MY.UAНовини
Терапевтичне письмо та лікувальне читання. Як, читаючи, не захлинутися чужими проблемами?
Терапевтичне письмо та лікувальне читання. Як, читаючи, не захлинутися чужими проблемами?

Терапевтичне письмо та лікувальне читання. Як, читаючи, не захлинутися чужими проблемами?

Терапевтичне письмо та лікувальне читання. Як, читаючи, не захлинутися чужими проблемами?

Від 2022 року українські читачі чітко поділилися на два кластери: «я не можу читати про війну» і «я не можу не читати про війну». Психологічно тут усе більш-менш зрозуміло — позірно два типи психологічного захисту, але цікаво поміркувати з позиції суто технік письма й читання.

У перший рік великої війни письменницька група «Неспілка» видала збірник прози «Неказки». Книжка явно була терапевтичним, а вже потім літературним проєктом. Авторки обирали одну тему, її їм задавав боєць чи бійчиня ЗСУ, потім до цієї теми літераторки підбирали реальну задокументовану історію й уже на її основі писали художнє оповідання. Так книжка оформлює в слова події, котрі важко рефлексувати тим, хто їх переживає безпосередньо. Відбувся такий собі терапевтичний переклад з української мови весни 2022 року на українську осені 2022 року, причому за участі двох посередників: військового, який визначає вектор розмови, та реального героя історії. Такі письменницькі практики інтуїтивне самозцілення.

Є широковідомий приклад такої ж практики, радикальніший. Кім Фук. Це в’єтнамська дівчина з відомого фото, де діти, опалені вибухом чотирьох напалмових бомб, утікають із села, і вона в центрі композиції — оголена з обпеченою спиною.

Getty Images

Уже старшою жінкою Кім Фук написала й прочитала по радіо есе про те, як вона відокремлює себе від понівеченого тіла, та й від тієї дівчини на фото, що стала символом антивоєнного руху. Її текст «переписує» зображене на фото. Вона проговорює свій біль і так наголошує на своїй суб’єктності: я, мовляв, більша за шрами, я більша за ту малу на фото, я маю історії, котрих у мене не забрали чужі руки й чужі очі. Цей дуже сильний текст насправді написаний про прощення.

І в першому, і в другому випадку йдеться про терапевтичне письмо, лікувальний ефект якого скерований насамперед на автора, а вже за тим на читача, але без другого неможливо реалізувати перший пункт. При терапевтичному письмі автор «зцілюється» через уважного, вмотивованого читача.

Джеймс Пеннебейкер — американський соціальний психолог, який вивчає зв’язок мови та соціальних процесів, — провів експеримент, аби довести, що письмо може зцілювати. Його учасники щодня писали твори: одні бралися за теми нейтральні, інші описували свої погані досвіди (переважно пов’язані із сексуальним насильством). П’ятнадцять хвилин чотири дні поспіль. Учасники другої групи показали кращу динаміку фізичного та психічного здоров’я. Хоча в процесі більшість людей визнала: їм було некомфортно виписувати негативний досвід, спочатку ставало геть зле. Так почалася практика, яку ми тепер називаємо «експресивним письмом». Це не про літературу, а суто про терапію, тут письмо пов’язане з активністю Т-лімфоцитів.

Метод Пеннебейкера насправді дуже складний, у ньому важить не лише пацієнт, який пише, й аналітик, який читає, точніше, рахує. Частиною його методу є підрахунок службових слів — сполучників, артиклів, прийменників тощо. Виявилося, що такі слова частіше вживатимуть люди, які одужують. У стані афекту, коли болить, ними нехтують. А от займенниками, наприклад, зловживають ті, хто відчуває небезпеку, чия цілісність під загрозою.

Терапевтичне письмо — гра в довгу. Відразу полегшення не настане, жодного катарсису очікувати не варто. Практики експресивного письма наполягають: в історію травми на письмі автор включає перспективи й контексти, що дають змогу пов’язати травматичну подію з іншими, зробити її органічною частиною минулого, яке впливає на теперішнє. Не чому щось сталося, а навіщо це щось сталося — головне питання у побудові фабули, без неї хорошої історії не розкажеш.

А як на мене, найприголомшливішим результатом дослідів Пеннебейкера стало таке спостереження. Учасники проєкту, які писали не про пережиті безпосередньо травматичні події, а про вигадані страждання, міркували про уявні травми, також демонстрували покращення фізичного здоров’я. Подолання уявного болю, котрого людина безпосередньо не зазнала, так само її зцілює. І оце вже про літературу, а не про терапію.

Ви чули про криптосвідчення про геноциди? Це досить-таки репрезентативний шар художньої прози. Люди пишуть гейби мемуари про те, як нібито вижили в Шоа, концтаборах Північної Кореї, під час облоги Сараєва абощо, котрі потім викривають як доброякісну вигадку. Ці твори засуджують із морально-етичної позиції, але вони залишаються в літературі вже як романи-у-формі-свідчень.

До речі, найвідоміший нині текст про Україну англійською мовою — щоденники Єви Скалецької «Ви не знаєте, що таке війна», написані юнкою під час бомбардувань Харкова навесні 2022-го; і судячи з повідомлень і подачі матеріалу, жодна 12-річна дитина того тексту не писала. А свого часу був скандал із «Розфарбованим птахом» Єжи Косинського (в перекладі Єлени Даскал): біографічна історія виживання єврейського хлопчика в антисемітській громаді польських селян за часів Другої світової виявилась авторською вигадкою. «Втеча з табору 14» Блейна Гардена (свіжий переклад Олександра Красюка): американський репортер записав свідчення Шін Донг-Хьока, який єдиний втік із табору суворого режиму в Північній Кореї. Це унікальна історія, але інші втікачі звинуватили її в масштабному підтасуванні фактів, і Шін вибачався за це. «Серед вовків» Міші Дефонсеки: бельгійка розповіла, як під час Другої світової переховувалася від нацистів, котрі вже заарештували її батьків-євреїв, і рятувалася, подорожуючи зі зграєю вовків. Згодом виявилося, що Мішин татусь співпрацював із гестапо й слова правди в тій книжці нема.

Ці твори мають природу радикально інакшу, ніж літературні містифікації (і це не хайп як такий), їхнє джерело — не в літературній грі, а в способах уникання травми. Замість досвіду, який не можна озвучити прямо, пишеться історія про страждання, за які тебе винагородять. Привілей жертви заступає тут привілей свідка. Реальна історія Дефонсеки в рази болісніша за її вигадку, в ній ховається дитина гестапівця, що не годна прийняти цей «спадок». Книжка Дефонсеки, наприклад, невипадково помітно вплинула на роман Софії Андрухович «Амадока». Героїня з промовистим іменем Романа, про яку ніц насправді не знаємо, вигадує історії про родину чоловіка, котрий втратив пам’ять після поранення на фронті та ніц про себе не знає, окрім фантазій Романи.

Терапевтичне письмо в полі літератури підставовий і дуже наочний примат форми над змістом. Читати доводиться не так саму історію, як усе навколо неї.

Погляньмо: ті нечисленні насправді книжки, які писали про COVID-19, мали переважно форму Я-романів, щоденників чи листів без адресатів. Один приклад: найвідоміший роман про «корону» — «День» Майкла Каннінґема — має три частини: до, під час і після пандемії. Лише розділ під час пандемії написаний у формі мейлів; герої щось розказують, відповідей співрозмовника нема — повна ізоляція суб’єкта, який говорить. І річ не лише в тім, що блоги, щоденники й довгі розмови в ZOOM стали за часів пандемії переважними формами комунікації. «Виключаючи» з тексту того, хто слухає, література про COVID-19 робила суто терапевтичну вправу. Вона відмовлялася конструювати інакшість Іншого, натомість зосереджувалася на радикальному нарцисизмі Я. В такий спосіб література вчилася приймати той факт, що смертельна небезпека йде не ззовні (як за часів глобального тероризму), а зсередини твого персонального тіла. І ти, вдягаючи маску, не убезпечуєшся від зовнішньої загрози, а робиш це, бо ти, можливо, заражений — найбільше тут джерело небезпеки. Такий вигляд мала на письмі вакцина від COVID-19: у літературу повернувся забутий від XVIII століття жанр роману-в-листах.

Терапевтичне письмо може стати лікувальним читанням тоді, коли читач уміє й спроможний читати змісти, закладені в самій формі твору. Чи я пропоную почати рахувати артиклі та сполучники? — Тільки якщо маєте додатковий вільний час. Наразі достатньо звернути увагу на те, скільки разів автор ужив слово «я», не сказавши при цьому «ти», а отже, наскільки він стривожений втратою власної суб’єктності.

Як тоді твори, що їх пишуть, аби подолати наслідки травматичної події, можуть допомогти пом’якшити біль того, хто читає? Можна описати саму травматичну подію, але природа травми є такою, що до опису не надається. Читач у романах війни, скажімо, підключається з таким собі активним слуханням. Так радять говорити з малятами. Почути, що дитина каже, й повернути репліку, в якій назвати емоцію, що її дитина переживає. «Так, я бачу, як тобі болить щось, чого ти не вмієш прямо назвати», — позиція читача, який читає терапевтичні твори. «Називаючи твою емоцію вголос, я не даю їй зруйнувати вже мене», — це позиція лікувального читання. Література зрештою спосіб якісно, але дистанційно переживати досвіди, недоступні безпосередньо (за те, що деякі описані в літературі досвіди нам безпосередньо недоступні, треба окремо подякувати).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Киевстар, Vodafone и lifecell: лучшие тарифы только с интернетом
Знай
2025-02-25T20:30:48Z
Bloomberg: WB Games закрывает три студии, включая Monolith Productions
GameMag
2025-02-25T19:24:59Z
Starlink опроверг слухи о приостановке работы в Украине
Апостроф
2025-02-25T18:33:05Z
Утечка: Экс-разработчики Metro 2033 создают шутер La Quimera
GameMag
2025-02-25T18:31:22Z
Из отходов в источник лития: найден способ получать ценные металлы с помощью масла
Фокус
2025-02-25T18:28:29Z
Топ-5 смартфонов по цене от 15 000 грн: обзор моделей от Xiaomi, Samsung, Google
Фокус
2025-02-25T17:42:04Z
"Люди не нужны": два ИИ-помощника сами перешли на машинный язык общения
Фокус
2025-02-25T17:36:28Z
IDC: Valve продала примерно 4 миллиона портативных ПК Steam Deck за три года
GameMag
2025-02-25T17:24:59Z
Более 600 км на одной зарядке: прорывная батарея увеличит запас хода электромобилей
Фокус
2025-02-25T16:45:40Z
Как распознать некачественную красную икру: есть ряд красноречивых признаков/Эксперты дали рекомендации, как выбрать настоящую икру
Апостроф
2025-02-25T18:24:02Z
Ленивые голубцы в нежном соусе – сочные, ароматные и тающие во рту, рецепт
Знай
2025-02-25T17:51:58Z
Названы прически, которые портят волосы и крайне опасны для кожи головы
TSN
2025-02-25T16:33:11Z
Когда приезжала завистливая подружка: как очистить пространство квартиры с помощью соли
Знай
2025-02-25T15:51:12Z
5 красных флажков на первом свидании: будьте бдительны, если вы заметили следующие признаки
Comments UA
2025-02-25T15:36:12Z
Как можно отстирать очень грязные кухонные полотенца: метод, который справится с очень сложными пятнами
TSN
2025-02-25T15:33:34Z
Почему ни в коем случае нельзя вечером выносить мусор: 4 веские причины
TSN
2025-02-25T15:06:41Z
Может ли партнер искренне любить двоих и любовь ли это?
Marie Claire
2025-02-25T15:00:55Z
Вы получите любую работу, которую захотите: 5 секретов успешного собеседования, о таком вы не знали
Знай
2025-02-25T14:51:29Z
Нападение на велосипедиста в Харькове: реакция ТЦК
Корреспондент
2025-02-25T19:33:24Z
Тело ребенка в морозилке: омбудсман выяснил детали трагедии в Одессе
Апостроф
2025-02-25T16:45:02Z
Полиция показала последствия удара по Краматорску
Корреспондент
2025-02-25T16:42:28Z
В Польше из помещения горсовета выпал и погиб молодой человек: СМИ пишут, что это украинец
TSN
2025-02-25T16:03:39Z
Тело малыша в морозильнике: как соцслужбы не защитили ребенка в Одессе
Comments UA
2025-02-25T15:54:51Z
Китайское судно задержали при перерезке подводных интернет-кабелей
Comments UA
2025-02-25T14:54:43Z
В Конго вспышка неизвестной болезни унесла жизни 50 человек
Корреспондент
2025-02-25T14:51:06Z
Беспредел ТЦК и полиции в Харькове: что говорят правоохранители
Comments UA
2025-02-25T14:36:39Z
Масштабные пожары на полигоне отходов: в Одесчине объявили подозрение директору предприятия
TSN
2025-02-25T14:33:51Z
"Шахтер" не сумел договориться о дорогостоящем трансфере
ZN UA
2025-02-25T19:42:00Z
Ей 17 лет и она гений тенниса: как испанский тренер сделал Мирру Андрееву звездой
Marie Claire
2025-02-25T19:01:29Z
Судаков назвал чемпионат, в который хочет перейти
Корреспондент
2025-02-25T16:06:53Z
"Может случиться с каждым": Баколе оценил последствия поражения от Паркера
Корреспондент
2025-02-25T15:24:09Z
Сын Виталия Кличко дебютировал в сборной Украины по баскетболу
Фокус
2025-02-25T13:51:41Z
FAST и Favbet Foundation: национальный проект первой помощи для спортивного коммьюнити
Апостроф
2025-02-25T13:48:50Z
Стало известно, сколько матчей пропустит Забарный из-за дисквалификации за красную карточку в АПЛ
TSN
2025-02-25T13:27:34Z
Тренер Милана на грани увольнения - установлены сроки, чтобы исправить ситуацию
Корреспондент
2025-02-25T13:24:59Z
В Турции хотят возбудить уголовное дело против футбольного тренера Моуриньо
ZN UA
2025-02-25T12:52:11Z
В Киеве и ряде областей снова раздается воздушная тревога
TSN
2025-02-25T20:36:39Z
ВСУ не отдали Торецк: наши подразделения в центре города и продвигаются со стороны шахты
Новости Украины
2025-02-25T20:36:35Z
Способен снести Крымский мост: Зеленский показал дрон-подлодку TOLOKA. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-25T19:54:03Z
Скандальная реконструкция: на Житнем рынке будет ресторан, фитнес-зал и теплицы
Comments UA
2025-02-25T19:39:23Z
В Краматорске возросло количество пострадавших
Корреспондент
2025-02-25T19:15:34Z
"Поход на Львов" не получился: Z-каналы показали, как ВСУ остановили российские колонны. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-25T18:54:58Z
Синоптики сообщили, каким будет первый месяц весны
Корреспондент
2025-02-25T18:54:28Z
Ситуация на фронте на вечер 25 февраля
UAToday
2025-02-25T18:45:33Z
Гороскоп на 26 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-25T18:27:22Z
Пустые студии и больше ничего: тысяча музыкантов Британии протестуют против ИИ
Фокус
2025-02-25T20:45:13Z
Marvel Studios выпустит специальный эпизод про Карателя
GameMag
2025-02-25T20:16:26Z
Я начал читать украинские пьесы и понял, что они немного недооцененные, - Дмитрий Богомазов
Политека
2025-02-25T18:48:27Z
День рождения Леси Украинки: ИИ показал современные образы поэтессы
Фокус
2025-02-25T18:27:04Z
Режиссер Горов заговорил о лицемерии Меладзе и предположил, где он сейчас находится
TSN
2025-02-25T18:21:20Z
Безупречная Рози Хантингтон-Уайтли, одинокий Орландо Блум и не только: селебрити на Неделе моды в Лондоне
Marie Claire
2025-02-25T18:00:35Z
Семен Горов вступился за Софию Ротару и объяснил ее позицию во время войны
TSN
2025-02-25T17:48:45Z
Двейн "Скала" Джонсон покорил сеть зажигательным танцем
Корреспондент
2025-02-25T17:03:52Z
Режиссер Горов назвал предательницу Ани Лорак "хабалкой" и удивил, как ее изменила Россия
TSN
2025-02-25T16:51:39Z
Россия использует ударные БПЛА нового типа: что известно
Comments UA
2025-02-25T20:48:56Z
Погиб украинский режиссер Виталий Кокошко
Апостроф
2025-02-25T20:00:31Z
20 тысяч за лучший балл НМТ: в селе под Тернополем обещают рекордные суммы за успехи в учебе
Фокус
2025-02-25T19:45:21Z
В Литве на дроны для Украины собрали более 5 млн евро
Корреспондент
2025-02-25T19:42:48Z
Тайвань перехватил судно Китая, которое перерезало подводный кабель
Корреспондент
2025-02-25T19:37:02Z
Повестки ждать не нужно: мужчинам объяснили, кто должен сам прийти в ТЦК
Знай
2025-02-25T19:30:45Z
Ветеранам будут компенсировать расходы на автогражданку: как это будет работать
Апостроф
2025-02-25T19:27:10Z
Зеленский показал новый украинский подводный дрон
UAToday
2025-02-25T19:06:16Z
Бронирование после 1 марта: что изменится для военнообязанных
TSN
2025-02-25T19:03:25Z
И хочется и колется: женщинам дали советы, как целоваться с бородатыми мужчинами
Знай
2025-02-25T16:51:29Z
Алкоголь, болезни и изменения климата: что действительно убивает европейцев
Comments UA
2025-02-25T16:48:29Z
В Украине фиксируют гриппозный энцефалит: это не новый штамм, а тяжелое последствие болезни
Комсомольская правда
2025-02-25T16:22:18Z
«Крепкие» викинги на самом деле были больны и инфицированы – открытие озадачило даже ученых
Апостроф
2025-02-25T15:57:42Z
Стала известна привычка долгожителей №1: гарантирована ясность ума в старости
Comments UA
2025-02-25T13:36:10Z
Психическое здоровье украинцев под угрозой: почти половина населения страдает из-за войны
TSN
2025-02-25T12:06:20Z
Выживаемость возросла на 83%: ученые назвали продукты, спасающие мозг от деменции
Фокус
2025-02-25T12:00:10Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
В РФ оценили общие запасы редких металлов
Корреспондент
2025-02-25T19:39:06Z
Одна из крупнейших строительных компаний Франции ушла из России
Корреспондент
2025-02-25T19:01:49Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
UAToday
2025-02-25T18:45:47Z
Украина снизила импорт энергоресурсов за год
Корреспондент
2025-02-25T18:42:14Z
НБУ обновил перечень важных объектов платежной инфраструктуры в Украине
Хвиля
2025-02-25T18:03:47Z
Reuters: Италия наложила штраф на Масков X после налогового расследования
Европейская правда
2025-02-25T17:49:38Z
В Украине проиндексируют пенсии для 10 млн. граждан
Корреспондент
2025-02-25T17:45:57Z
Укрэнерго сообщили, будут ли отключать свет завтра
Comments UA
2025-02-25T17:33:40Z
​Украинцам повысили пенсии
Апостроф
2025-02-25T17:30:36Z
Прообраз Илона Маска нашли в легендарном фильме
Апостроф
2025-02-25T19:03:13Z
На рынок выйдет электрифицированный американский пикап с запасом хода более 1100 км
Фокус
2025-02-25T18:30:57Z
Украина представила обновленную версию подводного дрона Toloka TLK 150: детали улучшений
Фокус
2025-02-25T17:27:46Z
Необычный раритет: на продажу выставили винтажный 70-летний автодом Alfa Romeo
Фокус
2025-02-25T13:45:14Z
Вдвое дешевле Tesla Cybertruck: дебютировал корейский электропикап за $33 500
Фокус
2025-02-25T12:51:56Z
Роскошь из 90-х: обнаружен культовый 35-летний Mercedes W126 в новом состоянии
Фокус
2025-02-25T12:06:37Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Российских артистов наказали за поддержку войны в Украине
Comments UA
2025-02-25T20:51:18Z
РФ использует новый тип беспилотников для ударов по гражданским: детали от полиции
TSN
2025-02-25T20:30:42Z
Руслан Бортник объяснил, почему Трамп так обиделся на Зеленского: «Посоветовал сбавить тон»
Знай
2025-02-25T20:21:38Z
В Украину не вернется 70% беженцев, но это не катастрофа – глава Минединства
Лига
2025-02-25T20:15:58Z
Зеленский поедет к Трампу подписывать "минеральное соглашение" — FT
TSN
2025-02-25T20:12:27Z
КНДР совершила крупнейшее ограбление в истории, - СМИ
UAToday
2025-02-25T20:06:47Z
Зеленский совершает все возможные ошибки: дальше Украину ждут сложные времена
Comments UA
2025-02-25T20:06:08Z
Глава Пентагона похвалил Британию за увеличение расходов на оборону
Европейская правда
2025-02-25T19:51:51Z
"Страна-то не настоящая", - Илон Маск атаковал Канаду в Х
Новости Украины
2025-02-25T19:36:30Z