MY.UAНовини
Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством
Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством

Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством

Україна вже три роки живе у стані війни, що змінило не лише її політичний та економічний ландшафт, а й самих українців. Від перших місяців єднання та оптимізму до усвідомлення затяжного протистояння — суспільство пройшло складний шлях трансформації. Фокус разом з соціологом розповідає, що змінилося у настроях українців, їхній довірі до держави та баченні майбутнього.

З початком повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна переживає безпрецедентні соціальні трансформації. Ці зміни охоплюють усі сфери суспільного життя – від демографічних тенденцій до геополітичних орієнтацій, від змін у ставленні до державних інституцій до переосмислення ідентичності. Дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведені протягом останніх трьох років, дозволяють не лише зафіксувати ці зміни, але й окреслити їхні довгострокові наслідки. Про ці дослідження Фокусу розповів соціолог Володимир Паніотто, президент КМІС, професор НаУКМА.

3 роки війни: від "шокової ейфорії" до "війна — це надовго"

За словами соціолога, умовно можна виділити два періоди соціальних змін – від початку вторгнення до жовтня листопада 2023 (тобто 2022 і 2023 роки) і від листопада-грудня 2023 по теперішній час (перш за все 2024 рік).

"Головне те, що у перший період було "об’єднання навколо прапору", мобілізація людей на боротьбу з ворогом, чи, як це назвав Євген Головаха, "шокова ейфорія". Україна встояла під час першої хвилі навали, відбила наступ на Київ, який ворог планував взяти за 3 дні, викликала подив і повагу в усьому світі, досягла успіху у звільненні захоплених територій і чекала майбутнього контрнаступу, який багато обговорювався в медіа і соціальних мережах. Очікували, що війна скоро закінчиться нашою перемогою". — розповідає Паніотто.

Другий період почався після того, як стало ясно, що контрнаступ щонайменше не відповідає очікуванням, а якщо чесно, то виявився невдалим, що війна закінчиться дуже нескоро і мова йде про роки, а не місяці. Ми перейшли від швидкої війни у позиційну війну, у війну на виснаження, а ресурсів у Росії дуже багато. Суспільство мало усвідомити, що війна – це надовго, а перспективи повернути зараз всі захоплені території – сумнівні.

Початок війни: як українці об'єднались

Об'єднання чи гуртування навколо прапору ("rally around the flag") – згуртування населення довкола лідера та керівництва країни у дуже важких ситуаціях, особливо – під час війни (поняття, які вживають американські політологи).

"Ситуація зі ставленням до держави і соціальних інституцій виглядає досить парадоксально. Після початку війни рівень життя в Україні суттєво знизився, рівень бідності зріс, рівень безробіття суттєво зріс, а оцінка ситуації покращилася. За два місяці до війни у листопаді 2021 тільки 5% вважали, що центральні органи влади справляються зі своїми обов’язками, у грудні 2022 вже 41%. Те ж саме стосується оцінок майбутнього України. До війни українці були досить песимістичні у своїх оцінках – 35% вважали, що скоріше за все ситуація буде погіршуватися і лише 13%, що буде покращуватися. А в грудні 2022 року кількість песимістів зменшилася з 35% до 8%, а кількість оптимістів карколомно зросла до 76%", — продовжує соціолог.

Найбільшою довірою в Україні користувалися Збройні сили, і за перший рік війни рівень довіри зріс 72% до 96%.

За словами Паніотто, у грудні 2021 року 27% довіряли Президенту (і баланс був від’ємним -23%, тобто було більше тих, хто не довіряв, ніж довіряв), проте за рік (до грудня 2022) показник зріс до 84%, а баланс став +80%.

Після початку війни зросла також довіра до волонтерів, значно покращилося сприйняття Уряду та парламенту (Верховної Ради).

"У цілому можна сказати, що можливість втратити державність змусила українців переоцінити свої довоєнні погляди. Українці стали набагато більше цінувати свою державу. Порівняння демократичної України з тоталітарною Росією змусило більше цінувати власний суверенітет, свободу та права громадян. Війна сприяє об'єднанню нації проти загального ворога. Це почуття єдності та спільної мети призводить до збільшення патріотизму та гордості за свою країну, свою державу. Те, що раніше здавалося недоліками, здавалося незадовільним тепер у порівнянні з війною може виглядати привабливо, сприйматися як цінне і важливе. Успішне протистояння Росії, незважаючи на всі труднощі, зміцнює національну гордість та віру в власні сили та можливості держави", — каже Паніотто.

Україна зробила остаточний і незворотний геополітичний вибір — переважна більшість українців підтримує вступ до ЄС та НАТО і в цілому в країні, і в усіх регіонах України.

Ставлення українців до РФ, яке суттєво погіршилося ще у 2014 році після окупації Криму, зіпсувалося ще більше: відсоток прихильників Росії знизився до 2%. Різко погіршилося і ставлення до росіян-жителів Росії з 75% (у 2021 році) до 3% позитивного ставлення. Аналогічні зміни відбулися і у ставленні до Білорусі, яку більшість українців вважає учасником війни.

Війна сприяла об'єднанню нації, збільшенню соціальної згуртованості, української ідентичності, використання української мови, збільшенню патріотизму та гордості за країну. Зріс рівень взаємодопомоги, рівень довіри до волонтерів і поширеність волонтерської діяльності. Регіональна і лінгво-етнічна диференціація суттєво зменшилася.

"Пришвидшився процес формування української національної ідентичності, він демонструє динамічне зростання та глибоке проникнення в різні аспекти суспільного життя, від зміцнення самоідентифікації громадян як українців до переосмислення історичної спадщини та культурних впливів. Так, відсоток громадян, котрі вважають себе передусім громадянами України, зріс із 40% у період 1992-2004 років до 80% після початку війни у 2022-2023 роках. Зросла популярність державних свят, підтримка Православної церкви України (ПЦУ), покращилося ставлення до ОУН-УПА", — продовжує соціолог.

З негативних тенденцій — виникли нові потенційні джерела соціального напруження, зокрема нова основа для соціальної диференціації – статус і поведінка людини під час війни. Потенційні соціальні конфлікти можливі між різними групами українців, включно із біженцями за кордоном, внутрішньо переміщеними особами, основним населенням, яке не змінювало місце проживання, та тими, хто проживав на окупованій території. Погіршилося ставлення також до російськомовних українців і українців, що є етнічними росіянами.

"Війна на довго": хто винен у панічному настрої українців

Коли "шокова ейфорія" вщухла, коли стало зрозуміло, що війна затягується — українці вже не юрмилися буля ТЦК за власним бажанням, тепер все частіше лунало слово "ухилянт" а після — "бусифікація". Стали з'являтися новини про те, як українські чоловіки намагаються будь якім способом перетнути кордони країни навіть ризикуючи власним життям — чи то через річку Тису, чи то по засніженим горам в Румунію.

"Хоча після невдалого контрнаступу і усвідомлення того, що війна надовго, відбулося зниження оптимізму. Важливо також те, що відбулося значне пожвавлення політичної боротьби. Я не знаю, хто в цьому більш винуватий – влада чи опозиція – але політики значною мірою перестали стримуватися, це зменшило єдність нашого суспільства і зробило більш вразливим для ворожих ІПСО. Це і неконструктивна критика влади в умовах, коли вибори не можна проводити і ії неможливо змінити. Це заклики до негайних виборів. Окремі випадки недолугої діяльності ТЦК роздмухуються і справляють враження статистично розповсюджених. Медіа і соціальні мережі, зокрема телеграм-канали розповсюджують панічні настрої. Звісно, за три роки війни практично всі, хто мав бажання добровільно приєднатися до війська, вже приєдналися, але більшість чоловіків призовного віку (і багато жінок) готові приєднатися до ЗСУ, якщо їх призвуть", — каже Володимир Паніотто.

Більш того, за даними міжнародного дослідження Гелапа наприкінці 2023 року готовність українців захищати свою країну (62%) вдвічі вища, ніж в Росії (32%) і головних європейських країнах — Іспанія (29%), Німеччина (23%), Австрія (20%), Італія (14%).

Дані соціологічних досліджень не підтверджують значного погіршення ситуації. По-перше, деякі показники практично не змінилися і навряд чи зміняться надалі. Це перш за все геополітичні орієнтації, ставлення до Росії і росіян, орієнтація на Європу, ставлення до НАТО. Крім того, в Україні дуже сильно зменшилася і по деяким показникам зникли регіональна, етнічна і мовна диференціація. По-друге, зміни по іншим показникам є не різкими, а поступовими, повільними.

"Правда, "гуртування навколо прапору" значною мірою закінчилося, ставлення до уряду, парламенту, судової системи повернулося до довоєнного рівня. Довіра до президента теж знизилася, але вона залишається на беспрецедентно високому рівні для українських президентів. У нашому опитуванні в грудні 52% довіряють Зеленському, 39% не довіряють, баланс +13%, а до початку війни баланс був -15%", — пояснює соціолог.

Якщо протягом перших двох років повномасштабного вторгнення готових терпіти війну стільки, скільки потрібно, було 72% (а готових менше, ніж півроку, 18-20% в різних замірах), то за останній рік цей відсоток зменшився до 57% (а готових менше, ніж півроку, 21%, це грудень 2024). Незважаючи на тяжку війну і постійні обстріли більшість населення готові терпіти війну стільки, скільки потрібно.

Рівень щастя за останній рік (з грудня 2023 до грудня 2024) знизився з 69% до 58%, але не за рахунок зростання кількості нещасних, а за рахунок тих, кому важко визначитися – було 17% тих, хто вважав себе нещасним, стало 15% (ця зменшення статистично не значуще, тобто нещасних залишилося стільки ж, скільки було). Тобто кількість щасливих у країні, яка вже три роки знаходиться у важких умовах війни, майже в 4 рази більша, ніж кількість нещасних.

Війна ще триватиме: чи готово українське суспільство до тривалої війни

"В цілому, майбутня ситуація залежить від ситуації у боротьбі з ворогом і перспектив її покращення. Якщо будуть продовжуватися постійні, хоча й невеликі успіхи ворога, то показники будуть потроху погіршуватися. Якщо будуть наші успіхи, то покращуватися (як було під час захоплення частини Курської області). Але зараз українці мають великий запас міцності і більшість готова боротися з ворогом стільки, скільки потрібно", — вважає Паніотто.

Дослідження КМІС фіксують кардинальні зміни в українському суспільстві за час війни. Війна стала каталізатором не лише економічних та демографічних зрушень, але й масштабного переосмислення ідентичності, геополітичних орієнтацій та державотворчих процесів. Ці трансформації можуть стати визначальними для майбутнього України на десятиліття вперед.

Раніше Фокус розповідав, що аби зберегти українську націю жінки мають народжувати від 5 дітей. Проте є і інший шлях до збереження України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что будет, если крошечная черная дыра пройдет через тело человека
TSN
2025-02-23T19:51:56Z
Крокодилам грозит вымирание: ученые назвали неожиданную причину
TSN
2025-02-23T18:06:32Z
Game of Thrones: Kingsroad обзавелась системными требованиями к ПК — скоро выйдет демоверсия
GameMag
2025-02-23T17:24:18Z
В продолжении Cyberpunk 2077 могут появиться самые реалистичные NPC и мультиплеерный режим
GameMag
2025-02-23T17:12:51Z
"Как эта штука работает": кот стал звездой интернета благодаря своей любознательности
Фокус
2025-02-23T17:00:49Z
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
Какие сладости выбирают разные знаки Зодиака
Comments UA
2025-02-23T22:30:56Z
Шо ты налепила? Мастера честно ответили, с какого возраста девочкам можно делать гель-лак
Знай
2025-02-23T20:51:13Z
Масленица-2025: рецепт блинов на пиве, ароматное угощение для веселого праздника
Знай
2025-02-23T16:51:38Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Студент едва не сжег дотла общагу, когда "играл" с реалистичной куклой: в дверь постучали
Знай
2025-02-23T19:51:08Z
Полиция пришла в ночной клуб на звуки "русского мира": подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T19:33:32Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
Подпись на футболке и объятия: Роналду и Усик встретились в Саудовской Аравии
Фокус
2025-02-23T21:15:07Z
Голевые передачи украинцев помогли команде победить в матче чемпионата Турции
ZN UA
2025-02-23T19:54:23Z
"Всегда учимся друг у друга": Усик встретился с Роналду в Саудовской Аравии
TSN
2025-02-23T16:51:02Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
К врачу – без «прописки» в Киеве: пошаговая инструкция
VGorode
2025-02-23T23:03:32Z
Масштабная коррупция в Киеве: на чем "зарабатывают" "эффективные менеджеры" Кличко
Comments UA
2025-02-23T21:48:24Z
Киевляне соблазнились обломками шахеда
Корреспондент
2025-02-23T21:30:43Z
Россия запустила ударные дроны: где есть угроза обстрелов
Comments UA
2025-02-23T20:18:33Z
Синоптикиня рассказала, когда спадут морозы
ZN UA
2025-02-23T19:58:26Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T19:07:25Z
Неделя начнется с хаоса в погоде: от весенних +5 до морозных -12
Новости Украины
2025-02-23T18:30:08Z
Тариф на водоснабжение планируют повысить почти втрое: кого ждет такая судьба
Политека
2025-02-23T18:01:19Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Сила ракурса: секреты лучшего позирования от Ирины Шейк
Marie Claire
2025-02-23T23:15:25Z
Продолжение фильма "Константин: Повелитель тьмы" официально запущено в разработку
GameMag
2025-02-23T22:49:24Z
Жан Рено был бы рад поработать с Capcom над ремастером Onimusha 3: Demon Siege
GameMag
2025-02-23T22:49:14Z
Канье Уэст выпустит фильм о Бьянке Цензори: «Это будет модное кино»
Marie Claire
2025-02-23T18:01:04Z
Джарел Лето снова "подлизал" россиянам: позировал с поддерживающими Путина актерами на BAFTA
Знай
2025-02-23T17:51:17Z
"До недавнего времени не хватало моральных сил выходить в люди". Интервью с актрисой Надеждой Хильской/У актрисы пока нет желания работать в театре
Апостроф
2025-02-23T17:27:37Z
Фильм о Глиноликом снимет режиссер триллера "Не говори никому"
GameMag
2025-02-23T17:19:28Z
Даша Квиктова с роскошными букетами цветов заинтриговала подробностями личной жизни
TSN
2025-02-23T16:51:17Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Масленица: история и запреты
ZN UA
2025-02-23T22:33:12Z
День ангела 24 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-23T22:18:17Z
Отпуск в Украине: сколько дней могут предоставить в 2025 году
Политека
2025-02-23T21:30:57Z
Можно ли жениться, убирать и ходить в гости на Масленицу: народные приметы на 24 февраля-2 марта
Знай
2025-02-23T20:30:52Z
В Киеве мобилизовали священнослужителя УПЦ МП - соцсети
Корреспондент
2025-02-23T20:06:08Z
С Масленицей: красивые поздравления
ZN UA
2025-02-23T20:03:23Z
Раскрыт страх Кейт Миддлтон и принца Уильяма за их детей
Фокус
2025-02-23T19:36:28Z
Как выйти на пенсию, если не хватает нескольких месяцев стажа: есть решение
Фокус
2025-02-23T19:00:19Z
Минобороны привлекает частные компании для ректуринга в армию - Умеров
Апостроф
2025-02-23T18:57:30Z
Распространенная привычка может привести к потере зрения
Comments UA
2025-02-23T23:00:28Z
Почему иммунитет зависит от кишечника и как его укрепить
Знай
2025-02-23T21:51:56Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Скрытые долги за электричество могут оставить украинцев без света: на что нужно срочно обратить внимание
Знай
2025-02-23T21:12:48Z
Мораторий на коммунальные услуги: что будет с тарифами в 2025 году
Знай
2025-02-23T19:30:12Z
Главное за 23 февраля: повышение цен на воду, 60 тысяч штрафа, жалобы сотрдуников ТЦК на тяжелую работу и Масленица
Знай
2025-02-23T18:21:53Z
GameFile: NetEase может закрыть свои западные студии, включая Quantic Dream и Grasshopper Manufacture
GameMag
2025-02-23T17:19:57Z
Гетманцев назвал новый налог, который введут в Украине: "Он действует в Евросоюзе"
UAToday
2025-02-23T17:06:33Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Победитель выборов в ФРГ назвал свой приоритет
Корреспондент
2025-02-23T23:24:00Z
"Капитулирует перед россиянами": сенатор раскритиковал политику Трампа
Корреспондент
2025-02-23T23:09:48Z
В Париже прошел многотысячный митинг в поддержку Украины
Корреспондент
2025-02-23T22:45:28Z
Конгрессмен-республиканец считает принуждение Украины к соглашению "вымогательством у жертвы"
ZN UA
2025-02-23T22:27:47Z
Венгрия стала соавтором резолюции США в ООН, не осуждающей российскую агрессию
TSN
2025-02-23T22:03:49Z
Медведев хорошо отпраздновал 23 февраля: что заявил о "победе над Украиной"
Comments UA
2025-02-23T22:00:31Z
Имеет ли смысл для Украины соглашение о полезных ископаемых: американский эксперт Курт Волкер ответил
TSN
2025-02-23T21:48:22Z
Следует сосредоточиться на мирном соглашении, а не на поиске виновных в войне – министр обороны США
TSN
2025-02-23T21:36:43Z
Когда закончится война в Украине: Буданов дал несмелый прогноз
Comments UA
2025-02-23T21:36:05Z