MY.UAНовини
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику

«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику

Як змінилася робота медіа в зоні бойових дій, які теми потребують уваги та що варто врахувати під час співпраці з іноземцями

Минулого тижня у просторі Kyiv Hall відбулася дискусія «11 років висвітлення війни, що ведеться проти твоєї країни», організована N-OST у рамках проєкту Europe-Ukraine Desk. Участь у заході взяли журналісти та журналістки Анастасія Власова, Інна Варениця, Стас Козлюк, Оксана Йоханнессон і Михайло Штекель. Модерувала зустріч журналістка, співзасновниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу Ангеліна Карякіна.

Зустріч була присвячена одинадцятій річниці війни в України. Учасники дискусії обговорили, як змінилася робота журналістів на війні в порівнянні з 2014 та 2022 роками, чому іноземні медіа все менше пишуть про війну та яких історій не вистачає аудиторії.

Ангеліна Карякіна розпочала зустріч із роздумів про те, як змінився рівень і якість воєнної журналістики в Україні з 2014 року — як вітчизняної, так і серед іноземних медіа.

Інна Варениця розповіла, що деякі з іноземних журналістів вважали, що з 2014 року в Україні відбувається громадянська війна, тому українцям доводилося багато роз’яснювати іноземним колегам. «Через повномасштабне вторгнення у 2022 році у нас було набагато більше медіа, але потім до кінця 2022 року журналістів ставало все менше. Це відбувається під час кожної війни. Я також працювала в Іраку і можу порівняти, що на початку операції в Мосулі було більше журналістів, а потім їхня кількість скоротилася. Лише ті, хто міг робити набагато глибші історії, продовжували працювати в країні.

І те саме ми бачимо в Україні — лише ті, хто може зробити якийсь аналіз, залишаються і працюють тут. У 2014 році у нас було здебільшого висвітлення подій без пояснень, а зараз багато колег намагаються пояснити, як зміни на полі бою чи на політичному полі вплинуть на наше суспільство», — розповіла журналістка.

  Ангеліна Карякіна

Про зниження попиту на висвітлення війни каже і Михайло Штекель. За його словами, зменшення інтересу вже відбувалося у 2015 році, коли з часом усе менше медіа говорили про Донбас.

«Загалом якість висвітлення війни залежить від попиту медіа, як в Україні, так і у світі. Ті, хто робив це з 2014 року, вже став експертами. І для мене було великою несподіванкою, коли у 2022 році почали приїжджати іноземні журналісти, і деякі мої колеги відкривали для себе цих загартованих ветеранів журналістики. Але вони вчилися у моїх колег як поводитися, як щось висвітлювати, що деякі речі означають, що важливо, а що ні. І цей процес все ще триває», — каже журналіст.

Своїм досвідом співпраці з іноземцями поділився і Стас Козлюк: «Я побачив, що багато колег розуміють, як робити сюжети про війну, про солдатів, про мирних жителів і головне, що журналістика — це не те, що ти бачив і розповідаєш, а контекст, у якому ти маєш пояснити, що відбувається. Деякі іноземні колеги цього не розуміли. Вони вірили, наприклад, на початку повномасштабного вторгнення, що якщо Росія вб’є Зеленського, війна закінчиться. Але це неправда, тому що ми боремося не за Зеленського, ми боремося за нашу свободу, за наших рідних і за нашу землю».

Також для іноземних журналістів було новим, що якщо військові забороняють працювати безпосередньо на передовій, в окопах, то це не цензура, а безпекові заходи, адже є постійні ризики атаки безпілотників.

Ангеліна Карякіна погодилася, що умови роботи на війні змінилися, і сказала, що на відміну від повномасштабного вторгнення, з 2014 року українські та міжнародні медіа ще мали доступ до тимчасово окупованих територій і могли дізнатися, що там відбувається. З 2022 року це стало абсолютно неможливим.

Анастасія Власова розповіла, що повномасштабна війна змінила сприйняття об’єктивності та нейтральності. Вона нагадала про затримання у Росії американського журналіста Wall Street JournalЕвана Гершковича за спробу висловитися про них критично. Або ж випадок, коли російська служба ВВС опублікувала фільм«Українська війна: Інша сторона», який висвітлив війну зі погляду російських окупаційних військ.

«Тепер ті, хто говорить, що вони нейтральні, зазвичай, підтримують “іншу сторону”. Якщо ви не підтримуєте їхню сторону та якщо не демонструєте підтримку відкрито, вони не дадуть вам доступу і можуть стратити вас, якщо ви український журналіст», — каже журналістка.

Ангеліна Карякіна також розповіла, що до 2022 року на окупованих територіях існували міжнародні моніторингові місії, зокрема від ОБСЄ або ООН, тож був принаймні хтось, із ким можна було перевірити реальність. Коли ці організації залишили ці території, вони не лише дали росіянам можливість робити все, що вони хочуть — зник навіть невеликий шанс на те, що журналіста буде супроводжувати хтось із міжнародних організацій або він матиме імунітет чи дипломатичну недоторканність. Тобто ці території перетворилися на темну зону з фільтраційними таборами та іншими жахливими речами.

Серед інших труднощів, із якими доводиться мати справу медіа — висока вартість спорядження та самої подорожі до передової. Медіа мають знайти фінансування на транспорт, бензин, засоби зв’язку тощо. Фотографка Оксана Йоханнессон, яка побувала у зонах конфлікту різних країн, зокрема в Африці, розповіла, що вкладає багато своїх особистих ресурсів, щоб їздити на передову та висвітлювати ті аспекти й історії, які вона хоче висвітлювати відразу, не чекаючи завдання.

 Інна Варениця, Оксана Йоханнессон, Анастасія Власова

Але найбільш важливим є фізична та психологічна підготовка, а також знання тактичної медицини: «Я навіть закінчила повний курс і стала фельдшеркою, тому що це дуже важливо. Я багато працюю в окопах на передовій і в мене були випадки, коли мені безпосередньо потрібно було надати першу допомогу».

Анастасія Власова додала, що дуже важливо, аби вся команда, з якою працює журналіст, враховуючи водія, пройшли базові курси з фізичної безпеки та надання першої домедичної допомоги.

«Це недешево, і, на жаль, я не знаю жодного українського медіа, яке могло б забезпечити такий рівень безпеки. Але коли ми кудись їдемо, ми не хочемо створювати більше проблем своєю присутністю для солдатів. Правила мають значення. Я ціную, коли бачу, що мої колеги знають правила і сприймають їх серйозно. Фаталізм не працює в цьому випадку, я не люблю покладатися лише на свою удачу», — каже журналістка.

Інна Варениця розповіла про важливість дотримання журналістських стандартів під час висвітлення війни, але сказала, що для неї людський фактор є не менш важливим: «Головне — бути просто людиною, і це набагато вище стандартів. У якийсь момент я зрозуміла, що мені не потрібні поради, а деякі редактори не мали такого досвіду, як я, і вибір був тільки за мною. Війна нас як журналістів навчила: я можу пожертвувати своїм матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя».

Анастасія Власова, аби не нашкодити герою матеріалу в разі суперечливої теми, робить декілька варіантів світлин людини — де видно і не видно обличчя. Наприклад, для The Guardian вона фотографувала чоловіка, який самовільно залишив службу. Він погодився показати своє обличчя, але редактори The Guardian вирішили, що вони все ж приховають особу.

Стас Козлюк, своєю чергою, радить журналістам завжди снідати: «Це головне. Ми висвітлювали історію про Авдіївку в 2015 році, і ми снідали з моїм колегою десь о восьмій вечора. Це було жахливо. По-друге, всі рішення, які ви приймаєте, — це лише ваша відповідальність. Якщо вам некомфортно, ви звільняєтеся».

Також він радить завжди мати людей на місцях, які б могли повідомити про актуальну ситуацію. Якщо журналіст був умовно в Краматорську пів року тому, то там багато чого могло змінитися за цей час.

«Я бачив хлопців, які завжди обирали величезні транспортні засоби, наприклад, броньовані машини. Це ціль. І ніколи не зупиняйтесь у готелях зараз, тому що готелі також є цілями для російської армії. Завжди потрібно знайти якийсь маленький будиночок чи квартирку на околиці міста, далеко від лінії фронту. Іноді це рятує життя, чесно кажучи», — каже Стас Козлюк.

  Стас Козлюк

Учасники дискусії також обговорили, які теми, пов’язані з війною, варто висвітлювати більше. Стас Козлюк говорить, що не вистачає довготривалих історій про російську окупацію як систему: «Ми зробили багато історій про те, що росіяни робили на окупованих територіях, або історій про людей, які втекли з російської окупації. Але, чесно кажучи, я не бачив багато історій, які б пояснювали систему: як люди, затримані на неокупованих територіях, потім переїжджали до Білорусі або Росії, після чого їх могли судити або не судити. Як ці люди переїжджали, скільки людей переїхало з окупованих територій на російські території. І розумію, чому — бо це зайняло б багато часу, грошей і людей. У міжнародних медіа все це є, але вони хочуть робити швидкі історії, тому що це простіше».

Інна Варениця запропонувала розглянути вплив війни на довкілля: «Спробуємо порахувати витрати на війну в реальних грошах. Наприклад, ліси. Скільки коштувало Україні виростити ліс? І чи можна зараз заробити на спаленому лісі? І це могла б бути гарна бізнес-історія. І я ще не бачила такої історії».

За її словами, аудиторії потрібні прості історії, тому що суспільство втомилося від емоційно побудованих матеріалів про воєнні злочини, де сконцентрований біль.

Оксана Йоханнессон називає найбільш недооціненою темою історії людей, які живуть із пораненими на війні солдатами: «Останні два роки я ділю свій час між фронтом і шпиталями, і висвітлення цих історій у різних секторах дає найкраще розуміння нас як суспільства, адже це реальність, із якою ми будемо стикатися протягом наступних десятиліть.

Я досі не знаю жодної історії про солдата, який перебуває на паліативному лікуванні, і як сім’я з цим справляється. У мене є така історія, але вона ще не опублікована. Але це повністю змінює життя сім’ї, дружини, яка стає медсестрою.

Люди з ампутаціями отримали більше висвітлення завдяки тому, що центр Superhumans доклав багато для цього, але за останні 10 років війни ці теми повністю ігнорували, система не працювала. Зараз я щомісяця ходжу по госпіталях. Я була у всіх ключових госпіталях, у всіх найкращих реабілітаційних центрах. Ці історії є найкращим відображенням суспільства».

 Михайло Штекель

Михайло Штекель каже, що іноземним медіа, зокрема європейським, було б цікаво більше розповідати про українських солдатів, які до повномасштабного вторгнення жили цивільним життям: «Я думаю, для європейської аудиторії було б цікаво побачити, як людині, яка працювала менеджером у магазині, перукарем або баристою, довелося стати солдатом і опанувати ці нові навички. Як змінилося її життя. Якщо ми говоримо, що російсько-українська війна насправді є частиною війни між Росією та Європою, це означає, що, можливо, цивільне населення в Європі може стати наступною мішенню для російського режиму, і це може бути гарною картинкою, щоб показати, що це звичайні люди, які намагаються зупинити російське вторгнення».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
DeepSeek почав розкривати важливі елементи свого ШІ
InternetUA
2025-02-24T01:03:29Z
Чому у котиків м’які лапки: з’явилося наукове пояснення
TSN
2025-02-23T22:36:22Z
Користувачам iPhone радять не оновлюватися до iOS 18.4 Beta
InternetUA
2025-02-23T22:27:31Z
30 хвилин геймплея Gothic 1 Remake — безплатна демоверсія вже завтра
ITC
2025-02-23T21:48:10Z
Де помилка на малюнку: лише люди з "орлиним зором" побачать розгадку за 3 секунди
GlavRed
2025-02-23T21:27:19Z
NVIDIA RTX 5090 знов згоріла — цього разу не через кабель
ITC
2025-02-23T20:58:45Z
Миші уміють реанімувати непритомних "родичів": науковці показали дії гризунів
Фокус
2025-02-23T20:27:57Z
Причини зникнення неандертальців
360ua.news
2025-02-23T20:15:31Z
Дубай та Ілон Маск запускають підземний транспортний проєкт
InternetUA
2025-02-23T20:07:40Z
Щури втечуть і не повернуться ніколи: що потрібно зробити в домі та в саду
GlavRed
2025-02-24T01:06:15Z
Що приготувати з пекінської капусти: зірка "Мастер Шеф" Литвинова дала геніальний рецепт
Политека
2025-02-24T00:00:53Z
Це все просто марнування продукту: які помилки зіпсують елементарні в приготуванні печериці
24tv
2025-02-23T23:03:57Z
Багаторічний наліт з чайника можна видалити за 5 хвилин: метод приємно вразить
24tv
2025-02-23T22:24:45Z
Тест розкриє, наскільки ви зосереджені на особистих потребах — просто оберіть малюнок
TSN
2025-02-23T22:06:53Z
Wi-Fi завжди поруч: топ-8 ідеальних міст для цифрових кочівників
InternetUA
2025-02-23T21:28:07Z
Чекайте на ранній врожай: коли сіяти моркву на розсаду та у відкритий ґрунт
24tv
2025-02-23T21:12:00Z
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальний порядок
24tv
2025-02-23T19:36:39Z
Гороскоп Таро на тиждень з 24 лютого по 2 березня: Рибам - проблеми з грошима, Дівам - проблеми
GlavRed
2025-02-23T19:27:42Z
На українсько-польському кордоні викрили контрабанду діамантів
УкраинФорм
2025-02-23T22:54:12Z
На Чорнобильській АЕС проводяться завершувальні рботи з ліквідації осередка тління
ZN UA
2025-02-23T22:03:37Z
У Деснянському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T21:15:03Z
Диво на кордоні. «Німий» чоловік, який прикинувся жінкою, заговорив
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:21:32Z
Жінка повірила шахраю і втратила 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-23T20:07:16Z
Вибухи на Київщині: ОВА попередила про небезпеку
TSN
2025-02-23T20:06:27Z
Масовий викид косаток на пляжі Австралії
360ua.news
2025-02-23T19:39:57Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу дронів
УкраинФорм
2025-02-23T19:33:19Z
Літак American Airlines з пасажирами екстрено сів у Римі через загрозу вибуху - Reuters
УкраинФорм
2025-02-23T18:36:00Z
Як старі друзі: Усик і Роналду розповіли про приємну зустріч
GlavRed
2025-02-23T23:27:07Z
Масстарт на чемпіонаті світу з біатлону 2025: як фінішували українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T22:48:01Z
Влахович оформив 50 результативних дій у Серії А за Ювентус
Football.ua
2025-02-23T22:36:26Z
Антоні зацікавив ще один топ-клуб
Football.ua
2025-02-23T22:15:57Z
Сосьєдад розібрався з Леганесом
Football.ua
2025-02-23T22:03:01Z
Ювентус мінімально здолав Кальярі
Football.ua
2025-02-23T21:42:39Z
Легендарний форвард Карпат перейшов у клуб, який виступає у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-23T21:37:41Z
Українські дзюдоїсти здобули «золото», «срібло» та 3 «бронзи» на Warsaw European Open
УкраинФорм
2025-02-23T21:27:02Z
Лупашко: Сподобалось, що Карпати діяли сміливо
Football.ua
2025-02-23T21:16:20Z
23 лютого російські дрони пошкодили багатоповерхівки та газопроводи у Сумській громаді: в ОВА розповіли про ці та інші наслідки обстрілів
ZN UA
2025-02-24T01:09:43Z
У Відні презентували книгу військового медика «Уламки з-під Авдіївки. Замість казок сину»
УкраинФорм
2025-02-23T23:51:02Z
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух транспорту: яка причина
24tv
2025-02-23T23:36:36Z
Війна, день 1096. Зеленський готовий "обміняти" пост президента на безпекові гарантії для України
Football.ua
2025-02-23T23:01:54Z
У Києві пролунали вибухи - столицю вже понад дві години атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-23T23:01:03Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T22:57:11Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: куди летять ворожі цілі
TSN
2025-02-23T22:36:12Z
На фронті 81 боєзіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
УкраинФорм
2025-02-23T22:09:10Z
У Києві ППО збиває ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T21:03:21Z
Анатолій Анатоліч заступився за куму Loboda, яка продовжує співати російською
GlavRed
2025-02-24T00:27:18Z
Пропала грамота: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-24T00:09:21Z
Jerry Heil: сексуальні фото
CutInsight
2025-02-23T23:33:16Z
Кімната бажань: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-23T23:09:51Z
Співачка YAGODA презентує продовження легендарного хіта «Я ніколи нікому тебе не віддам»
Storyboom
2025-02-23T22:36:40Z
Євробачення-2025: конкурсант з Італії відмовився від участі
GlavRed
2025-02-23T22:27:00Z
3 короткі серіали до 10 епізодів, з якими ви впораєтесь за кілька вечорів
24tv
2025-02-23T21:57:39Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-02-23T21:48:52Z
Пригоди Котигорошка та його друзів: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-23T21:36:39Z
Швеція заявила про передачу Україні систем ППО на майже 113 мільйонів доларів
24tv
2025-02-24T01:12:58Z
Уроки української: як сказати «коляска», «погрємушка», «пустушка»
ZN UA
2025-02-24T01:03:33Z
Львівщина обіцяє залишити виплати родинам Героїв Небесної Сотні, учасникам Революції Гідності, АТО та ООС
УкраинФорм
2025-02-24T00:40:34Z
Макс Барських: сексуальні фото
CutInsight
2025-02-24T00:33:46Z
Масниця 2025: вірші та листівки
ZN UA
2025-02-24T00:03:45Z
В Україні створено 18 армійських корпусів – хто їх очолив
ZN UA
2025-02-23T23:42:35Z
Прикордонники на Сумщині знищили чотири ворожі дрони
УкраинФорм
2025-02-23T23:36:02Z
Понад 300 ветеранів, військових та курсантів взяли участь в змаганнях «Сильні України» в Одесі
УкраинФорм
2025-02-23T23:21:38Z
Національний день молитви 2025 року: привітання в прозі, листівки до нового свята
TSN
2025-02-23T22:18:28Z
Цю помилку в спортзалі роблять майже всі, а вона дуже впливає на результати
24tv
2025-02-23T19:36:21Z
Дієвий метод очищення уггі після зими: вони виглядатимуть як нові
24tv
2025-02-23T19:15:03Z
Синдром хронічної втоми: чому ви завжди виснажені та як з цим боротися
24tv
2025-02-23T19:03:38Z
Чому Кабмін заблокував благодійну програму для пацієнтів?
360ua.news
2025-02-23T18:30:13Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Виробництво чипів у США коштує вдвічі дорожче ніж на Тайвані
InternetUA
2025-02-24T00:01:27Z
Нацбанк попереджає про зростання фальшивих банкнот в Україні: які купюри підробляють найчастіше
Политека
2025-02-23T21:00:17Z
Від хліба до інтернету: які послуги та продукти найбільше подорожчають у 2025 році
Хвиля
2025-02-23T20:30:59Z
Ціни на кілограм коропа: де можна купити найдешевше
Политека
2025-02-23T20:30:02Z
Чи можливе перевищення вартості суборенди землі над вартістю оренди
24tv
2025-02-23T20:06:17Z
Sony знову судять через завищені ціни в PS Store
24tv
2025-02-23T20:06:09Z
Ощадбанк попередив українців про зміни: чого чекати клієнтам
Политека
2025-02-23T20:00:47Z
Базовий продукт раціону "впаде" в ціні на 9%: експерт потішив прогнозом
GlavRed
2025-02-23T19:27:49Z
Рекордне подорожчання вершкового масла: чи зростатиме ціна та коли чекати покращення
Знай
2025-02-23T19:12:19Z
Не вмикайте фари до запуску двигуна: механік розвіяв популярний міф
ТСН
2025-02-23T21:51:46Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Європа має посилювати свою незалежність від США - Мерц
УкраинФорм
2025-02-24T01:03:56Z
Таке враження, що Росія та США знаходять спільну мову – над головами України та Європи, – Мерц
24tv
2025-02-24T01:00:11Z
Американські компанії зможуть повернутися в Росію після підписання угоди про мир, – Віткофф
24tv
2025-02-24T00:57:32Z
Європа має бути здатною захищатися, – Зеленський привітав Мерца з перемогою на виборах
24tv
2025-02-24T00:41:26Z
"Переговорна стратегія президент": у Трампа розказали про гарантії безпеки для України
GlavRed
2025-02-24T00:27:10Z
Кіріл Дмітрієв призначений спеціальним представником президента РФ з інвестицій
ZN UA
2025-02-24T00:21:36Z
Поводяться "по-хамськи": ЗМІ дізнались, як команда Трампа схиляє Україну до угоди про копалини
Фокус
2025-02-24T00:15:25Z
Поки чекали результатів екзитполів: в офісі Мерца дивилися пресконференцію Зеленського
24tv
2025-02-24T00:12:06Z
Німеччина недостатньо підтримувала Україну: Мерц після перемоги на виборах
TSN
2025-02-24T00:06:26Z