MY.UAНовини
Скандал у Раді: «судовий» закон Власенка підмінили? Депутат зриває стоп-кран
Скандал у Раді: «судовий» закон Власенка підмінили? Депутат зриває стоп-кран

Скандал у Раді: «судовий» закон Власенка підмінили? Депутат зриває стоп-кран

«Ліквідація Окружного адміністративного суду Києва – це була велика помилка. Тоді Верховну Раду і президента «зґвалтували» громадські активісти і «соросята». Внаслідок недалекоглядності рішень влади, яка повелася на вказані вимоги, понад 55 тис. громадян втратили доступ до правосуддя. Саме стільки справ на кінець 2023 року, які зареєстрував ОАСК, очікували на розгляд». Таку думку висловив народний депутат чотирьох скликань, член парламентського комітету з питань правової політики Сергій Власенко у розмові з «Главкомом». Обранець від партії «Батьківщина», по суті, врятував владу, яка два роки виношувала ідею створення спеціалізованого адміністративного суду на місці ОАСК.

«Декілька тижнів тому, коли Кабмін вніс у сесійну залу Верховної Ради абсолютно неконституційний Закон про створення Вищого адміністративного суду, Верховна Рада тоді набралася політичної мужності, здоровий глузд переміг, і тоді депутати не проголосували за абсолютно неконституційний законопроект Кабміну, підтримали альтернативний законопроект мого авторства», – з парламентської трибуни 26 лютого заявив Сергій Власенко.

Врешті, законопроєкт Власенка, що передбачав появу Київського міського окружного адміністративного суду і Київського міського апеляційного адміністративного суду, зазнав суттєвих змін. За його словами, між першим та другим читанням туди запхали свої поправки лояльні до влади депутати і безпосередньо Кабмін. До слова, про симбіоз у законопроєкті Власенка «гарних рис, узятих із раніше проваленого урядового законопроєкту та свіжих комітетських правок», «Главкому» раніше говорив нардеп-«слуга» Ігор Фріс.

Відтак після ухвалення парламентом кінцевого варіанту документа Сергій Власенко та лідерка фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко зареєстрували… «блокуючу» постанову фактично до свого ж законопроєкту.

Скандал у Раді: «судовий» закон Власенка підмінили? Депутат зриває стоп-кран - Фото 1
Сергій Власенко та лідерка фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко зареєстрували «блокуючу» постанову після голосування за законопроєкт про створення двох адмінсудів
скріншот із сайту Верховної Ради

У бесіді з «Главкомом» нардеп Власенко визнав: розуміє, що у сесійній залі не знайдеться достатньої кількості голосів, щоб «збити» його підтриманий «судовий» законопроєкт. Натомість парламентар розраховує достукатися до совісті колег, аби ті у майбутньому, готуючи законопроєкти, не «впихали невпихуєме», як говорив класик українського парламентаризму.

13 грудня 2022 року Верховна Рада проголосувала в цілому закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду. Ініціатором законопроєкту виступив президент Володимир Зеленський.

У 2019-2020 роках суспільство дізналося про так звані «плівки НАБУ». На записах, які вели правоохоронці у кабінеті тодішнього голови ОАСК Павла Вовка, зафіксовано розмови служителів Феміди про спроби захоплення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів та Вищою радою правосуддя. За версію слідства, низка суддів ОАСК «ухвалювала замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт та бізнес кіл».

За лічені місяці до великої війни ОАСК взагалі вляпався в дуже підозрілу історію – узяв до розгляду позов президента-втікача Віктора Януковича. Той оскаржував рішення Верховної Ради, датовані 2014-2015 роками! Зокрема, експрезидент просив визнати протиправною і скасувати постанову Ради про його самоусунення від виконання конституційних повноважень і призначення позачергових президентських виборів.

Окружний адміністративний суд тягнув із розглядом двох позовів Януковича до кінця квітня 2022 року. Існує версія, що судді ОАСК навмисно «маринували» справи Януковича, очікуючи на розвиток подій на фронті.

Пане Сергію, почнемо з першопричини. Чому ви публічно назвали урядовий законопроєкт про створення Вищого адміністративного суду неконституційним?

Близько півтора року тому тодішній міністр юстиції Денис Малюська презентував перед нардепами з комітетів правової політики та правоохоронної діяльності законопроєкт про створення Вищого адміністративного суду замість ОАСК. Концептуально проєкт був майже ідентичний тому, який нині проштовхував Кабмін. На тій зустрічі я висловив застереження щодо неконституційності проєкту закону. По-перше, недотримання принципу апеляції. Урядовий законопроєкт визначав створення Вищого адміністративного суду, який мав складатися із суду першої інстанції та апеляції. За такої конструкції, коли перегляд справи відбувається в одному і тому ж суді (нема різниці, що це апеляційна палата з іншими суддями), це називається судовим наглядом. Це не є апеляційним розглядом.

По-друге, сумнів викликала предметна підсудність нового суду. І, по-третє, уряд відводив визначальну роль міжнародним експертам під час добору суддів. При цьому Конституція не надає жодних прав іноземцям приймати рішення зобов’язального характеру для Вищої ради правосуддя – незалежного судового органу, який в Україні призначає та звільняє суддів. На жаль, норма про те, що Експертна рада визнає кандидата на посаду судді недоброчесним, то його не можна призначати суддею, перекочувала до остаточного законопроєкту. Я неодноразово говорив про те, що українці – це велика нація, яка сьогодні боронить принципи Європи і Європейського Союзу і  гине за це. Тому якщо українці здатні гинути за європейські цінності, то українці здатні самі реалізувати європейські цінності в Україні, обравши власних незаангажованих експертів для добору суддів.

Повертаючись до виступу ексміністра Малюськи півтора року тому перед нардепами, він наголошував, що, зокрема, Міжнародний валютний фонд ставив перед владою жорсткі умови з формування нового адмінсуду. На що я разом із іншими обранцями категорично з цим не погодилися, вказавши на порушення норм Конституції.

Ситуація мала ще й карикатурний вигляд, оскільки ніхто з Міністерства юстиції не міг пояснити, здавалося б, просту річ: ви хочете створити Вищий адміністративний суд. Окей. Однак він має бути вищим щодо якої адміністративної інстанції?

Наскільки «Главкому» пояснили у Мін’юсті, за основу було взято концепцію створення Вищого антикорупційного суду.

Є суттєва відмінність. На момент створення Вищого антикорупційного суду в Україні була відсутня інфраструктура антикорупційних судів…

Можливо, Кабмін керувався логікою, що на папері замість ОАСК створено Київський міський окружний адміністративний суд, а тому має бути Вищий адміністративний суд.

Даруйте, але це якась маячня. Той Київський міський окружний адміністративний суд потрібно буде ліквідовувати, оскільки він виконуватиме дублюючі функції Спеціалізованого окружного адміністративного суду, за функціонування якого парламент проголосував 26 лютого.  

До речі, між першим та другим читаннями парламентський комітет з питань правової політики провів кілька раундів перемовин із міжнародними партнерами щодо створення нових адмінсудів. Депутатам вдалося (раніше подібні зустрічі проводили урядовці) відстояти дві ключові позиції. Перша – чіткий поділ адмінсуду на першу та апеляційну інстанції. Урядовий варіант, нагадаю, передбачав створення Вищого адміністративного суду.

Друга позиція стосувалася предметної та територіальної підсудності. Окрім усього, що раніше пропонував уряд, наш комітет зумів закріпити у повноваження двох судів розгляд виборчих спорів.

Єдине, чого не вдалося досягти у дискусіях з іноземцями (вважаю, що через брак часу) – це недопущення ключового голосу за Експертною радою, до якої входитимуть міжнародні представники. Це мав бути дорадчий орган при Вищій кваліфікаційній комісії суддів.

Тому під час розгляду законопроєкту №12368-1 мого авторства я з трибуни заявив: «Хлопці, ви хотіли з мого законопроєкту зробити законопроєкт Кабміну? Вам це частково вдалося, бо я був проти вирішальної ролі міжнародних експертів». Ба більше: чи не вперше за каденцію Верховної Ради IX скликання поправки до депутатського законопроєкту між першим та другим читаннями вніс Кабінет міністрів. Тому це не мій законпроєкт, а кабмінівський.

На жаль, це вже стало сумною традицією у цьому скликанні. Адже під час підготовки різних законопроєктів до другого читання буває так, що їх перекроюють таким чином, прибравши саму ідеологію, закладену авторами-нардепами. Може бути так, що у законі про суд з’являться поправки, які стосуватимуться антикорупційної політики.

Зважаючи на це, мені довелося реєструвати так званий проєкт постанови про скасування рішення Ради про прийняття у другому читанні та в цілому проекту щодо утворення та функціонування двох адмінсудів.

Ще цікавий момент. Ваш колега з профільного комітету, рідний брат Голови Ради Микола Стефанчук вніс поправку, яку у підсумку підтримав комітет та більшість нардепів у сесійній залі. Вона полягала у зміні назв судів. Зокрема, ви пропонували створити Київський міський окружний адміністративний суд і Київський міський апеляційний адміністративний суд, а Стефанчук поміняв назви на Спеціалізований окружний адміністративний суд та Спеціалізований апеляційний адміністративний суд.

Брат «спікера» Микола Стефанчук запропонував змінити назви судів, які пропонував Сергій Власенко
скріншот із сайту Верховної Ради

Цей суд і так є спеціалізованим, оскільки розглядатиме адміністративні справи. За аналогією, як господарські суди слухають справи господарського характеру. Відповідно, слово «спеціалізований» у назві законопроєкту апріорі є зайвим.

Віталій Тараненко, «Главком»

Джерело матеріала
Згадувані персони
Як ультраправі стали головною опозицією Португалії та які ризик це несе
Европейская правда
Ердоган обурив громадян новою ініціативою для здоров'я
ГЛАВКОМ NET
Трамп повідомив лідерам ЄС, чому Путін не припинить війну
ГЛАВКОМ NET
Крупа винайняла апартаменти, аби з'їхати з СІЗО
ГЛАВКОМ NET
Трамп визнав, що Путін не готовий завершити війну в Україні, і відмовився тиснути на Росію — The Wall Street Journal
Vlasti
Росія вимагає зміни влади в Україні для підписання мирної угоди
Vlasti
У Сенаті США нагадали, що готові до санкцій проти РФ, якщо не буде реальних кроків до миру
Европейская правда
Портнов попри виграні суди залишився у Реєстрі держZрадників руху «Чесно»
ГЛАВКОМ NET
Трамп накинувся на журналіста через питання про дорогий літак, подарований Катаром
ГЛАВКОМ NET
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
Юрію Рибчинському – 80: шлях поета, що створював хіти для Ротару, Матвієнко та Івасюка
ГЛАВКОМ NET
22 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
Юрію Рибчинському – 80! Син відповідає за батька
ГЛАВКОМ NET
Андрій Данилко пояснив, чому не перекладає старі хіти та не випускає нових пісень українською
ТСН
"Євробачення-2025": Тімур Мірошниченко відреагував на звинувачення в бік України в махінаціях
ТСН
Дівочий гурт Mirami представив як створювався кліп на емоційний трек "Забуваю".
FM-TV
31-річна донька Мозгової оголосила про заручини з коханою та похизувалася розкішною обручкою
ТСН
Гороскоп на 22 травня: Левам - неочікуваний поворот, Рибам - відновлення стосунків
FaceNews
Львівський шоколадний сирник: рецепт від відомого шеф-кухаря
ТСН
Названо найголовнішу стрижку літа 2025: підходить для всіх типів волосся
ТСН
Чим поливати огірки після появи проростків, щоб вони виросли міцними й великими
TSN
Вечірній душ — пастка: науковці попередили про поширену помилку в гігієні
TSN
Сни принесуть Рибам цінні підказки, а Скорпіонам слід звернути увагу на стосунки: астрологічний прогноз на рунах на 21 травня 2025 року
ТСН
Більше жодного смороду в холодильнику: корисний лайфгак зі звичайною губкою
ТСН
Як позбутися слимаків на городі: натуральні пастки без хімії
ТСН
Як кава впливає на серце і тривалість життя: аналіз масштабних досліджень
FaceNews
Влада Британії закликала громадян рідше митись
ГЛАВКОМ NET
Фунгіциди та інсектициди: чим відрізняються, коли застосовуються, чи можна їх змішувати
TSN
Чим корисна кава: вчені назвали точну кількість горняток напою, яку потрібно пити, щоб старіти здоровіше
ТСН
11 продуктів для здорового довголіття: що радить наука
TSN
Як харчування може продовжити ваше життя: дієтологи назвали суперпродукти, які варто спробувати
TSN
Економіст пояснив, чому маркетинг у фармгалузі — це не "зло"
TSN
За два тижні літо: що робити, щоб схуднути до теплого сезону без зайвого стресу для організму
TSN
Україну 21 травня накрила потужна магнітна буря: метеозалежних людей попередили про небезпеку
ТСН
Найпоширеніша помилка всіх, хто худне: навіть "легкий" салат може стати причиною збільшення ваги, якщо приготувати його неправильно
TSN
«Енергодар для них – санаторій». Експрацівник ЗАЕС розповів, як окупанти знущаються над українцями
ГЛАВКОМ NET
США провели випробування міжконтинентальної балістичної ракети
ГЛАВКОМ NET
Атака дронів на РФ: поблизу однієї з військових частин піднімається дим
ГЛАВКОМ NET
Список найскладніших мов у світі: чи є серед них українська
ГЛАВКОМ NET
Мінкульт звільнив директора державного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максима Остапенка
ГЛАВКОМ NET
Безпілотники атакували деякі регіони Росії
ГЛАВКОМ NET
Ярослав Ємельяненко: "Ми вже готові до Чорнобиль-буму після війни. "Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
У Хмельницькому після протесту скасовано богослужіння за участю Онуфрія
ГЛАВКОМ NET
Генштаб підтвердив ураження заводу в РФ, важливого для виробництва "Іскандерів" та "Кинджалів"
FaceNews
Поліг під час виконання завдання на південному напрямку. Згадаймо Дмитра Рудика
ГЛАВКОМ NET
Митники зупинили вивезення до Чехії рарітетної кінокамери
ГЛАВКОМ NET
Карта бойових дій в Україні станом на 22 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
В деяких областях України дощитиме: прогноз погоди на 22 травня
ГЛАВКОМ NET
Росія атакувала Харків ракетою: пошкоджено будинки, є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
Де в Києві купити квартиру дешевше: аналітики визначили найвигідніші райони
VGorode
У Полтаві снігоприбиральні трактори боролися з дощем
ГЛАВКОМ NET
Лінія фронту станом на 21 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
Захисники Поштової площі знову б'ють на сполох: напередодні Дня Києва одна з активісток оголосила голодування
ГЛАВКОМ NET
Уламки російського дрона впали на території однієї зі шкіл Дарницького району
ГЛАВКОМ NET
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
Миколаївщина: жінка підірвала гранату у дворі сусідів, загинула дитина
ГЛАВКОМ NET
Було п'ять чи шість пострілів. El Mundo розкрив подробиці вбивства Портнова
ГЛАВКОМ NET
У Німеччині 14-річний хлопець знайшов оленя і приніс його до школи
Европейская правда
Зі швейцарського села, якому загрожує обвал, евакуювали свійських тварин
Европейская правда
Померла 14-річна дівчинка з Бучі, яку уразило струмом на даху потяга
TSN
Земельні схеми під Києвом на 2 млрд: із Німеччини екстрадовано підозрювану
ГЛАВКОМ NET
Загибель мобілізованого у ТЦК Харкова: що встановила поліція
TSN
Green Deal без державної підтримки — шлях до збитковості агросектору, — Денис Марчук
Agravery
Кредити 5-7-9 найчастіше беруть аграрії Кіровоградщини
AgroPortal
Рістон Холдинг в 2025 році оновив парк сільгосптехніки на 2 млн євро
Agravery
Пік сезону українських ранніх овочів та ягід посунувся на кілька тижнів
AgroPortal
«Безкапотне» фінансування та Дія в агросекторі: на які цифрові технології орієнтуватися аграрію
AgroPortal
Океан стане акумулятором: Німеччина створює підводні хранилища
ГЛАВКОМ NET
По 2 євро за кожну посилку: Єврокомісія пропонує ввести новий податок для Азії
ГЛАВКОМ NET
Глава Енергоспівтовариства вимагає від України підняти тарифи в інтересах обленерго… підсанкційного росіянина Бабакова
ГЛАВКОМ NET
Українці сплачуватимуть податки з переказів на картку? Нардепка здивувала заявою
ГЛАВКОМ NET
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
До Землі наближається потенційно небезпечний астероїд
ГЛАВКОМ NET
Прогноз магнітних бур на 22-14 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
Пекельна спека знищує одну з країн – NASA
ГЛАВКОМ NET
«Притулився». Мережа обговорює фото Залужного та Притули
ГЛАВКОМ NET
Китайські науковці намагались викликати дощ дронами: чим завершився експеримент
ГЛАВКОМ NET
Вчені створили контейнер для перевезення антиматерії — найдорожчої речовини на Землі
TSN
Вулкани Землі посилають таємні сигнали, які бачать супутники NASA
TSN
Як виник Всесвіт: вчені починають проєкт у величезних печерах, щоб розгадати загадку
TSN
Частина планети може стати непридатною для життя: кліматологи б’ють на сполох
TSN
«Тоттенгем» здобув перемогу в Лізі Європи
ГЛАВКОМ NET
YAKTAK - "Люди" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
Росіянин, який знімався у пропагандистському відео, виграв престижні змагання в Іспанії
ГЛАВКОМ NET
Як Україні потрапити на Євро-2028: УЄФА затвердила формат кваліфікації чемпіонату Європи
ГЛАВКОМ NET
Киянин Олександр Фареник здобув дві золоті медалі на чемпіонаті світу з кунг-фу
ГЛАВКОМ NET
Визначилися фіналісти Кубку України з футболу серед жіночих команд
ГЛАВКОМ NET
Два словацькі депутати вирішили з'ясувати стосунки на боксерському ринзі
Европейская правда
У Росії помер бодібілдер, який підірвав здоров'я препаратами для пришвидшення росту м'язів
ГЛАВКОМ NET
В Іспанії п'ять уболівальників отримали умовні терміни за расистські образи Вінісіуса
ГЛАВКОМ NET