MY.UAНовини
Трамп, курс гривні, податки, біженці. Інтерв'ю з виконавчим директором ЦЕС Глібом Вишлінським
Трамп, курс гривні, податки, біженці. Інтерв'ю з виконавчим директором ЦЕС Глібом Вишлінським

Трамп, курс гривні, податки, біженці. Інтерв'ю з виконавчим директором ЦЕС Глібом Вишлінським

У 2025 році Україна має отримати від країн-партнерів понад 38 млрд доларів. Тим часом, витрати державного бюджету можуть суттєво зрости через зупинку військової допомоги від США. Виконавчий директор Центру економічної стратегії в інтерв’ю Фокусу розповів, чи можуть США заблокувати також грошову підтримку України, яким чином можна збільшити надходження податків, чому на митниці процвітає схематоз і скільки біженців повернеться в Україну після війни.

Економіка України в 2025 році має шанси на розвиток: прогноз зростання ВВП, закладений до бюджету 2025 року – 2,7%. Проте відмова США допомагати Україні може вплинути на всі написані до інавгурації Дональда Трампа економічні прогнози. Тим часом, в Україні збільшується податкове навантаження, а серед біженців зростає частка тих, хто більше не планує повертатись додому. Детально про те, що буде з міжнародною допомогою, навіщо потрібна угода зі США про корисні копалини, чи очікувати нових блекаутів і що впливатиме на рішення українців повернутись Фокус говорив з економістом, виконавчим директором Центру економічної стратегії Глібом Вишлінським.

Міжнародні допомога Україні наразі є одним з головних чинників для забезпечення спроможності країни покривати видатки державного бюджету. Як оцінюєте перспективи 2025 року в плані своєчасності та розмірів надходжень?

Важливі обидві складові допомоги міжнародних партнерів України. З одного боку, це бюджетна допомога, з іншого – військова допомога. Стосовно бюджетної допомоги, то на цей рік маємо підтвердження щодо 38,5 млрд доларів. І загальні погоджені зобов’язання від партнерів наразі навіть перевищують наші потреби у фінансуванні бюджетних видатків. Загалом наша підтримка складається з програми Ukraine Facility – це допомога від Євросоюзу, програми від країн G7 ERA – це прибутки від заморожених російських активів. Також будуть транші від МВФ і окремі суми заходитимуть від певних країн, ймовірно, від Японії, Норвегії та інших.

Важливо Мова грошей: як змусити Трампа розблокувати військову підтримку України

Нещодавно стало відомо, що адміністрація США зупинила надходження військової допомоги, яка була погоджена минулим президентом США Джо Байденом. Як це має вплинути на держбюджет, чи є компенсатори можливих втрат?

На момент, коли усі основні програми фінансування для нас були погоджені, ще не було того ризику зупинки військової допомоги США, який реалізувався нещодавно. Чи має вплив адміністрація США на погоджене фінансування від партнерів в 2025 році? Не має. Окрім механізму ERA, де є частка коштів від США. Проте цей механізм реалізується через Світовий банк, і кошти банку вже були відправлені. Заморозки програми фінансування ERA не має трапитись. Хоча ризики зросли після приходу до влади у США Дональда Трампа. Адже не виключено, що може бути сценарій із тиском на Світовий банк, щоб не допустити отримання Україною частини коштів ERA. Така ж ситуація з кредитами від МВФ. Не виключено, що Трамп вирішить заблокувати рішення МВФ щодо подальшого фінансування. На найближчій Раді Директорів МВФ щодо чергового перегляду це стане зрозумілим. Так чи інакше, станом на зараз немає якихось об'єктивних підстав казати, що Україна отримає менше 38,5 млрд дол., які були погоджені до інавгурації Трампа. Та навіть якщо вони вирішать це зробити, є достатньо ще часу, щоб Євросоюз ухвалив рішення про перекриття нестачі.

Прихід до влади у США Дональда Трампа призвів до реалізації ризиків, серед яких - зупинка підтримки України
Фото: PBS NewsHour

Зупинка військової допомоги США може призвести до збільшення потреб України у видатках, зокрема на закупівлю потрібної зброї. Які тут існують рішення?

Наразі складно оцінити, скільки ми не отримали з пакету, погодженого Байденом, тобто, наскільки були виконані поставки, які планувались за попередньої адміністрації. Крім того, не маємо розуміння, які ціни закладались в ці поставки, який обсяг коштів, що не реалізований у вигляді поставок. До кінця не зрозуміло, скільки з того, що нам пообіцяв Джо Байден, Україна фактично отримала. Називаються різні цифри, зокрема, у іноземних ЗМІ було про 90% вже переданого Україні на момент призупинення руху зброї за програмою PDA (передача з запасів армії США за розпорядженням президента), і там залишилося 10%. Водночас, скільки фактично отримано за програмою USAI (нові закупівлі для України) – незрозуміло. На найближчий час закрити нестачу можна, підключивши закупівлі за кошти нашого бюджету, а також за допомогою європейських партнерів.

Чи має вплив адміністрація США на погоджене фінансування від партнерів в 2025 році? Не має. Окрім механізму ERA, де є частка коштів від США

Але проблема у невизначеності з майбутнім поставок, затверджених Конгресом США минулого року. Тому що тепер зупинка поставок американської зброї, на яку розраховували наші Генштаб Міноборони, а також Мінфін при складанні бюджету, щоб оцінити, скільки нам буде потрібно витратити з внутрішніх джерел, матиме вплив на бюджетні витрати. За позитивним сценарієм, можливо, Європа надасть кошти за тією самою данською моделлю, аби закупити потрібну зброю в Україні, або ж надасть щось з власних запасів чи законтрактує своїм виробникам чи купить в інших країн. Проте є і варіант, що нам доведеться більше контрактувати зброї всередині України коштом нашого бюджету, намагаючись перекрити нестачу іншими видами техніки, тобто використовувати можливості внутрішнього виробництва. Отже реалізується таким чином ризик зростання витрат на війну.

Якщо дійсно військові дії завершуються в 2025 році, то в 2026 році Трамп нічого нам перекривати не буде, бо буде закінчення війни, яке він пообіцяв

Проте є і третій сценарій – завершення бойових дій внаслідок укладеного перемир’я. При всьому очевидному позитиві, зокрема, і для економіки, в цьому сценарії будуть теж свої ризики, проблеми, окремий пласт проблем державної політики: як проводити демобілізацію, як фінансувати бюджетний розрив, яким буде дефіцит бюджету, тому що одразу всіх не демобілізують, плюс будуть виплати сім'ям загиблих, і буде меншим зовнішнє фінансування. Тобто на кожен сценарій є свої ризики, які доведеться нейтралізовувати шляхом рішень внутрішньої і зовнішньої політики.

Виконавчий директор ЦЕС Гліб Вишлінський: "У 2026 році залишків коштів по ERA плюс Ukraine Facility плюс транші від МВФ має вистачити на 2026 рік для фінансування дефіциту держбюджету"
Фото: ЦЕС

Чи маємо план щодо зовнішньої допомоги на 2026 рік?

На 2026-й рік ми маємо підтвердження по залишкам програми ERA, Ukraine Facility та МВФ. Та нагадаю – у базовому сценарії йдеться про закінчення війни цього року. В такому разі, якщо дійсно військові дії завершуються в 2025 році, то в 2026 році Трамп нічого нам перекривати не буде, бо буде закінчення війни, яке він пообіцяв. Тобто залишків коштів по ERA плюс Ukraine Facility плюс транші від МВФ має вистачити на 2026 рік для фінансування дефіциту держбюджету. Звісно, якщо проводити здорову економічну політику, а не розповсюджувати популізм, як це полюбляють робити політики перед виборами.

Як оцінюєте угоду про корисні копалини зі США? Це реалістичний проєкт і може привести до залучення інвестицій?

Загалом певна реалізація угоди можлива, зокрема через другу угоду, яку буде ратифіковувати Верховна Рада. І якщо йдеться про те, що це нові родовища, а кошти будуть реінвестовувати в Україні, то нічого жахливого для української економіки від такої угоди у довгостроковій перспективі немає. Я не думаю, насправді, що ця угода в тому форматі, як вона є зараз, матиме якийсь критичний вплив ані як гарантія безпеки, ані як форма рейдерства. Документ наразі досить нейтральний і боятись його підписання немає причин. Зараз робити економічний аналіз немає можливості, адже всі деталі мають бути у другій угоді, про яку ще немає даних. Наразі я оцінюю цю угоду, якщо вона буде підписана, як щось, що десь перебуватиме і колись, можливо, вимагатиме уваги. З позитивного – розмови про угоду провокують інтерес до українських природних ресурсів.

Угода зі США про видобуток в Україні корисних копалин мала бути підписана 28 лютого, але підписання відклали

Раніше США заявили про зупинку програм USAID, частина яких була спрямована на фінансування енергетичних проєктів. Що буде з генерацією без підтримки USAID? Чи очікувати на складнощі в ремонтах, адже це напряму може вплинути на потребу у відключеннях влітку, коли споживання зросте?

Дійсно, програми Агентства США були спрямовані на підтримку ремонтів електромереж, і наразі фінансування зупинене. Найбільше інформації про цю ситуацію має бути у НАЕК "Укренерго", адже саме оператор отримував суттєву допомогу від USAID на електричні мережі, а також знає про ситуацію в інших постраждалих від атак енергокомпаній. Для нас же зараз публічно немає детального пояснення, що відбуватиметься тепер, коли у США ухвалили зупинку фінансування.

Україні доведеться шукати нові варіанти, як профінансувати заміну обладнання електромереж

Як і з військовою допомогою, немає повної картини, яке обладнання та який обсяг коштів. Звісно, з певними проблемними енергопитаннями тепер розбиратиметься український держбюджет. Якесь обладнання все ще може потрапити до нас, якщо воно було вже закуплене і залишився лише момент логістики. Щодо дефіциту в енергосистемі та майбутніх відключень, то ми це все вже проходили.

Важливо Морози і світло: коли розпочнуться відключення електроенергії та скільки триватимуть

Я сподіваюсь, що міністр Герман Галущенко та керівник Енергоатому пан Котін можуть займатися не тільки схемами з будівництва нових блоків . Минулого року був доволі різкий дефіцит в енергосистемі влітку, адже графік ремонтів і графік перезавантаження палива в енергоблоки АЕС співпали з періодом спеки і зростання попиту на електроенергію.

Думаю, цього літа цей ризик вже врахують. Адже вже навесні можна вивести певні блоки в ремонт, щоб не провокувати різкий дефіцит влітку, коли пікове споживання. Звісно, Україні доведеться шукати нові варіанти, як профінансувати заміну обладнання електромереж, частково перекривати потреби Укренерго власними коштами, а також залучати нових донорів, європейські країни, що і раніше часто брали участь у допомозі для енергетичного сектору .

Податки в Україні, як неодноразово підкреслювали в уряді, вкрай важливі для фінансування армії та нашої оборони, і минулого року були ухвалені зміни до Податкового кодексу. Ці зміни дозволять розраховувати на істотне зростання надходжень?

У базовому сценарії, якщо не будуть реалізовані ризики з зовнішнім фінансуванням, то закладених до проєкту держбюджету коштів від податків нам вистачить. А зміни до законодавства, внесені минулорічним проектом №11416-д, передбачають залучення до бюджету додатково 30 млрд грн. Ці податкові зміни були неминучі, і заплановані кошти, ймовірніше, будуть бюджетом отримані. Але більш важливе питання — що буде далі. Якою буде податкова політика в разі ускладнення бюджетної ситуації через дії партнерів, або якою вона буде в разі припинення бойових дій.

Чи потребує змін податкова політика в Україні?

Насправді проблеми є. По-перше, в українському суспільстві недостатньо адекватне сприйняття, що в Україні є якийсь надзвичайний податковий тиск,і, адже він, насправді, не є дуже сильним. У нас є свої проблеми з адмініструванням податків, але якщо дивитися на ставки податків, то вони взагалі не катастрофічні. По-друге – це загальне сприйняття, яке підживлюється, зокрема, і лідерами думок з бізнесу, про те, що влада марнує купу грошей, і що "цьому уряду нічого не треба більше давати". Звідси поширена думка, що не платити податки – це нормально. Тим часом, якщо ми говоримо про бізнес, то в Україні для малого бізнесу взагалі ситуація ідеальна. У нас проблеми для середнього бізнесу.

Важливо Новий податковий рік. Скільки податків в 2025 році платитимуть ФОПи і кому нададуть пільги

Податкова система, яка є у нас зараз, заточена якраз під мікробізнес. Тому що у нас дуже проста і при цьому фактично субсидована і пільгова з точки зору податків система для мікробізнесу. Малий бізнес може реєструватись на третій групі платників єдиного податку – це 5% від доходів, може отримувати кеш від клієнтів, який не показувати у звітності, відповідно, і податки з цих доходів не сплачувати. Сама по собі ставка 5% вже є пільговою. Тобто вона не пільгова лише для виробників , де великі обсяги вхідного ПДВ, і бути платником ПДВ вигідніше. Далі – є ЄСВ та ПДФО на зарплати працівників. Але мікробізнес може або не оформлювати людей офіційно, або платити мінімалку, таким чином ще більше створюючи для себе комфортне пільгове податкове поле. І грати з податками простіше малому бізнесу.

Якщо ми говоримо про бізнес, то в Україні для малого бізнесу взагалі ситуація ідеальна. У нас проблеми для середнього бізнесу.

Середньому, який вже виходить на інший рівень і хоче мати якісну звітність для залучення банківського кредитування чи-то зовнішнього капіталу , навряд чи може собі дозволити ризикувати, особливо коли мова про виробництво товарів, а не сектор послуг. І тут вже, коли певний бізнес починає масштабуватись, відходячи від практики ФОП, у нього з’являється адміністративне навантаження і всі ризики, пов'язані з чесним веденням бізнесу на загальній системі оподаткування з ПДВ і податком на прибуток.

Це той момент, який дуже багато хто не переростає: власники вирішують, що краще залишитись ФОП на спрощенці, ніж зв’язуватись з усіма складнощами росту і масштабування. Це основна проблема податкової політики: все, що стосується адміністрування і тих питань, де є дискреція податкових органів, загрожує негативними наслідками.

Гліб Вишлінський: "У нас дуже проста і при цьому фактично субсидована і пільгова з точки зору податків система для мікробізнесу"
Фото: УНИАН

Чи потрібна країні спрощена система оподаткування, як спосіб покращити ситуацію з безробіттям?

Спрощена система надає можливості працевлаштування, але сьогодні в Україні немає проблеми безробіття. Я дивився дослідження Інституту демографії, де йдеться про умови життя і економічну активність. І там 2023 рік порівнюють з довоєнним 2021 роком. Є дані про працевлаштування осіб в економічно активному віці, і от безробіття у нас впало з 10% в 2021 році до 6% в 2023-му. Тобто враховуючи, що у нас вибуло 2 млн працівників, які є біженці, плюс тисячі тих, хто загинули чи стали непрацездатними внаслідок війни, у нас немає проблеми з безробіттям.

Сьогодні нам катастрофічно не вистачає тих інвестицій, які могли бути зроблені в якихось інших форматах бізнесів, не кав’ярні-ФОПи на першому поверсі ЖК, а виробництва

Та якщо ми не інвестуємо в розвиток бізнесу, в нові технології, у фізичний капітал, який дозволяє людям працювати більш ефективно, то ми викидаємо цей людський капітал в смітник. Якщо інвестувати в обладнання, технології і тощо, то люди будуть створювати за кожну одиницю часу більше доданої вартості, але вони і заробляти будуть більше. Сьогодні нам катастрофічно не вистачає тих інвестицій, які могли бути зроблені в якихось інших форматах бізнесів, не кав’ярні-ФОПи на першому поверсі ЖК, а інші, виробництва, технологічні проєкти, які б дозволяли створювати додану вартість.

На малий бізнес в Україні немає сильного податкового тиску, адже ФОПи працюють за фактично пільговими умовами, каже Гліб Вишлінський
Фото: З відкритих джерел

У владі часто говорять про згубну роль тіньового сектору економіки, зокрема і про сірий імпорт та порушення на митниці. Проте ця тема триває вже багато років, і кожен рік заявляють про реформи на митниці та прозорість імпортних поставок. На ваш погляд, чи можна взагалі вирішити проблему сірого імпорту?

Перш за все, це питання пов’язане і з оподаткуванням посилок, яке зараз обговорюють у парламенті, як законопроєкт, адже помітили, що забагато товарів з маркетплейсів надходять в Україну без мит і ПДВ. Однак ще більшою проблемою є можливість вільного збуту нелегально чи за занижченою ціною завезеного через ФОПи на спрощенці. Щодо митниці, то ця ситуація (корупційна складова імпортних постачань, коли товари заходять в країну поза оподаткуванням), — це від того, що у нас всі президенти, можливо, крім Кравчука і Ющенка, намагалися і успішно брали під контроль силову вертикаль. Відповідно, коли береться під контроль силова вертикаль, ти в обмін на те, щоб вони по твоєму дзвінку чи по дзвінку твого посіпаки робили те, що тобі потрібно з політичних міркувань, отримують індульгенцію, наприклад, кришувати схеми на митниці.

Важливо Винять владу: понад 87% українців вважають рівень корупції високим, — опитування (інфографіка)

І ці схеми процвітають не лише тому, що сама митниця проблемна. А й тому що будь-які зміни в бік виконання законодавчих норм загрожують приїздом СБУ і Нацполу, які швидко пояснять працівникам митниці, що і як вони мають робити. І єдиний, хто може і має наводити лад на митниці, є президент, але шляхом змін не лише на митниці, а в устрої всієї правоохоронної системи.

Гліб Вишлінський: "Якщо ми не інвестуємо в розвиток бізнесу, в нові технології, у фізичний капітал, який дозволяє людям працювати більш ефективно, то ми викидаємо цей людський капітал в смітник"
Фото: ЦЕС

Загалом як оцінюєте обсяг тіні в Україні, і чи зменшується її частка?

До війни був тіньовий сектор десь 30%, але зараз менше. Обсяг тіньового сектору зменшився за останні три роки. Одна з причин: війна. Люди, які неофіційно працювали десь, тепер в ЗСУ отримують білу зарплату. Компанії працюють на оборонні замовлення, більше компаній в секторі ВПК, і там не може бути стільки тіні. Тому, думаю, насправді тіньовий сектор зменшився. На жаль, проблема залишається, багато кому в тіні — доволі комфортно, виходити сенсу немає, можна заробляти і продовжувати приховувати доходи. Але це те, що суттєво обмежує можливості для розвитку економіки. Потрібна нормальна система, коли капітал спрямовується у розвиток бізнесу, а не на рахунки на Кайманових островах умовних чи то квартири в нових ЖК у Львові.

Важливо, коли сама існуюча система тебе спрямовує до зростання. Тобто коли працюєш з банкіром, і він каже: "У нас тут знизилися ставки за кредитами, а я бачу, у вас залишки зменшуються вільних коштів. Можливо, вам потрібен кредит на розвиток?". Тобто має формуватися великий пласт білого бізнесу, який працює в системі, що спонукає до розвитку, що надає можливості для залучення фінансування і до інвестицій.

Національний банк України продовжує з осені 2023 року політику керованої гнучкості курсу. Чи вплине потенційно зупинка допомоги США на ситуацію на валютному ринку? Чи очікувати на девальвацію в 2025 році?

Все залежить від розміру зовнішнього фінансування. Якщо з ним буде все за планом, то ризиків особливих не виникне. Тому що буде достатній і обсяг резервів, і попит на валюту Нацбанк буде задовольняти. Також важливо розуміти, що в цій ситуації, яка є зараз, коли в нас інфляція суттєво перевищує цільовий показник, то курсом її можна успішно притиснути. Щонайменше в перспективі півроку, до кінця першого півріччя точно, не буде жодних різких коливань курсових, девальвувати суттєво гривня не буде, тому що Нацбанк буде використовувати курс для того, щоб стабілізувати цінову ситуацію. А далі все залежатиме від зовнішньої допомоги та головного чинника – війни.

ЦЕС регулярно досліджує настрої українських біженців за кордоном
Фото: колаж Фокус

ЦЕС постійно аналізує ситуацію на ринку праці та з можливим поверненням біженців до України. Наразі які у вас висновки та прогнози? В якому разі очікувати на повернення? Який відсоток може не повернутися після війни?

На кінець листопада 2024 року за кордоном залишається 5,2 млн українських біженців. Дослідження, проведене ЦЕС разом з Info Sapiens у листопаді-грудні 2024 року показало, що лише 43% біженців мають намір повернутись з-за кордону. Загалом ми виокремили чотири групи біженців: "патріотичні" (28% від усіх біженців), "квазітрудові мігранти" (25%), "класичні біженці" (22%) та "люди з зони бойових дій" (26%). І плани щодо повернення в Україну суттєво відрізняються між різними групами. Найбільше прагнення повернутися демонструють представники групи "Патріотичних" біженців: 86% із них планують повернутися додому. "Квазітрудові мігранти" виїхали здебільшого з економічних, а не з безпекових причин: 13,5% із них хочуть повернутися.

"Класичні біженці" — це переважно жінки з дітьми, які виїхали в перші місяці війни, — також демонструють невисокий рівень бажання повернутися: лише 23%. Ця група найбільше змінила свої наміри щодо повернення порівняно з минулим роком. Там багато хто успішно інтегрувався, а ті, хто планував повернутись, уже це зробили. Цікавою є ситуація з групою "Людей із зони бойових дій": 43% планують повернутися.

Безпекові гарантії є дуже важливими, щоб в країні створювалися хороші робочі місця, куди люди будуть повертатися.

Якщо ми говоримо про чинники впливу на рішення, чи повернутись, то важливими є дві передумови. Перша – це безпекові гарантії, тому що без гарантій не буде більшого повернення людей, не буде припливу інвестицій, не буде внутрішніх інвестицій в такому обсязі, в якому вони були б можливі. Безпекові гарантії є дуже важливими, щоб в країні створювалися хороші робочі місця, куди люди будуть повертатися. Друга складова – це економічна політика. Популізм точно не потрібен. Усі ці "ми знизимо вартість комуналки" — це не те, чого прагнуть люди.

Важливіше показати, що в Україну можна повертатись, адже тут є безпека і є гарні перспективи і щодо житла, і щодо освіти, і щодо доходів. Крім того, важливо, щоб наші партнери, країни ЄС, не мали намірів згорнути свою міграційну політику, щоб люди не боялись "Якщо зараз поїду до України, а тоді вирішу повернутись, мене не пустять". Потрібно, щоб у людей була можливість їхати і додому, і в іншу країну, якщо так вони вирішать, і щоб ринок праці в ЄС для наших людей залишався відкритим. Ця відкритість певною мірою вплине на наших громадян, які захочуть повернутись в Україну.

Перш ніж запрошувати до країни трудових мігрантів, потрібно впевнитись, що зроблене все можливе для повернення українців, каже Гліб Вишлінський
Фото: dyvys.info

Вже в розмовах про дефіцит на ринку праці часто спливає тема залучення іноземних мігрантів, зокрема з азійського регіону. Які країни можуть в перспективі бути постачальниками до України трудових ресурсів?

Україні потрібна ефективна міграційна політика. Бо зараз для МВС міграція за замовчуванням – то якісь етнічні злочинні угруповання. Найперше, що має бути зроблено, це винести за межі МВС питання міграційної політики. Нехай цими питаннями, як і ринком праці, опікується, наприклад, Мінекономіки.

Важливо Трамп хоче позбавити українських біженців правового статусу у США, — Reuters

Також потрібно змінити всю логіку надання послуг мігрантам, почати, наприклад, з громадян країн ЄС, щоб на них відпрацювати алгоритми спрощення усіх дозвільних процедур, зокрема створити цифровізацію міграційних послуг. А що стосується, власне, залучення мігрантів з інших країн, то ми можемо досить непогано "списувати" у поляків, переймаючи їх досвід. Звісно, такого точно досвіду не буде, бо у нас немає під боком "такої України". Думаю, певна кількість людей приїде з Середньої Азії. Можливо, частково буде міграція з бідних регіонів Туреччини. А може і бізнес з Туреччини підтягнеться теж, адже по європейському досвіду бачимо, що турецький бізнес дуже швидко адаптується. Можливо, нам і не знадобиться так вже й багато мігрантів з огляду на ту структуру економіки, що буде в Україні після війни.

Але насамперед важливо перед тим, як фокусуватися на залученні зовнішньої робочої сили, перевірити, чи все ми зробили для залучення українців, які сьогодні мешкають за кордоном. Набагато важливіше створити умови для повернення українців з-за кордону. Для цього знову ж таки потрібні грамотні інвестиційні проєкти, коли в певному регіоні може бути створений, наприклад, індустріальний парк з житловими комплексами, щоб після повернення громадяни могли не лише працевлаштуватись, але й мати житло. Варіантів насправді багато. Головне, щоб ці кроки держава почала правильно з гарною комунікацією втілювати в життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українцям спростили доступ до оплати комунальних послуг
Знай
2025-07-09T02:21:16Z
Затишшя перед бурею: водіїв попередили про приховану загрозу на ринку пального
Хвиля
2025-07-09T02:15:48Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Одеській області: ціни збільшаться, про що ще попереджають українців
Политека
2025-07-09T02:00:55Z
Нафтопровід з Одеси може стати для Угорщини альтернативою постачанням з Росії - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-09T01:24:27Z
ЄС хоче створити фонд на €100 млрд для підтримки України - Bloomberg
Gazeta UA
2025-07-08T23:33:46Z
100 мільярдів євро на кону: ЄС готує масштабний фонд, але є нюанси
GlavRed
2025-07-08T22:27:41Z
Німці стали пити рекордно мало пива
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T22:03:08Z
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
У Рівному дитина проковтнула ртуть із термометра: як врятували та чи є загроза її здоров'ю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:00:45Z
Не тільки через групу крові: чому комарі кусають одних людей частіше, ніж інших
GlavRed
2025-07-09T01:27:16Z
Від яких продуктів варто відмовитись у спеку: думка британського дієтолога
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:30:47Z
З наступного року в Україні стане доступною безкоштовна вакцинація від ВПЛ, — МОЗ
Фокус
2025-07-08T22:30:15Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Росія завдала комбінованого удару по Україні: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:36:17Z
Народний депутат розповів, що найбільше тормозить вступ України у ЄС
Политека
2025-07-09T02:34:09Z
Ізраїль планує створити в Газі «гуманітарне місто» для палестинців
УкраинФорм
2025-07-09T02:18:54Z
"Пообіцяв зміцнити Київ": Трамп розглядає можливість надання Україні ще одного Patriot, — WSJ
Фокус
2025-07-09T02:06:56Z
Сенат США найближчим часом схвалить суворі санкції проти Росії, Китаю та Індії - Грем
УкраинФорм
2025-07-09T01:42:46Z
Україна синхронно з ЄС запровадила санкції проти РФ
Gazeta UA
2025-07-09T01:30:49Z
"Окупанти дозволили": РФ мобілізує мешканців ТОТ без громадянства, — ЦНС
Фокус
2025-07-09T01:30:31Z
Літо може бути складним: як часто Росія здатна проводити масовані атаки по Україні
24tv
2025-07-09T01:30:06Z
Шокувало усіх: Китай чи не вперше відкрито озвучив свою стратегічну мету, і причиною став Трамп
24tv
2025-07-09T00:27:59Z
В Івано-Франківську чути вибухи: працює ППО
24tv
2025-07-09T02:36:26Z
Водолії отримають довгоочікувану звістку: гороскоп на 9 липня
24tv
2025-07-09T02:03:07Z
Розкрито секрет назви Харків: що вона означає та хто насправді заснував місто
GlavRed
2025-07-09T01:15:29Z
Гороскоп на завтра 10 липня: Дівам - дивовижна річ, Стрільцям - запрошення
GlavRed
2025-07-09T00:42:42Z
Колишнього депутата ВР Криму засудили на 14 років за держзраду
УкраинФорм
2025-07-09T00:36:06Z
У центрі Львова під час грози молодь не дала вітру повалити стенди з іменами загиблих воїнів
24tv
2025-07-09T00:12:31Z
Україну накрила повітряна тривога через ударні БпЛА: вибухи лунають у різних містах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:39:13Z
Судитимуть експосадовців, які заволоділи майже ₴9 млн під час реконструкції трамвайної лінії в Києві
Украина Криминальная
2025-07-08T23:36:44Z
Ракетні удари та сотні обстрілів: які напрямки залишаються найгарячішими на фронті
GlavRed
2025-07-08T23:27:29Z
Слово "красний" насправді є в українській мові: значення здивує багатьох
GlavRed
2025-07-09T02:00:59Z
Наймиліші вітання Олені з днем народження: від душі та для душі
Telegraf
2025-07-09T01:36:49Z
Міноборони пояснило, як повернутись з СЗЧ за прощеною процедурою до 30 серпня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:36:27Z
Україну атакують російські ракети та безпілотники, у низці міст пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-09T01:09:40Z
У Житомирі пролунала серія вибухів
УкраинФорм
2025-07-09T00:54:03Z
Дистанційне обстеження: супутники та дрони допоможуть отримати компенсацію за зруйноване житло
Хвиля
2025-07-09T00:21:10Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T23:54:12Z
Резиденція гетьмана та легендарні криниці: де в Україні жив Богдан Хмельницький
Telegraf
2025-07-08T23:33:30Z
РФ атакує Україну "шахедами" та "кинджалами": у небо злетіли МІГ-31К та Ту-95мс, що відомо
Фокус
2025-07-08T23:12:09Z
Море маминої чарівності: Максим Галкін показав, як сильно змінилася 11-річна Ліза
GlavRed
2025-07-08T23:27:46Z
Любовний гіпноз для Рейчел Грін: у Дженніфер Еністон новий роман
GlavRed
2025-07-08T23:27:34Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T22:27:42Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Готує дуже просто, а розлетиться за лічені секунди: рецепт шашлику з лаваша
GlavRed
2025-07-09T02:34:53Z
З України випустять, але в іншу країну не впустять: що треба перевірити в закордонному паспорті вже зараз
Знай
2025-07-09T02:21:21Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
На Київщині зайнялась масштабна пожежа внаслідок нічної атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:24:15Z
Хрещений батько загиблого воїна привласнив виплату: що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:21:27Z
В Індії літак не зміг злетіти через рій бджіл
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:15:45Z
У Луцьку прогримів вибух - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-09T00:54:22Z
Унаслідок атаки дронів на Київщині поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-08T23:09:59Z
У Норвегії тимчасово закрили аеропорт через дрон туриста
iPress
2025-07-08T21:51:48Z
Жінка продавала дитячу коляску і втратила понад 47 тис. грн
InternetUA
2025-07-08T21:33:09Z
Дрони атакували Курщину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T21:24:55Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
Власники Tesla повелися на фейковий лист, але їхня реакція була справжньою
Топ Жир
2025-07-09T01:18:37Z
“Астон Мартін Вантедж” вже не можна назвати молодою моделлю
Топ Жир
2025-07-09T01:03:52Z
Ягуар заблукав у дизайні, але Mitsuoka врятувала його, створивши новий автомобіль
Топ Жир
2025-07-09T00:48:23Z
Нова ралійна машина Toyota GR реве як грім, але майже не викидає шкідливих речовин
Топ Жир
2025-07-09T00:03:54Z
Нова модель R1 Quad від Rivian розвиває 1025 кінських сил і підтримує зарядку від Tesla
Топ Жир
2025-07-08T23:18:07Z
Він проїхав 1600 миль на своєму Корветті та втратив понад 20 тисяч доларів
Топ Жир
2025-07-08T22:48:51Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Завод Nissan, який переживає складні часи, може почати виробництво невідомих електромобілів
Топ Жир
2025-07-08T20:48:58Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
ТОП способи пришвидшити роботу iPhone
Gazeta UA
2025-07-09T02:21:40Z
Навіть для найсухіших пустель: нова технологія дозволяє збирати питну воду з повітря
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:12:21Z
Вчені виявили момент, коли штучний інтелект починає справді розуміти мову
InternetUA
2025-07-09T02:03:27Z
В США суд зобов’язав OpenAI зберігати всі чати ChatGPT — навіть видалені
InternetUA
2025-07-09T01:03:44Z
Epic Games досягла згоди із Samsung у справі про обмеження сторонніх застосунків
InternetUA
2025-07-09T00:01:39Z
Resident Evil отримає новий спін-оф, але гра вийде лише для смартфонів
InternetUA
2025-07-08T23:01:47Z
Шахраї обіцяють «грошову нагороду» за проходження опитування
Украина Криминальная
2025-07-08T22:45:59Z
Неандертальці будували жирові фабрики: що це
Gazeta UA
2025-07-08T22:42:33Z
Так баклажани ви ще точно не готували: ТікТок підкорив смішний рецепт
Telegraf
2025-07-08T22:33:13Z
Лунін вибісив українських фанів російською мовою під час челенджу Реала: провальне відео Андрія
24tv
2025-07-09T02:03:59Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Реал у півфіналу Клубного чемпіонату світу
24tv
2025-07-08T22:33:49Z
Циганков готовий цього літа залишити Жирону — Джейкобс
Football.ua
2025-07-08T21:24:49Z
Челсі вийшов у фінал Клубного чемпіонату світу завдяки шаленим голам новачка: відеоогляд матчу
24tv
2025-07-08T21:09:54Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z