MY.UAНовини
Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє
Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє

Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє

Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє

Як британський прем’єр допомагає Україні з допомогою США

Напередодні суперечки Трампа із Зеленським у гостях у американського президента побував прем'єр-міністр Великобританії Кір Стармер. З часуінавгурації пройшов лише місяць і Стармер став одним із перших високопоставлених гостей Трампа після його повернення до Білого дому. Цілком очікуваний крок для таких близьких міждержавних відносин: навіть Трамп називає Британію «союзником №1», і загалом критики з його боку на адресу Лондона випадає незрівнянно менше, ніж щодо будь-якої іншої країни Заходу.

Звісно, особливі відносини між США та Великою Британією, перевірені Другою світовою й холодною війнами, залишаються ключовим напрямом британської зовнішньої політики. Але британський прем’єр вирушив до Трампа не тільки для того, щоби вкотре продемонструвати пріоритетність відносин із Вашингтоном. Саміт із Трампом — важливий елемент зовнішньополітичної стратегії кабінету Стармера, яка багато в чому будується навколо підтримки України у війні.

Трамп, схоже, прийняв рішення продати Україну — Bloomberg

Вихід із Європейського Союзу не лише спричинив значні економічні втрати, а й коштував Британії істотної частки впливу у світі. Тепер Лондон не може виступати від імені найуспішнішого й найбагатшого економічного союзу. Проблема навіть не в тому, що власних сил для підтримки статусу великої держави недостатньо, найголовніше — те, що протягом кількох десятиліть зовнішня політика країни вибудовувалася саме з позиції одного з лідерів ЄС, а тепер виникла гостра (й вимушена) потреба радикально переглянути стратегію.

Україна, втягнена у війну 2014 року, здалася британським лідерам перспективним для такої перебудови варіантом. На тлі нерішучості ЄС і континентальних європейських держав Лондон міг просунутися як ключовий партнер і головний у Європі захисник Києва. Поглиблене військове співробітництво, жорстка антиросійська позиція, безкомпромісність у вирішенні проблеми територій на користь України — все це стало частиною британської політики невдовзі після референдуму щодо Брекзиту, за тодішнього прем’єра Терези Мей. Із приходом до влади Бориса Джонсона проукраїнська позиція та політична підтримка Києва стали ще виразнішими та гучнішими. Коли почалося повномасштабне вторгнення, Джонсон узагалі зробив підтримку України своїм центральним пріоритетом — і не тільки в зовнішній політиці.

Лейборист Стармер успадкував захоплення своїх попередників-консерваторів підтримкою України. Власне, Британія — одна з небагатьох європейських країн, де взагалі немає скільки-небудь помітних політичних сил, які виступали б із проросійських позицій або хоча б просували ідею компромісного миру. Виразної проукраїнської позиції дотримуються всі парламентські партії, її постійно демонструє Чарльз III, британський король і уособлення всього британського політичного класу на світовій арені. У цієї позиції — глибоке історичне коріння, до якого нині додалися геополітичні розрахунки: Британія побачила можливість заповнити вакуум безпеки на східному фланзі Євросоюзу й тим самим повернути собі вплив на континенті загалом.

Завдання Стармера ускладнилося тим, що після 2022 року доводиться витримувати сильнішу конкуренцію з боку континентальних держав — Франції, Німеччини й навіть Польщі. Ці країни нині теж намагаються закріпити за собою роль лідера, який збере навколо себе всіх європейців заради зміцнення обороноздатності та самостійності континенту. Вочевидь, тепер у Лондона й не вийде бути першим серед рівних у підтримці України.

Не все так просто й з витратами на оборону. Оборонний бюджет помітно зростає, можливо, британці навіть обженуть Німеччину — нинішнього європейського лідера в цьому аспекті. Однак Британія переживає економічну кризу глибшу, ніж інші великі європейські економіки, й це дуже обмежує можливості подальшого нарощування витрат на оборону. Але навіть нинішній значний оборонний бюджет не означає, що всі гроші підуть на зброю для України або збільшення чисельності збройних сил. Із цього бюджету оплачуються й витрати на утримання військової інфраструктури, що зросли через високі ціни на паливо, й виплати за оренду баз за кордоном — як, приміром, у випадку з базою на архіпелазі Чагос, якщо угоду з Маврикієм про повернення островів буде укладено.

Але у британської політики є в запасі козирна карта — особливі відносини зі США, на які, здається, ніяк не вплинула зміна курсу Вашингтоном. Зустріч Стармера з Трампом продемонструвала це з усією очевидністю. Трамп заявив про повне порозуміння з британським прем’єром, про те, що проти Лондона не буде запроваджено жодних загороджувальних тарифів (що саме собою нині є майже унікальною подією), і навіть натякнув на можливість швидко підписати взаємовигідну угоду про торгівлю. Британці зі свого боку теж усіляко намагаються не загострювати суперечностей. Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі відмовився засудити позицію США під час голосування в Генасамблеї ООН, коли американці виступили проти резолюції, що засуджувала російську агресію проти України. І це при тому, що одним зі співавторів цієї резолюції була сама Британія. Стармер у Вашингтоні дотримувався десь такої ж позиції, що й Леммі. Так, його висловлювання не завжди збігалися з позицією Трампа — найважливішим було, мабуть, уявлення про мир в Україні, який не має заохотити агресора, зокрема й територіями. Але якщо порівнювати його критичні ремарки з висловлюваннями французького президента Емманюеля Макрона, який був у гостях у Трампа перед тим, Стармер найчастіше обходив питання, що стосуються суперечностей, і всіма можливими способами наголошував на єдності двох країн.

Прем’єр Британії розповів, чи доведеться Лондону обирати між Трампом і Європою

Така позиція Стармера та його міністрів не є свідченням слабкості або нерішучості. Просто ставка на партнерство зі США під керівництвом Трампа є найсильнішою для Лондона. Навіть якщо європейці домовляться зайнятися обороною Європи самотужки, на реалізацію цих планів піде чимало часу. А наразі масштабні військові операції — навіть не війна, а перекидання великих контингентів або розгортання масштабної миротворчої операції, — без допомоги США європейцям не до снаги. Ще свіжі в пам’яті проблеми, з якими європейці стикнулися в Лівії, коли розпочали операцію проти режиму Каддафі без американської участі. Водночас мало хто з лідерів Заходу може похвалитися справді близькими відносинами з Трампом, а без цього домовлятися про спільні дії буде дуже складно.

У неділю Стармер збирає у Лондоні лідерів найбільших європейських країн, зокрема України, для обговорення перспектив мирної угоди. На перший погляд, ще одна зустріч напередодні саміту ЄС, призначеного на 6 березня, особливо не потрібна — адже британці та ЄС узгоджено виступають за відновлення територіальної цілісності України та надання їй надійних гарантій безпеки. Але головна її причина таки криється в особливому британському підході до врегулювання. Поки Макрон або майбутній німецький канцлер Фрідріх Мерц закликають європейців до самостійних кроків без Вашингтона, Стармер переконаний, що справедливий мир можливий лише якщо європейці діятимуть спільно зі США. Заради цього британський прем'єр готовий на компроміси і не приєднується до більшості європейських лідерів у їхній жорсткій критиці на адресу Трампа: британський кабінет не засудив американського президента за його нападки на Зеленського до останнього візиту до Вашингтона і під час самої зустрічі. Все це для того, щоб зберегти максимально тісний та довірчий діалог із американським лідером.

Британці хочуть стати містком між США та Європою, і навіть між США й Україною. Досить рішучі та послідовні прибічники Києва, щоби сприяти появі нової оборонної лінії в Європі, але такі, що зберігають порозуміння й діалог із Вашингтоном, аби гарантувати підтримку останнього. Слабка ланка в цій позиції — якщо США вдасться домовитися з російським керівництвом про поступки: ейфорія від такого початкового «успіху» може відвернути американського президента від пошуку складніших багатосторонніх домовленостей. Саме тому Стармер послідовно не погоджувався з Трампом щоразу, коли йшлося про суть мирної угоди. Вимагаючи «миру на принципах статуту ООН», Британія має на увазі мирну угоду без територіальних поступок. За таких передумов, навіть якщо американських військ в Україні не буде (а нині Трамп такої можливості не розглядає), домовитися з російськими лідерами коштом України США не вдасться.

Британська стратегія стоїть на двох опорах — політична, фінансова та військово-технічна підтримка України аж до повернення всіх територій і залучення США до цього процесу. На відміну від континентальних держав, британці не розглядають варіант повністю самостійно врегулювати кризу безпеки в Європі. У військових і політичних кроках американці, на переконання Стармера, мають бути якщо й не разом із європейцями, то на їхньому боці. А Британія може стати повноважним представником і голосом США у складному процесі врегулювання в Україні. Звісно, працювати з адміністрацією Трампа дуже складно. Але Стармер категорично не збирається відкидати таке співробітництво й не бачить урегулювання без підтримки з боку американців. Чи правий він, покаже час, але в стратегічному плані його підхід правильний, тому роль трансатлантичного посередника нині — єдиний спосіб для Великої Британії зберегти статус великої держави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Партизани провели успішну диверсію в РФ: знищено важливий обʼєкт для ворога
GlavRed
2025-04-06T06:06:56Z
В Києві вибухи: росіяни атакували столицю балістичними ракетами
Telegraf
2025-04-06T06:03:19Z
Відновлення ґрунтів після війни коштуватиме Україні мінімум $20 млрд
AgroPortal
2025-04-06T06:00:54Z
Поліг під Часовим Яром внаслідок мінометного обстрілу РФ. Згадаймо Василя Лук’янюка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T06:00:03Z
Пекельні бої тривають біля Покровська та у Торецьку: карта бойових дій 6 квітня
24tv
2025-04-06T05:45:39Z
У Сумах 8 "Шахедів" влучили в цивільну інфраструктуру
24tv
2025-04-06T05:42:57Z
Нова тактика "Шахедів": аналітик запропонував спосіб, як тотально захистити міста
InternetUA
2025-04-06T05:34:39Z
Два роки вважався зниклим безвісти: на війні загинув захисник з Франківщини Роман Струк
24tv
2025-04-06T05:18:52Z
Через ракетну атаку метро в Києві перетворилося на стихійне укриття
Antikor
2025-04-06T05:18:19Z
Комунальники зробили важливу заяву: у кого не прийматимуть більше показники лічильника
24tv
2025-04-06T06:09:04Z
У МОН повідомили, чи закриватимуть гімназії та початкові школи в Україні
24tv
2025-04-06T06:03:32Z
Як армія Франції бореться в кіберпросторі: репортаж із секретного центру в місті Ренн
Украина Криминальная
2025-04-06T05:36:12Z
Автори підручників не самі вигадують теми, - Галімов відреагував на скандал з "Історією України"
Комсомольская правда
2025-04-06T05:22:41Z
​Засуджений у Великій Британії педофіл, ховаючись під іншим ім’ям, працював з дітьми в Україні від імені британської благодійної організації
Antikor
2025-04-06T05:09:33Z
ЗСУ знищили 1300 окупантів і більше 100 одиниць техніки - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-06T05:06:49Z
Частину пенсії заберуть вже незабаром: хто опинився у зоні ризику
24tv
2025-04-06T05:06:42Z
Американські розробники представили інноваційний БПЛА Coyote LE SR, що запускається з гелікоптера
InternetUA
2025-04-06T05:01:57Z
За скільки метрів від сусідського паркану можна садити дерево
24tv
2025-04-06T05:00:30Z
Глава МЗС Фінляндії: зараз не час телефонувати Путіну
Европейская правда
2025-04-06T06:07:30Z
The Hill: У США готують нову спробу імпічменту Трампа
Antikor
2025-04-06T06:03:28Z
Канада оновила поради для подорожей в США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T06:00:11Z
Польща підняла у небо військову авіацію через ракетний удар РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T05:57:04Z
Путін веде подвійну гру: NBC News назвали головну мету кремлівського диктатора
Хвиля
2025-04-06T05:45:41Z
Ліквідовано понад 1300 росіян, знищено 56 артсистем: втрати ворога на 6 квітня
24tv
2025-04-06T05:45:00Z
Містами США прокотились масштабні протести проти політики Трампа
Европейская правда
2025-04-06T05:43:46Z
Ракетна атака на київ, протести проти Трампа в США: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T05:27:56Z
Глава МЗС Естонії закликав позбавити Орбана права голосу в ЄС: "Угорщина – частина команди Путіна"
Antikor
2025-04-06T05:21:18Z
Кращі українські серіали
CutInsight
2025-04-06T05:51:18Z
Зірковий ювілей: що відомо про життя Ірини Білик, якій виповнилось 55 років
24tv
2025-04-06T04:00:46Z
Чи щасливі у вас стосунки: щоб дізнатися, новий фільм Netflix радить поставити собі 4 запитання
24tv
2025-04-06T03:51:12Z
З Джаредом Лето у головній ролі: у Disney представили новий трейлер фільму "Трон: Арес"
Фокус
2025-04-05T22:12:46Z
Удар по Кривому Рогу: Ротару, Білик, Могилевська та інші зірки відреагували на трагедію
TSN
2025-04-05T21:40:59Z
Учасниця "Холостяка-12" зіграла весілля за кордоном і показала перші кадри з церемонії
TSN
2025-04-05T21:39:47Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
TSN
2025-04-05T21:39:22Z
Емінем вперше став дідусем: який вигляд має його онук і як назвали
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Андрій Данилко показав себе 22-річного у Донецьку: продюсер Нікітін відреагував
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Вибухи у Сумах: російські Шахеди влучили у склад підприємства
Факти ICTV
2025-04-06T06:06:18Z
Нахабні грабіжники похвалилися своєю здобиччю в Instagram і були заарештовані
Фокус
2025-04-06T06:00:14Z
Кількість постраждалих через ракетну атаку на Кривий Ріг зросла до 75 осіб
Antikor
2025-04-06T05:54:32Z
Росіяни вдарили КАБом по багатоповерхівці в Куп’янську
TSN
2025-04-06T05:45:02Z
Росіяни атакували Україну дронами та ракетами: головні новини ночі 6 квітня 2025 року
TSN
2025-04-06T05:45:02Z
В ОВА уточнили наслідки атаки на Миколаїв: кількість постраждалих зросла до 4
Antikor
2025-04-06T05:45:00Z
Кривий Ріг: кількість постраждалих збільшилася, двоє дітей у вкрай важкому стані
Лига
2025-04-06T05:42:18Z
У Харкові чоловік нібито помер під час спілкування з поліцією: правоохоронці спростували фейк
24tv
2025-04-06T05:42:12Z
Росія атакувала Миколаїв "Шахедами": спалахнули пожежі, постраждали 4 людини
24tv
2025-04-06T05:39:07Z
Максимов: Ворсклі проти Зорі втрачати було нічого
Football.ua
2025-04-06T06:10:27Z
Аталанта — Лаціо. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T06:01:01Z
Фулгем — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T05:43:26Z
Барселона — Бетіс 1:1 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2025-04-06T05:28:03Z
"Арсенал" – "Реал": букмекери зробили прогноз на чвертьфінальний матч Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-04-06T05:22:58Z
Брентфорд — Челсі. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T05:22:42Z
Мілан — Фіорентина 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-06T05:16:40Z
Олександрія — Кривбас. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T05:01:38Z
Динамо Київ — Лівий Берег. Напередодні
Football.ua
2025-04-06T05:01:30Z
Підвищення тарифів в Одесі: що може подорожчати зовсім скоро
Политека
2025-04-06T06:01:11Z
Найбагатші люди світу через мита Трампа за два дні втратили понад 530 млрд доларів — Bloomberg
InternetUA
2025-04-06T05:43:26Z
Подорожчання овочів у Харкові: за що доведеться платити найбільше
Политека
2025-04-06T05:30:08Z
Партія українського яблука прибула до Індії
Agravery
2025-04-06T05:15:58Z
Шлях Ларрі Еллісона: як засновник Oracle став одним із найбагатших людей планети
24tv
2025-04-06T05:12:27Z
Фрахт на деякі сегменти перевезення зерна з портів Дунаю подорожчав
AgroPortal
2025-04-06T05:00:27Z
Долар знову залишається без змін у середині квітня
24tv
2025-04-06T04:36:37Z
М’ясо та яйця стануть розкішшю: в Україну насувається харчова криза
Знай
2025-04-06T04:06:59Z
Більше жодної готівки: українців чекають важливі зміни
Знай
2025-04-06T03:36:49Z
Глазур для паски від Ектора Хіменеса-Браво: не липне і швидко засихає, ідеальний рецепт до Великодня-2025
Знай
2025-04-06T05:54:12Z
Улюблений сніданок мільйонів: спробуйте рецепт сирників з рисового борошна від Клопотенка
Gazeta UA
2025-04-06T05:24:30Z
Для особливого сніданку: соковитий бризоль за рецептом Клопотенка
Gazeta UA
2025-04-06T05:06:25Z
Борщ пісний, білий, великодній – обрядові рецепти від мисткині з Сумщини
Комсомольская правда
2025-04-06T05:04:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-06T05:00:35Z
Де 3 відмінності між дівчатами: лише одиниці знайдуть їх за 37 секунд
GlavRed
2025-04-06T04:27:04Z
Просто змішайте ці 2 спеції та отримайте оливкові яйця: рецепт благородного кольору для Великодня-2025
Знай
2025-04-06T02:54:14Z
День ангела 5 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-05T22:30:15Z
Що означають кольори кухонних дошок: виявляється це не просто яскравий дизайн
TSN
2025-04-05T21:39:54Z
Моделі OpenAI «запам’ятовували» захищений авторським правом контент
InternetUA
2025-04-06T06:01:35Z
Microsoft вважає, що ШІ може знижувати рівень критичного мислення
InternetUA
2025-04-06T04:01:30Z
Steam показав "залізо" середнього геймера: RTX 3060 у лідерах, AMD згори, а нові драйвери - катастрофа
Знай
2025-04-06T03:51:30Z
Засновник Arkane Studios розповів про скасовану Half-Life 3 за його авторством
InternetUA
2025-04-06T03:01:08Z
Apple заплатить штраф на 150 мільйонів євро за порушення правил захисту даних
InternetUA
2025-04-06T02:01:26Z
Samsung розробляє альтернативний спосіб заряджання кільця Galaxy Ring
InternetUA
2025-04-06T01:01:35Z
Творець Dishonored заявив, що не проти зробити третю частину
InternetUA
2025-04-06T00:01:32Z
Пошук Максима Кріппи: як зникає те, що не можна пояснити
Взгляд
2025-04-05T23:42:22Z
Microsoft розширює функціональність Copilot Vision на Windows та мобільні пристрої
InternetUA
2025-04-05T23:03:03Z
Як залишатися здоровими у старості – секрети харчування
24tv
2025-04-06T05:12:31Z
Горіхи, кіноа та фрукти: як продукти впливають на якість сну
Знай
2025-04-06T04:51:15Z
Комунальні пільги: які передбачені для пенсіонерів-медиків в сільській місцевості
ZN UA
2025-04-06T02:24:55Z
Рецепт тіста для пасок з найнасиченішим смаком та ароматом: ввечері замісили, вранці спекли
TSN
2025-04-05T21:39:59Z
Дієтологи назвали найкорисніші сири, які обов’язково слід додати до щоденного раціону
TSN
2025-04-05T21:39:37Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
З 1 травня на заправках буде нове паливо: у баки заливатимуть дивну "бовтанку"
Знай
2025-04-06T05:06:21Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z
Гучний, жовтий і дивно привабливий Hertz Corvette ZHZ
Топ Жир
2025-04-05T23:30:20Z
Який автомобіль найкраще підходить для таксі або каршерінгу?
Топ Жир
2025-04-05T22:00:34Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z