
У Берліні заборонили перевозити зброю в громадському транспорті - штраф до €10 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:15:46Z
Пенсіонери підкорюють ринок праці: чому молодь все частіше почали витісняти старенькі
Знай
2025-07-18T04:06:59Z
Яке церковне свято у п'ятницю, 18 липня: чому сьогодні не можна позичати сіль
24tv
2025-07-18T04:06:42Z
Відновив "Караоке на Майдані" та "примирився" з Козловським: де зараз Ігор Кондратюк
24tv
2025-07-18T04:06:13Z
Грошова допомога в Запорізькій області: як оформити підтримку від ООН на житло
Политека
2025-07-18T04:00:49Z
За 2024 рік померло 495 000 українців, а народилось тільки 176 000, - журналістка розповіла про рівень смертності в Україні
Политека
2025-07-18T03:51:36Z
У Фінляндії викрали дві бронзові скульптури вартістю майже €140 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:00:57Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T02:30:30Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 13 секунд знайти птаха
GlavRed
2025-07-18T03:27:48Z
Про пастки можна забути: один продукт змусить мишей тікати якнайдалі від будинку
GlavRed
2025-07-18T03:27:31Z
Чому не можна казати слово "виглядати": вчителька закликала уникати помилки
GlavRed
2025-07-18T03:27:16Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках зі сплячим котом за 23 с
GlavRed
2025-07-18T03:27:15Z
Це краще за суші: готуємо японську закуску гункан з Ектором
24tv
2025-07-18T03:09:35Z
Гороскоп на сьогодні 18 липня: обережність Тельців, заздрість Левів та обмани Стрільців
Знай
2025-07-18T01:30:44Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Легендарний десерт: як приготувати торт, як знаменитий десерт від Kinder
24tv
2025-07-17T21:18:25Z
Росіяни минулої доби завдали 490 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-07-18T04:21:38Z
Через атаку дронів у Запорізькому районі спалахнули пожежі, одна людина постраждала — ОВА
ZN UA
2025-07-18T04:18:12Z
Підмосков'я атакували дрони: там лунали вибухи, в аеропортах вводили режим "Килим"
24tv
2025-07-18T03:57:35Z
Безпілотники летіли прямо над головами. Росіяни атакували Запоріжжя, виникли пожежі
Telegraf
2025-07-18T03:30:42Z
Ворог атакував Запорізький район щонайменше 9 «Шахедами», є руйнування та пожежі
УкраинФорм
2025-07-18T02:09:05Z
На Кіровоградщині знищили термобаричну частину дрона РФ
УкраинФорм
2025-07-18T01:48:01Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-18T01:30:31Z
Прогриміла серія вибухів: у РФ підірвали завод з основними компонентами вибухівки
GlavRed
2025-07-18T00:27:02Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Олександрія зіграє з Партизаном в другому раунді відбору Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-18T04:21:41Z
Ціль для Усика та Дюбуа: що означає звання "абсолютний чемпіон світу з боксу"
24tv
2025-07-18T04:12:02Z
Українська бійчиня ММА відверто висловилась про зміну громадянства
24tv
2025-07-18T04:06:48Z
Мав туберкульоз і нокаутував футболіста: як Усик прийшов у бокс після низки випробувань
24tv
2025-07-18T02:06:47Z
Стрибав зі стратосфери: всесвітньовідомий екстремал загинув під час польоту на параплані
Фокус
2025-07-18T01:15:33Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Новий ChatGPT зможе створювати та редагувати офісні файли прямо в чаті
InternetUA
2025-07-18T04:04:14Z
Маск додає аніме-дівчат до свого ШІ-помічника Grok — Techcrunch
InternetUA
2025-07-18T03:03:25Z
FPS у іграх відчутно збільшиться: NVIDIA почала тестувати нову технологію
Знай
2025-07-18T02:51:43Z
Старі версії Apple Watch не отримають головну фішку watchOS 26
InternetUA
2025-07-18T02:01:57Z
CBS закриває одне з найпопулярніших вечірніх шоу зі Стівеном Колбером
УкраинФорм
2025-07-18T01:21:31Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Найважливіші попереджувальні сигнали в автомобілі: як розпізнати проблему вчасно
24tv
2025-07-18T04:00:41Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z