MY.UAНовини
Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством
Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством

Від патріотизму до втоми: як трансформувались українці за 3 роки війни та що буде далі з суспільством

Україна вже три роки живе у стані війни, що змінило не лише її політичний та економічний ландшафт, а й самих українців. Від перших місяців єднання та оптимізму до усвідомлення затяжного протистояння — суспільство пройшло складний шлях трансформації. Фокус разом з соціологом розповідає, що змінилося у настроях українців, їхній довірі до держави та баченні майбутнього.

З початком повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна переживає безпрецедентні соціальні трансформації. Ці зміни охоплюють усі сфери суспільного життя – від демографічних тенденцій до геополітичних орієнтацій, від змін у ставленні до державних інституцій до переосмислення ідентичності. Дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведені протягом останніх трьох років, дозволяють не лише зафіксувати ці зміни, але й окреслити їхні довгострокові наслідки. Про ці дослідження Фокусу розповів соціолог Володимир Паніотто, президент КМІС, професор НаУКМА.

3 роки війни: від "шокової ейфорії" до "війна — це надовго"

За словами соціолога, умовно можна виділити два періоди соціальних змін – від початку вторгнення до жовтня листопада 2023 (тобто 2022 і 2023 роки) і від листопада-грудня 2023 по теперішній час (перш за все 2024 рік).

"Головне те, що у перший період було "об’єднання навколо прапору", мобілізація людей на боротьбу з ворогом, чи, як це назвав Євген Головаха, "шокова ейфорія". Україна встояла під час першої хвилі навали, відбила наступ на Київ, який ворог планував взяти за 3 дні, викликала подив і повагу в усьому світі, досягла успіху у звільненні захоплених територій і чекала майбутнього контрнаступу, який багато обговорювався в медіа і соціальних мережах. Очікували, що війна скоро закінчиться нашою перемогою". — розповідає Паніотто.

Другий період почався після того, як стало ясно, що контрнаступ щонайменше не відповідає очікуванням, а якщо чесно, то виявився невдалим, що війна закінчиться дуже нескоро і мова йде про роки, а не місяці. Ми перейшли від швидкої війни у позиційну війну, у війну на виснаження, а ресурсів у Росії дуже багато. Суспільство мало усвідомити, що війна – це надовго, а перспективи повернути зараз всі захоплені території – сумнівні.

Початок війни: як українці об'єднались

Об'єднання чи гуртування навколо прапору ("rally around the flag") – згуртування населення довкола лідера та керівництва країни у дуже важких ситуаціях, особливо – під час війни (поняття, які вживають американські політологи).

"Ситуація зі ставленням до держави і соціальних інституцій виглядає досить парадоксально. Після початку війни рівень життя в Україні суттєво знизився, рівень бідності зріс, рівень безробіття суттєво зріс, а оцінка ситуації покращилася. За два місяці до війни у листопаді 2021 тільки 5% вважали, що центральні органи влади справляються зі своїми обов’язками, у грудні 2022 вже 41%. Те ж саме стосується оцінок майбутнього України. До війни українці були досить песимістичні у своїх оцінках – 35% вважали, що скоріше за все ситуація буде погіршуватися і лише 13%, що буде покращуватися. А в грудні 2022 року кількість песимістів зменшилася з 35% до 8%, а кількість оптимістів карколомно зросла до 76%", — продовжує соціолог.

Найбільшою довірою в Україні користувалися Збройні сили, і за перший рік війни рівень довіри зріс 72% до 96%.

За словами Паніотто, у грудні 2021 року 27% довіряли Президенту (і баланс був від’ємним -23%, тобто було більше тих, хто не довіряв, ніж довіряв), проте за рік (до грудня 2022) показник зріс до 84%, а баланс став +80%.

Після початку війни зросла також довіра до волонтерів, значно покращилося сприйняття Уряду та парламенту (Верховної Ради).

"У цілому можна сказати, що можливість втратити державність змусила українців переоцінити свої довоєнні погляди. Українці стали набагато більше цінувати свою державу. Порівняння демократичної України з тоталітарною Росією змусило більше цінувати власний суверенітет, свободу та права громадян. Війна сприяє об'єднанню нації проти загального ворога. Це почуття єдності та спільної мети призводить до збільшення патріотизму та гордості за свою країну, свою державу. Те, що раніше здавалося недоліками, здавалося незадовільним тепер у порівнянні з війною може виглядати привабливо, сприйматися як цінне і важливе. Успішне протистояння Росії, незважаючи на всі труднощі, зміцнює національну гордість та віру в власні сили та можливості держави", — каже Паніотто.

Україна зробила остаточний і незворотний геополітичний вибір — переважна більшість українців підтримує вступ до ЄС та НАТО і в цілому в країні, і в усіх регіонах України.

Ставлення українців до РФ, яке суттєво погіршилося ще у 2014 році після окупації Криму, зіпсувалося ще більше: відсоток прихильників Росії знизився до 2%. Різко погіршилося і ставлення до росіян-жителів Росії з 75% (у 2021 році) до 3% позитивного ставлення. Аналогічні зміни відбулися і у ставленні до Білорусі, яку більшість українців вважає учасником війни.

Війна сприяла об'єднанню нації, збільшенню соціальної згуртованості, української ідентичності, використання української мови, збільшенню патріотизму та гордості за країну. Зріс рівень взаємодопомоги, рівень довіри до волонтерів і поширеність волонтерської діяльності. Регіональна і лінгво-етнічна диференціація суттєво зменшилася.

"Пришвидшився процес формування української національної ідентичності, він демонструє динамічне зростання та глибоке проникнення в різні аспекти суспільного життя, від зміцнення самоідентифікації громадян як українців до переосмислення історичної спадщини та культурних впливів. Так, відсоток громадян, котрі вважають себе передусім громадянами України, зріс із 40% у період 1992-2004 років до 80% після початку війни у 2022-2023 роках. Зросла популярність державних свят, підтримка Православної церкви України (ПЦУ), покращилося ставлення до ОУН-УПА", — продовжує соціолог.

З негативних тенденцій — виникли нові потенційні джерела соціального напруження, зокрема нова основа для соціальної диференціації – статус і поведінка людини під час війни. Потенційні соціальні конфлікти можливі між різними групами українців, включно із біженцями за кордоном, внутрішньо переміщеними особами, основним населенням, яке не змінювало місце проживання, та тими, хто проживав на окупованій території. Погіршилося ставлення також до російськомовних українців і українців, що є етнічними росіянами.

"Війна на довго": хто винен у панічному настрої українців

Коли "шокова ейфорія" вщухла, коли стало зрозуміло, що війна затягується — українці вже не юрмилися буля ТЦК за власним бажанням, тепер все частіше лунало слово "ухилянт" а після — "бусифікація". Стали з'являтися новини про те, як українські чоловіки намагаються будь якім способом перетнути кордони країни навіть ризикуючи власним життям — чи то через річку Тису, чи то по засніженим горам в Румунію.

"Хоча після невдалого контрнаступу і усвідомлення того, що війна надовго, відбулося зниження оптимізму. Важливо також те, що відбулося значне пожвавлення політичної боротьби. Я не знаю, хто в цьому більш винуватий – влада чи опозиція – але політики значною мірою перестали стримуватися, це зменшило єдність нашого суспільства і зробило більш вразливим для ворожих ІПСО. Це і неконструктивна критика влади в умовах, коли вибори не можна проводити і ії неможливо змінити. Це заклики до негайних виборів. Окремі випадки недолугої діяльності ТЦК роздмухуються і справляють враження статистично розповсюджених. Медіа і соціальні мережі, зокрема телеграм-канали розповсюджують панічні настрої. Звісно, за три роки війни практично всі, хто мав бажання добровільно приєднатися до війська, вже приєдналися, але більшість чоловіків призовного віку (і багато жінок) готові приєднатися до ЗСУ, якщо їх призвуть", — каже Володимир Паніотто.

Більш того, за даними міжнародного дослідження Гелапа наприкінці 2023 року готовність українців захищати свою країну (62%) вдвічі вища, ніж в Росії (32%) і головних європейських країнах — Іспанія (29%), Німеччина (23%), Австрія (20%), Італія (14%).

Дані соціологічних досліджень не підтверджують значного погіршення ситуації. По-перше, деякі показники практично не змінилися і навряд чи зміняться надалі. Це перш за все геополітичні орієнтації, ставлення до Росії і росіян, орієнтація на Європу, ставлення до НАТО. Крім того, в Україні дуже сильно зменшилася і по деяким показникам зникли регіональна, етнічна і мовна диференціація. По-друге, зміни по іншим показникам є не різкими, а поступовими, повільними.

"Правда, "гуртування навколо прапору" значною мірою закінчилося, ставлення до уряду, парламенту, судової системи повернулося до довоєнного рівня. Довіра до президента теж знизилася, але вона залишається на беспрецедентно високому рівні для українських президентів. У нашому опитуванні в грудні 52% довіряють Зеленському, 39% не довіряють, баланс +13%, а до початку війни баланс був -15%", — пояснює соціолог.

Якщо протягом перших двох років повномасштабного вторгнення готових терпіти війну стільки, скільки потрібно, було 72% (а готових менше, ніж півроку, 18-20% в різних замірах), то за останній рік цей відсоток зменшився до 57% (а готових менше, ніж півроку, 21%, це грудень 2024). Незважаючи на тяжку війну і постійні обстріли більшість населення готові терпіти війну стільки, скільки потрібно.

Рівень щастя за останній рік (з грудня 2023 до грудня 2024) знизився з 69% до 58%, але не за рахунок зростання кількості нещасних, а за рахунок тих, кому важко визначитися – було 17% тих, хто вважав себе нещасним, стало 15% (ця зменшення статистично не значуще, тобто нещасних залишилося стільки ж, скільки було). Тобто кількість щасливих у країні, яка вже три роки знаходиться у важких умовах війни, майже в 4 рази більша, ніж кількість нещасних.

Війна ще триватиме: чи готово українське суспільство до тривалої війни

"В цілому, майбутня ситуація залежить від ситуації у боротьбі з ворогом і перспектив її покращення. Якщо будуть продовжуватися постійні, хоча й невеликі успіхи ворога, то показники будуть потроху погіршуватися. Якщо будуть наші успіхи, то покращуватися (як було під час захоплення частини Курської області). Але зараз українці мають великий запас міцності і більшість готова боротися з ворогом стільки, скільки потрібно", — вважає Паніотто.

Дослідження КМІС фіксують кардинальні зміни в українському суспільстві за час війни. Війна стала каталізатором не лише економічних та демографічних зрушень, але й масштабного переосмислення ідентичності, геополітичних орієнтацій та державотворчих процесів. Ці трансформації можуть стати визначальними для майбутнього України на десятиліття вперед.

Раніше Фокус розповідав, що аби зберегти українську націю жінки мають народжувати від 5 дітей. Проте є і інший шлях до збереження України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Женщина 10 лет ничего не покупает, потому что полностью отказалась от денег: как она живет
Фокус
2025-04-02T03:12:25Z
Для водителей мотоциклов и мопедов изменили ПДД
Корреспондент
2025-04-02T03:06:17Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T14:06:08Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Номинант Трампа на должность топ-генерала США поддерживает военную помощь Украине
Европейская правда
2025-04-01T21:51:20Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Что может стать опасным фактором для Украины: при чем здесь антитрампизм
Comments UA
2025-04-02T03:39:20Z
Сенаторы США угрожают 500% пошлинами для стран, покупающих российскую нефть, газ и уран
Комсомольская правда
2025-04-02T03:34:02Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
2025-04-01T09:36:51Z
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
2025-04-01T14:13:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
Последний шанс: почему цены на квартиры в Киеве могут резко вырасти в ближайшие месяцы
Хвиля
2025-04-02T03:42:45Z
Карта боевых действий на 02 апреля 2025 — ситуация на фронте
Факти ICTV
2025-04-02T03:27:08Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T01:21:10Z
В Харькове показали последствия атаки на город
Корреспондент
2025-04-02T01:12:00Z
Число пострадавших в Харькове выросло
Корреспондент
2025-04-02T00:06:09Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Израиль отменяет все импортные пошлины на продукцию США
Корреспондент
2025-04-02T03:45:56Z
Подорожание кофе во Львове: сколько теперь вынуждены платить горожане
Политека
2025-04-02T03:00:39Z
Киевские АЗС обновили цены на топливо: сколько стоит бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2025-04-02T02:06:03Z
Добыча недр в Украине: кто контролирует ресурсы страны
ZN UA
2025-04-01T22:13:33Z
НБУ увеличил продажу долларов третью неделю подряд
Корреспондент
2025-04-01T20:15:52Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
40-летняя Изабель Гулар в блестящей сетке устроила сексуальную фотосессию в лифте
Gazeta UA
2025-04-02T01:15:32Z
Трендовые цвета кухни 2025: какие оттенки делают интерьер стильным и уютным
Gazeta UA
2025-04-01T21:54:56Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Молодой актер из РФ собирается воевать против Украины
Comments UA
2025-04-01T20:27:45Z
Киану Ривз готовится к пятому фильму про Джона Уика
Фокус
2025-04-01T20:06:09Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
"Реал" с украинцем Луниным в составе пробился в финал Кубка Испании
ZN UA
2025-04-01T22:18:36Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
2025-04-01T13:40:38Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-01T13:16:38Z
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T13:13:26Z
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
2025-04-01T13:12:45Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Гороскоп на сегодня 2 апреля: каким знакам Зодиака лучше не рисковать в среду
Знай
2025-04-02T01:33:42Z
Почему кошки обожают ночью спать рядом с хозяевами: восемь причин
Gazeta UA
2025-04-01T20:54:59Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Красный, черный или фиолетовый: какой цвет штор в спальне вызывает бессонницу
Знай
2025-04-01T20:51:54Z
Четыре фразы СССР, разрушившие уверенность в целом поколении
Gazeta UA
2025-04-01T20:18:56Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T02:18:10Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Дрон РФ попал в авто на Запорожье - есть жертвы
Gazeta UA
2025-04-02T03:39:42Z
Поврежденные дома и пожар на предприятии: появились фото последствий вражеского удара по Харькову
Хвиля
2025-04-02T03:15:56Z
Россияне атаковали прифронтовую громаду в Запорожской области: есть жертвы
Хвиля
2025-04-02T03:03:31Z
Харьков под массированной атакой "Шахедов": есть раненые, среди них - младенец
Новости Украины
2025-04-02T02:45:54Z
МИД раскрыл больше деталей ДТП с погибшими украинцами в Австрии
Gazeta UA
2025-04-01T18:45:55Z
В Бельгии уголовники похитили одного из самых ценных голубей спортивного мира — «Мону Лизу» Финна
TSN
2025-04-01T18:12:25Z
Конвейер для ТЦК: Попенко рассказал, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Хвиля
2025-04-02T03:21:18Z
Детокс день: диета, которая быстро разгрузит организм
Gazeta UA
2025-04-02T00:15:29Z
Ученые США создали противозачаточные таблетки для мужчин почти состопроцентной эффективностью
UAToday
2025-04-01T21:24:58Z
Привычка, о которой молчат: почему "ходить по-маленькому" в душе вредно, особенно женщинам
Gazeta UA
2025-04-01T19:45:52Z
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
2025-04-01T16:13:43Z
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
2025-04-01T16:12:01Z
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
2025-04-01T15:03:56Z
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
2025-04-01T14:13:24Z
В каком виде полезнее всего есть чеснок: запомните, если заботитесь о здоровье
TSN
2025-04-01T14:13:13Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Проверьте внимательность за семь секунд: оптическая загадка предлагает найти рыбу в гостиной кота
Gazeta UA
2025-04-02T01:39:32Z
Ученые нашли римский акведук
Gazeta UA
2025-04-01T22:39:27Z
Найти пропущенное число за секунды: головоломка, которая тринирует мозг
Gazeta UA
2025-04-01T20:33:38Z
Инсайдер: Sony готовит подарочное издание The Last of Us для PlayStation 5
GameMag
2025-04-01T20:25:43Z
Тираж Monster Hunter Wilds достиг 10 миллионов копий за первый месяц продаж — это рекорд для Capcom
GameMag
2025-04-01T19:55:50Z
Анонсирован ремастер The Sinking City на Unreal Engine 5 — он будет бесплатным для владельцев оригинальной игры
GameMag
2025-04-01T19:30:52Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z