MY.UAНовини
Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє
Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє

Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє

Трамп провів надзвичайно важливу для України зустріч. Ключові моменти, які визначать наше майбутнє

Як британський прем’єр допомагає Україні з допомогою США

Напередодні суперечки Трампа із Зеленським у гостях у американського президента побував прем'єр-міністр Великобританії Кір Стармер. З часуінавгурації пройшов лише місяць і Стармер став одним із перших високопоставлених гостей Трампа після його повернення до Білого дому. Цілком очікуваний крок для таких близьких міждержавних відносин: навіть Трамп називає Британію «союзником №1», і загалом критики з його боку на адресу Лондона випадає незрівнянно менше, ніж щодо будь-якої іншої країни Заходу.

Звісно, особливі відносини між США та Великою Британією, перевірені Другою світовою й холодною війнами, залишаються ключовим напрямом британської зовнішньої політики. Але британський прем’єр вирушив до Трампа не тільки для того, щоби вкотре продемонструвати пріоритетність відносин із Вашингтоном. Саміт із Трампом — важливий елемент зовнішньополітичної стратегії кабінету Стармера, яка багато в чому будується навколо підтримки України у війні.

Трамп, схоже, прийняв рішення продати Україну — Bloomberg

Вихід із Європейського Союзу не лише спричинив значні економічні втрати, а й коштував Британії істотної частки впливу у світі. Тепер Лондон не може виступати від імені найуспішнішого й найбагатшого економічного союзу. Проблема навіть не в тому, що власних сил для підтримки статусу великої держави недостатньо, найголовніше — те, що протягом кількох десятиліть зовнішня політика країни вибудовувалася саме з позиції одного з лідерів ЄС, а тепер виникла гостра (й вимушена) потреба радикально переглянути стратегію.

Україна, втягнена у війну 2014 року, здалася британським лідерам перспективним для такої перебудови варіантом. На тлі нерішучості ЄС і континентальних європейських держав Лондон міг просунутися як ключовий партнер і головний у Європі захисник Києва. Поглиблене військове співробітництво, жорстка антиросійська позиція, безкомпромісність у вирішенні проблеми територій на користь України — все це стало частиною британської політики невдовзі після референдуму щодо Брекзиту, за тодішнього прем’єра Терези Мей. Із приходом до влади Бориса Джонсона проукраїнська позиція та політична підтримка Києва стали ще виразнішими та гучнішими. Коли почалося повномасштабне вторгнення, Джонсон узагалі зробив підтримку України своїм центральним пріоритетом — і не тільки в зовнішній політиці.

Лейборист Стармер успадкував захоплення своїх попередників-консерваторів підтримкою України. Власне, Британія — одна з небагатьох європейських країн, де взагалі немає скільки-небудь помітних політичних сил, які виступали б із проросійських позицій або хоча б просували ідею компромісного миру. Виразної проукраїнської позиції дотримуються всі парламентські партії, її постійно демонструє Чарльз III, британський король і уособлення всього британського політичного класу на світовій арені. У цієї позиції — глибоке історичне коріння, до якого нині додалися геополітичні розрахунки: Британія побачила можливість заповнити вакуум безпеки на східному фланзі Євросоюзу й тим самим повернути собі вплив на континенті загалом.

Завдання Стармера ускладнилося тим, що після 2022 року доводиться витримувати сильнішу конкуренцію з боку континентальних держав — Франції, Німеччини й навіть Польщі. Ці країни нині теж намагаються закріпити за собою роль лідера, який збере навколо себе всіх європейців заради зміцнення обороноздатності та самостійності континенту. Вочевидь, тепер у Лондона й не вийде бути першим серед рівних у підтримці України.

Не все так просто й з витратами на оборону. Оборонний бюджет помітно зростає, можливо, британці навіть обженуть Німеччину — нинішнього європейського лідера в цьому аспекті. Однак Британія переживає економічну кризу глибшу, ніж інші великі європейські економіки, й це дуже обмежує можливості подальшого нарощування витрат на оборону. Але навіть нинішній значний оборонний бюджет не означає, що всі гроші підуть на зброю для України або збільшення чисельності збройних сил. Із цього бюджету оплачуються й витрати на утримання військової інфраструктури, що зросли через високі ціни на паливо, й виплати за оренду баз за кордоном — як, приміром, у випадку з базою на архіпелазі Чагос, якщо угоду з Маврикієм про повернення островів буде укладено.

Але у британської політики є в запасі козирна карта — особливі відносини зі США, на які, здається, ніяк не вплинула зміна курсу Вашингтоном. Зустріч Стармера з Трампом продемонструвала це з усією очевидністю. Трамп заявив про повне порозуміння з британським прем’єром, про те, що проти Лондона не буде запроваджено жодних загороджувальних тарифів (що саме собою нині є майже унікальною подією), і навіть натякнув на можливість швидко підписати взаємовигідну угоду про торгівлю. Британці зі свого боку теж усіляко намагаються не загострювати суперечностей. Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі відмовився засудити позицію США під час голосування в Генасамблеї ООН, коли американці виступили проти резолюції, що засуджувала російську агресію проти України. І це при тому, що одним зі співавторів цієї резолюції була сама Британія. Стармер у Вашингтоні дотримувався десь такої ж позиції, що й Леммі. Так, його висловлювання не завжди збігалися з позицією Трампа — найважливішим було, мабуть, уявлення про мир в Україні, який не має заохотити агресора, зокрема й територіями. Але якщо порівнювати його критичні ремарки з висловлюваннями французького президента Емманюеля Макрона, який був у гостях у Трампа перед тим, Стармер найчастіше обходив питання, що стосуються суперечностей, і всіма можливими способами наголошував на єдності двох країн.

Прем’єр Британії розповів, чи доведеться Лондону обирати між Трампом і Європою

Така позиція Стармера та його міністрів не є свідченням слабкості або нерішучості. Просто ставка на партнерство зі США під керівництвом Трампа є найсильнішою для Лондона. Навіть якщо європейці домовляться зайнятися обороною Європи самотужки, на реалізацію цих планів піде чимало часу. А наразі масштабні військові операції — навіть не війна, а перекидання великих контингентів або розгортання масштабної миротворчої операції, — без допомоги США європейцям не до снаги. Ще свіжі в пам’яті проблеми, з якими європейці стикнулися в Лівії, коли розпочали операцію проти режиму Каддафі без американської участі. Водночас мало хто з лідерів Заходу може похвалитися справді близькими відносинами з Трампом, а без цього домовлятися про спільні дії буде дуже складно.

У неділю Стармер збирає у Лондоні лідерів найбільших європейських країн, зокрема України, для обговорення перспектив мирної угоди. На перший погляд, ще одна зустріч напередодні саміту ЄС, призначеного на 6 березня, особливо не потрібна — адже британці та ЄС узгоджено виступають за відновлення територіальної цілісності України та надання їй надійних гарантій безпеки. Але головна її причина таки криється в особливому британському підході до врегулювання. Поки Макрон або майбутній німецький канцлер Фрідріх Мерц закликають європейців до самостійних кроків без Вашингтона, Стармер переконаний, що справедливий мир можливий лише якщо європейці діятимуть спільно зі США. Заради цього британський прем'єр готовий на компроміси і не приєднується до більшості європейських лідерів у їхній жорсткій критиці на адресу Трампа: британський кабінет не засудив американського президента за його нападки на Зеленського до останнього візиту до Вашингтона і під час самої зустрічі. Все це для того, щоб зберегти максимально тісний та довірчий діалог із американським лідером.

Британці хочуть стати містком між США та Європою, і навіть між США й Україною. Досить рішучі та послідовні прибічники Києва, щоби сприяти появі нової оборонної лінії в Європі, але такі, що зберігають порозуміння й діалог із Вашингтоном, аби гарантувати підтримку останнього. Слабка ланка в цій позиції — якщо США вдасться домовитися з російським керівництвом про поступки: ейфорія від такого початкового «успіху» може відвернути американського президента від пошуку складніших багатосторонніх домовленостей. Саме тому Стармер послідовно не погоджувався з Трампом щоразу, коли йшлося про суть мирної угоди. Вимагаючи «миру на принципах статуту ООН», Британія має на увазі мирну угоду без територіальних поступок. За таких передумов, навіть якщо американських військ в Україні не буде (а нині Трамп такої можливості не розглядає), домовитися з російськими лідерами коштом України США не вдасться.

Британська стратегія стоїть на двох опорах — політична, фінансова та військово-технічна підтримка України аж до повернення всіх територій і залучення США до цього процесу. На відміну від континентальних держав, британці не розглядають варіант повністю самостійно врегулювати кризу безпеки в Європі. У військових і політичних кроках американці, на переконання Стармера, мають бути якщо й не разом із європейцями, то на їхньому боці. А Британія може стати повноважним представником і голосом США у складному процесі врегулювання в Україні. Звісно, працювати з адміністрацією Трампа дуже складно. Але Стармер категорично не збирається відкидати таке співробітництво й не бачить урегулювання без підтримки з боку американців. Чи правий він, покаже час, але в стратегічному плані його підхід правильний, тому роль трансатлантичного посередника нині — єдиний спосіб для Великої Британії зберегти статус великої держави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Повітряні сили прокоментували заяви про 2000 "Шахедів" за ніч: Ігнат звернувся до партнерів
24tv
2025-07-21T12:42:43Z
СБУ заявила про арешт російського "крота" у лавах НАБУ
Gazeta UA
2025-07-21T12:42:27Z
Удари по Москві і виколупування Путіна з бункера: Пономарьов – про те, чого чекати Росії від Трампа
GlavRed
2025-07-21T12:36:42Z
Шпигував для Росії. Правоохоронці затримали співробітника найелітнішого підрозділу НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T12:36:42Z
У Франції анонсували дводенний візит глави МЗС Барро до України
УкраинФорм
2025-07-21T12:33:51Z
Життя в ОАЕ, купа квартир та мільйони "під матрацом": чим володіє агент ФСБ Христенко
Telegraf
2025-07-21T12:33:39Z
У Путіна зробили нову заяву про переговори з Україною і проєкт меморандуму
TSN
2025-07-21T12:33:06Z
Два плана противодействия Кремлю: как партия Санду планирует сохранить власть на выборах в Молдове
Европейская правда
2025-07-21T12:33:03Z
Санкції не зупинили: Росія втратила ринки, але заробляє мільярди на золоті
24tv
2025-07-21T12:45:40Z
Блокування інвесторів з України й робота з РФ: ICU може втратити ліцензію і стати підсанкційною
24tv
2025-07-21T12:42:05Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T12:36:13Z
Українці зареєстрували у Польщі майже 30 тис. компаній
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T12:31:56Z
Провідні банки РФ почали готуватися до боргової кризи - розвідка
УкраинФорм
2025-07-21T12:30:53Z
Новий графік руху поїздів з Запоріжжя: Укрзалізниця оголосила про зміни, що варто знати пасажирам
Политека
2025-07-21T12:30:44Z
Приємний сюрприз на ринку: "другий хліб" українців подешевшав вже на 10%
GlavRed
2025-07-21T12:27:25Z
«Метінвест» залучив 24 млн євро кредиту Deutsche Bank: для модернізації Північного ГЗК
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T12:12:52Z
Україна цьогоріч планує витратити на оборону ₴2,6 трильйона - понад 30% свого ВВП
УкраинФорм
2025-07-21T12:06:02Z
Поліція Києва спростовує інформацію, щодо мародерства на столичній Лукʼянівці, яка шириться в ЗМІ
Украина Криминальная
2025-07-21T12:42:46Z
Рух бульваром Вацлава Гавела обмежено до кінця літа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T12:42:23Z
Де цього тижня у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-07-21T12:39:43Z
Під звуки дронів лишалися поруч: патрульні Києва показали перші кадри після нічної атаки Росії
24tv
2025-07-21T12:33:35Z
В Україні завтра короткочасні дощі та грози, вдень до +32°
УкраинФорм
2025-07-21T12:27:14Z
Кав'ярня на Лукянівці вшосте постраждала від обстрілу, але продовжує працювати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T12:24:13Z
Військові звуки Дніпра: як живе місто, мешканці якого звикли до постійних прильотів
Фокус
2025-07-21T12:15:24Z
У Києві затриманий бізнесмен, який «продавав» дозволи на рекламу від КМДА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T12:06:46Z
Четвірки, двійки, квадроцикли — зупинили всіх: бійці "Скали" на дорозі ліквідували 25 росіян
Фокус
2025-07-21T12:06:39Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Які пільги мають учасники бойових дій та як ними скористатися
24tv
2025-07-21T10:45:55Z
Чи можна спати на дивані щодня. Поради лікаря-ортопеда
Gazeta UA
2025-07-21T10:09:13Z
Прорив у виробництві веганського сиру та йогурту: модифіковані бактерії відкривають новий шлях
Фокус
2025-07-21T08:45:18Z
Сергій Стрельніков і Вікторія Литвиненко розійшлися? Прихильники запідозрили розрив акторської пари
Вива
2025-07-21T12:36:36Z
Суд оштрафував директора комплексу через російські пісні Вєрки Сєрдючки
1News
2025-07-21T12:30:35Z
Національний музей історії України очолила Олена Земляна
УкраинФорм
2025-07-21T12:27:53Z
Єфремов розлучився з п'ятою дружиною після 23 років шлюбу: у чому причина
GlavRed
2025-07-21T12:27:38Z
В Італії після резонансу скасували концерт за участі прокремлівського Гергієва
Европейская правда
2025-07-21T12:06:45Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні 21 – 25 липня
VGorode
2025-07-21T12:06:44Z
Продовження культового жахастика: коли відбудеться прем'єра 2 сезону серіалу "Венздей"
24tv
2025-07-21T11:57:16Z
У Лондоні до 100-річчя від дня народження королеви Єлизавети II відкриють виставку на її честь
Комсомольская правда
2025-07-21T11:54:59Z
У Японії розпочався тур українського театру міміки та жестової мови «Райдуга»
УкраинФорм
2025-07-21T11:27:35Z
Чим підживити огірки у липні: дріжджі подарують щедрий урожай
24tv
2025-07-21T12:45:19Z
Коли і як краще кропити картоплю від колорадського жука
TSN
2025-07-21T12:18:18Z
Що не варто мити мийкою високого тиску: перелік поверхонь, які можуть постраждати
24tv
2025-07-21T12:12:39Z
Носіть цей одяг у спеку, щоб уникнути перегріву: прості кроки для комфорту
24tv
2025-07-21T11:36:30Z
Чому не можна викидати старий гаманець: ритуали, які допоможуть отримати фінансовий добробут
TSN
2025-07-21T11:33:04Z
Експерти назвали 4 звички, через які ваші підлоги постійно брудні
24tv
2025-07-21T11:27:59Z
Сусіди будуть заздрити урожаю: ефективне добриво для часнику
24tv
2025-07-21T11:27:09Z
Такої ви ще готували: корисна літня лазанья без грама тіста
24tv
2025-07-21T11:24:37Z
Їх хочуть і люблять усі - ці три знаки здатні закохати у себе будь-кого
Gazeta UA
2025-07-21T11:09:52Z
Відстрочка від мобілізації через Резерв+: хто має право на неї з 1 серпня
24tv
2025-07-21T12:45:05Z
Сучасні діти і не чули про ці предмети, які були популярні в СРСР
Telegraf
2025-07-21T12:42:36Z
Як людство в один день втратило аж 2 чуда світу
24tv
2025-07-21T12:39:30Z
За пів року частка української зброї має становити до 50%, – Зеленський дав завдання Міноборони
24tv
2025-07-21T12:37:37Z
Під час фестивалю «Лемківська ватра» у Польщі вшанування пам’яті переселених українців
УкраинФорм
2025-07-21T12:36:37Z
Щомісяця в Україні мобілізують до 30 тисяч осіб - Веніславський
УкраинФорм
2025-07-21T12:36:04Z
Розпочався "Рамштайн": Умєров заявив, що 95% дронів виготовляються в Україні
Gazeta UA
2025-07-21T12:24:55Z
В Україні — новий командувач Сухопутних військ, відповідальний за ТЦК і мобілізацію: що про нього відомо
TSN
2025-07-21T12:18:22Z
Постачальник компонентів для F-35 допоможе Україні з розробкою перехоплювача дронів
InternetUA
2025-07-21T12:16:23Z
Жеребкування визначило потенційних суперників «Олександрії» та «Полісся» у Лізі конференцій
УкраинФорм
2025-07-21T12:30:31Z
Динамо дізналось потенційного суперника у кваліфікації Ліги чемпіонів
24tv
2025-07-21T12:28:14Z
Не лише дружина боксера: ким працює та на чому заробляє Катерина Усик
GlavRed
2025-07-21T12:27:55Z
Полісся та Олександрія отримали потенційних опонентів у кваліфікації Ліги конференцій
24tv
2025-07-21T12:27:54Z
Тіав вирішив залишитися в Мілані — захисник відхилив пропозиції з АПЛ та Серії А
Football.ua
2025-07-21T12:01:42Z
Тренер Дюбуа пояснив, чому Усик здолав його підопічного
24tv
2025-07-21T11:57:35Z
Ліверпуль домовився про трансфер Екітіке
Football.ua
2025-07-21T11:49:38Z
Ланг: Для мене це справжня мрія — бути тут, у Наполі
Football.ua
2025-07-21T11:45:24Z
Жіноча збірна України з гандболу U-19 стала чемпіоном Європи у дивізіоні B
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:45:19Z
Москва знову опинилася під водою через зливи: росіяни показали затоплені вулиці
24tv
2025-07-21T12:45:42Z
Двоє тернополян, які підпалили авто військових за обіцяні $2500, таки сидітимуть за ґратами 6 та 6,5 років
Украина Криминальная
2025-07-21T12:24:57Z
У Бангладеш внаслідок падіння літака на школу загинули 16 людей, понад 100 постраждали
УкраинФорм
2025-07-21T12:24:32Z
У США групу людей змило водоспадом: пошуки тривають третій день
24tv
2025-07-21T12:18:51Z
Загибель пілота F-16 "Мунфіша": ДБР повідомило останні новини про розслідування авіакатастрофи
TSN
2025-07-21T12:18:02Z
За зловживання зі збитками майже ₴450 тис. судитимуть посадовця одного з держпідприємств НААН України
Украина Криминальная
2025-07-21T12:12:58Z
Суспільне: Молочного, якого підозрюють у смертельній ДТП у Києві, взяли під варту без застави
Лига
2025-07-21T12:12:49Z
Говорив про фашистів у Києві: де зараз комік Молочний, синові якого закидають п'яну ДТП
Фокус
2025-07-21T12:06:32Z
Взято під варту чоловіка, який забив до смерті співмешканку
Украина Криминальная
2025-07-21T12:00:58Z
Учені знайшли матеріал, який нібито порушує закони фізики
24tv
2025-07-21T12:33:31Z
Смартфон потрібно заряджати, коли показує ці цифри: як продовжити життя батареї гаджета
Хвиля
2025-07-21T12:27:43Z
Погані новини для фанатів Starfield: очікуване розширення може не вийти цього року
24tv
2025-07-21T12:06:20Z
Інженери Apple незадоволені дизайном нового складного iPhone, - Bloomberg
InternetUA
2025-07-21T11:46:14Z
Мрія алхіміків збулася: як фізики змогли перетворити інші метали на золото
Фокус
2025-07-21T11:42:29Z
Арктична зима зникає: на Шпіцбергені вчені зафіксували масове танення
ZN UA
2025-07-21T11:39:50Z
Зверніть увагу на ці дії кота: він попереджає про небезпеку
24tv
2025-07-21T11:36:28Z
У сотень видів метеликів насправді зовсім не одна голова: їх дуже складно відрізнити
Фокус
2025-07-21T11:36:11Z
Вчені навчилися добувати кисень, воду і ракетне паливо з місячного пилу
24tv
2025-07-21T11:36:01Z
Цей американський суперкар має 1100 кінських сил і механічну коробку, але його майже забули
Топ Жир
2025-07-21T12:33:10Z
Перші гравці кажуть, що безпілотні авто у Cyberpunk 2077 ще гірші, ніж аналоги реального світу
24tv
2025-07-21T12:18:06Z
Новий Audi S3 повністю розсекретили задовго до дебюту
AutoCentre
2025-07-21T12:09:14Z
Водій хотів врятувати авто: в Україні на СТО заїхав палаючий BMW
Фокус
2025-07-21T11:51:25Z
Флагман бренду: гібридний Buick Electra L7 показали офіційно
AutoGeek
2025-07-21T11:48:57Z
Mercedes під тиском покупців продовжує виробництво компактних автомобілів
Топ Жир
2025-07-21T11:48:03Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T11:40:06Z
Лімузин Volkswagen Beetle з голлівудською історією виставили на аукціон
AutoCentre
2025-07-21T11:15:49Z
Найвідоміший гіперкар Porsche міг бути купе
Топ Жир
2025-07-21T10:48:05Z