MY.UAНовини
Вогонь не пробачає помилок: рятувальник відверто розповів, як елементарні речі провокують пожежі
Вогонь не пробачає помилок: рятувальник відверто розповів, як елементарні речі провокують пожежі

Вогонь не пробачає помилок: рятувальник відверто розповів, як елементарні речі провокують пожежі

У рубриці "Ви соромились – ми спитали" 24 Канал спілкується з представниками різних професій. Ми ставимо їм ті питання, на які б ви хотіли отримати відповіді, але не наважилися запитати. Цього разу ми поспілкувалися з пожежником-рятувальником. Він розповів, що дійсно стає причиною багатьох побутових пожеж, а також зізнався, яких звичок з техніки безпеки дотримується у своєму домі.

Кухня – найнебезпечніша кімната

Зверніть увагу! Ми змінили ім'я нашого співрозмовника з метою безпеки та задля збереження анонімності.

Ми поспілкувалися з Віталієм – пожежником-рятувальником. Кожен його день – це новий виклик, адже щодня він ліквідовує пожежі та рятує людей. У розмові з 24 Каналом він розповів, як захистити свій дім, яка кімната є найнебезпечнішою та чи дійсно під час грози варто вимикати все з розетки.

Чи справді свічки, каміни та гірлянди – це настільки ризиковано, як про це часто говорять, і вони можуть стати причиною пожежі?

Так, звісно. Свічки, гірлянди та електрокаміни є небезпечними й можуть бути причиною пожежі. Вони можуть бути виготовлені з неякісних матеріалів, що призведе до замикання. У результаті – пожежа.

Якщо гірлянда має фізичні пошкодження і її повісили на ялинку чи прикрасили нею дім, а поруч легкозаймисті матеріали, то пожежа може спалахнути дуже легко.

Що стосується свічок, то їх зазвичай ставлять на столі. Поруч може бути скатертина, серветки, книги чи щось, виготовлене з паперу. Це все легкозаймисте і як наслідок – швидкий розвиток пожежі.


Свічки та гірлянди можуть стати причиною пожежі / Фото Freepik

Яка кімната в будинку найнебезпечніша з погляду ризику пожежі: кухня, спальня чи, можливо, ванна кімната?

Найнебезпечнішою є саме кухня. Тут і газові плити, і електроплити, і електрочайники, і мікрохвильові печі, і загалом купа техніки. Взагалі є таке поняття "забули їжу на плиті". Люди поставили щось готувати, забули, пішли робити інші домашні справи чи лягли відпочити й заснули.

У мирний час саме це було найпоширенішою причиною пожеж. Також часто саме електрочайники чи мікрохвильовки, які виготовлені з неякісних матеріалів, можуть призвести до замикання.

Спальня також може бути небезпечною кімнатою. Зараз нерідко бувають перебої з централізованим опаленням і українці користуються електрообігрівачами, які стають причинами пожежі.

А чи можна тоді назвати ванну кімнату найбезпечнішою?

В принципі, так. У таких кімнатах найменше горючих матеріалів, скрізь плитка та кераміка. Звісно, тут користуються фенами та іншою дрібною технікою для догляду за собою, але все ж – пожежі саме у ванній кімнаті стаються не так часто, порівняно з кухнею чи спальнею.


Пожежі на кухні найпоширеніші / Фото Freepik

Як захистити свій дім від пожежі

Як правильно використовувати вогнегасник вдома, щоб не розгубитися у критичний момент? Де його краще тримати, щоб він завжди був під рукою?

Вогнегасник завжди повинен бути на видному і доступному місці. Таким місцем цілком може бути коридор.

Що стосується самого використання вогнегасника, то на кожному є коротка інструкція. Звісно, кожна людина розгубиться, якщо до цього вона ніколи не користувалася вогнегасником. Щоб цього не сталося, варто відвідувати тренінги, які проводить інспекція з пожежної безпеки. На таких заходах можна зрозуміти, як працює вогнегасник та як ним користуватися.

Скільки повинно бути вогнегасників у домі? І скільки вогнегасників у домі, де живе рятувальник?

Наприклад, якщо дім площею 60 квадратів, то можна мати 1 вогнегасник. Якщо це двоповерховий будинок, то вогнегасники повинні бути на кожному поверсі. У мене взагалі 6 вогнегасників: 2 – безпосередньо у домі, по одному у майстерні та гаражі, ще 2 – лежать в автівці.

Для домашнього використання достатньо мати 5-кілограмовий вогнегасник. Цього, в принципі, вистачить, якщо це початкова стадія пожежі.


Вогнегасник повинен бути у кожному домі / Фото Freepik

Варто пам'ятати, що порошковий вогнегасник придатний 1 рік, після – його треба перезаправити. Водопінні вогнегасники – раз на 5 років, а вуглекислотні заправляють раз на 10 років.

Як захистити свій дім? Чи можна внести якісь корективи, щоб зробити його безпечним і знизити ризик виникнення пожежі?

По-перше, варто замінити всю електропроводку. Якщо у домі все нове, то проблем немає. Однак радянську проводку варто замінити, адже вона сама по собі не дуже якісна.

Таку роботу варто довірити спеціалістам, щоб вони не лише замінили проводку, а й зробили щиток, де буде окремий "автомат" на кожну кімнату. В ідеалі також має бути вимикач на кожну розетку. Крім того, на кожну розетку, вимикач та освітлювальний прилад має бути своя лінія проводки.

Звісно, потрібно відразу купувати якісні матеріали. Електродроти, вимикачі, розетки, люстри мають бути виготовлені з якісних матеріалів.

По-друге, у домі можна встановити датчики диму чи сигналізацію. Навіть якщо вдома нікого немає, а сталося загоряння, то надходить сигнал до диспетчерів і на місце виїжджають пожежники-рятувальники.

Сучасний чи радянський – який дім згорить швидше

Чи були ситуації, коли домашній улюбленець міг врятувати життя під час пожежі?

За час своєї роботи я з такими ситуаціями не стикався. Але таке цілком може бути, адже, до прикладу, якщо сталося замикання, то собака почне на це реагувати та привертати увагу господаря.

Навіть якщо людина спить, а почалося загоряння, то цілком ймовірно, що чотирилапий друг може вас розбудити.


Пожежа у домі / Фото Freepik

У нас часто виникає страх забути вимкнути праску перед виходом з дому. А чи є щось подібне у представників вашої професії й що ви робите, щоб мінімізувати загрозу?

Після того як я почав працювати у ДСНС, то страх є до всього. Буквально все, що є вдома, становить загрозу.

Зараз я постійно вимикаю зарядку до телефона з розетки, ніколи не залишаю її, якщо забрав телефон. Блоки часто самі по собі можуть загорітися, навіть якщо нічого не під'єднано.

Крім того, можна користуватися лайфхаком і фотографувати, чи дійсно ви вимкнули прилади з розетки. Це ідеальний варіант, щоб позбутися тривожності, що ви щось забули.

Який дім згорить швидше – радянський чи сучасний? І чи справді нові матеріали та сучасні меблі горять швидше, ніж радянські?

Якщо чесно, то згорять обидва будинки. Єдине, що від радянського будинку навряд чи щось залишиться, бо у нього навіть стіни можуть згоріти. Від сучасного після пожежі може залишитися хоч якась конструкція.

Якщо говорити про сучасний будинок, то він має дуже багато горючих і легкозаймистих матеріалів. Натяжна стеля не горить, а плавиться. Якщо займання сталося саме там, то гарячий матеріал буде капати на підлогу і з'явиться інше займання. Також той самий пінопласт, двері, які зараз роблять буквально з паперу, – це все швидко горить.


Рятувальник розповів, які матеріали швидше горять / Фото ДСНС Київщини (ілюстративне)

Єдине, що у сучасному домі не горить, а тліє, – це мінвата. Цей волокнистий матеріал лише димить, але не горить.

Якщо ж говорити про приватний будинок радянської побудови, то у 99 випадках зі 100 – він згорить повністю і навіть стін не лишиться. Раніше будинки зводили з глини, змішували її з соломою, на стелю клали очерет і солому. Це все горить легко і швидко. Наприклад, якщо у глиняній хаті сталося займання на стелі, то вона може тліти день чи два, поки не потрапить кисень.

Потім дім різко спалахує, 20 хвилин – і навіть стін не лишилося, бо все згоріло.

Що стосується меблів, то, до прикладу, радянські дерев'яні столи горять довго, порівняно з сучасними.

Сусід заряджає електромобіль, провівши подовжувач з кухні. Чи безпечно узагалі так робити?

Це робити дуже небезпечно. Припустимо, багатоповерхівка, чоловік викинув з вікна подовжувач і заряджає машину. Дріт лежить на вулиці, поруч ходять люди, бігають тварини, і якщо подовжувач лежить на проїжджій частині, то по ньому їздять і автівки.

Якщо електроавтомобілю нічого й не буде, бо у ньому спрацює захист, то дріт подовжувача замкне і пожежа буде у квартирі. Загоряння станеться безпосередньо у розетці й почне горіти проводка.

А що взагалі не варто вмикати у подовжувач?

Зараз є різні подовжувачі, які навіть можуть витримати навантаження до 5 кВт. Але сама розетка розрахована на 2 – 3 кВт. Навіть якщо вона керамічна всередині й вона витримає навантаження, то почнуть горіти самі дроти.

Загалом, у подовжувач не варто вмикати обігрівачі, кондиціонери, прилади для зварювання, електроплити, та й взагалі – найкраще все вмикати напряму у розетку.

Чи дійсно під час грози потрібно все вимикати з розетки та не користуватися мобільним телефоном, як завжди говорила мама у дитинстві?

Зізнаюся, що колись і в мене згорів комп'ютер під час грози, бо блискавка влучила в антену будинку.

Якщо ви живете у приватному будинку, то під час грози бажано вимикати всю побутову техніку з розеток. Блискавка може влучити не лише в антену, а й у саму лінію електропередач і тоді буде перенавантаження системи.

Звісно, якщо ви живете у багатоквартирному будинку, то у містах стоять блискавковідводи. Але якщо можна вимкнути якусь техніку, то краще це зробити, адже під час негоди можуть бути перепади напруги й будь-який пристрій може вийти з ладу.

Теги за темою
пожежаДСНС
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Закон про обмеження повноважень НАБУ і САП набув чинності: текст документа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:00:28Z
Прем'єр Японії Сігеру Ісіба зібрався у відставку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:57:25Z
Чому питання передачі Україні заморожених активів РФ знову поставлено на паузу
Европейская правда
2025-07-23T05:49:08Z
Два успішні кейси боротьби з корупцією. Чому б не вивчити цей досвід?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:45:06Z
Фон дер Ляєн: світлини із сектора Гази нестерпні
Европейская правда
2025-07-23T05:43:23Z
Генпрокурор анонсував нові обшуки та підозри у справах про корупцію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:42:09Z
Скандал з НАБУ і САП. Новий віце-прем'єр з євроінтеграції заспокоює західних партнерів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:24:04Z
Міністр енергетики США назвав санкції проти нафти РФ "реальною можливістю"
Европейская правда
2025-07-23T05:18:54Z
Атака на Кривий Ріг: пошкоджені будинки та підприємства, пожежі ліквідовано
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:03:20Z
Наслідки негоди у Києві: буревій повалив десятки дерев, є травмовані
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:39:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:21:06Z
Втрати ворога станом на 23 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T04:24:16Z
Україна втрачає водні ресурси: як зміна клімату посилює негативний вплив посух
AgroPortal
2025-07-23T04:00:03Z
В Україні сонячно, але подекуди дощитиме: погода на 23 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:00:19Z
В Україні більша половина джерел питної води не відповідають нормам – Держпродспоживслужба
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T02:15:09Z
Лінія фронту станом на 22 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:30:36Z
"Те, що ми бачили в Криму 2014 року, зараз повторюється": про що нове моторошне пророцтво Макса Гордєєва
FaceNews
2025-07-22T19:45:44Z
ВООЗ б'є на сполох через поширення небезпечного вірусу, який переносять комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:42:39Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Греції вдруге за два тижні обмежили відвідування Акрополю через спеку
Европейская правда
2025-07-22T16:25:53Z
А ти знав, чому пляшка вина саме 0,75 л?
Корреспондент
2025-07-22T13:48:31Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Італія відмовилась від концерту прокремлівського піаніста Романовського українського походження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T01:06:22Z
13 років без Богдана Ступки. Син легендарного актора показав архівні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:12:58Z
«Зараз російської музики не має бути…» Інтерв’ю з Ігорем Чернявським, чию скрипку слухав Конгрес США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:54Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Італія планує додати 15 тисяч місць у в’язницях і перевести залежних ув’язнених на лікування
Европейская правда
2025-07-23T06:01:15Z
На Харківщині поліг син радника міського голови Ічні. Згадаймо Іллю Підгайного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:00:01Z
Бельгія змінила правила для родин біженців: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:45:45Z
Туреччина продемонструвала свою першу гіперзвукову балістичну ракету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:39:23Z
У Росії депутати подали законопроєкт про цілорічний призов до армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T01:36:39Z
Україна втратила винищувач Mirage-2000
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:30:47Z
«Їх» чи «їхній»? Мовознавиця пояснила, як українці неправильно вживають ці займенники
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:00:05Z
Ольга Селих – нова пані посол в Омані. У соцмережах розгорілися суперечки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:12:51Z
Церковний календар на серпень 2025: коли святкуємо Успіння Пресвятої Богородиці та медовий, яблучний і горіховий спас
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:00:27Z
Президент України затвердив введення мораторію на перевірки бізнесу
Agravery
2025-07-23T06:06:22Z
Ринкові чинники, війна та АЧС: чому дорожчає свинина
AgroPortal
2025-07-23T06:00:29Z
Мита на сою та ріпак знизять закупівельні ціни на 10%
Agravery
2025-07-23T05:21:04Z
Укроліяпром: Потужності з переробки ріпаку завантажені на 18%
AgroPortal
2025-07-23T05:00:53Z
Регуляція росту ріпаку озимого в осінній період: головні фактори успіху
AgroPortal
2025-07-23T04:00:57Z
Спалах сказу та африканської чуми свиней в Україні: експерт попередив про серйозну загрозу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:30:58Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T02:30:01Z
Нацбанк відкликав ліцензії трьох фінустанов
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:03:55Z
Усі українці, які здають в оренду нерухомість, повинні сплачувати податки – Южаніна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:09:38Z
Біля грецького Коринфа спалахнула масштабна лісова пожежа: евакуюють села
Европейская правда
2025-07-23T05:36:28Z
На Харківщині загорівся ринок через атаку БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T05:06:04Z
Ворог атакував Кривий Ріг дронами: виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T23:15:11Z
Командир бригади «Лють» Казбан загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:36:36Z
У ресторані Кацуріна виявлено серйозні порушення, а в персоналу не було медкнижок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:06:09Z
Суд відправив під варту керівника «Лісів України»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:33:55Z
Правоохоронці викрили підпільне виробництво сигарет у дитячому таборі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:21:45Z
На Глибочицькій через негоду завалився будівельний кран
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:46Z
Агенти РФ готували теракти в чотирьох областях: серед підозрюваних школярка з Полтавщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:00:34Z
«Динамо» впевненою перемогою розпочало виступ у кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:15:33Z
Серія А та НХЛ підписали угоду про співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:00Z
Пішов з життя легендарний ексгравець «Ліверпуля»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:54:25Z
Кваліфікації Євро-2027 з футболу: визначилося місце проведення гри Литва – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:47Z
Матчі «Олександрії» з «Партизаном» у Лізі Конференцій пройдуть без гостьових глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:15:21Z
Юний шотландський хокеїст загинув внаслідок нещасного випадку в готелі на Ібіці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:57:54Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу 3х3 на етапі Жіночої серії у Сумгаїті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:43Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Перевірка фактів від DW: Як розпізнати новини, створені ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:30:18Z
Lidl створює систему обрахунку та контролю викидів на базі ШІ
AgroPortal
2025-07-22T16:00:31Z
Погодні умови змістили терміни льоту кукурудзяного стеблового метелика
AgroPortal
2025-07-22T14:30:18Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z