MY.UAНовини
Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду»
Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду»

Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду»

Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду»

Ситуація навколо положень так званої ресурсної угоди між Україною та США дуже мінлива. Втім, різноманітна інформація, яка просочується в медіа, вже дає певне уявлення про характер майбутнього договору. Звісно, деталі умов змінюватимуться, і не один раз. З останньої версії, наприклад, взагалі прибрали будь-які цифри, замінив їх дипломатичними формулюваннями, але найважливіше незмінне — мета, якої прагне досягти Дональд Трамп підписанням цього документа. Здається, ця мета жодним чином не стосується корисних копалин як таких, вони — лише інструмент для досягнення зовсім інших цілей.

Злиття і погланання

США хочуть зафіксувати суму, яку вони витратили та ще витратять на підтримку України. Наразі публічно обговорюється лише рамкова угода між країнами, усі механізми та деталі міститиме інший документ, але навіть, якщо суму вимарають зі рамкової угоди, вона все одно випливе у подальших документах.

До цієї суми ввійде УСЕ: і суми прямої бюджетної підтримки, і вартість поставленої зброї та боєприпасів, включаючи й ті поставки, строк придатності яких закінчувався і надання яких Україні було своєрідною «безкоштовною утилізацією».

США пропонували застосувати принцип «один до двох», тобто за кожен долар наданої допомоги — два долари доходів від українських ресурсів, які буде внесено до фонду. Фонд накопичуватиметься до моменту досягнення ним суми активів у розмірі 500 млрд дол. Навряд їх пропозиція змінилась, навіть якщо у рамковому документі її не буде, варто очікувати її у деталізованих планах «співпраці».

США матимуть повний контроль за доходами фонду, частину з яких вони можуть реінвестувати в освоєння економічних активів в Україні.

Активи фонду — це інвестиції та контроль над об’єктами інфраструктури: енергетики, транспорту, портів.

А пасиви фонду — це внески сторін. З боку США — оціночна вартість наданої допомоги. З боку України — доходи від надання дозволів на використання природних ресурсів (рента та прибутки державних сировинних компаній). Причому за видачу таких дозволів відповідає також фонд.

США матимуть право «першої ночі», як феодал у Середньовіччі, — вони зможуть заборонити освоєння певних ресурсів, їхній продаж третій стороні та матимуть право першочергового придбання таких ресурсів.

Усі заяви про юридичну нікчемність такої угоди, які лунають в Україні, досить умовні, включно зі згадкою статті 13 Конституції України, де мова йде про те, що власником українських природних ресурсів є народ. Адже в угоді не йдеться про продаж: природні ресурси залишаються в умовній віртуальній власності українського народу, так само, як вони раніше на папері були «народним надбанням», а по факту профіт від їхнього використання був, по суті, рентним доходом кількох олігархічних ФПГ.

На практиці відбувається лише певний апгрейд схеми: якщо раніше дозволи на використання природних ресурсів надавалися Держгеонадрами та відповідними угодами Кабміну (уповноваженими ним структурами), а рентні доходи від використання природних ресурсів надходили до державного бюджету, то згідно із проєктом угоди із США такі дозволи надаватиме відповідний фонд, який отримає повноваження на це від офіційного «управителя» таких ресурсів від імені народу — Кабміну. А рентні доходи йтимуть на погашення боргів перед США за отриману фінансову і військову допомогу. Тут навіть можуть здійснюватися відповідні бюджетні проводки: доходи фонду — доходи держбюджету — витрати держбюджету на погашення державного боргу.

Питання не в надрах, а в їх оцінці

Один із найважливіших аспектів запропонованої нам угоди про «спільне» із США використання українських природних ресурсів — це не корисні копалини, а визнання Україною нової суми боргу перед США. Хай вона і з’явиться дрібним шрифтом десь у додатках до договору.

Певним чином усі ці трильйони доларів, які можна в найближчому майбутньому видобути з українських надр, — швидше, міф, ніж реальність. Якби в Україні були значні поклади цінних мінералів, які можна легко видобути, то західні компанії вже давно виявили б зацікавленість у доступі до таких ресурсів.

Якщо західні компанії входили в такі специфічні країни, як Киргизстан (видобуток золота), Казахстан (видобуток нафти), Монголія (видобуток міді), то чому б їм не зайти на ринок природних ресурсів України — країни, яка з 2014 року оголосила про активну інтеграцію із західним геополітичним кластером?

Наприклад, британо-австралійська Rio Tinto Group? Її дочірні компанії є в Австралії, Бразилії, Гвінеї, Канаді, на Мадагаскарі, у Монголії, Новій Зеландії, ПАР, США. Тим більше що ця компанія видобуває ті природні ресурси, які є і в Україні, наприклад, залізну руду, титан, уран, але наразі не проявляла інтересу до українських покладів зазначених ресурсів.

До речі, вся видобувна галузь України 2023 року, згідно з даними Держстату, — це 262 млрд грн валового продукту. З урахуванням середнього обмінного курсу гривні до долара в 36,57 отримуємо трохи більше 7 млрд дол. на рік, що у понад сім разів менше, ніж річний дохід Rio Tinto Group лише за основними напрямами діяльності, без урахування допоміжних.

Ба більше, гірничодобувні компанії США орієнтуються зовсім на інші види природних ресурсів, ніж ті, які є в Україні. Наприклад, Freeport-McMoRan з активами у США, Чилі, Перу та Індонезії — це найбільший виробник міді, золота та молібдену. Ця компанія поглинула і свого американського конкурента — Phelps Dodge Corporation (другий за величиною у світі виробник міді). Newmont Minings видобуває золото (6% світового видобутку та перше місце у світі).

Як бачимо, США контролюють у гірничорудному бізнесі видобуток міді (ключовий ресурс четвертого-п’ятого технологічних укладів), молібдену (виробництво високоякісної сталі) та золота. Решту гірничорудної сировини США купують за фіатний долар.

Завод Timet — останній виробник титанової губки в США — закрився 2020 року, його замінили постачальники із Канади та Австралії. Виробник літію, Albemarle Corporation, ще працює, але його технології видобутку не підходять для наших родовищ, і навіть потенційний профіт від роботи в Україні буде в десять разів меншим за ті 5,4 млрд дол., які компанія заробила торік у США.

Загалом усе наведене вище підтверджує тезу про те, що наша гірничорудна сировина особливо не цікавить американців.

Тоді навіщо все це?

Публічне оголошення

Цілком можливо, ця угода має зовсім іншу мету, ніж задекларовано.

Відповідно до міркувань Дональда Трампа, Джо Байден зробив «найбільшу помилку», не оформивши фінансової та військової допомоги, наданої Україні, відповідною міждержавною угодою. Угодою із сумою боргу та порядком погашення як мінімум, а бажано, ще й із відсотковою ставкою.

Цим, на думку Трампа, Байден завдав шкоди американським національним інтересам.

Наприклад, Європейський Союз свою допомогу оформляв у вигляді кредитів, і тому, якщо глянути на боргову звітність нашого Мінфіну (див. табл.), ви побачите, що станом на грудень 2024 року Україна була винна ЄС 44 млрд дол. із 115 млрд дол. зовнішнього державного боргу нашої країни. Навіть Канада оформила свою допомогу на суму 5 млрд дол., і цю суму відображено у бюджетних проводках.

Натомість, якщо подивитися на борг України перед США, то там фігурують одні нулі. Тобто Україна офіційно нічого не винна США. Ні 75 млрд дол., ні 175 млрд дол. Ні долара, ні цента.

Звісно, у звітності є борги перед американськими банками (Chase Manhattan Bank), МВФ, але не перед урядом США.

Таким чином, Трамп хоче виправити цю (у його розумінні) «помилку» Байдена. Просто так прийти і сказати: «Підпишіть угоду, що ви отримали від нас 75 млрд дол.» не можна. Допомога США йшла у вигляді грантів чи позабюджетних постачань зброї. Ці «подарунки» не можна просто так матеріалізувати у вигляді боргу, адже немає відповідних бюджетних проводок, і ніхто в Україні не підпише протоколу про так званий новий борг, виявлений через обставини, що раптом змінилися через вибори в США.

Тому значно простіше закласти цей борг в додатки до угоди про використання природних ресурсів. Головне в якій — не набір природних ресурсів, а зафіксована сума компенсації на користь США з боку України за раніше надану допомогу.

А на додачу до письмової фіксації боргу потрібна й письмова згода України на те, що цю суму можна буде стягнути шляхом звернення стягнення на її міжнародні активи. Наприклад, на валютні резерви НБУ, яких зараз більш як 40 млрд дол. Поза дискурсом лишилась «дрібничка» – чому оплати чекають не від країни-агресора, а від жертви нападу, по суті змушуючи її платити репарації власному союзнику?

Логіка Трампа зрозуміла: йому «прикро», що навіть Канаді Україна винна 5 млрд дол., не кажучи вже про ЄС, борг перед яким — 44 млрд дол., а США не винна нічого. Але… Як бачимо, і сама сума росте мов на дріжджах, абсолютно не відповідаючи хоч якимось реальним цифрам, і «відсоток» заднім числом з’явився у вигляді умови «два долари за долар», і умови партнерства в управлінні нашими ресурсами вже зовсім не партнерські, та й загальна риторика американського президента не надто дружня.

Звісно, якби ми були рівновеликою геополітичною силою, як Китай, то в житті не пішли б на таку угоду. Тим паче, що у ній ані слова про бодай якісь гарантії безпеки. Як, до речі, і  згадок про інших союзників. Наче Великобританії, яка підписала з нами сторічну безпекову угоду, не цікаві масштабні ресурсні проєкти натомість. Звісно, наразі мова лише про рамкову угоду, але якщо від рамки мороз по шкірі, навряд нас приємно здивують подальші подробиці та деталізації. Тим паче що працює над документом «потужна» команда експертів – перша віце-прем’єр Юлія Свириденко, заступниця А.Єрмака Ірина Мудрая та Тимофій Милованов. А переговори веде не менш «потужний» переговорник і поборник державних інтересів – Андрій Єрмак.

Звісно, військова допомога США — це 60% забезпечення фронту, її зупинка — пряма загроза нашому існуванню. Але навряд ми взагалі не маємо можливості відмовитися (щонайменше допоки наші європейські партнери не склали руки в безсиллі). Згаданий нами документ, що деталізуватиме рамкову угоду, за процедурою має бути ратифікований як Верховною Радою, так і Конгресом – а це вже можливість для маневрів. Як не крути, нам у будь-якому разі доведеться шукати компроміс і торгуватися. На щастя, президент Трамп до цього звиклий…

Державний і гарантований державою борг України за останні п’ять років, млрд дол.

Показник

31.12.
2019

31.12.
2020

31.12.
2021

31.12.
2022

31.12.
2023

31.12.
2024

Загальна сума державного та гарантованого державою боргу

84,37

90,25

97,96

111,45

145,32

166,06

Внутрішній борг

35,02

35,39

38,95

38,00

41,80

44,32

Зовнішній борг

39,34

44,51

47,66

63,59

94,79

114,88

1. Заборгованість за позиками, одержаними від міжнародних фінансових організацій

12,34

15,68

16,98

30,09

59,31

82,83

NEFCO

0,00

0,00

0,00

0,00

0,01

0,01

Банк розвитку Ради Європи

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,12

Європейський банк реконструкції та розвитку

0,51

0,48

0,39

0,26

0,19

0,10

Європейський інвестиційний банк

0,78

0,95

1,02

2,68

3,03

2,95

Європейський Союз

3,69

4,68

5,00

12,37

32,90

44,01

Міжнародна асоціація розвитку (МБРР)

0,00

0,00

0,00

0,58

1,05

5,79

Міжнародний банк реконструкції та розвитку

4,90

5,29

6,16

7,72

12,00

16,18

Міжнародний валютний фонд

2,43

4,23

4,36

6,40

10,00

13,55

Фонд чистих технологій (МБРР)

0,02

0,04

0,06

0,08

0,11

0,11

2.1. Заборгованість за позиками, одержаними від органів управління іноземних держав (крім неврегульованої від органів управління держави-агресора та/або такої, що оскаржується)

1,02

0,95

0,89

4,39

6,32

7,63

Велика Британія

0,00

0,00

0,02

0,02

0,02

0,02

Італія

0,00

0,00

0,00

0,21

0,22

0,21

Канада

0,15

0,00

0,00

1,83

3,68

5,08

Нідерланди

0,00

0,00

0,00

0,21

0,22

0,21

Німеччина

0,27

0,32

0,29

0,59

0,62

0,59

Польща

0,01

0,01

0,04

0,05

0,10

0,10

Республіка Корея

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,10

США

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

Франція

0,02

0,03

0,04

0,48

0,50

0,47

Японія

0,56

0,58

0,50

1,00

0,95

0,85

2.2 Неврегульована заборгованість за позиками, одержаними від органів управління держави-агресора, та/або така, що оскаржується

0,61

0,61

0,61

0,61

0,61

0,61

Росія

0,61

0,61

0,61

0,61

0,61

0,61

3. Заборгованість за позиками, одержаними від іноземних комерційних банків, інших іноземних фінансових установ

1,41

2,16

1,86

1,65

1,57

1,48

Cargill

0,28

0,61

0,74

0,69

0,72

0,68

Chase Manhattan Bank

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

Citibank Europe PLC

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,01

Credit Agricole Corporate and Investment Bank

0,18

0,23

0,30

0,30

0,27

0,19

Deutsche Bank

0,95

1,31

0,83

0,66

0,57

0,43

National Westminster Bank PLC

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,17

4.1.Заборгованість за випущеними цінними паперами (крім неврегульованої та/або такої, що оскаржується)

19,27

20,35

19,91

19,66

19,76

15,22

4.2.Неврегульована заборгованість за випущеними цінними паперами та/або така, що оскаржується

3,00

3,00

3,00

3,00

3,00

3,00

ОЗДП 2013 року

3,00

3,00

3,00

3,00

3,00

3,00

5. Заборгованість, не віднесена до інших категорій

1,70

1,77

4,42

4,20

4,23

4,12

Міжнародний валютний фонд

1,70

1,77

4,42

4,20

4,23

4,12

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни запустили крилаті ракети з "тушок": коли ті можуть зайти до повітряного простору України
ZN UA
2025-04-06T01:55:30Z
Експерт вказав, як досвід Польщі допоможе Україні вирішити проблему паркувань
Хвиля
2025-04-06T01:30:29Z
Нянчат, ніби дітей: чоловіки насмішили поводженням із собаками у Львові
Telegraf
2025-04-06T01:21:32Z
Десятки вибухів у небі: дрони атакують Ростовську область
24tv
2025-04-06T01:00:35Z
Хто в Україні може вийти на пенсію у 50 років: кому дозволено достроковий вихід
Telegraf
2025-04-06T00:33:13Z
Україну атакують безпілотники: названа траєкторія руху
TSN
2025-04-05T23:39:11Z
В Україні тотальна повітряна тривога: росіяни атакують ракетами
ZN UA
2025-04-05T23:09:32Z
Отаке цікаве "перемир'я": росіяни запустили по Україні ракети "Калібр" та підняли у небо Ту-95МС
Telegraf
2025-04-05T23:00:32Z
Росія здійснила пуски "Калібрів" з Чорного моря і підняла у повітря Ту-95МС
24tv
2025-04-05T22:51:25Z
Кидають "на смерть": на півдні командування ЗС РФ "обнуляє" власний особовий склад, — АТЕШ
Фокус
2025-04-06T01:45:55Z
Дівам не варто сваритися, а Левам слід прислухатися до інтуїції: гороскоп за картами Таро на 6 квітня 2025 року
TSN
2025-04-06T01:39:29Z
Щоб не йти голіруч: росіяни знаходять найдивніші аналоги техніці для наступів
24tv
2025-04-06T01:36:48Z
У Києві знову пролунали вибухи: у КМВА назвали причину
ZN UA
2025-04-06T01:01:20Z
ЗС РФ просунулися одразу на трьох напрямках на сході: що відомо, — DeepState
Фокус
2025-04-06T00:21:38Z
Росія просунулася на Донеччині та Курщині, а ЗСУ – на Харківщині: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-05T23:51:02Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T23:27:46Z
Ворог знову просунувся на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T22:54:28Z
Ворог мав успіх на Харківщині і розширив плацдарм біля Лимана, – DeepState
24tv
2025-04-05T21:57:12Z
США скасовують всі візи громадянам однієї з країн: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:45:44Z
"На кожного Голіафа знайдеться Давид", – конгресмен Грін готує подання на імпічмент Трампу
ZN UA
2025-04-06T01:24:19Z
Північна Корея вперше за шість років організувала Пхеньянський марафон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:18:54Z
"Батьки відповідають за це, не Путін": реакція мотиваторки Арестовича на удар по Кривому Рогу
GlavRed
2025-04-06T01:06:32Z
"Треба було змусити їх підписати угоду про копалини": міністр фінансів США зробив обурливу заяву про Україну
Telegraf
2025-04-06T01:00:51Z
Трамп буде задоволений: на які поступки може піти Путін, щоб продовжити маніпулятивну гру
24tv
2025-04-06T00:45:48Z
Politico: спроба Києва привабити Трампа рідкоземельними металами обернулась політичним фіаско
Хвиля
2025-04-06T00:30:00Z
Звідки походить гасло "Слава Україні": пояснення істориків
GlavRed
2025-04-06T00:27:56Z
Британська розвідка оцінила темпи наступу РФ на Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T23:54:59Z
З Джаредом Лето у головній ролі: у Disney представили новий трейлер фільму "Трон: Арес"
Фокус
2025-04-05T22:12:46Z
Удар по Кривому Рогу: Ротару, Білик, Могилевська та інші зірки відреагували на трагедію
TSN
2025-04-05T21:40:59Z
Учасниця "Холостяка-12" зіграла весілля за кордоном і показала перші кадри з церемонії
TSN
2025-04-05T21:39:47Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
TSN
2025-04-05T21:39:22Z
Емінем вперше став дідусем: який вигляд має його онук і як назвали
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Андрій Данилко показав себе 22-річного у Донецьку: продюсер Нікітін відреагував
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Анна Трінчер розкрила приховані сенси нової пісні "Зірочка палай" і звернулася до всіх дівчат
TSN
2025-04-05T21:38:57Z
Блогерка Мандзюк відповіла на чутки про роман з "Холостяком" Тереном і звинуватила у цьому Бєлєнь
TSN
2025-04-05T21:37:01Z
У Кіркорова була ще одна трагедія: померла сестра
GlavRed
2025-04-05T20:27:45Z
"Звір" побив "Джаггернаута": у вазі Усика відбувся великий бій
Telegraf
2025-04-05T22:21:45Z
Українські студенти вийшли у фінал світового турніру з міжнародного права
TSN
2025-04-05T21:37:25Z
Вінісіус наздогнав Роналдо в списку бразильських найкращих бомбардирів Реала
Football.ua
2025-04-05T21:31:51Z
Анчелотті – про Куртуа й Луніна: Думаю, на поєдинок з Арсеналом у нас будуть обидва варіанти
Football.ua
2025-04-05T20:58:45Z
Мілан виборов нічию, але залишився позаду Фіорентини
Football.ua
2025-04-05T20:52:36Z
Не вдалося вразити чемпіонів: хто покинув Мастер Шеф 15 у 6-му випуску
Факти ICTV
2025-04-05T20:52:19Z
Парма — Інтер 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-05T20:39:42Z
Схопив керманича Галатасарая за ніс: Моурінью покарали за неспортивну поведінку
Football.ua
2025-04-05T20:18:31Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної України з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T20:15:42Z
Страхові виплати: за який період обчислюється заробітна плата при їх призначенні
ZN UA
2025-04-05T23:43:01Z
В Україні можуть з'явитися нові монети замість копійок
TSN
2025-04-05T21:41:50Z
Чого очікувати від валютного ринку в квітні: прогноз банкіра
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Великодній кошик 2025: скільки доведеться витратити на продукти
TSN
2025-04-05T21:39:41Z
Експосол Японії в Україні Мацуда Кунінорі приєднався до Дорадчої ради ДТЕК
TSN
2025-04-05T21:38:30Z
Німеччина хоче повернути свої 120 тисяч тонн золота зі сховищ США, – Politico
24tv
2025-04-05T21:00:55Z
Троє українців завдали компанії Apple 14 млн грн збитків
InternetUA
2025-04-05T20:43:45Z
Подорожчання кави в Одесі: експерти розповіли, як сильно зміняться ціни
Политека
2025-04-05T20:00:53Z
Експерти прогнозують значні коливання: чого чекати від ціни нафти Brent у 2025 – 2026 роках
24tv
2025-04-05T19:27:00Z
День ангела 5 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-05T22:30:15Z
Що означають кольори кухонних дошок: виявляється це не просто яскравий дизайн
TSN
2025-04-05T21:39:54Z
Так готують в ресторанах: як зробити стейк соковитішим та смачнішим
TSN
2025-04-05T21:38:45Z
Фахівці поділилися порадами, як швидко навести лад в оселі перед Великоднем і зробити процес приємним
TSN
2025-04-05T21:38:03Z
Великодній тренд 2025 року: вітражна глазур для паски — як її зробити
TSN
2025-04-05T21:37:55Z
Стиль Rich Guy: ось секретні інгредієнти повсякденного образу мільйонера з "Білого лотосу"
24tv
2025-04-05T18:51:33Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Найпоширеніша помилка при виборі ліжка: як її уникнути
24tv
2025-04-05T15:12:04Z
Зберуть у соцмережах багато лайків: як зробити "мерехтливі" яйця на Великдень
Telegraf
2025-04-05T15:09:12Z
​У будівлі канадського парламенту забарикадувався чоловік: поліція веде переговори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:09:34Z
У двох будинках вирує пожежа: Миколаїв атакували Шахеди
Факти ICTV
2025-04-05T22:16:08Z
Російські дрони атакували Миколаїв: Кім розповів про пожежі та постраждалих
ZN UA
2025-04-05T22:00:28Z
Рятувальники показали фото з наслідками атаки БпЛА на Миколаїв
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T21:57:42Z
Наслідки удару по Кривому Рогу та вибухи у РФ: головні новини ночі 5 квітня 2025 року
TSN
2025-04-05T21:41:48Z
Удар по Кривому Рогу: в тяжкому стані — двоє хлопчиків 8 і 9 років
TSN
2025-04-05T21:41:45Z
Гаряча ніч у РФ: невідомі безпілотники атакували Саранськ
TSN
2025-04-05T21:41:38Z
У Кривому Розі закінчилися аварійно-рятувальні роботи — Вілкул
TSN
2025-04-05T21:41:29Z
Атака дронів на Кривий Ріг: загинула жінка, є поранені
TSN
2025-04-05T21:41:28Z
Samsung розробляє альтернативний спосіб заряджання кільця Galaxy Ring
InternetUA
2025-04-06T01:01:35Z
Творець Dishonored заявив, що не проти зробити третю частину
InternetUA
2025-04-06T00:01:32Z
Пошук Максима Кріппи: як зникає те, що не можна пояснити
Взгляд
2025-04-05T23:42:22Z
Microsoft розширює функціональність Copilot Vision на Windows та мобільні пристрої
InternetUA
2025-04-05T23:03:03Z
Римське поселення знайшли за межами імперії
Gazeta UA
2025-04-05T22:39:11Z
Мертва галактика з раннього Всесвіту: відкриття, що змінює науку
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Науковці знайшли безсмертну істоту, яка здатна повертати собі молодість: як вона може допомогти людству
TSN
2025-04-05T21:38:14Z
Тварини в космосі зробили нове відкриття: що саме вони виявили для людей на Землі
TSN
2025-04-05T21:38:04Z
“Червоні двері, жовті двері”: що відомо про нову небезпечну гру серед підлітків
TSN
2025-04-05T21:36:21Z
Рецепт тіста для пасок з найнасиченішим смаком та ароматом: ввечері замісили, вранці спекли
TSN
2025-04-05T21:39:59Z
Дієтологи назвали найкорисніші сири, які обов’язково слід додати до щоденного раціону
TSN
2025-04-05T21:39:37Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T12:36:31Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z
Гучний, жовтий і дивно привабливий Hertz Corvette ZHZ
Топ Жир
2025-04-05T23:30:20Z
Який автомобіль найкраще підходить для таксі або каршерінгу?
Топ Жир
2025-04-05T22:00:34Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z