MY.UAНовини
Чи потрібні нам старі стіни, або Як прибрати руїни та зберегти перлини столиці
Чи потрібні нам старі стіни, або Як прибрати руїни та зберегти перлини столиці

Чи потрібні нам старі стіни, або Як прибрати руїни та зберегти перлини столиці

Чи потрібні нам старі стіни, або Як прибрати руїни та зберегти перлини столиці

Поставимо питання руба: чи потрібен нам Гостиний двір (після трьох років війни)? Або пивзавод Ріхерта на Подолі? А колишній спиртозавод на Кудрявській (за часів совка навіть таксисти не знали цієї вулиці, але магічна назва заводу була їм відома). Протягом тривалого часу «Казенний винний склад №1» (спиртозавод) разом із Андріївською церквою був ландшафтною домінантою київських гір, поки її не спотворили сусідні архітектурні «шедеври» радянських часів, зокрема Будинок торгівлі.

Всі згадані та незгадані напівруїни перебувають у дуже різному стані. А може, краще зробити, як із Сінним ринком, — знести та збудувати ЖК «Ярославів град»? (До речі, його до кінця так і не знесли, і руїни ховаються за парканом, через який їх «не бачить» Департамент міського благоустрою, що його досить довго очолював нинішній голова КМВА Тимур Ткаченко. О.С.). Якщо ж ні, то як узагалі перетворити промзони на громадські простори? В Києві до земель промислового та науково-виробничого призначення сьогодні належить 3,12 тис. га, це практично дорівнює сумарній площі київських парків — 3,37 тис. га. І як зберегти те, що залишилося нам від колишніх господарів міста?

Таємниці старої цегли

Сучасні «захисники старого Києва» зосереджуються переважно навколо непоказних житлових одно- та двоповерхівок, привабливість яких полягає більше у віці, ніж у красі. Ставлю вище лапки, тому що знав таких «захисників», які вміли підняти мешканців сусідніх будинків на боротьбу з «незаконною забудовою», але в якийсь момент зникали невідомо куди після… «перемовин» із забудовниками.

З огляду на це об’єктам старовини промислового чи суспільного призначення не пощастило: там ніхто не жив, не приватизовував квартир, сусідам до них байдуже, тож вони тихо помирають, як літні люди, у яких немає родичів. Хоча дещо драматизую — після них залишаються квартири чи земельні ділянки, тож «спадкоємців» не бракує.

Так помер і цегельний завод, і завод солодових екстрактів, відоміший як пивоварня Михайла Ріхерта (обидва на столичній вулиці Кирилівській), але після них залишилося декілька будівель, оголошених пам’ятками архітектури місцевого значення, та головне — 11 га безцінної землі на Подолі (тут зародився Київ!). Хоча ця земля й перебуває в комунальній власності, та це не означає а-ні-чо-гі-сінь-ко. Просто девелопер (так тепер називають себе забудовники) будує на ній ЖК, продає площі й отримує ґешефт, перепрошую — прибуток. Досить парадоксально, але законодавство побудовано так, що далі міський бюджет не отримує ані гривні з цієї землі — мешканці житлової забудови земельного податку не сплачують.

Так чи так, але після зміни кількох орендарів земельна ділянка за адресою Кирилівська, 35, яка об’єднує території зазначених заводів, опинилася в розпорядженні компанії A Development, яка здійснила знакову для Києва реконструкцію Арсенальної площі. (Щоправда, цей проєкт зачепив лише краєчок заводу «Арсенал», а майбутнє решти величезної території в самому центрі столиці наразі невідоме). Сайт компанії A Development зараз недоступний, тож дізнатися її плани на майбутнє напряму неможливо.

Зі сторонніх джерел відомо, що на Подолі A Development планує реалізувати амбітний проєкт «Ріхерт&Парк», суть якого закладено в назві: житловий комплекс (прибуткова частина) на 110 тис. кв. м на площі 5,5 га плюс громадський парк (неприбуткова частина) площею 6 га. В парку планувалося перетворити стару технічну водойму цегельного заводу на озеро та впорядкувати не лише прилеглу територію, а й схили та верхнє плато літописної гори Юрковиці, яка зараз практично недоступна. Виглядає це, на перший погляд, доволі альтруїстично (хоча парк із озером, безперечно, підвищать попит і ціни на житло), однак, мабуть, усім зрозуміло, що за другу частину проєкту забудовник-девелопер теж планував отримати преференції.

А development

Річ у тім, що колишній власник пивзаводу Ріхерта, компанія «Акроліт», 2016 року розробила так зване історико-містобудівне обґрунтування, відповідно до якого отримала містобудівні умови та обмеження на будівництво висотою 60 метрів, що брутально порушує не лише тодішні ДБНи, а й Генеральний план Києва. Ба більше, зазначена земельна ділянка розташована в межах історичної пам’ятки місцевого значення «Історичний ландшафт київських гір і долини річки Дніпро» (охоронний номер 2600189). Погодив таке «обґрунтування» керівник (тепер колишній) Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Нікоряк (охочі можуть познайомитися з цією непересічною в певному сенсі особистістю тут).

Наскільки законною є згадана папірчина (історико-містобудівне обґрунтування) — навіть не варто обговорювати, але вона призвела до непрогнозованих для забудовника наслідків — першою обурилася громадськість, пішли громадські слухання, якісь наради, меморандуми порозуміння, петиції та інші хвилі в соціумі. В підсумку забудовник заявив, що міг би будувати 42 м, але йде «назустріч людям» і згоден на 36 м. Як аргумент він наводив те, що висота гори Юрковиці, під яку підбирається «Ріхерт&Парк», однаково більша на 36 м. Але фокус у тому, що вже перші новобудови затулять її, і з Кирилівської гори видно не буде. Саме так новобуди затулили мальовничі схили долини Глибочиці.

Нова очільниця ДОКС (раніше відома громадська активістка) Марина Соловйова категорично відмовилася йти на будь-які «поступки» забудовнику. За її словами, скандальне історико-містобудівне обґрунтування в будь-якому разі втратило чинність по строках, а такого роду документ ліквідовано рішенням Міністерства культури «як клас». Це вона підтвердила й у розмові зі мною: «Єдине, чим треба керуватися, — це Генеральний план міста», а з нього випливає, що максимальна висота забудови — 27 м.

Однак підводні камені залишилися. Невідомо, в якій послідовності реалізуватиметься проєкт: спочатку стільці чи гроші? Тобто що побудують насамперед — парк чи житловий комплекс? В одному з інтерв’ю власник A Development Олексій Баранов заявив: «Умови такі: якщо ми на 6 гектарів не створюємо парку, то в нас цю ділянку місто забирає. На іншій, 4,8 гектара, ми реалізуємо ЖК «Ріхерт&Парк». На такі умови погодився б і останній, перепрошую, дурень — збудую собі Ріхерт-ЖК, а парк ви якось без мене… Цікаво все-таки було б детальніше ознайомитися з договором оренди та іншими документами не лише міській владі, а й пересічним мешканцям Подолу та околиць.

Коли цей матеріал був готовий, з’явилася неофіційна інформація, що Олексій Баранов продав цей проєкт. Це, звісно, його право, та це означає, що спасіння пивоварні Ріхерта (пам’ятки архітектури) та олюднення великої захаращеної території в центрі столиці відкладається на невизначений строк. На жаль.

Негостинний Гостиний двір

Історія цієї архітектурної перлини унікальна й драматична, а може перетворитися на трагічну. Перший варіант Гостиного двору за проєктом Луїджі Руска було закінчено 1809 року, але побудовано лише перший поверх. Причина банальна — в магістрату не вистачило коштів на другий. Після того Гостиний кілька разів добудовувався, змінював вигляд, але зберігся до 1976 року. На жаль чи на щастя (сьогодні це важко визначити), старий Гостиний не пережив експлуатації під ним метро, хоча метробудівники не стали його зносити (а такі плани були) й навіть підстелили бетонну «подушку». Отже, Гостиний пішов тріщинами, і його змушені були розібрати. Проте жоден тодішній забудовник чи архітектор не мав того ступеню несмаку, жадібності чи жлобства, щоб надумати побудувати на цьому місці багатоповерховий універмаг (так тоді називали торговельні центри), державний банк чи райком партії. Рішення відновити Гостиний у первинному вигляді за проєктом Луїджі Руска ухвалив голова Держбуду Геннадій Злобін — саме його слід вважати хрещеним батьком сучасного Гостиного.

Вадим Кириленко

За справу взялася тоді мало кому відома архітекторка-реставраторка Валентина Шевченко. Вона поїхала до Ленінграда (Санкт-Петербурга), де відшукала початкові креслення Гостиного двору авторства Луїджі Руска 200-річної давнини. Саме на їх основі Валентина Шевченко розробила проєкт реконструкції.

Сьогодні — поки що! — ми можемо бачити Гостиний двір таким, яким його уявляв сам Луїджі Руска. Взагалі-то, здається, це унікальний у світовій практиці випадок — будівництво об’єкту за таким давнім проєктом.

Архітектор Валерій Сопілка пояснював мені: «З позицій високого класичного стилю арки Гостиного бездоганні, а глибокі галереї, гра світла й тіні створюють ефект легкості, майже невагомості всієї споруди. Якщо їх засклити, а внутрішній двір накрити скляним дахом — усю чарівність Гостиного двору буде втрачено!». А саме такі плани були за часів президенства Віктора Януковича, коли придворний архітектор-забудовник Андрій Миргородський запроєктував зробити це.

Уряд Миколи Азарова постановою КМУ від 15 серпня 2011 року №1380 спочатку викреслив Гостиний із Державного реєстру пам’яток, а потім Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння іпотечному кредитуванню» (siс!) вилучив із Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації (Закон України від 5 липня 2012 року №5059-VІ).

У скільки, ви думаєте, оцінили вартість 1 кв. м цієї, припустімо, не пам’ятки, але все-таки унікальної будівлі? За ціною квадрата типової квартири в банальній багатоповерхівці на Лівому березі, тоді — 8 тис. грн!

Якою ж є справжня, себто ринкова вартість такої споруди, як Гостиний двір? Навів довідки, й один із оцінників назвав мені «скромну суму» в 100 млн дол.! Без жодної реконструкції. Натомість офіційна «оцінка» цього об’єкту, так звана залишкова вартість, не дотягує до 22 тис. грн! Далі механізм загарбання Гостиного двору — законний, простий і дуже дешевий. Якщо вартість реконструкції, право на яку отримала приватна фірма «Укрреставрація», перевищить 25% вартості об’єкту, то він — згідно з законом! — переходить у власність «реконструктора». А отже, за нещасні 5,5 тис. грн забудовник хотів отримати цілий Гостиний двір!

Невдоволення громадськості Києва вилилось у дев’ятимісячну акцію протесту в самому Гостиному, яку силою розігнав «Беркут» у лютому 2013 року. Після Революції гідності та втечі Януковича суд скасував дозвіл на реконструкцію, а Київська міська рада — рішення про відведення землі під реконструкцію Гостиного двору. Статус його як пам’ятки загальнодержавного значення було відновлено, а договір оренди з «Укрреставрацією» — розірвано. Гостиний повернувся у власність держави. Формально його власником із 2019 року є Фонд державного майна України й він перебуває у складі (на балансі) Державного заповідника «Софія Київська».

Перемога, скажете ви? А от і ні. Лиха доля й далі переслідує Гостиний. Через проламаний дах дощі та морози руйнують стіни та фундаменти, всередині стоїть вода по коліна. Але нова влада — вже не Януковича, а президента Володимира Зеленського — «сидить» на цьому дворі як собака на сіні. Київрада двічі ухвалювала рішення прийняти Гостиний у власність громади Києва, мер Віталій Кличко писав відповідні звернення до центральної влади, але все марно. То, може, саме зараз, коли триває Велика війна, настав час передати Гостиний Києву?

Столична влада інколи вміє залучати кошти приватних українських та іноземних інвесторів на реалізацію культурних і суспільних проєктів. Гостиний двір треба врятувати, інакше, як зараз запитують активісти, за що ми тоді боролися?

Як перетворити промзони на громадські простори?

Звісно, Гостиний двір — унікальний, але не поодинокий випадок, коли державні можновладці намагаються приватизувати (в той чи той спосіб) національні та місцеві пам’ятки задля банального збагачення. Результати, як видно з останнього прикладу, не завжди збігаються з їхніми намірами, але… є сумними. Законними методами — через суди — боротися проти цього складно. Теоретично можна позиватися до держави Україна загалом, до Фонду держмайна чи до заповідника «Софія Київська» за неналежне утримання пам’ятки, але поки йтимуть суди, предмет спору — пам’ятка — може… зникнути. Тому активна громадськість починає «ламати паркани», тобто діяти методами, законність яких викликає питання. Але в будь-якому разі саме активність небайдужих громадян неодноразово призводила якщо не до повної перемоги, то до зупинки варварських намірів забудовників.

І тут рішучу роль може зіграти місцева влада, оскільки вона апріорі зацікавлена в підтримці громади. Також вона зацікавлена перетворювати мертві сьогодні промислові зони в окультурені цивілізовані території. Які методи є в неї?

Київрада щороку визначає ставки орендної плати за землю на основі грошової оцінки земельних ділянок для кожного виду цільового призначення (це додаток до рішення «Про бюджет міста Києва»). Для земель історико-культурного призначення, приміром, це 0,01%, для більшості інших видів — 3%, а в окремих випадках (для банків чи АЗС) — 10%. Саме цей — економічний — важіль може примусити орендарів занедбаних чи захаращених територій приводити їх до ладу — повертати до активного економічного та громадського життя. На жаль, цей шлях досить важкий для чиновників КМДА, оскільки стягнути з орендарів плату в разі виникнення заборгованості можна лише через суд, а розірвати договір оренди… теж через суд! Очевидно, тут законодавець ударив, як то кажуть, у штангу. За словами заступника міського голови Володимира Бондаренка, місто може отримувати від земельного податку й орендної плати щорічно 7 млрд грн, але прогнозовано отримує лише 3,9 млрд грн. Із рештою недобросовісних платників ведеться постійна боротьба.

Але місто має величезний резерв для розширення площі зелених зон через збільшення орендної плати. Це, звісно, не виключає відновлення на цих територіях промислово-технічного потенціалу.

Неприємні, але необхідні висновки

Приклади занедбаних пам’яток і територій можна наводити нескінченно чи майже нескінченно, бо вони спонтанно й несподівано виникають у структурі міста. Зараз, під час війни, держава — в сенсі президент, Кабінет міністрів і Верховна Рада — не мають ані ресурсів, ані часу відволікатися на те, що можна доручити владі на місцях. Точніше сказати — не мають права. Ба більше, держава не має змоги бути ефективним власником, теоретично вона має бути лише ефективним охоронцем пам’яток, хоча це не завжди в неї виходить.

Марина Соловйова нагадала мені про садибу Сікорського, яку з великими труднощами забрали в «забудовника», але вона багато років стоїть пусткою й руйнується — «перебуває в державній власності»! Нащадки Сікорського приїздили до Києва й пропонували кошти на її відновлення. Корпорація Sikorsky Aircraft теж пропонувала, але їх, окрім міської влади, ніхто не почув. Уявляєте, КПІ імені Ігоря Сікорського — є, аеропорт імені Ігоря Сікорського — є, а будинку, в дворі якого вперше здійнявся в небо перший гвинтокрил, — нема. Є руїни на балансі Міноборони. Звісно, зараз воно тим паче не рятуватиме садиби Сікорського.

Отже, перший висновок: передати всі пам’ятки, що нині занепадають, у власність місцевих громад (простою постановою КМУ). Висновок другий: місцева влада має примусити власників чи орендарів занедбаних промислових територій надати їм гідного вигляду — суто економічними важелями, про які я написав вище.

І те, й інше зробити дуже просто. Звісно, за бажання влади в центрі й на місцях. І тут вплив місцевих громад має бути якщо не вирішальним, то рішучим.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Військовий аеродром у російському Іваново атаковано дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T23:24:07Z
Рада ЄС обговорить позбавлення Угорщини права голосу: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:51:39Z
Адміністрація Трампа заборонила Гарварду приймати інозмених студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T21:39:26Z
Ультраправий Сіміон засудив "державний переворот" у рідній Румунії з Польщі
Европейская правда
2025-05-22T19:13:14Z
Лідер республіканців у Сенаті підтримує примус Росії до миру санкціями
Европейская правда
2025-05-22T19:07:07Z
Путін забувся, що вже оголошував створення буферної зони вісім разів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:22Z
ЗМІ: в ЄС обговорюють план упокорення "підарештного" Додіка
Европейская правда
2025-05-22T18:49:26Z
Що робив Портнов незадовго до смерті? Дані El País
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:48:50Z
Слабкість Трампа перед Путіним зіграла на руку Зеленському
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:39:02Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-22T21:10:55Z
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:54:58Z
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
2025-05-22T17:30:01Z
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
2025-05-22T16:57:28Z
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
2025-05-22T16:54:53Z
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
2025-05-22T16:53:52Z
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
2025-05-22T16:51:39Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
2025-05-22T16:51:21Z
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
2025-05-22T16:51:18Z
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
2025-05-22T16:50:07Z
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:24:43Z
Безпілотники атакували завод в Тулі, який виготовляє авіаційні ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:06:38Z
135-метровий контейнеровоз ледь не вʼїхав у будинок норвежця
Европейская правда
2025-05-22T19:37:25Z
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
2025-05-22T17:51:01Z
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:36:59Z
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
2025-05-22T17:31:12Z
Україна пропонує Євросоюзу долучитися до фінансування ЗСУ в наступному році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:21:49Z
"Не довіряти заявам Ширшина не варто": ексречник Генштабу про скандал із бригадою "Маґура"
TSN
2025-05-22T16:57:50Z
Валерій Харчишин розсекретив, ким його син служить у ЗСУ і чому вони рідко спілкуються
ТСН
2025-05-22T16:56:29Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
2025-05-22T17:06:37Z
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
2025-05-22T16:56:58Z
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
2025-05-22T16:56:53Z
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
2025-05-22T16:56:38Z
Росіяни стратили українських бійців: "Командира в полон і вбийте всіх інших"
TSN
2025-05-22T16:56:10Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ТСН
2025-05-22T16:55:49Z
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 травня
ТСН
2025-05-22T16:55:46Z
Нічна атака дронами на Харків: стали відомі наслідки. Оновлено
ТСН
2025-05-22T16:55:44Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
2025-05-22T16:56:24Z
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
2025-05-22T16:55:53Z
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
2025-05-22T16:55:48Z
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
2025-05-22T16:55:45Z
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:42Z
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
2025-05-22T16:55:28Z
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:30:58Z
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:09:36Z
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
2025-05-22T16:56:15Z
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
2025-05-22T16:54:34Z
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
2025-05-22T16:53:57Z
Мінімальна зарплата в Україні зросте до 10 тисяч гривень: Мінфін назвав дату
TSN
2025-05-22T16:53:41Z
Київстар збудував понад 800 нових базових станцій у першому кварталі 2025 року
ТСН
2025-05-22T16:52:06Z
«Перший столичний хлібозавод» запускає нову лінію з виробництва тостового хліба з інноваційною технологією
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
В Україні ціни на популярну ягоду б’ють рекорди: експертка пояснила, що буде з вартістю далі
ТСН
2025-05-22T16:51:26Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
2025-05-22T16:53:55Z
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:36:15Z
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:18:26Z
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:39:00Z
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:15:56Z
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:42:09Z
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:33:06Z
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:48:22Z
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:27:09Z