RSF закликають посилити тиск на Пекін, щоб з'ясувати місцезнаходження засудженого шведського видавця Ґуй Мінхая
Китайська влада протягом п’яти років не повідомляє про місцезнаходження засудженого за звинуваченнями в «незаконному наданні розвідданих за кордоном» шведського видавця китайського походження Ґуй Мінхая. Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) закликає посилити тиск на Пекін, щоб з'ясувати, де зараз перебуває видавець та чому він не отримав консульський захист.
«Діючи недостатньо рішуче, міжнародне співтовариство дозволило китайському режиму припустити, що він має право викрадати громадян будь-якої країни — у будь-якій точці світу, довільно затримувати їх і позбавляти їх права на консульський захист. Ми закликаємо уряд Швеції та країни-члени ЄС посилити тиск на Пекін і зробити все від них залежне, щоб забезпечити оприлюднення долі та місцезнаходження затриманого видавця — і щоб він був нарешті звільнений», — сказав директор RSF з адвокації та допомогиАнтуан Бернар.
Дочка видавця Анджела Ґуй не отримувала жодних новин про свого батька з дня винесення вироку. Китайська влада постійно відмовляє їй у будь-якому контакті і стверджує, що з ним поводяться відповідно до закону як із громадянином Китаю, попри те, що він має лише шведський паспорт.
«Окрім оголошення вироку, я не отримувала жодної нової інформації про ситуацію мого батька протягом семи років. Як його донька, я дуже хвилююся за його здоров’я, особливо в світлі того, що відомо про тортури та інше погане поводження в китайських в’язницях. Через п’ять років після винесення вироку ми не знаємо, де він і чи отримує необхідний догляд», — розповіла Анджела Ґуй.
Ґуй Мінхай є одним із засновників видавництва, відомого своїми розслідуваннями китайської політики, Mighty Current.
17 жовтня 2015 року він був викрадений ймовірними агентами китайської розвідки в Таїланді під час відпочинку. Через два роки його нібито звільнили з-під варти, але насправді він залишався під суворим наглядом Китаю. У 2018 році Мінхая знову схопила поліція в потязі, що прямував до Пекіна, коли він був у супроводі двох шведських дипломатів. 24 лютого 2020 року китайський режим оголосив, що його засудили до 10 років ув’язнення за «незаконне надання розвідданих за кордоном».
З жовтня по грудень 2015 року ще чотири видавці Mighty Current зникли безвісти. Згодом вони вийшли на зв'язок, але через страх мовчали про те, що з ними сталося.
У жовтні 2024 року ми повідомляли про те, що у В’єтнамі засудили журналіста-розслідувача Дуонга Ван Тхая до 12 років ув’язнення за «пропаганду проти держави» більш ніж через рік після його викрадення в Таїланді, де він жив як біженець із 2019 року.
Фото: RSF
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.