MY.UAНовини
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику

«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику

Як змінилася робота медіа в зоні бойових дій, які теми потребують уваги та що варто врахувати під час співпраці з іноземцями

Минулого тижня у просторі Kyiv Hall відбулася дискусія «11 років висвітлення війни, що ведеться проти твоєї країни», організована N-OST у рамках проєкту Europe-Ukraine Desk. Участь у заході взяли журналісти та журналістки Анастасія Власова, Інна Варениця, Стас Козлюк, Оксана Йоханнессон і Михайло Штекель. Модерувала зустріч журналістка, співзасновниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу Ангеліна Карякіна.

Зустріч була присвячена одинадцятій річниці війни в України. Учасники дискусії обговорили, як змінилася робота журналістів на війні в порівнянні з 2014 та 2022 роками, чому іноземні медіа все менше пишуть про війну та яких історій не вистачає аудиторії.

Ангеліна Карякіна розпочала зустріч із роздумів про те, як змінився рівень і якість воєнної журналістики в Україні з 2014 року — як вітчизняної, так і серед іноземних медіа.

Інна Варениця розповіла, що деякі з іноземних журналістів вважали, що з 2014 року в Україні відбувається громадянська війна, тому українцям доводилося багато роз’яснювати іноземним колегам. «Через повномасштабне вторгнення у 2022 році у нас було набагато більше медіа, але потім до кінця 2022 року журналістів ставало все менше. Це відбувається під час кожної війни. Я також працювала в Іраку і можу порівняти, що на початку операції в Мосулі було більше журналістів, а потім їхня кількість скоротилася. Лише ті, хто міг робити набагато глибші історії, продовжували працювати в країні.

І те саме ми бачимо в Україні — лише ті, хто може зробити якийсь аналіз, залишаються і працюють тут. У 2014 році у нас було здебільшого висвітлення подій без пояснень, а зараз багато колег намагаються пояснити, як зміни на полі бою чи на політичному полі вплинуть на наше суспільство», — розповіла журналістка.

  Ангеліна Карякіна

Про зниження попиту на висвітлення війни каже і Михайло Штекель. За його словами, зменшення інтересу вже відбувалося у 2015 році, коли з часом усе менше медіа говорили про Донбас.

«Загалом якість висвітлення війни залежить від попиту медіа, як в Україні, так і у світі. Ті, хто робив це з 2014 року, вже став експертами. І для мене було великою несподіванкою, коли у 2022 році почали приїжджати іноземні журналісти, і деякі мої колеги відкривали для себе цих загартованих ветеранів журналістики. Але вони вчилися у моїх колег як поводитися, як щось висвітлювати, що деякі речі означають, що важливо, а що ні. І цей процес все ще триває», — каже журналіст.

Своїм досвідом співпраці з іноземцями поділився і Стас Козлюк: «Я побачив, що багато колег розуміють, як робити сюжети про війну, про солдатів, про мирних жителів і головне, що журналістика — це не те, що ти бачив і розповідаєш, а контекст, у якому ти маєш пояснити, що відбувається. Деякі іноземні колеги цього не розуміли. Вони вірили, наприклад, на початку повномасштабного вторгнення, що якщо Росія вб’є Зеленського, війна закінчиться. Але це неправда, тому що ми боремося не за Зеленського, ми боремося за нашу свободу, за наших рідних і за нашу землю».

Також для іноземних журналістів було новим, що якщо військові забороняють працювати безпосередньо на передовій, в окопах, то це не цензура, а безпекові заходи, адже є постійні ризики атаки безпілотників.

Ангеліна Карякіна погодилася, що умови роботи на війні змінилися, і сказала, що на відміну від повномасштабного вторгнення, з 2014 року українські та міжнародні медіа ще мали доступ до тимчасово окупованих територій і могли дізнатися, що там відбувається. З 2022 року це стало абсолютно неможливим.

Анастасія Власова розповіла, що повномасштабна війна змінила сприйняття об’єктивності та нейтральності. Вона нагадала про затримання у Росії американського журналіста Wall Street JournalЕвана Гершковича за спробу висловитися про них критично. Або ж випадок, коли російська служба ВВС опублікувала фільм«Українська війна: Інша сторона», який висвітлив війну зі погляду російських окупаційних військ.

«Тепер ті, хто говорить, що вони нейтральні, зазвичай, підтримують “іншу сторону”. Якщо ви не підтримуєте їхню сторону та якщо не демонструєте підтримку відкрито, вони не дадуть вам доступу і можуть стратити вас, якщо ви український журналіст», — каже журналістка.

Ангеліна Карякіна також розповіла, що до 2022 року на окупованих територіях існували міжнародні моніторингові місії, зокрема від ОБСЄ або ООН, тож був принаймні хтось, із ким можна було перевірити реальність. Коли ці організації залишили ці території, вони не лише дали росіянам можливість робити все, що вони хочуть — зник навіть невеликий шанс на те, що журналіста буде супроводжувати хтось із міжнародних організацій або він матиме імунітет чи дипломатичну недоторканність. Тобто ці території перетворилися на темну зону з фільтраційними таборами та іншими жахливими речами.

Серед інших труднощів, із якими доводиться мати справу медіа — висока вартість спорядження та самої подорожі до передової. Медіа мають знайти фінансування на транспорт, бензин, засоби зв’язку тощо. Фотографка Оксана Йоханнессон, яка побувала у зонах конфлікту різних країн, зокрема в Африці, розповіла, що вкладає багато своїх особистих ресурсів, щоб їздити на передову та висвітлювати ті аспекти й історії, які вона хоче висвітлювати відразу, не чекаючи завдання.

 Інна Варениця, Оксана Йоханнессон, Анастасія Власова

Але найбільш важливим є фізична та психологічна підготовка, а також знання тактичної медицини: «Я навіть закінчила повний курс і стала фельдшеркою, тому що це дуже важливо. Я багато працюю в окопах на передовій і в мене були випадки, коли мені безпосередньо потрібно було надати першу допомогу».

Анастасія Власова додала, що дуже важливо, аби вся команда, з якою працює журналіст, враховуючи водія, пройшли базові курси з фізичної безпеки та надання першої домедичної допомоги.

«Це недешево, і, на жаль, я не знаю жодного українського медіа, яке могло б забезпечити такий рівень безпеки. Але коли ми кудись їдемо, ми не хочемо створювати більше проблем своєю присутністю для солдатів. Правила мають значення. Я ціную, коли бачу, що мої колеги знають правила і сприймають їх серйозно. Фаталізм не працює в цьому випадку, я не люблю покладатися лише на свою удачу», — каже журналістка.

Інна Варениця розповіла про важливість дотримання журналістських стандартів під час висвітлення війни, але сказала, що для неї людський фактор є не менш важливим: «Головне — бути просто людиною, і це набагато вище стандартів. У якийсь момент я зрозуміла, що мені не потрібні поради, а деякі редактори не мали такого досвіду, як я, і вибір був тільки за мною. Війна нас як журналістів навчила: я можу пожертвувати своїм матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя».

Анастасія Власова, аби не нашкодити герою матеріалу в разі суперечливої теми, робить декілька варіантів світлин людини — де видно і не видно обличчя. Наприклад, для The Guardian вона фотографувала чоловіка, який самовільно залишив службу. Він погодився показати своє обличчя, але редактори The Guardian вирішили, що вони все ж приховають особу.

Стас Козлюк, своєю чергою, радить журналістам завжди снідати: «Це головне. Ми висвітлювали історію про Авдіївку в 2015 році, і ми снідали з моїм колегою десь о восьмій вечора. Це було жахливо. По-друге, всі рішення, які ви приймаєте, — це лише ваша відповідальність. Якщо вам некомфортно, ви звільняєтеся».

Також він радить завжди мати людей на місцях, які б могли повідомити про актуальну ситуацію. Якщо журналіст був умовно в Краматорську пів року тому, то там багато чого могло змінитися за цей час.

«Я бачив хлопців, які завжди обирали величезні транспортні засоби, наприклад, броньовані машини. Це ціль. І ніколи не зупиняйтесь у готелях зараз, тому що готелі також є цілями для російської армії. Завжди потрібно знайти якийсь маленький будиночок чи квартирку на околиці міста, далеко від лінії фронту. Іноді це рятує життя, чесно кажучи», — каже Стас Козлюк.

  Стас Козлюк

Учасники дискусії також обговорили, які теми, пов’язані з війною, варто висвітлювати більше. Стас Козлюк говорить, що не вистачає довготривалих історій про російську окупацію як систему: «Ми зробили багато історій про те, що росіяни робили на окупованих територіях, або історій про людей, які втекли з російської окупації. Але, чесно кажучи, я не бачив багато історій, які б пояснювали систему: як люди, затримані на неокупованих територіях, потім переїжджали до Білорусі або Росії, після чого їх могли судити або не судити. Як ці люди переїжджали, скільки людей переїхало з окупованих територій на російські території. І розумію, чому — бо це зайняло б багато часу, грошей і людей. У міжнародних медіа все це є, але вони хочуть робити швидкі історії, тому що це простіше».

Інна Варениця запропонувала розглянути вплив війни на довкілля: «Спробуємо порахувати витрати на війну в реальних грошах. Наприклад, ліси. Скільки коштувало Україні виростити ліс? І чи можна зараз заробити на спаленому лісі? І це могла б бути гарна бізнес-історія. І я ще не бачила такої історії».

За її словами, аудиторії потрібні прості історії, тому що суспільство втомилося від емоційно побудованих матеріалів про воєнні злочини, де сконцентрований біль.

Оксана Йоханнессон називає найбільш недооціненою темою історії людей, які живуть із пораненими на війні солдатами: «Останні два роки я ділю свій час між фронтом і шпиталями, і висвітлення цих історій у різних секторах дає найкраще розуміння нас як суспільства, адже це реальність, із якою ми будемо стикатися протягом наступних десятиліть.

Я досі не знаю жодної історії про солдата, який перебуває на паліативному лікуванні, і як сім’я з цим справляється. У мене є така історія, але вона ще не опублікована. Але це повністю змінює життя сім’ї, дружини, яка стає медсестрою.

Люди з ампутаціями отримали більше висвітлення завдяки тому, що центр Superhumans доклав багато для цього, але за останні 10 років війни ці теми повністю ігнорували, система не працювала. Зараз я щомісяця ходжу по госпіталях. Я була у всіх ключових госпіталях, у всіх найкращих реабілітаційних центрах. Ці історії є найкращим відображенням суспільства».

 Михайло Штекель

Михайло Штекель каже, що іноземним медіа, зокрема європейським, було б цікаво більше розповідати про українських солдатів, які до повномасштабного вторгнення жили цивільним життям: «Я думаю, для європейської аудиторії було б цікаво побачити, як людині, яка працювала менеджером у магазині, перукарем або баристою, довелося стати солдатом і опанувати ці нові навички. Як змінилося її життя. Якщо ми говоримо, що російсько-українська війна насправді є частиною війни між Росією та Європою, це означає, що, можливо, цивільне населення в Європі може стати наступною мішенню для російського режиму, і це може бути гарною картинкою, щоб показати, що це звичайні люди, які намагаються зупинити російське вторгнення».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Тщательная работа. Как Трампа и Зеленского мирили
Корреспондент
2025-07-18T21:48:56Z
Свириденко рассказала, на каком этапе находится "мега-сделка" со США
Корреспондент
2025-07-18T20:27:56Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Сырский сообщил о заходе россиян в Покровск
Comments UA
2025-07-18T21:48:47Z
Дроны массированно атаковали Одессу
Корреспондент
2025-07-18T21:27:27Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Война в Украине: военные откровенно рассказали, что происходит на Запорожском направлении
TSN
2025-07-18T19:21:46Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Финская рок-группа Rasmus прибыла в Киев
Корреспондент
2025-07-18T16:33:25Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В Киеве обломки БПЛА упали на многоэтажку
Корреспондент
2025-07-18T21:12:07Z
В Подмосковье прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-18T20:51:13Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
22-летний вратарь клуба Бернли может вернуться в родной Ман Сити
Корреспондент
2025-07-18T19:30:31Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z