MY.UAНовини
Андрій Козирєв: На місці України я б створював ядерну зброю
Андрій Козирєв: На місці України я б створював ядерну зброю

Андрій Козирєв: На місці України я б створював ядерну зброю

У Ер-Ріяді, найбільшому місті Саудівської Аравії, вперше з часів повномасштабної війни Росії проти України, відбулася зустріч російської і американської делегацій. Її мета, як заявили сторони, – покласти край війні в Україні. Насправді, це не що інше, як побажання, оскільки жодна зі сторін не мала плану завершення війни перед зустріччю.

Після неї представники делегацій видали лише кілька абстрактних пропозицій, суть яких зводиться до «домовилися домовлятися». Російську делегацію очолив Сергій Лавров, глава МЗС. До неї також увійшли заступник міністра Юрій Ушаков і новий фаворит Путіна, виходець з Києва Кирило Дмитрієв, про якого «Главком» уже детально писав.

Навіщо ізольованому Путіну контакти з американцями – зрозуміло. Але навіщо новій американській адміністрації сумнівні контакти з росіянами – питання, відповіді на яке звучать різні.

Чим загрожує політика умиротворення агресора, яку сьогодні демонструють США, як лише одне слово у Будапештському меморандумі могло повністю змінити його «вагу», і які гарантії безпеки України будуть сильнішими за вступ України до НАТО? Про це в ексклюзивному інтерв’ю «Главкому» розповів перший російський міністр закордонних справ (1990-96) Андрій Козирєв. З 2012 року ексурядовець емігрував до США, де зараз мешкає. З початку повномасштабної війни Козирєв активно підтримував Україну.

«Російська делегація в Ер-Ріяді не мала повноважень»

Пане Козирєв, в Ер-Ріяді зустрілися російська та американська делегації. Про що вам говорить формат цієї зустрічі та склад делегацій, зокрема російської? 

Я їх знаю (представників російської делегації – «Главком»). До того ж, я їх просував (на посади), коли був міністром. Вони хороші професіонали, дипломати. Інша річ, що зі мною вони проводили одну політику, а після мене майже відразу перейшли на іншу. І тепер вони просто практично слуги Путіна. Вони виконують тільки його завдання, у них немає повноважень ні про що домовлятися. Тим більше, що Путін не хоче ніякого миру, або навіть перемир'я. Він погодився вести переговори, щоби улестити Трампа, а потім обдурити його. Тому що однією з його цілей, можливо, навіть найважливішою, є не тільки знищення і захоплення України, а й приниження Америки, підрив ролі США у світі, ролі НАТО, намагання посварити Європу із США.

Це все старі стратегічні ідеї Радянського Союзу, все те, чого хотів мій наступник (Євген Примаков). У Путіна така ж мета. І тому домовлятися їм немає про що, їхня задача, щоби обдурити американську делегацію.

Для того, щоби створити ілюзію серйозних переговорів. Адже поїхав міністр (Сергій Лавров). Кого ще відправляти? Міністра закордонних справ і його помічника. І Трамп зі свого боку призначив так само: свого секретаря і помічника, навіть двох помічників з різних питань. Був також і третій помічник з економічних питань. Звичайна ситуація, завжди так робиться у переговорах.

Я з ними (Ушаковим і Лавровим) уже, мабуть, років 30 як не спілкуюся, тому я нічого не можу сказати про них, вони зараз інші люди. Коли ми були молодші, його (Лаврова) я рекомендував тодішньому міністру закордонних справ Едуарду Шеварднадзе призначити на моє місце, коли я працював начальником управління (Управління міжнародних організацій МЗС), а він (Лавров) був заступником керівника сусіднього управління. Все це було за часів СРСР. І Шеварднадзе це зробив. Насправді, я не знаю, чи за моєю рекомендацією.

Путін взагалі не хоче миру, навіть перемир'я. Завдання росіян обдурити Трампа

Ушаков був секретарем комсомольської організації у нашому інституті. Коли я вступив до МГИМО (Московський державний інститут міжнародних відносин), він був уже на п'ятому курсі. Я пам'ятаю, що я теж був активістом комсомольським, і досить скоро вступив у партію.

Тому ми з ним спілкувалися на деяких зустрічах, зібраннях. Він був хорошим хлопцем, дуже не дурним. І він, здається, умів грати на гітарі, любив співати всілякі молодіжні пісні. Я заздрив йому, тому що я не вмію грати на гітарі і співати (посміхається)

До складу делегації входив колишній киянин Кирило Дмитрієв. Що ви про нього знаєте?

Я його взагалі погано знаю. Здається, з ним перетиналися з питань бізнесу. Можливо, це було тільки один раз. Мені здається, він був заступником у банкіра Андрія Костіна (президент і голова правління ВТБ з 10 червня 2002 року). Я більше нічого не скажу про нього. 

Андрій Козирєв: Раніше Лавров був звичайним хлопцем
фото: glavcom.ua

Але от Сергія Лаврова ви знаєте дуже добре. Дайте йому характеристику. Чому цей професійний дипломат став на бік зла?

Так, він став зовсім іншою людиною. Він був моїм соратником, поділяв мою точку зору. І навіть іноді мені підказував, мовляв, в такій-то ситуації потрібно діяти більш рішуче. Я бачив його як людину-однодумця, а не просто хорошого професіонала. Що з ним сталося, чому він зробив цей поворот на 180 градусів у своїх поглядах, я не знаю. Ми з ним з тих пір практично не спілкувалися. Це вам потрібно запросити якихось психологів, щоб зрозуміти, як от у людей це відбувається. Він був нормальною, веселою людиною. Коли був комсомольським лідером, вожаком, звичайно, повторював всілякі ідеологічні речі. Усі повторювали. Але взагалі він був нормальним хлопцем, і в інституті також. Ми пропрацювали з ним чотири-п'ять років. У нього нормальна родина. Тепер я нічого про нього не знаю.

Уявімо, що завтра Лавров більше не глава МЗС. Хто може бути на його місці? 

Так, будь-хто. Навіть двірник. Головне, щоб у нього не було совісті. Бо ж навіть двірник може сказати вам, що я не збираюся брати участь у цьому. А потрібно знайти того, хто скаже Путіну лише «так», і нічого більше.

«Угорський міністр допоміг написати текст Будапештського меморандуму» 

За столом переговорів була і Саудівська Аравія. Як це можна пояснити? 

Напевно, тому що сторони розраховують на Саудівську Аравію, бажаючи догодити, і вони роблять цей жест. Хоча це не обов'язково, звичайно.

Я вів переговори з тими ж американцями у різних країнах, але ми ніколи не запрошували сторону, що приймає (за стіл). Так, ми були вдячні господареві, звичайно, але зазвичай зустрічалися з господарем окремо або на прийомі після двосторонніх переговорів. 

Хоча, в одному випадку, з нами вела перемовини сторона, що приймала. Пам'ятаю, коли комп'ютери не використовувалися так широко як зараз, я своєю рукою щось вписував у проєкті Будапештського меморандуму у Будапешті. У написанні меморандуму брав участь Держсекретар США Крістофер Воррен, якого ми називали Крісом, йому це подобалося. Також у цій роботі брав участь тодішній міністр закордонних справ Угорщини (Геза Єсенський), досвідчена людина. Він також допомагав писати документ. Одна голова добре, дві – краще, а три, особливо якщо вони розумні голови, ще краще. Так що це саме той випадок, коли всі писали (у тому числі сторона, що приймала). Ми писали ввечері, сиділи вночі, підписувався документ вранці.

5 грудня 1994 року було підписано Будапештський меморандум: Україна погодилася позбутися ядерної зброї. Підписали документ: Білл Клінтон, Борис Єльцин і Леонід Кравчук. Андрій Козирєв на фото стоїть за спиною російського президента
фото: Tass

Це був міжнародний документ, який, крім держсекретаря США, був підписаний Великобританією і Росією. Угорщина була просто господарем, але Єсенський був не те, що зараз (влада Угорщини). У той час Угорщина була демократичною і нормальною країною на боці України. Брав участь у написанні документа і глава МЗС України, не пам'ятаю, наскільки активно. Тобто, остаточну версію документа написали всі ми. 

Повертаючись до вашого питання, скажу, що іноді така практика застосовується, коли сторону, яка приймає, запрошують безпосередньо на переговори. Я не бачу у цьому нічого хорошого або поганого.

Але, говорячи про зустріч в Ер-Ріяді, присутність Саудівської Аравії за столом переговорів може мати глибші причини. Хіба не так?

Це означає, що Росія розраховує, що Саудівська Аравія допоможе утримувати ціни на нафту. По суті, це стара історія дружби або партнерства між Путіним і Саудівською Аравією на нафтовій основі. Але Америка – те саме. Ідея президента Трампа полягала у тому, щоби вести переговори з Саудівською Аравією, щоби знизити ціни на нафту і позбавити Путіна грошей. І тоді він буде м'якшим у переговорах. Але, принаймні останнім часом, я не чув про це від нього нічого.

На мою думку, ця ідея абсурдна. Тому що, при всій повазі до президента США, річ у тому, що Росія є нафтовою країною. Я, хоч і був міністром закордонних справ, але також стежив за нафтою, тому що вона була і є основним джерелом доходів РФ. І ціни на нафту є найбільш непередбачуваними з усіх цін на товарних ринках.

У 2024 році книга мемуарів Андрія Козирєва «Жар-птиця» вийшла англійською та російською мовами
фотографія видавця: Freedom Letters

«Україна у НАТО» – це безглузде питання»

Ви торкнулися Будапештського меморандуму. Білл Клінтон вже після початку повномасштабної війни висловив жаль з приводу того, що підписав документ, який фактично позбавив Україну її ядерної зброї. Клінтон почувається винним. А ви самі шкодуєте, що Росія підписала Будапештський меморандум у тому варіанті – без юридичних зобов'язань країн стати на захист України?

Як я пам'ятаю, в інтерв'ю Клінтон не так казав про текст (Будапештський меморандум), тому що він, можливо, ніколи не читав його, як це часто буває. Він говорив, що шкодує про те, що змусив Україну позбавитися ядерної зброї. Проте, я все ще думаю, що у нас не було іншого вибору, окрім як це зробити. Рішення (України) стати неядерною державою і передати зброю Росії було прийнято двома президентами: першим президентом Леонідом Кравчуком, потім Леонід Кучма вже підписав меморандум. Коротше кажучи, це було добре продумане рішення, за яким йшли багаторічні переговори. Іншого варіанту тоді не було, тому це було правильне рішення.

Я згоден з Клінтоном, що якби Україна мала ядерну зброю, звичайно, ні Росія, ніхто б інший не насмілився б почати війну і захопити територію. Зеленський – чудовий президент, я не смію давати йому поради. Але висловлю свою думку. Вона полягає у тому, що ви не повинні ставити будь-які ультиматуми будь-якому Трампу, не говорити комусь, що ви прийміть нас у НАТО. Та і взагалі, «Україна у НАТО» – це безглузда постановка питання, оскільки НАТО, можливо, розвалюється прямо зараз на наших очах, або, принаймні, перебуває у глибокій кризі. Якщо хтось думає, що вступ до Альянсу дасть якісь гарантії, нічого подібного. Але я б робив ядерну зброю без розголосу, потихеньку, максимально секретно і швидко. Більше того, 10-15 ядерних зарядів, не обов'язково надпотужних, буде достатньо. Звичайних ядерних зарядів, крихітних за сучасними мірками. Таких, як на Хіросіму був запущений. І 15 літаків, які здатні доставити відповідні ракети. Україна має все це: радянські літаки, старі, які здатні нести ядерну зброю. І це будуть гарантії безпеки.

Інша справа, щоби відсунути російські війська, ядерну зброю не можна використовувати як зброю війни, тим більше на власній території. Це зброя стримування від подальшого нападу з боку Росії. Адже Зеленський каже, що нам потрібні гарантії.

Тепер повернімося до тексту Будапештського договору, навіть не договору, а декларації. У російській мові це звучить як «гарантії». Але англійською, всі це знали і розуміли, і українська делегація також, у документі написано assurances, ми ж англійською писали документ. А в англійській мові є два слова: guarantees та assurances. Guarantees – перекладається як гарантії, які містять юридичні зобов’язання. Assurances – також перекладається як гарантії. Це обов'язок, але без юридичного зобов’язання. Відчуваєте різницю? 

Щоб вести переговори з Путіним, Трамп повинен просто здати Україну, більше нічого Путін не прийме

Коли ви писали документ, могли ж замінити слово assurance на guarantees, щоби були юридичні зобов'язання?

Не ми написали assurance. Це зробила американська сторона. Клінтон, можливо, про це і не знає докладно. Це (слово assurances у меморандумі) було зроблено свідомо. Чому? І українці хотіли (підписати документ), ми пішли за Україною, казали, що треба писати «гарантії». Та і взагалі, не потрібно укладати декларацію, оскільки декларація є наміром, а не Договором, який має обов'язкову автоматичну силу. І, звичайно, справа не тільки в одному слові. А в тому, що декларація не вимагає ратифікації. Документ підписує глава держави. Американські дипломати заявили, що договір не спрацює, тому що його повинен ратифікувати Конгрес. У Клінтон була велика проблема з Конгресом. В Америці це майже завжди так. Загалом, ратифікація – це довга процедура з непередбачуваним кінцем.

Так вони (американці) сказали: «Якщо ви наполягаєте на договорі, то все це відкладеться взагалі на непередбачуваний час і будуть великі труднощі. Ми пропонуємо вам це (декларація, меморандум). Він буде підписаний на рівні президентів і матиме принаймні політичне значення». Україна погодилася з цим. У той час, якщо президент США, неважливо від якої партії, підписував якесь зобов’язання, то його дотримувалися, така була традиція. Це зараз така традиція зруйнована, Трамп не поважає такі документи, крім договорів, які були ратифіковані Конгресом, які стали законом. І він не поважає декларацію, він не поважає попередніх президентів. Тепер цей документ втратив своє значення.  

Хочу також висловити важливу думку. Зараз мова не йде про історію, справа в наступному: інколи можна чути з Києва такі заяви, що ця декларація (Будапештський меморандум) була дурістю і що вона мертва. Здається, навіть Зеленський кілька разів говорив, що цей документ мертвий. Я розумію його роздратування. Однак це єдиний міжнародний документ, який був схвалений Радою безпеки ООН, підписаний на найвищому рівні президентом США, британським прем'єром, в Англії вони набагато уважніше ставляться до своїх зобов'язань, а також Францією і Китаєм (Франція і Китай підписали документ пізніше, з коментарями)

Але навіть у цій декларації спеціально виділено завдання забезпечення територіальної цілісності і суверенітету України, це написано чорним по білому. Тому я б на місці Києва не став би відкидати цей документ. Я б став казати, що цей документ дуже важливий, що все одно це політичні зобов’язання Заходу. Це і політичні зобов'язання Росії, які вона порушила. Проблема не у тому, що документ поганий, а в тому, що Росія його порушила. І це те, про що ви повинні говорити весь час. Це вигідна тема. Дуже часто в Америці політичні діячі, у тому числі і у Конгресі, кажуть: «Ні, чекайте, це не так просто, у нас є морально-політичний обов'язок, хоча і не юридичний, а морально-політичний обов'язок підтримувати і захищати територіальну цілісність України за цим Меморандумом». Тому я б не викидав Меморандум, а скористався ним. 

Що стосується реальних гарантій безпеки. Окрім ядерної зброї, якими ці гарантії можуть бути, якщо з НАТО у нас справи погані? 

Це армія України, яка вже дуже потужна. Якщо її додатково озброїти більш сучасною зброєю, яка є в Америці, на Заході, то сила української армії і буде гарантією. Якщо ця армія завтра викине російські окупаційні війська, вони більше не підуть (в Україну).

Путін не буде використовувати ядерну зброю, тому що він не самогубця. Але він і не полізе на дуже сильну армію тому, що не хоче ламати стіну головою і щоби усі над цим насміхалися. 

«Є дві причини, чому Трамп атакує Зеленського» 

Ви вважаєте, що Росію можна перемогти на полі бою? 

Цілком реально перемогти і абсолютно реально попросити про це (про сучасну зброю у достатній кількості). Як Зеленський з самого початку і казав: «Мені не потрібно таксі, щоб виїхати з Києва, мені потрібна зброя». От це нормальна тема. Тому що коли кажуть, що ви нас прийміть до НАТО, то це значить, що вони (Захід) повинні піти на ризик. Вони не хочуть, вони слабаки. 

Також не забувайте, у НАТО зараз 32 країни, і рішення про вступ має пройти 32 парламенти. Крім того, ще невідомо, чи країни Заходу будуть за себе воювати так, як Україна воює за себе, розумієте? А тим більше за третю країну. Тому правильно, коли Зеленський говорить про зброю, про гроші: «Ми самі виробимо озброєння». Адже зараз у військових умовах потрібно, щоби економіка працювала. До речі, вже налагодили, наскільки розумію, виробництво чудових дронів. Ось про це і потрібно говорити, що і виробництво ракет у себе можна налагодити. У вас чудовий, освічений народ.

Ізраїль – крихітна країна. Навколо неї великі країни, в яких по 100 мільйонів населення. І, тим не менше, Ізраїль здобуває перемоги. Тому що у них сучасна зброя. Америка там не воює. Ізраїль ні в якому НАТО не перебуває. Вони самі воюють. Вони купують або просять зброю найсучаснішу. І у себе виробляють зброю так само. Вимоги про членство у НАТО – шкідливо. Воно тільки відлякує людей від України.

З дуже багатьох заяв, обіцянок Трампа часто нічого конкретного не відбувається

Чим ви поясните настільки гострі випади Трампа у бік Зеленського, різкий негатив по відношенню до України саме зараз?

Є дві причини. Трамп дуже хотів у 2019 році отримати від України компромат на Хантера Байдена, сина Джозефа Байдена і на самого Байдена-старшого. Він вимагав такий компромат від Зеленського, чого не вийшло. Це був шантаж з боку Трампа. Мовляв, дайте мені компромат, інакше я вам відмовлю у допомозі. Зеленський вчинив абсолютно правильно. По-перше, він сказав, що такого компромату просто немає, а придумувати його я не буду. Україні, як і будь-якій іншій країні, не треба втручатися у внутрішню політику і підігравати одній з партій в Америці. Але Трамп затаїв образу... Він (Трамп) така велика людина, а йому якийсь Зеленський, подумаєш, не міг там придумати компромат! Образа – це перший, на мій погляд, мотив.

Другий мотив: Трамп хоче отримати Нобелівську премію. Я з повагою ставлюся до нього, це – президент Америки. Він виграв чесні вибори і вважає себе великою людиною і хоче отримати Нобелівську премію миру. Тобто хоче зробити якийсь дуже виграшний вчинок для того, щоб зайняти місце в історії. Він обіцяв, що у перший же день на посаді президента доб'ється, ну, як мінімум, перемир'я, а фактично припинення війни між Росією і Україною. Це не виходить. Знову-таки, Зеленський тут ні до чого, тому що для того, щоб зараз домовитися з Путіним, треба просто здати Україну, нічого іншого Путін не прийме. Адже Путін не хоче ніякого миру. Але Зеленський, звичайно ж, не може здатися, і Україна не хоче здаватися, і правильно робить. Але Трамп це знову сприймає як особисту образу. Ось знову, хто йому заважає? Зеленський! Тобто і тоді Зеленський завадив, і зараз.  

Але і у Путіна є така риса – він пам'ятає образи. У цьому вони схожі з Трампом?

Це цілком людське. Є люди, які нікому нічого, крім себе, ніколи не пробачають. У цьому нічого такого немає, це не якийсь там біном Ньютона. Таких людей повно навколо. Я, наприклад, намагаюся з такими не дружити...

Трамп не розуміє, що Путін не хоче миру. Путін його (Трампа) намагається обдурити. Ось він (Путін) послав свого міністра на переговори, ніби як старається, готовий говорити, хоче миру. А насправді, він нічого не хоче. Вони (росіяни) на цих переговорах висунули абсурдні, абсолютно максималістські вимоги. Вони ні на сантиметр не відступили від своїх найагресивніших планів. Вони тільки хочуть, щоб Америка погодилася з цим планом. Трамп, ну, принаймні, поки, на це не йде, але в його голові крутиться: «Хто мені знову заважає, вдруге? Зеленський!». Ось вам і роздратування. Інша справа, що з цього вийде, це треба дивитися.

Тому що Трамп емоційна людина, непередбачувана. Кожен день різні його помічники говорять різні речі, і з цим нічого зробити не можна. Ви запитаєте у мене: що з цього сухий залишок? Я вам скажу: ніхто не знає, сам Трамп не знає конкретно, чого він хоче. Він хоче своєї перемоги за будь-яку ціну. Зеленський йому у цьому заважає, тому він відчуває до Зеленського роздратування.

Переговори в Ер-Ріяді були принизливими для Америки

Потрібно до цього спокійно поставитися. Подивимося, що буде у реальності далі. З цих переговорів поки нічого не буде. З розмов Трампа, з дуже багатьох, до речі, заяв, обіцянок Трампа ніколи нічого конкретного не відбувається. Це було і за першого його президентства, і зараз. Тому, мені здається, Зеленському не потрібно смикатися, входити в це пікірування з Трампом. Він щойно обраний, з ним ще чотири роки працювати. Який сенс загострювати персоніфіковану полеміку? Не хочу виглядати так, що я даю поради, але мені ось так здається.

Все-таки особлива різкість і до Зеленського, і до України з'явилася саме зараз...

Дозвольте не погодитися. Я ж кажу, перша образа була у 2019-му році. Друга образа по-справжньому настала тільки кілька днів тому, коли вони (російська і американська делегації) сіли в Ер-Ріяді поговорити, і раптом виявилося, що ні про що не домовилися. І ось тут Трамп зрозумів, що переговори про мир або навіть про перемир'я – це ще далеко взагалі, навіть на горизонті не видно. Але він звинувачує у цьому не Путіна, а Зеленського, це несправедливо, але так він влаштований. Це відповідь на питання, чому саме зараз Трамп настільки різко висловлюється і нападає на Зеленського. Переговори, які відбулися в Ер-Ріяді, були принизливими для Америки. 

«Якщо Трамп хоче миру, йому потрібно просто сказати: «Вова, забирайся з України!»

Чи відомо вам про будь-які лобістські кампанії, які вела або веде Російська Федерація в США під час війни проти України? І хто виступає головним агентом Путіна у США?

Тут є група людей. Наприклад, Такер Карлсон який, як папуга, повторює пам'ятку (темник – «Главком»), можна сказати, для бесід. Англійською вони (пам'ятки) називають це talking points. Тобто це пам'ятка для бесід на певну тему, яка роздається, наприклад, членам партії, у тому числі і у Конгресі. 

Коли починається обговорення якогось питання, наприклад, про Україну, вони (керівництво партій) роздають листки такі, на яких коротко сформульовано раз, два, три, чотири: що треба знати і що треба сказати, у чому полягає позиція партії. Ось вони і повторюють буквально позицію самого такого агресивного крила республіканців MAGA (Make America Great Againe – група конгресменів, найбільш відданих Трампу). Такі люди є і у Росії, які на російському телебаченні мовлять, і в Україні. 

В Америці дуже багато хто говорить, що представників MAGA якимось чином заохочують з Москви. Я не сумніваюся, що це так. Інша справа, що у мене немає ніяких доказів, крім того, що мені це очевидно.

Агента можна фінансувати за допомогою якихось грантів, тисячі варіантів є. Причому незрозуміло, хто дає. Не держава. Це дуже важко відстежити. Може, фінансує Think tanks (аналітичні центри) якийсь олігарх. Тому їх дуже складно ідентифікувати. Вони ж не отримують гроші під розписку у ФСБ.

У той же час у Росії агент впливу або іноземний агент – це означає, що тебе влада переслідує, що ти сволота, одним словом. В Америці – все не так. У США агент впливу – абсолютно законне, нормальне, дуже важливе заняття. З тієї простої причини, що у Конгресі, наприклад, сидять люди, які не у змозі за всім стежити. І до них приходить офіційно зареєстрований агент від якоїсь корпорації, наприклад, від Facebook, і розповідає: ви зараз хочете прийняти закон, а між іншим, ось реальна ситуація така і така, на користь це не піде. Це не означає, що агенту впливу повинні обов'язково вірити, тут немає елемента підкупу. Але є елемент роз'яснення. Сподіваюся, в України є такі агенти, які в США спокійно англійською мовою могли б пояснювати. Якби я був молодшим, то свої послуги запропонував би.

Якби ви зараз були міністром закордонних справ України, які б головні козирі в переговорах з Трампом пред'явили б?

Я б не входив ні в якому разі в персональну полеміку (з Трампом), у пікірування. Хоча спокуса, я розумію, велика. Я б пояснював, продовжував пояснювати елементарні речі про Путіна. Для цього можна дуже швидко зібрати навіть ціле досьє або книгу висловлювань Путіна в різний час, його дій. Це не проблема. Зібрати його висловлювання і дії, які доводять, що Путін напав на Україну тільки тому, що йому це близько, це поруч. Бо якщо Україні може бути вільною, то чому Росії не можна бути вільною? Але в першу чергу потрібно пояснювати, що взагалі стратегія Путіна антиамериканська з самого початку і до кінця. І у цьому сенсі війна в Україні – це тільки один з осередків війни проти Заходу, яка має гібридний характер зараз, але в одному місці він запалив справжнє гаряче вогнище прямого військового зіткнення.

І тому треба, щоб Трамп «дав по руках» Путіну в Україні. По-перше, для того, щоб допомогти героїчному українському народові. По-друге, для того, щоб зупинити загальне просування, загальний наступ Путіна. По-третє, для того, щоб показати Китаю і тому ж Ірану, що Америка – це не паперовий тигр, над яким можна знущатися, ось як на цих переговорах в Ер-Ріяді. Путін не розуміє ніяких переговорів, він розуміє «у зуби».

Ось тоді розмова буде короткою: «Забирай війська з України – і буде тобі мир». Які проблеми? Ти їх послав туди – ти їх відкликай. Завтра він відкличе, нічого не станеться, крім того, що буде мир. Значить, якщо Трамп хоче миру, йому потрібно просто сказати Путіну: «Вова, забирайся до чортової матері з України!». Потрібно палицю Путіну показати по-справжньому. Дати, наприклад, Україні ракети Tomahawk (крилаті ракети, які просить Україна у США). Особливо навчати військових ними користуватися не потрібно, це не літаки F-16 – складна апаратура. Путін відразу змінить тон, розумієте? Відразу розмова стане більш конкретною. Тому ось це і треба пояснювати по-простому. Треба пояснювати, що Путін – це загроза для Америки, для Заходу. А Україна – це тільки поле бою зараз.

Як ви оцінюєте українську команду на американському треку і чи правда, що нова адміністрація президента США не сприймає Андрія Єрмака?

Тут ніхто сильно не звертає на це увагу. Є одна людина (представляє Україну) – Зеленський. Він користується величезним авторитетом, він – символ опору. Для Америки, наприклад, питання України, Росії, Путіна не потрапляли і у десятку ключових питань під час президентської виборчої кампанії.

Я не знаю, як там оцінюють у Держдепі (Єрмака). Але для широкої публіки тут чи навіть, я думаю, для Конгресу – це взагалі практично не має значення. Більше того, я вам скажу, коли я був міністром, послів у 90% держав світу не знав. Своїх власних російських послів, тому що всю цю інформацію неможливо тримати в голові.

Америку відкрили конкістадори. Але це ж купка людей. А індіанців були сотні тисяч. Але у цієї купки була вогнепальна зброя, а в індіанців її не було. Ось що таке зброя.

На ваш погляд, чи розколе Трамп європейський табір прихильників України? У Польщі заяви вже певні чутно: мовляв, треба Трампа слухатися.

Польща – це один з найнадійніших союзників України. Зараз цілком очевидно, хто союзники. Між іншим, це Італія. Я не очікував від Джорджії Мелоні. Вона начебто вкрай права вважається. Є Велика Британія, яка за Україну. Україна має надійних союзників. Німеччина так само, нехай не дає поки якісь ракети. Це і зрозуміло. Це країна з важким минулим, складно у цьому розібратися. Взагалі вони дають дуже сучасну зброю. Давайте більше.

Михайло Глуховський, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Військові показали, що відбувається фронті - свіжі карти війни
Gazeta UA
2025-04-08T05:27:44Z
Чи утримують ЗСУ позиції в Курській та Бєлгородській областях: відповідь ISW
GlavRed
2025-04-08T05:27:36Z
"Хороших новин немає": ЗСУ, найімовірніше, вийдуть з одного міста на Донбасі
GlavRed
2025-04-08T05:27:24Z
Карта бойових дій в Україні станом на 8 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T05:27:17Z
Якою буде погода на Великдень 2025
24tv
2025-04-08T05:03:45Z
Ворог вночі атакував три райони Дніпропетровщини - пошкоджені будинки, адмінбудівлі й підприємство
УкраинФорм
2025-04-08T05:03:32Z
Знищити Кримський міст можливо, але потрібна тиша, - Неїжпапа
Antikor
2025-04-08T05:03:31Z
Нова система оплати та подорожчання проїзду: як змінились ціни у Дніпропетровській області у квітні
Политека
2025-04-08T05:00:40Z
У Чорному та Азовському морях немає ворожих бойових кораблів
УкраинФорм
2025-04-08T04:57:48Z
Ілон Маск звернувся до Трампа з проханням зняти нові тарифи — WP
Antikor
2025-04-08T05:57:30Z
Канада не знає, чи долучиться до миротворчої місії в Україні
Gazeta UA
2025-04-08T05:57:26Z
У Раді розповіли, яку зарплату повинні отримувати вчителі
24tv
2025-04-08T05:54:19Z
Костенко пояснив, як Китай може допомогти Україні повернути території
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T05:51:31Z
Обклав податком усіх американців: брат Ілона Маска розкритикував тарифну політику Трампа
Telegraf
2025-04-08T05:51:19Z
У МЗС відповіли Спартц, яка пропонувала українцям змиритись з втратою територій
Европейская правда
2025-04-08T05:48:47Z
Трамп планує провести на свій 79-й день народження військовий парад у Вашингтоні
Комсомольская правда
2025-04-08T05:48:12Z
Остап Яриш долучився до адвокаційної команди Razom for Ukraine у Вашингтоні
Детектор М
2025-04-08T05:40:56Z
США шукають шляхи реального тиску на Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T05:33:17Z
Торік у світі стратили рекордну кількість людей
Gazeta UA
2025-04-08T05:45:31Z
«Юнацтво»: між янголом і монстром
Детектор М
2025-04-08T05:43:51Z
1 290 осіб та понад 200 одиниць техніки й озброєння: втрати Росії станом на 8 квітня
24tv
2025-04-08T05:39:14Z
Сирський розповів, скільки ворожих цілей знищили українські дрони і чому вони є пріоритетом для ЗСУ
ZN UA
2025-04-08T05:31:52Z
Пенсія в Києві: українець відмовився повернути переплату 67 437 гривень, історія закінчилася в суді
Политека
2025-04-08T05:31:10Z
Померла найстаріша обвинувачена у світі: 99-річна секретарка нацистського концтабору
Фокус
2025-04-08T05:30:17Z
Розробники Boeing представили інноваційний ударний дрон MQ-28A Ghost Bat
InternetUA
2025-04-08T05:04:25Z
Чи можна приватизувати у 2025 році город, яким ви давно користуєтесь
24tv
2025-04-08T05:03:21Z
Канадські військові показали, як застосовують дрони для навчання бійців ЗСУ
УкраинФорм
2025-04-08T04:57:38Z
Трейлер фінальної «Місії неможливої»
Кино-Театр
2025-04-08T05:03:13Z
36-річна Кендіс Свейнпоул вразила ідеальною фігурою у новій фотосесії
Gazeta UA
2025-04-08T01:15:51Z
Міккі Рурк більше не схожий на себе: нове фото актора неприємно здивувало Мережу
GlavRed
2025-04-07T23:27:19Z
Зірку серіала «Гра в кальмара» засуджено за сексуальні домагання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T21:54:51Z
Атмосферні та загадкові: 4 топові серіали, які сподобаються фанатам "Твін Пікс"
24tv
2025-04-07T21:39:36Z
"Навіть сльози течуть": Діма Коляденко зізнався, як спілкується із сином
GlavRed
2025-04-07T21:27:02Z
Науковці розробили 3D-модель Одеського археологічного музею
InternetUA
2025-04-07T20:31:39Z
Трек гурту Quest Pistols, якому 13 років, розриває світовий тікток: музиканти кинули виклик
24tv
2025-04-07T20:27:03Z
Павло Зібров розповів, що йому збільшили пенсію: яку суму отримує співак
24tv
2025-04-07T19:54:07Z
На півмарафоні у Мадриді у двох бігунів сталася зупинка серця
Подробности
2025-04-08T05:51:03Z
До 7 років ув’язнення засуджено жителя Чернігівщини за спробу вбивства на ґрунті ревнощів
Украина Криминальная
2025-04-08T05:45:26Z
"Зуби були в сумці": у якому стані українська модель потрапила до лікарні в ОАЕ
GlavRed
2025-04-08T05:27:56Z
У лікарнях залишається більше 30 поранених від удару РФ по Кривому Рогу, 6 з них – у важкому стані
Комсомольская правда
2025-04-08T05:13:49Z
Росіяни нещадно атакували Херсон - поранено чоловіка
Gazeta UA
2025-04-08T04:57:25Z
Депутата Житомирської облради викрили на вимаганні 10 тисяч доларів за працевлаштування
УкраинФорм
2025-04-08T04:57:22Z
Країну вже скоро атакує майже 6-бальний шторм: як довго триватиме магнітна буря
GlavRed
2025-04-08T04:27:59Z
Росіяни шукали в мережі "жертву нападу з ножем" у Німеччині до того, як це сталося, — The Telegraph
Фокус
2025-04-08T01:57:12Z
На Донеччині затримали організатора каналу переправлення чоловіків у ЄС
УкраинФорм
2025-04-08T00:33:25Z
Ілон Маск обережно розкритикував торговельну війну Трампа
InternetUA
2025-04-08T05:55:26Z
Як змінилася врожайність пшениці, ріпаку і кукурудзи в 2024 році: результати польових досліджень Corteva
Agravery
2025-04-08T05:21:24Z
Штрафи для продавців OLX та Prom: податкова служба розповіла, кого це стосується
Фокус
2025-04-08T05:21:19Z
Лагард запропонувала ЄС відмовився від Visa і Mastercard на користь власної системи
InternetUA
2025-04-08T05:19:26Z
У 143 рази більше: податки від грального бізнесу стрімко зросли
24tv
2025-04-08T05:09:09Z
Ціни на продукти: що подорожчало перед Великоднем
ZN UA
2025-04-08T05:04:45Z
Контроль торгівлі України до ЄС ефективніший за введення обмежень
AgroPortal
2025-04-08T05:00:28Z
Воррен Баффет виявився єдиним мільярдером США, хто заробив на митах Трампа
Фокус
2025-04-08T04:57:46Z
ПФУ дозволив оформляти довідку про доходи пенсіонера ще одним способом
Хвиля
2025-04-08T04:45:57Z
Карабін: Колос особливо не здивував
Football.ua
2025-04-08T05:46:37Z
Лях: Відсутність перемог тиснула на команду в матчі з Колосом
Football.ua
2025-04-08T05:31:44Z
Барселона отримала гарного суперника у чвертьфіналі ЛЧ: чи зможе Боруссія здивувати каталонців
24tv
2025-04-08T05:27:02Z
Пономарьов: У жодному європейському чемпіонаті я не бачив, щоб судді так часто і довго перевіряли епізоди завдяки ВАР
Football.ua
2025-04-08T05:22:33Z
Ліверпуль не може перепідписати контракт з Конате
Football.ua
2025-04-08T04:58:48Z
Забарний цікавий Ньюкаслу
Football.ua
2025-04-08T04:54:24Z
УЄФА вшанувала пам’ять російських окупантів: в Україні нагадали, що воно добровільні вбивці
Antikor
2025-04-08T04:51:16Z
Бесєдін не реалізував пенальті в матчі за Лішень
Football.ua
2025-04-08T04:31:29Z
У Харкові створили команду з ампфутболу «Незламні»
УкраинФорм
2025-04-07T22:51:27Z
Живі квіти і не тільки: як оригінально прикрасити паску, три незвичайні способи
Telegraf
2025-04-08T05:24:32Z
Збалансоване харчування для собак: чому це важливо?
Мій Харків
2025-04-08T05:13:17Z
Як очистити дно каструлі, що сильно пригоріло: простий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2025-04-08T04:27:18Z
Великодній пиріг з Італії: рецепт чудової випічки на святковий стіл
Фокус
2025-04-08T04:12:31Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності в картинках дівчини-меломанки за 9 секунд
GlavRed
2025-04-08T03:27:47Z
Місячний календар на 8 квітня: які зміни відбудуться у житті
GlavRed
2025-04-08T03:27:11Z
Як правильно – Ігорьович чи Ігорович: вчителька дала однозначну відповідь
GlavRed
2025-04-08T03:27:08Z
Як збільшити ранній урожай огірків вдвічі - хитрість, про яку мало хто знає
GlavRed
2025-04-08T03:27:01Z
Без молока, кефіру та яєць: як легко зробити цілу гору улюблених оладок
24tv
2025-04-08T03:12:03Z
Історична місія: астронавти зробили перший рентгенівський знімок людини в космосі
Фокус
2025-04-08T05:57:33Z
FT: Анонімний акаунт у Х спричинив хаос на фінансових ринках
InternetUA
2025-04-08T05:43:54Z
Шахраї знайшли новий спосіб отримати доступ до рахунків українців через СМС
Хвиля
2025-04-08T05:36:47Z
В Україні з'явились ще дві шахрайські схеми: як та де можна натрапити на аферистів
InternetUA
2025-04-08T05:28:27Z
Генетики Colossal Biosciences відтворили жахливих вовків, які вимерли 10 тисяч років тому
Подробности
2025-04-08T05:21:24Z
Огляд Samsung Galaxy Buds3: конкуренти AirPods чи все ще ні?
ITC
2025-04-08T04:46:53Z
Politico: Україні доведеться прийняти залежність від Starlink Маска
Antikor
2025-04-08T04:42:29Z
Лише люди із "зором орла" знайдуть 7-му людину: чи належите ви до супер-інтелектуалів
GlavRed
2025-04-08T04:27:46Z
DeepSeek презентував інноваційний проєкт у сфері штучного інтелекту
InternetUA
2025-04-08T04:03:09Z
Регулювання цін на ліки. Лубінець попередив про загрозу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T05:57:49Z
Хто не підлягає мобілізації за станом здоров'я: детальний перелік хвороб
24tv
2025-04-08T05:54:38Z
Деякі безалкогольні напої збільшують ризик психічних порушень: що краще перестати пити
24tv
2025-04-08T04:57:10Z
Вчені розробили «розумну бомбу», яка знищує рак молочної залози
Portaltele
2025-04-08T04:52:00Z
Як правильно користуватися масажним пістолетом до та після тренувань
24tv
2025-04-08T03:42:58Z
Перед оголошенням зниження цін на ліки з 1 березня виробники заздалегідь підняли вартість, - Катерина Котенкова
Политека
2025-04-08T02:34:36Z
Чи можна їсти яйця з двома жовтками: відповідь може вразити
24tv
2025-04-07T20:39:11Z
Дієта при панкреатиті: що можна і не можна їсти
24tv
2025-04-07T19:18:48Z
Блищатимуть як нові: чим почистити крани від нальоту
Telegraf
2025-04-07T18:42:51Z
У партнерстві з LG: електричний мінівен Kia PV5 перетворили на кемпер
AutoGeek
2025-04-08T05:42:55Z
Дешево та ефективно: чому досвідчені водії натирають автомобіль оцтом
GlavRed
2025-04-08T03:27:19Z
Після перегляду ремонту класичного автомобіля ви зможете пошкодувати новий Defender
Топ Жир
2025-04-08T01:45:45Z
Китай надсилає в Австралію велику кількість нових пікапів
Топ Жир
2025-04-08T01:15:52Z
Модель AMG C63 2026 року може втратити чотирьохциліндровий двигун, але не з тих причин, що б хотіли фани
Топ Жир
2025-04-08T00:30:50Z
За 116 годин "будівництва": понад 1300 складених корабликів Lego встановили світовий рекорд
Фокус
2025-04-08T00:15:45Z
Як змінюється хід подій, коли двигун Honda зіштовхується з нестримним ралійним забором?
Топ Жир
2025-04-07T23:45:16Z
Оновлений дизайн Jeep Grand Cherokee на 2026 рік
Топ Жир
2025-04-07T22:30:58Z
Hot Wheels знову зробили Ferrari доступними
Топ Жир
2025-04-07T22:00:31Z