MY.UAНовини
Європі терміново потрібні власні ракети: як і чим заповнити "порожні кишені"
Європі терміново потрібні власні ракети: як і чим заповнити "порожні кишені"

Європі терміново потрібні власні ракети: як і чим заповнити "порожні кишені"

Якщо Росія дійсно готується до вторгнення в Європу, варто було б очікувати, що європейські країни-члени НАТО набагато завзятіше розпочнуть розроблення озброєння, необхідного для ефективного стримування цієї загрози.

Новопризначений міністр оборони США Піт Гегсет рішуче заявив, що Україна має піти на мирну угоду з Росією, якщо вона хоче вижити в цій війні. За словами Гегсета, частиною такої угоди має стати визнання територіальних поступок і чітке розуміння того, що Київ за жодних обставин не буде прийнятий до НАТО. Про це пише аналітик Брендон Дж. Вайхерт у своїй статті, яку переклав Фокус.

Не обмежуючись цими тезами, Гегсет пішов ще далі, дорікнувши партнерам Америки по НАТО в Європі за катастрофічно низький рівень витрат на оборону. Члени НАТО на європейському континенті витрачають на свої збройні сили в середньому по 2% ВВП, що є обов'язковою вимогою для членів НАТО — а це означає, що половина членів не досягає навіть цього середнього рівня. Гегсет, вторячи президенту Трампу, закликав своїх європейських колег збільшити рівень витрат на оборону до 5% ВВП.

Міністр оборони США Піт Гегсет
Фото: Скрін відео

Уже зараз Німеччина зі скрипом виконує цю вимогу — все тому, що Німеччина, як і більшість інших європейських членів НАТО (і Канада), десятиліттями не виконувала своїх зобов'язань по НАТО, покладаючись на щедрість американців. Тепер, коли при владі в США перебуває президент, який відмовляється, щоб із ним "поводилися як із л*хом" (за висловом Трампа), навіть найбагатшим європейським країнам — у цьому випадку Німеччині — важко впоратися із завданням, поставленим Трампом.

Порожні кишені Європи

По суті, оборонне відомство Німеччини вишкребло зі своїх засіків усе до пилинки. Зрозуміло, Берлін має в своєму розпорядженні високотехнологічний потенціал і талановитих інженерів, здатних придумати будь-яку потужну зброю. Але, як Німеччина переконалася під час Другої світової війни, "вундерваффе" не виграють війни: їх виграє промислова міць. А оборонно-промислова база німців настільки слабка, що вони просто не можуть створити системи, необхідні їхньому уряду.

Наприклад, зараз у Берліні подейкують про закупівлю американських крилатих ракет BGM-109 Tomahawk для атак по наземних цілях як тимчасовий захід, оскільки виробництво настільки широко розрекламованих європейських ракет дальнього радіусу дії (ELSA) сильно затримується.

Крилата ракета Tomahawk
Фото: seaforces.org

Ті у Сполучених Штатах, хто з великим співчуттям ставиться до біди Німеччини, можуть заперечити, що лише рік тому, 2024 року, Німеччина, Франція, Польща та Італія підписали лист про наміри співпрацювати в цьому важливому проєкті. Один рік — занадто короткий термін для того, щоб щось розробити. Справді, якби йшлося про Сполучені Штати, шанси на те, що нову систему буде створено за рік, були б астрономічно малими.

Але Сполученим Штатам не загрожує російське вторгнення.

Якщо вірити європейським членам НАТО, які зі зрозумілих причин нервують, Росія готова почати бліцкриг проти них, щойно росіяни захоплять контроль над Україною. Але якби це було справді так — що сумнівно, — можна було б очікувати, що європейці в НАТО з набагато більшим завзяттям візьмуться за розроблення зброї та потенціалу, необхідних їм для ефективного стримування цієї загрози. Про це, до речі, говорив у своєму виступі держсекретар Гегсет.

З моменту підписання початкового листа про наміри до угоди долучилися й інші європейські держави, як-от Швеція, Нідерланди та Велика Британія. Однак навіть з урахуванням приєднання цих багатих і розвинених країн шанси на те, що ELSA будуть побудовані найближчим часом і в достатніх кількостях, невеликі.

Деякі відомості про програму ELSA

Європейська оборонна компанія MBDA напевно візьме на себе розроблення систем у межах програми ELSA, оскільки вона вже брала участь у створенні наземної крилатої ракети (LCM). Вважається, що в кращому разі проєкт може зайняти кілька років — настільки багато, що європейці ще не оголосили реальну дату завершення проєкту. З огляду на це, можна припустити, що ця програма так і не буде реалізована.

Рішення Європи витратити свій явно обмежений оборонний бюджет на ракету ELSA також цікаве. Зрештою, пропонована система — це звичайна крилата ракета, а не гіперзвукова зброя. Ми живемо в епоху гіперзвукової зброї. Росія володіє цілим арсеналом цих потужних систем, тоді як навіть американцям їх не вистачає. Інші країни, як-от Індія, Японія та Австралія, розробляють власні системи. Чому б європейцям не спрямувати свої ресурси і сили на створення подібних систем?

У будь-якому разі, навіть якщо ELSA зрештою буде реалізована, її дальність становитиме від тисячі до двох тисяч кілометрів. Війна в Україні виявила, наскільки європейцям не вистачає високоточної далекобійної зброї, тому вони цілком зацікавлені у створенні такої системи. Але європейська оборонна промислова база просто нездатна її створити через те, що їй уже дуже давно не вистачає коштів і ресурсів.

Європа хотіла, щоб ELSA зробила її менш залежною від Сполучених Штатів. Тепер вона залежить від США ще більше

За іронією долі, вся мета створення ELSA полягала в тому, щоб зробити Європу менш залежною від свого дедалі впертішого американського військового партнера. Це був один із багатьох поступових кроків Європи до досягнення того, про що лідери Німеччини та Франції мріяли з 1950-х років: створення загальноєвропейської армії, вільної від американського втручання. Звісно, німецькі (чи інші європейські) лідери не стали б так описувати проєкт ELSA — принаймні публічно. Ракета покликана лише посилити потенціал НАТО, що слабшає, на європейському континенті перед обличчям дедалі більшої російської загрози.

Однак у глибині душі багато європейських лідерів вважали, що саме це і має продемонструвати така програма, як ELSA. На жаль для Європи, німці та їхні партнери пожинають плоди своєї політики урізання критичної оборонно-промислової бази на користь будівництва соціальної держави. І, що ще образливіше, європейці тепер знову сподіваються на американців, щоб ті надали їм систему, яку вони не можуть побудувати самі.

Війна в Україні виявила, наскільки європейцям не вистачає високоточної далекобійної зброї
Фото: Соцмережi

Наступного разу, коли хтось буде красномовно розповідати про славу європейських союзників Америки, просто нагадайте йому, що загальний ВВП Європи становить майже 19 трильйонів доларів (у номінальних доларах), але європейці не можуть навіть створити базову систему високоточних крилатих ракет великої дальності без допомоги американців.

Це, до речі, одна з головних причин, через яку багато прихильників НАТО, як в Америці, так і в Європі, упираються, коли люди на кшталт секретаря Гегсета заявляють, що європейцям доведеться взяти у свої руки завершення війни в Україні. У глибині душі ці прихильники НАТО знають, що Європі це не під силу, тому що впродовж десятиліть у неї не було ні можливостей, ні бажання виконувати таку місію.

Про автора

Брендон Дж. Вайхерт — аналітик з національної безпеки National Interest, колишній співробітник Конгресу і геополітичний аналітик, який пише для The Washington Times, Asia Times і The-Pipeline. Автор книг "Winning Space: How America Remains a Superpower", "Biohacked: China's Race to Control Life" і "The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy". Його наступна книга, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, вийде 22 жовтня у видавництві Encounter Books. За Вайхертом можна стежити у Twitter: @WeTheBrandon.

Теги за темою
Оружие
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Україні навчатимуть жінок професіям у сфері енергетики
УкраинФорм
2025-07-12T23:24:21Z
Приватбанк повідомив про технічні роботи у застосунку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T22:00:48Z
"Є надія його побачити": експерт розповів, куди полетів літак, який помітили у небі над Києвом
Фокус
2025-07-12T21:42:27Z
"Приватбанк" призупинить усі платежі через Приват24 вночі 13 липня
24tv
2025-07-12T21:19:10Z
Платити більше не потрібно: в Україні скасували податки частині мобілізованих підприємців
Хвиля
2025-07-12T20:45:32Z
Світовий банк дає Україні 30 мільйонів доларів на реформи у дошкіллі
24tv
2025-07-12T20:21:53Z
Чи можна в Україні садити сади на землях сільгосппризначення
24tv
2025-07-12T19:03:09Z
Ціни на сталь та сонячні панелі в Китаї досягли рекордних мінімумів
InternetUA
2025-07-12T18:31:24Z
Податкова закрила ключову інформацію для бізнесу, – Опендатабот
24tv
2025-07-12T18:30:16Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Безсоння та кошмари: які продукти порушують ваш сон
24tv
2025-07-12T17:12:16Z
Дослідники виявили неочікувану користь кавуна для здоров’я
Portaltele
2025-07-12T16:48:15Z
Для чого потрібні дві голки в одному шприці: розкрито неочевидне призначення
GlavRed
2025-07-12T16:27:51Z
Як забезпечити гігієну сну та навіщо вона потрібна: пояснення сомнолога
ZN UA
2025-07-12T14:28:25Z
Кім Чен Ин підтвердив «беззастережну підтримку» дій Москви у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T00:36:40Z
"Сміховинні обмеження": що буде з 18-м пакетом санкцій проти Росії
24tv
2025-07-13T00:30:49Z
США вимагають від Японії та Австралії пояснити позицію у можливій війні з Китаєм через Тайвань
Хвиля
2025-07-13T00:21:06Z
У світі з'явиться нова держава, але є нюанс: Нова Каледонія і Франція підписали історичну угоду
24tv
2025-07-13T00:06:44Z
У Росії три сотні балістичних "Іскандерів" і північнокорейських аналогів – ГУР
Лига
2025-07-13T00:01:19Z
Зеленський анонсував зміни в Міноборони та ухвалення закону про множинне громадянство
ZN UA
2025-07-12T23:36:10Z
Трамп може конфіскувати заморожені активи Росії в США, щоб надати допомогу Україні, – CBS News
Telegraf
2025-07-12T23:21:16Z
Норвегія приєдналася до ініціативи для посилення кібербезпеки України, – Мінцифри
InternetUA
2025-07-12T23:04:25Z
Франція та Нова Каледонія уклали «історичну» угоду про новий статус архіпелагу
ZN UA
2025-07-12T22:51:42Z
У Києві відбулася презентація книги «Воїн світла» маріупольської поетеси
УкраинФорм
2025-07-13T00:18:01Z
Гороскоп за картами Таро на 13 липня 2025 року: Овнам варто спробувати щось нове, а Тельцям слід знайти баланс
TSN
2025-07-13T00:03:58Z
Росіяни ударом КАБа вбили людей у Сумській громаді: ДСНС показала наслідки бомбардування
ZN UA
2025-07-12T23:45:18Z
Через негоду на Харківщині затримуються потяги: в Укрзалізниці розповіли деталі
24tv
2025-07-12T22:51:42Z
Пошкоджені покрівлі, повалені дерева та обірвані дроти: якої біди наробила негода у Харкові
TSN
2025-07-12T22:48:57Z
У Сіверськодонецьку окупанти щоночі відключають воду принаймні на шість годин
УкраинФорм
2025-07-12T22:30:46Z
"Потоп - потопом, а манікюр за розкладом". Курйозне відео з паводком у Львові завірусилось у мережі
Telegraf
2025-07-12T22:30:33Z
Війна, день 1235. Зеленський після зустрічі з Умєровим анонсував зміни в державних інституціях
Football.ua
2025-07-12T22:10:43Z
У Харкові – апокаліпсис: місто накрила негода, подекуди зникло світло, є жертва і постраждалі
24tv
2025-07-12T21:27:16Z
Коли пройде нове засідання формату "Рамштайн": генерал Бундесверу дав відповідь
Telegraf
2025-07-13T00:36:23Z
Понад 1,2 мільйона українців за час війни отримали допомогу від благодійного фонду «Карітас»
УкраинФорм
2025-07-13T00:36:15Z
Такого раніше не було: в європейській країні зграї фламінго атакують урожаї рису, фермери у відчаї
Фокус
2025-07-13T00:12:18Z
На Торецькому напрямку Сили оборони за допомогою дрона-перехоплювача знищили безпілотник ZALA
УкраинФорм
2025-07-12T23:55:46Z
Волинська трагедія: Польща планує нові розкопки
1News
2025-07-12T23:45:40Z
Генерал ФРН відповів, на якому етапі перебуває проєкт щодо дронів-перехоплювачів для України
24tv
2025-07-12T22:24:41Z
Німеччина потенційно зможе надсилати Україні ракети до Patriot власного виробництва
24tv
2025-07-12T21:45:31Z
В Європі четвертий рік поспіль зростає кількість населення - Євростат
УкраинФорм
2025-07-12T21:03:39Z
Учасники ЄВІ отримали результати тестування
24tv
2025-07-12T20:51:11Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:33:44Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
Зваблива дівчина зірки Шахтаря засвітила груди на відпочинку біля басейну
24tv
2025-07-12T18:48:58Z
Лірика від Тіни Кароль та возз'єднання Дорофєєвої й Позитива: 8 музичних прем'єр тижня
24tv
2025-07-12T17:03:20Z
Камалія показала своїх доньок від колишнього чоловіка Захура: тепер їх не впізнати
Фокус
2025-07-12T16:30:13Z
Цей колір одягу сильно старить: що не можна носити після 50 років
24tv
2025-07-12T16:27:32Z
Як дебютний альбом Каті Chilly змінив українську музику та де його можна зараз почути
24tv
2025-07-12T16:21:13Z
Куди сходити у Києві 14-20 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T16:06:09Z
На Харківщині понад 100 рятувальників ліквідовують наслідки негоди: кадри від ДСНС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T23:33:02Z
«Зевс виконав прохання». У Дніпрі блискавка вдарила одразу після слів оператора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T22:15:09Z
У Запорізькому ботанічному саду, який потерпав через ворожі атаки, встановили модульне укриття
УкраинФорм
2025-07-12T22:09:36Z
Буревій на Харківщині: скільки життів забрала негода та наслідки удару стихії
TSN
2025-07-12T22:03:25Z
У жахливій ДТП на Львівщині загинула лікар-інтерн з тернопільської клініки
24tv
2025-07-12T21:51:05Z
Правоохоронці встановили особу окупанта, який розстріляв авто з родиною на Харківщині
УкраинФорм
2025-07-12T21:27:57Z
Судитимуть українця, який видавав себе за працівника банку та ошукував людей
InternetUA
2025-07-12T21:00:29Z
Негода на Харківщині: є загиблі та поранені, блискавка влучила в електричку, машини плавають вулицями
FaceNews
2025-07-12T20:30:33Z
Перевіряли документи з ТЦК: на Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою
24tv
2025-07-12T20:30:14Z
Купатимуться в коханні та романтиці: липень змінить життя ТОП-4 знаків
GlavRed
2025-07-13T00:27:58Z
Старовинне село Франції, яке підкорює кожного мандрівника: атмосферні фото
Gazeta UA
2025-07-12T23:03:48Z
Гороскоп на 13 липня: Стрільцям - не відмовлятись, Рибам - насолода митями
FaceNews
2025-07-12T20:57:42Z
Вишуканість може бути бюджетною: рецепт буряка по-корейськи, якому і ресторан позаздрить
24tv
2025-07-12T20:51:21Z
Насолода сезону: 3 прості рецепти цвітної капусти – не захочете нічого додавати
24tv
2025-07-12T19:36:50Z
Які риси характеру має справді крутий хлопець: було б добре мати бодай 3 із цих 6
24tv
2025-07-12T19:30:54Z
Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-12T19:27:43Z
Вбережіть помідори від тріщин: золоті правила городників
24tv
2025-07-12T18:36:28Z
Ростуть у тіні та в поганому ґрунті: 4 найбільш невибагливі квітки
24tv
2025-07-12T18:00:44Z
Звільнений творець Subnautica подав до суду на видавця гри
InternetUA
2025-07-13T00:01:12Z
Складна цифрова головоломка приховала число 257: спробуйте знайти за 5 секунд
Gazeta UA
2025-07-12T23:30:47Z
У Франції виявили рідкісну голову статуетки граветтської культури
Gazeta UA
2025-07-12T22:39:05Z
Магнітна буря "червоного" рівня вгатила по Україні: відома дата піку
GlavRed
2025-07-12T22:27:26Z
Складаний iPhone наближається до виробництва
Portaltele
2025-07-12T20:48:06Z
ASUS показала найдорожчу відеокарту в історії
InternetUA
2025-07-12T20:27:20Z
Ось які дані про вас збирає Windows
Portaltele
2025-07-12T18:48:06Z
Блогерка з TikTok описала етапи життя з арабським мільйонером і викликала шквал критики
360ua.news
2025-07-12T18:09:48Z
Оптична загадка для найуважніших: спробуйте знайти кролика за шість секунд
Gazeta UA
2025-07-12T17:54:18Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Ми перевірили китайського конкурента Toyota Land Cruiser, і він нас приємно здивував
Топ Жир
2025-07-12T14:48:44Z
Apple подала заявку на придбання прав у США на показ перегонів «Формули-1» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-12T14:48:13Z
"Ніхто не стоїть вище інтересів клубу": Спортінг покарає Дьокереша за неявку на передсезонні збори
Football.ua
2025-07-12T21:40:07Z
Топ-клуб УПЛ продав футболіста, який відмовився грати в Україні через обстріли
ZN UA
2025-07-12T21:27:53Z
Батіста залишив Полісся й повернувся до Південної Америки
Football.ua
2025-07-12T21:13:34Z
Англійські клуби готові оформити трансфер лідера збірної України
24tv
2025-07-12T20:57:44Z
Енді Керролл виступатиме в шостому англійському дивізіоні
Football.ua
2025-07-12T20:57:23Z
Ліверпуль може поборотися за Родріго в разі відходу Діаса
Football.ua
2025-07-12T20:24:12Z
Бігала по корту та кричала: реакція Швьонтек на тріумф на Вімблдоні-2025
24tv
2025-07-12T20:18:24Z
Все залежить від Сашка, – Берінчик зробив прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-07-12T20:12:04Z
Аталанта зацікавилася Мікаутадзе на тлі продажу Ретегі
Football.ua
2025-07-12T19:54:21Z