MY.UAНовини
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику

«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику

Як змінилася робота медіа в зоні бойових дій, які теми потребують уваги та що варто врахувати під час співпраці з іноземцями

Минулого тижня у просторі Kyiv Hall відбулася дискусія «11 років висвітлення війни, що ведеться проти твоєї країни», організована N-OST у рамках проєкту Europe-Ukraine Desk. Участь у заході взяли журналісти та журналістки Анастасія Власова, Інна Варениця, Стас Козлюк, Оксана Йоханнессон і Михайло Штекель. Модерувала зустріч журналістка, співзасновниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу Ангеліна Карякіна.

Зустріч була присвячена одинадцятій річниці війни в України. Учасники дискусії обговорили, як змінилася робота журналістів на війні в порівнянні з 2014 та 2022 роками, чому іноземні медіа все менше пишуть про війну та яких історій не вистачає аудиторії.

Ангеліна Карякіна розпочала зустріч із роздумів про те, як змінився рівень і якість воєнної журналістики в Україні з 2014 року — як вітчизняної, так і серед іноземних медіа.

Інна Варениця розповіла, що деякі з іноземних журналістів вважали, що з 2014 року в Україні відбувається громадянська війна, тому українцям доводилося багато роз’яснювати іноземним колегам. «Через повномасштабне вторгнення у 2022 році у нас було набагато більше медіа, але потім до кінця 2022 року журналістів ставало все менше. Це відбувається під час кожної війни. Я також працювала в Іраку і можу порівняти, що на початку операції в Мосулі було більше журналістів, а потім їхня кількість скоротилася. Лише ті, хто міг робити набагато глибші історії, продовжували працювати в країні.

І те саме ми бачимо в Україні — лише ті, хто може зробити якийсь аналіз, залишаються і працюють тут. У 2014 році у нас було здебільшого висвітлення подій без пояснень, а зараз багато колег намагаються пояснити, як зміни на полі бою чи на політичному полі вплинуть на наше суспільство», — розповіла журналістка.

  Ангеліна Карякіна

Про зниження попиту на висвітлення війни каже і Михайло Штекель. За його словами, зменшення інтересу вже відбувалося у 2015 році, коли з часом усе менше медіа говорили про Донбас.

«Загалом якість висвітлення війни залежить від попиту медіа, як в Україні, так і у світі. Ті, хто робив це з 2014 року, вже став експертами. І для мене було великою несподіванкою, коли у 2022 році почали приїжджати іноземні журналісти, і деякі мої колеги відкривали для себе цих загартованих ветеранів журналістики. Але вони вчилися у моїх колег як поводитися, як щось висвітлювати, що деякі речі означають, що важливо, а що ні. І цей процес все ще триває», — каже журналіст.

Своїм досвідом співпраці з іноземцями поділився і Стас Козлюк: «Я побачив, що багато колег розуміють, як робити сюжети про війну, про солдатів, про мирних жителів і головне, що журналістика — це не те, що ти бачив і розповідаєш, а контекст, у якому ти маєш пояснити, що відбувається. Деякі іноземні колеги цього не розуміли. Вони вірили, наприклад, на початку повномасштабного вторгнення, що якщо Росія вб’є Зеленського, війна закінчиться. Але це неправда, тому що ми боремося не за Зеленського, ми боремося за нашу свободу, за наших рідних і за нашу землю».

Також для іноземних журналістів було новим, що якщо військові забороняють працювати безпосередньо на передовій, в окопах, то це не цензура, а безпекові заходи, адже є постійні ризики атаки безпілотників.

Ангеліна Карякіна погодилася, що умови роботи на війні змінилися, і сказала, що на відміну від повномасштабного вторгнення, з 2014 року українські та міжнародні медіа ще мали доступ до тимчасово окупованих територій і могли дізнатися, що там відбувається. З 2022 року це стало абсолютно неможливим.

Анастасія Власова розповіла, що повномасштабна війна змінила сприйняття об’єктивності та нейтральності. Вона нагадала про затримання у Росії американського журналіста Wall Street JournalЕвана Гершковича за спробу висловитися про них критично. Або ж випадок, коли російська служба ВВС опублікувала фільм«Українська війна: Інша сторона», який висвітлив війну зі погляду російських окупаційних військ.

«Тепер ті, хто говорить, що вони нейтральні, зазвичай, підтримують “іншу сторону”. Якщо ви не підтримуєте їхню сторону та якщо не демонструєте підтримку відкрито, вони не дадуть вам доступу і можуть стратити вас, якщо ви український журналіст», — каже журналістка.

Ангеліна Карякіна також розповіла, що до 2022 року на окупованих територіях існували міжнародні моніторингові місії, зокрема від ОБСЄ або ООН, тож був принаймні хтось, із ким можна було перевірити реальність. Коли ці організації залишили ці території, вони не лише дали росіянам можливість робити все, що вони хочуть — зник навіть невеликий шанс на те, що журналіста буде супроводжувати хтось із міжнародних організацій або він матиме імунітет чи дипломатичну недоторканність. Тобто ці території перетворилися на темну зону з фільтраційними таборами та іншими жахливими речами.

Серед інших труднощів, із якими доводиться мати справу медіа — висока вартість спорядження та самої подорожі до передової. Медіа мають знайти фінансування на транспорт, бензин, засоби зв’язку тощо. Фотографка Оксана Йоханнессон, яка побувала у зонах конфлікту різних країн, зокрема в Африці, розповіла, що вкладає багато своїх особистих ресурсів, щоб їздити на передову та висвітлювати ті аспекти й історії, які вона хоче висвітлювати відразу, не чекаючи завдання.

 Інна Варениця, Оксана Йоханнессон, Анастасія Власова

Але найбільш важливим є фізична та психологічна підготовка, а також знання тактичної медицини: «Я навіть закінчила повний курс і стала фельдшеркою, тому що це дуже важливо. Я багато працюю в окопах на передовій і в мене були випадки, коли мені безпосередньо потрібно було надати першу допомогу».

Анастасія Власова додала, що дуже важливо, аби вся команда, з якою працює журналіст, враховуючи водія, пройшли базові курси з фізичної безпеки та надання першої домедичної допомоги.

«Це недешево, і, на жаль, я не знаю жодного українського медіа, яке могло б забезпечити такий рівень безпеки. Але коли ми кудись їдемо, ми не хочемо створювати більше проблем своєю присутністю для солдатів. Правила мають значення. Я ціную, коли бачу, що мої колеги знають правила і сприймають їх серйозно. Фаталізм не працює в цьому випадку, я не люблю покладатися лише на свою удачу», — каже журналістка.

Інна Варениця розповіла про важливість дотримання журналістських стандартів під час висвітлення війни, але сказала, що для неї людський фактор є не менш важливим: «Головне — бути просто людиною, і це набагато вище стандартів. У якийсь момент я зрозуміла, що мені не потрібні поради, а деякі редактори не мали такого досвіду, як я, і вибір був тільки за мною. Війна нас як журналістів навчила: я можу пожертвувати своїм матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя».

Анастасія Власова, аби не нашкодити герою матеріалу в разі суперечливої теми, робить декілька варіантів світлин людини — де видно і не видно обличчя. Наприклад, для The Guardian вона фотографувала чоловіка, який самовільно залишив службу. Він погодився показати своє обличчя, але редактори The Guardian вирішили, що вони все ж приховають особу.

Стас Козлюк, своєю чергою, радить журналістам завжди снідати: «Це головне. Ми висвітлювали історію про Авдіївку в 2015 році, і ми снідали з моїм колегою десь о восьмій вечора. Це було жахливо. По-друге, всі рішення, які ви приймаєте, — це лише ваша відповідальність. Якщо вам некомфортно, ви звільняєтеся».

Також він радить завжди мати людей на місцях, які б могли повідомити про актуальну ситуацію. Якщо журналіст був умовно в Краматорську пів року тому, то там багато чого могло змінитися за цей час.

«Я бачив хлопців, які завжди обирали величезні транспортні засоби, наприклад, броньовані машини. Це ціль. І ніколи не зупиняйтесь у готелях зараз, тому що готелі також є цілями для російської армії. Завжди потрібно знайти якийсь маленький будиночок чи квартирку на околиці міста, далеко від лінії фронту. Іноді це рятує життя, чесно кажучи», — каже Стас Козлюк.

  Стас Козлюк

Учасники дискусії також обговорили, які теми, пов’язані з війною, варто висвітлювати більше. Стас Козлюк говорить, що не вистачає довготривалих історій про російську окупацію як систему: «Ми зробили багато історій про те, що росіяни робили на окупованих територіях, або історій про людей, які втекли з російської окупації. Але, чесно кажучи, я не бачив багато історій, які б пояснювали систему: як люди, затримані на неокупованих територіях, потім переїжджали до Білорусі або Росії, після чого їх могли судити або не судити. Як ці люди переїжджали, скільки людей переїхало з окупованих територій на російські території. І розумію, чому — бо це зайняло б багато часу, грошей і людей. У міжнародних медіа все це є, але вони хочуть робити швидкі історії, тому що це простіше».

Інна Варениця запропонувала розглянути вплив війни на довкілля: «Спробуємо порахувати витрати на війну в реальних грошах. Наприклад, ліси. Скільки коштувало Україні виростити ліс? І чи можна зараз заробити на спаленому лісі? І це могла б бути гарна бізнес-історія. І я ще не бачила такої історії».

За її словами, аудиторії потрібні прості історії, тому що суспільство втомилося від емоційно побудованих матеріалів про воєнні злочини, де сконцентрований біль.

Оксана Йоханнессон називає найбільш недооціненою темою історії людей, які живуть із пораненими на війні солдатами: «Останні два роки я ділю свій час між фронтом і шпиталями, і висвітлення цих історій у різних секторах дає найкраще розуміння нас як суспільства, адже це реальність, із якою ми будемо стикатися протягом наступних десятиліть.

Я досі не знаю жодної історії про солдата, який перебуває на паліативному лікуванні, і як сім’я з цим справляється. У мене є така історія, але вона ще не опублікована. Але це повністю змінює життя сім’ї, дружини, яка стає медсестрою.

Люди з ампутаціями отримали більше висвітлення завдяки тому, що центр Superhumans доклав багато для цього, але за останні 10 років війни ці теми повністю ігнорували, система не працювала. Зараз я щомісяця ходжу по госпіталях. Я була у всіх ключових госпіталях, у всіх найкращих реабілітаційних центрах. Ці історії є найкращим відображенням суспільства».

 Михайло Штекель

Михайло Штекель каже, що іноземним медіа, зокрема європейським, було б цікаво більше розповідати про українських солдатів, які до повномасштабного вторгнення жили цивільним життям: «Я думаю, для європейської аудиторії було б цікаво побачити, як людині, яка працювала менеджером у магазині, перукарем або баристою, довелося стати солдатом і опанувати ці нові навички. Як змінилося її життя. Якщо ми говоримо, що російсько-українська війна насправді є частиною війни між Росією та Європою, це означає, що, можливо, цивільне населення в Європі може стати наступною мішенню для російського режиму, і це може бути гарною картинкою, щоб показати, що це звичайні люди, які намагаються зупинити російське вторгнення».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple Music готується до оновлення у стилі TikTok
InternetUA
2025-05-03T01:01:23Z
"Сама обирає, що вдягнути": найменша собака у світі взяла участь у модній фотосесії
Фокус
2025-05-03T00:27:08Z
За час повномасштабної війни в Україні загинули 201 митець та 103 медійники
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:35Z
Софія Єгорова – "Моє місто" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-02T21:10:39Z
Уперше заговорила про війну: Орбакайте визначилася з позицією
GlavRed
2025-05-02T20:25:16Z
Які містичні секрети приховує Київська фортеця: невідомі історії таємничого місця
Gazeta UA
2025-05-02T20:10:13Z
Зваблива дівчина українського футболіста вразила публіку вогняними фото
24tv
2025-05-02T19:48:56Z
Відкритий понад 120 років: що пропонує Національний художній музей сьогодні та скільки це коштує
Telegraf
2025-05-02T19:39:26Z
Що дивитися на Netflix у травні: 6 фільмів та серіалів, які вийдуть цього місяця
24tv
2025-05-02T19:33:11Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
3 причини: навіщо Китаю участь його військових у параді в Москві
24tv
2025-05-03T01:39:18Z
Рубіо заявив, що США більше турбують глобальні виклики, ніж війна в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T01:12:42Z
Безвіз для Румунії анульовано: адміністрація Трампа посилює контроль кордонів
Gazeta UA
2025-05-03T00:57:29Z
Причина дуже проста: чому Путін оголошує "перемир'я" лише на три дні
24tv
2025-05-03T00:33:18Z
Україна шукає країну-посередника для повернення цивільних з російського полону
Хвиля
2025-05-03T00:30:04Z
РФ може захопити одразу кілька країн НАТО: хто перебуває в зоні ризику
GlavRed
2025-05-03T00:27:47Z
Трамп почав чистку в ЦРУ: звільнять понад тисячу співробітників
Gazeta UA
2025-05-03T00:21:15Z
У Трампа розробили пакет санкцій проти банківського сектора РФ та "Газпрому": Reuters про деталі
Хвиля
2025-05-02T23:45:03Z
Столи на верхніх полицях і розетки: який вигляд мають нові вагони Укрзалізниці
GlavRed
2025-05-03T00:48:51Z
TikTok інвестує €1 млрд у будівництво дата-центру в Фінляндії
InternetUA
2025-05-03T00:01:13Z
Через мита США ще один автозавод у Канаді скорочує працівників
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:21Z
General Motors скорочує сотні робочих місць у Канаді, щоб уникнути митних обмежень та задовольнити Трампа
Топ Жир
2025-05-02T21:00:24Z
Іспанські енергозбої напередодні блекауту викрили проблеми мережі — Reuters
iPress
2025-05-02T20:49:53Z
Temu припиняє прямі поставки з Китаю до США через нові мита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T20:27:44Z
Продажі Tesla впали більш ніж на 80% у Швеції – і це лише початок
Топ Жир
2025-05-02T20:15:30Z
"Укрзалізниця" отримала плацкартні вагони нової моделі вперше за часи незалежності
Комсомольская правда
2025-05-02T20:01:48Z
Найдешевша квартира у Дніпрі: де продають житло з євроремонтом за 16 тисяч, фото
Политека
2025-05-02T20:01:22Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Як правильно українською – голубий чи блакитний: відповідь усіх здивує
GlavRed
2025-05-03T01:51:51Z
Українські бійці візьмуть участь у британській військовій процесії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T01:39:40Z
"Суперрекордна" сума: викладач УжНУ "похвалився" зарплатою, що викликало сміх у мережі
Фокус
2025-05-03T01:36:04Z
Дитячий конкурс з "дорослою" назвою провели в Мукачеві - українці і сміються, і обурені одночасно
Telegraf
2025-05-03T01:33:08Z
Місячний гороскоп на 3 травня: що не можна робити у цей день
GlavRed
2025-05-03T01:24:30Z
Сили оборони дронами знищили вісім російських гармат на Лиманському напрямку
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:56Z
На Запоріжжі працює ППО
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:17Z
В Армія+ запустили опитування про військові шпиталі
InternetUA
2025-05-02T23:01:22Z
У Миколаєві прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T01:48:27Z
У Києві автомобіль збив на смерть чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:36:00Z
Потужний вибух у порту Ірану: опубліковано супутникові знімки наслідків
ZN UA
2025-05-02T23:00:42Z
Майже 50 постраждалих: Росія вдарила по цивільних будівлях у Харкові, деталі
Фокус
2025-05-02T22:45:49Z
Майже пів сотні постраждалих, розтрощені будинки і машини: наслідки атаки на Харків
GlavRed
2025-05-02T22:28:16Z
Тернопільські поліцейські затримали ділка, який намагався заробити на військовому
Украина Криминальная
2025-05-02T21:09:19Z
Москву накрив рекордний за 116 років снігопад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T21:00:09Z
Їх вбила Росія: в Укрзалізниці розповіли про пару залізничників, які загинули на Одещині
24tv
2025-05-02T20:16:43Z
Mercedes-"гелік" влетів у групу людей біля метро в центрі міста
TSN
2025-05-02T19:51:17Z
Старіння починається з дрібниць: три помилки у догляді за собою
Gazeta UA
2025-05-03T00:00:11Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Альвеоліт після видалення зуба – чому виникає запалення та як його лікувати
24tv
2025-05-02T17:30:06Z
Що приготувати на вечерю швидко і легко: рецепти, які ви точно полюбите
24tv
2025-05-02T16:51:55Z
Залишилося 20% шлунку: Володимир Жогло пояснив причину різкого схуднення
Факти ICTV
2025-05-02T15:40:41Z
90-річна рекордсменка: аналіз літньої спортсменки розкрив секрет довголіття
24tv
2025-05-02T14:27:36Z
Півкола на нігтях: який колір та форма може вказувати на проблеми зі здоров'ям
24tv
2025-05-02T14:27:18Z
Возз'єднав сам Всесвіт: 4 пари знаків, які не можуть жити одне без одного
GlavRed
2025-05-03T01:03:06Z
Найогидніший будинок у кварталі: Mansory тепер займається нерухомістю
Топ Жир
2025-05-02T23:30:18Z
Там навіть наливають: таксист здивував українців сервісом
Telegraf
2025-05-02T22:33:46Z
Полуниця буде рости шалено: секрет лише в підливанні
24tv
2025-05-02T21:39:29Z
Його злизуватимуть з тарілки: простий рецепт нереально смачного полуничного тірамісу
24tv
2025-05-02T20:51:42Z
Категорично забудьте: чому не можна передавати гроші з рук у руки
24tv
2025-05-02T20:33:57Z
Як садити зелену цибулю у квартирі: є простий секрет
24tv
2025-05-02T20:03:25Z
Висадіть на ділянці чорнобривці: користь для городу важко переоцінити
24tv
2025-05-02T19:48:13Z
Витратите мінімум часу: як посадити кріп за допомогою звичайної пляшки
Telegraf
2025-05-02T19:48:04Z
У Миколаєві пролунали вибухи, місто атакують "шахеди"
ZN UA
2025-05-03T01:13:54Z
На Донеччині росіяни окупували ще один населений пункт, підрозділам ЗСУ загрожує оточення - DeepState
ZN UA
2025-05-03T00:34:43Z
"Ракетна небезпека": у районі Кримського мосту пролунала серія вибухів
Фокус
2025-05-02T23:36:49Z
Від заморозків до +26°: вихідні в Україні будуть і з сонцем, і з дощем
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:54Z
Лінія фронту станом на 2 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:22:39Z
Вибухи лунають один за одним: Харків під масованим ударом Шахедів
GlavRed
2025-05-02T23:22:32Z
Унаслідок атаки дронів у Харкові постраждали 12 людей
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:27Z
У Криму лунають потужні вибухи, окупанти перекрили міст
24tv
2025-05-02T23:00:10Z
Родичі зниклих безвісти штурмовиків провели акцію-нагадування у Києві
ZN UA
2025-05-02T22:58:20Z
Вернидуб: Нам дуже пощастило, що Рух не забив
Football.ua
2025-05-02T21:37:45Z
Де Брюйне приніс Манчестер Сіті мінімальну перемогу над Вулвергемптоном
Football.ua
2025-05-02T21:36:56Z
Райо Вальєкано переграв Хетафе у мадридському дербі
Football.ua
2025-05-02T21:19:50Z
Торіно врятувався від поразки проти Венеції
Football.ua
2025-05-02T20:52:45Z
Гайденгайм і Бохум голів не забили
Football.ua
2025-05-02T20:43:41Z
Даніель Дюбуа пообіцяв перемогу над Усиком: що він готує для чемпіона
GlavRed
2025-05-02T20:25:38Z
Бразилія чекає рішення Анчелотті та Реала Мадрид щодо відходу італійця
Football.ua
2025-05-02T20:25:31Z
Промоутер Дюбуа запросив Володимира Зеленського в Лондон на бій проти Усика
24tv
2025-05-02T20:21:25Z
Бруну Фернандеш: На Олд Траффорд нам не слід забувати, що Атлетік – це дуже сильна команда
Football.ua
2025-05-02T19:55:15Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T00:33:50Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Lotus створив ретро-версію Emira з прихованою даниною поваги Джиму Кларку
Топ Жир
2025-05-02T22:30:26Z
Акіо Тойода стверджує, що електромобілі забруднюють навколишнє середовище більше, ніж вважають
Топ Жир
2025-05-02T21:15:14Z
Водіям розповіли, чи законно заряджати авто з вікна квартири
Хвиля
2025-05-02T19:24:11Z
Власник Volvo подав до суду через знецінення його гібридного авто після оголошення відкликання
Топ Жир
2025-05-02T19:15:59Z
BYD скопіювала дизайн Genesis настільки точно, що це вражає
Топ Жир
2025-05-02T19:15:13Z
Microsoft переходить на акаунти «без паролів»
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:04Z
Знайшли невідоме поховання вікінгів
Gazeta UA
2025-05-02T22:39:09Z
Бази інопланетян існують на Землі та на Титані: ЦРУ розсекретило документи
Фокус
2025-05-02T21:37:22Z
Тім Кук прокоментував чутки про підвищення цін на гаджети Apple
InternetUA
2025-05-02T20:28:13Z
Microsoft розкрила головну загрозу для Windows: як захистити комп'ютер від нової небезпеки
InternetUA
2025-05-02T19:37:27Z
Вчені навчились "слухати" дерева: насправді вони мають систему комунікації
24tv
2025-05-02T19:18:40Z
Що зробити, щоб продовжити життя свого смартфона та заощадити гроші: 8 простих порад
24tv
2025-05-02T19:12:18Z
Вчені дізнались, як дерева діляться інформацією між собою
ТСН
2025-05-02T18:36:24Z
Археологи виявили стародавній камінь, який усіх здивував: у чому причина
GlavRed
2025-05-02T18:27:30Z