MY.UAНовини
Європі терміново потрібні власні ракети: як і чим заповнити "порожні кишені"
Європі терміново потрібні власні ракети: як і чим заповнити "порожні кишені"

Європі терміново потрібні власні ракети: як і чим заповнити "порожні кишені"

Якщо Росія дійсно готується до вторгнення в Європу, варто було б очікувати, що європейські країни-члени НАТО набагато завзятіше розпочнуть розроблення озброєння, необхідного для ефективного стримування цієї загрози.

Новопризначений міністр оборони США Піт Гегсет рішуче заявив, що Україна має піти на мирну угоду з Росією, якщо вона хоче вижити в цій війні. За словами Гегсета, частиною такої угоди має стати визнання територіальних поступок і чітке розуміння того, що Київ за жодних обставин не буде прийнятий до НАТО. Про це пише аналітик Брендон Дж. Вайхерт у своїй статті, яку переклав Фокус.

Не обмежуючись цими тезами, Гегсет пішов ще далі, дорікнувши партнерам Америки по НАТО в Європі за катастрофічно низький рівень витрат на оборону. Члени НАТО на європейському континенті витрачають на свої збройні сили в середньому по 2% ВВП, що є обов'язковою вимогою для членів НАТО — а це означає, що половина членів не досягає навіть цього середнього рівня. Гегсет, вторячи президенту Трампу, закликав своїх європейських колег збільшити рівень витрат на оборону до 5% ВВП.

Міністр оборони США Піт Гегсет
Фото: Скрін відео

Уже зараз Німеччина зі скрипом виконує цю вимогу — все тому, що Німеччина, як і більшість інших європейських членів НАТО (і Канада), десятиліттями не виконувала своїх зобов'язань по НАТО, покладаючись на щедрість американців. Тепер, коли при владі в США перебуває президент, який відмовляється, щоб із ним "поводилися як із л*хом" (за висловом Трампа), навіть найбагатшим європейським країнам — у цьому випадку Німеччині — важко впоратися із завданням, поставленим Трампом.

Порожні кишені Європи

По суті, оборонне відомство Німеччини вишкребло зі своїх засіків усе до пилинки. Зрозуміло, Берлін має в своєму розпорядженні високотехнологічний потенціал і талановитих інженерів, здатних придумати будь-яку потужну зброю. Але, як Німеччина переконалася під час Другої світової війни, "вундерваффе" не виграють війни: їх виграє промислова міць. А оборонно-промислова база німців настільки слабка, що вони просто не можуть створити системи, необхідні їхньому уряду.

Наприклад, зараз у Берліні подейкують про закупівлю американських крилатих ракет BGM-109 Tomahawk для атак по наземних цілях як тимчасовий захід, оскільки виробництво настільки широко розрекламованих європейських ракет дальнього радіусу дії (ELSA) сильно затримується.

Крилата ракета Tomahawk
Фото: seaforces.org

Ті у Сполучених Штатах, хто з великим співчуттям ставиться до біди Німеччини, можуть заперечити, що лише рік тому, 2024 року, Німеччина, Франція, Польща та Італія підписали лист про наміри співпрацювати в цьому важливому проєкті. Один рік — занадто короткий термін для того, щоб щось розробити. Справді, якби йшлося про Сполучені Штати, шанси на те, що нову систему буде створено за рік, були б астрономічно малими.

Але Сполученим Штатам не загрожує російське вторгнення.

Якщо вірити європейським членам НАТО, які зі зрозумілих причин нервують, Росія готова почати бліцкриг проти них, щойно росіяни захоплять контроль над Україною. Але якби це було справді так — що сумнівно, — можна було б очікувати, що європейці в НАТО з набагато більшим завзяттям візьмуться за розроблення зброї та потенціалу, необхідних їм для ефективного стримування цієї загрози. Про це, до речі, говорив у своєму виступі держсекретар Гегсет.

З моменту підписання початкового листа про наміри до угоди долучилися й інші європейські держави, як-от Швеція, Нідерланди та Велика Британія. Однак навіть з урахуванням приєднання цих багатих і розвинених країн шанси на те, що ELSA будуть побудовані найближчим часом і в достатніх кількостях, невеликі.

Деякі відомості про програму ELSA

Європейська оборонна компанія MBDA напевно візьме на себе розроблення систем у межах програми ELSA, оскільки вона вже брала участь у створенні наземної крилатої ракети (LCM). Вважається, що в кращому разі проєкт може зайняти кілька років — настільки багато, що європейці ще не оголосили реальну дату завершення проєкту. З огляду на це, можна припустити, що ця програма так і не буде реалізована.

Рішення Європи витратити свій явно обмежений оборонний бюджет на ракету ELSA також цікаве. Зрештою, пропонована система — це звичайна крилата ракета, а не гіперзвукова зброя. Ми живемо в епоху гіперзвукової зброї. Росія володіє цілим арсеналом цих потужних систем, тоді як навіть американцям їх не вистачає. Інші країни, як-от Індія, Японія та Австралія, розробляють власні системи. Чому б європейцям не спрямувати свої ресурси і сили на створення подібних систем?

У будь-якому разі, навіть якщо ELSA зрештою буде реалізована, її дальність становитиме від тисячі до двох тисяч кілометрів. Війна в Україні виявила, наскільки європейцям не вистачає високоточної далекобійної зброї, тому вони цілком зацікавлені у створенні такої системи. Але європейська оборонна промислова база просто нездатна її створити через те, що їй уже дуже давно не вистачає коштів і ресурсів.

Європа хотіла, щоб ELSA зробила її менш залежною від Сполучених Штатів. Тепер вона залежить від США ще більше

За іронією долі, вся мета створення ELSA полягала в тому, щоб зробити Європу менш залежною від свого дедалі впертішого американського військового партнера. Це був один із багатьох поступових кроків Європи до досягнення того, про що лідери Німеччини та Франції мріяли з 1950-х років: створення загальноєвропейської армії, вільної від американського втручання. Звісно, німецькі (чи інші європейські) лідери не стали б так описувати проєкт ELSA — принаймні публічно. Ракета покликана лише посилити потенціал НАТО, що слабшає, на європейському континенті перед обличчям дедалі більшої російської загрози.

Однак у глибині душі багато європейських лідерів вважали, що саме це і має продемонструвати така програма, як ELSA. На жаль для Європи, німці та їхні партнери пожинають плоди своєї політики урізання критичної оборонно-промислової бази на користь будівництва соціальної держави. І, що ще образливіше, європейці тепер знову сподіваються на американців, щоб ті надали їм систему, яку вони не можуть побудувати самі.

Війна в Україні виявила, наскільки європейцям не вистачає високоточної далекобійної зброї
Фото: Соцмережi

Наступного разу, коли хтось буде красномовно розповідати про славу європейських союзників Америки, просто нагадайте йому, що загальний ВВП Європи становить майже 19 трильйонів доларів (у номінальних доларах), але європейці не можуть навіть створити базову систему високоточних крилатих ракет великої дальності без допомоги американців.

Це, до речі, одна з головних причин, через яку багато прихильників НАТО, як в Америці, так і в Європі, упираються, коли люди на кшталт секретаря Гегсета заявляють, що європейцям доведеться взяти у свої руки завершення війни в Україні. У глибині душі ці прихильники НАТО знають, що Європі це не під силу, тому що впродовж десятиліть у неї не було ні можливостей, ні бажання виконувати таку місію.

Про автора

Брендон Дж. Вайхерт — аналітик з національної безпеки National Interest, колишній співробітник Конгресу і геополітичний аналітик, який пише для The Washington Times, Asia Times і The-Pipeline. Автор книг "Winning Space: How America Remains a Superpower", "Biohacked: China's Race to Control Life" і "The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy". Його наступна книга, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, вийде 22 жовтня у видавництві Encounter Books. За Вайхертом можна стежити у Twitter: @WeTheBrandon.

Теги за темою
Зброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європа не справляється: NYT розповіло, чому військова допомога Україні під загрозою після рішень Трампа
Хвиля
2025-05-11T23:30:39Z
Трамп оголосив про великий прогрес на торгових переговорах США і Китаю
iPress
2025-05-11T23:30:24Z
"День бабака" по-кремлівськи: Путін на переговорах вимагатиме капітуляції України ‒ The Times
ZN UA
2025-05-11T23:30:20Z
Припинення вогню є передумовою проведення переговорів між Україною та Росією - Макрон
УкраинФорм
2025-05-11T23:27:10Z
«Тор-М2» не витримав удару: як ЗСУ знищили російський ЗРК
GlavRed
2025-05-11T23:27:08Z
Колумбія надала притулок експрезидентові Панами, засудженому за корупцію
УкраинФорм
2025-05-11T23:16:55Z
Росія наступала майже по всьому фронту і окупувала село, ЗСУ теж мали успіх: карти ISW 11 травня
24tv
2025-05-11T22:57:19Z
РФ атакує Україну «шахедами». Путін ігнорує перемир'я?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T22:30:36Z
Трамп стверджує, що у США відбулася фінансова революція завдяки його тарифній політиці
УкраинФорм
2025-05-11T22:30:03Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Мама і тато пішли у відрив: Меган Маркл показала палкі поцілунки та обійми з чоловіком
GlavRed
2025-05-11T23:27:58Z
У Базелі відкрили Євробачення 2025 – Ziferblat виступить 13 травня
ZN UA
2025-05-11T23:01:07Z
Мамулю, не переживай, я поїв, – Зеленський зворушливо згадав маму у зверненні
24tv
2025-05-11T21:18:38Z
Ембер Герд стала мамою вдруге: у актриси народилися близнюки
Фокус
2025-05-11T20:55:47Z
Олена Мозгова замилувала фото з трьома доньками та довела до сліз публічною обіцянкою
TSN
2025-05-11T19:27:06Z
Гурт Ziferblat показав образи від українських брендів на відкритті «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T19:18:42Z
Ольга Сумська "послала" підписника після коментаря про доньок: "Провокуєте"
GlavRed
2025-05-11T18:27:27Z
"Виховали зірок": як виглядали мама Каменських, Горбунова та інших знаменитостей у молодості
24tv
2025-05-11T17:21:13Z
На Курщині українські ракети HIMARS знищили штаб російських морпіхів
Gazeta UA
2025-05-11T22:30:21Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-05-11T22:03:27Z
Нацгвардійці знищили російський ЗРК «Тор-М2» на півдні
УкраинФорм
2025-05-11T21:11:40Z
Канада очолює рейтинг дистанційної роботи, випереджаючи Британію та США
InternetUA
2025-05-11T20:43:23Z
"Унікальна" техніка, яка ніколи не опиниться на фронті: як зганьбився Путін
GlavRed
2025-05-11T20:27:32Z
Держспецзв’язку вимагає від провайдерів обмежити доступ до 16 онлайн-аптек
InternetUA
2025-05-11T20:22:29Z
ЗСУ перетворили на руїни російський завод "Стріла": підтверджено супутниками
Gazeta UA
2025-05-11T20:09:26Z
"Це не мій тато": дівчинка не впізнала свого батька без бороди
Фокус
2025-05-11T20:06:51Z
Пенсія батькам загиблого військовослужбовця в Харкові: як нараховується, основні умови
Политека
2025-05-11T20:01:09Z
На Прикарпатті судитимуть шахрайку, яка ошукала клієнтів майже на ₴50 мільйонів
Украина Криминальная
2025-05-11T23:33:08Z
Поблизу Житомира у ДТП загинули двоє людей
Украина Криминальная
2025-05-11T22:45:38Z
"Під завалами військові": у Рильську, ймовірно, уражено пункт дислокації 40-ї бригади морської піхоти РФ
Фокус
2025-05-11T21:28:57Z
Полум'я заввишки 25 метрів: у Сибіру епічно завалилась нафтова вишка
24tv
2025-05-11T19:09:32Z
Внаслідок ворожих атак по Харківщині постраждали п’ятеро мирних мешканців
Мій Харків
2025-05-11T18:51:17Z
У Росії горять сотні тисяч гектарів лісу: винною знову зробили Україну
Telegraf
2025-05-11T17:42:50Z
Бив у живіт, озираючись по сторонах: у Харкові – новий скандал за участі співробітника ТЦК
24tv
2025-05-11T17:27:44Z
На Харківщині російський дрон поцілив в автомобіль, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-05-11T17:19:05Z
На Херсонщині чоловік підірвався на міні
УкраинФорм
2025-05-11T16:19:26Z
У Солом'янському районі Києва - спалах гепатиту А
УкраинФорм
2025-05-11T22:10:55Z
Чоловік живе на одному тостовому хлібі: рідкісне захворювання не дає йому їсти інші продукти
Фокус
2025-05-11T19:21:14Z
Як сон голяка впливає на артеріальний тиск
Gazeta UA
2025-05-11T18:24:05Z
Виявили фактор у побуті, який може спричиняти безсоння подібно до кофеїну
24tv
2025-05-11T17:33:35Z
Пластик може порушувати ваш біологічний годинник
360ua.news
2025-05-11T17:28:11Z
Волосся більше випадати не буде: 5 звичок, яких треба позбутися
24tv
2025-05-11T17:12:15Z
Що відбувається з тілом, якщо регулярно вживати оливкову олію: пояснення вчених
ТСН
2025-05-11T16:48:13Z
"Проклята група": чому покоління X є найнещаснішим, — ЗМІ
Фокус
2025-05-11T12:15:33Z
Чому варто змінювати постільну білизну кожного тижня?
360ua.news
2025-05-11T12:03:32Z
Скандальний тендер із будівництва військового цвинтаря. Антимонопольний комітет виявив змову
Украина Криминальная
2025-05-11T21:09:49Z
Індія – новий хаб для техгігантів: чи здорожчає iPhone через тарифи Трампа і як відповість Китай
InternetUA
2025-05-11T19:58:29Z
Скільки насправді отримує український працівник після вирахування податків
360ua.news
2025-05-11T19:15:38Z
Літр "селянського" вже по 67 грн: супермаркети різко змінили цінники на сир, йогурт та кефір
Знай
2025-05-11T19:12:16Z
У чиїй власності земля, на якій стоїть приватний будинок
24tv
2025-05-11T19:06:47Z
Лідер Європи на енергетичному ринку: яка країна має найбільші запаси нафти
24tv
2025-05-11T19:06:24Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Одеській області
Политека
2025-05-11T19:01:34Z
Комуналка "з'їдатиме" відчутно менше грошей: як заощадити тисячі гривень
Знай
2025-05-11T18:12:55Z
В Україні за квітень виключили з реєстрів 13 небанківських фінансових установ
УкраинФорм
2025-05-11T17:40:57Z
Сотні військових, артилерійські системи і пункт управління БпЛА: у ЗС РФ зросли втрати на одному з напрямків
Фокус
2025-05-11T22:57:13Z
У районі міста Рені на Одещині відчули землетрус
24tv
2025-05-11T21:48:25Z
Росіяни можуть створити мотоциклетні підрозділи: чому ворог проводить штурми на мотоциклах
24tv
2025-05-11T21:09:59Z
Лінія фронту станом на 11 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T21:09:28Z
Одесу накриє дощ: в місті оголошене штормове попередження
24tv
2025-05-11T20:42:34Z
Писала про свій край і народ: у Криму померла кримськотатарська поетеса Ельвіра Емір-алі Капніст
24tv
2025-05-11T20:15:54Z
На фронті відбулося 111 бойових зіткнень, на Покровському напрямку ворог зазнав значних втрат
УкраинФорм
2025-05-11T19:51:53Z
У Рильську, ймовірно, стався приліт по місцю дислокації окупантів, – ЗМІ
24tv
2025-05-11T19:30:53Z
Пішли на штурм, а опинилися у полоні: як один український захисник взяв у полон 4 окупантів
24tv
2025-05-11T19:12:23Z
Kia Tasman ще не завершена, і вже готуються серйозні оновлення
Топ Жир
2025-05-11T23:30:13Z
Яка найкраща спортивна машина з чотирициліндровим двигуном усіх часів?
Топ Жир
2025-05-11T21:45:23Z
Toyota ледь не створила пікап на базі Avalon, але відмовилася від ідеї
Топ Жир
2025-05-11T20:30:14Z
Кадилак розвіяв мрії про модель на базі Chevrolet Corvette
Топ Жир
2025-05-11T20:00:27Z
У спеку краще забрати з машини: 10 речей не варто лишати в салоні
GlavRed
2025-05-11T19:27:35Z
Ford готує нову модель позашляховика Bronco
360ua.news
2025-05-11T18:30:42Z
Цей чоловік виставив авто на аукціон без резерву і тепер шаленіє
Топ Жир
2025-05-11T17:45:51Z
Австралійці віддають старі Mazda за нові Tesla
360ua.news
2025-05-11T17:00:04Z
Європа проти старих дизелів: готується масштабна екологічна реформа
360ua.news
2025-05-11T15:03:25Z
Зайва турбота чи ідеальний результат: чи потрібно обвалювати котлети у борошні
24tv
2025-05-11T20:15:32Z
Стильний та не за всі гроші світу: у мережі показали лайфхак, як зробити пуф для дачі
Telegraf
2025-05-11T20:15:12Z
Як повний місяць у травні вплине на кожен знак Зодіаку: астролог спрогнозував поворотні моменти
24tv
2025-05-11T19:36:11Z
Порада на мільйон: як помити вікна від розводів й відлякати павуків
24tv
2025-05-11T18:54:19Z
Топ-10 ідей для бізнесу, який може відкрити дівчина
24tv
2025-05-11T18:48:42Z
Гнилий урожай забезпечено: чим у жодному разі не можна поливати рослини
Telegraf
2025-05-11T18:42:32Z
Ніколи не садіть їх поряд з трояндами: ці 5 рослин погублять цвітіння
24tv
2025-05-11T17:57:35Z
Це печиво готували всі бабусі: рецепт м'якого печива на сметані, що поверне у дитинство
24tv
2025-05-11T17:06:02Z
Не підійдуть на кілометр: як позбутися від мурах за допомогою гущі
24tv
2025-05-11T16:54:44Z
В iOS 19 з’явиться синхронізація входу в публічні Wi-Fi
InternetUA
2025-05-11T23:01:10Z
Новий очільник NASA займатиметься відправленням людей Марс і на Місяць - The Hill
УкраинФорм
2025-05-11T22:55:23Z
Гуглив дурниці: чоловіка звільнили з роботи через історію в браузері
Фокус
2025-05-11T20:15:02Z
Українські розробники представили новий мобільний роботизований комплекс Змій
InternetUA
2025-05-11T19:22:52Z
Як помити мультипіч за кілька хвилин: копійчаний лайфхак
GlavRed
2025-05-11T18:27:19Z
5 важливих плюсів кнопкового телефону перед смартфоном
InternetUA
2025-05-11T18:22:35Z
Острів-привид біля Шотландії: моторошна історія біологічного полігону
360ua.news
2025-05-11T18:00:29Z
Радянський космічний корабель упав на Землю після 53 років на орбіті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T17:48:56Z
Що не можна робити з телефоном під час зарядки: 10 небезпечних помилок
InternetUA
2025-05-11T16:55:50Z
Рафінья — про дубль Реалу: Я міг забити більше
Football.ua
2025-05-11T21:40:37Z
Слот — про свист уболівальників на адресу Трента: Вони мають право висловити свою думку
Football.ua
2025-05-11T21:16:22Z
Бетіс і Осасуна поділили очки
Football.ua
2025-05-11T20:58:50Z
Наполі втратив перемогу над Дженоа
Football.ua
2025-05-11T20:46:04Z
Мбаппе визнаний найкращим французьким гравцем року за кордоном
Football.ua
2025-05-11T20:16:39Z
"Найбільша помилка у житті": авторитетний тренер зробив прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-11T20:15:51Z
Штутгарт розгромив Аугсбург
Football.ua
2025-05-11T19:37:22Z
Художня гімнастка відмовилась від російського громадянства та представлятиме іншу збірну
24tv
2025-05-11T19:36:30Z
Карпати — Олександрія 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-05-11T19:22:53Z